Zaterdagmiddag werd het werkelijk Bloemenfeest Muziek en vuurwerk trokken duizenden „TAXI - 13000" en Bondig Maandag 24 Juli 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 5 Corso overtrof aller verwachtingen Het witte ooievaarsschip „Atlantis" met zijn schat van- rose anjers en charmant gevolg 'vorriid'e de triomf van het Corso. Zowel op de Grote Markt als overal elders langs de route werd het rijdende vaartuig luide toegejuicht Wanneer Haarlems Bloemcnweek 1950 tenslotte bij de Spaarnestedelingen toch nog een goede indruk heeft gemaakt, dan is dat vrijwel uitsluitend te danken aan het prachtig geslaagde Corso, dat op de laatste dag van het feest werd gehouden. Tot het welslagen daarvan werkten in de eerste plaats de ideale weersomstan digheden mee, zodat men in dat opzicht welhaast van een traditie mag spreken. Vervolgens waren er het zeer grote aantal deelnemers en de grote zorg die dezen aan hun voertuigen hadden besteed. Vooral wat dat betreft onderscheidde deze Bloemenstoet zich in gunstige zin van zijn drie voorgangers. Dat kwam voor al doordat vele bedrijven de publiciteits- waarde van het Corso voor hun merken en producten hebben ingezien, waaraan toegevoegd moet worden, dat de weer toegenomen concurrentie eveneens voor delig voor de lengte van het Corso was: vendaar de'vele fabrikaten van geestrijk vocht of verkoelend ijs, die in allerlei fleurige en vernuftige vormen aan de duizenden langs de weg werden voorgezet. De vervroeging van de Bloemenweek met drie weken heeft de variatie-moge lijkheden in het gebruik van Flora's kin deren er niet opvallend groter op gemaakt. Anjers in alle soorten en tinten en gladio len overheersten nog meer dan andérs, want de dahlia's zijn nu nog niet over- vltsedlg en konden toch niet door rozen worden gecompenseerd. De stoet arriveerde .om kwart over drie op de Grote Markt, nadat drie minuten tevoren honderd postduiven de vrijheid hadden gekregen. De duizenden waaronder het college van Burgemeester en Wethouders op het bordes van het Stadhuis die ook dit jaar het hart van Haarlem hadden uitge kozen om het festijn van kleur en -geur gade te slaan, hebben het helaas zonder harmonie-orkest moeten doen om de tijd te korten. Een zanger plus accordeon, waarvan het répertoire zich ongeveer tot „O sole mio" beperkte, bleek een onvol doende vervanging. Aan de kop van het Corso gingen deze keer zes bebloemde scooters, welk nieuw vervoermiddel aldus zijn entrée maakte in de optocht, gevolgd door de fiks trom melende en fier marcherende gymnastiek vereniging „Bato". De groep personenauto's leverde wel veel moois, maar geen nieuws op: de ge bruikelijke anjer-versiering op dak, bum pers en spatborden. Maar de kleurencom binaties waren zo smaakvol, dat de be stuurders en. inzittenden met een gul ap plaus werden beloond. Intussen wist „Wollana" in de volgende groep met zijn bedahliade wagen zichzelf te overtreffen, hetgeen de jury dan ook later in een. extra-honorering uitdrukte. In deze afdeling viel ook de blauwe wagen met rose anjers, door een enorme klok be kroond, van „Pontiac" op. De komst van de bestel-auto's was vooral voor de kinderen van de autoriteiten op het bordes van het Stadhuis van belang, want de firma Kremix, die haar crème driewielers met gladiolen had opgefleurd, nam de gele genheid te baat als eerste ijsfabrikant in de stoet hen van haar lekkernijen te voorzien. De „Snackbar" etaleerde de zijne door een bekoorlijke Indonesische in een exotisch tentwagentje, hetgeen dan ook de bewon dering van alle kijkers gaande maakte. De firma Okhuyzen, die verleden jaar ook reeds een uitstekende indruk maakte, deed dat nu weer met een geraffineerd ornament van de bekende bruine kruiken. Tante Pos De Haarlemse P.T.T.'ers waren eveneens weer present: zij hadden eigenhandig een van hun rode auto's met rose anjers ge- docoreerd. Deze ging aan de Postfanfare vooraf en werd door het publiek hartelijk ontvangen. Bij de afdeling vrachtauto's werd het accent langzamerhand van de Flora naar de Reclame verlegd; dat deze twee overi gens een zeer gelukkig huwelijk kunnen sluiten werd naar onze smaak vooral door de vei-blindend-witte wagen van Rijnbende bewezen. Evenals vorige jaren kwam de Haar lemse Gemeentereiniging opvallend goed ADVERTENTIE ANKERHORLOGES BIM BAM KLOKKEN Grote sortering - Voordelige prijzen Bijzondere modellen - 1 jaar garantie U koopt bij een vakman )AGT Kleine Houtstraat 105 Acht mille voortaan geheel voor studiebeurzen Aan de in 1949 in het leven geroepen Stichting voor financiële hulp aan stude renden wordt ieder jaar door de gemeente Haarlem achtduizend gulden subsidie toe gekend. Ten einde te bereiken dat dit be drag geheel ten goede komt aan de stude renden in de vorm van studiebeurzen stellen B. en. W. voor het subsidie voor dit jaar met zeshonderd gulden te ver hogen om de administratieve uitgaven te bestreden. uit de bus met een met gladiolen versierde kolkenzuiger. Voorbeeld Een aardig idee had ook de heer H. J. Janssen, die op de drie Haarlemse week markten stalletjes pleegt te verhuren. Deze man heeft heel wat afwezige stadgenoten, wier bedrijven wellicht ook geen direct voordeel van het meerijden in het corso ondervinden, doch dit zonder grote schade kunnen doen ten bate van het gemeen schappelijk Haarlems belang, een uitmun tend voorbeeld gegeven. De wasserij „Kleverpark" had het oor spronkelijke idee een uitslag van een door haar uitgeschreven wedstrijd op niet min der dan zes wagens bekend te maken. De Gymnastiekvereniging „G.I.O.S." ves tigde al turnende de aandacht op haar nobele doelstelling. In de groep rijtuigen ontbrak de mail- coach met passend gezelschap niet, verder waren er een aardige dogcar van de Tuin- bouwstudieclub en een lieve ponywagen. Bij de rijwielen en carriers zorgden de. heren J. H. Terpoorten en P. Terstal als „Snip en Snap" voor het schaarse komi sche element in de stoet, waarvoor de dui zenden langs de kant zich dan ook uiter mate dankbaar toonden. Wij vermelden voorts een aardige vondst van Theo Donkerlo „De spoorwegen spre ken" en de gebruikelijke hiaten, die ook deze keer weer mee-marcheerden, voor namelijk vlak voor de twee orkesten Postfanfare en Padvindersband voor wie het tempo te hoog lag. „De Atlantis" In de serie „Attractieve voertuigen" heeft het ooievaarsschip „De Atlantis" van de firma Jac. van Weert èn door zijn schier gigantische afmetingen èn door zijn versie ring èn door zijn gevolg van als kraam verpleegsters vermomde meisjes van de Huishoudschool achter kinderwagens het gehele corso beheerst. Deze deelnemer heeft niet tegen moeiten of kosten opgezien om de Bloemenstoet een inzending te geven, die door navolging op ruime schaal het Haarlemse corso ver maard kan doen worden. Daar zij niets ten nadele van de overige deelnemers mee gezegd, zeker niet van de kabouters van het „Clubhuis naast d'Appe laar", van de schattige kleuter met pony van G. Post of „De Hollandse Molen" van de corso-getrouwe Joh. A Dorlandt. Teza men met de speeltuinen, „Margriet", „De Locomotief", de Cricketsport, School- en Werktuinen, „Jong Haarlem Vooruit" en „De Reisduif" zorgden zij voor een klinkend besluit van het beste corso, dat Haarlem tot nu toe heeft gekend. Volledige uitslagen De negenkoppige jury kende na rijp beraad de volgende prijzen toe: A. Personenauto's. Eerste prijs: Garage Brinkmann; tweede prijs: Haarlemse Auto- centrale; derde prijs: P. Th. Warmerdam, Eervolle vermelding: Bruidstoet Garage Harry Oomen. B. Personenauto's met reclame. Eerste prijs en ereprijs (medaille van de gemeente Haarlem): Wollana: tweede prijs: Pontiac; eervolle vermelding: Akru. C. Bestelauto's. Eerste prijs: Snack Bar; tweeede prijs: Peeperkorn; derde prijs: Okhuysen; vierde prijs: Schous; vijfde prijs: Magazijn Nederland; zesde prijs: Oostwald; eervolle vermeldingen: Kremix, Vami en P. T. T. D. Vrachtauto's. Eerste prijs: Juliana- garage; tweede prijs: Gemeente-reiniging; derde prijs: G. v. d. Bosch; vierde prijs: Het Kleverpark; vijfde prijs: Rijnbende; eervolle vermelding: GIOS. E. Rijtuigen. Eerste prijs: Postkoets; twee de prijs: speedee van A, van Tol; derde prijs: Tuinbouwstudieclub; eervolle vermelding: Pony wagen N. van Roekei. G. Fietsen en carriers. Eerste prijs: Zes scooters, Heeremans en Van Leuven; tweede prijs: motoren, scooters en bromfietsen J. J. van Kooten; derde prijs: Joh. Willemsen en Zoon; vierde prijs: P. Mookhoek; vijfde prijs: W. van den Hoek; zesde prijs: Locomotief rijwielen; eervolle vermelding: Snip en Snap. H. Attractieve voertuigen. Eerste prijs en ereprijs: Het ooievaarsschip „De Atlantis", Jac. van Weert; tweede prijs: G. Post; derde prijs: Speeltuinen; vierde prijs: Kleuterhuis Margriet; vijfde prijs: School- en werktui nen; zesde prijs: Locomotief; eervolle ver meldingen: De Reisduif, Joh. A. Dorlandt, Clubhuis naast d'Appelaar. De Haarlemmers zijn Zaterdag wèl in touw geweest. Waren zij 's middags en masse present bij het corso, 's avonds ver zamelden zich weer duizenden op de Grote Markt om acht muziekverenigingen, die uit alle windstreken waren opgerukt, onder leiding van Jos. de Klerk enkele marsen en twee coupletten van het „Wil helmus" te horen spelen. De politie had bij deze gelegenheid voor een even sublieme als vernuftige afzetting gezorgd. Zij had de banken, die 's middags de bij het corso genodigden hadden ge diend, langs de trottoirs geplaatst, zodat de zittenden een natuurlijke afsluiting vormden en de taak der agenten werd ver licht. Bovendien werd een intieme sfeer geschapen doordat de afzetting niet bij de Smedestraat, doch bij Costers beeld plaats had. Deze service aan het publiek heeft tot de goede stemming zeker evenveel bij gedragen als de voortreffelijke muziek uitvoering. Na de muziek trokken de meesten of naar het Lunapark, dat ook wel eens een goede dag nodig had, of via de wonderlijk-fraaie „gasbomen" op het Kennemerplein naar de Delftlaan. Iedereen was zo goed gemutst dat we maar niet te veel willen zeggen over de tamelijk vele mislukkingen in dit pyro- technische gewrocht. Vooral met de „vuur- telegrafen" en met de bewegende voorstel lingen wilde het niet erg vlotten. We zijn ten minste benieuwd of wellicht in het holst van de nacht de voorpoten van dat vurige paard nog te zien waren. Hindoeballet Indra Dev in het Openluchttheater Moesten" wij naar aanleiding van de voorstelling door het Grand Ballet de Monte Carlo een zekere reserve koesteren betreffende de geschiktheid van Bloemen- daals Openluchttheater voor de tot in de perfectie bedreven klassieke dans, deze Zaterdagavond waren wij zo gelukkig te mogen constateren dat er ook edele vor men van zeker niet minder verfijnde be wegingskunst zijn, waarvoor het zelfs bij uitstek geschikt is. Wij danken deze waar neming, die men eigenlijk had kunnen voorspellen, aan het optreden van het Hin doeballet van Indra Dev, dat een weliswaar niet bijzonder groot, maar toch ook niet teleurstellend aantal toeschouwers van acht tot bijna elf uur geboeid heeft gehou den zozeer zelfs, dat het toen boven Haarlem losbarstende vuurwerk de aan dacht nauwelijks afleidde. Men is haast geneigd te zeggen dat de natuur inspirerend werkte, hetgeen niet behoeft te verwonde ren als men bedenkt, dat immers in de landen van herkomst de dansen gewoonlijk eveneens in de openlucht worden uitge voerd. Van de verschillende mudra's (rituele handhoudingen, waarvan er vele ter inlei ding van de vertoning door Indra Dev werden gedemonstreerd) ging de finesse dan ook niet verloren. Wel was het uiter aard onmogelijk om de betekenis of iedere gevoelswaarde van al deze abstraheringen en symbolen te vatten, doch dit behoefde de appreciatie niet te hinderen omdat de schoonheden ervan tot iedereen spreken. Men heeft hier namelijk te doen met een zeer hoog ontwikkelde kunstvorm. Men trekke maar eens %en vergelijking tussen deze religieus-artistieke gebarentaal (met al zijn voor ons onbegrijpelijke werkwoor- Elfduizend bezoekers op „Bezigheid en Fantasie" De tentoonstelling voor de vrije tijdsbe steding „Bezigheid en Fantasie" werd Zondagavond in het Gemeentelijk Concert gebouw door wethouder D. J. A. Geluk gesloten. De heer Geluk dankte alle samen werkende. verenigingen voor de grote acti viteit die zij voor 't welslagen van de expo sitie aan de dag hadden gelegd, waarbij hij inzonderheid de heer H. J. Jonker compli menteerde. De wethouder wees nogmaals op het culturele belang van deze manifestatie, die zoveel kan hebben bijgedragen tot de gees telijke gezondheid van de bevolking. Het is met het bezoek niet slecht, zij het ook niet uitzonderlijk goed gelopen: in totaal zijn 10.400 toegangskaarten verkocht. Bovendien werden er 700 doorlopende entréebewijzen uitgegeven, zodat in totaal de expositie door ruim 11.000 personen werd bezocht. Windhondenraces Op het EDO-terrein zijn Zondagmiddag windhondenraces gehouden. Uit de grote opkomst bleek, dat de Haarlemmers be langstelling hebben voor deze tak van sport. Greyhounds, whippets en Afghaanse windhonden verschenen om beurten in de baan en voerden een felle strijd. Het pro gramma bevatte vier-en-twintig courses. Ondanks de regen kon het programma wor den afgewerkt. Het publiek toonde zich enthousiast voor de verrichtingen der honden. Gemeenteraad van Heemstede De Heemsteedse raad komt Donderdag middag 27 Juli bijeen. De agenda vermeldt 'slechts vijf punten. Onder meer wordt voorgesteld aan het daarvoor in aanmerking komende ge- meentepersoneel een gratificatie van 2 pet. toe te kennen. B. en W. vragen voorts een crediet van tweeduizend gulden voor de aankoop van verscheidene apparaten voor het Gezondheidshuis. ADVERTENTIE 7 pers. Cftevr. met aanhangwagen 25 ets. per K.M. uitsl. m. ch. Telef. 13000 of 17000 den en zelfstandige naamwoorden) en een louter kunstmatige, als die ten behoeve van doofstommen. De uitvoerige in het pro gramma afgedrukte toelichtingen zorgden voor de rest om deze ontmoeting tussen Oost en West in een zo goed als ideale om geving naar wens te doen slagen. Door dit alies gingen het geestdriftige applaus bewees het telkens weer de danstafe relen het voorstellingsvermogen van het publiek niet te buiten. Speciale bewondering verdienden de authentieke en zeldzaam fraaie, de taille als het ware slanker makende costuums in hun weldadige kleurencombinaties, waar men de gehele avond niet op uitge keken raakte en die tegen de dofgroene achtergrond uitstekend tot hun recht kwa men. In aansluiting hierop ook een woord van waardering voor de belichting, speciaal van de scène der ontmoeting van de heilige slang en de schone prinses. De leiding van het Openluchttheater zou er overigens goed aan doen de op het speelveld geplaatste zijlichten aan de kant van de toeschou wersruimte op de een of andere wijze af te schermen. Tenslotte het eigenlijke dansen. Indra Dev (hoewel zeker niet ideaal gebouwd) blijkt kennelijk de voorname techniek in de meest uiteenlopende vormen terdege te beheersen, maar hij is geen sterke, impo nerende persoonlijkheid. Zijn grootste kwaliteiten liggen op paedagogisch gebied, want het moet verwonderlijk heten tot welke graad van sierlijkheid (het meest in het oog lopende kenmerk van het Hindoe ballet) hij de met hem samenwerkende Nederlandse meisjes heeft weten te bewe gen. Het mooiste voorbeeld van deze ijle lichtvoetigheid, die soms een indruk van te zweven wekte alsof de danseressen de teen spits gebruikten, verkregen door snelle op eenvolging van minuscule passen, vond men wel in de Krishna-legende van de herderinnetjes bij de dorpsbron en de daftrop volgende met de titel „Gestrafte hoogmoed". Voortreffelijk ook (wat men hier niet gewend is) klonk de begeleidende muziek, gedeeltelijk vastgelegd op gramofoonpla- ten, aangevuld met ter plaatse bespeelde Indische instrumenten. Al met al de beste exotische groep, die wij te Haarlem en omgeving in tijden hebben gezien. DAVID KONING. Modernisering watergasfabriek B. en W. stellen de raad voor een afge keurde cokeslift in het gebouw van de watergasfabriek op het terrein van het G.E.B. te vervangen door een plaatijzeren cokesbunker, waardoor een besparing van electrische stroom en arbeidskracht zal worden bereikt. Bovendien kan deze bun ker ook na de ophanden zijnde moderni sering van de watergasinstallatie worden gebruikt. De uitvoering van het besluit zal achttien mille vergen. Lunapark kwam laat op gang Exploitanten niet tevreden over organisatie De als onderdeel van Haarlems Bloemen feest op^tde Parklaan en het Phoenixterrein gehouden kermis heeft vrijwel geen enkele exploitant het financiële succes gebracht, dat men er van verwachtte. Waren de ont vangsten al twintig procent lager geschat dan normaal, in werkelijkheid heeft men in vele gevallen zelfs zestig procent minder dan in de voorgaande jaren ontvangen. De kosten zijn echter in geen enkel opzicht teruggelopen. In totaal moest voor de on geveer zestig inrichtingen (bij inschrijving in Januari, toen men met geen mogelijkheid vermocht te voorspellen hoe het weer in Juli zou zijn) een pachtsom van 32.000 worden opgebracht, om dan maar te zwij gen van de arbeidslonen en transportkos ten, waarop men niet bezuinigen kan. Het weer heeft niet meegewerkt, waar van men natuurlijk niemahd een verwijt mag maken. Duidelijk is echter gebleken dat het publiek slechts weinig geld voor het bezoeken van vermakelijkheden kan uitgeven. De alom gehouden uitverkopen en de neiging tot hamsteren spelen hierbij ook een rol, zeggen de exploitanten. Dat verschijnsel doet zich in het gehele land voor. Men is echter van mening dat er door het Haarlemse feestcomité, tegenover de hoge ontvangsten aan pachtsommen, te weinig zorg aan de publiciteit, speciaal de reclame is besteed. Men miste bij voorbeeld de kleurige affiches van vorige jaren in andere steden en in het bijzonder op de stations. Men zal in de toekomst zeker de eis stellen dat er meer bekendheid ook plaatselijk aan de kermis zal worden gegeven. Tenslotte hebben de kermisexploitanten de handen ineen geslagen en de commissie om een dag verlenging verzocht, teneinde de'teleurstellende bedrijfsuitkomsten enigs zins te kunnen verbeteren. Er werd een bedrag bijeen gebracht om in de plaatse lijke dagbladen advertenties te kunnen plaatsen, die onmiddellijk succes hebben opgeleverd. Vrijdag, anders een dieptepunt was het bezoek reeds beter dan op de daar aan voorafgaande Donderdag en het tweede weekeinde verliep veel gunstiger dan het eerste. Hier en daar beluisterden wij ook klachten over de organisatie, die in handen was gegeven van de heer Augustijn te Rot terdam, met name betreffende de verlich ting. De exploitanten van de grotere attrac ties op het Phoenixterrein hadden voorts bezwaren tegen het te grote aantal zoge naamde goktenten (met oefeningsspelen) op de Parklaan. Men hoopt dat in de toekomst een vaste datum voor het begin van de kermis zal worden aangehouden, opdat het publiek er op kan rekenen. De thans gekozen termijn is in zoverre voordelig, dat men weinig concurrentie van andere steden heeft, zo dat ook de exploitanten van de meest ge wilde vermakelijkheden gaarne naar Haar lem zullen komen. Dit jaar had men be halve het slechte weer en de toenemende bezuiniging ook nog te maken met de tegenwerkende omstandigheid dat in tal van plaatsen in den lande grote feestelijk heden op touw warén gezet. Glazenwasser viel vier meter Zaterdagmorgen is op het binnenplein van hét gebouw van Openbare Werken aan de Jacobijnestraat in Haarlem een 48- jarige glazenwasser van een hoogte van vier meter gevallen. Hij stond op een lad der, die op zijn beurt weer op een afdak was geplaatst. De man is met een ernstige hersenschudding in het ziekenhuis St. Joannes de Deo opgenomen. Ziekenfondsen hielden congres over de vrijwillige verzekering De Centrale Bond van Ziekenfondsen, de federatie „Verenigde Maatschappij Zieken fondsen" en de Organisatie van Algemene Ziekenfondsen in Nederland hebben in de Dierentuin te Den Haag een congres ge houden. Dit congres had, zoals dr. A. J. van Leu- sen uit Velsen in zijn openingsrede ver klaarde, ten doel de aandacht te vestigen op de nood, waarin de groep van vrijwillig verzekerden verkeert door de ingevoerde premieverhoging. Dr. Van Leusen formu leerde zijn bezwaren tegen deze verhoging aldus: de verhoging gaat boven de grens van het sociaal toelaatbare en zij is ondoel treffend, daar zij geen sluitende rekening op de post van vrijwillig verzekerden zal bewerken, zodat verdere verhogingen niet kunnen uitblijven. Zolang er geld wordt uitgegeven voor allerlei doeleinden mag, zo zei dr. Van Leusen, de verzorging van de volksgezondheid geen sluitpost op de begroting vormen. Het Tweede-Kamerlid de heer C. J. van Lienden, voorzitter van de Centrale Bond van Ziekenfondsen, hield een uitvoerige inleiding over de nood der vrijwillige zie kenfondsverzekering. Hij betoogde, dat gebroken moet worden met het systeem van twee soorten verzeker den. Indien de groep verzekerden, voor welke een werkgeversbijdrage in de premie mogelijk is, tot de maximale grootte wordt uitgebreid door het rijkspersoneel in deze groep onder te brengen en indien voor de overblijvende groep uit 's rijkskas een bij drage ongeveer gelijk aan die der werkge vers wordt gegeven kan de gedachte van één soort verzekerden werkelijkheid worden. Feestganger bij vechtpartij doodgestoken Zondagavond ontstond tussen twee in woners van Schoonoord een vechtpartij tijdens een zomerfeest te Eesergroen (ge meente Borger). De 30-jarige T. Dokter werd door messteken zo ernstig gewond, dat hij ter plaatse overleed. De dader, de 24-jarige J. B. is gearresteerd. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 22 Juü 1950 BEVALLEN van een zoon: 20 Juli, D. de WildeSijm; G. E. BoegbornLentink; 21 Juli, J. H. van den Bel—Letter; H. Smit— Lesage; M. J. van Kouterenvan den Mer- kenhof; G. M. RoestPérukel; B. van Nu- nenKamsma; E. J. KuijkMarchand; 22 Juli, P. C. van LeuvenBlankwater. BEVALLEN van een dochter: 21 Juli, A. NoltenVallentgoed; D KalesSchmidt: C. J. eDrksvan der Stelt; F. J. GroenBos- seher; G. M. Teeuwenvan Putten; 22 Juli, A. F. H. van den Broekede Groot. OVERLEDEN: 20 Juli, H. J. Gerritsen, 31 j., Sophiastraat; 21 Juli, L. M. C. Hoekstra— Ruhl, 71 j., Zaanenlaan; J. M. B., 4 d., z. van J. B. Snoeks, Joh v. Vlietstraat. GEHUWD; 22 Juli, J. Tukker en A. M. C. Zuurendonk. BINNENLAND De Nieuwe Rijnvaart Maatschappij N.V. te Amsterdam en de Damco Scheepvaart maatschappij N.V. te Rotterdam, twee Rijn rederijen, hebben besloten hun Rijndiensten te combineren. Beide ondernemingen behou den hun zelfstandigheid. De besturen van de twee maatschap pijen die het Nillmij-concem vormen en het bestuur van de N.V. Levensverzekering maatschappij „Arnhem" hebben besloten tot algehele samenwerking, waarbij elk van de drie betrokken maatschappijen als zelfstan dig rechtspersoon blijft bestaan en de Neder landse maatschappij der „Nillmij van 1859" als holding-company zal optreden. Nu de staking bij de woningbouw te Zaandam is geëindigd, zal een groep Zaan- damse agenten toch deelnemen aan de Vier daagse te Nijmegen. De heer Jan Oudegeest, oud-voorzitter van de voormalige S.D.A.P.. thans nog hoofd bestuurslid van de Nederlandse Vereniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, wordt op 5 Augustus 80 jaar. In Ede wordt ieder jaar ter gelegenheid van de „heideweek" een „heidekoningin" gekozen door de plaatselijke vereniging voor vreemdelingenverkeer, De hötel- .en café houders in Ede hebben echter onenigheid met deze vereniging en zullen hu een „heidekoningin" kiezen. In de heden gehouden trekking der Staatsloterij is de prijs van f 10.000 gevallen .op nummer 19184. «IAARLEM EN OMGEVING Aan Haarlem grond-, hei- en aan nemersbedrijf N.V. is voor de som van f 221.221 het maken van grond- en riolerings werken voor de stadsuitbreiding bij de Richard Holkade in Haarlem-Oost opge dragen. Voor de afdeling theorie der Staats examens voor muziek A slaagde de heer H. Leene, voor B de dames W. Burmeister en L. Nederkoorn en de heer L. P. Huges, leer lingen uit de klasse van de heer M. J. Lürsen (muziekgeschiedenis de heer J. Hissche- möller) van de Muziekschool der Mij: tot bevordering der toonkunst, Het programma van de orgelbespeling in de Grote Kerk op Dinsdag 25 Juli. des avonds van 8 tot 9 uur, door George Robert vermeldt werken van J. S. Bach. 1. Toccata en Fuga d kl. t.; 2. Fantasia super: Komm, Heiliger Geist, Herr Gott; 3. Trio G gr. t.; 4. Partita „O Gott, du frommer Gott"; 5. Fuga G gr. t. Een aantal leden van de „Jonge Kerk" uit Haarlem en omgeving is vertrokken voor een kampweek in Bladel (N.B.). Leider van het kamp is de Haarlemse jeugdpredikant ds. B. van Gelder. Ook de vier overige kamp leiders en kampleidster zijn Haarlemmers. De jaarlijkse speldjesverkoop ten bate van Herwonnen Levenskracht welke Zater dag en Zondag te Heemstede is gehouden, heeft f758,81 opgebracht. Op het Federatief muziekconcours te Nijverdal heeft het muziekcorps „Uiterweg" (Aalsmeer) met 110 punten de eerste prijs met lof der jury behaald in de vaandel- afdeling fanfare. De wethouder van Onderwijs en Kunst zaken der gemeente Haarlem, de heer D. J. A, Geluk, zal Woensdag om halfeif spreekuur houden. De wethouder van Openbare Wer ken, de heer A, J. M, Angenent, zal Donder- derdag geen spreekuur houden. Zondagavond raakte een 32-jarige ker misbezoeker op de Parklaan bekneld tussen een kermiswagen, waarmee reeds gerangeerd werd, en een transformatorhuisje. De man is met inwendige kneuzingen in het St. Elisabethsgasthuis opgenomen. Plebaan Filbry overleden Monseigneur F. B. J. M. Filbry, die van 1936 af plebaan was van de Kathedrale kerk van Sint Bavo te Haarlem, is Zater dagmiddag plotseling overleden. De ple baan stond gereed om naar Naaldwijk te vertrekken, waar hij een feestpredicatie zou houden, doch werd plotseling onwel en stierf enkele ogenblikken later. Het Heilig Oliesel kon hem nog worden toegediend. Monseigneur Filbry bereikte de leeftijd van 67 jaar. Hij is op 29 Juni 1883 kt Leiden ge boren. Na zijn studie aan de seminaria Hageveld en Warmond werd hij in 1907 door wijlen monseigneur Callier tot pries ter gewijd. Een maand later is de priester benoemd tot kapelaan in Waddinxveen. Sinds 1910 was monseigneur Filbry in het zelfde ambt werkzaam in Delft en sinds 1915 in Den Haag in de Sint Agnesparochie. Zijn benoeming in het pastoraat van de parochie Onze Lieve Vrouw Koningin van de Vrede in Amsterdam volgde op 19 Fe bruari 1926. Hier stichtte hij een nieuwe parochiale school, een meisjes- en een kleuterschool, een zusterhuis en een pa rochiehuis. Zijn grote werkzaamheid ten bate van zijn Amsterdamse parochie werd op 18 Januari 1936 afgebroken, toen de Bisschop van Haarlem, monseigneur J. P. Huibers de priester benoemde tot plebaan van de Kathedrale Kerk Sint Bavo in Haarlem. Bij het veertig-jarig priesterfeest van de Bisschop van Haarlem werd de plebaan ere-kanunnik en twee jaar later volgde zijn benoeming tot kanunnik. De plebaan van de Sint Bavo werd op 5 Augustus 1946 Proost van het college van Kanunniken en op 12 November 1947 Ge heim kamerheer van de Paus. Hij was Of ficier in de orde van Oranje Nassau. Dinsdagavond om half acht worden de Metten gehouden en Woensdagmorgen om hadftien de Laude. Vervolgens vindt de pontificale uitvaart van de overledene plaats op het Rooms- Katholieke Kerkhof Sint Barbara in Haar» lem-Noord. De dames Snip en Snap waren de enige lichtelijk verlepte blommen op het Corso> „Haar" succes was evenwel volkomen.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 3