Van kelderbedrijf tot vermaard fabriekscomplex Boekhandel VEKO SLEUTEL WEG 3 Kort en Bondig Het kostbare deposito Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 4 Het Droste-mannetje met de punthoed is 60 jaar In Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken, welker producten een intercontinentale reputatie hebben verworven, wordt in het begin van Augustus enige dagen gepau zeerd. Dat is uoor een vennootschap van een dergelijk formaat wel zeer ongebrui- kei ijk, maar de viering van het zestigjarig bestaan is tenslotte ook allerttiinst iets alle daags. Het gouden jubileum, dat in het eerste oorlogsjaar, 1940 viel, iverd uiteraard niet met feestelijkheden opgeluisterd, de voornaamste reden waarom aan dit jarig jubileum bizondere aandacht wordt geschonken. Zeven jaar in een kelder De fabriek werd op 2 Augustus 1890 op gericht onder cie firmanaam G. J. Droste. De stichter, naar wie de firma genoemd is wilde er vooral een toekomst mee bezorgen aan zi.rn beide jonge zoons. G. J. Droste Jr. en J. C. Droste. Het bedrijf werd gevestigd in de kelder van het pand Grote Houtstraat 75. waar thans de toonkamer van de ge meentelijke energiebedrijven is ingericht. De producten kregen al spoedig een goede naam in de Spaarnestaa, ondanks de con currentie van oudere en grotere bedrijven. Dat was vooral te danken aan de raad, welke vader Droste zijn zoons op het hart drukte om onder alle omstandigheden een goed product af te leveren. Het bedrijf groeide snel en het gebrek aan ruimte in de kelder werd steeds nijpender. Boven dien waren de zoete chocoladegeuren welke r.aar buiten drongen blijkbaar niet door de gemeente aan de voorbijgangers gegund, want zij beklaagde zich er over bij de fabrikant. Voortdurende uitbreiding Mede daarom verhuisde de Droste- fabriek in 1897 naar de overkant van het Spaarne aan de Harmenjansweg, waar gezien de snelle groei in de loop der jaren fiinke terreincomplexen, o.a. de werf „Hubertina", werden aangekocht. De ont wikkeling bleef niet uit. De binnenlandse afzet begon zich spoedig te vermenigvul digen en allengs vonden de producten hun weg over de grenzen; de export nam alras een belangrijk deel van het productiever mogen der fabriek in beslag. Na de eerste wereldoorlog liet de omzet een snel stij gende lijn zien en op den duur waren er nog maar weinig landen ter wereld, waar het zwarte Droste-mannetje met de punt hoed in de hand (het fabrieksmerk) zich nog niet vertoond had. Al heeft dan de heer G. J. Droste Sr. de stoot gegeven tot oprichting van het be drijf en al heeft hij zijn beide zoons in de aanvang met raad en daad terzijde ge staan en tot zijn dood in 1923 warme be langstelling getoond voor het wel en wee dér onderneming, het is zijn zoon, de heer G. J. Droste Jr. geweest diens broeder de heer J. C. Droste had zich in 1909 om gezondheidsredenen uit de firma terugge trokken die wij als de feitelijke grond legger van het bedrijf moeten ziep. Hij is de man geweest, die met bekwame hand tot zijn overlijden op 27 December 1936 de onderneming heeft geleid en tot groei en bloei heeft weien te brengen. Onder zijn voortreffelijke leiding kwam de onder neming-, welke in 1920 omgezet was in een naamloze vennootschap, op gelukkige wijze door de beruchte dertiger crisisjaren heen. De directie dezer familie-vennootschap ADVERTENTIE Agenda voor Haarlem» WOENSDAG '26 JULI Luxor: „Moord ir. de Tour de France", 14 j., 2. 7 en 9.15 uur: City: „Captain Blood", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; „De V.'oudiopers". alle leeft., 11 uur. Spaarne: „Diamantstad", 14 j.'. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Secre taresse na kantoortijd", 18 j.. 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De klokkenluider van de Notre Dame", 14 j„ 10.30 uur; Soldaat Boem", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De drie caballeros", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 27 JULI Grote Kerk: Orgelconcert. 2 uur. Biosco pen: Middag- en avondvoorstellingen. werd vervolgens gevoerd door zijn echt genote, mevrouw H. J. DrosteSavrij als president-directrice en de heren Ch. E. Visser en A. Teerink als directeuren, totdat hierin op 1 Januari 1947 een wijziging kwam, doordat de directie in handen werd gesteld van de heer Ch. E. Visser als pre sident-directeur en de beide zoons van Mevrouw DrosteSavrij, de heren mr. J. C. Droste en M. W. Savrij Droste als directeuren. Zoals tal van andere bedrijven heeft ook deze fabriek onder de laatste oorlog ge leden, het werk heeft zelfs een paar jaar geheel stil gelegen. Na de bevrijding heeft zij zich geleidelijk van deze misère her steld. Aanvankelijk kwam na de oorlog een tijd, waarin Droste zijn producten niet wilde exporteren, omdat ze toen bij ge brek aan de geëigende grondstoffen cacaobonen) niet in de vooroorlogse kwaliteit konden worden geleverd, en was de fabriek uitsluitend aangewezen op de omzet in het binnenland. Toen daarin echter door beschikbaarstelling van de be nodigde deviezen verandering kwam, steeg de export aanzienlijk. Een gelukkige om standigheid voor de fabriek, die voor het binnenland krachtig gerantsoeneerd was en op sommige tijden slechts 40 procent van de voor de oorlog gebruikte grond stoffen kreeg toegewezen. Sinds 1 Januari van dit jaar echter is aankoop van grond stoffen practisch vrij en in ieder geval weer geheel in handen van de ondernemer, ADVERTENTIE BOEKEN? PRAAT ER ME NIET VAN! 'k Heb amper vacantie. En tochals je de hele vacantie niets meer over schoolboeken wilt horen, breng de boekenlijst dan meteen bij VEKO en ga rustig met vacantie. VEKO garandeert perfecte verzorging en tijdige levering. Schoolboekenspecialisten Zijlstraat 96-98, 2e huis vanaf 't Stadhuis is de verkoop in het binnenland vrij en is de export vrij, zij het ook niet naar alle landen, doch dat ligt dan aan de landen, die geen import van cacao en chocolade wensen. De productiemogelijkheid van de fabriek vraagt om vergroting. Uitbreiding na de oorlog heeft reeds plaats gehad, is op het ogenblik gaande en wordt voor de naaste toekomst onder de ogen gezien. Het is dus niet de vrees voor onvoldoende af zetmogelijkheden, die de directie momenteel met enige zorg vervult. Wel is dit de enorme stijging in de prijzen der cacao bonen, waarvan de wereldproductie tot dusver de wereldconsumptie zeker niet overtreft. Gaat men dan nog hamsteren, waarvan zich hier en daar symptomen voordoen, dan wordt de boel helemaal scheef getrokken. Edoch, met het vertrouwen in de toe komst en de voortvarendheid, die deze vennootschap al vaker door moeilijke tijden heen loodsten,zal het werk na het vreugde volle oponthoud bij deze mijlpaal in de geschiedenis van deze familie-onderneming worden voortgezet. De K.L.M. maakte een fraaie luchtfoto van het jubilerende bedrijf. Muziek Albert de Klerk (orgel) solist op zomer concert Het onvolprezen orgel in de gemeente lijke concertzaal stond op het zevende zomerconcert der HOV in het middelpunt van aller belangstelling. In de eerste plaats was deze belangstelling ontstaan door de keuze van twee bijzondere werken: een groep' van drie Sonaten voor orgel met strijkorkest van W. A. Mozart en de Sym- phonie in g kleine terts opus 25 voor orgel en orkest van Marcel Dupré. Maar zij werd nog vergroot door een be spreking van het orgel en zijn klankmoge lijkheden door Marinus Adam, de dirigent van dit concert. Deze besprak in het kort de twee hoofdsoorten van pijpen, de labiaal-pijpen en de tong-pijpen en noem de enkele hoofdregistersoorten van het orgel: de prestant, de flüit en de strijken de stemmen. Het was zeker speciaal met het oog op het besproken orgel, dat Mari nus Adam vergelijkend sprak over het klankkarakter van een orkest. Het lijkt gewenst hierbij op te merken dat dit een streven van de romantische negentiende eeuw betreft. De moderne orgelbouwers zien een volstrekt eigen, specifieke orgel klank als ideaal. Zij houden het devies „terug naar de orgelklank" hoog. Verder sprak de heer Adam over de vulstemmen die glans aan de grondstem men kunnen verlenen en over het combi neren van verschillende registers. De uit eenzettingen werden aan het orgel ge ïllustreerd door de organist Albert de Klerk, die ook de uitvoering van de solo partijen in de Sonaten van Mozart en in Dupré's Symphonie op zich genomen had. Een bespreking van deze werken heeft men in ons blad van Maandag kunnen aan treffen. Dit verslag kan daarom beperkt blijven tot een beschouwing van de ver tolkingen. Een bijzondere bekoring ging er uit van de gecombineerde orgel- en strijkersklank voor de Sonaten van Mozart. Albert de Klerk koos een uiterst verfijnde regis tratie. die het vorstelijke instrument als een ideale speeldoos of als de in Mozarts tijd zo geliefde „glasharmonica" deed klinken. Wat zou de oude Aristide Ca- vaillé Coll, de geniale bouwer van het orgel, in zijn nopjes geweest zijn bij het horen van déze klankmogelijkheid! De .cadens, die Albert de Klerk als slot van de derde Sonate schreef, munt uit door 1 stijleenheid in thematiek en de onopzet telijke sequensen-voortzetting. De klank van het kleine strijkorkest vermengde zich prachtig met de orgelklank. Wel beschouwd is er in deze groep van Sonates geen over heersing van orgel of van de strijkers. Evenmin is er in de Symphonie van Dupré aan het orgel of het orkest een domineren de plaats gegeven. Het orgel is ingescha keld bij de orchestrale bezetting en heeft een organische taak gekregen. Meermalen kon men zich echter bij de uitvoering af vragen of het orgel niet ongemotiveerd orkest-instrumenten verving met eenzelfde klanken-timbre. Meer aanvaardbare zelf standigheid kreeg het orgel in het' lang zame deel en voorts lton m'en zijn. steun bij de geweldige slot-apotheose beslist on misbaar achten. De Symphonie kreeg dank zij het vir tuoze, beheerste spel van Albert de Klerk en het zeer respectabele aandeel van or- kest en dirigent een uitvoering, die de stuwing van veelvuldige rhythmiek in zich had, de gloed van warme klank en een bruisende vitaliteit. Uitbundig was de bijval waarmede de uitvoerenden beloond werden. Slechts flauwe herinneringen waren er toen over gebleven aan de eenzame gast op dit con cert, de Ouverture Leonore III van Beet hoven, die zich noch bij Mozarts muziek noch bij Dupré's Symphonie thuis voelde. Als plaatsvervangster van een Branden- burgs concert van Bach kon hij in dit mu zikale gezelschap maar matig voldoen. P. ZWAANSWIJK Mr. E. Brongersma bedankt ais lid der Eerste Kamer Mr. E. Brongersma te Heemstede heeft bedankt als lid van de Eerste Kamer, waarin hij voor de Partij van de Arbeid zitting had. Hij zal in de Eerste Kamer- worden opgevolgd door de heer P. C. de Jonge, leraar aan de hogere burgerschool te Middelburg. Vlieger Saaltink met militaire eer begraven Onder grote belangstelling is Dinsdag middag op de begraafplaats Westerveld in Driehuis het stoffelijk overschot van de adelborst-vlieger A. N. Saaltink, die ten gevolge van een auto-ongeval om het leven is gekomen, met militaire eer begraven. Détachementen van de Kon. Marine en Korps Mariniers liepen in de stoet mede. De Marinekapel onder leiding van de kapitein Gysbert Nieuwland bracht treur muziek ten gehore. Aan de groeve werd o.a. het woord ge voerd door de Directeur van de Rijkslucht vaartschool en een Velsens predikant. EXAMENS HOOFDAKTE Geëxamineerd voor gedeelte A zeven can didates Afgewezen drie candidates Geslaagd de dames: A. M. Heidweiller te Amsterdam, H. Hülegenberg te Amsterdam en E. C. Jacobszoon te Houten en de heer R. H. Dries- sen te Amsterdam. Geëxamineerd voor gedeelte B, zes candï- daten. Afgewezen twee candidaten. Geslaagd de heren A. C. Ettes te Nibbixwoud, C. F. M. de Kort te Heemstede, F. G. Rijsbergen te Amsterdam en P. M. Tuytjens te Berkhout. HANDENARBEID Geslaagd de heren: H. J. Benner, J. Bolt, I. Boonstra, L. Heyndijk, H. J. Meeldijk, N. Nauta, J. G. Pouw, J. Roukema.M. Slabbe- koorn, D. E. N. Voerman, L. Rietveld. Afgewezen: drie candidaten. MULO-DIPLOMA Voor het M.U.L.O.-examen te Haarlem slaagden op 24 Juli 1950: A. G. v. d. Veen, IJmuiden; J. L. de Wijs, Beverwijk; K. Wories, Velsen; W. v. Meuren, Hoofddorp; C. M. Rietveld, Hoofddorp; C. G. de Roder, Hoofddorp; S. T. Thoolen, Santpoort; D- Schat, Bloemendaal; J. J. Schipper, Haarlem; M. Verkaik, Haarlem; H. M. "v. Zeggelaar) Haarlem; A. F. Hofman. Zandvoort; J. J. de Man, Haarlem; J. G. Zwiersen, Bloemen daal; N. Baard, Zandvoort; J. v. Bennekom, Hillegom, B. S. Meiring, Haarlem; H. Priester, Haarlem; R. Rijke, Bloemendaal; J. E. Buis, IJmuiden. Op 25 Juli slaagden: J. B. Claus, Haarlem; I. Diemer, Zandvoort; J. Heemskerk. Haar lem; E. Honhof, R. J. v. Norde. A. R. Ver meulen. J. G. Moenhorst, D. Molenaar. A- G. v. d. Hoven, allen Haarlem; R. W. de Jong, Heemstede; G. v. d. Pol, Haarlem; A. de Graaf. IJmuiden; J. L. v. d. Putte. IJmui den; J. A. v. Rooyen, IJmuiden; J. M. M. Kater, Haarlem: A. M. W. v. d. Lande, Haarlem; A. M. W. A. v. Roijen, Zandvoort; G. E. Verdugt, Haarlem: H. W. Lipke, Haar lem; T. de Waard, IJmuiden. Geen verhoging verpleegkosten voor eerste en tweede klasse Sedert 1 Juli mogen de verpleegprijzen" in sanatoria en ziekenhuizen met vijftig cent per dag worden verhoogd, voor zover dit voor de verplicht verzekerde patiënten der algemene ziekenfondsen en voor hen die voor rekening van Rijk, provincie, ge meente, Rijksverzekeringsbank en Raad van Arbeid al niet het geval was. B. en W. stellen op verrzoek van de re genten van het St. Elisabeths gasthuis voor van deze mogelijkheid ten aanzien van de verpleging in dat ziekenhuis, op„Eykengaer- de" en in de Clarastichting ie Zandvoort gebruik te maken, met uitzondering echter van de patiënten die in de eerste of tweede klas worden opgenomen, daar reeds een verschuiving naar de lagere klassen merk baar wordt. ADVERTENTIE TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 1» DE „SLEUTELSPECIALIST" Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 25 Juli 1950. ONDERTROUWD: 25 Juli: P. H. Thijsse en M. M. Schindeler. C. A. Frederiks en C. T. G. de Paus. W. J. Peschar en T. van den Brink. GEHUWD: 25 Juli: P. van der Horst en B. M. van den Nouwland. H. den Boer en H. C. Nieuwenhof. BEVALLEN van een zoon: 24 Juli: C. de Hoogdvan der Mije. BEVALLEN van een dochter: 22 Juli: E. W. P. Struijlaart—van den Hoek. 23 Juli: D. Beetsma—Jaasma. J. UitzingerMijs. 24 Juli: A. M. RooslootZegwaart. E. Nijmeijervan Loenen. J. W. RadsmaVlaar. OVERLEDEN: 22 Juli: F. B. J. M. Filbry, 67 j., Leidsevaart. 23 Juli: A. C. van den Bos Hoogerwerf, 76 j., Olieslagerslaan. A. Polak, 78 j-, Crayenesterlaan. Aan de Eksterstraat in Haarlem-Noord zullen dezer dagen flatwoningen in gebruik worden genomenwelke bij de hoek van de Vergïerdeweg gebouwd zijn. In totaal komen achttien woningen gereed. Een foto van de nieuwe woningen. De hoek van de Eksterstraat en Vergïerdeweg is bestemd voor een winkel. Jeugdkoor „Inter Nos" naar Zwitserland Evenals vorige jaren zal het Jeugdkoor „Inter Nos", dirigent Jan Booda, deze zomer met een groep van 40 meisjes en jongens een reis naar Zwitserland maken. Zaterdagmorgen om zes uur zullen de kinderen van de Grote Markt per autobus naaf Luxemburg vertrekken, waar des avonds een concert gegeven wordt. De vol gende dag zal de reis worden voortgezet naar Thun in Zwitserland, waar de kinderen ruim een week zullen vertoeven. Tochten worden gemaakt naar Luzern, Gstaad, Kandersteg, Interlaken en Bern, waar men hoogstwaarschijnlijk voor Radio Beromünster zal optreden. Verbetering badhuizen van „Het Witte Kruis" In de Dinsdagavond gehouden vergade- rin van de afdeling Haarlem van de Noord hollandse Vereniging „Het Witte Kruis" is besloten tot het aangaan van een geldle ning voor de aanschaffing van een nieuwe installatie voor het badhuis aan het Leidse- plein. Hiermee is een bedrag van f 40.00 gemoeid. Verwacht wordt, dat de werk zaamheden over zes weker, gereed zullen zijn. Het badhuis aan de Van Egmondstraat in Haarlem-Noord zal ook verbeterd worden. Op deze vergadering werd voorts gesproken over de plannen om in het Noordelijk deel der gemeente, dus ten Noorden va nde Jan Gijzen vaart, een badhuis te bouwen. Er bestaat daaraan een grote behoefte. Plannen verkeren reeds in vergevorderd stadium. Zondag rijden geen treinen tus sen Den Bosch en Geldermalsen Zondag zullen twee hulpbruggen van de spoorbrug over de Waal bij Zaltbommel door een definitieve brug worden vervan gen. Het treinverkeer tussenGeldermalsen en 's Hertogenbosch zal die dag geheel ge stremd zijn. De dienst wordt met autobus sen onderhouden. - Reizigers uit Noordhol land wordt aangeraden via Dordrecht en Breda naar het Zuiden te reizen. ADVERTENTIE Neem een vervoerder voor al uw goederen waarin is vertrouwen kunt stellen. Neem dus A. B. C. Barrevoetestraat 2 Tel. 1S428 na 6 uur 14810-14155 Ja, daar schrokken me die twee! Want terwijl ze over de rand van de boot gebogen stonden en toekeken, glinsterde er iets in het water dat nog heviger aan 't spatten ging.en toen wipte er plotseling een grote kop met gevaarlijke tanden boven het water uit. Dat was een geweldige snoek! Hap! zei de beken gelukkig trok Rick net z'n hoofd terug, want vlak voor zijn gezicht klapten de venijnige tanden op elkaar! Toen viel het monster weer met 'n plons in de golven terug. „Datdat was bijna raak!" zei Rick verschrikt. „Wat 'n vreselijk beest is dat!" Nauwelijks had hij dat gezegd of Bunkie schreeuwde: „Pas opdaar komt-ie weer!" En werkelijk dook het beest weer met 'n sprong op. Zo hoog kwam het, dat het dwars over de boot heen sprong! Bunkie en Rick rolden er van ondersteboven BINNENLAND Ir F. J. Blom, raadadviseur in algemene dienst van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, zal per 1 Augustus de dienst verlaten wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Tot gewoon hoogleraar in de theologi sche faculteit aan de Vrije Universiteit te Amsterdam is benoemd dr. R. Schippers, Gereformeerd predikant te Watergraafsmeer, om onderwijs te geven in de ethiek en de encyclopaedie. Deze maand zullen de Fokkerfabrieken de eerste s.rie van vijf Gloster Meteor- straalvliegtuigen afleveren. Deze toestellen zijn bestemd voor de Belgische luchtmacht. De politie in Den Haag heeft proces verbaal opgemaakt tegen de 41-jarige schip per J. F. R„ die tweehonderd kilogram suiker had gehamsterd. De Rotterdamse recherche heeft de 55- jarige koopman J. B. en een echtpaar uit Den Haag gearresteerd, die getracht hebben aan een juwelier 900 gram wit goud te ver kopen. Dit goud bleek roestvrij staal te zijn. Het ministerie van Financiën deelt mede. dat de houders van rijwielen met hulpmotor in het bezit van een belasting- kaart behoren te zijn. De belasting, welke voor deze rijwielen in het algemeen f 10 per jaar bedraagt, wordt niet verhoogd, indien op het rijwiel een kinderzitje is aangebracht. Het Nederlands Genootschap van Oplei ders voor Comptabele en Economische Examens houdt op 1 September te Utrecht een buitengewone algemene vergadering. Daarin zal dr. J. A. Monod de Froideville uit Haarlem een voordracht houden over het winstbegrip en de reserveringsregeling vol gens het wetsontwerp Belastingherziening 1950. Het hoofdbestuur van de Ned. Ver. van Ex-politieke gevangenen uit de bezettings tijd waarschuwt tegen L. V. uit Arnhem, die gedichten aanbiedt en bedelt. Hij is naar het hoofdbestuur verklaart wel een ex- politieke gevangene, maar heeft zich in de kampen zeer onwaardig gedragen, mede gevangenen verraden en met de Duitsers ge heuld. Hij wil niet werken omdat hij onge veer f60 per dag bijeen bedelt. De gemeenteraad van Den Helder heeft besloten met de gemeenten Alkmaar en Langendijk een naamloze vennootschap te stichten, die de gasvoorziening in Noordhol land-Noord zal verzorgen. Te zijner tijd wil men gas van- de Hoogovens in IJmuiden betrekken. De politie in het Oosten des lands zoekt een man, die in cafés zijn verteringen be taalt met bankbiljetten van f25, die sinds 1945 niet meer geldig zijn. Op een pluimveebedryf te Den Hp is pseudo-vogelpest geconstateerd. Zeshonderd kippen zijn vernietigd. Zij waren pas inge ënt en zouden over twee weken immuun ge weest zijn voor pseudo-vogelpest. De hoofdprijs van 100.000.is bij de heden gehouden trekking der Staatsloterij op nummer 20858 gevallen. De prijs van 25.000 viel op nummer 5747. HAARLEM EN OMGEVING De heer J. van der Linden te Haarlem hoopt op 1 Augustus zijn zilveren jubileum te vieren als agent-incasseerder van de Verenigde Verzekering Maatschappijen te Utrecht. In het Cultuurcentrum „De Stompe Toren" speelt het duo Frans Vester en Miep van Luin op Zaterdagavond 29 Juli fluit- sonaten van J. S. Bach, ter herdenking van de sterfdag van de componist in 1750. Het programma van dc orgelbespeling in de Grote of St. Bavokerk op Donderdag middag van 23 uur, door George Robert vermeldt werken van J. S. Bach. 1. Fantasia c. kl. t. (a 5 voci); 2. „Herr Gott, dich loben wir"; 3. Fantasia en Fuga g kl. t.: 4. a. Nun danket alle Gott; b. Von Gott wil ich nicht lassen; c. Wenn wir in höchsten Noten sein: 5. Passacaglia en Dubbelfuga C kl. t. De Bamboozlers en de Jig Rhythm Club, beide uit Haarlem, werken op Zaterdag 5 Augustus mede aan een internationaal jazz festival in het Kurhaus te Scheveningen, waar ook het kwartet van Ray Ellington uit Engeland optreedt. Morgenmiddag zal tussen half drie en half vier in het gebouw van de Haarlemse Gemeentereiniging aan de Oudeweg gelegen heid bestaan de jubilerende directeur, de heer M. Renne, geluk te wensen. FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim 49) „Ik denk, dat hij even hard geld nodig heeft als wij allemaal", merkte Hartley Wright op. „Zonder twijfel", stemde Ryde toe. „Maar dat is het punt niet, dat mij door het hoofd speelde. Vele jaren geleden was er een bittere strijd tussen de iirma's Boothroyd en Glenalton. Zijn wij er zeker van, dat Parkinson genegen zal zijn om- aan hen te verkopen?. Hij is een koppig mens en iemand, die niet gauw iets ver geeft". „Ik heb die moeilijkheid voorzien", zei De Brest, ,,en dat is ook de reden, dat ik voorstelde om Parkinson vanavond niet hier te !aten komen. Ik zou willen voor stellen. dat hem niets gezegd wordt vóór de zaak practisch vaststaat en dan moet hij met de meerderheid mee. Ik ben er zelf voor om het aanbod van Glenalton aan te nemen". „En ik", zei Ryde. ,.En ik", herhaalde Hisedale. ..Zeer zeker", voegde Hartley Wright er naöruk^lijk aan toe. „Uitstekend", zei Ryde, zijn stoel achter uit schuivend en zijn glas uitdrinkend. „Dan zijn er nog drie dingen te doen! Het eerste is, dat een van ons Parkinson moet gaan opzoeken, hem van de positie op de hoogte moet stellen en zijn deel van het recu in ontvangst nemen, tenzij hij er de voorkeur aan geeft, zelf met ons mee te gaan om het document op te halen. Het tweede is om een datum met Glenalton af te spreken, waarop zij bereid zullen zijn het geld te overhandigen en het derde is om een datum vast te stellen, waarop wij een tweede bezoek aan Queen Victoria Street zullen brengen, om de formule terug te halen." De Brest tikte met een sigaret op zijn kqker en stak haar aan. „Die datum," stelde hij voor, „kan m.i. het best op dezelfde dag worden gesteld, als die van de betaling van het millioen pond'. Ik ben er niet op gesteld om de ver antwoording te hebben voor het hanteren van een dergelijk bedrag en nog minder om- het gedurende kortere of langere tijd onder mij te hebben." „Te dien opzichte zult u niet worden lastig gevallen," beloofde Ryde hem. „Wij zullen allemaal samen de formule gaan halen en wij zullen allemaal samen het geld ontvangen. Wij zullen het spreken met Parkinson aan u overlaten. U bent op vriendschappelijke voet met hem en kunt het onderwerp ieder gunstig ogenblik ter sprake brengen." Hisedale boog zich in zijn stoel voorover. Hij zag er uit als iemand die een gewich tige mededeling zal gaan doen. Maar wat die ook was, zij bleef onuitgesproken. Er heerste plotseling een gespannen stilte in die stoffige kleine kamer met haar vuile behang en sjofele meubilering. Ieders hoofd was naar de deur gewend; ieders gezicht stond strak van het luisteren. De Brest sloop naar de glazen uitgangsdeur en bleef daar met zijn hand op de knop staan. Zij hoorden Luigi protesteren, de kok eigenaar schreeuwen, het omvallen van een stoel en het geluid van naderende voet stappen. Iemand was de zaak binnen ge komen, was het zgn. restaurant daarachter doorgelopen en had ondanks alle protesten zijn weg vervolgd. Zijn stem werd ver doofd door het schelle gebroken Engels van Luigi en het platte accent van de pa troon. Zij hoorden ten slotte diens laatste protest. „Ik zeg u, dat die heren niet gestoord mogen worden. Dat is een privé-eetkamer, die zij momenteel hebben en als zij u, of wie ook, verwachtten, zouden zij dat tegen mij, of Luigi gezegd hebben. Ga zitten en eet, wat u wilt. U kunt een boodschap naar binnen zenden, als u dat wilt. Zij zijn ge regelde klanten; dat zijn ze en het komt niet te pas, dat u hen wilt komen lastig vallenNeen, dat doet u niet!" Er klonk het geluid van een korte wor steling en een zware val op de vloer en toen Luigi's schrille stem, die schreeuwde: „Ik haal de politie! Ik ga naar de politie!" Er volgde een rauwe lach en de stap van de indringer kwam al nader en nader en ten slotte werd er nadrukkelijk op de deur geklopt. Niemand reageerde op de oproep. De stilte in de kamer kreeg een element van angst. De Brest zat in elkaar gedoken voor het raam, met een vertrokken, bleek ge zicht en doodsangst in de ogen. Hisedale beefde zichtbaar. Zijn mond ging voort durend open en dicht, maar er kwam geen geluid uit. Hartley Wright v/as opgestaan en scheen op het punt zich bij De Brest bij het raam te voegen. Ryde echter zat daar met het hoofd een beetje voorover en de gewone glinstering in zijn ogen, terwijl uit niets bleek, wat er in zijn gedachten om ging. Hij was ongetwijfeld van het gehele gezelschap het minst in de war gebracht, maar onder de beschuttende bedekking van zijn linkerhand was de doffe glans van een revolver te zien. „Wie is daar?", riep hij. Weer werd er geklopt. Ditmaal stond Ryde op. Hij keek zijn metgezellen met verachtende blikken aan. „Denkt er aan," waarschuwde hij hen. „geen onhandige uitleggingen. Laat mij maar praten. Als het de politie is, moeten we toch wachten, tot we weten wat de beschuldiging is." Met vaste hand draaide hij de sleutel om en terwijl hij zijn hand nog steeds op de kolf van zijn revolver hield, wierp hij de deur open. Met een van woede hoog rood gezicht stapte Parkinson over de drempel. „Wat heeft deze bijeenkomst te beteke nen?" vroeg hij. Hun ogen schenen hem te verslinden. De Brest slenterde naar zijn plaats terug en probeerde zich een achteloze houding te geven. Hisedale zette zijn bril af en poetste de glazen op, terwijl hij voortdurend stond te grinniken. Hartley Wright stak de hand naar zijn glas uit, dat hij eerst kort te voren gevuld had en dronk het leeg. „Wat heeft dit te betekenen?" herhaalde Parkinson. „Waarom komen jullie hier stiekum bij elkaar zonder mij te waarschu wen? Zijn er nieuwe moeilijkheden?" Eigenaardig genoeg scheen Thomas Ryde voor het eerst een deel van zijn zelfbeheer sing te verliezen, terwijl de anderen die juist weer terug kregen. Hij greep de nieuwaangekomene bij de arm. „Wat heeft u hierheen gebracht, mijnheer Parkinson?" vroeg hij. „Hoe wist u, waar u heen moest gaan?" „Hoe ik wist, waar ik heen moest gaan?" vroeg de ander met zijn zware stem. „Die is waarachtig goed, Thomas Ryde! Heeft iemand een beter recht om hier te zijn dan ik? Ik zal er wel niet ver naast zijn als ik veronderstel, dat jullie bij elkaar gekomen zijn, om het aanbod van Glenal ton te bepraten. Heb ik gelijk of niet?" Hij draaide zich om en keek Sigismund de Brest aan en tegen wil en dank nam de laatste de handschoen op. „Waarom niet? We zijn hier allemaal bij betrokken. Wij hebben allemaal hetzelfde risico gelopen een groter risico dan u en een groter risico dan enig verstandig man behoorde te nemen. Wij willen er zo snel mogelijk van af." „Natuurlijk," gromde Parkinson, terwijl hij met een uitdrukking van verachting naar De Brest keek, die zich schuw van hem terug trok. „Begeef je eerst in een smerige onderneming en verwijt dan ach teraf jezelf, dat je zo stom bent geweest. En begin er over te janken. Dat is jouw type op en top. Als er iemand is, die zich zelf verwijten moest maken en doorgaan met zichzelf voor de rest van zijn leven verwijten te maken, dan ben ik dat en niet jij, lafaard, die je bent! Schei uit met die praatjes, jongeman en luister eens naar mij! Luisteren jullie allemaal eens even! Hebben jullie de verkoop van Blunn's for mule aan Glenalton besproken?" '{Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6