Een symbool blijft over Radio geeft Donderdag „Zwarte" gladiolenexport voor de Economische rechter Middenstanders van Kennemerland vroegen in 1949 meer crediet PANDA EN DE MEESTER EDELMAN Q Wereldnieuws SCHOOLBOEKEN ueuwe u» iitöaveiti Woensdag 26 Juli 1950 2 IN DE WERELDPOLITIEK Er staan geheel nieuwe en ditmaal ogen schijnlijk drastische en doeltreffende plan nen op stapel voor de financiering van de Europese defensie in groot verband. In de eerste plaats zijn in Washington ernstige voornemens gerezen om de Marshallgelden, die Europa voor zijn economisch herstel zijn toegedacht, te besteden aan een ver snelde bewapening der Europese landen. Degenen in Washington die deze mogelijk heid het eerste hebben geopperd, lieten, zich daarbij waarschijnlijk leiden door twee overwegingen: Aan de ene kant voorzagen zij hierdoor een weg om te ontkomen aan de steeds sterker wordende tegenstand van het Congres ten aanzien van een voort zetting der Marshallhulp in de huidige om standigheden, nu de Amerikaanse belas tingbetaler nog dieper zal moeten blikken onder de in snel tempo zwaarder wordende defensiekosten, en aan de andere kant koesterden zij de hoop dat zij, door Mar- shalldollars voor Europese bewapening te fourneren, de Europese landen uit hun fi nanciële impasse zouden kunnen slepen, waarin deze geraakt zijn door de eis om hun bewapeningen te coördineren wat aan de nationale defensiebegrotingen kos ten oplegt die niet in verhouding staan tot de andere posten dier nationale begro tingen. Dit wiat de Amerikaanse plannen betreft. De Europese gaan echter in dezelfde rich ting, want op de gisteren te Londen be gonnen conferentie van plaatsvervangers der Atlantische Pact-ministers zal men een plan bespreken en zo mogelijk uitwerken om de kosten van de gecoördineerd West-Euro- pese defensie te onttrekken aan de begro tingen der verschillende betrokken landen en te bestrijden uit een gemeenschappelijk fonds, waarin elk land naar vermogen bij draagt. Zoals bekend is de ontwikkeling van een gecoördineerde West-Europese legermacht tot nu toe ernstig belemmerd door de fi nanciële consequenties, die voor verschil lende landen waaronder zeker ook Ne derland welhaast onaanvaardbaar wa ren. Wanneer een Europees verdedigings- fonds tot stand komt, zou zulks een grote verlichting kunnen betekenen en boven dien wat het voornaamste is een doel treffender besteding der nodige gelden mo gelijk maken. Het is een publiek geheim dat ondanks de möillioenen, welke de West- Europese landen aan hun defensie be steden, nog altijd slechts in de verte sprake is van een West-Europees leger. De natio nale onderdelen daarvan zijn in verschil lende stadia van ontwikkeling, al naarge lang het betreffende land in staat is de financiële eisen te honoreren. Men wacht bovendien met de vorming en uitrusting van bepaalde essentiële onderdelen op el kander, omdat men vreest onnodige kosten te maken. Dit geeft een bezwaarlijke ver traging bij de totstandkoming van het grote geheel. Wanneer in het toekomstige West-Euro pese defensiefonds een ruime bijdrage van de Verenigde Staten zou worden gestort te ruimer nog indien daarbij een deel der MarshalMollars zou worden gevoegd zouden juist die essentiële onderdelen snel en doeltreffend kunnen worden verzorgd, zonder dat een coördinatie-proces achteraf dubbele kosten zou veroorzaken. De buitengewoon zware militaire plich ten, die op West-Europa zijn komen te rusten, maakten een nieuwe methode van defensie-financiering uitermate gewenst. De onmogelijkheid om tot enig bevredi gend resultaat te komen op de oude wijze is in tamelijk korte tijd volledig aange toond. Het verder losmaken van de mili tair-financiële aangelegenheden uit de sou- vereine rijkwijdte der naties is een logische consequentie van de wil der regeringen om samen iets te bereiken op defensief gebied. Evenals op economisch en monetair ter rein een steeds verder gaande verschui ving der verantwoordelijkheden van na tionaal naar super-nationaal niveau waar te nemen valt, is dus thans op militair- financieel gebied dezelfde onvermijdelijke weg gebaand, Of liever, hij heeft zichzelf gebaand in opperste noodzakelijkheid. De kroon op' het werk een super-nationaal ADVERTENTIE Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS HILVERSUM I, 402 M- 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9,00 Platen. 9.35 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Dansorkest. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Platen. 11.45 „Kunst en jeugd". 12.00 Lichte muziek. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 Salon orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Salonorkest, 13.45 „U kunt het geloven of niet". 13.50 Orgel en tenor. 14.15 Causerie. 14.30 Alt, hobo en piano. 15.00 Voor zieken. 16.00 Omroeporkest, koor en solisten. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18,15 Soortoraatje. 18.30 Promenadeorkest en so list 19.00 Koorzang. 19.25 Amusementsmu ziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Orkest. 20.45 „De vuurtoren", hoorspel. 22.00 Piano. 22.30 Philharmonisch orkest en solis ten. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.30 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Septet. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 10.15 Morgendienst, 10.45 Geestelijke liede ren. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus 12.03 Septet. 12.33 Orgel. 12.55 Reportage. 13.00 Niéuws. 13.20 Platen. 13.35 Sopraan en piano. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw 15.30 Dubbelmannenkwartet. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Vocaal ensemble. 17.00 Voor de jeugd, 17.30 Sopraan en piano, 18.00 Platen. 18.15 „De Christelijke vakbeweging". 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Cello. 19.40 Radiokrant.. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen 20.15 Marinierskapel. 21.00 Geva rieerd programma, 22.00 Platen. 22.15 Bui tenlands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Avond- ovr.-rdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Schaak- oviTzioht. 23.20 Platen. BRUSSEL, 324 M. no Populaire liedjes. 12.15 Melodische en hrris^he muziek. 12,30 Weerbericht, 12.33 de landbouw. 12.40 Melodische en rh ri-a muziek 13.00 Nieuws. 13.15 Vro- i; 14.00 Voor de jeugd. 15.00 F. else les. 15."5 Tipica-ensemble. 15.40 F. nsr- les. 16.00 Zuid Afrikaanse liedjes, lfi i; Dansmuziek. 17.00 Nieuws. 17,10 Platen. 17.Voor kinderen. 18.15 Napolitaanse lied jes 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Zang. 19.50 Causerie. 20.00 Verzoekprogram ma. 21.00 Gevarieerd programma. 21.30 Piano. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Kwartet, 22.52 Kamermuziek. 23.00 Nieuws. 23,05 Platen. rh politiek orgaan, dat de verschoven ver antwoordelijkheden weer verzamelt en regelt. is welhaast even onvermijdelijk. De gehele ontwikkeling gaat onverstoor baar en niet te stuiten naar dat toppunt. De ervaring heeft echter geleerd dat de Europese landen hun souvereiniteit zeer moeilijk kuranen afstaan en 't is dus te voor zien dat zij straks, wanneer die souvereini teit door de bovenomschreven en andere verschuivingen der onderdelen nog slechts symboliek zal zijn, de grote stap daartoe desondanks wellicht zullen trachten te ontgaan. Tegen de uitholling van hun souvereini teit echter hebben zij geen enkel bezwaar omdat de nood hoog is. Wanneer ooit de schijnbare waarde en de feitelijke waarde loosheid van symboliek zijn aangetoond, dan gebeurt dat wel thans op het toneel der wereldpolitiek. J. L. Oude munten gevonden bij afbraak van boerderij Bij het afbreken van een oude boerderij te Dongen zijn, ingemetseld in de schoor steen op de zolder, ruim 250 zilverstukken uit de periode van 16501794 gevonden. Waarschijnlijk werden deze verborgen voor het Franse leger, dat in 1794 in Dongen overwinterde, toen het werd tegengehouden voor de Maas. Het zijn provinciale guldens, voornamelijk vaar Zeeland. Verder zijn er schellingen aangetroffen van West-Fries land, Utrecht en Overijsel en munten van Kampen, Zwolle en Deventer. Er was slechts één Brabantse munt bij. ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN s morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 Expediteur acht zich dupe van valse verklaringen De chef-invlieger van de Hawker vliegtuigenfabriek, de heer F. Murpliy, begroet commandant A. Bruinsma van het 860ste eskader op het Hawker's Langley vliegveld (Engeland), waar een zestal Hawker Sea Fury toestellen aan de Nederlandse lucht macht werd overgedragen. Een aantal piloten van het 860ste eskader was eveneens bij de overdracht aanwezig. De economische politierechter te Haar lem behandelde Dinsdagmiddag een reeds oude smokkelaffaire waarbij als verdach ten de Beverwijkse tuinder D. O. en de Apeldoornse expediteur J. B. P. S. terecht stonden. De eerste is reeds bijna een jaar geleden met de justitie in aanraking gekomen, na dat hij met een collega, eveneens uit Be verwijk, bij Andijk vier ton gladiolenbol- len had gekocht en deze zonder vergunning naar Duitsland uitvoerde. De twee Bever- wijkers hebben echter verklaringen afge legd. waardoor het expeditie-bedrijf van S. te Apeloorn in de zaak is betrokken. Er wordt namelijk in gezegd, dat dit bedrijf voor het clandestiene transport naar Duits land zou hebben gezorgd. Dit werd door de tuinder O., die op deze zitting tevens als getuige was gedagvaard, tegenover een der expediteurs in de be klaagdenbank nadrukkelijk volgehouden, hoewel de laatste het even nadrukkelijk ontkende. Het begon al dadelijk met beschuldigin gen over en weer van leugenachtige ver klaringen. Gesprek in Beverwijk De inleiding tot dit deviezen-delict schijnt een gesprek te zijn geweest in het begin van het vorig jaar ten huize van O. in Beverwijk, dat ging over de bollen- export in het algemeen en de perspectie ven van de illegale invoer in Djiitsland in 't bijzonder. Volgens getuige O. heeft een Amsterdammer, die evenals een dér expe diteuren bij dit onderhoud aanwezig was, hem een idéé aan de hand gedaan. De beklaagde expediteur voegde hieraan toe dat hij slechts zeer in het algemeen over dé smokkelmogelijkheden naar Duits land heeft gesproken. Zending bollen naar Apeldoorn Nadat O. in Andijk een partij bollen van 4000 kilo had gekocht is deze volgens zijn verklaring en die van de vrachtrijder G. uit Beverwijk door de laatste naar het ex peditiebedrijf in Apeldoorn vervoerd. De tuinder zou déze bollen, die hij voor 3400 gulden had ingekocht voor 8000 gulden verkopen in een plaatsje in Duitsland, dat op de route ligt waarlangs de expediteur in het begin van April 1949 naar Bazel reed, met een totale lading van achttien ton. Post voor troepenschepen „Skaugum" en „Tabinta" Post bestemd voor naar Nederland terug kerende militairen aan boord van de troe penschepen „Skaugum" en „Tabinta", welke in een "der tussenhavens zal worden uitge reikt, moet met de gebruikelijke adressering uiterlijk op 31 Juli in Nederland worden ter post bezorgd. De naam van de vermoedelijke tussenhaven mag niet worden vermeld. Aalsmeer houdt een bloemenfeest in September Sprookjesoptocht en bloemem' spel in het Stadion Ruim twaalfhonderd Aalsmeerse bloe- menkwekers hebben in samenwerking met de sierkunstenaar A. W. J. M. Noyons een bloemen-sprookjesfeest ontworpen. Op 9 September wordt dit feest in het Olym pisch Stadion gehouden. Nadien zullen ruim dertig lange wagens met bloemen- sprookjes door Amsterdam naar Aalsmeer rijden. Per wagen zullen dertig tot vijfenveer tigduizend bloemen worden gebruikt. De heer Noyons heeft in zijn ontwerpen vele bekende sprookjes en legenden verwerkt als „De boze koningin van Sneeuwwitje", „Klein Duimpje", „De betoverde prinses", ,De vier Heemskinderen", „Roland in Roncevale", „De kikker en de gouden bal" en dergelijke. De sprookjesvoorstellingen zullen op platte lange landbouwwagens worden op gebouwd. Reclame op de sprookjeswagens is zo veel mogelijk geweerd. Bloemisterij-organisaties en bloemenvei lingen werken samen met het Comité Bloemencorso. Men verwacht zeer veel toeschouwers in het Stadion te Amsterdam bij het bloemenspel. Dit spel is geschreven door de heer Noyons en wordt geregisseerd door de heer M. Kruyne. Er werken zes honderd personen aan mee. Amsterdam Rubber stelt 9 percent dividend voor Aan het verslag over 1949 van de N.V. Rubber-Cultuur-Maatschappij „Amsterdam" is ontleend dat de vorderingen, die in 1949 ten aanzien van de verdere wederopbouw der ondernemingen werden gemaakt, zich in een sterke stijging der inkomsten ten op zichte van 1948 we^spiegelden. De netto op brengst in het verslagjaar beliep 39.092.000 (in 1948 totaal 20.183.900). Een bedrag van 35.043.000, dat de tegenwaarde representeert van dollars en diverse Europese valuta's werd naar Indonesië overgemaakt. Aan het verdere herstel en uitgaven voor duurzame activa is 10.801.000.besteed. Uitvoerrecht en ven nootschapsbelasting brachten een bedrag van 8.453.000 ten gunste van de Indonesische staatskas. Na afschrijvingen, belastingen en tantièmes resteert een netto overschot van 4.048.305. Na afboeking der onkosten in Nederland ad 371.779 en afboeking van het koersver lies ad 74.719 resteert een saldo winst van 3.642.000. Na reservering van 500.000 voor pensioenen en 450.000 voor diverse belan gen kan een dividend van 9 worden voor gesteld. Aan houders van winstaandelen kan een dividend van 1.442.91 worden betaald. (In 1948 is 8 uitgekeerd). Wellicht Nederlandse kunstenaars in 1952 naar Zuid-Afrika n de Unie van Zuid-Afrika worden thans de mogelijkheden overwogen om tijdens de herdenking van Jan van Rie- beeck in April 1952 door Nederlandse toneelspelers en musici voorstellingen en concerten te laten verzorgen. Gedacht wordt aan uitvoering van composities uit de zeventiende eeuw en uit de jongste tijd, zoals van Badings, Andriessen en anderen. Men zou ook enige vocalisten willen uit nodigen. Wat het toneel betreft gaat de voorkeur uit naar zulke stukken als „De Spaanse Brabander" van Bredèro en ..EIckerlye", Of deze plannen kunnen door gaan (men zou ook enige kleinkunstenaars bij de feestelijkheden willen inschakelen) is mede afhankelijk van de vraag of sche pen van Nederlandse ondernemingen in April 1952 Tafelbaai zullen aandoen. De besprekingen bevinden zich nog in .een louter informatief stadium. Verslag van het Borgstellingsfonds Van de Stichting Borgstellingsfonds voor de Middenstand, district Kennemerland, die onder meer de belangen van ambachts lieden en detaillisten bevordert door zich borg te stellen tegenover geldverstrekken- de lichamen, is thans het jaarverslag over 1949 verschenen. Gedurende het vorige jaar was een be-i langrijke stijging in het aantal aange vraagde credieten te constateren,-in totaal werden 86 aanvragen ingediend tegen 36 in 1948. Het- totaalbedrag van de aange vraagde credieten bedroeg 100.850, Verstrekt werden twintig credieten (vorig jaar twaalf) tot een totaal bedrag van ƒ20.050,— (in 1948 ƒ8.400,—). Er werdén echter 109 formulieren tot het 'aanvragen van credieten uitgegeven, hetgeen slechts geschiedde nadat gebleken was dat de aanvrager inderdaad voor credietverlening in aanmerking kan komen. Bovendien werden nog elf bemiddelingsgevallen ver werkt. Bovendien werd nog in 309 gevallen „geruisloos" bemiddeling verleend, dat wil zeggen, dat tijdens een bespreking dir.ect een oplossing gevonden kon worden of een telefoontje naar een andere instantie vol doende was. Het verslag noemt enkele voorbeelden, waaruit blijkt, dat men bij het. Borgstel lingsfonds de mensen vaak de ogen opent voor de nadelen van de gevraagde erediet- verstrekking of van het doel waarvoor deze moet dienen. Bovendien schaft het fonds ook wel eens raad en uitkomst in schier onoplosbare gevallen. Uit het hoofdstuk ernstige bemiddelings gevallen zouden wij de aanvrage willen lichten van een weduwe, die met haar zoon een vennootschap onder firma had opgericht in de textielbranche. De zoon werkte echter niet in de zaak mede; wel nam hij wekelijks zijn vennotenloon op. De vrouw had getracht zich uit de ven nootschap te kopen, doch de zoon wenste niet mede te werken. Een faillissement dreigde. Voor alles was het beter, dat dit faillissement werd uitgesproken. De ven nootschap werd dan automatisch ontbon den. Aldus geschiedde. Via de Volkscrediet- bank te Haarlem en de Dienst.van Sociale Zaken werd de inboedel van de vrouw ge red, terwijl men er later in slaagde, de vrouw als filiaalhoudster in haar eigen bedrijf geplaatst te krijgen. De zoon werd ten slotte'als werknémèr ondergebracht bij een Haarlems bedrijf. Dat, echter niet alle aanvragen als bona fide moeten worden beschouwd bleek ook ;dit, jaar. Er-werd een crediet aangevraagd ter délging van enkele-kleine bedrijfsschul den- en voor uitbreiding van bedrijfskapi taal. Het Fonds maakte een regeling met een lastige crediteur en het crediet zou kunnen worden verstrekt. Op het laatste ogenblik werd echter achterdocht gekoes terd. Hoewel de boeken geheel in orde be vonden waren, kwam tijdens een bespre king met de credietnemer aan het licht, dat hij schulden tot een bedrag van onge veer achttien keer het aangevraagde cre diet had „vergeten" in te boeken en op te geven. De credietaanvrage werd toen zon der meer ingetrokken. Oud euvel Het is een te betreuren feit, zo lezen wij verder in het verslag, dat het vooroorlogs, ■euvel van het niet a contant verkopen van artikelen door detailhandel en ambacht aan het publiek weer regelmatig voorkomt, waardoor vele bedrijven credieten moeten opnemen. Met het oog hierop wordt de nuttige activiteit van het Kennemer Finan cieringsinstituut, waardoor de klant een afbetalingsregeling kan treffen, doch de leverancier toch contant geld ontvangt, in herinnering gebracht. De credietverlening door de Stichting vindt niet rechtstreeks plaats, doch ge schiedt door de Nederlandse Middenstands- bank tegen een rente van 3 y2 procent. Bij het Borgstellingsfonds zijn aangeslo ten de gemeenten Haarlem, Yelsen, Haar lemmermeer, Beverwijk, Heemstede, Bloe- mendaal, Hillegom, Zandvoort en Heems kerk, een gebied met in totaal 341.730 in woners. Niet aangesloten zijn nog Aals meer, Haarlemmerllede en Beniiebroek. DRIE GEMEENTE-FUNCTIONARISSEN GESCHORST IN AMSTERDAM B. en W. van Amsterdam hebben naar aanleiding van een onderzoek, ingesteld naar het beheer van het gemeentelijk ver zorgingshuis voor ouden van dagen, tot nader order de directeur, de chef van de algemene dienst en de chef-kok van deze instelling geschorst. De verdachte erkende, dat hij toen achttien zakken bollen die bestemd waren voor Zwitserland en waarvoor wel papieren waren naar Duitsland transporteerde, maar ontkende ten stelligste, dat hij ooit met een „zwarte"vracht de grens was gepasseerd. Ook de verklaringen van O. en G. uit Beverwijk, volgens welke in een van zijn garages 100 zakken gladiolenbollen uit Beverwijk zouden zijn opgenom'en en over de illegale bestemming waarvan zou zijn gesproken, kwalificeerde de expediteur kortweg als „leugens". Aan de zegels werd niet geknoeid De Officier, mr. J. Wiarda, vond het ver weer van de verdachte tegenover verschei dene verklaringen onder ede weinig steek houdend, omdat het tot dusver schraal ge argumenteerd was. Hierop -stelde diens raadsman, mr. B. W. Stomps, voor om een andere getuige te horen, de assistent bij de Directe Belastin gen te Apeldoorn B., die ter controle bij de inklaring voor het vertrek van het be wuste transport aanwezig was. Deze ge tuigde de firma nog nooit op fraude te hebben betrapt, ook deze keer niet. Aan de loodjes wa'armee zowel de Hol landse als de Duitse douanen de Vracht ver zegelden blijkt niet geknoeid te zijn. De beklaagde verwierp de suggestie van de economische rechter, dat hij onderweg de zwarte partij bollen op het Verkoop-adres heeft kunnen afladen. Het oponthoud, hier door veroorzaakt, zou veel te groot zijn om op tijd in Bazel aan te komen. Ook door verhoging der snelheid zou het niet zijn in te halen op deze 24 uursroute. Mr. Stomps achtte het .onverantwoord om enkel op grond van de verklaringen der getuigen, die voor een deel zelf in deze affaire betrokken zijn, al een uitspraak te doen tegen het expeditiebedrijf, dat reeds tientallen jaren te goeder naam en faam bekend staat, ook blijkens de verklaring van de Apeldoornse belasting-ambtenaar. Afleidings-manoeuvrei De suggestie van de heer S., die zeide, dat men zijn zaak in dit delict van medewer king beschuldigde „om een ander gat voor de smokkelhandel open te houden", werd door zijn raadsman gesteund. Deze wees op andere clandestiene vrachtjes die, zoals ook het langdurig onderzoek deed vermoeden, bij Ter Apel de grens over zijn gegaan. Mr. Stomps zeide het zelfs mogelijk te achten dat deze smokkel nog steeds voort duurt, nadat de aandacht van de justitie naar de Apeldoornse expediteur was af geleid. Ten slotte besloot de rechter de zitting te schorsen voor een nieuw onderzoek. Zowel de Officier als de raadsman wensen allereerst na te gaan welke chauf feurs de betreffende lading in April 1949 naar Bazel reden, om deze als getuigen te horen, evenals de tuinder G. B. in Bever wijk, die in zijn achtereenvolgende ver klaringen ten laste van de expediteur nogal teruggekrabbeld was. Het proces is daartoe voor onbepaalde tijd: opgeschort, evenals dat tegen de. twee ■Beverwijkse tuinders. Voorlopige toewijzing van Marshall-hulp Aan zestien landen, welke zijn aangesloten bij het Marshallplan is voor het komende be lastingjaar (1 Juli 19501 Juli 1951) een voor lopig bedrag van 287.600.000 dollar toege- De voorlopige dollar-toewijzingen zijn Engeland 75.000.000 dollar; West-Duitsland 60.000.000 dollar;. Frankrijk en overzeese ge bieden 40.000.000 dollar; Griekenland 28.000.000 dollar; Italië 20.000.000 dollar; Nederland 16.000.000 dollar; België, Luxemburg en de Belgische overzeese gebieden 13.000.000 dol lar; Oostenrijk 10.000.000 dollar; Noorwegen 8.000.000 dollar; Zweden 6.000.000 dollar; Ier land 5.000.000 dollar; Portugal en overzeese gebieden 3.000.000 dollar; Turkije 2.000.000; Denemarken 1.000.000 dollar en IJsland 600.000 dollar. Bunkerkamp op Ameland wordt jeugdherberg In Augustus zal op Ameland de jeugd herberg „De kleine Grie" worden geopend. Zij omvat een complex gebouwen, dat door de Duitsers werd gebouwd. Er is plaats voor 300 bedden. In kleinere bun kers kunnen gezinnen van zes tot tien per sonen worden ondergebracht. Moordenaar van taxichauffeur houdt levenslang De Hoge Raad heeft heden verworpen het cassatieberoep van H. J. B. te Hilversum, die wegens moord op de Rotterdamse taxi chauffeur Clobus, gepleegd op 18 November 1947, zowel door de Haagse rechtbank als in hoger beroep door het gerechtshof aldaar is veroordeeld tot levenslange gevangenis straf. 46. Je begrijpt natuurlijk wel, dat Panda een beetje zenuwachtig wastoen hij zo over dat dikke tapijt naar de deftige troon wandelde, waar de machtige Koning op zat! Hij had niet gedachtdal hij het ooit nog eens zó ver kon brengen! „Dat had mijn vader moeten meemaken!" dacht hij vol daan. Maar hij was een beetje beverig in de knieën. Joris niet! Die bleef geheel rus tig, en fluisterde Panda toe: „Wees nu een keurig ventje! Gedraag u netjes, spreek met twee woordenen tracht u al die aar dige maniertjes te herinneren, die ik u door opvoeding en goed voorbeeld heb bijge bracht!"Maar terwijl hij sprak, stak hij Panda ongemerkt zijn degen tussen de benen. Wij zullen nooit met zekerheid we ten, of hij dat expres deed of per ongeluk. maar zeker is, dat Panda struikelde, voor over schoot, en m,et een luide smak pal voor de voeten van Zijne Majesteit terecht kwam. „Wa-wa-wa-wa-wat is dat?" riep de Koning verschrikt, want die was op zoiets niet 'verdacht. Het kwam namelijk maar weinig voor in de troonzaal. Doch Joris maakte een beleefde buiging en ant woordde: „Dat, Majesteit, is mijn schild knaap, die zich aan uw voeten stort om zich daar vol eerbetoon in het stof te'wen telen! Het ventje is overweldigd door uw heerlijkheid, maar ik moet zeggen dat het zich zijn manieren herinnert! Om een fijn zinnige uitdrukking mijner klassieke leer meesters te herhalen, zou ik willen zeggen: „Per aspera ad majestatis!" Het was dui delijk te zien, dat eerbetoon en toespraak de koning zéér bevielen. Kunstwerken. Uit een kunsthandel te Sion in Zwitserland zijn schilder stukken gestolen tot een gezamen lijke waarde van ongeveer hon- derdvjjftigduizend gulden. Vermist wor den stukken van Rembrandt, Goya, Renoir, Picasso, Fragonard, Daumier, Manet en Modigliani. Ook de schrifte lijke echtheidsgaranties van de betrok ken werken zijn verdwenen. Vliegende dierentuin. Vandaag is een „vliegende dierentuin" van Singapore opgestegen met bestemming New York. Het is een gecharterd vliegtuig van de KLM met voor een waarde van 80.000 gulden aan dieren en vogels uit de oer wouden van Malakka en Siam aan boord, zoals 90 apen, vier zwarte pan ters, twee luipaarden, twee tapirs, een jonge olifant en bijna 2.000 vogels. De lading is bestemd voor „Treffinch Bird and Animal Company" te New York. Wapens. Een deel van het hoofdkwartier van de UNO, dat in een gebouw van de Sperry Gyroscope Company te Lake Success is gevestigd, zal ontruimd moeten worden, omdat de fabriek bin nen twéé weken deze ruim/te voor .oor logsproductie nodig' heeft. De fabriek maakt bommenrichters en radaruit- rustimg voor bommenwerpers. Bont. Volgens Tass is in Leningrad de 21ste internationale bontveiling ge opend, waaraan ongeveer 100 vertegen woordigers van Amerikaanse en Euro pese bontfirma's deelnemen. Ongeveer de helft van deze vertegenwoordigers zijn eigenaars of directeuren van Ame rikaanse en Britse firma's. Fransè en Italiaanse firma's zijn eveneens ver tegenwoordigd. De veiling begon met de verkoop van hermelijn. Daarna werd een zending Siberische eekhoorns geveild. Vernield. Twee gedenktekens voor slacht offers van het nazi-bewind in Duits land zijn Maandagnacht door onbeken den geschonden. Een gedenkteken voor de doden van het concentratiekamp te Poking in Neder-Beieren was gedeel telijk omvergeworpen en een groot hou ten kruis te Hohenasperg bij Stuttgart werd kapotgeslagen. Veiligheid. De Griekse premier, Piastiras, heeft medegedeeld dat de regering be sloten heeft, met het oog op de inter nationale spanning, haar program voor een uitgebreide amnestie op te schor- ten. Hij voegde er aan toe, dat, zo de om standigheden later mochten veranderen, het de regering alsnog mogelijk zou zijn het program uit te voeren. In liberale kringen wordt gezegd, dat deze verkla ring is afgelegd na een onderhoud tus sen Piastiras en de zaakgelastigde van de Verenigde Staten, waarbij men het eens geworden was, dat de internatio nale toestand op het ogenblik bepaalde maatregelen met het oog op de binnen landse veiligheid noodzakelijk maakte. Fusie. Voor het eerst sedert drie jaar zijn de leiders van de twee grote Ameri kaanse vakbonden, A. F. L. (American Federation of Labour) en C. I, O. (Con gress of Industrial Organisations) be sprekingen begonnen teneinde' de mo gelijkheid van een samensmelting te overwegen, Dodend zand. Op de vraag: Bezit Amerika het „dodende zand" in het laatste num mer van het bulletin voor atoomweten schap, antwoordt dr. Louis Ridemour, natuurkundige aan de universiteit te Illinois, bevestigend. Hij voegt er aan toe dat dit „zand", dat in werkelijkheid een soort radioactieve stof is, het „lichtstè en gemakkelijkst te vervoeren van alle massavernietigingswapens is". Het „dodendè. zand" wordt volgens dr. Ridemour gemaakt door fijn zand of metaalpoeder in een waterachtige op lossing van radioactieve zouten te dom pelen. Bij het drogen zetten deze zouten zich vast op elke zandkorrel. Iedereen die op een plaats komt, waar dit zand werd rondgestrooid, sterft binnen- 2 a 4 weken. Loodzwaar. Men doet thans in Engeland proefnemingen met speciale uniformen, die bestemd zijn voor 't reddingsperso- neel, dat zal moeten optreden na een atoomaanval in radio-actieve zones. Het uniform weegt evenveel als een middeleeuwse maliënkolder. Het is ver vaardigd van Toodpoeder en rubber. On danks het gewicht is de uitrusting zeer plooibaar. De handschoenen wegen elk 1 kilogram. ADVERTENTIE voor alle mtchunften van onderwijs SCHOOLBOEKHANDEL H. DE VRIES Jacobijnesiraat 3 r Ged. Oude Gracht 27-271» Dr. R, Jacobsen, De Magiër der dui zend kunsten, Het leven van Leo nardo da Vinei Van Loghum Sla terus, Arnhem, „Niemand waarschijnlijk heeft zich ooit met de hem ten dienste staande middelen zo overvloedig geuit als Leonardo en daarbij kans gezien zo oneindig veel, zulke essen tiële dingen in het duister te laten, alsof hij schrijvend, tekenend, schilderend, de kern van zijn wezen zorgvuldig wilde maskeren", zegt dr. Jacobsen, en niettemin heeft hij deze Leonardo willen'schetsen als „het type van de grote Renaissance-mens". Dat gaat na tuurlijk niet, en het boekje behandelt ook veel meer de schilderijen dan hun maker. Daarover is het voortreffelijk: binnen het bestek van zestig pagina's raakt de lezer ge ïnteresseerd in de ontledingen, de vernieu wingen, de vraagstukken over de echtheid in alle kwesties der ten aanzien van déze schilderijen de critiek bezig houden, Boven dien hoort men nog van de voornaamste gebeurtenissen van Leonardo'» leven, van zijn activiteiten op steden- en vestingbouw kundig gebied, van zijn werkwijze en eigen aardigheden; al met al heeft men geen enkel recht, ontevreden te zijn met dit scherpzin nige en goedgeschreven hoekje. Alleen is deze Leonardo da Vinei niet speciaal geschetst als een groot mens, en ook niet als een typisch vertegenwoordiger van de Renaissance. Wat voor eisen worden er trouwens aan deze laatste gesteld? Aan de beantwoording van die vraag komt dr. Jaeobson niet toe. Dat had ten koste van wat bijzonderheden toch wel kunnen gebeuren, hoe beperkt ook de ruimte is die da serie Gastmaal der Euwen biedt, en al is de vraag misschien de moeilijkste uit de Westerse geschiedenis. Zoals het nu is blijft de ver handeling een voornamelijk kunsthistorische, en als zodanig in ieder geval de moeite wel waard. S, ftj,

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2