Haarlems Dagblad Waarheen? Openhartige verklaring van Shinwell over de huidige krachtsverhoudingen Sovjet-Unie nu sterker, maar het Westelijk potentieel is veel groter Amerikaanse landing aan Zuidkust om havenstad Poesan te beschermen Tegen waardegelden der Marshall-hulp ter financiering van de defensie 65e Jaargang No. 19611 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donderdag 27 Juli 1950 m <&prettjte tBaarlemsctje Courant (3fraio t60) Uitgave van de Grafische Bedrijven Damïate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom GE KUNT u erover verbazen dat zulke geweldige maatregelen nodig blijken te zijn om de Noord-Koreanen te verslaan. Maar ge moet wel bedenken dat Noord- Korea aan Mandsjoerije en ook aan de Sovjet-Unie grenst. Het stukje landgrens met de Sovjet-Unie is maar achttien kilo meters lang. Dat is evenwel heel wat. Aan de grens met Mandsjoerije, veel langer zullen de douanes trouwens ook niet lastig zijn als er wapens en munitie over moeten. De Noord-Koreanen begonnen (volgens het oorlogsnieuws) de strijd met 120.000 man. En zij hadden honderd tanks. Later heeft generaal Mc Arthur zijn opgave van die tanks tot driehonderd verhoogd, juist toen de wereld zich erover begon te ver- bazen dat er (volgens de oorlogsberichten) al meer vernietigd waren dan honderd. Hoeveel er nu zijn is niet bekend. Er wa ren weinig vliegtuigen; er zijn nu „enige' straaljagers bijgekomen. Hoe het met de Noord-Koreaanse legersterkte is gesteld horen wij niet. Terwijl de Amerikanen met het opper bevel belast zijn en tot dusver te land al leen Amerikaanse troepen de aangevallen Zuid-Koreanen hebben terzijde gestaan, begint het U.N.O.-leger zich nu in veel kleuriger karakter aan te kondigen. Nieuw- Zeeland en Australië hebben besloten troe pen naar Korea te zenden, Groot-Brittan- nië zal er eveneens toe overgaan. En men mag de Turken niet vergeten. Er gaan 4500 Turken naar Korea. Denkelijk zullen nog wel meer troepen van meer landen volgen. Zoals men- weet is de U.N.O.-vloot bij Korea al veelzijdig van samenstelling en hebben Engelse en Australische vliegtuigen al een aanmerkelijk aandeel in de strijd genomen. De vliegkampschepen van de vloot zijn de bases van vele operaties boven het land. Weldra-zal niemand meer geneigd zijn te spreken van een oorlog die de Ame rikanen in Korea voeren. Formeel is dat nooit juist geweest, maar in den beginne gaf het de practische werkelijkheid aan. Nu is het anders. Een boodschap van president Truman aan het Amerikaanse Congres, waarin hij een onmiddellijke belasting-verhoging met vijf milliard dollar vraagt, om een verho ging van de militaire uitgaven met 101/» milliard dollar te kunnen financieren, be tekent dat de. Amerikaanse belastingen vie er op oorlogspeil zullen worden ge bracht. Dat wil dus zeggen: -op het peil dat tijdens de tweede wereldoorlog bestond. Ö.a. zullen vijfduizend vliegtuigen aan de luchtmacht van de Verenigde Staten wor den toegevoegd.'En Vinson, voorzitter van dé commissie voor de strijdkrachten van het Huis van Afgevaardigden, heeft gezegd dat het programma van herbewapening, door Truman ingeluid, als een minimum en niet als een maximum zou moeten wor den beschouwd. Want de V. S. verkeren nu in een toestand van militaire minderheid ten opzichte van de Sovjet-Unie. De Russen hebben zevenmaal meer -tanks en zeventien maal zoveel soldaten onder de wapenen. (Bij dit laatste moet men wel bedenken, dat lang niet alle opgeleide Amerikaanse soldaten onder de wapenen zijn.) De Rus- s'en hebben ook bijna driehonderd duik boten. Maar de Amerikaanse vloot is veex groter dan die van de Sovjet-Unie en haai satellieten. Ook ten aanzien van de stra tegische luchtmacht zijn de V. S. volgens Vinson de sterksten. En zij hebben nog een voorsprong op het gebied van de atoom wapens, die nog wel enkele jaren gehand haafd zal blijven. Men moet op dit laatste punt maar niet gaan piekeren over de vraag, wat gebeuren zou als atoomwapens inderdaad in een oorlog tussen Oost en West zouden worden gebruikt. Wij moeten uit deze mededeling van Vinson ongetwij feld afleiden, dat de Russen niet geneigd zullen zijn tot de oorlog over te gaan zolang de Amerikanen een belangrijke voorsprong in atoomwapens hebben. Het is deze voor sprong die de Amerikaanse regering de tijd geeft om haar achterstand in andere be wapening in te halen. Ge kunt de vraag stellen: maar hoe zal de toestand dan bin nen die enkele jaren zijn? Dit heeft aan leiding gegeven om de vraag „Waarheen?' hierboven te zetten. Wat zal er na die tijd gebeuren? Dit hangt ongetwijfeld af van de vraag, in hoeverre men erin zal slagen bin nen dat tijdsverloop tot besluiten te komen, die door het gezond verstand worden in gegeven en een grote uitbarsting voor komen. Een werkelijk vredes-initiatief van de zijde der Sovjet-Unie: een aanbod van ingrijpende betekenis zou nu reeds een totale, heilzame verandering in de toestand kunnen brengen. Bij -de Amerikaanse aankondigingen heeft gisteren het beleid der Britse regering zich aangesloten, zoals gebleken is in een rede van de minister van Defensie Shinwell. Hij opende daarmee een debat van twee dagen over de staat van de Britse defensie, gaf ook een vervaarlijk beeld van de bewape ning der Sovjet-Unie ten beste en luidde eveneens enorme uitgaven tot versterking der 'bewapening in. Ook hij gebruikte de term „slechts een begin". Zowel in het Britse als in -het Amerikaanse geval wordt men kennelijk beheerst door de gedachte, dat men zich niet (zoals in 1940 door Hit- Ier) door een zwaarbewapende tegenpartij wil laten verrassen. Ge vindt de hoofd inhoud van Shinwell's rede op deze pagina. Het Lagerhuis-debat zal aanleiding geven om er op deze plaats uitvoeriger op terug te komen. R. P. De R.I.S. en de strijd in Korea DJAKARTA (Reuter) De minister van Voorlichting van de R.I.S. de heer Momonoetoe heeft verklaard, dat zijn regering ieder verzoek van oorlogsschepen, die zijn ingezet voor de strijd in Korea, om Indonesische havens aan te doen „strikt volgens de internationale wetten en gewoonten" zal behandelen. Hij zeide, dat de gezagvoerder van zulk een schip, die een Indonesische fiaven wilde aandoen, via zijn eigen regering een verzoek aan de autoriteiten van de R.I.S. moest indienen, op ieder verzoek zou afzonderlijk worden beslist. Prinses Marijke heeft rode hond De Koningin zal wegens een lichte onge steldheid (rode hond) van Prinses Marijke de eerstkomende dagen nog bij haar doch tertje op paleis Het Loo blijven. Prins Bernhard is hedenmorgen van zijn bezoek aan Engeland teruggekeerd. Britse troepen naar Korea LONDEN (Reuter) De Britse minister van Defensie, Emanuel Shinwell, heeft ïn het Britse Lagerhuis bevestigd, dat Engeland landtroepen voor de strijd in Korea zal zenden. Engeland had de UNO er van verwittigd, dat het een „effectieve versterking aan grondtroepen" zou zenden, onder meer infanterie, artillerie en genie. Ook zou de administratieve staf gezonden worden die een dergelijke eenheid nodig heeft. Deze strijdkracht, zo zeide de minister, kan niet onmiddellijk worden gezonden, doch men zou onverwijld met de voorbereidingen beginnen, opdat zij zo spoedig mogelijk naar Korea kan vertrekken. De maatregelen, die thans genomen worden om het Britse oorlogspotentieel op te voeren, kosten een extra som van 100 millioen pond sterling, zei Shinwell. Hij verklaarde, dat Engeland heel wat afweet van de voorbereidingen, die de Sovjet-Unie maakt achter haar rookgordijn van vredespropaganda. Zeker is, dat de Russische defensie-uitgaven niet minder dan 13 pet. van het nationale Inkomen bedragen. De Sovjet-Unie,Nildus Shinwell, onderhoudt een leger van ongeveer 175 divisies, waarvan een derde gemechaniseerd is. De Sovjet-Unie beschikt over onge veer 25.000 tanks. Een behoorlijk aantal hiervan bevindt zich in onmiddellijke paraat heid in de Sovjet-Russische zone van Duitsland. Shinwell deelde verder mede, dat de Sovjet-Unie 2.800.000 man onder de wapenen had. Dit aantal zou door mobilisatie kunnen worden verdubbeld. Achter deze strijdmacht staan ongeveer 19.000 vlieg tuigen, waaronder straalvliegtuigen van het nieuwste model, zowel bommenwerpers als jagers. Daarenboven beschikt de Sovjet-Unie over aanzienlijke marinestrijd krachten waartoe sterke duikbootvloten behoren. Vele hiervan zijn van een nieuw type. Vloot der V.S. uitgebreid WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse marine zal haar actieve vloot met 48 oorlogsschepen uitbreiden. De vloot zal vergroot worden met drie grote en zes lichte vliegkampschepen, twee kruisers, 32 torpedojagers en vijf onderzeeboten. Deze mededeling werd gedaan door Vinson, voorzitter van de Huiscommissie voor de gewapende diensten. Beslissing in het Westen De minister wees er op, dat de landen van het Westen een militair bondgenoot schap hebben ontwikkeld zoals in vredes tijd nog nooit is voorgekomen. Ingeval van een krachtmeting tussen de Sovjet-Unie en haar bondgenoten enerzijds en de strijd krachten der democratieën anderzijds zou geen twijfel kunnen bestaan aan het uit eindelijk resultaat. De bronnen van man schappen en materiaal van de landen van het Atlantisch pact en het Britse gemene best overtroffen die van elke andere tegen gestelde combinatie, aldus Shinwell. Ver der hebben zij de atoomwapens tot hun be schikking. Volgens Shinwell zou een uiteindelijke beslissihg bij een oorlog in het Westen val len. Daarom is de versterking van de vijf West-Europese landen, van het pact van Brussel een van zijn belangrijkste doelen. Het opbouwen van de nodige divisies vormt een geweldig probleem. Het mensenmate riaal is aanwezig, doch er zijn obstakels van de ernstigste soort' op financieel en politiek terrein. Naar aanleiding van de besprekingen te Foniainebleau zeide Shinwell niet te wil len verbergen, dat de ter beschikking staande strijdkrachten, evenals die welke in de nabije toekomst gevormd kunnen worden, verre onder de behoefte liggen. De landen van West-Europa zijn over het al gemeen bereid de .toestand onder ogen te zien en Engeland treft de vereiste maat regelen. De defensiebegroting van dit jaar van 780.000.000 pond sterling -r- 15 pond sterling per hoofd vormt een zware last. De moeilijkheden bij de opbouw van het beroepsleger zouden niet opgelost zijn door de diensttijd van 18 maanden te verlengen. Indien nodig zou de regering echter de volmachten verzoeken, nodig voor het op bouwen der strijdkrachten. De nationale reserve van 400.000 man kan gemakkelijk opgeroepen worden en uit de vorige oorlog heeft men nog een reserve aan geoefende manschappen van meer dan vier millioen. De voorraden van bruikbaar oorlogsmate riaal zijn in vele opzichten „niet in even wicht". Voldoende kleine wapens De voorraad kleine wapens, artillerie, mortieren en veldkanonnen is voldoende. Er zijn 6000 tanks in reserve. Deze behoren hoofdzakelijk tot typen uit de vorige oorlog, doch een uitstekend nieuw type, de Centu- rian-tank wordt thans geproduceerd en is reeds in aanzienlijk aantal in dienst. De toestand van de anti-tankwapens en lucht doelgeschut zou verbeterd worden. De extra som van 100.000.000 pond zou hoofdzakelijk gebruikt worden voor de aanleg van een reserve aan gevechtsvlieg tuigen. Er zouden nog veel grotere sommen nodig zijn om de Britse strijdkrachten in staat van paraatheid te brengen. Winston Churchill, de leider van de op positie, gaf uiting aan zijn teleurstelling, dat de regering niet tot verlenging van de dienstplicht was overgegaan. Ook zeide Churchill liever een besloten zitting van het Lagerhuis te hebben gehad. Op de ver klaring van minister Morrison, dat een be sloten zitting in vredestijd zonder prece dent was, verklaarde Churchill, dat Enge land formeel als mandataris van de UNO in oorlog was met Noord-Korea. Uitweidend over de vraag, waarom En geland niet geheel kan zijn uitgerust in geval van nood, zeide premier Attlee nog, herstel moet handhaven. Engeland zou nog voor zeer moeilijke economische problemen komen te staan. „Ik moet het land in alle ernst waarschuwen, dat de hoopvollere condities van enkele maanden geleden thans niet meer bestaan", zo zeide de pre mier. Attlee besloot met een beroep te doen op de soldaten om te overwegen, of het niet hun plicht was in deze moeilijke dagen hun land langer te dienen dan de 18 maanden, die de wet voorschrijft. Het debat is tot heden verdaagd. Waar schijnlijk zal dan eerst bij stemming wor den besloten, of de vergadering verder openbaar dan wel geheim zal zijn. Chur- Een vliegtuig van de Amerikaanse marine wordt aan boord van liet vliegkampschip „Valley Forge" voor de laatste maal geïnspecteerd, voor het zijn raketten en bommen, die onder de vleugels zijn aangebracht, zal gaan afwerpen boven Noord- Koreaanse militaire doelen. chili zal de regering van antwoord dienen. Steun van Gemenebest Verwacht wordt, dat Engeland, Australië en Nieuw-Zeeland samen één divisie naar Zuid-Korea zullen zenden, bestaande uit een brigade van elk land, zo wordt van gezaghebbende zijde vernomen in Mel bourne. De gemiddelde grootte van een Britse infanterie-brigade was in de laatste oorlog ongeveer 3000 man. (Reuter). Elementen van de Ameri kaanse eerste cavaleriedivisie hebben zich ten Oosten van Jongdong, in de centrale sector, iets verder teruggetrokken, teneinde^ de Amerikaanse linie te versterken. Er hebben de afgelopen 24 uur geen belang rijke wijzigingen aan het front plaats ge vonden. De Noord-Koreanen maken m het Zuid-Westen nog steeds vorderingen. Een communistische colonne is gevorderd tot 110 kilometer ten Westen van Poesan, de voornaamste Amerikaanse aanvoerhaven. Volgens onbevestigde berichten zijn nieuwe Amerikaanse troepen in het Zuiden geland van een basis in het Verre Oosten. De versterkingen hebben zich teweer ge steld tegen de Noord-Koreaanse bedreiging langs de Zuid-kust. Naar gemeld doen de nieuwe troepen, die niet uit Japan afkom stig zouden zijn, tegenaanvallen, teneinde de verdedigingsstellingen rond Poesan te beschermen. Het hoofdkwartier der Amerikaanse luchtmacht in Korea deelt mede, dat Ame rikaanse infanterie een aanval doet op de Noord-Koreaanse voorhoeden in Hadong (Z.W. Korea). De infanterie gesteund door de luchtmacht zou enig gebied heroverd hebben. De situatie aan het front in Korea ver toont, op grond van de jongste berichten, het volgende beeld: Het Zuiden: Pas gelande Amerikaanse troepen zouden een aanval zijn begonnen tegen van Hadong uit naar het Oosten op rukkende Noord-Koreanen. (Hadong ligt 120 kilometer van Poesan aan de spoorlijn langs de Zuid-kust). Zuid-Koreaanse troe pen hebben enige plaatsen heroverd. De centrale sector: De eerste Ameri kaanse cavalerie-divisie (infanterie) sloeg verscheidene aanvallen in de vitale sector van Jongdong af en bracht zware verlie zen toe aan geconcentreerde Noord-Kore aanse troepen, die langs de hoofdweg naar Taegoe probeerden door te dringen. Ten slotte moest zij zich iets terugtrekken. Oostelijke sector: Ten Zuiden van Jong- dok worden hevige gevechten gemeld. Noord-Koreaanse versterkingen uit Sam- tsjok zijn onderweg. De verdedigingslinies hielden stand. De stad Jongdong aan het centrale front, die door Amerikaanse troepen werd ont ruimd, is volgens de laatste berichten nog niet door de Noord-Koreanen bezet. Men denkt, dat de Noord-Koreanen thans ont- 'uimde steden mijden, daar zij het doelwit MacArthur naar het front Generaal Douglas MacArthur heeft heden voor de tweede maal per vliegtuig een bezoek gebracht aan Korea. Hij was vergezeld van een aantal officieren. On middellijk na aankomst vertrok de generaal naar de frontlinie. Dezelfde dag keerde hij naar Tokio terug, nadat hij had gesproken met de Zuid-Koreaanse president Syngman Rhee en met John Muccio, de Amerikaanse ambassadeur In' Zuid-Korea. Gevechten op Z.-Molukken De vertegenwoordiger van de republiek der Zuid-Molukken in Nederland, dr. Ni- kijuluw, heeft aan A.N.P. medegedeeld, dat hij in tegenstelling tot berichten uit Dja karta van dr. Soumokil een telegram heeft ontvangen van de volgende inhoud: „Op Boeroe vinden hevige gevechten plaats. De T.N.I.-troepen op Ceram hebben slechts één bruggenhoofd, waar zwaar wordt ge vochten. Ik heb aan de Amerikaanse en Australische regeringen telegrafisch ver zocht de Amerikaanse en Australische ge zinnen te evacueren, daar de strijdmethode van de T.N.I. de veiligheid van de burgers niet garandeerde." Dodelijk ongeval op de Hoogovens Woensdagmiddag viel doordat de as van een loopwiel van de kat der opslagkraan brak het wiel naar beneden. De voorman A. H, uit IJmuiden-Oost werd door het vallende wiel getroffen en hierdoor zo ernstig gewond dat hij kort daarna over leed. H. is 56 jaar oud en gehuwd. De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F-c-M: Cremers,-zal op de Vrijdagen 28 Juli en 4 Augustus geen spreekuur houden. dat Engeland voorzichtig zijn evenwicht worden van vijandelijke vliegtuigen zodra tussen zijn defensie en zijn economisch hun troepen binnenrukken. Truman tekent wet op militaire hulpverlening WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken heeft Woensdag op zijn wekelijkse "pers conferentie medegedeeld, dat de Ameri kaanse regering overweegt gelden der tegenwaarderekeningen van de Marshall hulp in Europa niet meer voor economische maar voor defensie-doeleinden te doen ge bruiken. De regering bestudeert een voor stel, dat het Congres verzoekt de wetgeving betreffende het plan-Marshall zodanig te wijzigen, dat de landen, die Marshallhulp ontvangen, hun tegenwaardegelden gebrui ken kunnen voor het opbouwen van de landsverdediging met het oog op de inter nationale toestand. Het voorstel werd door het Congres besproken. President Truman heeft de wet op het verlenen van militaire hulp ten bedrage van 1.222.500.000 dollar ondertekend. Hij deed dit vergezeld gaan van een waarschu wing tegen „hen die geneigd zijn tot ag- gressie" en zeide: „De vrijheidlievende landen zullen elkaar helpen bij de hand having van hun vrijheid." De door Truman ondertekende wet voor ziet in hulp aan negen landen van het Noord-Atlantisch pact, Portugal (voor het eerst), Engeland, Frankrijk, België, Luxem burg, Nederland, Noorwegen, Denemarken en Italië en in hulp aan Griekenland, Tur kije, Iran, Korea, de Philippijnen en het algemene gebied China. Truman is ook ge machtigd hulp te verlenen aan andere lan den, wier veiligheid voor de V. S. belang- X'ijk wordt geacht. Verder kan de Amerikaanse president maximaal 10 van de aan enig land of gebied toegewezen gelden voor- gebieden bestemmen waar gevaar dreigt. Opoffering President Truman heeft in zijn halfjaar lijkse economische boodschap aan het Con- In de Doelenkazerne te Leiden worden 15000 pakketten gereed gemaakt om met het m.s. Oranjenaar de Nederlandse militairen in Indonesië té worden gezonden. Tot dusverre werden deze zogenaamde Welfare-rantsoenen in Indonesië samengesteld maar door de monetaire maatregelen steeg de prijs van f 12.50 tot f55.hetgeen voor de militairen te duur was. Generaal-majoor J. H. Droste inspecteert de pakketten die o.a. sigaretten, shag, chocolade, limonadesiroop en zeep bevatten. Jachtvliegtuig bij Valkenburg neergestort Piloot om het leven gekomen Hedenmorgen omstreeks kwart over tien stegen van het vliegveld Valkenburg bij Leiden vier „Hawker Seafuries" op voor een oefenvlucht. Kort na de start is een van deze toestellen tengevolge van een motorstoring neergestort. De piloot, enige inzittende, kwam om het leven. Zijn stoffelijk overschot werd in de over blijfselen van het toestel aangetroffen. De Seafury is de snelste jager, waarover Nederland op het ogenblik beschikt. Het toestel behoorde tot het 860ste sqaudron, dat 15 Juli in dienst werd gesteld. gres bij de Amerikanen aangedrongen op „enige opoffering" en zich bereid verklaard op te roepen tot algehele economische mo bilisatie wanneer „de verdediging van de vrijheid" dit zou eisen. Prijsstoppen, rantsoenering en ernstige tekorten zouden vermeden kunnen worden, aldus de boodschap, wanneer het Congres' de president' snel beperkte controlebe voegdheid zou toestaan en een belasting verhoging van vijf milliard dollar. Truman deed een beroep op de industrie om zich te matigen bij het vaststellen van de prijs harer producten en bij het doen van inventarisaankopen. De arbeiders riep hij op geen eisen te stellen, die tot een inflatiespiraal zouden leiden. Hij deed een dringend beroep op beide partijen om de sociale vrede te bewaren. „Stilleggen van het werk in belangrijke industrieën is iets, dat wij ons onder de huidige omstandigheden beslist niet kun nen veroorloven," zo zeide Truman. Het woord is aan Wijnaendts Francken: Wie in een debat zijn ongelijk weet te bekennen geeft daarmee een bewijs van geestelijke voornaam heid. Vrouw op straat doodgeschoten De dader, een sergeant, sloeg de hand aan zichzelf In de Tweede Oosterparkstraat te Am sterdam heeft een 32-jarige sergeant Woensdagmiddag omstreeks twee uur de 35-jarige mevrouw A. S. uit de Sarphatistraat met een legerrevolver doodgeschoten. De dader loste daarna een schot op zichzelf, waardoor hij zo ernstig gewond werd, dat hij later in het ziekenhuis is overleden. Mevrouw S. bracht tegen twee uur twee van haar vijf kinderen, een jongetje van drie en een meisje van twee jaar, naar een kleuterschool. De sergeant, met wie zij vroeger bevriend is geweest, kwam naast haar fietsen. Er ontstond een heftige woordenwisseling en de sergeant wond zich daarbij zo op, dat hij een ï-evolver trok en twee schoten op de vrouw loste, die door één der kogels getroffen werd. Zij snelde een winkel binnen, achtervolgd door de sergeant, die voor iemand dit kon verhinderen, nogmaals op de vrouw schoot. Zij zakte levenloos ineen. De dader richtte daarna het wapen op zichzelf en schoot zich door het hoofd. De ontstelde winkelier belde terstond de politie en de geneeskundige dienst op en bracht de kinderen van mevrouw S. bij zijn bovenburen. De dader, die bewuste loos was, werd naar het Wilhelminagast- huis vervoerd, waar hij enige uren later is overleden. Het stoffelijk overschot van mevrouw S. is eveneens naar het Wilhel- minagasthuis overgebracht. Britse Pacific-vloot op oorlogssterkte LONDEN (Reuter) De Britse admi raliteit heeft bekend gemaakt, dat beroeps officieren en -manschappen van de Britse nxsrine ook na het aflopen van de dienst tijd in dienst zullen worden gehouden om de bemanningen van de vloot in het Verre Oosten te vergroten. Een beperkt aantal officieren en manschappen, die dringend nodig zijn zullen uit de reserve opgeroepen worden. De verloven van sommige officieren en manschappen overzee zijn ingetrokken. De Britse vloot in het Verre Oosten be vindt zich thans op oorlogssterkte. Enge land heeft thans een licht vliegkampschip, drie kruisers, 16 fregatten en torpedoboot- jagers in het. Verre Oosten. Er bevinden zich voorts zeven torpedoboot jagers en fregatten van het Gemenebest. Nieuwe pauselijke erscycliek roept op tof vrede VATICAANSTAD, 26 Juli (Reuter) - Paus Plus de Twaalfde heeft heden in een verklaring omtrent de wereldsituatie een vredesoproep tot de volken en regeringen gericht. „Laat een ieder zich voor ogen stellen wat de oorlog brengt, zoals wij maar al te goed bij ondervinding weten: niets dan ruïnes, dood en allerlei ellende", aldus zegt de Paus. De betrokken verklaring is gedaan in de vorm van een encycliek aan alle rooms- katholieke bisschoppen, aanvangend met de woorden „summi maeroris" (In de'diep ste droefheid). De encycliek zegt onder meer: „Het voortschrijden van de tijd heeft de techni sche vaardigheid zulke onmenselijke en dodelijke wapens gebracht, dat niet alleen legers en vloten ermede vernietigd kunnen worden, niet alleen steden en doi-pen. niet alleen religieuze, kunst- en cultuurschat ten, doch zelfs onschuldige kinderen en hun moeders, zieken en weerloze ouden van dagen. Alles, of vrijwel alles wat er aan schoons, goeds en heiligs door de men selijke kundigheid is voortgebracht, kan vernietigd worden. Waar dus de oorlog, in het bijzonder heden ten dage, door alle eer- zamen wordt beschouwd als iets verschrik kelijks, is het te hopen dat door de inspan ning van allen en in het bijzonder van de regeerders der volken de donkere en drei gende wolleen, die op het ogenblik zulk een siddering verwekken, zullen worden afge wend en dat tenslotte de ware vrede onder de mensen zal gevestigd worden". HET WEER AFGEBEELD Ons land bevindt zich thans in een gebied met slechts kleine luchtdrukverschillen. De lucht welke zich boven Zuid-Frankrijk bevindt is belangrijk warmer, dan de lucht die over de Britse Eilanden, België en ons land stroomt. De scheidingvan beide luchtsoorten verliep hedenmorgen over Noord-Frankrijk en Duitsland. Langs deze scheidingslijn beioegen zich nog enkele kleine storingen, die Frank rijk en Duitsland plaatselijk onweer brachten, in het Zuiden van het land nog veel bewolking en enkele verspreide buien veroorzaakten. Ook in de trog van lage luchtdruk boven het Noorden van de Britse Eilanden komen buien voor. Op de Oceaan naderen nieuwe storingen. De depressie bij IJsland verandert nu niet veel meer van plaats. ^«Gooajaiooóoooooooooaooooceo Weerbericht RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Helder en tamelijk koele nacht met hier en daar mistbanken. Morgen overdag droog en over het alge meen zonnig weer met weinig wind en iets hogere temperaturen dan vandaag. 28 Juli: Zon op 4.54 uur onder 20.37 uur Maan op 20.55 uur. onder 3.09 i Hoog en laag wafer in ï.lmiiidcn Donderdag 27 Juli: Hoog water. 1.34 en 14.11 Laag water: 9.37 en 22.14 uur jn-«Ont. tussen lucht van Vriidai?''e Til li verschillende herkomst vtyflag ,.b juli. .pnf:BP Hoog water: 2.32 en 15.07 snelheid vak laas water: 10.38 en 23.09 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1