Haarlems ^agblad Nog geen Belgische beslissing in de Koningskwestie Kotsjang en Tsjirye in Noord-Koreaanse handen Van begin volgend jaar een gemeenschappelijke handelspolitiek 65e Jaargang No. 19614 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Vlaandag 31 Juli 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Daxniate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bii de Administratie Hoofdredacteur: Robert Peereboom cn <Dpteri?tc 'ijaademattjc Courant (3httto i6$6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereh'x Bericht van „Dernière Heure" over aftreden van de Koning werd officieel tegengesproken Verklaring verwacht in de loop van de middag BRUSSEL (United Press). Hedenmorgen rond elf uur verschenen in de Brusselse straten, waar opgebroken plaveisel en glasscherven nog van de relletjes getuigden die gedurende het weekeinde uitbraken, extra-edities van het socialistische blad „Der nière Heure", waarin mededeling werd gedaan van het feit dat Koning Leopold had besloten afstand te doen van de troon. Dit afstand doen werd een „verlate abdicatie" genoemd, aangezien het in eerste instantie nog slechts een overdragen van de Konink lijke bevoegdheden aan Prins Boudewijn betreffen zal, om later, wanneer de Prins voldoende opleiding heeft gehad, gevolgd te worden door formele overdracht van het koningschap. Naar verluidt zal België een nieuwe regering krijgen, bestaande uit drie partijen, een nationaal kabinet dus, dat zich zal inspannen om de orde in het land te verzekeren en het herstel van de welvaart te bevorderen. Belgische troepen zijn uit Duitsland naar het vaderland terug gecommandeerd. Officieel is Zondagavond medegedeeld dat eenheden van het leger naar de sta- kingszöne zullen worden verplaatst en dat sommige eenheden van het leger op vol ledige'sterkte zullen worden gebracht. Alle samenscholingen zijn verboden in de Brusselse, Luikse en Vervierse agglo meraties. Anderzijds heeft de minister van bin nenlandse zaken hedenochtend de gouver neurs van Luik, Henegouwen en Brabant ontvangen om de toestand te onderzoeken en de nodige maatregelen te treffen. Bovendien heeft de minister van justi tie hedenochtend de drie procureurs-gene raal van de gerechtshoven ontvangen om gezamenlijk de beteugeling van elke in breuk tegen de openbare orde te bespreken. In Antwerpen, Bergen, Brussel, Luik, Verviers, Namen en Gent zijn de algemene Tegenspraak van regeringswege: „Overleg is nog gaande" A.N.P. meldt uit Brussel dat het overleg over de koningskwestie nog niet is geëin digd. Er wordt druk onderhandeld tussen de partijleiders en een officiële bekend making wordt pas laat in de middag ver wacht. „Dernière Heure" houdt ook in zijn middag-editie vol dat Koning Leopold be sloten heeft af te treden, ondanks het feit- dat deze mededeling officieel als onjuist is betiteld. Onze speciale verslaggever te Brussel telefoneert ons: De Belgische oudstrijders en ex-politieke gevangenen hadden de vorst gevraagd verder bloedvergieten te voorkomen. Ook scheen er diplomatieke druk op de Koning te zijn uitgeoefend. Het bericht van de abdicatie werd het eerst medegedeeld door „La Dernière Heure". Het leven in de hoofdstad scheen een moment stil te staan toen de courantenverkopers het nieuws over de straten schreeuwden. De couranten werden de venters uit de handen gerukt. Verschillende winkels en cafés, die ge- Sloten waren, hebben, na het bekend wor den van het nieuws, hun deuren geopend. Het was alsof er een druk van de bevol king was afgenomen. Bijzonderheden betreffende de eventuele troonsafstand zijn nog niet officieel be kend. Er wordt op het paleis Laeken door de verschillende politieke figuren met Koning Leopold overleg gepleegd, waar aan 'onder meer zou worden deel genomen door minister-president Du- vieusart en de voorzitter van de socialisti sche partij Buset. Een nog niet bevestigd gerucht spreekt van een ontslag van het kabinet. Politiek beraad Nadat de Belgische minister-president Duvieusart Zondagavond een bezoek had gebracht aan het koninklijk paleis om met Koning Leopold te beraadslagen, besloot hij een speciale bijeenkomst van het Belgische kabinet uit te schrijven, die Maandagoch tend om 2 uur begon. De voorzitter der Belgische socialistische partij, Max Buset, zeide: „Indien er in de nacht van Zondag op Maandag geen sen sationele beslissing wordt genomen, zal ei- Maandag burgeroorlog in België zijn". De kabinetsraad heeft tot 7 uur geduurd. Er werd geen commmuniqué uitgegeven en geep verklaring afgelegd. Na twee uur beraad is de kabinetszitting van hedennacht onderbroken. Een afvaar diging uit de ministerraad, bestaande uit Duvieusart, Van Zeeland, de Vleeshauer en Carton de Wiart, heeft zich naar Laeken Na terugkeer der delegatie is de kabi netsraad voortgezet. In het begin van de nacht heeft Koning Leopold een afvaardiging van vroegere politieke gevangenen ontvangen, die bij hem hebben aangedrongen op troonsaf stand. De bond van politieke gevangenen heeft Zondag te Brussel over de toestand beraad slaagd. Aan de -besprekingen hebben onder meer deelgenomen de liberale, partijleider Motz, de katholieke partijvoorzitter Van der Straeten Waillet, de katholieke fractie leider De Schrijver en de socialistische lei der Spaak. Ook de communisten hebben aan de bijeenkomst deelgenomen. Met me dewerking van genoemde katholieke poli tici heeft de federatie besloten een delega tie naar de Koning te zenden teneinde op hem een beroep te doen om door een per soonlijke geste onheil te voorkomen. De delegatie is onder leiding van de heer Ros in het begin van de nacht door de Ko- hing ontvangen, nadat zij eerst een bezoek had gebracht aan de eerste minister. Men meent te weten, dat de heren Spaak en Motz er in de bijeenkomst van de bond op hebben aangedrongen, dat de geste door de Koning ten spoedigste zou worden ge steld teneinde het onheil te vermijden dat in de huidige omstandigheden ieder ogen blik zou kunnen losbreken. stakingen min of meer volledig. Ook aan de Belgische kust zijn in de meeste plaat sen stakingen uitgebroken, vooral bij ver voersdiensten. Het treinverkeer in de sta- lcingsgebieden ligt nagenoeg stil en de in ternationale doorgangstreinen moeten langs een omweg. Ook de Sabena, Belgiës natio nale luchtvaartmaatschappij, heeft haar diensten gestaakt en geen enkel Belgisch vliegtuig gaat vandaag de lucht in. In tussen gaan de sabotagedaden door. Ont ploffingen van kleine bommen en dyna- mietladingen aan spoorlijnen en bruggen brengen het wanordelijke verkeer nog meer in een toestand van verlamming. De twee doden in Verviers waren het gevolg van sabotage aan een transformator- Installatie, waar dynamiet ontplofte toen de twee arbeiders hun werkzaamheden aan deze installatie wilden beginnen. Wat het incident te Grace Berleur be treft, deze droevige gebeurtenis heeft in den lande grote indruk gemaakt en een socialistische delegatie heeft zich bij de ministerpresident over het optreden der gendarmes beklaagd. Het incident had plaats na afloop van een demonstratie van anti-Leopoldisten, toen gendarmes de so cialistische afgevaardigde Paque, die het woord gevoerd had, wilden arresteren. Volgens verklaring van de rijkswacht, trachtten de betogers deze arrestatie te beletten, waarbij een der gendarmes werd aangevallen. Deze verdedigde zich met zijn vuurwapen, waarop ook de andere politie mannen het vuur openden. Twee personen waren op slag dood, de derde overleed in een ziekenhuis. Talrijke personen werden gewond, hetzij door kogels hetzij doordat zij onder de voet werden gelopen bij de consternatie. Onrust in Brussel. Op de Place Rogier, die door stakende demonstranten werd- bestormd, voerden bereden politiemannen charges uit. De foto toont hoe heet het daarbij toe ging. Vliegramp in Brazilië Vijf leiders van arbeiderspartij onder de vijftig doden Zondag is een Braziliaans vliegtuig in de buurt van Soa Francisco in de provincie Grande do Sul neergestort. Vijf leiders van de Braziliaanse arbei- derspartij, onder wie de voorzitter, Salgado Filho, zijn om het leven gekomen, evenals de bemanning van vier koppen. De vijf politici waren op weg naar de boerderij van de Braziliaanse oud-president Getulio Vargas, voor wiens terugkeer tot de macht de Braziliaanse ai-beiderspartij een cam pagne begonnen is. Het toestel vertrok uit Porto Alegre, niettegenstaande het feit, dat senator Filho was gewaarschuwd voor slechte weersom standigheden. Senator Filho was tijdens de oorlog minister van Luchtvaart. In October 1945 trad hij af toen aan het regiem van presi dent Vargas een einde kwam. Sindsdien heeft hij geijverd voor de terugkeer van de oud-president. Dit is het tweede grote vliegongeluk, dat zich in twee dagen tijds in Brazilië heeft voorgedaan. Bij het ongeluk van Vrijdag kwamen 50 persoixen om het leven. De maatschappij van het verongelukte toestel heeft medegedeeld, dat alle inzit tenden, 50 in getal, om het leven zijn ge komen. Indochina thans aan de beurt voor invasie? In Franse kringen te Saigon verklaart men, dat de Chinese communistische gene raal Tsjen Keng in de aan Indochina gren zende provincie Joennan ongeveer 10.000 manschappen uit het door de Sovjet-Unie erkende Vietminh opleidt voor een nieuwe aanval op Indochina. Genoemde kringen verklaren, dat deze inlichting, die afkom stig zou zijn van de Franse inlichtingen dienst, de gehele toekomst van de Indo- chinese guerilla-oorlog tussen de opstan delingen van de Vietminh en de 150.000 man van de Franse Unie verandert. Aan vallen, gelijkend op die van de Noord- Koreanen op de Zuidelijken, zouden bin nen vijf maanden verwacht kunnen wor den. in dit geval zou de geurilla-fase af gesloten worden en zouden de troepen der Vietminh ter sterkte van een brigade of een divisie een aanval op de delta kunnen doen. De sterkte der Vietminh in de Noorde lijke bergen wordt geraamd op 40.000 wei- uitgeruste beroepssoldaten en 60.000 man aan militie, die thans in een snel tempo geoefend en uitgerust worden, hoofdzake lijk met Amerikaanse wapens, die ver overd zijn op nationalistische Chinese troe pen en daarna over de Indochinese grens gesmokkeld zijn. Nieuwe froepenlandingen der Amerikanen in hef Zuiden (Reuter en United Press). Het spoor wegknooppunt Kotsjan?, op 65 km. ten Zuid-Westen van Taegoe, is in handen der Noord-Koreanen gevallen. Amerikaanse vliegers bestookten de stad met bommen en veroorzaakten vjele bran den. Volgens de piloten zijn hier 300 Ame rikanen van de hoofdmacht afgesneden. Heden zijn nieuwe Amerikaanse troepen in Zuid-Korea geland voor versterking van de defensielinie. Noord-Koreaanse strijdkrachten hebben ook Tsjirye, 22 km. ten Zuiden van Koemtsjon, heroverd. Tsjirye werd Zondag door de Amerika nen bezet na vernietigende aanvallen door Amerikaanse artillerie en vliegtuigen. De zwaar gehavende plaats bevindt zich aan de linkerflank van de Amerikaanse eerste cavalerie- en 25ste infanteriedivisie, die in de buurt van Hwanggan de strategisch belangrijke weg van Taedjon naar Taegoe verdedigen. De Noord-Koreanen omsingelden Tsjirye en bestormden daarna de voorste Ameri kaanse stellingen. Terwijl de Ameiikanen terugweken met achterlating van hun zware uitrusting, stelden de Noordelijken zich in het bezit van de Amerikaanse ma chinegeweren en richtten deze op hun be zitters. Dean Acheson is tegen vermindering Marshall-hulp Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft in het Ame rikaanse Congres verklaard, dat de kosten van de campagne in Korea niet moeten worden verkregen door vermindering van de Marshall-fondsen voor het komende jaar. In een brief aan Connally, de voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, zeide Acheson, dat Europa's toenemende economische kracht van het grootste belang is voor de Amerikaanse politiek tot het bedwingen van communis tische aggressie. Britse vakverbond wenst deelneming aan plan-Schuman Vandaag is de agenda gepubliceerd voor de jaarlijkse conferentie van het Britse congres van vakverenigingen (TUC) dat van 4 tot 8 September te Brighton wordt gehouden. Op de agenda komt een motie voor van de 20.000 leden tellende Chemical Workers Union om te trachten de Britse regering er toe te krijgen deel te nemen aan de be sprekingen over het plan-Schuman voor de Europese zware industrie, op voorwaarde dat de vakbeweging in de uitvoering van het plan gekend wordt, er geen sprake is van een beperkt kartel, de levensstandaard van de arbeiders omhoog gaat en de be staande machinerie van collectief onder handelen gehandhaafd blijft. Eerste resultaat der Benelux-conferentie Landbouwprobleem bleek hef moeilijkst In het gerechtsgebouw van Oostende, dat sedert 1940 dient als tijdelijk stadhuis, werd Zaterdagochtend om tien uur de conferentie der ministers van de Bènelux- landen geopend. De conferentie zal heden gesloten worden. Wat de resultaten dezer conferentie tot nu toe betreft, is het vol gende bekend gemaakt: Nederland, België en Luxemburg zullen van 1 Januari 1951 af gemeenschappelijke handels- en betalingsverdragen sluiten met andere landen. In verband daarmee wordt door de raad voor de handelsverdragen een permanente Benelux-commissie gevormd voor de han del met het buitenland. Deze commissie zal tot 1 Januari 1951 de 'tot nu toe ge voerde en nog niet gemeenschappelijke politiek voor de handel van elk der Bene- lux-landen met het buitenland coördi neren. Alleen ten aanzien van de landen der dollar-zóne zal ieder land autonoom een döllarpolitiek kunnen voeren voor een deel der goederen. Voor het andere deel zal echter een gemeenschappelijke dollar- politiek worden gevolgd. Mocht deze auto nome dollarpolitiek van een der landen tot gevolg hebben, dat het monetaire evenwicht onder de Benelux-landen zou worden verstoord, dan zullen door de Benelux-partners gezamenlijk maatrege len worden genomen om dit tegen te gaan of het evenwicht te herstellen. Er kan nog niet worden gezegd wanneer Bij de relletjes in de binnenstad van Brussel moesten verschillende trams het ont gelden. Opgewonden demonstranten bestoken een wagen met stenen en rookbommen. Scotland Yard op jacht naar saboteurs Scotland Yard zit achter een man aan van wie men gelooft dat hij de leider is van een groep communistische saboteurs, dié vastbesloten is de Britse defensie-voor- bereidingen tegen te werken. De autori teiten geloven dat de verdachte reeds uit Engeland is gevlucht. Het alarm is naar het continent doorgegeven, meldt United Press. Het afgelopen weekend hebben politie functionarissen vergaderd om plannen te gen genoemde groep te ontwerpen. De autoriteiten zeggen dat reeds uitgebreide voorzorgsmaatregelen tegen sabotage ge nomen zijn. De campagne tegen sabotage begon toen een onderzoek vaststelde dat sabotage de oorzaak was geweest van de explosie van acht munitie-lichters, tien dagen geleden in de haven van Portsmouth. Deze muni tie zou naar het Verre Oosten gaan. Se dert dien zijn andere gevallexi van sabo tage in militaire installaties ontdekt. men tot een volledige economische unie der drie landen zal kunnen komen. Heden zal tijdens de plenaire zitting worden ge sproken over de grote lijnen, die het unie verdrag zal volgen. Wat het landbouwprobleem betreft, dit is het moeilijkste gebleken. De besprekin gen hierover worden nog voortgezet. Men zal opnieuw trachten te komen tot een overgangstoestand, om de vrije ruil op agrarisch gebied te bevorderen. Verwacht wordt dat men zal kunnen komen tot het gezamenlijk vaststellen van minimum prijzen. Tot nu toe gebeurde dit door België eenzijdig. Voorts wordt het mogelijk genoemd dat Nederland de subsidies op veevoeder zal laten vervallen. De plenaire zitting der conferentie zal vandaag ook een voorstel van Nederlandse zijde behandelen om te komen tot de in stelling van een inter-parlementair advies orgaan der Benelux. Plan tot instellen van een Europese standaard-valuta LONDEN, (Reuter). Het Britse par lementslid R. G. Mackay zal aan de bij eenkomst van de Raad van Europa, die Donderdag in Straatsburg wordt geopend, een plan voorleggen voor een nieuwe Euro pese standaardvaluta. Het plan beoogt tevens de oprichting van een Europese leningenraad die de na tionale schulden van de deelnemende lan den zou overnemen. Naar uit Londen wordt vernomen heeft Mackay Robert Schuman reeds voor zijn plan weten te vinden, evenals vertegen woordigers uit Noorwegen, België, Neder land en Italië. De bijzonderheden van het plan zijn ver vat in vier protocols. Het eerste protocol beoogt de geleidelijke verandering van de Raad van Europa in een werkelijk Euro pees gezag, dat de functies van de organi satie voor Europese economische samen werking zou overnemen. De drie andere protocols stellen een Europese bank, een Europese handelsraad en een Europese le ningenraad voor. De bank zou toezicht uitoefenen op de uitgifte van een gemeenschappelijke va luta welke in de plaats zou komen van bestaande nationale valuta's. De munteen heid zou een Europese gouddollar zijn met dezelfde waarde als de Amerikaanse dol lar. De handelsraad zou alle inter-Euro- pese douanerechten binnen 5 jaar ophef fen en de douanerechten innen op goederen welke in West-Europea worden ingevoerd. De Amerikanen hebben later een nieuwe verdedigingslinie betrokken ten Oosten van Tsjirye. Van Noord-Koi'eaanse zijde wordt de verovering van Hwanggan, 25 km. ten Noord-Westen van Koemtsjon aan de weg Taedjong-Taegoe, gemeld. Een Amerikaanse woordvoerder schatte Zaterdag dat de Noord-Koreanen sedert het begin van de strijd 31.000 man aan doden en gewonden hebben verloren. „Dit kan een matige schatting zijn", zo ver klaarde hij. „Alles goed in het Zuiden" Ondanks de officiële verzekeringen, dat alles goed is aan de Zuidkust en in het binnenland, blijven de Noord-Korea- nen zich waaiervormig verspreiden achter hun langzaam vorderende speerpunten, zo schrijft de correspondent van Reuter. Volgens de laatste officiële mededeling zijn de Noord-Koreanen bij Ponggyeri, 16 km. ten Westen van Tsjindjoe en slechts 105 km. van de vitale aanvoerhaven Poesan-. Inmiddels trékken duizenden vluchtelin gen van de frontlinies naar het Zuiden. Zij hebben te lijden van hitte en dorst en ma ken gebruik van alle beschikbare vervoer middelen. De armsten blijven zo dicht mo gelijk achter het front in de hoop, dat zij naar hun woonplaatsen terug kunnen ke ren als de strijd voorbijgerold is. De plaat sen waar de vluchtelingen toevlucht zoeken zijn overvol. Later werd medegedeeld dat ook Tsjindjoe door de Noordelijken is veroverd. De Amerikanen trokken terug om ver dere verliezen te voorkomen toen het dui delijk werd, dat zij de stad niet konden houden. Zij hebben een nieuwe verdedi gingslinie gevormd om de Noordelijke op mars te vertragen. Tsjindjoe ligt op onge veer 100 km afstand van Poes' -> de Ame rikaanss aanvoerhaven. Vliegtuig neergestort in Sahara Een Frans passagiersvliegtuig, met een bemanning van vier koppen en met 23 passagiers aan boord, is boven de Sahara omlaag gestort. Een vliegtuig, dat naar het vermiste toestel (een „Bristol") heeft ger zocht, meldde het wrak in het hartje van de Sahara te hebben waargenomen. Er werd niets van overlevenden bespeurd. Met radio uitgeruste auto's en van kamelen gebruik makende reddingsploegen zijn op weg naar de plaats des onheils. Koopman op de Botermarkt door keliner neergestoken Dader ter plaatse gearresteerd Vanmorgen Is de opgewekte bedrijvig heid van de Maandagmarkt in Haarlem verstoord door een moord op de bekende vishandelaar A. Schraal. De koopman A. Schraal, die zelf in de Sophiastraat woonde, staat al vele jaren met zijn haringkraam ter hoogte van de verkeerslichten op de Botermarkt. Omstreeks half elf. terwijl hij. daarbij geholpen door zijn schoondochter, druk bezig was met het schoonmaken van vis, werd hij overvallen door een man, die van de Gedempte Oudegracht was gekomen. Deze, de in de Spaarnwouderstraat wo nende keliner J. Th. W. A.. bracht met een lang mes de op niets verdacht zijnde koop man enige diepe steken achter in de hals toe. Het slachtqffer stortte ter aarde en bezweek door groot bloedvei-lies, volgens omstanders, vrijwel onmiddellijk. De moordenaar deed geen serieuze poging om te ontvluchten. Toen hij zich enkele tientallen meters verwijderd had werd hij door de beduusde voorbijgangers en de toegeschoten marktkooplieden ge grepen. Hij was geheel overstuur en ver zette zich niet. De politie was met de uit- rukwagen spoedig ter assistentie aanwezig. Het slachtoffer was bijna 56 jaar, de keliner is 48. Naar wij van de politie ver namen, bestond er reeds geruime tijd een verhouding tussen de vrouw van A. en de vishandelaar. A. zou Schraal meermalen hebben gewaarschuwd, „dat er iets zou gebeuren" als deze verhouding bleef be staan. Vooi-ts kwam vast te staan, dat de keliner zich pas vanmorgen het mes heeft aangeschaft, waarmee hij zijn noodlottige daad heeft begaan. Het stoffelijk overschot is per zieken auto naar het St. Elisabethsgasthuis over gebracht. De dader is ingesloten in het politiebureau aan de Smedestraat. Het voorval verwekte natuurlij 1{ op de volle Botermarkt grote opschudding, waar bij helaas geconstateerd moet worden dat een deel van het publiek een zeer onge zonde belangstelling aan de dag legde. Een der omstanders werd door een zenuwschok getroffen. Wapenstilstandsvoorste! van communistisch China? Het socialistisch gezinde Britse Zondags blad The People schrijft, dat het commu nistische China „via een derde mogend heid" een voorstel heeft gelanceerd om tot het staken van het vuren in Korea te komen Het blad weet geen nadete détails over het voorstel te melden, doch noemt het veelbetekenend, dat „China zijn plan nen voor een aanval op Formosa klaarblij kelijk heeft opgeschort". Luchtverkennin- gen zouden volgens het blad hebben aange toond, dat de Chinese troepenconcentraties aan de kust tegenover Formosa verdwenen zijn. Generaal Douglas MacArthur en ver schillende leden van zijn staf zijn op For mosa in verband met de uitvoering van president Truman's instructie van 27 Juni, aldus een mededeling van het hoofdkwar tier op Korea. (President Truman's instructie van 27 Juni kondigde hulp van land- en zeestrijd- krachten aan voor Zuid-Korea. beval de Amerikaanse zevende vloot een aanval op Formosa te verhinderen en deed een be roep op de nationalistische regering op Formosa om alle operaties ter zee en in de lucht tegen het vasteland te staken. Dit verzoek werd door de nationalisten in be ginsel aanvaard.) „Japara" brengt pontons uit Haarlem naar Colombo Met de „Japara" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, die Zaterdag uit Rot terdam naar Indonesië en Nieuw Guinea vertrok, heeft de Haarlemse Scheepsbouw- Maatschappij vijf grote pontons verzon den, ten behoeve van de verbetering van de havenaccomodatie van Colombo. De grootste ponton is 28 meter lang en bijna 8 meter breed. De vijf pontons w e&en totaal 250.000 kg. Het transport wordt wbe- geleid door twee monteurs van de Haar-> lemse Scheepsbouw Maatschappij. Voorts heeft de „Japara" 6500 Niwin- Kerstpakketten aan boord, bestemd voor Nederlandse militairen van land- en lucht macht en van de koninklijke marine en voor bijna 4500 burgerpioniers in Nieuw Guinea. HET WEER AFGEBEELD Gisteren stond het weer in ons land onder invloed van een liogedrukgebied, dat in Oostelijke richting over onze omgeving trok en dat zich vanmorgen boven Duitsland bevond. Bij IJsland ligt thans een die nog slechts weinig van plaats verandert. Het frontensysteem van deze storing strekte zich vanmorgen over de Britse Eilanden uit en beweegt zich voorafgegaan door een vrij breed regengebied in Oostelijke richting. Aan gezien de zich voor dit frontenstelsel be vindende lucht een onstabiele opbouw heeft, vertoond de neerslag een buiig karakter. De zóne bereikte hedennacht ons land en gaf vandaag op de meeste plaatsen tot enige regen aanleiding. Weerbericht KANS OP BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.MI. in De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Meest matige wind tussen Zuid en West. Weinig ver andering in temperatuur. 1 Augustus: Zon op 5.00 uur. onder 20-31 uur Maan op 21.55 uur. onder 8.49 uur Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 31 Juli: Hoog water: 4.59 en 17.28 uur. Laag water: 0.47 en 13.07 uur. Dinsdag 1 Augustus: Hoog water: 5.41 en 18.08 uur. Laag water: 1.30 en 13.49 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1