Haarlem ondergaat een verjongingskuur lienwe Uitgaven Het voor en tegen van eventuele verhuizing der Nederlandse Opera naar Den Haag Nieuwe methodes in Amerika op gebied der verloskunde Amsterdamse Beurs Kort en Bondig Maandag 31 Juli 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 5 Door het geboorte-overschot en het vestigingstekort komen er in verhouding meer jonge mensen In ons vorig artikel hebben wij ei- op ge wezen dat twee factoren in de laatste jaren een belangrijke invloed hadden op de samenstelling van de Haarlemse bevolking: le, het hoge geboortecijfer, 2e. het vesti- gingstekort. In de vooroorlogse jaren steeg het aantal inwoners met gemiddeld 2000 per jaar. Daarvan kwamen 1000 op rekening van het geboorte-overschot (dat wil zeggen, dat er meer gevallen van geboorte dan van sterfte waren) en de andere duizend vorm den het gunstige verschil tussen vestiging en vertrek. Nu vertrokken er meer Haar lemmers dan er mensen van elders zich in Haarlem vestigden. Als het overschot zich omzet in een tekort „snijdt het mes aan twee kanten". In 1046 was er een vesti gingsoverschot van 2253, dat in 1947 daal de tot 306, maar 1948 kwam uit de bus met een tekort van 254 en 1949 zelfs met 753. Beide factoren, hoog geboortecijfer en een vestigingstekort, maken dat er in ver houding meer kinderen in Haarlem komen dan er vroeger waren. Sinds 1 Januari 1946 tot en met 30 Maart 1950 zijn in Haarlem 16154 kinderen ge boren. Sterfte komt op de leeftijd 0-4 jaar weinig voor, zodat berekend kan worden, dat er van die 16154 kinderen op 1 April zeker nog 15750 in leven waren. Wij kun nen aannemen dat het aantal kinderen on der de gevestigden en vertrekkenden in die tijd ongeveer gelijk is geweest zodat wij die factor kunnen verwaarlozen. Dat wil dus zeggen dat er op 1 April 1950 15750 kinderen waren van 0 tot 4 jaar en 3 maanden. Op een inwoneraantal van 162.458 komt dit neer op 9.69 procent. Uit cis gegevens over de laatste volks telling kan worden berekend dat er op 1 Januari 1940 op een inwoner-aantal van 140.468 10.180 kinderen van 0-4 jaar en 3 maanden waren, dus 7.98 procent. Een verschil dus van 1,71 procent. Dat wil evenwel zeggen op een bevolking van 162.000 2770 kinderen. Hierbij speelt het hoge geboortecijfer, dat overal na de oorlog geconstateerd werd, natuurlijk een belangrijke factor, maar in Haarlem doet zich dit extra sterk gevoelen, omdat door het vestigingstekort het aantal volwassenen in verhouding verminderd is. Nu doet zich de invloed van het vesti gingstekort nog slechts enkele jaren ge voelen. Het is aan te nemen dat in de eerste jaren dit vestigingstekort nog zal voort duren, want het is niet te verwachten dat het huizentekort in de naaste toekomst be langrijk zal verminderen. Over enkele ja ren zal de invloed dus nog wel sterker zijn. Wij hadden over deze aangelegenheid een gesprek rnet het hoofd van de Burger lijke Stand die daarover opmerkte: Als de bevolking van een gemeente uitsluitend groeit door een belangrijk geboorteover schot, betekend dit op den duur een ver-v jonging. Voor Haarlem een belangrijk feit-, want tot heden woonden er in Haarlem in verhouding vrij veel bejaarden. Haarlem was steeds een aantrekkelijke gemeente voor vestiging van gepensionneerden. Dat er veel bejaarden in Haarlem wonen, blijkt wel uit de sterftecijfers. (Van de 1403 sterfgevallen in 1949 waren niet minder dan 998 ouder dan 60 jaar en 274 ouder dan 80 jaar.) Maar uit de vestigingscijfers blijkt dat de Haarlemse industrialisatie nog niet zover gevorderd is,, dat er veel jonge gezinnen van elders worden aangetrokken. Al deze omstandigheden maken dat die „middenmoot" der bevolking op den duur in het gedrang komt. Worden de vele kin deren die in de laatste jaren in Haarlem, geboren werden in de toekomst in het ar beidsproces der gemeente opgenomen, dan wordt op den duur weer een normale toe stand bereikt. Maar voor het zover is, komen er tijden die aan de stedelijke over heid grote eisen stellen. Het grote kinder tal eist in de komende jaren allereerst veel schoolruimte en ook veel onderwijzers, later ook extra voorzieningen voor uit breiding van het vakonderwijs en tenslotte ook bemoeiingen om te bereiken dat de jongelui zich een plaats kunnen veroveren in het productieproces. Aardrijkskundig Leer- en Werkboek voor het U.L.O.; deel III: De Nederlands-Indo nesische Unie, door G. W. Bolkestein, H. Eggink en J. van der Goot; J. B. Wolters N.V., Groningen. De tegenwoordige staat van Nederland, Samengesteld ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van het Centraal Burau voor de Statistiek, door Jhr Ir M. J.. de Bosch Kemper; Uitg. Mij W. de Haan N.V., Utrecht, 1950. De Wonde van Europa, door Majoor Regi nald E. Colby; vertaald door Nanny A. Hoogsteder; Uitg. Holdert Co. N.V., Am sterdam. Wie Wat Waar? voor de Jeugd, 19501951; Uitgeverij „Wie Wat Waar te Rotterdam. De hoofdstad zou dan nog slechts per voorstelling subsidiëren - Plan voor gebouw op Frederiksplein Vissersboot na aanvaring gezonken Maandagmorgen omstreeks zeven uur is het vissersvaartuig Arnemuiden 20 in het Middeldiep na een aanvaring met de Vlis- singen 12 gezonken. De bemanning, be staande uit vier man, is opgenomen door de Vlissingen 12. Athletiek Frankrijk won Van de zijde van het gemeentebestuur van Amsterdam zijn enige mededelingen gedaan met betrekking tot de Nederlandse Opera. Erkend werd dat de behuizing van het gezelschap veel te wensen laat. Niet alleen moet de Stadsschouwburg worden gedeeld met het A.T.G. (Amsterdams To neelgezelschap), maar bovendien is bespe ling tal van avonden onmogelijk wegens allerlei andere manifestaties. Reeds lang wordt dan ook in de hoofdstad de noodzaak gevoeld van een speciaal operagebouw. Enige jaren geleden heeft de stichting „Operagebouw Amsterdam" bij het ge meentebestuur een plan ingediend, dat bij dit college in serieus onderzoek is. Onlangs bestudeerde een der hoofdingenieurs van Publieke Werken in Parijs de eisen, die aan een operagebouw moeten worden ge steld. De vestiging van dit gebouw is mede af hankelijk van de plaats, waar het nieuwe hoofdstedelijke stadhuis zal worden ge sticht. Er bestaat reeds bijna twintig jaar een raadsbesluit om dit nieuwe stadhuis op te richten op het Frederiksplein (waar het 'in 1929 afgebrande Paleis voor Volks vlijt stond). Na de bevrijding, toen de stad huisbouw weer actueel werd, zijn verschil lende plannen en suggesties bij het stads bestuur binnengekomen. Een speciale raadscommissie heeft het gehele vraagstuk bestudeerd en aan B. en W. een algemeen verslag ter hand gesteld, waarop het ant woord deze herfst kan worden tegemoet gezien. Indien besloten zal worden het nieuwe stadhuis elders dan op het Frede riksplein te stichten, hetgeen vernietiging van het hierboven genoemde raadsbesluit noodzakelijk zal maken, ontstaat de moge lijkheid het operagebouw op deze door zeer velen daarvoor de meest geschikt geachte plaats te doen verrijzen. Intussen heeft een speciaal daartoe dooi de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in het leven geroepen com missie de commissie Reinalda het operavraagstuk financieel en artistiek be studeerd en het resultaat hiervan in een vertrouwelijk rapport aan de regering ter kennis gebracht. Enige détails hiervan zijn echter uitgelekt, onder meer dat de moge lijkheid van overplaatsing der opera van Amsterdam naar Den Haag een punt van overweging zou kunnen uitmaken. Blijk baar is daarbij gedacht aan het wel niet moderne, maar een groot aantal zitplaat sen bevattende gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Een economischer exploitatie van de opera wordt algemeen slechts mogelijk ge acht in een voor opera-uitvoeringen ge schikt en voldoende ruim gebouw. De Nederlandse Opera zal echter, zo is men in het algemeen van oordeel, toch niet an ders dan met tekorten kunnen werken. Overheidssubsidies zullen steeds nodig blij ven. De gemeente Amsterdam steunt dit gezelschap jaarlijks, met een bedrag van bijna een half millioen. Het dagelijks bestuur van Amsterdam is ernstig van mening dat het, als de opera inderdaad naar Den Haag zal worden ver plaatst, de vraag zal zijn of de gemeente raad bereid is deze hoge subsidie te hand haven en dat het waarschijnlijk moet wor den geacht, dat men dan volstaat met sub sidiëring per voorstelling, zoals bijvoor beeld thans te Rotterdam geschiedt. Terloops wordt voorts gewezen op de moeilijkheden die de verhuizing van de ongeveer driehonderd personeelsleden der opera met zich mee zal brengen. De bur gemeester van Amsterdam blijft intussen optimistisch wat betreft het behoud van de opera in Amsterdam, waar zij is ont staan en ondanks de grote moeilijkheden van de eerste jaren nog steeds groeit, ook in populariteit. Zandvoort Badgasten gaven Zandvoorters een voetballesje Stoffelen scoorde vier keer Onder groot enthousiasme, zowel bij spe lers als bij publiek, had Zaterdagavond een voetbalwedstrijd plaats tussen een badgas ten-elftal en een elftal bestaande uit in woners van Zandvoort, op het B-veld in het gemeentelijk sportpark. Het stond al bij voorbaat vast, dat Zand- voorts inwoners geen schijn van kans kon den hebben tegejr dit badgasten-elftal, waaronder zich prominente spelers bevon den van internationale vermaardheid als Wilders, Stoffelen en Drager. Dit nam niet weg, dat een uiterst aantrekkelijk spél zich ontwikkelde. Na twintig minuten wist A. v. d. Mey voor de inwoners het eerste doelpunt te maken, daarna bracht Van Stoffelen de stand op 11 en vijf minuten vóór rust werd wederom na uiterst fraai samenspel een tweede doelpunt gescoord door dezelfde speler, Tien minuten 'na de hervatting was het wederom Stoffelen, die in drie minuten tijd de score met twee goals verhoogde, waar van vooral het laatste doelpunt, ontstaan uit een prachtige aanval van de gasten, door het publiek met luid applaus werd beloond. Ab. v. d. Molen van Zandvoortmeeuwen wist de vrijwel uitgespeelde Zandvoort- ploeg nog een hart onder de riem te steken door 20 minuten na rust op fraaie wijze de stand op 42 te brenger., maai' toen kort daarna Jac. Kikkert van A.F.C. de stand op 52 bracht, en de ouö-Ajaxied Korren - dorffer er 62 van maakte, was'het pleit beslist en hadden Zandvoorts badgasten beslag weten te leggen op de fraaie door de firma I-I. Schuylenburg beschikbaar ge stelde wisselbeker. Burgemeester mr. H. M. van Fenema, die met zijn echtgenote, de beide wethouders en enkele raadsleden de match bijwoonde, reikte cle wisselbeker uit. Voor het fraaiste doelpunt ontving Stof felen een traditionele „kruik", scheidsrech ter Cahrels, die voortreffelijk leidde, als mede de grensrechters Kerkman en Schaap en alle spelers een verkleinde uitgave daar van, een attentie van één van Zandvoorts neringdoenden, die ten zeerste werd ge waardeerd. Bovendien ontvingen alle spe lers een pakje cigaretten van het comité „Verzetsmonument Zandvoort", aan welk comité de opbrengst werd overgedragen en dat hierdoor zijn kas-saldo met ongeveer 250.verhoogd zag. Zandvoort opent Lunapark In de hoop, Zandvoort als badplaats een nog grotere aantrekkingskracht te geven is Zaterdagmiddag om vier uur aan het einde van de Zeestraat een groot lunapark geopend, dat terstond zijn attractieve waarde bewees door een flinke belang stelling. De grote „acht-baan", de vele kramen en de draai- en zweefmolens werden 's middags en 's avonds omgeven door een menigte badgasten. Vooral de telepaath „Burlisto" had veel bekijks. Bij de opening van het lunapark legde hij, geblinddoekt een auto besturend, een door anderen be paalde geheimgehouden route af. Burlisto noemde zelfs de namen van de straten waar hij door reed, evenals de nummers en de kleur van de auto's welke hij pas seerde. Zaterdagavond gaf de Zandvoortse mu ziekkapel een geslaagde uitvoering in Plan Noord. In de komende maand zullen het luna park, de zeepkistenrace, de internationale motorraces, twee vuurwerken en een stranddag de hoogtepunten vormen van het seizoen 1950. Santpoort De eerste windhondenrace in Kennemerland voor Santpoort De harddraverij vereniging, die het ge hele programma voor de komende feest- week in elkaar heeft gezet, is, tot dusver in haar pogingen geslaagd. Voor elke dag is er wat nieuws en voor ieder nummer, zoals ringrijden, hittenrace en harddra verij, blijkt er veel animo te bestaan. Dit geldt in het bijzonder voor de hazewind honden-race, welke Zaterdag 5 Augustus wordt verreden. Deze race zal verzorgd worden door de Amsterdamse windhonden club en zowel Greyhounds, Whippets als Een omvangrijk werk werd Zondag door de Spoorwegen verricht aan de Waalbrug bij Zaltbommel in de spoorwegverbinding Noord-Zuid. Twee delen van de brug, die tot nu toe, ondersteund door hulppijlers als noodverbindingen, hadden dienst gedaan, moesten worden weggenomen en vervan gen door ectyi enkele boogoverspamiing ter lengte van 124 meter, die voorlopig ge bouwd was op de buitenste brugpijler welke nog aanwezig was uit de tijd, toen de brug met dubbel spoor bereden werd. Na liet wegnemen der noodbruggen werd de nieuwe brug over de pijler verrold om op het oude tracé te worden aangesloten. Afgaanse windhonden doen mee. De eersten zullen zich zelfs doen bewonderen in een hindernis-race. De plaats van op treden van deze „artisten" is het weiland gelegen achter de buitenplaats „Vlugt- hoven". Dit is de eerste windhonden-race die in Kennemerland gehouden wordt, zodat Santpoort een aardige primeur krijgt. Feestavond in het Rijkenspark Circa 3500 personen woonden Zaterdag avond in hef: Burgemeester Rijkenspark de cabaret-voorstelling bij, die georgani seerd was door de Oranjevereniging „Sant poort" en de vereniging tot het houden van nationale dagen. De heer C. Bakker, voorzitter van de Oranjevereniging „Sant poort" zeide in zijn openingswoord dat het vreemd leek in Juli een oranjefeest te hou den, maar daar het in de bedoeling van het bestuur had gelegen in de buitenlucht een feestavond te houden en het in April voor een dergelijke zaak te koud is, werd de avond naar Juli verschoven. Hij memo reerde vervolgens de grote liefde van ons volk voor het vorstenhuis. Staande zongen alle aanwezigen „Wij leven vrij, wy leven blij", als antwoord op deze rede. Deze avond waarin „sterren" van for maat optraden is in alle opzichten geslaagd. John Pims leidde de artisten op zijn eigen rustige manier in. Een hunner, mr. Doodle, kan nog altijd als één van de beste en althans meest ori ginele Nederlandse kleinkunstenaars be schouwd worden en „Fantasio" sloopte liefst een hele fiets uit elkaar, om zijn muzikale lusten bot te vieren. Het bekende ensemble „The Chico's" hield met zijn Argentijnse melodieën en later met cowboy songs, die in de openlucht buitengewoon goed tot hun recht kwamen, het publiek in de gewenste stemming. „Les Rettichini's", een danspaar, deed het met een aantal bijzondere dansen ook aardig. Het accordeon-ensemble „IJmuidens Roem" tenslotte bleek niet al leen bij het IJmuidense, doch ook bij het Santpoortse publiek in de smaak te vallen. Jubileum bij de „Noord-Zuid-Hollander" De eerste van de nieuwe maand her denkt de heer H. J. Klaver, procuratie houder bij de Santpoortse verzekerings maatschappij „De Noord-Zuid-Hollander" de dag dat hij. nu een kwart eeuw terug, als administrateur bij deze onderneming in dienst trad. De heer Klaver geniet buiten zijn functie in het assurantiewezen grote bekendheid door zijn vele bemoeienissen op sportgebied, die hem tesamen met zijn echtgenote tot een van de meest-geraad- pleegde kenners in de diverse takken van sport maakten. Onder meer heeft hij hon denden sportkeuringen geadministreerd uit hoofde van zijn werkzaamheden voor het Santpoortse bureau voor Medische Sportkeuring en ook sportuit- wisselingen en de sport-in-de-praktijk hebben de jubilaris van de eerste Augus tus tot een veelzijdig en sportief mens gestempeld. Terwijl een Franse athletiekploeg Zondag te Treebeek zegevierde in de drielanden- wedstrijd FrankrijkBelgië—Nederland, heeft een ander sterk Frans team te Bazel een wedstrijd tegen Zwitserland gewonnen met 110 tegen 71 punten. De gasten werden eersten in alle loop- nummers, behalve de 110 m. horden. Bally evenaarde op de 100 meter met 10,5 sec. het Franse record. Ook de- estafettewedstrijden, het hoogspringen, het verspringen en het kogelslingeren werden Franse overwin ningen. Zwitserland won de nummers kogelstoten, discuswerpen, speerwerpen en polsstokhoog springen. Tweekamp om de persoonlijke schaaktitel van Nederland dames De dames Roodzant en Heemskerk zijn in het tournooi om de persoonlijke schaaktitel van Nederland met een gelijk aantal punten geëindigd. Het bestuur van de schaakbond heeft daarom besloten, dat de dames een tweekamp zullen moeten spelen om de titel, die nog niet is toegewezen. Cricketuitslagen In de wedstrijd C.V.H.W.Rood en Wit II was bij de thuisclub de Vos topscorer met 56; verder kwam C. Feitz met 16 in dé dub bele cijfers. Voor Rood en Wit nam de Ruig 6 voor 54 uit een totaal van 110. Uit Rood en Wit's totaal van. 73 scoorden Van Tets 13," Lefebvre 15, Slendebroek 16 en Elias 15. Koninklijke Olie Unilever Philips A. K. U Fokker Ford Ned. Kabel Van Berkel Scheepvaart Unie Holl. Am. Lijn Deli Mij II. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. Ned. Ind. Hand. Biilliton II Slotkoers Openings Vrijdag koersen 264 266% 201% 201 213 212% 166% 167 270 105% 127% 127% 142 110)4 109% 115% 115% 128)4 129% 138 90% 222 Door prof. dr. A. Remmelts Een paard loopt altijd naar zijn oude stal en zo is het begrijpelijk dat ik na 14 jaar Holland en 16 jaar op Java verloskunde en gynaecologie te hebben uitgeoefend, nu ik Amerika bezocht, de gelegenheid dank baar aangreep op dit gebied het een en ander te zien. Ook op het gebied van verloskunde kan men in Amerika uitersten vinden, maar als men er slechts 96 dagen vertoeft, ziet men hoofdzakelijk de hoogte punten. In New York is het sterftecijfer der jonge moeders in de laatste jaren tot een ongekend laag getal gedaald. In Neder land bedraagt het sedert jaren ongeveer 3 per 1000 (het gunstigste jaar is geweest 2,4). In New York had men een jaar of 8 geleden nog 8 op 1000 en nu is dit ge daald tot 1 op 1000. De oorzaken die tot dit succes hebben medegewerkt zijn: betere zorg voor de geboorte, het inrichten van bloedtransfusiediensten en bloedbanken, bestrijding van infecties met nieuwe ge neesmiddelen als sulfo-preparaten en peni cilline, en voorts wordt in Amerika ook grote waarde gehecht aan commissies van toezicht op de uitoefening van verloskunde. Deze commissies van ervaren specialisten onderzoeken elk geval van dood in het kraambed nauwkeurig en bespreken het met de medicus. Hiervan gaat een sterk opvoedende kracht uit. Het is niet gemak kelijk uit te maken welke van deze factoren de meeste invloed heeft gehad. In New- York sloeg men over het algemeen de waarde van het commissiewerk zeer hoog aan. In Canada liét een zeer eritische sta tisticus mij een curve zien van de kraam- vrouwsterfte in de laatste 50 jaar. Niet tegenstaande de zorg vóór de geboorte zich sterk ontwikkelde, liep de lijn 38 jaar lang horizontaal en begon daarna een regel matige daling. Hij schreef dit toe aan de geneesmiddelen tegen ontstekingen, die toen op de markt kwamen; ik denk dat de bloedtransfusie ook van betekenis is, maar vreemd blijft dat de prenatale zorg geen zichtbare invloed heeft gehad. De prachtige resultaten op verloskundig gebied in New York en Baltimore worden bereikt in cle ziekenhuizen, waar 99 van het totaal der bevallingen plaats vindt. Dit is een heel andere toestand dan in ons land, waar dit economisch niet te bereiken zou zijn om niet te spreken van Indonesië. Toch moet men zich op deze wijze van verloskundige hulp niet blind staren, ook op andere wijze is veel te bereiken, maar ons systeem, waarbij vele normale bevallingen thuis worden gedaan, eist natuurlijk andere or ganisaties. Het is hier al weer zo, dat het er op aan komt dat een gekozen methode goed en zorgvuldig worclt uitgevoerd en dat dit belangrijker is dan het kiezen van de methode. De kindersterfte bij en na de geboorte wordt natuurlijk ook ernstig bestudeerd en bestreden. Speciale aandacht heeft de laat ste jaren de zorg voor te vroeggeborenen; deze onvoldragen Milderen zien hun levenskans belangrijk stijgen. Een commis sie, bestaande uit een vrouwenarts, kinder arts, kraamverpleegster, een diëtiste en een sociaal werkster, bezocht de 120 plaatsen in New York, waar pasgeborenen 'en ook vroeggeborenen werden verzorgd. Hierbij werd veel gevonden dat onvoldoende was, zodat bepaald werd, dat slechts enkele van deze ziekenhuizen, die voorzien zijn van speciale artsen, verpleegsters, en instru mentarium voor dit doel, in het vervolg deze kinderen zullen mogen opnemen. Een transport-dienst met verwarmde couveuses zorgt voor het vervoer van deze kinderen van de plaats waar ze geboren worden tot de speciale ziekenhuizen. Ons land is in dit opzicht zeker niet achter; reeds 25 jaar ge leden had de Geneeskundige Dienst in Amsterdam verwarmde couveuses in zie kenauto's, waarmede de te vroeggeborenen thuis werden afgehaald en vervoerd naai de couveuse-afdeling van de Vrouwen kliniek van het Wilhelmina Gasthuis. Hier is sedert 1919 een kinderarts aan verbon den. die deze couveuse-afdeling ontwik kelde tot één der beste ter wereld. Wat betreft de grote neiging tot opera tief ingrijpen bij de bevalling waarvan de Amerikanen altijd beschuldigd worden, is het niet gemakkelijk een juist oordeel te krijgen. Ik bezocht verschillende onder- wijs-klinieken, was enige dagen samen op een kleine plaats met 80 uitgelezen Ame rikaanse vrouwenartsen en sprak met meerderön over dit onderwerp. De bekend ste leermeesters in dit vak onderwijzen het sterk conservatief, d.w.z. afwachtend. Informeert men echter in de ziekenhuizen waar de particuliere patiënten geholpen worden, dan blijkt wel degelijk een veel- vuldiger ingrijpen dan bij ons te lande. Ook verder zijn er merkwaardige tegen stellingen, b.v. over het bereiken van een pijnloze of dragelijke verlossing. In New Haven bezocht ik een kliniek, waar door de hoogleraar in de verloskunde „natuur lijke geboorte" zeer wordt gepropageerd. De vrouwen krijgen tijdens de zwanger schap een cursus, waar ze en dit is iets wat hier te lande ook wel aanbeveling zou verdienen hoorden, wat haar te wachten stond. Op deze wijze wordt veel van het schrikwekkende van allerlei verschijnselen weggenomen. Tevens kregen zij onderwijs in het ontspannen van de spieren, waar door de bevalling gemakkelijker zal ver lopen. Ik sprak de moeders na afloop van de verlossing en zij waren zeer tevreden, Hieraan kan worden toegevoegd dat men tevens een vadercursus geeft en bij de mannen nog meer belangstelling waar neemt dan bij de vrouwen. Zij gevoelen zich als ze ook van deze zaken op de hoog te zijn meer hoofd van het gezin, hetgeen een prettige gewaarwording schijnt te zijn. Enige dagen later bezocht ik in Boston een kliniek, waar men een geheel andere methode volgde. Bij het eerste onaan gename gevoel in het begin der baring, krijgen de patiënten een scopolamine- injectie, waardoor zij in slaap vallen; dit wordt enige malen herhaald en de patiënt ontwaakt niet voor dat het kind geboren is. Wanneer de moeder dan zover bij is dat zij het nummer op haar armbandje (corres ponderend met het nummer van het arm bandje van het kind) ontdekt, wordt zij naar haar kamer teruggebracht. Ook deze dames waren tevreden en zeiden nooit anders te willen. In ons land zijn wij altijd bevreesd geweest voor de gevaren die deze methode voor het kind zou kunnen hebben. De resultaten waren echter in Boston uitstekend. Het is natuurlijk niet gezegd, dat wanneer men nu deze methode zou gaan onderwijzen en aanbevelen er geen ongelukken zouden gebeuren. Het be wijst alleen weer dat als men een methode goecl beheerst, men er goede resultaten mee bereiken kan ook al is de methode niet de beste. In alle klinieken die ik bezocht waren de resultaten zo goed (één sterfgeval op 4000 gevallen, een patiënt met een hart- gebrek) dat het emotionele van de verlos kunde bijna geheel wordt weggenomen. Prachtige klinieken Tenslotte wil ik nog gaarne iets mede delen over de mooiste verloskundige kli niek die ik bezocht. Het was in Ann Arbor (Michigan), waar de professor in verlos kunde en gynaecologie, Norman, L. Miller 17 jaar lang tijd had om te bedenken hoe hij een kliniek zou willen inrichten. Toen kwamen 50 oud-assistenten van hem met 1 millioen 750 duizend dollar voor de bouw van een nieuwe kliniek. Toen ik deze zag was hij clrie maanden in gebruik. Er zijn behoorlijke wacht- en spreekkamers, de doktoren behoeven niet de familie te woord te staan op de hoek van een gang of zittend op een aanrecht of keukenstoel, maar dit geschiedt in kleine kamers met goede fau teuils, hetgeen de rust en de vertrouwelijk heid van een gesprek ten goede komt. Op de verloskundige polikliniek zijn kleine kamertjes waar gewicht en bloeddruk van de patiënt worden opgenomen. Tevens zijn er kamertjes waar jonge moeders, die nog eens voor onderzoek terugkomen, hun kind kunnen voeden. De onderzoekkamers heb ben elk 2 kleine kleedkamers en een eigen toilet. In de nabijheid van de verloskamers was een goede verblijfplaats voor aan staande vaders, met interlocale telefoon zodat zij spoedig de gehele wereld op de hoogte kunnen brengen hoeveel kinderen zij rijk geworden zijn, Arbeid is duur, zodat onnodig lopen vermeden moet worden. Keukens, badkamers, laboratoria, verlos kamers, operatiekamers, zijn kleiner dan bij ons, terwijl alle werkvertrekken aan twee kanten deuren hebben zodat omlopen om er in te komen niet nodig is. Om de zelfde reden is het mogelijk gemaakt dat bedpatiënten die rechtop willen zitten dit bereiken kunnen zonder een zuster te laten komen. De patiënten drukken op een knopje en het boveneinde van het bed gaat zachtjes omhoog. Kranen vindt men in dit huis niet, een lichte voetbeweging doet het waterstromen; dit is ongetwijfeld een hygiënische maatregel van betekenis, want een kraan wordt aangeraakt door handen die gewassen moéten worden. De keuken van roestvrij staal was modern geïnstal leerd zodat wanneer en ik geloof dat de hoogleraar dit het mooiste vond van het hele huis men een stapel warme borden wegneemt, automatisch de stapel weer stijgt en men een volgende stapel er weer af kan nemen. Ziektegeschiedenissen wor den gecentraliseerd bewaard en kunnen telefonisch in elke hoek van het huis besteld worden. Ze worden in een koker in een buis geschoven en suizen het gehele ge bouw door. In een vleugel waren slaap kamers ingericht als eerste klas hotel kamers, waar geneesheren uit de praktijk een maand kunnen vertoeven om een cur sus in verloskunde, gynaecologie of endo crinologie te volgen en tevens het zieken- huisbedrijf van dichtbij mee te maken. (Nadruk verboden) BINNENLAND Invaliden, die zich slechts door middel van een door een motor voortbewogen voer tuig kunnen verplaatsen, krijgen vrijstel ling van motorrijtuigenbelasting. De A. N. W. B. heeft de minister van Financiën ge vraagd, voor hen de verhoogde benzineprijs niet te laten gelden, daar deze verhoging vrijwel gelijk is aan de belasting waarvan zij worden vrijgesteld. Door een defect aan de stuurinrichting reed in Rockanje een auto van een dijk en reed een 57-jarige landbouwer aan, die een koe zat te melken. De man werd ernstig gewond en overleed tijdens zijn overbren ging naar een ziekenhuis. De koe liep zoda nig letsel op dat zij moest worden afgemaakt. In Idsega (Fr.) zijn na blikseminslag een boerderij en een grote landbouwschuur afgebrand. De inventaris en de hooioogst gingen verloren. Op het te Arnhem gehouden congres van de Nederlandse Bond van Goochelaars is een motie aangenomen, waarin geprotes teerd wordt „tegen uitwassen op het gebied der telepathie, zoals het, verstrekken van inlichtingen over personen aan de hand van foto's, het houden van spreekuren en der gelijke". De kleinhandelsprijzen der belangrijkste levensmiddelen zijn sinds 1938 voor het merendeel tot het dubbele en in een aantal gevallen tot het drie- of viervoudige van voor de oorlog opgelopen,- zo blijkt uit een overzicht van Het Centraal Bureau voor de Statistiek. De viering van het duizendjarig be staan van Gennep is begonnen met de inge bruikneming van het gerestaureerde raad huis, dat in dc oorlog zwaar beschadigd werd. De burgerij bood het gemeentebestuur een klokkenspel aan. Het troepentransportschip „Nelly" heeft Zondagmorgen 1582 militairen uit Indo nesië naar Rotterdam gebracht. De heer L. V. te Arnhem heeft bij de justitie een aanklacht ingediend tegen het hoofdbestuur van de Ned, Ver. van Ex- politieke Gevangenen, dat in een publicatie heeft verklaard dat de heer V. zich in con centratiekampen zeer onwaardig heeft ge dragen en thans met bedelen f60 per dag ophaalt. Iedereen die Zondag Loosdrecht bezocht, werd gevraagd wat hij er kwam doen, hoe lang hij er dacht te blijven en of hij er een eigen boot bezat. Zulks ten behoeve van een enquête, die onder leiding van prof. A. C. de'Vooys uit Utrecht door vijftig studenten werd gehouden. Woensdag zal voor het eerst sedert 1939 in Bergen (N.H.) weer een bloemencorso worden gehouden. De „Gaasterland", het in aanbouw zijnde vracht-motorschip voor de Koninklijke Hol landse Lloyd, is op de werf der fa. Vuyk te Capelle aan de IJsel te water gelaten. Het schip meet 7000 ton. Een 23-jarige winkeljuffrouw uit een galanteriezaak in Amsterdam stuurde her haaldelijk de loopjongen met pakken artike len naar haar woning en deed het voor komen alsof deze goederen door een klant besteld en reeds betaald waren. Op deze manier verduisterde zij voor een waarde van meer dan duizend gulden. De loopjongen wist niet dat hij de goederen aan het huis van de juffrouw afleverde. Rechercheurs hebben in een café op het Frederiksplein te Amsterdam een party van 15.000 ampullen verdovende middelen in beslag genomen. Tevens zijn twee mannen gearresteerd, de een had de party in zijn. bezit en de ander wilde deze kopen. In Doetinchem is een nieuw belasting kantoor geopend. Het gebouw is driemaal aanbesteed, namelijk vlak voor de inval der Duitsers, in 1941 even voor het bouwverbod werd afgekondigd en na de bevrijding, toen een nieuw plan moest worden gemaakt wegens de gewijzigde omstandigheden. Wegens de stakingen in de havens van Antwerpen en Gent ligt op de rede van Vlissingen een groot aantal schepen, dat voor deze havens bestemd was. Zij wachten op orders hunner rederijen. Een deel der schepen is naar andere havens vertrokken. Een Insluiper heeft uit een wagen van het circus Strassburger, dat op het ogenblik in Scheveningen staat, een vrij groot aantal juwelen en enkele honderden Belgische francs weggenomen. HAARLEM EN OMGEVING De heren W. van der Veen te Haarlem en L. C. Steenhuizen te Bloemendaal zijn geslaagd voor het examen M.O. handels wetenschappen A. De heer J. Meijer te Haarlem, leraar aan de Rijkswerkplaats voor vakontwikke ling is bij de te Amsterdam gehouden examens van de Vereniging tot Veredeling van het Ambacht geslaagd voor het examen meester draaier. Mejuffrouw M. H. Vermaat uit Haarlem is benoemd tot tijdelijk lerares in de licha melijke opvoeding aan het Gemeentelijk lyceum en de Handelsdagschool te Zaandam. De Zaterdag te Haarlem gehouden col lecte voor de R.K. organisatie voor de tbc- bestrijding „Herwonnen Levenskracht" heeft f4450,25 opgebracht. „Viribus UnSsas" bij de Vierdaagse De wandelsportvereniging „Viribus Unitas" van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort heeft zich bij de Vierdaagse doen vertegenwoordigen door 29 leden in. groepsverband en twee individueel. Allen hebben de tocht met succes volbracht. Bloemendaal Successen van „Sursum" De Christelijke muziekvereniging „Sur- sum" te Bloemendaal heeft op het natio nale muziekconcours te Maarssen met 362 punten de eerste prijs behaald in de tweede afdeling fanfare. Zij verwierf tevens een eerste prijs in de marswedstrijd, waarbij zij het hoogste aantal punten kreeg. De vereniging stond bij dit concours on der leiding van de heer j. A. Meng. Vogelenzang Koppelwedstrijd op witvis Zondagmorgen werd in Vogelenzang door de hengelsportvereniging „Nooit Gedacht" een koppelwedstrijd op witvis gehouden, waarbij de groep R. Monkel, J. de Winter en J. Dekker de eerste prijs behaalde. Bij de donateurswedstrijd, die tegelijker tijd is gehouden werden de heren P. Aps- woude, T. Balk en K. Heemskerk eerste, tweede en derde. Bennebroek Serenade bij diamanten huwelijksfeest Het echtpaar Van Wonderen, dat Zondag zijn diamanten huwelijksfeest vierde kreeg 's avonds een serenade van het fanfare corps „Kunst na Arbeid" en werd namens dit gezelschap gelukgewenst door de heer P. van Exel. Vijfhuizen GEREFORMEERDE KERK Ds. P. Riemersma te Vijfhuizen ontving een beroep van de Gereformeerde kerk id Blij a.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 3