Dam. Grote drukte langs de wegen ondanks het regenachtige weer De Hoog en Voortmg moesten opgeven Flatgebouw voor huisvesting van personeel van de Waterstaat Woensdag 26 Juïi 1950 3 Vierdaagse te Nijmegen Pluvlus heeft zich met de Vierdaagse af-de wandelaars vertrekken en het was merk- standsmarsen sinds de bevrijding zelden of nooit bemoeid en men nam aan, dat majoor Breunesse en zijn staf De Bilt contractueel hadden kunnen vastleggen ten aanzien, van de leverantie van een maximum aan zonne schijn. Intussen werd blijkbaar wel eens meer zonnewarmte geleverd dan was gevraagd: wandelaars, die met „brandende voeten" van het parcours verdwenen hebben dit tot hun schade ondervonden. De eerste dag van deze vier en dertigste Vierdaagse was een dag, die weliswaar enkele uren een zonnig aspect had, maar die juist tegen de tijd dat de meeste deelnemers Nijmegen binnenkwamen milde regenbuitjes te verduren gaf. De wan delaars, die na omstreeks drie uur hun kaarten lieten afstempelen en dat was verreweg het grootste deel waren door nat. Aan de belangstelling langs de route heeft het niet ontbroken. Of een Vierdaagse nat of droog is, de geestdrift van de massa langs de kant boet aan hartelijkheid zomin kwan titatief als kwalitatief in. Dwars door de neergutsende regen heen gingen de hulde betuigingen naar hen, die deze eerste dag met succes hadden volbracht. Vooral op de Waalbrug stond het publiek in dichte hagen. Ofschoon de temperatuur ideaal leek, meld den de Rode Kruis-posten meer voeteuvels dan vorige jaren op de eerste dag. De voch tige atmosfeer bevordert de weekheid van de voeten en dus ook de vorming van blaren, vertelde men. Overal waar de vlag met het Rode Kruis uithing, heeft men soms urenlang onder hoogspanning gewerkt, want onophou delijk strompelden wandelaars binnen. De meesten vertrokken later weer in een vlotte wandelpas: blaren horen nu eenmaal bij de Vierdaagse als een soort vermakelijkheids belasting bij een voetbalwedstrijd. Maar er waren er ook, die lachten om de blaren, militairen en politiemannen, de Marva's en de getrainde leden van de vele wandelverenigingen. Laat het maar een beetje zwaar zijn, zo'n eerste dag, dan is meteen het kaf uit het koren en dan 'worden getrainden- en ongetrainden geselecteerd. Velen waren het er echter niet mee eens: „Dit liever dan een brandende zon", aldus zei een in de Vierdaagse vergrijsde veteraan ons. Eist, gezellig en druk, was wederom het centrale punt van de eerste dag. Hier kwa men alle categorieën samen, de vijftig- en vijf en vijftigers na de weg over Huissen, Elden. en Driel, de overigen door binnen wegen van Bemmel af. Het werd na Eist een lange colonne van de meest uiteenlopende soorten tippelaars, land-, lucht en zeestrijdkrachten, politie- groepen, wandelclubs, en allerlei kleurige toiletten, de individuelen, sommigen alsof ze zo van achter de lessenaar vandaan waren gestapt, anderen in doelmatige sportieve kleedij, en dan de ouderen, dames zowel als heren, zich voortbewegend in een tempo van „komen we er vandaag niet dan komen we er morgen". In Eist was er de gebruikelijke ontvangst ten gemeentehuize van officals en pers. Burgemeester Klijn herdacht de onlangs overleden voorzitter van het plaatselijk comité, de heer P. L. M. Wayenburg. Majoor Breunesse zei: „Ik zag vanochtend Communisten hebben van een eiland voor de Chinese kust af het eiland Kinmen, dat in handen der Chinese nationalisten is, zwaar met artillerie beschoten. Men meent dat dit mogelijk een inleiding is voor een invasie op Formosa. Onze foto tooiit de commandant op Kinmen, generaal Hu Lien. Cricket West-Indië won de derde testmatch De derde testmatch tussen Engeland en West-Indië werd door de gasten gewonnen met 10 wickets. West-Indië heeft thans twee toetswedstrijden gewonnen, Engeland één,en er moet nog één ontmoeting worden gespeeld. Engeland begon het spel op de laatste dag met een voorsprong van 15 runs en nog 5 wickets in handen. Godfrey Evans had een uur en drie kwartier nodig alvorens hij zijn score gebracht had op 63 bijgestaan door John Dewes, die 67 achter zijn naam deed noteren. Het totaal der Engelsen bedroeg 436 runs. West-Indië moest dus nog 102 runs maken in vier uur'om de wedstrijd te winnen. Het slaagde hierin door in deze tijd 103 runs te scoren waarvan Rae 46 en Stollmeyer 52, beiden not out. De eerste test-match die op Old Trafford in Manchester werd gespeeld was voor 'En geland. Engeland scoorde 312 en 288. West- Indië bracht het niet verder dan 215 en 183. De enige century in deze wedstrijd kwam van het bat van Evans, die in de eerste in nings Engeland aan 104 runs hielp. De ge vreesde spin-bowler Valentine nam in de eerste innings 8 wickets voor 104 runs. De tweede testmatch, op 24, 26, 27 en 28 Juni op Lords gespeeld, werd door West- Indië gewonnen en wel met 326 runs. West- Indië scoorde 326 en 425 voor 6. Engeland maakte 151 en 274, In de eerste West-Indische innings scoorde het openingsbat Rae 106 runs. De spir- bowlers Ramadhin en Valentine namen res pectievelijk 5 wickets voor 66 en 4 voor 48, waarmee zij een oppermacht over de Britse batsmen demonstreerden. In de tweede West- Indische innings scoorde de wicket-keeper Walcott een prachtige 168 not out. De Britse nederlaag werd voltooid door de spin- bowlers. Ramadhin bowlde 6 voor 86 en Va lentine 3 voor 79. baar, dat zovelen in het begin nogal zenuw achtig zijn, vooral de buitenlanders, maar even later zag ik die buitenlanders weer en er was geen spoor van zenuwachtigheid meer. Ze lachten en ze waren vrolijk, want ze waren opgenomen in de sfeer van de Vierdaagse". 3eMARSDAG27JULI -SSKMRoute ixi^LL.«OKM Route «50 KM Route 30KM Route Spoorli)n jj Kasteel VerijlegingS- De leider van de Vierdaagse sprak er zijn vreugde over uit, dat behalve Belgen en Luxemburgers- nu ook Engelse en Franse militairen deelnemen. Zwitserland heeft een militair gestuurd, maar hij loopt in burger, want in Zwitserland is men nog niet zover, dat militairen buiten de grenzen in uniform mogen verschijnen. De Belgische parachutisten zijn buiten gewoon populair geworden na hun specta culaire aankomst in Nijmegen. Overal klonk stormachtig applaus voor deze ook voor treffelijk marcherende Belgen. Ze zijn weer op de loop gegaan Langs akkers en landouwen, Op asfalt, mapadam en laan Zij sjouwen, sjouwen, sjouwen. In vrolijk frisse wandelgang Bij 't zingen van een wandelzang Lopen zij uren, uren lang. En in hun botten leeft het merg, Zij sjouwen, sjouwen, sjouwen, De vrouw is duizend mannen t' erg, De man tart duizend vrouwen. Afkomstig van fabriek, kantoor, Kazerne, schip, zij lopen door En zingen 't wandellied in koor. Ze zijn vol goede moed gestart, Vol vreugd en zelfvertrouwen, Het buitenleven in het hart Zij sjouwen, sjouwen, sjouwen. Geen kramp van spieren in de kuit, Geen voetblaar die hun voortgang stuit, Geen, nou ja bijna geen, valt uit Ze zijn ruim zevenduizend sterk, Geen sufferds en geen lauwen, Maar mensen van het beste merk, Die sjouwen, sjouwen, sjouwen. Daar gaan ze in hun lange stoet Het motto is: eind goed, al goed, Ik licht in stil respect mijn hoed, Voor allen die daar sjouwen, De jongen en de ouwen, Die mannen en die vrouwen. P. GASUS. Van Est debuteert achter de motor Op Woensdag 2 Augustus zal Wim van Est zijn debuut maken achter grote motoren. Op die dag worden in het Olympisch Stadion te Amsterdam internationale wielerwedstrij den gehouden, waarbij Van Est zal uitkomen tegen de Fransman Lesueur, de Italiaan Frosio, de Belg Verschueren en de twee beste stayers uit het kampioenschap van Neder land. Pronk en Bakker. Wereldkampioen Harris komt aan de start tegen Van Vliet en Derksen en bij de ama teursprinters komen de Australische we reldkampioen Patterson, Hijzelendoorn, Kleefstra en Schotman tegen elkaar uit. Tot grote tevredenheid van de toeristen zal de laatste Friese tol, die voor de Langebrug te Sloten, per 1 Januari 1951 verdwijnen. Een chauffeur van een autobus offert bij de uit 1607 daterende tol. Vas Visser-wisselbeker Op de banen van de Kennemer Golfclub is Zondag een wedstrijd (36 holes handicap tegen bogey) gespeeld om de Vas Visser- beker, Er waren zestien deelnemers(sters). Winnares werd mevrouw C. J. C. Schoute Jonker (16) met 5 down en tweede werd jhr. B. Th, Elias (24) met 6 down. Sport in 't kort JAARLIJKSE HOCKEYDAGEN. De voor ronden voor de jaarlijkse hockeydag der heren .zullen op 10 September worden ge houden. Voor de groep der elftallen van de eerste klasse en promotie-klasse worden de wedstrijden te Amersfoort, Den Haag, Haar lem, Deventer, Eindhoven en Groningen ge speeld. Voor de groep der elftallen in de an dere klassen worden de voorronden gehouden te Rotterdam, Eindhoven, Haarlem, Deven ter en Groningen. SIMULTAAN ScANCE P. ROOZENBURG. Ter gelegenheid van het veertig-jarig be staan van de plaatselijke damclub speelde de wereldkampioen P. Roozenburg te Den Helder een simultaan séance tegen 48 dam mers uit deze gemeente en Anna Paulowna. Na twee en half uur waren de 48 partijen argeiopen, waarvan ae Haarlemmer er 31 had gewonnen, 13 remise gespeeld en 4 ver loren. In een daaropvolgende blindpartij won Roozenburg na een half uur van de Helderse kampioen 1949 G. Josee, die een verloren positie opgaf. Zomeravondvoetbai De uitslagen van de in de afgelopen week gespeelde voetbalwedstrijden luiden: Afd. A: BooyHoll. Nautic 5—2; HAC— Polygraph 7—1; FKFRBK 3—0; 't Westen Springbokken 12 Afd. B: MWO-HSM 3—0; Haak—Fort Boys 07; NederlandDamevo 61; Heere mansOW 21; HSMHaak 35. NEDERLAND B—BELGIë B 10—3,.-De eer ste korfbalontmoeting tussen de B-twaalftal len van België en Nederland, welke Zondag in Eindhoven werd gespeeld, leverde een 103 overwinning op voor Nederland. Ronde van Frankrijk Onze landgenoten De Hoog en Voorting hebben in de étappe van Dinsdag opgegeven, evenals Pividori, Thuayre, De Cortes en Couvreur. Er zijn nog 87 renners in de wedstrijd. De Ruyter kwam als 43e binnen, samen met zeven andere renners en noteerde een tijd van 7 uur 42 min. 0.2 sec. Vos werd 85e in 8.08.29. De slag in de Pyreneeën heeft allés ge bracht wat men er van verwachtte. De favo rieten bezetten nu de bovenste plaatsen in de ranglijst. Al bleven de onderlinge tijds verschillen gering, toch is de situatie veel duidelijker geworden. De strijd om de eerste plaats zal verdei', behoudens onvoorziene omstandigheden, beperkt blijven tot vijf of zes renners: Bartali, Bobet, Ockers, Robic, Kubler en Magni. Goldschmidt, die bij de klim van de Tourmalet een diepe inzinking kreeg, zal veel van zijn ambities moeten laten varen. Gauthier is practisch uitgescha keld. Hij heeft eerder de terugslag van zijn inspanning in het begin van de ronde onder vonden dan verwacht werd. Bij de bestij ging van de Aubisque reeds kwam Gauthier in moeilijkheden. In strijd met zijn gewoonte bleef hij aan de staart vari het peloton han gen alhoewel Brambilla hem voortdurend aanmoedigde. Intussen had Robic al zijn concurrenten de loef afgestoken en met twee minuten voorsprong op Kubler, Bobet, Meunier en Ockers de pasovergang bereikt. Het vlakke gedeelte naar Solor eiste geen slachtoffers bij de leiders. Bij de bevoorradingspost van Argeles, na een helling van 30 km. en op 80 km. van Pau, had Robic nog steeds een voor sprong. Achter hem hadden Kubler, Bobet, Ockers, Kirchen, Bartali, Diederich, Gold schmidt, Piot, Cogan, Lambertini, Geminiani, Meunier en Couvreur een groep gevormd. Te Luz (98 km.) verraste Piot zijn met gezellen en ging alleen aan de haal. Hij zou pas na de afdaling van de Aspin achterhaald worden. Te Bareges, waar de eigenlijke klim naar de Tourmalet begint, demarreerde Bar tali voor de eerste maal. Pasotti, die zich bij dit groepje had gevoegd, Lambertini en Robic, die later van rijwiel moesten veran deren verloren voeling, Bij een nieuwe aan val van Bartali werd het peloton uiteen gerukt. Ockers en Bobet konden met inspan ning van alle krachten de Italiaanse veteraan inhalen en bijhouden én Cogan volgde op korte afstand. De beklimming van de laatste col, die van Aspin, bracht geen noemenswaardige ver andering in de posities, behalve dat Robic wat verder achterop raakte. Te St. Gaudens offerde Magni zijn eigen kans op de étappe zege op door de eindspurt voor Bartali aan te trekken. Hij was zeker van de gele trui en stelde zich daarmee tevreden. De Hoog gewond i Tijdens de rit waren de slip- en val partijen aan de orde van tie dag. Sommige renners deden de toeschouwers ijzen door de vaart waarmee ze over de gladde wegen, langs duizelingwekkende afgronden, omlaag suisden. Nauwelijks vaart verminderend in de bochten. Onze landgenoot De Hoog was een van de eersten die viel en zodanig ge wond werd dat hij te St. Gaudens in een ziekenhuis moest worden opgenomen. De Belg Van den Ende slipte bij de afdaling van de Tourmalet en dankt zijn leven slechts aan een boom waaraan hij zich kon vast grijpen. Hij bezeerde zijn knie, maar zijn fiets schoot de afgrond in en kwam op een bergweide terecht, tot schrik van de daar grazende schapen. Kubler ontsnapte aan een ongeluk toen de rit al afgelopen was. De auto. waarin hij naar zijn hotel gabracht werd omdat hij te uitgeput was om er heen te fietsen, slipte en sloeg over de kop. Hij was niet gewond Het algemeen klassement ziet er voor de eerste twintig als volgt uit: 1. Magni 73.23.11; 2. Kubler 73.25.42; 3. Bobet 73.26.31; 4. Geminiani 73.26.36; 5. Ockers 73.26.48; 6. Bartali 73.27.28; 7 Piot 73.27.31; 8. Kirchen 73.28.25; 9. Rédolfi 73.31.18; 10. Brambilla 73.32,33; 11. Gold schmidt 73.32.41: 12. Gauthier 73.33.00; 13. Robic 73.34.30; 14. De Mulder 73.34.38; 15. Cogan 73.35.30; 16. Diederich 73.35.38; 17. Laureli 73.37.07: 18. Dupont 73.39.12; 19. Lambrecht 73.39.15; 20. Pedroni 73.39.27. Op de drie cols van de elfde étappe was de officiële volgorde van doorkomst: Aubisque: 1. Robic. 2. Kubler, 3. Bobet, 4. Meunier, 5. Ockers, 6. Labatini, 7. Couvreur. 8. Molineris, 9. Bartali, 10. Piot. Tourmalet: 1. Piot, 2. Robic, 3. Bartali. 4. Bobet, 5. Ockers. 6. Cogan, 7. Brule, 8. Ge miniani, 9. De Mulder. 10. Kirchen. Aspin: 1. Piot. 2. Bobet 3. Ocekrs, 4. Bar tali, 5. Geminiani, 6. Kirchen. Het bergklassement ziet er thans als volgt uit: 1. Bobet 20 pnt.; 2. Robic 19 pnt.; 3. Piot 17 pnt.: 4. Ockers 16 pnt.; 5. Bartali 13 pnt.: 6. Kubler 9 pnt.: 7. Meunier 7 pnt.; 8. Cogan 6 pnt.; 9. en 10. Lambertini en Geminiani 5 punten. De Italianen zqn niet vertrokken Te St. Gaudens is Woensdagmorgen om 9.15 uur het vertreksein gegeven voor de twaalf de étappe naar Perpignan. Een afstand van 233 k.m. De Italiaanse ploeg, alsmede het team der „Cadetti" is niet vertrokken. De reden hiervan is, dat Bartali gebelgd was over de houding der Fransen op de top van de Aspin. Franse supporters zouden hem van zijn fiets hebben geslagen. Daarom be sloot hij het bijltje er bij neer te leggen en de andere Italianen hebben zijn voorbeeld gevolgd. Provinciale Staten In de Dinsdagmiddag voortgezette ver gadering van de Provinciale Staten van Noordholland is besloten tot aankoop van een flatwoning aan de Eksterstraat te Haarlem voor een bedrag van f 43.500. De bedoeling is, dat ambtenaren van de Pro vinciale Waterstaat in de flatwoning ge huisvest zullen worden. Alvorens het besluit genomen werd zeide rar. baron Van Harinxma thoe S 1 o o t e n ("YVD) dat er rekening ge houden moet worden met het feit, dat het gemeentebestuur van Haarlem geen vesti gingsvergunning verleent en de woningen aan.andere families toewijst. Daarom is het van belang dat Gedeputeerde Staten zich verzekeren van een schriftelijke medede ling van heb gemeentebestuur. Om in de toekomst moeilijkheden te voorkomen, dat ambtenaren de woning niet zullen verla ten als het dienstverband verbroken is, gaf spreker in overweging het flat voor dienst woningen te bestemmen. Mr. dr. Van Bruggen (CH) deelde mee, dat zijn fractie het voorstel met aar zeling zal steunen, omdat er moeilijkheden te verwachten zijn. Het voorstel draagt de signatuur van deze tijd. Er kan een doel bereikt worden en daarom dient het voor stel aangenomen te worden. De'heer Peters (KVP) noemde het voorstel door de tijdsomstandigheden wel mooi, doch het is niet juist, dat de provin cie gelden beschikbaar stelt. Grote bedrij ven kunnen het voorbeeld volgen, doch kleine niet en die zijn daardoor in het na deel. Mr. Roelse Arbeid) achtte de sug gestie over dienstwoningen van mr. baron Van Harinxma thoe Slooten in strijd met Nederlandse zwemploeg gaat wel naar Wenen Het bestuur van de Koninklijke Neder landse Zwembond heeft in Amsterdam ver gaderd over de vraag of er wel of niet een Nederlandse zwemploeg naar Wenen moet worden gezonden. Het heeft unaniem besloten de inschrij ving voor de Europese zwemkampioenschap- pen gestand te doen en zal een zo volledig mogelijke ploeg naar Wenen zenden. Strekkende meters Deze week zijn wij begonnen met een snipperdag, voor zover de betekenis van dat woord althans overeenkomt met wat wij er van gemaakt hebben. Overal waar wij ons vervoegden alsof wij onregel matige werkwoorden waren in plaats van totaal onschuldig lijdende voor werpen vonden wij de deuren ge sloten en meneer niet thuis. Wegens vacantie of zo, hoewel het daar hele maal geen weer voor was. Zelfs tot de poorten van Damstad konden wij dit keer geen toegang krijgen. Niet omdat de sleutel zou zijn gebroken, zoals men dat in Engeland eens beleefd schijnt te hebben toen er een legioen buitenlan ders zonder deviezen kwam aanvaren op rode en witte zwanen, maar eenvoudig omdat burgemeester d'Ailly er een stok je voor heeft gestoken. Wij probeerden nog" wel dat even op te lichten, maar daar moet men toch handiger voor zijn. De kwestie is namelijk dat men na een maand de tragische ontdekking deed dat men drie ton tekort kwam. Nu meenden wij eigenlijk dat er heel wat meer dingen ontbraken om van een werkelijk vermaakscentrum te kunnen spreken, doch dat schijnt weer op een andere misrekening te berusten. Intussen heeft het Ballet der Lage Landen als eerste de stoute schoenen aangetrokken, niet om daarmee te gaan dansen, doch om het faillissement van de stichting aan te vragen. De leden van dit gezelschap zijn namelijk bang dat zij naar hun geld kunnen fluiten en daar werden zij niet voor opgeleid, hoe wel men over hun muzikaliteit niet ge ring moet denken. Maar hoe dit ook zij, gisteren is men er mee begonnen die troosteloze Damstad, welke door mees muilende kritikasters al zo vaak werd afgebroken, finaal met de grond gelijk te maken. Diep in ons hart geloven wij dat nu pas de vreugde in Amsterdam zal losbreken! Behalve in de Kalver- straat, want juist toen wij het boven staande liepen te overpeinzen, begon het daar te regenen op al de strekkende meters, die straks zullen meetellen om het bedrag te berekenen, dat de win keliers moeten betalen om het tekort ongedaan te maken en de eer te redden. Personeelscliaarste Alvorens een veilige schuilplaats te zoeken, parkeerden wij onze bescheiden vierwieler op een daartoe door de ge meente aangewezen gedeelte van de openbare weg en meldden ons bij de parkeerwachter teneinde van hem een ontvangstbewijs over te nemen. „Een bewaassie meneer, da ken ik nie geife vandaag", zei deze functionaris. Toen wij informeerden waarom deze uitrei king speciaal op deze dag niet kon plaats hebben, verklaarde hij op treu rige toon: „Ik sallut u maar rontuit zegge me sikkretaresse is kwaad bij me weggelaupe!" Zoutwater spijzen In het vanouds vermaarde visrestau rant van J. Kuipers in de Gravenstraat vonden wij tenslotte een zeer geriefe lijk ondex-komen. De eigenaar van dit établissement heeft kosten noch moeite gespaard om het intérieur zo knus mo gelijke te maken, waarin hij dan ook geenszins is geslaagd. De met zorg ge poetste wandversieringen dwingen de bezoekers er toe zich te concentreren op de kraakwitte tafellakens, waarop men zich door nimfen in gebleekte schorten de heerlijkste schotels kan laten voor toveren. Alles ruikt hier naar de zee, die zich sedert Kloos het zo wilde klot send voortbeweegt in eindeloze deining. De messen zien er zo verweerd uit alsof ze driemaal daags in zout water worden afgewassen. Aan het plafond hangt een houten schelvis met een ingebouwde klok op de plaats van de lever. Maar bepaald een verrasing vormde voor ons de spijskaart, keurig ingelijst en geplaatst op hetzelfde ebbenhouten voetstuk als een notedop met plastic zeilen. In het zilte proza, waar wij zo van houden, stond daar te lezen welke diepzee-gerechten men allemaal bestel len kon: tarbot en schol, Russische eie ren en patates frites, om dan maar te zwijgen van de gemarineerde huzaren sla. Halverwege deze opsomming' was met kapitale letters het voorbehoud „in dien voorradig" ingelast en daarop volgde dan een nieuwe serie specialitei ten, zoals gerookte paling en gebakken spiering. Wij hebben tenslotte voorzich tig onze keuze op gefileerde tong laten vallen, want deze lekkernij kwam voor op de bovenste helft van het menu en was dus ook te krijgen indien ze niet voorradig mocht zijn! A vontuurlijke uitweg Toen de hemel weer wat was opge klaard en het wolkendek afvloeide boven het naar Azië gekeerde deel van Amsterdam probeerde wij ons heil te vinden in de Westelijke zone van de stad, waar een tenten-verzameling op de ruige akkers 'langs de Hoofdweg reeds geruime tijd onze aandacht had getrokken. Ons bleek dat daar was ge vestigd het Christelijk vacantie-oox'd „Emma" voor kindeiren van alle ge- zindten, die er dagelijks gedurende dx'ie weken van negen tot vier uur gezond heid met zand komen happen. „Zijn er dus ook Katholieke kindertjes bij vroegen wij aan een jeugdleider, die ons in het hoofdkwartier beleefd te woord stond. „Die spelen in de tenten aan de andex'e kant van de weg", zei hij met een hulpeloos gebaar om de af- staxid aan te geven. Wij zouden u graag onze ontroering willen beschrijven bij het zien van de vijfhonderd peuters, die zich hier in het opgespoten land mogen vermeien, doch helaas: er waren geen peuters toen wij er kwamen, want die gaan om vier uur naar huis en het was precies vijf minuten later. De schooltijd geldt hier blijkbaar ook in de vacantie, zodat wij onze lyriek moeten opschorten tot een volgende beurt. Dan zullen wij met een schone lei beginnen. Nu wij ons toch eenmaal op een zij pad bevonden, besloten wij verder te rijden, het ongewisse tegemoet, dwars door de uiterwaai'den van de hoofdstad, onbekend gebied voor de beoefenaren van 't snelverkeer. Wij hadden weer het zelfde gevoel dat wij ook kenden op de leeftijd van een jaar of tien, als wij over het tuinhek vaxx ons oudex-huis klommen en op verkenning gingen door het zich daax-achter bevindende bos, dat aan vier kanten door straatwegen werd ingesloten. Met bonzend hart sloegen wij dan sluippaden in, die xxog niemand voor ons ooit had betreden, totdat de jongenskiel, die zo zalig om onze schou- dex's gleed, onverwacht door een scherpe tak aan flarden werd gereten. „Ugh!" zeiden wij dan tegexx deze denkbeeldige Winnetou, maar later kregen wij van onze moeder een fikse draai om onze ox-en. Dat om de schouders glijden van die jongenskiel is ook maar litteratuur, uit de duim van Nicolaas Beets ge zogen, want wij moesten altijd stevig sjorren alvorens ons hoofd door de halsopening schoot. Maar deze keer kwamen wij geen roodhuiden tegen. Zelfs de boeren in de weilanden leken bij gebrek aan zon wel in een boezeroen verklede bleekgezich- ten. Hoe genoegelijk overigens rolde het leven van deze geruste landlieden heen. Zij zouden het om geen koningskroon willen geven, zoals Hubert Kornelis- zoon Poot al heeft opgemerkt, tpen hij zo fijntjes schreef: Hedenavond en Vrijdagavond geeft het Amsterdams Toneelgezelschap in de Stadsschouwburg wederom voor stellingen van het Ierse blijspel „Zij kregen wat ze wilden" met de regis seur Louis Saalborn in de hoofdrol. Morgen is er een volksvoorstelling Van Maurits Dekkers probleemstuk „De wereld heeft geen wachtkamer" met Jo Sternheim, Rob de Vries en anderen onder regie van A. Defresne. De Franse chansonnière Edith Piaf zal slechts één keer optreden in de hoofdstad en dat gebeurt vanavond in Carré, waar Vrijdag de première ivordt gegeven van de nieuwe revue Copacabanamet Willy Walden, Piet MuyselaarHetty Berger en tal rijke andere medewerkers. Bill Stan ford heeft de muzikale leiding. Het Leidse Pleintheater is deze week drie dagen gesloten, maar wordt Zaterdagavond heropend voor de In de hoofdstad uit eerste vertoning van Wim Sonnevelds nieuwe cabaretprogramma ,,'t Is mij een raadsel" met Emmy ArbousHet ty BlokLia DoranaGuus Verstraete en (eindelijk teruggekeerd) de zan geres Conny Stuart. De plaats van Peter Kellenbach aan 'de vleugel is ingenomen door Han Beuker. In het gebouw van de maatschappij Arti et Amicitiae wordt Zaterdag ochtend een tentoonstelling geo-^nd van ingezonden werken, die hebben meegedongen in de wedstrijd van het fonds Willink van Collen: In „De Krulle" aan de Lijnbaansgracht is een expositie van hel werk van Milly van Duivenboden tot Maandag voor het publiek toegankelijk. De beeld houwer L. P. J. Braat en de schilder Piet Stenneberg houden in kunstzaal Van Lier aan het Rokin een tentoon stelling. Appels enten, peereplukken, Maaien, hooien, schuur en tas Stapelen vol veltgewas, Schaepescheeren, xiiers drukken, Zeven kinderen en. een wijf Zyn hun daeglyx tydverdryf. Zo reden wij daar onder de rook van Amsterdam van de mestlucht te ge nieten, via de Sloterdijkermeerweg, tot wij op de Uitweg kwamen die ons naar het dorpje Sloten bracht. Webswaar nemen onze avonturen daar nog lang geen einde, doch wij overschreden er de grenzen vaxx deze rubriek, hetgeen ons van de verpbehting ontslaat u nog lan ger met ons reisverslag te vex-velen. BOEDA V! het ambtenarenreglement. Wordt aan een gemeentebestuxu- een vergunning gevraagd, dan betekent dat een wantrouwen tegen over het betrokken gemeentebestuur. De heer Volkers (Comm.) verwacht te, dat de kosten van het gebouw hoger zullen worden. Het bd van Gedeputeerde Staten de heer De Vries (Arbeid) deelde mee, dat het college het voorstel bever niet in gediend had. Door gebrek aan personeel voor de Provinciale Waterstaat werden Gedeputeerde Staten gedwongen het voor stel tot aankoop te doen. Als de woning nood achter de rug is kan tot de verkoop worden overgegaan. Spreker heeft ver- trouwen, dat het gemeentebestuur de wo ningen niet zal vorderen. Met de stemmen van de leden der fractie van de WD tegen werd het voorstel aan vaard. Huisvesting van de Provinciale Waterstaat Gedeputeerde Staten vroegen machtiging een perceel aan de Nieuwe Gx-acht te Haarlem aan te kopen voor vex'betering van de huisvesting van de Provinciale Waterstaat. Tot de aankoop zal worden overgegaan als voor de eigenaar een ge schikte woning gevonden is. De heer Vermeulen (AR) was van mening, dat de aankoop een noodoplossing betekent. De heer Peters (KVP) noemde de verbetering der huisvesting wel urgent, doch hij zou toch beter voorgelicht willen worden. Daarom stelde hij voor het voor stel aan te houden en Gedeputeerde Staten uit te nodigen de plannen voor vexbouw en het maken van een nieuw gebouw voor te leggen. Het voorstel-Peters werd verworpen met 3430 stemmen en dat van Gedepu teerden Staten werd aanvaard. Uitbreidingswerken van het P.E.N. Gedeputeerde Staten vroegen een cx-ediet van 5.000.000.voor uitbreidingswerken van het PEN, teneinde extra stroomleve- ring in 1953 mogebjk te maken aaii de brc-edwalserij en een bbkfabx'iek bij de Hoogovens te Velsen. De heer Brasser (Comm.) noemde bezwaren, omdat het doel is oorlogsmate riaal te maken en de heer B u t e r (Arb.) merkte op, dat in het vex'leden niet vol doende economisch gebx'uik is gemaakt van de mogelijkheden. De heer Prakken (Arbeid) deelde namens Gedeputeerde Staten mee, dat er bij het PEN een groot gebrek is aan capa citeit. Dit is bij de meeste centrales in het land het geval. Ixx de toekomst zal het gebrek toenemen en daarom zal in 1958 een nieuwe centrale gebouwd moeten wor den. Dan kan gebruik worden gemaakt van de nieuwste vindingen. In 1956 en 1957 zal stroom gebruikt moeten worden van de Samenwerkende Electriciteits Pro ducenten (S.E.P.). Het voorstel werd goedgekeurd met de stemmen van de fractie van de Communis ten tegen. Over het. voorstel van Gedeputeerde Staten deel te nemen in het garantiefonds van de tentoonstelling ,,Van de Wadden tot het IJ" voor een bedrag van 30.000 waren de meningen verdeeld. Het lid van Gedeputeerde Staten, de heer Van der Donk (KVP) gaf in overweging het voorstel te aanvaarden. De voorzitter, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, deelde mee de tentoon stelling te hebben geopend. Bij een bezoek is hem gebleken, dat zij een goede instruc tieve demon stx-atie is, welke voor de kop van Noordholland van groot belang is. Het 40 tegen 21 stemmen werd het voor stel aanvaard. Besloten werd met 45 tegen 14 stemmen een bijdrage van 5.000,te verlenen aan de Academie voor Dramatische Kunst ,,De Toneelschool" te Amsterdam, in de kosten van verbouwing van de toneel school. Goedgekeurd werd een voorstel een bij drage aan de Volksmuziekschool voor Haarlem en omstreken voor het jaar 1950 te verlenen. Nederlandse tennisploeg samengesteld Na afloop van de selectiewedstrijden te Bussum werd de Nederlandse tennisploeg samengesteld, welke Zaterdag en Zondag 29 en 30 Juli te Amsterdam tegen België speelt. Het team ziet er als volgt uit: Herenenkelspel: 1. Linck: 2. Van Meege ren; 3. I Rinkel: 4. Wilton: 5. Van Dalsum; 6. F Beernin' 7. H. Beernink 8, Dehnex-t. Reserve: Borren. Damesenkelspel1. mej. Hermsen: 2. mevr. Roos; 3. mevr. Schmier; 4. mevr. Koopmans. Reserve: mevr. Scholten. Herendubbelspel: 1. Van Swol en I. Rinkel; 2. Linck en Wilton: 3. Dehnert en Van Dal sum; 4. Karsten en J. Knottenbelt. Damesdubbelspel: i. mej. Hermsen en mevr. Schmier; 2. mevr. Roos en mevr Van Berkel. Gemengd dubbelspel: 1. mei. Hermsen en Linck: 2. mevr. Schmier eti Wilton; 3. mevr. Koopmans en T Rinkel; 4 mevr. Van Berkel en Borren. Na de wedstrijd tegen België zullen de definitieve ploegen worden bekend gemaakt welke op 5 en 6 Augustus te Noordwijk in het strijdperk treden. De heren spelen tegen Italië en de dames tegen Frankrijk.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5