Oproep om vrijwilligers voor strijdkrachten en burgerdiensten De radio geeft Dinsdag RCH-terrein was voor één nacht vossenhol Q Wereldnieuws Maandag 31 Juli 1950 2 Attlee waarschuwt tegen communistische dreiging LONDEN (Reuter). De Britse minis ter-president Attlee heeft Zondagavond een radio-rede gehouden,waarin hij grotere inspanningen ten gunste van de Britse defensie aankondigde. „De kwade machten", aldus Attlee. „die thans in Zuid-Korea in de aanval zijn, vor men slechts een onderdeel van de boze krachten die een zich over de gehele we reld uitstrekkende samenzwering smeden tegen de vrije democratische landen. Onder deze omstandigheden is Groot- Brittannië gedwongen minder opbouwend werk te verrichten en meer ten laste te leggen, aan zijn landsverdediging. Geen communistische verontschuldigin gen en propaganda, of het erbij halen van geheel andere waagstukken, kunnen het feit verdoezelen dat de aanval der Noord- Koreanen een daad van aggressie is. In dien de aanvaller in zijn opzet ïou slagen, zou dit een aanmoediging zijn voor alle aanvallers in de gehele wereld. Dezelfde gebeurtenissen, welke leidden tot het uit breken van de tweede wereldoorlog, zouden zich herhalen en het eindresultaat zou ver moedelijk een derde wereldoorlog zijn. Korea ligt ver weg doch het vuur, waar door het thans wordt geteisterd, zou ook Britse huizen kunnen vernietigen. Of de communisten nu oorlog voeren in Korea, of aansturen op wanorde in Ma- lakka, India of Birma, of zij de vrijheden der Tsjechen en Polen vernietigen, of pogen het economische herstel van Engeland, Frankrijk of Australië te saboteren, al deze daden van terreur passen in één enkel systeem, dat ten doel heeft de gehele we reld onder het juk der communistische tyrannie te brengen. De communisten pogen de begrippen vrijheid en democratie uit de gehele wereld weg te vagen. Zij staan gereed om ons te vermoorden, indien wy ons niet achter hen scharen. Zij spreken over vrijheid, doch zij onthalzen deze." Attlee riep in zijn radio-rede vrijwilligers op voor de Britse strijdkrachten en voor de burgerdiensten der landsverdediging. Hij deelde mede dat er met man en macht wordt gewerkt aan het zenden van Britse troepen naar Korea. De Britse minister-president bracht zijn luisteraars de ontploffing in herinnering, welke zich kortgeleden in een aantal met springstoffen geladen schuiten, die zich in de Britse marinehaven Portsmouth bevon den, heeft voorgedaan, waarbij honderden tonnen ammunitie verloren gingen en die, zoals gemeld, het gevolg was van sabotage. Twist in café bij Hoofddorp met het mes beslecht Arbeider uit Noord-Brabant overleden Zaterdagmiddag om kwart voor zés kre gen twee Brabantse landarbeiders, die in de Haarlemmermeer werken, in een café op de hoek van de Sloterweg- en de Kruis weg nabij Hoofddorp twist. Deze liep zo hoog, dat een van de arbeiders, de 59.- jarige R., het café verliet, naar zijn kost huis ging, een mes haalde en daarmee naar het café terugkeerde. Hij heeft daar zijn tegenstander, de 25-jarige M. A. A. uit Etten en Leur, in de buik gestoken. Hoewel onmiddellijk medische hulp werd ingeroepen en het slachtoffer met grote spoed naar een ziekenhuis in Haarlem is overgebracht, gelukte het niet zijn leven te redden. In het ziekenhuis is A. omstreeks zeven uur overleden. De rijkspolitie, die onmiddellijk was ge waarschuwd, kon de dader ter plaatse arresteren. Naar uit het onderzoek is gebleken, was de ruzie ontstaan omdat de mannen^ de vorige week een lampekap hadden vernield en het niet eens konden worden over de verdeling van de schadevergoeding. In het café waren verscheidene andere gasten aanwezig, maar de gebeurtenis voltrok zich zo snel, dat niemand in staat is geweest om tussenbeide te komen. Vol gens de politie verkeerde de dader onder Invloed van sterke drank. ADVERTENTIE ...REPARATIE MATRASSEN morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 1148 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 9.35 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Platen. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Piano. 11.30 Voor zieken. 12.00 Kwartet. 12.30 Weer bericht. 12 33 Voor het piatteland. 12.40 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Financieel overzicht. 13.25 Amusementsmuziek. 14.00 Fotopraatje. 14.15 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 De stem van Amerika. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Theaterorkest. 19.00 „This is London 19.05 Fanfare-orkest. 19 30 Platen. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Platen. 20.45 Piano. 21.05 Buitenlands overzcht. 21.20 Orkest. 21.50 Klankbeeld. 22.20 Gevarieerd programma. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM n, 298 M. t 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7 45 Morgengebed. 3.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.35 „Lichtbaken". 10.00 Voor kinderen. 10.15 Omroeoorkest en soliste. 11.00 Voor de vrouw" 11.30 Platen. 11.50 „Als de ziele luistert". 12.00 Angelus. 12.03 Pianoduo. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Lunchconcert 14 00 Klankbeeld. 15.00 Viool en piano. 15.30 Platen. 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor kinderen. 17.4o Regeringsuitzending. 18.00 Platen. 18-0 Reportage. 13.30 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 „Dit is levend 19.40 Amusementsorkest. 20.00 Nieuws. 20.05 Phïl- harmor.isch orkest en solist. 21.50 Actualitei ten. 22.00 Dubbelkwartet. 22.20 Viool en cello. 22 40 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.50 Platen. BRUSSEL. 324 M. 12 oo Platen. 32.30 Weerbericht. 12.32 Lichte muziek. 13.00 Niéuws. 13.15 Gevarieerde muziek 14.00 Kamermuziek. 14.48, 15.00 en 16 00 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18.25 Financiële kroniek 18,30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19 30 Platen. 19.50 Voordracht. 20.00 Omroep orkest en solisten. 20.40 „II matrimonio „Wij moeten waken tegen de vijand van binnenuit" zei hij; „degenen die in Ports mouth saboteerden behoren tot hen, die voor niets zullen terugdeinzen om economie en landsverdediging van Groot-Brittannië nadeel ie berokkenen", aldus verzekerde premier Attlee. Schipper ging portier met een mes te lijf Een schipper uit Leeuwarden, de 47. jarige J. v. d. B. heeft Zaterdagavond in Groningen een aanslag gepleegd op de jarige portier van een eetgelegenheid. Zaterdagavond wilde de schipper daar enkele broodjes kopen. Hij viel enkele per sonen lastig, waarop de portier opdracht kreeg hem de straat op te zetten. Het ge lukte de portier na een vechtpartij de schipper te verwijderen, maar even later kwam deze terug en stak de portier met een broodmes in de rug. Het slachtoffer werd niet levensgevaarlijk gewond. De schipper is enige uren later in Leeuwarden gearresteerd. ADVERTENTIE HONDSDAGEN ORANJEBOOM BIER! Zend-amateurs liepen hun „minimum" na „Als u de moed opgeeft dan komt u maar naar het R.C.H.-terrein, want daar zit de vos". Met die goede raad haalde DET ons over in de nacht van Zaterdag op Zondag de vossenjacht van de afdeling Haarlem van de Vereniging voor experimenteel radio- onderzoek in Nederland (VERON) mee te maken. Als volslagen leken in het domein van de electrotechniek weten we van de radio alleen dat zij het aanzien heeft geschonken aan bepaalde Dinsdagavondse verstrooiin gen, zodat we aan het jargon nog even moesten wennen. Maar we vernamen dra dat DET de roepletters vormden van de amateurzender van de leider van de vos senjacht. Zendamateurs betitelen elkaar bij voorkeur met hun roepletters en zo schalde het Frans Halsplein Zaterdagavond om elf uur van de initialencombinaties. Ongeveer twintig deelnemers, niet alleen uit Haarlem, maar ook uit de Zaanstreek en Amsterdam en zelfs uit Enschedé en Eindhoven, verschenen aan de start, allen gewapend met een peildoos en een fiets. De peildoos bestaat uit een ontvanger in zakformaat nooit groter dan een sigaren kistje waarvan de antenne de vorm van een lus heeft zodat het apparaat gemak kelijk om de hals kan worden gehangen en al fietsende beluisterd kan worden door de hoofdtelefoon. De voeding geschiedt door een batterij. Het gaat er om met behulp van dit eenvoudige garnituur uit te vissen waar de „vos" ergens in hei gebied tussen de Noordzee, het Noordzeekanaal, de Liede, Ringvaart en de grens van Zuidholland stond opgesteld. DET maakte voor het ver trek nog bekend dat de „vos" zich zou mel den op een frequentie van 3600 kilocycles in de tachtig meter band en zich zou aandienen als XPAQGJM en dat men tot drie uur de gelegenheid kreeg zijn schuil plaats le vinden. Naar Bloemendaal Wij dachten zo, dat alle jagers prompt op 'het Frans Halsplein met hun' peilingen zouden beginnen, zodat we lichtelijk ver wonderd warenj 'dat FH in wiens gezel schap we de jacht zouden maken, kalm zei: „Laten we eerst maar naar Bloemendaal gaan". In de stad, zo legde hij: uit, kon er van een ontvangst geen sprake "zijn door de dichte bebouwing, het verkeer en vele andere storende elementen. Maar op de Kleverlaan, waar een eerste peiling werd genomen die er toé dient om vast te stellen in welke windstreek men de vos moet zoeken was niet veel anders te horen dan de ferme woordenvloed van een Duitse amateur, dat wil zeggen voor de in het onderscheiden van fluittonen geoefende oren van FH. Deze scheen evenwel in het minst niet geschokt en besloot het eens Noordelijker te proberen. Het is een eigen schap van korte golfzenders, zo vernamen wij, dat zij in de duisternis in een strook van drie tot dertig kilometer niet hoor baar zijn. In de Van Dalelaan in Santpoort jong- leerde FH lang en aandachtig met zijn an tenne. Aanvankelijk scheen het behendig cirkelen van Noord naar Zuid en van West naar Oost weinig resultaat op te leveren, maar opeens zei hij voldaan: „Ik heb hem. Maar hij is zo zwak, dat hij vast niet in IJmuiden, maar in het Zuiden zit". Bij deze conclusie sloten we ons opgewekt aan, om dat we tenminste niet verder van het lok kende R.C.H.-veld verwijderd raakten. Intussen stelde FH en passant vast, dat de antenne wel horizontaal opgehangen moest zijn, waaraan hij enige interessante bespiegelingen over polarisatie en ionisatie verbond. We hoorden verder, dat als regel de vossenjachten op Zondagmiddagen wor den gehouden, omdat er dan minder sto ringen optreden en dat de Haarlemse vos senjachten in een wijde omgeving geliefd zijn door hun goede organisatie. Middeler wijl bedachten wij, dat wij nu al zo n tyd onderweg waren, dat de zeventien andere deelnemers al ruimschoots binnen konden zijn, maar ook dat bleek lekepraat, want onderweg passeerden we halverwege Over- veen een groep, die kennelijk nog even wijs was als toen ze van het Frans Hals- plêin vertrok. „De fout is," zo doceerde FH, „dat de meesïen te veel op één plek blijven peilen. Dan kunnen er zoveel stormgen en afwijkingen optreden, dat je een vals spoor gaat volgen. Daarom peil ik het liefst fiet sende, want dan krijg je vanzelf een ge middelde". Belemmerende bomen En we hoorden ook, dat de bomen al evenzeer een belemmering vormen als de huizen. Daarom zocht FH vervolgens het open veld langs de Oosterduinweg op: een hawaiïanmuziekje kwam zo sterk door, dat hij de zekerheid kreeg dat de vos in Zuide lijke richting moest worden gezocht. Zand- voort kon vrijwel uitgesloten worden ge acht. De volgende peiling werd op de hoek van de Boekenrodeweg en de Leeuwerik- kenlaan verricht en bracht ons weer dich ter bij het R.C.H.-terrein. Op de Leiweg zei onze geleider plotseling tevreden: „Als je nu door de antenne kijkt kun je de vos zien zitten". En toen we bekenden dat we vergeefs in het donkere veld tuurden, ver duidelijkte hij: „Bij de tweede peiling moet de lijn gevonden worden die de reeds ge vonden Noord-Zuidlijn snijdt. Op dat kruis punt bevindt zich de zender. Die tweede lijn wordt met behulp van de fluittoon, namelijk wanneer deze op zijn laagst wordt gehoord, vastgesteld. In de taal van de zendamateurs heet dat het minimum - De „Arendje" 9trandde door nalatigheid Op 22 Maart 1950 is de motorkotter „Arendje" SCH 119, op de reis van de vis gronden naar Scheveningen, tijdens mist op de strekdam no. 98 gelopen en lek ge stoten. Het schip is de volgende dag vlot gesleept en te Scheveningen op een helling gezet. Het oordeel van de Raad voor de Scheep vaart luidt: Het stranden van de kotter is het gevolg van nalatigheid in de navigatie van de schipper C. Pronk. Op onvoldoende gron den nam hij bij het aanvangen der thuis reis aan, 14 mijl N.W. van Scheveningen te staan. Hij stuurde toen naar de haven met de koers Z.O.t.Z., daarbij rekenende op één streek drift door stroom, maar hij liet na, toen dikke mist opkwam, het lood te ge bruiken. Bij gebruik hiervan zou hem tijdig gebleken zijn, dat hij dichter bij de kust was dan hij gegist had. De Raad betreurt met de hoofdinspecteur dat, daar beklaagde ongediplomeerd is, be halve het uitspreken van een berisping, geen mogelijkheid bestaat een zwaardere straf op te leggen. Betrokkene is evenwel reeds zwaar getroffen door het verlies van zijn schip, dat niet verzekerd was. Mede vanwege het feit, dat betrokkene zijn nalatigheid inziet, besluit de Raad om op schipper Pronk geen maatregel toe te Nu irkest en solisten, zu.iu „u mammomo d vos» segreto", opera. 2325 Nieuws. 23.30 Platen, begrepen we ook de stille hoon van ae „vos De eerste jagers in het vossenhol. die tussen een samba en een Kilimaplaatje door de jagers aanspoorde met opmerkin gen als „volgen jullie het minimum maar en dan kom je er vanzelf". FH kwam er ook vanzelf, want hij fietste recht op het R.C.H.-terrein af. Vlak voor de ingang speelde een atmosferische afwijking hem nog even parten en zo duurde het nog een paar minuten voor het sportparkrestaurant was gevonden. DET en EL en al de andere Haarlemse luchtridders van de VERON hadden het de deelnemers nog wat moei lijker gemaakt door het gebouwtje in vol strekte duisternis te houden, zodat men tot het laatste moment in het onzekere bleef waar de vós verscholen was. Tot onze verwondering hoorden' we, dat FH ondanks alle omwegen en rustpunten als vierde was binnengekomen, na onge veer twee uur. Eerste was een amateur uit Eindhoven geweest, die met een zeer spe ciale ontvanger had gewerkt, die het voor dit doel uitstekend had gedaan. Deze man was reeds na vijf kwartier binnen. Met de anderen ging het kennelijk min der vlot, want om twee uur 's nachts moesten nog tien. jagers binnenkomen, zo dat we ons gelukkig prezen dat ons lot in handen van FH was geweest, die overigens nog het meeste pleizier had toen hij ons kon laten zien: „Wat heb ik je gezegd: die antenne is horizontaal opgehangen". Spoorbrug bij Zaltbommel kreeg nieuwe overspanning Zondag zijn de twee hulpbruggen in de spoorbrug bij Zaltbommel vervangen door één; grote overspanning van 124 meter lengte met een gewicht van 1.260.000 kilo gram. Het gevaarte lag omstreeks zeven uur 's avonds op zijn plaats. De verdere werkzaamheden, het aansluiten van de rails en het aanbrengen van de electrische bovenleiding, waren tegen de verwachting in Maandagmorgen nog niet gereed, zodat het treinverkeer naar het Zuiden des lands nog via Dordx-echt en Arnhem moest wor den geleid. Man steekt zijn vroegere vrouw met een mes Zaterdagavond heeft een 43-jarige man op het Haarlemmerplein te Amsterdam zijn voormalige echtgenote met een mes in de rug gestoken. De vrouw kreeg een diepe steekwond in de linkerschouder, welke niet van ernstige aard was. Zij behoefde niet in een ziekenhuis te worden opgeno men. De dader is later op de avond ge arresteerd. Man neergeschoten in Amsterdam In de afgelopen nacht omstreeks één: uur. is in de binnenstad van Amsterdam een 33-jarige man door drie schoten uit: een revolver getroffen. Hij is ernstig gewond naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. Voorbijgangers, die de schoten hoorden, vonden de man in de Paternostersteeg". Zij waarschuwden de politie en deze stelde een ondex-zoek .in,dat tot nog toe geqn^ enkel, resultaat heeft opgeleverd. De man is' geen,' Amsterdammer. Hij kon nog niet' worden: gehoord. Paniek in kerk te Enschedé In de Heilige Hart-kerk te Enschede is Zondagmorgen een paniek ontstaan, toen plotseling een sissend geluid klonk en de kerk zich met een witte damp vulde. De kerkgangers meenden dat er een vliegtuig was neergevallen en trachtten in allerijl de uitgang te bereiken. De grootste conster natie ontstond vop het koor, waar zich on geveer tachtig personen bevonden, die langs een smal kronkeltrap je niet snel ge noeg weg konden komen. De meesten hun ner sprongen over de balustrade op de mensen beneden. Een tienjarig meisje werd daarbij ernstig gewond. Toen de pastoor tenslotte kon bekend maken wat de oorzaak van de vreemde verschijnselen was, hadden de meeste kerk gangers het kerkgebouw reeds verlaten. Het bleek, dat een 16-jarige jongen een dop van een brandblusapparaat had losge schroefd. Muziek in het bos Hedenavond geeft de Haarlemse Harmo nie Muziekvereniging „Apollo" een concert in het Bloemendaalse bos. Het programma luidt: 1. Marcia, J. Bijster; 2. Ouverture „Lichte Cavalerie", v. Suppé; 3. Thérèse, wals; 4. Romantische Suite, Popy; 5. Dauwtrappers-mars, Besseling; 6. Millöcker potpourri; 7. Selectie uit Rosa- munde, Schubert, arr. Fr. Jakma; 8. Record, mars, A. Dreissen. De uitvoer en wederinvoer van rijwielen met hulpmotor is thans toegestaan zonder schriftelijke vergunning van de Centrale Dienst voor In- en Uitvoer. Dit geldt alleen voor fietsen met hulpmotor die als vervoer middel worden gebruikt en waarvan de motor kan worden uitgeschakeld. Monument voor hen, die op zee het leven lieten Te Vlaardingen is een monument ont huld voor hen die tijdens de oox'logen 19141918 en 19401945 het leven op zee hebben gelaten. Dit monument, vervaar digd door de Vlaardingse beeldhouwer G. van Brandwijk, stelt voor een visser die de vleet -binnenhaalt en een zeemans vrouw wier hart met een zwaard wordt doorboord. Vooraf had in de Grote Kerk een her denkingsdienst plaats, waarbij ds. H. J. Heida voorging. Daai'na onthulde de echtgenote van wij len schipper Dirk Penning het monument. Namens het gemeentebestuur, de reders vereniging voor de Nederlandse Haring visserij, de Centrale Bond van Transport arbeiders, de Vereniging van Haringhan delaren, de Chr. Bestuurdersbond en dooi de heer Jaap Kolkman (mede namens de schrijfster Marie van Dessel-Poot) werden kransen bij het gedenkteken gelegd. Engels Lagerhuislid sprak in „Vlamkamp" over Korea In het internationale „Vlamkamp", dat in Doornspijk gehouden wordt, is Zondag een discussie gehouden onder praesidium van de heer Sam de Wolf, over „de span ningen in Oost-Azië". Het Engelse Lagex-- huislid der Labourparty Harold Davies, betoogde dat het communisme niet te ke ren is door wapengeweld, maar door een goede agrarische politiek. De strijd in Korea moet niet op het slagveld maar op de rijstvelden worden beslist. Wil men niet tot een nieuwe wereldramp komen, dan is het nodig dat China in de Veilig heidsraad komt, dat de huidige conflicten gelocaliseerd worden en dat Amerika de blokkade van Formosa, die volgens Davies bestaat, opheft. Deze blokkade noemde Davies de lont bij het kruitvat, dat tot een nieuwe wereldbrand kan leiden. In het Verre Oosten zal het dan geen strijd worden tussen Amerikanen en Russen maar tussen Amerika en het Chinese com munisme. Schipper raakte been kwijt Zaterdagmorgen verliet de Helderse log ger HD 79 „Drie Gebroeders" de haven van IJmuiden. Tijdens zijn werkzaamheden had de IJmuidense schipper A. v. d. Steen, wonende op de IJmuiderstraahveg te IJmuiden het ongeluk met zijn been be kneld te geraken, waardoor het been werd afgerukt. In ernstige tóestand is de IJmui- denaar in Den Helder naar een ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is thans naar omstandigheden redelijk wel. Miss Zandvoorf 1950 Het seizoen in een badplaats schijnt niet tot zijn recht te komen wanneer niet op de een of andere wijze wordt uitgemaakt wie de schoonste is der strandbezoeksters. Öok Zandvoórt is dit jaar aan die tra ditie niet kunnen ontkomen. De onlangs opgei-ichte exploitatiemaatschappij „Noord zee" heeft dan ook gemeend de attracties •die zij. zich voox-stelt te organiseren: te moeten openen met de verkiezing van een Miss Zandvoort 1950.. Het evenement bleek genoeg kijkers te -trekken, want het. Bad Zuid verkocht een kleine tweeduizend toegangskaartjes aan mensen die door het uitbrengen van hun stem op een'van de 23 gegadigden voor de titel aan deze gewichtige beslissing mee werkten. Mejuffrouw Tiny Cevat uit Amsterdam werd met grote meerderheid van stem men tot Miss Zandvoort uitgeroepen en werd doof de bekende „jockey van de zwarte schijf" Pete Felleman, die.de show met een praatje en een plaatje animeerde, met het erelint omhangen (zie foto). De Nederlandse regering heeft officiële stappen ondernomen om Bertha Hertog, die door het Hof van Appèl in Singapore 'aan haar opvoedster is toegewezen, voor haar Nederlandse ouders te behouden. PANDA EN DE MEESTER EDELMAN 50. Hofmaarschalk Bellinio keerde al spoedig in de troonzaal terug met de mede deling, dat hij de beide landlopersdie zei den dat ze edellieden waren, hardhandig van de poort had laten verwijderen. Dit scheen de Koning een prachtige oplossing te vinden. „Dat was een mooie raad die u me daar hebt gegeven, Baron Malpertus!" riep hij tot Joris Goedbloed. En tol de Hof maarschalk vervolgde hij: ,rDe Baron en zijn schildknaap blijven logeren! Zoek een mooie kamer voor hen uit!" „Liefst aan de zonzijde, mijn beste Maarschalk!" vulde Joris aan. „Mijn delicaat gestel vraagt veel licht en lucht, en wanneer het er is een liep naar het raam en keek naar buiten. zonnetje! En jijmijn schildknaap zorg dat de bagage op zijn plaats komt! Ik blijf hier nog een beetje gezellig met Zijne Maje steit babbelen!" Even later leidde de Hof maarschalk Panda dus een groot en ruim vertrek binnen, waar Joris nu zou mogen' logeren. De koffers waren er door gedien stige lakeien al heen gebracht. ,Jk hoop, dat dit uw meester zal bevallen!" sprak de Maarschalk. „Het is een aardige kamer, om het zo eens te noemen." „Ik vind het prachtig!" riep Panda geestdriftig uit. „En wat een mooi -uitzicht zal hier zijn!" Hij Nu het uitzicht was mooi, maar Panda's aandacht werd toch het meeste gelrokken door wat hij pal onder het raam zag. Daar zaten namelijk tegen de muur van het pa leis twee oude kennissen.Graaf Isen Grim en Hertog Bnino, beiden nog steeds in nachtgewaad. „Weggeschopt van het paleis!" kreunde deHertog. Wal een schande!" En de Graaf riep: „Hel maakt me kwaad! Het maakt me verschrikkelijk kwaad!" „Aha!" dacht Panda. „Dus zij zijn die landlopers, die beweerden edellieden te zijn!" Onlangs vlogen op een schone zomer avond twaalf vliegtuigen, keurig in vier driehoekjes geformeerd, over ons heen. In de tuinen, achter de huizen, zag men het ietwat verwonderd aan. „Zijn die nou van óns?" hoorden wij roepen. „Kan je den ken!" antwoordde de volgende tuin. Toen kwamen er na een paar minuten nog eens twaalf, en vijf minuten daarna nog eens. „Net als toneellegers", zei de moeder ach ter de theetafel vriendelijk. „Er zijn maar twintig soldaten, maar ze blijven om het achterdoek lopen en dan denk je dat het een heel leger is. Deze zien er ook net uit ais de vorige: dezelfde neuzen en staarten. Misschien zijn ze dus wel van ons. Hebben v/ij er twaalf?" „Nou, nou", zei de vader. „Als wij vaders achthonderd millioen alleen op de oorlogs begroting moeten betalen hebben we toch zeker wel twaalf vliegtuigen?"Maar toen werd hij overstemd door een gierend onheil dat kwam aanstox-men en.na-bulde rend verdween. Een straaljager. „Hij zet ze na!" riepen de buren triomfantelijk. Onmiddellijk daarop kwam die ene vogel. Was het een kraai of een lijster? Wij weten het niet zeker. Laat ons zeggen: omdat hij zo snel vloog. Want die echte vogel, stoof de straaljager achterna. Het leek „Fifi" Etancelin wel, als hij te Zandvoort Ascari op de renbaan wil inhalen. Maar Fifi heeft dan een betere kans dan die vogel had. Want zo'n straaljager suist 900 K.M. of daaromtrent, en die goeie vogel haalde zeker niet meer dan 100. „Hij heeft na tuurlijk opgesneden in de boom", zei Jantje met minachting. Jantje vindt echte vogels maar erg ouderwets en nogal mal, zo zon der motoren. „De hele boom zit zich nou ziek om 'm te lachen." Ze kwamen geen van alle terug: geen van ae achtendertig vogels. Wij bleven er een beetje bedrukt van, zeker omdat die éne echte die zevenendertig kunstvogels niet kon inhalen. Maax- de Jantjes vinden zoiets juist mooi. h. r. Muizenissen. De hulp van een vereniging tot dierenbescherming te Manchester werd gisteren ingeroepen voor het pijnloos afmaken van een muis. De eigenaar van het diertje, die met va- cantie wilde gaan, kon namelijk nie mand bereid vinden om de zorg er voor waar te nemen. Onder vuur. Om de Amerikaanse soldaten te harden heeft het leger opnieuw de intensieve training met scherpe muni tie ingevoerd zo is te Washintgon be kend gemaakt. Deze training, die tijdens de oorlog ge bruikelijk was doch nadien weer is af geschaft, bestaat onder meer in het la ten kruipen van de soldaten onder prikkeldraadversperringen, terwijl ma chinegeweren boven hun hoofden vuren. Verkoeling. De politie te Jeruzalem is Za terdag opgetreden tegen personen die stenen wierpen naar buitenlandse auto's, welke op de Sabbath langs synagogen reden. De burgemeester en het hoofcl van de politie te Jeruzalem hadden reeds ge waarschuwd, dat dergelijke daden niet zouden worden geduld. De politie heeft de daders met brandslangen verjaagd. Sympathie. Trygve Lie heeft een \yijziging bekend gemaakt van de bepalingen be treffende de vlag van de UNO. 'Thans mogen regeringen, ox-ganisatiës én par ticuliere personen, die „hun sympathie met de UNO willen demonstreren" de hemelsblauw met witte vlag uithangen, Uitdrukkelijk is bepaald, dat de'vlag niet voor commerciële doeléinden mag worden gebruikt. 'i~ Sir Oswald. Ongeveer 150 personen heb ben Zaterdagavond yoor de Russische ambassade te Londen gedemonstreerd terwijl ruiten van het gebouw werden ingewox-pen. De politie joeg de demonstranten uit een en dwong enkelen van hen om de uitgestrooide pamfletten te verzamelen. De pamfletten waren uitgegeven door de (fascistische) beweging van Sir Oswald Mosley. Twee personen werden geax'resteerd. Stop. De Finse regering heeft Zaterdag besloten voor de meeste consumptie goederen een prijsstop in te stellen. Eerder in de week had het Finse ver bond van vakverenigingen tegenover de regering uiting gegeven aan zijn be zorgdheid over de stijgende kosten van levensonderhoud. De belangrijkste goederen, die onder prijscontrole zijn gesteld, zijn: eieren, meel, havermout, brood, vlees, kleding, schoenen en zeep. Medeplichtige. Heden begint te New York een proces tegen de 34-jarige Miriam Moskowits, voormalig klerk van de „commissie voor legersterkte" van het Amerikaanse leger en de 36-jarige scheikundige ingenieur Abraham Brothroan, die beiden er van worden beschuldigd met de reeds gearresteerde Harry Gold te hebben samengewerkt in het bedrijven van spionnage voor de Sovjet-Unie in de Verenigde Staten. Het gaat om geheimen van atoom wapens. Uitgesloten. Het heilig officie van het Vaticaan heeft een decreet uitgevaar digd volgens hetwelk kinderen die lid zijn van communistische jeugdorgani saties van de sacramenten uitgesloten worden. Ook ouders, die hun kinderen toestaan lid te zijn van dergelijke or ganisaties, zijn van de sacramenten uit gesloten evenals onderwijzers, die kin deren onderwijs geven in het commu nisme. Terugslaan. De leider der Italiaanse com munisten, Togliatti, heeft op een bij eenkomst te Rome verklaard, dat de communisten het recht hebben voorbe reidingen te treffen om Amerikaanse troepen, wanneer zij in Italië landen, terug te slaan zolang de regering niet de verzekering geeft dat zij geen over eenkomst heeft aangegaan op grond waarvan Amerikaanse troepen in be paalde gevallen in Italië voet aan wal kunnen zetten. Agenda voor Haarlem MAANDAG 31 JULI City: „IJsco-toeristen", alle leeft., 11 en 4.30 uur; „De piraten van Capri", 14 j., 2.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De banneling van het Westen", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Strijd in liet rotsgebergte". 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Een koninkrijk voor een huis", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur Palace: „Kroningsjournaal", 10 en 11 uur; „De heldhaftige stormloop", 14 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Movie crazy", alle leeft.. 2, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 1 AUGUSTUS Grote Kerk, Orgelconcert, 8 uur. Biosco pen: Middag- en avondvoorstellingen.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2