Haarlems Dagblad De Belgische regering zoekt compromis met oppositie Belgische crisis Zware Noord-Koreaanse pressie 65e Jaargang No. 19613 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 29 Juli 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post f 5,Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie cn <D{jtcttke lilaarlemsrtie Courant ötano t6?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom ZIJ DIE VERWACHTTEN, dat na de terugkeer van Koning Leopold III de oppositie zich spoedig in de toestand zou schikken, hebben ongelijk gekregen. Het is vandaag precies een week geleden dat de Koning in de prille morgenuren is aange komen en beschermd door een geducht escorte naar het paleis te Laeken is gereden. Sindsdien vertoeft hij daar met zijn zoon, kroonprins Boudewijn. Weinigen hebben hem bij zijn aankomst gezien en sindsdien heeft hij het paleis niet verlaten. De enigszins matte radio-toespraak, onmid dellijk na zijn terugkeer gehouden, is tot dusver zijn enige werkelijke contact met het volk geweest. Aanvankelijk heeft dat maar weinig reactie getoond. Er zijn aan hankelijkheidsbetogingen voor het paleis geweest en ook protestacties, zonder dat zij grote afmetingen aannamen. Daarng werden de uitingen van verzet spoedig érnstiger. Er 'kwamen zulke verwerpelijke daden als aanslagen op de spoorlijnen. Straatgevechten in Brussel en andere ste den begeleidden de vele stakingen die in Wallonië uitbraken. Nu is de aanvankelijke rust in Vlaanderen ook ten einde. De op schudding in den lande neemt zo snel in omvang toe, dat de toestand chaotisch dreigt te worden. Er zijn nu al een half millioen man bij de stakingen betrokken; in een land met 8y2 millioen inwoners be tekent dit, dat reeds een kwart van de bevolking direct bij de stakingen betrok ken is. .Vanmorgen verkeerden van de Waalse steden alleen Namen en Verviers nog in betrekkelijke rust. Luik verkeert in de hoogste mate in staat van verzet. Grote vechtpartijen in Brussel, betogingen en stakingen ook in de Vlaamse steden Ant werpen en Brussel kenmerken de toe nemende opstandigheid. Men zal een uit weg moeten vinden om veel erger te voor komen. Er kan een ogenblik komen waar op men eenmaal in beroering" geraakte volksmenigten niet meer kan bedwingen en de toestand onberekenbaar wordt. Dat de koningskwestie niet de enige is, die het Belgische volk verdeelt en dat de Vlaams- Waalse tegenstelling zich opnieuw scherp doet gelden, maakt de situatie des te moei lijker en gevaarlijker. Volgens „gezaghebbende functionarissen" zou in een kabinetszitting besloten zijn, een compromis met de liberalen en socialisten té zoeken. De Koning heeft zich bereid verklaard contact op te nemen met alle partijen. Maar terwijl de liberalen te dien aanzien wel bereid zijn, weigeren de socia listen. Max Buset, de voorzitter van de socialistische partij, heeft reeds een uit nodiging om in het paleis te komen, afge slagen. Hij heeft daarop de verklaring doen volgen, dat hij alleen naar het paleis zal gaan als hij tevoren verzekerd is van 's'Konings abdicatie. Koning Leopold III is ongetwijfeld een koppig man, die overtuigd is van zijn goed recht en leeft in het be wustzijn, dat zijn 'beleid in oorlogstijd uit sluitend beheerst is door de, wens, het Belgische volk te dienen. Hij staat thans tegenover leiders van een (grote) minder heid: in zijn volk. tegenover figuren als Spaak en Buset, die kennelijk niet minder vastbesloten zijn om hem niet meer als Koning te aanvaarden. Dat het koningschap als zodanig niet in het geding is, weet men. Hetzelfde geldt voor de dynastie. Als Ko ning Leopold III afstand van de troon had gedaan ten gunste van zijn zoon, de bijna twintigjarige kroonprins Boudewijn, zou daarmee in één slag de ganse crisis opge lost zijn. Hij heeft dat niet gewild; hij heeft het ook bij zijn terugkeer niet in uitzicht willen stellen. Als toeschouwer bij dit Belgische drama moet men zich wel de vraag stellen, of ook het koningschap als zodanig niet in gevaar zou komen als de huidige opstand tegen Leopold III zich nog verder ontwikkelde. De tijd dringt; overleg tussen partijen zal snel moeten komen. Dat minister-president Duvieusart's aansporin gen tot rust en zijn beroep op het gezond verstand voldoende zouden zijn om het verzet te doen luwen, kaïi men niet meer aannemen. Er moet overleg komen en het lijkt waarschijnlijk, dat het week-end een be slissing zal brengen. - R. P. Berielüx-öoriferentle in de schaduw van de chaos Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenochtend: De internationale toestand en cle Belgi sche crisis werpen hun schaduwen op de ministeriële Benelux-conferentie, die van ochtend in Ostende werd geopend in het voorlopig stadhuis. De Belgische minister president Duvieusart was wegens de toe stand niet aanwezig. Plet was Van Zee land die presideerde. Enkele Nederlandse en beide Luxemburgse ministers hielden gisteravond reeds informele besprekingen. Zoals wij reeds meldden zal deze confe rentie zich speciaal bezig houden met de coördinatie van de handelspolitiek en de landbouworganisatie, maar thans blijkt, dat de Belgische delegatie nog enkele bijzon dere wensen heeft: Vele Belgen hebben na de bevrijding guldens gedeponeerd bij de Nederlandse Bank tijdens de geldzuivering en deze heeft bij gebrek aan deugdelijke bewijzen van hei-komst deze gelden voor lopig vastgehouden. De aannemers van beide landen zijn het niet eens over een regiem van wederkerigheid inzake aanbe stedingen van openbare werken. Ondanks het grote tekort van Nederland tegenover België wordt aangedrongen op het toe wijzen van ruime deviezencontingenten Voor Nederlandse toeristen naai" België. Aan Nederland overgedragen fregatten arriveren Woensdag De eerste twee der zes fregatten, die Nederland op grond van liet Noord-Atlan tisch Pact zal ontvangen van de Verenigde Staten, komen op Woensdag 2 Augustus in Nieuwediep aan. Het zijn Hr. Ms. Jan van Amstel en Hr. Ms. Pieter de Bitter. Bij de aankomst der schepen zullen aanwezig zijn de minister van Oorlog en Marine, mr. W. F. Schokking, de ambassadeur der Ver enigde Staten, de heer Selden Chapin, de staatssecretaris van marine, schout bij nacht H. C. W. Moorman, de commandant zeemacht Nederland, vice-admiraal J. J. L. Willinge, en enige andere Amerikaanse en Nederlandse autoriteiten. Steeds intensievere staking verlamt Wallonië BRUSSEL (Reuter). Van gezagheb bende zijde wordt vernomen, dat de Katho lieke regering van België Vrijdagavond be sloten beeft, dat de onderhandelingen tus sen „de drie traditionele partijen" (Chr. Volkspartij, Socialisten en Liberalen) die nen te worden hervat om tot een compro mis te komen. Voor de terugkeer van de koning werd tussen de drie partijen bijna een accoord bereikt over een tijdelijke overdracht van de koninklijke bevoegdheden aan de 19- jarige prins Boudewijn. Premier Duvieusart heeft Vrijdagavond in een radiorede een beroep op het Belgi sche volk gedaan oih het gezond verstand te gebruiken en niet toe te laten, dat het Belgische industriepotentiecl en België's veiligheid in gevaar worden gebracht. Hij kondigde maatregelen aan, die de vrijheid van arbeid en de voorziening in de levensbehoeften der burgers zouden ver zekeren. De atmosfeer in de binnenstad van Brus sel was gisteravond buitengewoon onrustig. Van alle zijden werden relletjes gemeld en de mensenmassa's verkeerden in staat van grote opgewondenheid. Ongeveer 5000 manifestanten: socialisten, communisten, liberalen en studenten van de vrije universiteit in Brussel, demon streerden in Brussels stadscentrum voor de abdicatie van koning Leopold. Het kwam tot een treffen met de politie, waarbij aan beide zijden gewonden vielen. De strijd duurde ongeveer drie kwartier. Vijfhonderd agenten trachtten de manifes tanten uiteen te jagen en sloegen met de kolf van hun geweren. De menigte greep de stoelen van de tal- jijke cafés op het Brouckerplein en gooide deze naar de politie. De redevoering waarin België's eerste minister Vrijdagavond kennis gaf van de maatregelen, die de regering heeft gemeend te moeten nemen om de toenemende ont reddering van het economische leven tege moet te treden,' heeft de ernst van de toe stand, waarin het land is gekomen, duide lijk aangetoond. De actie, die in Wallonië is begonnen en die thans ook naar belangrijke steden in Vlaanderen begint over te slaan, is binnen enkele dagen uitgegroeid tot een bedrei ging, die door de regering niet wordt on derschat. Zij omvat nu reeds meer dan een half millioen mensen en is met zulke totale middelen ingezet dat er ernstig gevaar is, dat het economische leven in België voor lange tijd schade zal oplopen. De eerste minister heeft niet in concreto opgesomd, waarin de maatregelen der re gering zullen bestaan. Ook de verbindende toezeggingen, die de socialisten bij het inzetten van hun stakin gen hebben geëist, heeft hij niet gegeven. Wel heeft hij aanduidingen gemaakt in de richting van de mogelijkheid van eventuele stappen van. de koning zelve. Het is echter nauwelijks te verwachten dat zulke woorden in het stadium, waarin men thans gekomen is, nog indruk op de anti-Leopoldisten zullen maken. Integen deel, de socialistisché partij-voorzitter heeft gisteravond nog verklaard, dat hij des konings uitnodiging tot een persoonlijk onderhoud heeft afgewezen en dat hij niet naar Laeken wenst te gaan indien hij niet bij voorbaat zeker is daar de troonsafstand te kunnen vernemen. Steeds intensiever De staking zelf heeft het leven in Wal lonië zo goed als lamgelegd. Het zag er naar uit, dat zij zich vandaag nog zou uit breiden wanneer de stakingsactie in de hoofdstad eenmaal zou doorwerken. Er zijn in het Waalse land nog enkele rustige centra gebleven, namelijk in Namen en in Verviers, doch in het algemeen nemen de staking en de felheid waarmee zij gevoerd wordt, toe. De hoofdstad, hoewel nog niet door stop zetting van het werk geparalyseerd, is ge worden tot het toneel van voortduren'de relletjes en betogingen. Gevreesd moet worden, dat deze in het begin van de vol gende week een nog feller karakter zullen gaan aannemen, daar dan de socialistische activisten uit het Waalse industrieland groepsreizen naar Brussel zullen maken. Het rumoer is in de afgelopen dagen wel licht nog vinniger geweest in Luik en in sommige delen van Henegouwen. In deze gebieden is de toestand thans zo, dat de stakingscomités een grote macht over de gang van zaken hebben verkregen. -Zij kondigen maatregelen aan, waaraan het publiek zich heeft te onderwerpen. Zo hebben de stakingscomités in het industrie bekken van Charleroi aangekondigd dat zij in navolging van Luik het verkeer zullen stopzetten. Ook in Brussel hebben de sta kingsleiders maatregelen aangekondigd tegen voertuigen, die de stakingsparolen overtreden. In verschillende industriële centra van Vlaanderen komen hu reeds gedeeltelijke stakingen voor en in de Antwerpse en Gentse havens rust het werk sedert Vrij dagmiddag geheel. Daar de stakingsleiders er blijkbaar alles op zetten om het spoor wegvervoer eveneens in wanorde te doen geraken, ziet het er naar uit, dat de rege ring een uiterst moeilijke taak zal krijgen in het op gang houden van het verkeer. De nog altijd aanhoudende dynamietaanslagen op de veiligheidsinrichtingen en rails draagt er trouwens toe bij het tempo van het intreden dezer wanorde te verhogen. Braziliaanse Constellation neergestort bij Sao Leopoldo Negen en veertig doden RIO DE JANEIRO. (Reuter). Een Constellation van de Panair do Brazil is neergestort te Sao Leopoldo, bij Porto Alegre in Brazilië. Er bevonden zich 43 passagiers aan boord en een bemanning van zeven. Het toestel was van Rio onderweg naar Porto Alegre. Naar vernomen wordt, verongelukte het vliegtuig tijdens noodweer toen de brand stofvoorraad was uitgeput. .De Pan American Airways te New York heeft een telegram van de directeur van de Panair do Brazil ontvangen, waarin wordt gezegd dat men aanneemt, dat 43 passagiers en zes leden van de bemanning bij de ramp om het leven zijn gekomen. Franse landing in Indo-China Een speciale eenheid van het Franse le ger is hedenochtend bij zonsopgang 40 km. ten Zuid-Oosten van Saigon geland en heeft daar een sterke guerilla-macht van de Vietminh, die een haven aan de Soirap- rivier bedreigde, uiteengedreven. Een nederzetting van de guerilleros met een opleidingsschool voor officieren, rijst schuren en granaten- en mijnenfabrieken werden vernield. i"- i| Vrijdagmorgen heeft de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, dè eerste steen gelegd voor nieuwe gehouwen van de N.V. Breedband. Dit nieuwe bedrijfdat door de Marshall-hulp tot stand kan komen, wordt een uitbreiding van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden. Tal van autoriteiten waren bij de steenlegging aanwezig. Z.K.H. Prins Bernhard kijkt belang stellend toeterwijl minister Van den 'Brink de eerste steen inmetselt. Wig die in Amerikaanse linies werd gedreven echter weer opgeruimd (Reuter). Het communiqué van Mac Arthur meldt, dat Noord-Koreanen gecon centreerde aanvallen op Amerikaanse stel lingen ten Zuid-Oosten van Jongdong uit voeren en langs het gehele front zware pressie blijven uitoefenen. In het Westen van de centrale sector valt een Noord-Ko reaanse overmacht de Amerikaanse stel lingen aan. Door ongeveer 800 man Noor delijken is bij Itsjonni een smalle wig tus sen de zesde Zuid-Koreaanse divisie en de Amerikaanse 25ste divisie gedreven. Het nieuwsbureau Transradio meldt echter dat de communistische wig in de verdedigingslinie van de UNO aan het cen trale front in Korea is opgeruimd. De Amerikaanse 25ste divisie, geholpen door afdelingen van de eerste cavaleriedi visie, is er volgens dit nieuwsbureau in geslaagd de 800 Noord-Koreanen terug te slaan. Door radio-Piongjang is meegedeeld, dat de Noord-Koreanen de stad Hamtsjang, 100 km ten Zuiden van Taejon hebben ver overd. De Amerikanen tellen tot heden 76 doden, 375 gewonden en 472 vermisten, aldus een Amerikaanse verlieslijst. Het Britse leger heeft Vrijdag in navol ging van de marine het groot verlof van een deel der geregelde troepen tijdelijk in getrokken en een beperkt aantal man schappen van de geregelde legerreserve opgeroepen. Volgens het ministerie van Heemsteeds burgemeester, mr. A. G. A. ridder van Rappard, heeft vanmorgen op het raadhuis de deelneemsters en deelnemers aan het internationale jeugdconcours van „Én Avdnt" ontvangen. De burgemeester in gesprek met de bestuursleden van de organiserende vereniging. Oorlog is deze maatregel genomen als ge volg van het besluit om landstrijdkrachten naar Korea te zenden. Koning George heeft proclamaties ge tekend, waarbij reserve-officieren en -manschappen van de marine en het korps mariniers worden opgeroepen. Het be treft hier ongeveer 1.000 manschappen en 50 officieren. Een hoge Amerikaanse officier heeft verklaard, ervan r vertuigd te zijn, dat de Noord-Koreaanse officieren hun krijgs kunde op een school van de eerste rang hebben geleerd. In het bijzonder prees hij de Noord-Ko reaanse inlichtingendienst. Hij zei „het is griezelig hoe goed zij op de hoogte zijn van de Amerikaanse bewegingen". Door bemiddeling van India heeft het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken de Chinese communistische regering verzekerd, dat de Verenigde Sta ten geen territoriale ambities op Formosa hebben, zo is door functionarissen te Washington verklaard. Overzicht van het front De positie aan de fronten in Korea is volgens de jongste Reuter-telegrammen als volgt: Westen: Grote Noord-Koreaanse troepen concentraties rukken in twee colonnes van het Noorden en Oosten op naar Tsjindjoe, een belangrijk wegen- en spoorwegknoop punt, bijna honderd km ten Westen van Poesan. De ene colonne, die het Noordelijke deel van de tangbeweging vox-mt, heeft zich naar het Noorden gekeerd en is ongeveer vijftien km van Kotsjang. De andere groep is te Hadong, ongeveer 120 km ten Westen van Poesan. Centrum: Observatievliegtuigen hebben gemeld dat er grote Noord-Koreaanse in- fanteriecolonnes en tanks oprukken voor een groot offensief. Door de Noord- Koreaanse druk zijn er Vrijdag scheuren gekomen in de defensie-linies, maar worden geen grote penetraties gemeld. De Amerikaanse eerste cavalerie- en de 25ste infanteriedivisie hebben de Noord-Korea nen zware verliezen toegebracht. Oosten: De Zuid-Koreaanse strijdkrach ten, gesteund door Amerikaanse artillerie en kanonvuur van de marine, hebben hun tegenaanval voortgezet en een punt, on geveer twee km ten Zuiden van de haven Jongdok gelegen, bereikt. Boerderij bij Akersloot na blikseminslag afgebrand In de afgelopen nacht omstreeks kwart voor twee is de grote boerderij van de heer J. Mijsen bij Akersloot door de blik sem getroffen en tot de grond toe afge brand. Van de inboedel en de hooioogst (80 ton) kon nagenoeg niets worden ge red. De brandweren uit Akersloot, Scher mer en Alkmaar wisten de nabij gelegen boerderij van de heer Los voor het vuur te vrijwaren. Egypte staat afwijzend tegenover het nieuwe China (KeuIer). De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Mohammed Salah el Din Bey, heeft Vrijdag te Cairo verklaard, dat Egypte niet bereid zal zijn vóór toela ting van liet communistische China tot de UNO te stemmen, zelfs niet als Rusland deze kwestie volgende maand in de Vei ligheidsraad opwerpt. Het besluit van de Sovjet-Unie om in de Veiligheidsraad terug te keren, hetwelk korte tijd na de vredespogingen van de Indiase premier, Pandit Nehroe, is geno men, is met grote belangstelling te New Delhi ontvangen. Waarnemers zijn van mening, dat het doel van het voorstel van India dat de raad een volledig vertegenwoordigend or gaan voor bespreking van de Koreaanse crisis moet zijn gedeeltelijk vervuld is door de beëindiging van de Sovjet-Russi sche boycott. De Veiligheidsraad is gisteren bijeenge komen om het rapport van generaal Mac- Arthur te bespreken. De Sovjet-afgevaar digde. Jacob Malik, was nog afwezig. De Engelse gedelegeerde Gladwyn Jebb prees de snelheid waarmede land-, zee- en luchtstrijdkrachten in actie waren gekomen op Korea. Sir Benegal Rau van India deed een be roep op Noord-Korea, „zelfs in dit sta dium", om zich te voegen naar de resolutie van de Veiligheidsraad en zich achter de 38ste breedtegraad terug te trekken om het land veel onnodig lijden te besparen. Onze Londense correspondent telefoneer de ons heden: Al zijn de Russen in de Raad terugge keerd zonder dat voldaan is aan hun eis tot verwijdering van de vertegenwoordiger van Tsjang Kai Tsjelc, dit hoeft geen be wijs te zijn van hun goede wil. Het is mo gelijk dat Rusland zal proberen inzake de Chinese kwestie een wig te drijven tussen India en zelfs Engeland aan de ene kant en Amerika aan de andere. De Times schrijft dat de toelating van het communistische China op zijn mérites dient te worden beoordeeld en geen voor waarde mag zijn van enigerlei koehandel. De Daily Telegraph vraagt zich af of de Russen een nieuwe aggressie achter hun mouw hebben, die zij met hun veto willen dekken, hoewel dit aan de collectieve zelf verdediging niets in de weg zou leggen. Volgens U. P. werd gisteren op het Noor se hoofdkwartier in Lake Success een spe ciale zitting van de Westelijke mogend heden, die zitting in de Veiligheidsraad hebben, gehouden om na te gaan of wellicht in de resoluties die met betrekking tot Korea door de Raad genomen zijn, foutjes geslopen zijn waaruit de Russische gedelegeerde voordeel kan trekken. Alle leden van de raad behalve de Sovjet-Unie en Joegoslavië werden uitgenodigd. We overwegen verdere stappen in het Koreaanse conflict. We weten niet wat de Sovjet-Unie van plan is. maar we weten in ieder geval wel wat ons te doen staat." aldus de Amerikaanse vertegenwoordiger ErnestGross. Truman wil nog meer wapenhulp zenden WASHINGTON (Reuter) President Truman heeft Vrijdag democratische en re publikeinse leiders van het Congres ver zocht hem Maandag in het Witte Huis te bezoeken om vergroting van de militaire hulp aan het buitenland te bespreken. Het congres heeft reeds 1.222.500.000 dollar voor hulp aan niet-communistische landen toegestaan. De Amerikaanse rege ring wil dit bedrag verhogen. Truman zal mogelijk ongeveer 4 mil liard dollar meer vragen voor de hulp aan het buitenland, zo zou Foster Dulles, de adviseur van Acheson, Vrijdag aan repu blikeinse senatoren hebben medegedeeld. President Truman heeft het Congres Vrijdag om 60 millioen dollar gevraagd voor het vormen van voorraden van strate gische materialen en 18 millioen dollar voor vernieuwing van reserve-koopvaardij schepen. Het Amerikaanse landleger is van plan zijn sterkte te brengen op 834.000 man (een vermeerdering van 240.000 man) zo maakte de voorzitter van de commissie voor de strijdkrachten van het Huis van Afgevaar digden, -Carl Vinson, Vrijdag bekend. United Press meldt dat in hoge militaire kringen momenteel plannen worden be studeerd om zestienhonderd Amex-ikaanse sti'aaljagers in West-Europa te stationeren. Jongen verdronken aan Bloemendaalse Strand Vriend kon gered worden Gistermiddag is een zeventienjarige jongen uit Amstelveen bij het baden aan het Bloe mendaalse strand verdronken. Een zestien jarige vriend van het slachtoffer, die even eens in moeilijkheden geraakte, kon door de Bloemendaalse Reddingsbrigade worden gered. Omstreeks kwart over twee viel de zes tienjarige W. van Bladeven uit Amstel veen door een oneffenheid in de bodem van het eerste zwin, doch hij kon nog het strand bereiken, waar hij bleef liggen. Enige leden van de Bloemendaalse Red dingsbrigade, die hun vrije dag in de post dooi'brachten met E.H.B.O.-werk, scho ten te hulp. Terwijl zij de jongen behan delden stelden zij de vraag of er soms nog meer personen bij het ongeluk betrokken waren, doch de jongen was niet in staat te antwoorden. Na vijf kwartier kwam iemand bij de post met de mededeling, dat hij in het zwin op iets gestoten was dat hij niet vertrouw de. De leden van de Reddingsbrigade togen direct op onderzoek uit met als resultaat dat een tweede drenkeling werd opge doken, een vriend van het eerste slacht- offer, de zeventienjarige J. Wijngaarden uit Amstelveen. Een uur lang werd kunst matige ademhaling toegepast volgens de nieuwe wïpmethode van dr. Eve en ook werd zuurstof toegediend, doch zonder re sultaat. Een arts kon slechts de dood con stateren. Van Bladeren is met een ziekenhuisauto naar huis teruggekeex-d. De Reddingsbrigade wijst er op, dat het veelal mensen van elders zijn of zij die niet zwemmen kunnen, die in moeilijk heden geraken. Dit betekent nog niet, dat hun, die bij de kust wonen of geroutineerde zwemmers zijn, niets kan overkomen. Laten zij echter bij voox"keur daar gaan baden of zwemmen, waar toezicht is van ervaren badpersoneel. Overigens kan men zich tot de reddingsbrigades wenden, die zich overal langs de kust bevinden, doch die hun vrij- willigerswex-k veelal uitsluitend op Za terdag en Zondag verrichten. Bij deze bri gades kan men, behalve inlichtingen ook gratis boekjes ontvangen over de gevaren der zee. Ir. M. C. Hoenkamp bij auto botsing om het leven gekomen Directeur van het G.E.B. te Rotterdam Op de nieuwe rijksweg tussen Beek bij Breda en het viaduct over de spoorlijn Moerdijk-Roozendaal is Vrijdag een auto ongeluk gebeurd, waarbij ir. M. C. Hoen- kamp, directeur van het gemeentelijk energiebedx-ijf te Rotterdam, om het leven is gekomen. De heer Hoenkamp zat naast de chauf feur van een personenauto. die in de richting Breda reed. Van tegenoverge stelde zijde naderde een vrachtauto met aanhangwagen, die door nog onopgehel derde oorzaak plotseling' xxaar links zwenkte. Een hevige botsing was het ge volg, waarbij ir. Hoenkamp en een achter in de auto zittende dame uit de wagen werden geslingerd. Ir. Hoenkamp was' op slag dood; de dame en de chauffeur wer den ernstig gewond. Versnelling derwapen-producfie in de Atlantische staten LONDEN, (Reuter). De twaalf plaats vervangers der ministers van Buitenlandse Zaken van de landen van het Atlantisch pact hebben, naar Vrijdagavond in een com- muniqué is verklaard, aanbevelixxgen goed gekeurd tot versnelling van de productie voor de defensie. De plaatsvervangers, die de afgelopen week in Loridexx vergaderd hebben, verkla ren in hun communiqué, dat de verslechte ring van de internationale situatie als ge volg van de „onuitgelokte daad van aggres- sie in Korea", het meer dan ooit noodza kelijk maakt cle stappen te bespoedigen, die nodig zijn om de gemeenschappelijke ver dediging van de 12 landen te verzekeren. De plaatsvervangers zijn tot a.s. Dinsdag uiteen gegaan om met hun regeringen de resultaten van hun eerste over-leg te be spreken. HET WEER AFGEBEELD De golf storing i die gisteren voor de Golf van Biscaye was gelegen, verloor snel alle activiteit, maar in plaats daarvan ontstond boven Frankrijk gisteren een nieuwe storing, die zich in Noordoostelijke richting verplaatste en daarbij in ons land plaat selijk tot onweersbuien aanleiding gaf. Op de Atlantische Oceaan is de depressie, die gisteren ten Zuidwesten van IJsland lag, samengesmolten met een nieuwe uit Amerika afkomstige depressie. De depressie boven Scandinavië vult thans op. Tussen de bei.de lage drukgebieden in bevindt zich een gebied met hogere barometerstanden a at neiging vertoont zich naar onze omgeving uit te breiden. 29 JUL! 1950 1 UUR Weerbericht sneeuw regen 9 motregen a hagel V Buien r onweer 12 TEMPERATUUR IOOS -SORAA» BELANGRIJK SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING -Ti, AAN- lEOERE HELE DWARSSTREEP IS EEN WIND- ■i&x SNELHEID VAN VIJF METER PER SECONDE WISSELENDE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zatex-dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselende bewolking met aanvan kelijk in de Noordelijke helft van het land nog enkele plaatselijke buien. Overigens droog weer. Zwak ke tot matige wind. hoofdzakelijk tussen Noord en West. Iets hogere temperaturen. 30 Juli: Zon op 4.57 uux-, onder 20.34 uur Maan op 21.33 uur. onder 6.06 uur 31 Juli: Zon op 4.59 uur. onder 20-33 uur Maan op 21.45 uur. onder 7 30 uur Hoog en laag water in t.> Zalerdag 29 Juli: Hoog water- 3.27 en 16 00 uur. Laag water- 11-23 en 00.00 uur. Zondag 30 Juli: Hoog water: 4.16 en 16-46 uur. Laag water: 0,02 en 12.24 uur. Maandag 31 Juli: Hoog water: 4.59 en 17.28 uur. Laag water: 0.47 en 13.07 uur. ■lidcn

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1