Tarieven voor laagste klasse van St. Elisabeths Gasthuis verhoogd Laat LO OSI ES liever leerboeken leveren l Duizend feestvierende kinderen in de „Flora'-speeltuin l. c '7% FATRASSEN E. G. v. d. WERFF Zn, Zelf autorijden is 'n genot Auto-rijschool „STUÜï" e .Clowntje Rick CKort en Bondig Haarlemse afdeling opgericht van de Vereniging „Koningin Wilhelminafonds" Het kostbare deposito Donderdag 27 Juli 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Haarlemse Gemeenteraad Debatten over eigen beheer" en vermakelijkheidsbelasting Het is lang geleden, dat de Haarlemse raad zo'n uitgebreide agenda met twee dozijn punten te verwerken kreeg, doch de mededeling van burgemeester Cremers, dat in Augustus niet vergaderd zal worden maakte dit lange menu verklaarbaar. Er waren heel wat onderwerpen, die tot discussie aanleiding gaven en een voorstel, dat om de tarieven der verpleegkosten voor de derde klasse in het St. Elisabeths- gaslhuis met vijftig cent per dag te ver hogen, leidde zelfs tot een hoofdelijke stemming. De heren Hennevelt (CPN) en Prikkel (Arb.) meenden namelijk beide, dat het volkomen onjuist was de laagste klasse wel, doch de hoogste twee niet te verhogen, waarbij men dan nog in aan merking moest nemen, dat bij een vorige verhoging ook geen progressie was toege past, zodat nu de derde klasse in totaal met 25 procent verhoogd zou worden en de eerste klasse slechts met 6 procent. De heer Prikkel vond de klasse-indeling in de ziekenhuizen trouwens toch een on- I dmg. Hij zou nog vrede hebben 'met het voorstel indien B. en W. een verhoging van resp. 50, 35 en 20 cent per dag voor de drie klassen wilden invoeren. Wethouder Bakker (AR) voerde daarentegen aan, dat de stijging van de verpleegprijzen ver ten achter is gebleven bij die van het levensonderhoud. Op die voor de eerste en tweede klasse wordt nog winst gemaakt, waaruit de verliezen op de lagere klasse kunnen worden bestreden, waarbij bedacht moet worden, dat in het St. Elisabethsgasthuis de plaatsruimte ten gunste van derde klaspatiënten is ver- ook maatregelen waren beraamd nu weer tot winst te komen. Wethouder Ge luk (Arb.) legde uit, cat dit veroorzaakt was doordat grote be dragen geïnvesteerd waren voor allerlei verbeteringen. Het bezoek is evenwel na genoeg gelijk gebleven, waardoor Haarlem zich gunstig onderscheidt van menige stad. Over de toekomst valt weinig te zeg gen, dat hangt er ook van af of wellicht nieuwe zalen voor het amateurtoneel in exploitatie zullen worden gebracht. De wethouder zal op wens van de heer Pro per nog eens bekijken, hoe net staat met de pensioenregeling van het personeel. Reprise De heer F i b b e (WD) had op zijn wan delingen zoveel ladders met „Openbare Werken" of „G.E.B." erop zien staan, dat hij het nodig vond wethouder Angenent door middel van een aantal vragen aan te sporen zijn bij de begroting gedane be lofte zoveel mogelijk gebruik te maken van de diensten van particulieren niet te vergeten. Hij betoogde, dat „onze midden standers ijverige mensen zijn", welke uit spraak hij met het slagwoord „Avifauna" verduidelijkte, welk voorbeeld door de heer Mensink met dat van „Damstad" (ironisch) werd aangevuld. De heer F i b b e meende „nationalisatie in het klein" bespeurd te hebben en smaakte het genoegen zowel wethouder Angenent als diens ambtgenoot Happé in het geweer te brengen. Wethouder Angenent gaf enkele voorbeelden van werk, dat in eigen be heer wordt uitgevoerd, waarbij soms een schoven, zodat de wethouder zich niet kon Srot®r object onderhanden genomen moet voorstellen, dat het verwijt van de heer Hennevelt juist was, dat patiënten soms in een hogere klasse moeten worden opge nomen, dan die waarvoor zij kunnen be talen. Een door deze spreker gevraagde tariefindeling met de weistandsgrens als basis werd door de wethouder als onprac- tisch afgewezen. Bovendien meende de heer Bakker, dat het overgrote deel der patiënten deze verhoging niet voelt, om dat zij toch verzekerd zijn en hij vond eingenlijk, dat de overigen kleine zelf standigen zich reeds lang vrijwillig hadden moeten laten verzekeren. „Dat kan alleen als je nog gezond genoeg bent", riep de heer Mensink (Arb.) uit. Het bleek bij de replieken, dat noch de heer Hennevelt, noch de heer Prikkel over tuigd was. Maar zowel de Communistische als de democratisch-socialistische fractie was door de vacanties zeer gedund, zodat in totaal niet meer dan negen stemmen tegen werden uitgebracht tegenover 21 voorstanders. Uitbreidingsplannen worden om een maatstaf te hebben voor werk dat wordt aanbesteed. Bij alle ge meentediensten te zamen zijn niet meer dan negentien schilders werkzaam en in 1.949 werd van het normale onderhouds werk voor ƒ60.000,bij particulieren ondergebracht en slechts voor 20.000,in eigen beheer uitgevoerd. Wethouder Rappé (Arb.) gaf vervol gens nog een uitvoerig exposé,waarin hij uiteenzette, dat de verdeling tussen het eigen beheer en de uitbesteding aan der den bij de gemeente net zoals bij alle grote particuliere bedrijven een kwestie was die voor alles bepaald wordt door de eisen die aan een efficiënte en economische bedrijfsvoering moeten worden gesteld. Natuurlijk liet ook de heer B1 o k d ij k (Arb.) zijn (rood) licht in deze kwestie schijnen, zodat ook dit debat over het „Eigen beheer" verliep als alle vorige. Het oud-raadslid Klein Schiphorst, zelf door kneed in dat onderwerp, was er expres voor naar het Prinsenhof gekomen. Nog meer vragen De heer Proper wilde naar aanlei ding van het feit dat de directie van het „Rembrandt-theater" 7 y2 procent ver laging van vermakelijkheidsbelasting had gekregen voor dé film „Maria Goretti", ADVERTENTIE weten, welk criterium B. en W. bij een der gelijke beslissing hanteerden. Hij was van oordeel, dat om daar voor in aanmerking te komen een film voor een groter publiek van be lang moest zijn dan met „Maria Goretti' het geval was, waarvan bovendien vast stond, dat het een „kasstuk" zou zijn. De heer Proper verwonderde er zich over, dat bij een vorige gelegenheid bijvoorbeeld geen vrijstelling of vermindering was ge geven voor de Rode Kruïsfilm „Van Mens tot Mens". Wethouder Bakker antwoordde, dat de praktijk wel uitwees, dat de „billijk heidsclausule" door B. en W. zeer voor zichtig wordt toegepast. In ieder geval moet ook het belang van de gemeente er mee gediend zijn. In dit geval heeft de exploitant zich grote kosten getroost om de film in Haarlem tijdens de week van de heiligverklaring te kunnen draaien, hetgeen voor een grote groep van de be volking van belang was. Van de winst is de helft afgestaan aan het Bïo-vacantie- oord en ook werd er in de zaal gecollec teerd voor een vereniging tot steun aan jonge vrouwen. „Een soort zoengeld dus", merkte de interpellant op. De film trok in twee weken bijna 26000 bezoekers. De gemeente derfde een kleine duizend gulden aan vermakelijkheidsbe lasting. Wethouder Bakker zegde toe, dat het College in het vervolg na de voorstel lingen zal beslissen of vermindering van vermakelijkheidsbelasting financieel nood zakelijk is. Dit antwoord bracht mevrouw Schel- ;ma (WD) tot de ontboezeming, dat zij geen bewondering kan voelen voor het in deze zaak door het College gevoerde be leid. Bij het debat over de verhoging van de vermakelijkheidsbelasting in 1948 had de raad zeer duidelijk te kennen gegeven zelfs door een motie dat een soort nakeuring of culturele waardebepaling van films door B. en W. in het geheel niet op prijs werd gesteld. De door de heer Proper aangesneden kwestie had volgens haar duidelijk aangetoond op welke kron kelpaden men komt als men zich eenmaal in dat doolhof begeeft. En met dat hartig woord werd het debat gesloten. Andere punten Wij vermelden voorts dat de raad ac- coord ging met het inrichten van de Vleeshal voor tentoonstellingen, met de oprichting van filialen van de Stadsbiblio theek aan de Schouwtjeslaan en in Spaarn- dam, met de verhoging van het subsidie aan de Stichting voor financiële hulp-aan studerenden eri met de toekenning van een jratificatie van 2 procent aan een deel van het gemeentepersoneel. Personalia Aan mejuffrouw B. Mooyman werd op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de Prins Hendrikschool. De heer W. C. Jesse werd benoemd tot tijdelijk leraar aan het Coornhertlyceum en de heer G. van Bruggen tot onderwijzer 'aan de Flora-school. - Uï. 3v., i O lil' .-v ïn Kampen is de tentoonstelling voor handel, nijverheid en industrie „Kampen roept" geopend. Kort na de opening telde men de duizendste bezoeker, die een keuken- uitzet kreeg. Veertig Nederlandse firma's zullen deel nemen aan de Chicago Fair. welke daar van 7 tot 20 Augustus wordt gehouden. De raad stelde eens te meer het uitbrei dingsplan „Omgeving Zijlweg" vast, waar bij de heer Goede e (Arb.) opmerkte, dat nu de bebouwing op de strook tussen Brouwersvaart en Zijlweg was geschrapt, niet alleen het uitzicht op de stad bleef behouden, doch de bloembollencultuur in dat gebied de karakteristiek van Haarlem zal blijven bepalen. Hij zou er overigens de voorkeur aan geven, dat in het vervolg de raad door een wijziging in de proce- j f"W overtrellken en bijvullen met Java-kapok. In één dag retour, dure zich zelfstandig zal kunnen uitspre- ADVERTENTIE ken De heren Van der V e 1 d t (KVP) Mensink (Arb.) bepleitten een goede behartiging van de agrarische belangen, waarop wethouder Angenent '(KVP) antwoordde, dat deze voldoende gewaar borgd is. Bestudering der bodemcultuur wilde hij liever aan de provinciale instanties overlaten. De aankoop van diverse percelen grond ter uitvoering van het uitbreidingsplan „Omgeving Kleverlaan" ontlokte aan de wethouder een zucht van verlichting, nu deze vervelende zaak eindelijlc uit is. De heer Angenent meende, in ant woord op vragen van de heer Goedee, dat deze overdracht van grootboekclaims ge sanctioneerd zal worden en dat de ge meente de hierop rustende herbouwplicht (elders) zal kunnen vervullen. Lof voor Schouwburg-exploitatie De heren Bettink (WD), Proper (CPN) en Schippers (KW) hadden lof voor de wijze, waarop de Schouwburg óe laatste jaren werd geëxploiteerd. Des ondanks was de heer Bettink lichtelijk ge schrokken toen hij in de boeken had na geplozen, dat in de twee laatste jaren geen winst meer was gemaakt en hij vroeg of Vraagt stalen, U\ VAN MARXJMSTRAAT 18 TELEFOON 1 ADVERTENTIE dat U zichzelf spoedig kunt verschaffen als U les neemt in onze kleine handige lesauto. WAGENWEG 9 rood - TELEFOON 21345 Inl. en afspr. uitsluitend 122 en na 5 uur Voor de kinderen Gelukkig kwam de roofzuchtige snoek niet meer terug. De vaart bleef voorspoedig gaan, er gebeurden geen gevaarlijke dingen meer. Steeds dichter naderde de boot weer de bekende buurt, vanwaar ze gekomen waren; ze kwamen weer aan de andere zijde van het meer. „Kijk, Bunkie," zei Rick. ,.We zijn haast weer thuis!" „Jazei Bunkie. „Toch wel leuk, hè?" Eindelijk naderden ze de inham, waar ze de boot verborgen hadden gehouden, Rick stuurde handig naar de kant. Onder de overhangende takken door voeren ze de inham binnen. „We kunnen de zeilen wel inhalen!" zei Rick. Bunkie maakte de touwtjes los en vierde het zeil; de boot dreef nog voort, tot zij tegen de wal stootte. „Ziezo Bunkie. ...we zijn er!" zei Rick. ,jNou gauw onze boot vastleggen, en dan naar huis!" In de speeltuin „Flora" is gisteren een familiefeestgehouden waarbij massale volküdansen werden uitgevoerd door elfhonderd kinderen. Lange rijen vrolijke vlaggetjes omlijstten gisteren een bont gewemel van meer dan duizend kinderen in de speeltuin „Flora' aan de Van Oosten de Bruynstraat. Daar was ter ere van de vacantie onder auspiciën van het Verbond van Haarlemse Speeltuin verenigingen een groot „familiefeest" ge organiseerd, dat van 's morgens half elf tot 's middags half vijf in de beste stem ming werd gevierd. De elfhonderd kinde ren waren eerst in actie bij vele volks dansen die met geestdrift werden opge voerd. De voorzitter der vacantie-commissie van Speeltuinenverbond, de heer W. A. van dei- Kamp. vertelde, dat het volksdansen er bij de jeugd zeer goed ingaat, zodat deze ook in de kring van vriendinnen en vrienden uit de buurt dikwijls wordt beoefend. 's Middags mochten de kinderen toekij ken naar „Oom Trux", „Up-kiki", de clown en diverse andere attractieve figuren van het kinder-amusementsgezelschap „de Wevro's". Stormen van protest of van bijval staken op bij de altijd weer merkwaardige avon turen van Jan Klaassen en zijn wederspan- nige echtvriendin. Als alle andere gebeurtenissen, die in elf speeltuinen in Haarlem door de va- cantie-vommissie op touw worden gezet, zoveel succes hebben als deze dan zal de jeugd zich drie vrije weken lang niet ver velen. Nieuw lid der Provinciale Staten van Noordholland Tot lid van de Provinciale Staten van Noordholland is benoemd mevrouw mr. J. M. Stoffels-Van Haaften (V.V.D.) te Haar lem, zulks ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek naar 's Graven- hage van de heer H. J. Slingenberg te Heemstede. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 26 Juli 1950 ONDERTROUWD: 26 Juli, J. H. Knook en Diekmann; J, H. Inpijn en H. C. Schouws; P. Koek en D. M. de Regt; J. H. Wempe en T. van Luijken; U. Vormeer en C. M. Kaa senbrood; A. van der Kuijl en H. L. M. Fabel; D. G. Castelein en A. van der Plas; J. J. Breure en H. M. Ciëluch; C. F. M. van Koppen en M. C. J. van Beek; P. Schouws en M. W. Rademaker; H. G. van der Pol en M. Cornet; J. M. Derks en T. A. Kuijpers; P. V. M. van Eerdenburg en J. H. der Kindeï ren; C. F. Poppenburg en M. M. Stam; H. J. Nelissen en M. T. H. E. van de Weijer; J. C. Meijerse en M. J. R. Meijer; J. H. van Bal- goïjen en E. G. Hoogenboom; P. J. Bakker en L. van Heerden; A. J. Overzee en H. G. Rietberg; W. Jansen en J. C. M. Booms; B. T. Dikkes en E. C. J. Nieuwenhuis; D. Koe- leveld en K. Schouten; T. Kooij en L. M. van Duin; J. G. H. Smit en T. Brouwer: J. P. Buschman en H. A. J. Weijers; P. E. Harten dorp en C. Leis. GEHUWD: 26 Juli. T. Slierings en N. M. C. Ran: J. Godschalk en P. Mooij; D. J. Meijs en C. T. Vink: G. Fabel en M. H, Tesselaar; H. W. Laaru en J. A. Voorham; J. Pel en V. H. Damave; C. van Es en A. van Oudenniel; L. C. Kwakkestein en C. A. J. Rens; L. H. Spronk en K. D. Mul; J. Anthoni en A. K. Eknian; B. Knaap en T. Blom. BEVALLEN van een zoon: 25 Juli, T. M. VeermanHeintjes; G. M. van der Pol Dijkstra: 26 Juli, A. HendriksHeiligers. BEVALLEN van een dochter: 26 Juli C. A. W. BakkerOverbeke. OVERLEDEN: 24 Juli. M. W. C. van Gel deren. 73 j., Ged. Schalkburgerkracht; J. van Koot. 78 j.. Westergracht; S. KaspersCla- renburg, 49 j., Kenaupark; 25 Juli, M. van Leeuwen. 67 j.. Stuijvesantplein; 26 Juli, E. BoermaHelder 76 j.. Laurierstraat. Het bezoek van Amerikanen aan Europa was in 1949 22 percent hoger dan in 1948. Het „European Travel Committee" wil nu 350.000 dollar besteden om propaganda te maken voor reizen van Amerikanen naar Europa in het winterseizoen. De havententoonstelling „Rotterdam- Ahoy" trok Maandag 20.000 en Dinsdag en Woensdag 25.000 bezoekers. In de heden gehouden trekking der Staatsloterij is de prijs van 15.000.ge vallen op nummer 15980. De recherche heeft by een inval in een herenmodemagazijn te Groningen 150 li Lei- jenever, 50 liter verschillende soorten wijn, ongeveer 80 liter slaolie, bussen thee en kof fie, een voorraad rundvet, sigaren, specerijen en zeep in beslag genomen. Tegen de eige naresse van de zaak is wegens overtreding van de Hamsterwet proces-verbaal opge maakt. Een aantal „Vampire"-jachtvliegtuigcn van de R.A.F. zal Zaterdagmiddag en Zondag boven het vliegveld Ypenburg demonstraties geven. De 46-jarige toneelknecht W. J. te Gro ningen, die op 21 Januari de 23-jarige Alida K. door messteken van het leven beroofde, is door de rechtbank te Groningen tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens doodslag. Het primair ten laste gelegde, moord, werd niet bewezen geacht. By een ongeluk tijdens een bergtocht in Tirol is de heer P. Damsteegt, adjunct directeur van de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken te Rotterdam, om het leven gekomen. Voordat de heer Damsteegt in 1947 in dienst trad bij de gemeente Rotterdam was hij werkzaam bij de Nederlandse Spoor wegen. HAARLEM De heer S. R. Hyszeler te Bloemendaal is geslaagd voor het middenstandsdiploma 1950. Mej. N. van der Laar te Haarlem is ge slaagd voor het practïjk-diploma Spaans. Op de oprichtingsvergadering van de af deling Haarlem van de vereniging „Ko ningin Wilhelminafonds', ter bestrijding van de kanker, welke Woensdagavond in het Stadhuis onder leiding van dr. W. B. Smit gehouden is, heeft dr. O. H. Dijkstra gesproken over de kankerbestrijding. Hij zeide, dat we daarmee waarschijnlijk op de goede weg zijn. In de laatste dertig jaar hebben we niet alleen enig begrip gekre gen van wat kanker is, maar we hebben ook enige algemene inzichten in het ont staan'van kanker en daarnaast werkzame bestrijdingsmethodes verkregen. Het is wel gebleken, dat een chronische prikkel, hetzij van chemische, thermische of me chanische aard, een belangrijke rol bij het ontstaan van kanker speelt. Bovendien hebben inwendige factoren als erfelijkheid, ouderdom en stofwisselingsstoornissen in de cellen beteekenis. Voor ieder soort van kanker speelt weer een ander complex van oorzaken een rol; dè oorzaak van kan ker bestaat niet. Er zal nog heel wat ge- experimenteerd moeten worden, voor we deze complexen van oorzaken ontleed heb ben, merkte spreker op. Zelfs als we daar mee in belangrijke mate gevorderd zijn, staat het nog te bezien, of het mogelijk zal zijn bij de tegenwoordige cultuur het oor zakencomplex te wijzigen. Als het zou ko men vast te staón, dat door inhaleren van sigarettenrook het ontstaan van longkanker bevorderd wordt, weet spreker nog niet, of men geen sigarettenrook meer zou inha leren. Het is echter ook mogelijk, dat op het complex van oorzaken op eenyoudige wijze in te grijpen is. Dat zal pas blijken, als onze kennis over kankerproblemen veel en veel groter geworden is. Bij de genezing van kanker zijn goede resultaten bereikt langs chirurgische weg en door bestraling' met radium en röntgen stralen. Maar beide methodes kunnen slechts beperkt toegepast worden. Daarom wordt tegenwoordig, behalve naar verbete ring van deze methodes, gezocht langs che mische weg kanker te bestrijden. De wegen der kankerbestrijding gaan twee kanten uit. In de eerste plaats wordt door proefondervindelijk laboi-atorium- onderzoek getracht de kennis te verdiepen het wezen en de oorzaken van kanker. Dit onderzoek moet op veel uitgebreider schaal geschieden. Niet alleen in ons land, maar overal op de wereld. Daardoor zullen we beter leren begrijpen, wat kanker is, door welke factoren kanker veroorzaakt wordt, hoe kanker voorkomen en hoe be streden kan worden. Niet minder belang rijk is het werk in de ziekenhuizen. Wat in het laboratorium gevonden is, moeten zij toepassen bij de zieke mens. En pas als hier resultaten geboekt worden, kan men van vooruitgang spreken. Deze vooruitgang zal zeer langzaam gaan. Men make zich geen illusies over ontdekkingen, waarmee plot seling de kanker van de wereld wegge vaagd zou worden. Zeer langzaam en dan met horten en stoten zal het gebouw van de kennis van de kanker en haar bestrij ding opgetrokken worden. Na deze inleiding deed de heer Van der Velden mededelingen over de vereniging. Gebleken is dat het Nederlandse volk grote belangstelling heeft voor het vraagstuk der kankerbestrijding, waarna besloten is een vereniging te stichten. Gemeend werd, dat het wenselijk is de acties plaatselijk te regelen en daarom worden in alle steden en dorpen afdelingen opgericht. Binnenkort wordt een collecte gehouden. De datum voor Haarlem zal nader bekend worden ge maakt. De vergadering benoemde dr. W. B. Smit tot voorzitter en mevrouw J. van Nispen- van Wely tot secretaresse. In het bestuur hebben verder zitting dr. R. Vedder en P. Floor, respectievelijk secretaris en pen ningmeester van de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst; H. J. M. Bartels, apotheker; B. W. Lasschuit, secre taris van de Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten; A. J. M. Angenent, voorzitter R.K. Arbeidersbe weging; L. Silvis, voorzitter Haarlemse Christelijke Bestuurdersbond; D. Verbaan, voorzitter Haarlemse Bestuurdersbond; de heer J. J. A. Kuilman, deken van Haarlem der R.K. kerk; ds. E. Dijkhuis, Nederlands Hervormd predikant; ds. J. A. van Arkel, Gereformeerd predikant; de dames A. W. H. C. Bolsius voor de R.K. Vrouwenorga nisatie; A. J. Schouten-v. Asperen, secre taresse van de Nederlandse Christen Vrou wenbond; Bijleveld van de Christelijke Jonge Vrouwenfederatie; M. D. Wesstva- Mackay, presidente van de afdeling Haar lem van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen; B. E. Harmens, presidente van de Plaatselijke Raad Haarlem van de Nationale Vrouwenraad; T. Kerkhoff-Pet van de Vrouwengroep Partij van de Ar beid; Stam van de Vrouwengroep van het N.V.V.; mr. J. Stoffels-van Haeften, presi dente van de Vrouwengroep V.V.D.de heren Ch. E. Visser, voorzitter afdeling Haarlem van het Nederlandse Rode Kruis; G. v. Waard, oud-administrateur van de Haarlemse vereniging tot bestrijding der tuberculose en C. A. Visser, onder-direc teur van de Twentse Bank. Voor het raam van een in de Kleine Hout straat gevestigd reisbureau is een reizende étalage ingericht voor het cultuurcentrum „De stompe toren" in Spaarnwoude. Het ontwerp van de heer J. Gouman uit Heem stede omvat enige stukken die betrekking hebben op de Spaarnwouder reus Claes van Kyete, die daar in de dertiende eeuw heeft geleefd. Volgende week vertrekt de tentoonstelling naar Amsterdam, door E. Phillips Oppenhein 50) „Inderdaad," gaf Ryde toe. „Bovendien zijn wij tot een beslissing gekomen. Wij zijn er allemaal voor, om het aanbod te accep teren". Als een reus scheen Parkinson daar voor hen te staan, terwijl zijn hoofd bijna de gebarsten zoldering raakte. Een ogenblik zou men aan Samson in de Tempel gedacht hebben. Men voelde als het ware, dat deze man, als het hem in het hoofd kwam, de armen zou kunnen uitstrekken tot de mu ren ineenstortten op dat kringetje geme lijke mannen, dat om hem heen stond. „Ik heb mijn aandeel van het recu," hielp hij hen herinneren, „en zonder dat kunnen jullie, zoals je zelf hebt toegege ven, de formule niet weer in handen krij gen. En ik zeg jullie hierbij eens voor goed: de formule gaat nog eerder het vuur in, dan dat zij in handen komt van de firma Glenalton. Heb jullie dat allemaal goed FEUILLETON verstaan? Behoeft er nog meer over ge zegd te worden?" „Een heleboel, vrees ik," antwoordde Hiseöale. „De formule is misschien meer waard dan wij zouden verwachten, maar we kunnen niet '.vachten. We hebben alle maal geld nodig. Tot dusver hebben wij grote risico's gelopen voor een onbeduidend resultaat. Ik weet zeer goed, dat de bedoe ling was, de formule gedurende enige tijd achter te houden, maar dat is ten slotte geen juiste houding. Onze zenuwen zijn zwaar geschokt. De firma Glenalton is de enige firma ter wereld, die ons een millioen pond in contanten kan aanbieden en geen vragen stelt. Zij is bereid de formule als komende van mij te accepteren, hetgeen verdenkingen terzijde zal schuiven. Zij zal mij een positie in hun bedrijf geven. U moet uw vooroordelen vergeten, mijnheer Parkinson. U bent in de minderheid. Wij wensen allemaal tot verkoop over te gaan en deze zaak af te wikkelen. Denk er aan," besloot hij, terwijl hij zijn stem een weinig liet dalen en zenuwachtig naar de deur keek, „dat u niet in dezelfde positie bent als wij. U was niet direct betrokken bij de inbraak. Wij hebben een groter risico gelopen en onze behoefte aan scha deloosstelling is daarom ook groter." „En denk jullie dan niet, dat ik jullie allemaal hierom verafschuw?" riep Par kinson. „Heb ik gewild, dat flie arme Ren- toul doodgeschoten zou worden? Hij was al 45 jaar in het bedrijf geweest. Denk je, dat ik jullie binnen gelaten zou hebben, als ik geweten had, dat hem iets overko men zou?" „Hij moest verwijderd worden," zei Ryde kortaf. „Hij zou één van ons misschien herkend hebben en hij was de enige, die genoeg van de formule wist om het enige tijd zonder deze ie kunnen doen." De Brest strekte de handen uit. „Waarom moeten we over die dingen praten?" vroeg hij. „Waai-om moeten die afschuwelijke détails weer opgehaald wor den? We hebben ie maken met de situatie, zoals zij thans is, niet zoals zij zou hebben kunnen zijn. Mijnheer Parkinson, wij moe ten u verzoeken met de rest van ons mee te doen. Wij zullen nooit weer een andere kans krijgen om op deze wijze aan con tanten te komen. U heeft ook over Huney- bell's ongeval en dood in de bladen ge lezen?" „Dat heb ik," gaf Parkinson toe, terwijl hij met gefronste wenkbrauwen Ryde ach terdochtig aankeek. „En het was wel zeer eigenaardige lectuur!" „Het was een ongelukkig toeval," zei Ryde. „Huneybell had de laatste weken zwaar gedronken en hij zou waarschijnlijk binnenkort naar Sotland Yard zijn gegaan." „In ieder geval," ging De Brest voort, „Ryde heeft zijn deel van het regu en wij delen zijn aandeel. Dat brengt het op twee honderdduizend pond voor een ieder, mijn heer Parkinson. Zodra u ons uw deel van het recu overhandigt, of met ons naar de safe gaat, als u ons niet vertrouwt, kunnen we onze laatste maatregelen nemen. Dan kunnen we dat millioen binnen een week in ons bezit hebben. Ik geloof, dat in zekere zin," besloot hij, „ik de meest gefortuneerde van de hier aanwezigen ben, maar ik wil wel eerlijk toegeven, dat ik momenteel te veel ijzers in het vuur heb. Ik heb het geld nodig. Ik wil de volgende week mijn aan deel van dat millioen opstrijken." Parkinson keek de jongeman met afkeer aan. „Daar twijfel ik niet aan," zei hij, „maar dat zul je niet, zolang ik het beletten kan. En nu, Thomas Ryde en jullie allemaal, luister eens even. Ik heb mijn eigen ideeën over de formule. Watherspoon en Stephen son zijn beiden terug. Zij zitten er vrij goed bij en de maatschappij heeft nog wel enig crediet waarop geleend kan worden. Dutley is een sukkel, maar zal wel doen, wat hem gezegd wordt. Hij zou geld kun nen lenen op zijn aandelen en hij heeft nog andere middelen. Wij zullen de formule voor de firma terug kopen. Wij zullen, laten we zeggen, een paar honderdduizend pond in contanten geven en de rest, zodra we weer behoorlijk draaien. Wat mijn aan deel betreft, dat kunnen jullie onderling verdelen. Ik ben de hele zaak allang beu. en ik vind het al erg genoeg, dat ik er mij ooit mee ingelaten heb. Maar dat is iets, waar ik alleen mee te maken heb. Ik kan toch nog voor bemiddelaar spelen en de zaak voor elkaar brengen. Jullie zult niet het risico lopen, dat je anders zou lopen, door de formule aan ons terug te verko pen." „Ik heb gehoord, wat Parkinson te zeg gen heeft," merkte Thomas Ryde op kou de toon op. „Ik ben nog steeds er voor om de formule aan Glenalton voor een millioen in contanten te verkopen." Er klonk een zacht koor van instemming zonder enige aarzeling -vastbesloten instemming. Parkinson keek hen grimmig aan. „Misschien zullen jullie later van ge dachten veranderen, heren," zei hij. „Maar denk er om, dat jullie nog niets nader tot je millioen gekomen bent. Ik heb mijn aandeel van het recu en ik doe daar geen afstand van". Thomas Ryde boog zich voorover. „Er is nog iets," zei hij, „dat we allemaal vergeten hebben. Mijnheer Parkinson heeft onze vraag niet beantwoord. Hoe wist hij, waar hij ons vanavond vinden kon? Wie heeft hem gevraagd hier te komen?" Zij keken allen Parkinson aan. „Ik kwam, omdat jullie mij hebt laten roepen. Ik voelde er niets voor om te ko men. Ik heb jullie gezegd, dat ik er abso luut buiten wilde blijven." „Wat bedoelt u daarmee.dat wij u hebben laten roepen?", vroeg Ryde. „Hier is de telefonische boodschap," zei Parkinson, het papier op de tafel uitsprei dend. „Ik wil jullie wel vertellen, dat ik juist op het punt stond om naar bed te gaan, toen het boven gebracht werd. Ik was naar je huis geweest, Ryde om eens met je te praten maar ofschoon je rode licht brandde, was je er niet." Zij bogen zich over de langwerpige strook papier, elkaar wegduwend, als die ren naar elkaar klauwend) met gejaagde ademhaling en dodelijk verschrikt. Het zag er zo ongevaarlijk uit een netjes met potlood geschreven boodschap op een daarvoor gebruikelijk formuliertje, waar boven gedrukt stond: Midland Hotel Telefoondienst. „Kom om 11,30 vanavond..Endale Street, om vriend te ontmoeten. Belangrijke bespreking". Ryde was de eerste om zich uit de groep los te maken. Zelfs zijn afgemeten stem trilde een beetje, toen hij vroeg: „Ik neem aan, dat niemand van u zo gek is geweest om die telefonische bood schap te zenden?" Er klonk een algemeen ontkennend ge mompel. Zij keken elkaar aan en op elk gezicht was angst en achterdocht te lezen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6