Er is thans alleen sprake van een Frankrijk-België-wedstrijd IVOROL maakt Uw Gehele mond Gezond COV geeft uitvoering der Hohe Messe van Bach Woensdag was het de dag der blaren Drs. L. de Jong over de Koreaanse crisis De kleine wereld Donderdag 27 Juli 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsehe Courant 3 Ronde van Frankrijk Bartali won zijn laatste rit, welke door de Pyreneeën leidde. Met betrekicing tot het opgeven van de Italianen wordt nog gemeld dat het incident op de Aspin zich afspeelde zonder dat er officials van de tour bij waren. Het schijnt wel vast te staan dat Bartali geslagen is en daarom wordt zijn besluit zich uit de wed strijd terug te trekken ook begrijpelijk ge acht, aangezien hij haar ieder weet een afkeer heeft van geweld. Ondanks het vriendschappelijk aandringen van de ploeg leider Binda en van enkele Italiaanse jour nalisten hield Bartali voet bij stuk. Zijn be slissing bracht het opgeven van al zijn land genoten mee. Sommigen hunner, onder wie vooral Leoni en Magni, wliden de strijd voortzetten omdat zij hoopten dat het beroep op het publiek, een kalme en waardige houding aan te nemen wel gehoor zou vin den. De Italiaanse officials meenden echter, dat hun land zonder Bartali niet sterk ge noeg vertegenwoordigd zou zijn en daarom wezen zij het voorstel van de organisatoren, de Italiaanse ploegen met Leoni en Magni als leiders te hergroeperen, van de hand. De Franse pers uitte haar verontwaardi ging over het wangedrag van het Franse publiek tijdens de elfde étappe van de tour. Robic richtte zich in een der bladen tot het publiek met de woorden: „bezoedel de sport niet". Bartali kwam in 1' Equipe, een Frans sport blad, ook aan het woord: „Ik ben overtuigd van de sportiviteit van het 'Franse publiek en talrijke malen ben ilc in Frankrijk op de allerhartelijkste wijze ontvangen, maar ik geloof dat een idioot in staat is een cata strophe te veroorzaken en het is die ene idioot waar ik juist bang voor ben. Ik heb kinderen, een gezin. Ik mag ook zeggen dat ik in goede doen ben. Waarom zou ik dan nog enig risico nemen?" Het dagblad „Combat" publiceerde even eens een verklaring van Bartali: „Om deel te nemen aan de ronde heb ik een groot aan tal contracten moeten afslaan. Waarom ver wijt men ons het toepassen vah de zoge naamde Italiaanse methode, terwijl deze mthode al zo lang wordt gebruikt?". Bespreking in de Italiaanse senaat. De incidenten zijn in de Italiaanse senaat ter sprake gekomen. De Christelijk-demo- cratische senator Giardina heeft de eerste minister en de minister van buitenlandse zaken gevraagd wat zij voornemens zijn te doen naar aanleiding van de incidenten die de Italiaanse deelnemers hebben genoopt zich terug te trekken, ten einde te vermijden dat de naam van Italië en de Italiaanse kleuren besmeurd zouden worden op de Franse wegen tijdens de internationale wed strijd, die er toe diende bij te dragen de beide Latijnse volleen nader tot elkaar te brengen, in stede van ze te verdelen. Nu de Italianen zich hebben teruggetrok ken hebben de organisatoren besloten de étappes ToulonSan Remo en San Remo Nice te laten .vervallen, Een van de commis sarissen is vertrokken om besprekingen te voeren met de gemeentebesturen van Nice, Menton en Monaco. Na het vertrek van de Italianen is de ronde eigenlijk nog slechts een Frankrijk België wedstrijd. De Zwitser Kubler die tot nu toe van de onderlinge rivaliteit der drie grote landsploegen kon profiteren, zal thans de aanvallen van de Fransen en de Belgen moeten doorstaan. Het is zeer de vraag of hem dit zal lukken, want zijn eigen ploeg bestaat nog slechts uit vijf man en daar'zijn een paar zwakke broeders onder. De strijd in de étappe St. GaudensPer- pignan leek in sommige opzichten veel op die in een van de ritten Voor de Pyreneeën toen de jonge Fransman Marcel Dussault, het slentergangetje van het peloton moede, er in zijn eentje van door ging en tijdens het grootste gedeelte van die étappe alleen reed. Woensdag werd deze krachttoer herhaald Schaken Schaakkampioenschap van Nederland De uitslagen der negende ronde van het schaaktournooi om het kampioenschap van Nederland luiden Henneberke—Euwe ADonnerSpan jaard 1—0. Mühring—Orbaan 10. Stumpers —Van Scheltinga 0—1. Cortlevér—Kramer AA- Barendregtv. d. Berg A'A. De stand luidt thans: 1. Euwe 8 p. 2. Van Scheltinga 6 p. 3. en 4. Kramer en Van den Berg ieder 5A P. 5- Cortlever 5 p. 6. Donnet 4A p. 7. Barendregt 4 p. 8. en 9. Spanjaard en Stumpers 3A p. 10. en 11. Mühring en Henneberke 3 p. 12. Orbaan 2A p. Euwe is dus nog geen kampioen. Hij heeft aan een half puntje genoeg om het kam pioenschap te behalen. In groep B. zijn gespeeld: BuntApking afgebroken. MuzerieMon- dria 10. Van Oosterwijk BruynVan Donk AASeewaldDe Jong 10. Jacobson De Waal AA- Naereboutv. d. Tol afge broken. Roose—Feiters 01. Kapsenberg Van Vloten J4ACrabbendamMuurling afgebroken. Goris—Teileman 10. Zomertoumooi „Het Oude Slot" Woensdagavond werd het zomertoumooi van de Schaakclub „Hel Oude Slot" in het Clublokaal De Halte voortgezet. De resultaten van de vierde avond luiden: Afd. I: Verleur Jr.—mr. Snoeck Henke- mans 10. Rothert—Saeijs AA. Afd. II A: WillemseBrandt 01. Kokkel- korenWestra 01. Afd. II B: Kluén Jr.Quintes 1—0. Afd. III: GoosenDe Reus 01. Brouwer Kluén Sr. 1—0. mevr. Onvlee—Van Won deren 01, en wel met een volledig succes door de Belg Blomme, de man die de vorige dag wegens allerlei pech na de sluiting van de controle te St. Gaudens arriveerde, doch vergunning kreeg de wedstrijd voort te zetten. Hij heeft ongeveer 213 kilometer alleen gezwoegd, ondanks de tropische hitte welke hem kort voor de finish' noodlottig dreigde te worden. Hij kon nog over de eindstreep komen en de vruchten van zijn geweldige inspanning plukken. De Belg was bij zijn aankomst voor de eretribune zo uitgeput dat hij zich, een don kere streep op de baan ziende, van zijn fiets liet glijden, in de mening dat het de aan- komstlijn was. Maar het was slechts de schaduw van een paal en de algemeen secre taris van de tour, Jean Garnault, moest hem in het zadel helpen opdat hij de laatste meters van het parcours conform het wed strijdreglement zou kunnen rijden. De uitslag luidt: 1. Blomme 6 uur 29 min. 13 sec.; 2. Baldassari 6.36.22; 3. Forlini 6.42.42; 4. Bauvin 6.44.36; 5. Zaaf 6.45.15; 6. Dos Reis 6.45.53; 7. Menier z. t. Onze landgenoot De Ruyter is samen met een grote groep renners te Perpignan gearriveerd. Dit peloton werd ex aequo 8 tot 59 geklasseerd met een tijd 'van 6.45.53. Vos werd 60e in 6.49.12. Bij de sluiting der controle waren Sforacchi en Canavese nog niet binnen. De Luxembur ger Keilen heeft opgegeven. Het algemeen klassement ziet er thans als volgt uit: 1. Kubler 80.11.35; 2. Bobet 80.12.04; 3. Geminiani 80.12.29; 4. Ockers 80.12.41; 5. Piot 80.12.29; 6. Kirchen 80.14.18; 7. Redolfi 80.17.11; 8. en 9. Brambilla en Goldschmidt 80.18.26; 10. Gauthier 80.18.53; 46. De Ruyter 81,04.00; 66. Vos 82.01.32. Speciale abonnementen voor de Vrijdagavond-concerten der H.O.V. De H.O.V. geeft ook in het seizoen 1950- 1951 een reeks van tien Vrijdagavond-con certen, waarvoor eèn beperkt aantal abon nementen beschikbaar wordt gesteld ten behoeve van het personeel van openbare diensten en grote bedrijven. Achtereenvol gens treden daarbij als solisten op: de pia nist Hans Osieck, de Australische pianiste .Eileen Ralf, de Italiaanse violiste Wanda Luzzato, de pianiste Gesina Popping en het duo Jan Hesmerg en Eduard Biele, de cel liste Franqoise Vetter, de sopraan Erna Spoorenberg, de Zwitserse violist Anton Fietz en de pianist Luctor Ponse. Aan het concert op 2 Maart 1951, dat onder leiding van Albert de Klerk zal staan, werkt Aer- denhouts Vrouwenkoor mede. De Mokken klinken Dg Haarlemse stadsbeiaardier Reinout Heering zal vanavond van 1920 uur op het carillon van de Oude Bavotoren spelen: 1. Prelude, J. S. Bach; 2, Drie Oud-Neder landse liederen; 3. Jesu, joy of man's desi ring. Bach; 4. Drie volksliederen; 5. Wals uit „De Vogelhandelaar", C. Zeiler; 6. Cecilia lied, met variaties, Adolph Denijn; 7. Danse Paysanne, Géo Clément; 8. Standchen en Heidenröslein, Schubert; 9. Preludium in g, Jef Denijn en 10. Improvisatie over: „O God en Heer, in 't Glorielicht", Joh. Schop. ADVERTENTIE Ook in Indonesië parlementair overleg over Nieuw Guinea (Van onze parlementaire redacteur) De Nederlandse secretaris-generaal van de Nederlands-Indonesische Unie heeft Woensdag de leden van de Nieuw Guinea- commissie ontvangen. Een aantal Kamer leden en medewerkers van het secretariaat- generaal, zowel Nederlandse als Indone sische, waren daarbij aanwezig. Het verslag van de commissie, dat aan de regering van Nederland en Indonesië wordt uitgebracht, zal vermoedelijk om streeks 1 Augustus worden aangeboden. De drie Indonesische leden enerzijds, de drie Nederlandse anderzijds, hebben elk eigen materiaal bijeengebracht dat dienst moet doen om het Indonesische en het Neder landse regeringsstandpunt als het enige juiste te bewijzen. Met andere woorden, alle eenheid in het rapport zal ver te zoe ken zijn. Het verslag zal waarschijnlijk in totaal ongeveer 400 bladzijden omvatten. In Indonesische kringen verluidde giste ren dat het plan bestaat, voordat de minis tersconferentie over Nieuw Guinea zal be ginnen, eerst een bespreking te doen houden tussen de Indonesische regering en het par lement. Dit parlement zal na 19 Augustus, de dag waarop de federatie in een een heidsstaat veranderd zal zijn, opnieuw worden samengesteld, zodat dit overleg waarschijnlijk pas in de tweede helft van Augustus zal geschieden. Regering geeft subsidie voor nieuwe films Minister noemt journaal een unicum in de wereld Uit de antwoorden van minister Rutten op hem door de Vaste Commissie voor het Onderwijs uit de Tweede Kamer gestelde vragen blijkt, dat voor 1950 is besloten subsidie te verlenen aan Farkas-Smith voor het vervaardigen van een film voor de Nationale Coöperatieve Raad in de studio te Duivendrecht. Over het vervaardigen van een film over de Nederlandse beeld houwkunst in de middeleeuwen door Bert Haanstra en Hans Sibbelee, evenals over het verlenen van subsidie voor een film over de Rotterdamse haven wordt nog inter-departementaal overleg gepleegd. Het Nederlands Nieuws van Polygoon- Prof ilti (waarmee het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen zich sedert de bevrijding eveneens bemoeit) is een unicum in de wereld. Ondanks ons kleine taalgebied bedruipt het zichzelf. Het rouleert wekelijks in ruim honderd copieën en maakt een vast onderdeel uit van het voorprogramma in meer dan vierhonderd bioscooptheaters in ons land. Dank zij de snclle-K.L.M.-verbinding is reeds acht en veertig uur na de eerste vertoningen in Nederland dit journaal in Indonesië en de gebiedsdelen in de West te zien. Het wereldnieuws wordt samengesteld uit materiaal van correspondenten, die over de gehele wereld zijn verspreid. In ruil worden de belangrijkste opnamen uit Ne derland gezonden, welke op die manier een plaats krijgen in buitenlandse film journaals. De overige in Nederland vei*- toonde journaals zijn geheel van buiten landse oorsprong. Ook tot verbetering hier van zijn pogingen in het werk gesteld. De voorlopige Raad voor de Kunst heeft aangedrongen op een coördinerend orgaan ten behoeve van de Nederlandse filmpro ductie. Het is nog niet mogelijk hier thans reeds een oordeel over te geven, aangezien de inter-departementale commissie ter be studering van de mogelijkheden der Ne derlandse filmproductie zich eerst moet hebben kunnen uitspreken over de cultu rele, sociale, financiële en economische mogelijkheden daarvan. Examens Voor het MULO-examen op 26 Juli te Haarlem slaagden: F. L. Wismeijer, Haar lem; J. M. Zeldenrijk, Haarlem.: R. Willen- broek, Santpoort, E. D. Roos, Haaxiem, K. J. Wilöeboer, Velsen, S. Doves, Zandvoort, H. Gansner, Zandvoort, W. G. Gébe, Zand voort, M. J. B. Stoelman. Haarlem, C. E. Toeset, Haarlem, D. Verkaik, Haarlem, C. Verschie, Aerdenhout, E. K. v. d. Putten, Haarlem, E. Touw, Haarlem, H. J. v. Eskert, Haarlem, G. M. Hof, IJmuiden, S. A. A. Piek, Haarlem, H. J. v. d. Horst, Haarlem. J. Dit- marsch, Haarlem, W. H. de Bie, Wijk aan Zee. Vrijdag 28 Juli is het precies tweehonderd jaar geleden dat Johann Se bastian Bach te Leipzig door een beroerte aan het einde van zijn vruchtbaar leven kwam. Mede ter herdenking van dit overlijden verzorgt de Christelijke Orato riumvereniging op die dag een uitvoering in de Grote Kerk te Haarlem van de zogenaamde Hohe Messe (ontstaan in de jaren 17331736) waarin Bach, zoals Hans Brandts Buys eens heeft opgemerkt, de diepste godsdienstige ervaringen wist te sublimeren zon der de basis van het menselijke te verlaten. Beroemd en berucht is dit geweldige werk, schreef onze vroegere recensent K. de Jong na de vertolking door de C. O. V. in 1941 beroemd om zijn imposante schoonheid, berucht om zijn ontzaglijke moeilijk heden voor het koor, die Bach er in opgestapeld heeft, geweldig door de geest en de constructie. Casper Höweler zei er over: „Een volledige uit voering van dit uiterlijk en innerlijk zo kolossale werk is ook tegen woordig een evenement van zeer grote artistieke betekenis. Zo heeft men er niet altijd over gedacht. Bekend is bij voorbeeld het verhaal volgens hetwelk de tuinman van graaf Sporck een deel van de partijen gebruikte om er zijn vruchtbomen mee te omwikkelen. Pas n; een eeuw werd de Hohe Messe voor het eerst in haar geheel uitgevoerd - en toen nog in twee delen, met een jaar tussen ruimte. De C.O.V. streeft er thans naar iedere generatie in de gelegenheid te stellen dit machtige werk tenminste enige keren te horen. De uitvoering in 1941 (waaraan bijgaande foto herinnert) trok ruim vierduizend be zoekers. Van een herhaling kon toen echter niets komen, omdat de C.O.V. er wegens maatregelen van de bezetter de voorkeur aan gaf van het toneel té verdwijnen. Ook die in 1946 genoot een enorme belangstel ling. Onze genoemde recensent bracht koor dirigent warme hulde voor hun durf, ijver en bekwaamheid: „Men leverde prach tig werk en was geheel tegen deze gewel dige taak opgewassen". Medewerking verlenen dit keer de Haar lemse Orkestvereniging, de organist Piet Halsema, de clavecinist Dolf Hendrikse en- de vocale solisten Jo Vincent, Annie Woud, Kinderen vermaakten zich in het Openluchttheater Het Openluchttheater in Bloemendaal was Woensdagmiddag bevolkt met kinderen, die genoten hebben van een aardige voor stelling van mr. Janno's Jeugdamusement. Enkele weken geleden hebben de medewer kenden van dit gezeischap een voorstelling gegeven van Panda en deze middag kwa men zij met een kindercireus. .Panda was er ook weer bij en vermaakte de bijna twaalfhonderd bezoekers (sters) op bijzon dere wijze. Eerst liet hij zien, dat hij in staat is een „wild" dier te temmen en latei- trachtte hij op grappige wijze de toeren van mr. Janno in de war te sturen. De clowns Toby en Comp zorgden voor veel vrolijkheid. In de eerste plaats toon den zij goede goochelaars te zijn, later lieten zij de jeugd onbedaarlijk lachen in een waterpantomime en hun besluit aan het hoogrek en de ringen, waarbij een van hen een aap voorstelde, was goed te noemen. Het wonderpaard Truxa kon rekenen en dansen en maakte een wandeling op de tri bunes. Verder had de leider van het gezel schap een groot aandeel in het succes van deze middag. Zijn pop liet hij spreken en grappige dingen zeggen en als goochelaar deed hij goed werk. Het geheel was een goed verzorgde voor stelling. Vierdaagse te Nijmegen (Van onze speciale verslaggever) „Vier dagen lang, vier dagen lang, al op de blaren, al op de blaren", zongen blijmoedige politieagenten, en een wandelend zangkoor jubelde: „een blaar is niks, twee blaren is wat, we hebben blaren als lorren gehad". Deze mannen tartten het gevaar van de dag, want de tweede étappe door de vruchtbare, bouwlanden en weiden van het land van Maas en Waal is voor de „blarenteelt" bij zonder gunstig geweest. Het lag niet aan deze interessante streek. De rechte klinkerweg naar Druten was zelfs ideaal te noemen en de grintwegen naar Wychen lieten ook niets te wensen over nu er niet zoveel stof werd opgejaagd. Slechts de asfaltweg naar Nij megen gaf wat gemopper. AeMARSDAG 28 JULI Aan dé wegen lag het hoge blarencijfer niet. De vochtige atmosfeer, die tegen de middag zelfs broeierig werd, was weer funest voor de voeten. Daardoor hadden de postén met de Rode Kruisvlaggen het druk. „Soms is het onbegrijpelijk, hoe de wandelaars met slecht onderhouden voeten nog zo lang ach ter elkaar kunnen lopen", zei een sergeant tussen het knippen en plakken door. We hebben hier en daar eens gekeken en griezelige voorbeelden gezien van voeten zoals ze niet moeten zijn op grote wandel marsen. Gelukkig zijn dit slechts uitzonde ringen, zo verzekerde men. Dat er deze keer ook langs de weg een achttal leden van het Nederlands genootschap ter bevordering der Voetverzorging meehelpen met de behande ling der voeteuvels mag geen overbodige luxe heten. Dr. Avenarius, chef van de ge neeskundige dienst, heeft het aanbod tot medewerking van deze deskundigen gaarne aanvaard. Het was de dag van de blaren, maar we hebben van zware gevallen niet gehoord. We vermoeden dat het aantal uitvallers niet bijzonder groot zal zijn, maar dat een groter aantal voor de derde dag geen moed meer kan vergaren. De buitenlanders hebben zich tot dusverre uitstekend gehouden. De Zwitserse deelne men jodelde het hoogste.lied en de Zweed loopt alsof hij een record snelwandelen moet verbeteren. Maar hij neemt klaarblijkelijk lange rusttijden, zodat hij toch nooit bij de eersten is, die de finish bereiken. De R.A.F. valt op door het pittige tempo en door de volkomen uit de toon vallende marsliederen, die hier en daar al worden overgenomen, want achter de groep loopt steeds een sliert burgers en voornamelijk burgeressen achter de Engelsen aan. Ook de Franse Alpenjagers worden gaarne gekozen als gangmakers en onze Belgische en Luxem burgse vrienden zijn eveneens geziene wan delmakkers, die overal met speciale applaus- jes worden begroet. Het is jammer dat de Bel gische kapel met onderluitenant Morel, die vorig jaar zulke gewaardeerde medewerking gaf, thans niet van de partij is. Deze dag is ondanks de broeierigheid tot het einde droog gebleven en de ontvangst te Nijmegen was nu volkomen conform de eisen van de onvervalste vierdaagse sfeer. Het bericht dat de Koningin de Vierdaagse zou bezoeken deed om drie uur velen samenstromen op het terras van de „De Vereniging", maar zij. kwam niet. Toch was het bericht niet geheel onjuist want de Koningin is omstreeks die tijd op weg naar Roermond door Nijmegen gereden en heeft op de Mookse baan nog een belangrijk stuk van deVierdaagse kunnen zien, Waterpolo D.W.R.—Neptunus 1—6 In de zweminrichting aan de Houtvaart werd gisteravond voor de eerste klasse A gespeeld DWRNeptunus. Met invallers voor Jan Kollerie én Coen Radèmaker ging DWR tegen, de sterke Arnhemse ploeg te water. De I-Iaarlemse doelverdediger Nico Kollerie kreeg spoedig enige schoten te verwerken, hetgeen 'hem goed afging. Na een hoekworp namen de gasten de leiding. Direct na de. uitgooi maakte Pieters gelijk. Bij een snelle aanval van de Arnhemmers werd Kollerie gepasseerd (12) In de tweede helft waren de gasten in de meerderheid, waarbij de doelverdediger van Neptunus ook nog geluk had en kwam het einde met een 61 neder laag voor DWR. De wedstrijd Robben 2DWT, tweede klas-, se C dames, werd gisteravond in Hilversum gespeeld. De thuisclub won met 3—2. De reserves van DWR wonnen in de reser ve tweede klasse A met 101 van Futen 2. De stand is DWR 2 8 6 0 2 12 41 22 Nereus 2 7 5 0 2 10 24 16 Dolfijn 2 8 4 0 4 8 31 21 HVGB 3 7 3 0 4 6 13 20 De Futen 2 6 0 0 6 —2* 7 37 Twee punten in mindering In de reserve eerste klasse B won Haar lem 2 met 51 van UZSC 2 en de wedstrijd IIPC 2SVH in de reserve hoofdklasse ein digde in 3—3. In de tweede klasse C dames heeft HPC het onderspit moeten delven in de wedstrijd tegen ZIAN, dat met 51 won. Voor de derde klasse C dames is DWT 2 in Zaandijk bij Nereus 2 op bezoek geweest en heeft met 9—0 gewonnen. VZV 2 won in Amsterdam van Meeuwen 2 met 3—1. In de kringcompetitie zijn gespeeld: heren: DWT 3VZV 3 3—1; jongens: Haarlem DWR 0—3. Wielrennen H.S.V. „De Kampioen" Woensdagavond hield H.S.V. „De Kam pioen" een rit over 40 km. De uitslag was: I. C. Kroezen, tijd 57 min. 45 sec. 2. A. van 't Hol. 3. H. Hollander. 4. P. de Vries, 5. D. Bes. 6. W. Stoker. 7. M. Storkhart. 8. C. Hop penbrouwer. Heden, Donderdagavond wordt een club ontmoeting gereden op het circuit van Zand voort tussen H.S.C. „De Bataaf", A.S.C. „Olympia" en H.S.V, „De Kampioen". Han le Fèvre en Guus Hoekman. Zoals steeds heeft George Robert de algemene leiding. Collecte voor de blinde medemens Van Maandag 31 Juli tot en met Zater dag 5 Augustus wordt er in Haai'lem een huis-aan-huis-collecte gehouden ten bate van vier Christelijke blinden-inrichtingen. Hel zijn de blinden-werkinrichtingen „Sonnelieërdt" te Ermelo, en „Christelijke Blindenhulp" te Amsterdam, de blinden- school „Bartimeus" te Zeist en de inrich ting voor alleenstaande blinden „Blinden tehuis" te Wolfheze. De huis-aan-huis-inzameling wordt op Zaterdag 5 Augustus gevolgd door een straatcollecte, welke tot 's avonds zes uur zal duren. De genoemde organisaties hebben alle de ontwikkeling van de blinde medemens ten doel en hun bevrijding' van het min- dërwaardigheidsidee, waartoe het gemis van het kostbare gezichts-zintuig zo gauw kan leiden. Door liefdevolle hulp kunnen deze mensen, die door een altijddurende duisternis zijn omgeven, nog veel be reiken. Blinden, die geen bekwaamheid hebben om te studeren worden opgeleid in diverse soorten handenarbeid. De activiteit van de blinden-inrichtingen is in de loop der jaren steeds meer bekroond met resultaten, welke blinden in staat stelden een zelf standig. bestaan te verwerven. De op brengst van de aangekondigde collectes is bestemd voor de- voortzetting van dit goede werk. Zij die aan deze inzameling willen deel nemen kunnen zich opgeven aan de onder staande adressen: mevrouw S. A. Meier, Lange Margarethastraat 30; mevrouw Van Putten, Sterreboss'craat 53; mevrouw'Ocke- loen, Velserstraat 48; mej. M. C. Weijers. Teding van Berkhoutstraat 63; cle heer Vennik, Zomerkade 145; mevrouw D, van EsDe Boer, Kleverlaan 127; mej. Over- weel, Spaansevaarïstraat 107; mej. H. F. Einmahl, Zocherstraat 28 en mej. W. Ver kerk, Rijksstraatweg 219. Voor de Haarlemse BestuuTdersbond gaf de bekende radio-journalist, directeur van het Rijksbureau voor Oorlogsdocumen tatie, drs. L. de Jong, gisteravond een uit eenzetting van zijn zienswijze betreffende de internationale verwikkelingen rond Korea, waarvoor ruime belangstelling bleek te bestaan. Drs. de Jong behandelde op rustige en heldere wijze de ontwikkeling van de om standigheden op internationaal-politiek terrein, die leidden tot de oorlog in Korea en tekende in scherpe contouren het ge vaar van het internationale communisme, dat achter het mom van vredes-idealen de volken, die zich onder zijn bereik bevin den, psychologisch en materieel voorbe reidt op de derde wereldoorlog, die door het communisme onvermijdelijk wordt geacht. Citaten uit de „Prawda" laten daaromtrent niets te gissen over. Drs. de Jong gaf als zijn opvatting om trent het wezen der democratie de over tuiging dat er rechten zijn, die de volken op zich zelf bevochten hebben en spel regels, die aanvaard en gerespecteerd wor den in het gemeenschapsleven, zowel nationaal als internationaal, dienende het algemeen welzijn, de veiligheid vrijheid. Een wezenlijke overeenkomst tussen het Hitler-regiem en het staatscommunisme die overigens ïri belangrijke mate ver schillen zag de spreker in het feit dat beide systemen de macht in handen leg gen van een kleine groep fanatici. De Rus sische historie heeft een andere achter grond dan die van West-Europa en het Russische volk verdraagt deze machts concentratie wellicht beter, doch voor ons is het onmiskenbare streven van het Russische communisme om geheel Europa voor zijn leer te veroveren te enen male onaanvaardbaar. Drs. de Jong zag de aggressie tegen Zuïd-Korea, kennelijk geïnspireerd en ondersteund door de Sovjet-Unie, als een uitvloeisel van het streven der Moskouse fanatici tot wereldoverheersing. Hij be toogde echter dat ook deze fanatici zich vergissen kunnen en blunders kunnen maken: Korea is de druppel geweest die de emmer van verbittering in Amerika en West-Europa heeft doen overlopen en de Koreaanse oorlog heeft in Amerika de onverzettelijke wil doen geboren worden om met de wapenen weerstand te bieden aan de penetratiepogingen van het com munisme. De spreker toonde met feiten aan dat Zuid-Korea en de Amerikaanse bezetting volkomen onvoorbereid waren op de Noord-Koreaanse invasie, waarmede ge makkelijk de Russische beschuldigingen te weerleggen "zij'n die spreken van aggres- Vraag en aanbod De lawaaierige markt in de open lucht is een erfenis uit eenvoudige tijden. Zij ver telt nog van de beginselen der economie, die door de eeuwen heen omwonden is met duizelingwekkende ingewikkeldheden, zo dat wij er niet meer uit kunnen wijs worden. Zij toont in haar simpelheid van biedende kopers en schreeuwende hande laren nog duidelijk waar het om gaat: Hier koopt de mens wat hij nodig heeft aan de kramen waar de kooplui hun hebben en houen op uitspreiden in de ochtend. Die kooplui staan niet allemaal achter een kraam met een zeildoeken dak en een geriefëlijke planken tafel. Daar zijn er die genoeg hebben aan de stenen van de straat en het dak van de hemel. Zij zijn gelijk hun collega's in Tunis of Perzië, die in de morgen op een vierkante meter schaduw de inventaris van hun draagbare winkel tentoonstellen voor wie er wat van nodig heeft. Wat is dat voor een inventaris, ge kunt het soms aanzien voor een hoop afval die door de reinigingsmannen vergeten is. Maar een snuffelaar pikt er wat uit dat hij gebruiken kan, een verroest slot dat met wat olie wél weer werken zal, een kromme schroevendraaier die recht te slaan is. Er staat een koopman met oude schoe nen, dat is een aardig geval. Die schoenen hebben nog het karakter van hun dragers in hun rimpels en vormen bewaard. Zij staan daar als de portretten van mensen die ge niet kent. Hun neuzen zijn soms in de wind geheven alsof zij zich in slecht ge zelschap weten, dat zijn de schoenen van goeden huize die aan lager wal geraakt zijn. Er is niet veel meer bij dat het kopen en dragen waard zal zijn, de koopman kan niet zeggen dat zijn waren zich zelve aan prijzen. Hij zegt dat ook niet, hij zegt niets en zit temidden van zijn kudde schoenen naar het vertier rondom hem te zien. Daar komt een klant, hij schuifelt langs de schoenen, die braaf op rijen staan, als een hond die eten ruikt. Het zijn niet zozeer de schoenen die hem interesseren, maar hij heeft daar als doorgewinterde markter iets bijzonders ontdekt.. Tussen de gerimpelde ouden van dagen met hun geschonden leren wangen staan een paar schone klompen te pronken. Het zijn oude, plezierige klompen van glanzend hout, waarop een nijvere hand kunstige figuren gesneden heeft. Het kunnen klompen zijn van een rustende heerboer, die in zijn fluwelen vest achter een glimmende kachel bedachtzaam aan zijn stenen pijpje tuttert. Het kunnen klom pen zijn waar ge u vredig' en gerust in kunt voelen na de werktijd, als ge de groei van uw bloemen in het achtertuintje beziet. De klompen staan daar zo zwierig en achteloos tussen de nette schoenen als een paar vrolijke oude zwabberaars tussen de kwezels. Zij staan niet keurig en recht naast elkaar, zij trekken zich van die fat soenlijke orde niets aan. Maar de diepe glans van hun bruine hout.is een glimlach temidden van armoedige en stijve deftig heid. De klant draait rond de koopman als een vlieg rond de lamp, hij kan zijn ogen niet van die klompen losmaken. Hij ziet er zich zelf in de zomeravond mee getooid, hij voelt reeds hun koele stevigheid rond zijn vermoeide en verknepen schoenenvoeten. -Ik zou wel die klompen gehad willen hebben, zegt hij voorzichtig, als ge er niet te duur mee zijt. De koopman stijgt op uit zijn gedachten en zijn ogen gaan langzaam naar de lachende klompen. Zo zo, zegt hij spijtig, zoudt ge die klom pen gehad willen hebben. Jaja, ge zoudt ze hebben kunnen krijgen als ze te koop waren. Maar ze zijn niet te koop. De klant zegt dat hij het wel begrijpt, daar moet ge voor op de markt thuis wezen, niet te koop wil zeggen dat het op loven en bieden aankomt. Hij biedt met slimme oogjes aan de lage leant, die koopman zal hem niet in de luren leggen. Maar de koopman schudt neen, gedurig en star, zonder slimheid, met iets van droefenis. Ze zijn niet te koop, zegt hij met wrevel. Ge kunt schoenen van mij kopen zoveel ge wilt. maar die klompen, kijk, dat gaat niet. Hij staat op van het appelenkistje waar op hij midden in zijn schoenensantekraara gezeten is en zegt erbij: Want zie, die heb ik aan. En de schone klompen stappen weg uit het kwezelige schoenengezelschap naar de apartheid waar zij horen, zij zitten vast onder de broekspijpen van de koopman. Daar hebben die nette brave schoenen nog wat rimpels van bij gekregen uit pure ergernis. En de klompen glanzen als in een speelse spotlach. J. L. sievoornemens. Hij critiseerde het regiem van Svngman Rhee die na een verloren vrije verkiezing met terroristische midde len aan de macht bleef in Zuid-Korea, doch voegde daaraan toe dat juist de laatste tijd tekenen van verbetering in dit regiem te bespeuren waren, die door de oorlog wer den doorkruist. Thans, nu het communisme voor het eerst sinds 1945 met de wapenen zijn aggressie tracht te dekken, is de situatie voor West-Europa onzeker en dreigend geworden. Het heeft weinig strijdkrachten en de enige factor die de Russen ervan weerhoudt, de wandeling naar de Noord zee te beginnen aldus de spreker is de bedreiging van de Amerikaanse atoom bom. Een eerste eis voor het Westen is een drastische uitbreiding der Westelijke defensie met tegelijkertijd een handhaving van het welvaartspeil, door de rechtvaar dige verdeling van de lasten der militaire kosten over de bevolking naar draagkracht. Een andere mogelijkheid, aldus drs. ds Jong, zie ik, na het uitbreken van de Koreaanse crisis, niet meer. Hij wekte de leiders in de vakbeweging op deze nood zakelijkheid in hun kring duidelijk te maken, een opwekking die door de voor zitter,-de heer D. Verbaan, in een kernach tig slotwoord werd onderstreept, nadat een geanimeerde discussie het bewijs van in tense belangstelling voor het onderwerp had geleverd. AfSeuuda voor Haarlem DONDERDAG 27 JULI Luxor: „Moord in de Tour de France", 14 j., 2, 7 en 8.15 uur. City: „Captain Blood", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; ,,De Woudlopers", alle leeft., 11 uur. Spaarne: „Diamantstad", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Secre taresse na kantoortijd" 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De klokkenluider van de Notre Dame", 14 jaar, 10.30 uur; Soldaat Boem", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De drie oaballeros", alle leeftijden. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 28 JULI Grote Kerk: Christelijke Oratoriumvereni- ging „Hoho Messe", 8 uur. Bioscopen: Mid dag- en avondvoorstellingen.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5