Internationale jeugdruiterdagen feest van gratie en sportiviteit Overwinning voor „Haarlem" maar ijzeren bokaal voor Suomi Record 400 m horden opnieuw verbeterd in drielandenwedstrijd te Treebeek Nederland in het midden Het weekend bracht vele verrassingen Sport in het kort Maandag 31 Juli 1950 Nederlandse juniores konden het tegen de Franse cracks best klaren De twee internationale jeugdruiterdagen, die Zaterdag en Zondag door „En Avant" in Groenendaal zijn gehouden, zijn van be gin tot eind een daverend succes geworden. Het is moeilijk uit de veelheid van indruk ken er een paar te lichten om dit feest van onbedorven, kinderlijke gratie en sportivi teit te karakteriseren. Blaar van de dres suur- en springnummers van de allerklein sten, die zich lichtelijk bedremmeld met het petje in de hand meldden bij de cracks uit de Nederlandse ruitersport, die in de jury's zaten, tot aan de zware dressuur-, military- en springkampioenschappen voor de groteren toe, was het allemaal even mooi en even boeiend voor de duizenden toeschouwers, die de feestelijk met vlaggen en bloemen versierde hoofdring omzoom den. De organisatie was eenvoudig af en de Franse gasten kwamen woorden tekort om hiin waardering uit te drukken voor de sport en de gastvrijheid die hier geboden werden. Het succes van dit Nederlandse ini tiatief zal er dan ook zeker toe leiden, dat ook het buitenland dergelijke internationale jeugd-concoursen zal gaan houden. Gelukkig hebben de wedstrijden aange toond dat de Nederlandse instructeui's met hun onderricht aan de jeugd op de goede weg zijn. De verwachting dat de Franse juniores superieur zouden zijn een ver wachting die nog werd gesterkt toen zij Zaterdag als tornado's over het parcours k l'Américaine stoven en de kopplaatsen bezetten werd Zondag de bodem inge slagen, toen bleek dat Ida Wallage, Peter Maas en Mady Koster respectievelijk bij de dressuur, de military en het springen goed voor de eerste plaats waren. Nochtans hebben onze jongeren heel wat van die Franse ruitertjes kunnen leren. Speciaal bij de military spaarden de Fransen hun paarden waar zij konden, hun team-work was uitstekend en zij stalen de harten van een ieder door te trachten de disqualificatie van Trudy van der Meer, die bij het spring concours van de military in de ring was afgestegen, opgeheven te krijgen, omdat zij het niet plezierig vonden,, dat één van hun concurrenten wegens een formele overtre ding werd uitgeschakeld. Die geste was meer waard dan alle bekers en rosetten bij elkaar» De wedstrijden Wat de wedstrijden zelf aangaat, die in ernst begonnen na de feestelijke ontvangst op het raadhuis, was de zwaarste proef on getwijfeld de military (samengestelde wed strijd). Peter Maas (En Avant) op Joy stak bij de dressuur van deze wedstrijd met hoofd en schouders boven de rest uit. Hij verzekerde zich daarmee van een fikse voórsprong, die hij zonder moeite in steeple, cross en springconcours kon hand haven en hij werd daar Zondag voor be loond met een enorme beker van de Hip pische Sportbond. Achter hem kwam Alette Mermet uit Parijs op Bolero, een machtige schimmel, die door het jonge Franse meisje voortreffelijk werd gereden. Het dressuurkampioenschap werd ge wonnen door Ida Wallage (En Avant) met de brave Vrede. De vos was niet helemaal zo op dreef als in de wedstrijden van de laatste maanden, maar toch nog altijd goed genoeg om Kune Roy van Willy Jager te kloppen. In de middelzware dressuurproef moest Ida het echter afleggen tegen Irish Gal van Wim Willems, die even uit zijn slof schoot en een voortreffelijk program ma reed. De stralende winnaar van de samengestelde wedstrijd: Peter Maas (En Avant) uit Haarlem met de Trakhener vos Joy. Het Wilhelmus was voor hem gespeeld en hij kreeg een niet te torsen beker, dus zijn dag was goed. De springnummers werden Zaterdag ge opend met een parcours a l'Américaine, waarin vier Franse ruiters, George De- combet, Gérard de Mendeze, Jean Pierre Cancre en Philippe Danglade plus hun Belgische kornuit George Hernalsteens op permachtig waren. Toen de Franse équipe door een foutloos parcours van Cancre op Djort eenmaal zeker van de zege was, zetten de andere Parij zenaars er een tempo in om van te rillen. Het was tenslotte de schimmel Turenne van Danglade, die het hardst ging. Hier kregen de Nederlandse kinderen duidelijk voor ogen gesteld, hoe men een parcours met lef moet rijden. Het springconcours voor dëbutantjes le verde enige vermakelijke incidenten op. Zo kwam de jongste deelnemer, Tonny Ernst, die nauwelijks twee turven hoog is, plotseling vóór zijn zadel te zitten, een niet benijdenswaardige positie, die door hem met peinzend gekrab onder zijn petje onder ogen werd gezien. Hij wurmde zich tenslotte weer naar achteren, reed zijn parcours zonder verdere fouten uit en meldde zich stralend bij de jury af. Met het Nederlandse springkampioen- achap voor juniores werden de wedstrijden gesloten en het werd een slot dat niet van sensatie ontbloot was. Het parcours dat hindernissen tot een maximum-hoogte van één,meter omvatte, was zo listig zij het dan volkomen fair uitgezet, dat zelfs de Franse specialisten voor onverwachte moeilijkheden kwamen te staan. Daar brak het hen op, dat zij de basis van de rijkunst, de dressuur, een tikkeltje verwaarloosd hadden. De paarden raakten uit de hand en wanneer zij uit de wendingen kwamen hadden zij niet altijd de benen bij elkaar. Zelfs Djort, die veel hogere parcoursen aan kan, faalde hier. Slechts Decombet met Sidi (zeker de rustigste combinatie) en De Men dez met Fil Bleu konden het hier zonder fouten klaren. Toen het tenslotte tot de barrage kwam, moesten zij zich tegen vier Hollandse foutlozen verdedigen, te weten Arnold Verschuyl met Firefly, Willy Rade- makers met Kherrama, Karei de Jong met Sir Bachelor en Mady Koster met Sir Bachelor. Nadat de hindernissen tot 1.10 meter verhoogd waren, begon Arnold Ver schuyl aan zijn parcours. De schimmel maakte echter een fout en daarmee was één van de favorieten uitgeschakeld. Rustig en geconcentreerd reed George Decombet Sidi, die van louter weelderigheid zijn ach terhand nog een paar keer in de hoogte gooide, over het parcours en hij bleef fout loos. Noch Willy Rademakers, noch De Mendez, noch Karei de Jong konden hem dit nadoen. Toen kwam als laatste een 12- jarig meisje met een paar lange blonde vlechten zich onbevangen bij de jury mel den: Mady Koster (Fit) met de grote bruine Sir Ireland. Onder ademloze stilte reed zij een parcoims, zo haarscherp en zo welover- legd, dat ervaren springruiters benijdend toekeken. Zij bleef foutloos en toen bekend werd dat zij zes seconden van de tijd van Decombet had afgesnoept, beloonde* een ware ovatie haai- voor haar verdiende zege. Voor de barrage had nog de verloting plaats gehad van het paard „En Avant", een Franse halfbloed-vos, dat door de heer Van Hoei uit Heemstede werd gewonnen. De gelukkige winnaar maakte er onder groot gejuich een ere-rondje op, maar hij was er nog niet helemaal zeker van of hij zijn nieuwe positie als stal-bezitter zou continueren. Evenals Zaterdagavond had de voorzitter van de N.B.V.R., jhr. P. Six, ook op de tweede dag weer een hele tafel vol prijzen uit te reiken. Zaterdagavond was er in Groenendaal nog een gemeenschappe lijke maaltijd van deelnemers en officials, waarbij vele sprekers, onder anderen de burgemeester van Heemstede en de heer Decombet namens de Franse gasten het woord voerden om de drie echtparen, die het concours voor elkaar gebokst hadden, de heer en mevrouw Wallage, de heer en mevrouw Van der Meer en de heer en me vrouw Bischof dank te zeggen voor huii voortreffelijke initiatief en hun onvermoei de arbeid. De beknopte uitslagen luiden: Samengestelde wedstrijd: 1. Peter Maas met Joy 440 pnt.; 2. Alette Mermet met Boléro 427 pnt.; 3. Wim Willems met Irish Gal 424 pnt.; 4. Erik v. d. Tuyn met Nelly 415. pnt.; 5. Ida Wallage met Bascule 414 pnt. Dressuur (van 9 tot 13 jaar): 1. Jkvr. Pia van Weideren Rengers met Teacher; 2. Carlo Engelbert met The Parson; 3. Mary Dobbe met Erna. Dressuur (meisjes van 13 tot 16 jaar in twee klassen): 1. Nanny Strengholt met Nico- demus en Margaret Schroder met Bambi; 2. Lia Volkers met Avanti en Doky Jochem van Nootdorp met Midnight; 3. Fetronella Moll met Victor en Lily Boenga met Cocotte. Jongens: George Hernalsteens met Pom d' Or'; 2. Japie v. d. Pol met Pointed Beauty: Een miniatuur-vertegenwoordiger van onze Belgische vrienden: George Hernalsteens uit Brussel op Po?n d'Or tijdens zijn parco urs in het concours d l'Américaine. De kleine George reed met een élan en een durf, die oudere en dus wat behoedzamere ruiters hem benijdden. 3. Carel Heybroek met Tip; 4. Samir Bey Yoesef met José. Dressuurkampioenschap: Algemeen kam pioene en meisjeskampioene: Ida Wallage met Vrede. Reserve-kampioene Willy Jager met Rune Roy. Kampioen jongens: Otto Dröge met Perhaps. Reserve kampioen Henri Ha- mann met Dicderik. Springconcours a 1' Américaine: 1. Philippe Danglade met Turenne; 2. Jean Pierre Cancre met Djort; 3. George Decombet met Sidi; 4. George Hernalsteens met Pom d' Or; 5. Gérard De Mendez met Fil Bleu; 6. Arnold Verschuyl met Firefly. Dressuurproef middelzwaar: Wim Willems met Irish Gal; 2'. Karei de Jong met Ferolia; 3. Ida Wallage met Vréde; 4. Trudy van der Meer met Gold Lass. Springconcours voor beginnelingen: jhr. A. Loudon met Gris Gris; 2. Nanny Streng holt met Billy; 3. Tilly van der Hoog met Happy Boy; 4. Doky Jochem van Nootdorp met Kherrama. Springkampioenschap: Algemeen kam pioene en meisjeskampioene: Mady Koster met Sir Ireland. Reserve-kampioene Wille Rademakers met Kherrama. Jongenskam pioen Arnold Verschuyl met Firefly. Re- serve-kampioen Karei de Jong met Sir Bachelor. Algemeen klassement: 1. Mady Koster: 2. George Decombet met Sidi; 3. Gerard de Mendez met Fil Bleu; 4. Willy Rademakers; 5. Arnold Verschuyl; 6. Karei, de Jong. Bestgeplaatse stal: 1. Manége Klebe Haarlem 49 pnt.; 2. Société d'Equitation de Paris 24 pnt. ATHLET1EK In het sportpark te Alkmaar werden Zondag de jaarlijkse athletiekwedstarijden om de IJzeren Bokaal gehouden. De win naar van het vorig jaar „Haarlem" wist ook thans te zegevieren, ondanks het feit, dat deze vereniging met een jeugdige ploeg uitkwam. Niettemin® ging Suomi met de bokaal naar huis, daar de Haarlemmers uit protest, vanwege het feit, dat zij nim mer na hun zege van het vorig jaar de prijs hadden ontvangen, ditmaal niet de bokaal wensten te accepteren. Op alle nummers wisten de jonge Haarlem-athleten goed mee te komen en alleen op het hoog springen vielen ze iets uit de toon, al kun nen zowel Tiemeyer als Kievit ongetwij feld veel hoger komen dan resp. 1.51 m en 1.61 m. Brijs liet uitstekend werk zien op de 400 m, die hij gemakkelijk won in 53,9 sec., hetgeen voor de zeer zware grasbaan van het Alkmaarse sportpark een uitstekende tijd genoemd kan wor den. Goed werk deden ook de junioren Ebbeling en Halderman, die op de 800 m en 1500 m beiden de vijfde plaats wisten te bezetten met tijden van resp. 2 min. 9.1 sec. en 4 min. 30,5 sec. Kluft (Haarlem) toonde zich zowel op het kogelstoten als discuswerpen superieur. Hij won deze nummers met 12,99 m en 36,79 m. Willems won het verspringen met 6,19 m. Op de Olympische estafette bezette „Haarlem" de tweede plaats. Hier ging de overwinning verloren door een tactische fout van de 800 m-loper Meyboom, die weliswaar een goede race liep, maar die zich te vroeg van het peleton probeerde los te maken. Alleen kon hij het vrij hoge tempo op de zware baan niet volhouden en in de laat ste 50 m werd hij ingelopen. De tijd van de Haarlem-ploeg bedroeg op dit nummer 3 min. 51,3 sec. Ook de 4 x 100 m esta fette leverde Haarlem een tweede plaats (47,5 sec.) achter Suomi op, dat 46,6 sec. noteerde. „Haarlem" won uiteindelijk met 167 pnt. voor Suomi met 151 punten. Evenals Haarlem verscheen Gita bij de dames met een jonge ploeg. Hoofdzakelijk door te weinig routine kon de Gita-ploeg het echter niet verder brengen dan een vijfde plaats. Zo kon mej. Taams zich door drie foutsprongèn niet plaatsen bij het verspringen. Ook op de 4 x 100 m werd door 'n geheel onnodige foutieve wissel geen enkel punt veroverd. Op de 100 m kon Holland-athleten wonnen de Evert Castelem-beker In de wedstrijden om de „Evert Caste- lein-wisselbeker", die elk jaar in Leiden gehouden worden en waaraan door de in schrijving van alle vooraanstaande R.K. atletiekverenigingen uit het gehele land de officieuze titel van R.K. kampioen van Nederland is verbonden, heeft de Haar lemse R.K. atletiekvereniging „Holland" een zeer bijzondere prestatie geleverd door deze wedstrijden met ruim 40 punten voor sprong op „De Bataven" uit Leiden, de organiserende vereniging, die sinds 1945 in deze wedstrijden heer en meester was, te winnen. Het was vooral de momenteel sterke juniorenploeg van „Holland" die dit eer volle resultaat bevocht, want zij boekte na haar nummers een voorsprong van 117 punten op haar naaste concurrent „De Ba taven", die met haar grotere seniorenploeg niet voldoende punten kon inlopen, om nog een ernstig candidaat voor de beker te zijn. De damesafdeling van „Holland", die eerst sinds Januari van dit jaar bestaat, werd in haar wedstrijd tweede achter de dames van „De Bataven", met 129 '/2 tegen 113 punten. mej. Taams het in de laatste 20 m niet hoüden en werd derde in de overigens goede tijd van 13,2 sec. Bij het discus werpen kwam de Nederlandse jeugdkam- pieoene, mej. De Vries (Gita) ook nu weer uitstekend voor de dag met een worp van 31,01 m, hetgeen haar behalve de tweede plaats een nieuw clubrecord opleverde. Mej. Van Egmond kwam op de 200 m tot de derde plaats met 29,9 sec., terwijl de estafette ook een derde plaats voor Gita opleverde in 1 min. 4,3 sec. De einduitslag bij de dames luidde: 1. Doves 92 p.; 2. Suomi 9iy2 p.; 3. Zaanland 73% p.; 4. Lycurgus 68 p.; 5. Gita 67 p. Courses op Duindigt De uitslagen van de op Zaterdag gehou den courses te Duindigt luiden: Begonia-prys (1260 m.): 1. Prinses Julia B (J. M. v. d. Berg) km. tijd 1.32.9. Postduifje W. G. Geersen) km. tijd 1.36.5. 3. Peter Spencer (E. G. in 't Veen) km. tijd 1.37. Totalisator: winnend 6.20; plaats J 1.80, 1.60, 3.90. Gekoppeld 340.—; covercal 4.20. Babiroessa-prijs (2100 m.): 1. Nac de Major (R. v. Wieringen) km. tijd 1.32.9. 2. Oscar Major (J. Wagenaar) km. tijd 1.32. 3. Master Heny (G. Hof) km. tijd 1.34.4. Totalisator: winnend 6.—; plaats 1.90, f 1.90, 11.90. Gekoppeld 15.—; covercal 6.70. Baccarat-prys (2100 m.): Ie afdeling: 1. Leonidas G (W. H. Geersen) km. tijd 1.29.3. 2. Overste van Fresena (G. W. v. d. Veen) km. tijd 1.31.3. 3. New Vlamingman (J. P. F v. d. Broek) km. tijd 1.28.8. Totalisator: winnend 3.40; plaats 2.20, f 2.40, 2.40: gekoppeld 5.70; covercat 13.40. Bajadère-prys (2100 m.): 1. My Darling (J. de Vlieger) km. tijd 1.27.5. 2. Morning Star (W. H. Geersen) km. tijd 1.27. 3. Kalida (W. Leeuwenkamp) tijd 1.28.8. Totalisator: winnend 6.plaats 2.10, 2.20, f 4.90; gekoppeld 14.60; covercal 5.80. Baccarat-prijs, 2e afdeling: 1. Memnon (M. Vergay) km. tijd 1.29.9. 2. Nevada (R. W. Laarman) km. tijd 1.32.5. 3. Lord v. Fresena (H. C. ten Hagen) km. tijd 1.32,2. Totalisator: winnend 2.40; plaats 1.40, 1.70, 3.50; gekoppeld 4.70; covercal 3.20. De twee kilometer: 1. Etoile du Nord (H. J. v. d. Kraats) tijd 2.13.2. 2. Bonheur Perdu (J. C. Pex). 3. Kamila (A. W. van Dijk). otalisator: winnend 4.plaats 1.70, 1.50; covercal 3.60; gekoppeld 4.80. Barcarolle-prijs (2800 m. hordenren): 1. Tsatli (G. J. Riem) tijd 3.26.8. 2. Noordwester (L. Rance). 3, Black Ribbon (J. C Pex), Totalisator: winnend 5.10; plaats 2 2.40; covercal 4.70; gekoppeld 13.40. Totalisator-omzet bedroeg 41.295.50. Zomeravondvoetbal In afdeling B zijn gespeeld: Damevo Heeremans 4—4; OW—MWO 2—0. Het programma voor. deze week luidt: Afd. A: Maandag 31 Juli: Holl. Nautic HAC terrein WH; Polygraph—FKF terrein OG II; BKB't Westent errein THB; Spring- bokkenBooy terrein OG I. Afdeling B: Dinsdag 1 Augustus: Damevo Fort Boys terrein THB; HaakOW ter rein WH. Woensdag 2 Augustus: HeeremansMWO terrein Zeeweg. Zaterdag 5 Augustus: NederlandHSM terrein OG. Het stadion van Emma te Treebeek stond Zondag geheel in het teken van de athletiek. Niet minder dan vier landen- ontmoetingen werden er verwerkt, waar onder een drielandenwedstrijd Nederland- Frankrijk-België. De wedstrijd Nederland-Frankrijk, werd met 10391 punten door de Fransen ge wonnen. Onze ploeg won met 106 V2IOOV2 van de Belgen, terwijl de Fransen met 115 tegen 77 punten ook de Belgen de baas bleven. Ook de drielandenontmoeting ein digde met een Franse overwinning. Hier was de puntenverdeling als volgt: Frank rijk 151 pnt, Nederland 123V-2, België 115yo De weersomstandigheden waren zeer gunstig en de sintelbaan, waarop de eerste wedstrijden van groot formaat werden ge houden, leek zeer snel, want er werden enkele nationale records verbeterd, waar onder twee Nederlandse. Op de 400 meter horden verbeterde Buys zijn onlangs tij dens de nationale kampioenschappen te Rotterdam gemaakte record met 0,3 sec. en bracht het op 55 sec. Niettemin werd hij glansrijk geslagen door de Fransman Cros, die 54.6 sec. noteerde. Het tweede Nederlandse record op deze middag werd gevestigd door onze nationale estafetteploeg op de 4 x 400 meter. Op dit nummer ondervonden onze lopers een zeer sterke tegenstand van de Belgen. Gedu- i'fende de eerste drie wissels was het een gelijk opgaande strijd, doch door het slech te wisselen tussen Bakels en De Kroon kreeg de laatste Belgische loper een kleine voorsprong welke hij met een razend snelle start nog wist te vergroten. De Kroon her stelde zich evenwel uitstekend en onder de luide aanmoedigingen van het publiek liep hij meer en meer op de Belg in. Deze liet zich echter niet passeren en ging met ge ring verschil als eerste door de finish.'De Nederlandse ploeg, die met 3 min. 19.1 sec. een nieuw record noteerde, bestond uit Mahieu, Buys, Bakels en De Kroon. Het oude record stond sedert 11 Augustus 1948 met 3 min. 20.9 sec op naam van de natio nale ploeg, gevormd door Hofmeester, Nusse, Blok en De Kroon. Slijkhuis te weinig geoefend Op de 1500 meter bleek het zeer duide lijk dat Wim Slijkhuis niet genoeg wed strijden in zijn benen heeft en dit was dan ook de reden, dat hij het tempo eenvoudig niet meer kon bijhouden toen de Fransman El Mabrouk met nog 300 meter voor de boeg een zeer hoog tempo inzette, waarbij ook de Belg Hermans zich geducht liet gel den. In de strijd om de tweede plaats ach ter de Fransman moest hij het echter tegen Slijkhuis afleggen. Automobilisme Fangio won onbedreigd door ernstig ongeluk van Viiloresi De Argentijn Fangio heeft de Grote Prijs der Naties te Genève gewonnen, nadat hij met zijn Alfa Romeo race-auto gedurende de gehele rit aan de kop had gelegen. Tot de zestigste ronde werd hij uitsluitend be dreigd door de Italianen Ascari, Farina, Viiloresi en de Zwitserse baron De Graffen- ried. Deze ronde bracht zijn drie grote legen- standers ten val. Ascari kreeg pech met zijn wagen. Villoseri slipte op een olieplek en kwam met zijn auto in het publiek terecht, ook doordat de vlak achter hem rijdende Farina tegen hem opbotste. Dertig toeschou wers werden gewond, waarvan drie dodelijk. Villoresi's kwetsuren zijn niet levens gevaarlijk, maar vermoedelijk zwaar genoeg om een einde aan zijn loopbaan als renner te maken. Hij liep een dijbeenfractuur op, brak zijn sleutelbeen en er werden enige vingers van zijn rechterhand afgerukt. Fangio won de 272 km. met een. gemiddel de van 127,583 km/h, met twee ronden voor sprong op De Graffenried (Zwitserland) en Taruffi (Italië); alle drie bereden een Alfa Romeo. Schaken Het nationale kampioenschap en de deelnemers te Dubrovnik Zaterdag werd te Amsterdam de afgebro ken partij uit de laatste ronde voor het persoonlijk schaakkampioenschap van Ne derland uitgespeeld. De uitslag is: Cortlever Orbaan 10. De eindstand is nu: 1. en kampioen: Euwe 9V6 pnt.; 2. Van Scheltinga 7% pnt.; 3. Van den Berg 7 pnt.; 4. Cortlever 6'.i pnt.; 5. Kramer 6 pnt.; 6. Donner 5',4 pnt.; 7. Stum pers 5 pnt.; 8. en 9. Barendregt en Spanjaard 414 pnt.; 10. en 11. Henneberke en Mühring 3',j punt.; 12. Orbaan 3 pnt. Het bestuur van de KNSB heeft thans de volgende spelers afgevaardigd naar het lan- dentournooi te Dubrovnik (Joegoslavië). Het zijn dr. Euwe, Van Scheltinga, Prins, Cortlever, Kramer en Donner. Leider van de tournée, die op 20 Augustus begint, is de heer J. J. van Oosterwijk. Een uitermate spannende 5000 meter maakte veel goed. Aanvankelijk namen de beide Fransen om beurten de kop, doch vijf ronden voor het einde kwam Lataster naar voren. Het hoge tempo werd hem echter noodlottig en hij moest toezien hoe Theys (België) en Mimoun (Frankrijk) hem passeerden. Deze beide bekende crosslopers gaven elkaar niets toe en met een felle eindspurt storm den zij op de finish af, waarbij Theys ster ker bleek dan zijn gevaarlijke Franse con current. De krachten van de ploegen bleken zëer verdeeld, waardoor men van overwicht op bepaalde nummers absoluut niet kon spre ken; noch op de loop- noch op de veld- nummers. Bij de steeple waren het de béide Franse lopers die met grote voorsprong op de andere deelnemers hun klasse in dit onderdeel bewezen; bij het discuswerpen kwam België met de eerste twee plaatsen te voorschijn. De Nederlanders tenslotte bleven de baas op het speerwerpen, eveneens met een dubbele overwinning, alhoewel geen der werpers de 60 m-grens wist te passeren. Een vergelijking tussen de ploegen onder ling t.a.v. het aantal overwinningen toont aan, dat Frankrijk vijf van de zes overwin ningen op de zuivere loopnummers be haalde, tegen België een en Nederland 0. Ook de beide hordennummers en de steeple eindigden met eerste plaatsen voor de Fransen. Op de technische nummers bleek echter duidelijk de vooruitgang van ons land, dat hierbij vier overwinningen behaalde, tegen Frankrijk twee en België een. Dit is wel zeer merkwaardig, daar de technische nummers vroeger juist altijd onze zwakke plek vormden. Door ziekte van Lammers viel Jo Zwaan in op de 100 meter. In een spannende race gaf onze landgenoot Saat zijn tegenstanders goed partij en ondanks het feit, dat hij kort voor de finish even door zijn knie ging en daardoor zijn balans verloor, wist hij zich met 10.9 sec. tweede te plaatsen achter de Fransman Perlot, die 10.8 sec. noteerde. Kansen bij de 400 m verloren Voor de 400 meter hadden onze lopers zeer goede kansen, waarvan echter geen gebruik werd gemaakt. De Kroon ging te snel van start en hierdoor ging een goede plaats, die bij een tactischer lopen zeker in zijn bereik had gelegen, verloren. Boven dien liep De Kroon zich niet geheel uit. Wolsink „still going strong" De 800 meter gaf een zeer spannende strijd te zien tussen de Fransman Belle garde en onze landgenoot Wolsink en het verschil waarmee Bellegarde als eerste door de finish ging was zeer gering. De tijd van ADVERTENTIE Heringa Wuthrich ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Buitenlanders starten Zondag in Zandvoort Aan de wedstrijden van de Koninklijke Nederlandse Motorrijdersvereniging op Zondag aanstaande op het Zandvoortse cir cuit zullen meer buitenlanders deelnemen dan vorige keren. Het is gebeurd, dat het publiek enigszins teleurgesteld moest wor den, omdat Italianen op het laatste ogenblik telegrafeerden, dat zij verhinderd waren. Thans is de regelingscommissie van de KNMV anders aan het werk gegaan. Per auto zijn de heren Petri en Uhle er op uitgetrok ken. In Zwitserland spraken zij met de nationale kampioen H. Vidonne. die in zijn land vele successen heeft geboekt en daar zijn krachten gemeten heeft met buitenlan ders. In een ander land is hij nog niet uit gekomen, doch hij verklaarde zich bereid naar Zandvoort te komen en zal starten in de 500 cc. klasse. Van Genève gingen de heren naar Italië en sloten contracten af met L. Baviera, E. Scopigno (350 cc.) en Bena- sedo (500 cc.) Aangezien verbreking van het contract moeilijkheden zullen opleveren, kan op hun komst gerekend worden. Op hun terugtocht ontmoetten de leden van de regelingscommissie de Parijzenaar G. Houel, die voo'- de oorlog ook al in ons land uitgekomen is. Hij wilde graag in Zandvoort rijden, doch op Dinsdag 3 Augur<us moet hij in San Sebastian starten. Er is een regeling gemaakt, dat hij in beide wedstrijden kan uitkomen. Van Frankrijk gingen de heren naar Bel gië. waar zij afspraken maakten met de Belgen Goffin. Delabarre, Dauwe (allen 350 en 500 cc.), en Vertriest (500 cc.) en met een aantal Engelsen, onder wie Scott en Petch, die reeds met succes in Zandvoort hebben gereden. Voor de races van Zandvoort zijn uitslui tend renners met een eigen motor uitgeno digd en de bezitters van een fabrieksmachine komen niet aan Ce start. Dat heeft tot voor deel, dat renne:van ongeveer gelijke krachten zullen deelnemen. Voor onze landgenoten staat behalve de eer om een buitenlander te kloppen nog het kampioenschap op het spel. De KNMV houdt een competitie van vier wedstrijden voor alle klassen. Heineman heeft de beste resul taten geboekt in de 125 cc. klasse, doch de kampioen van het vorige jaar Dick Renooy zal trachten de titel te behouden. Lagerwey die in Assen met succes heeft gereden, kan nog voor een verrassing zorgen. Bo Simons leidt in de klasse 250 cc. en in de 350 cc. klasse staan Simons en Van Rijswijk gelijk in aantal punten. Drikus Veer, die plannen had naar Australië te vertrekken, is nog in ons land en heeft kans kampioen te worden in de 500 cc. Hij leidt, doch Van Rijswijk kan ook-de titel veroveren. Deze middag zullen ook de motoren met zijspan over de baan gaan. Er wordt een race van zeven ronden gehouden. HONKBAL Uit de eerste klasse zijn dit weekeinde vele verrassingen te melden. Verloor OVVO Za terdag met 2—5 van VVGA, ook HHC zag Zondag geen kans te winnen en leed tégen Schoten een 71 nederlaag. Ajax kon een kostbaar puntje aan haar totaal toevoegen door een 33 gelijk spel tegen Blauw Wit. EDO, dat met 32 van SC Haarlem verloor, komt nog danig in het gedrang, terwijl SC Haarlem zich thans wel veilig kan achten. De stand is thans: HHC 11 8 1 2 17 OVVO 9 5 2 2 12 Blauw Wit 11 5 3 3 13 V. V. G. A. 11 6 1 4 13 Schoten 11 3 4 4 10 SC Haarlem 11 3 3 5 9 EDO 10 3 0 7 6 Ajax 10 1 2 7 4 HHC—Schoten 1—7 HHC heeft niet de kracht gehad haar reeds in de eerste innings tegen Schoten opgelopen 40 achterstand in te lopen. Viermaal 4 wijd, een fout van Jole, die overigens een prach tige partij speelde, een fout van Noordhof en een honkslag van Hogendijk gaven de Schotenaren een 40 voorsprong. HHC heeft op het werpen van Keulemans niets kunnen presteren. De Schotenwerper was ook ditmaal in goede vorm. Zijn veld liet hem echter ook zeer weinig in de steek. Hierbij onderscheidde zich vooral korte stop Van der Berg o.a. door een prachtige vang- bal. Slechts Noordhof (0.500), Gaartman (0.250) en Smid (0.250) konden het tot vei lige tikken brengen. Schoten voerde haar voorsprong in de vierde, vijfde en negende innings op dank zij fouten van het HHC-veld. HHC: Duinker, die reeds spoedig in de eerste innings door Smid werd vervangen en Smid: 9x3 slag, 4x4 wijd, 3 h.s. tegen Schoten: Keulemans: 9x3 slag, 3x4 wijd, 4 h.s. tegen. HHC: 000010000 1 Schoten: 400110001 7 EDO—SC Haarlem 2—3 SC Haarlem heeft zich dank zij een moei zaam bevochten zege op EDO practisch in veiligheid gebracht. Hoofdzakelijk mag deze zege op naam geschreven worden van De Mon, die tegen de sterke EDO slagploeg liefst 15x3 slag noteerde. Overigens heeft het Haarlem-veld zijn werpers ditmaal ook goed gesteund. Slechts tweemaal liet het hun in de steek. Ook de EDO-werper Vrene- goor kan op een goede wedstrijd terugzien, terwijl zijn veld eveneens goed werk leverde. In de eerste vier innings konden geen beide partijen tot scoren komen. In de vijfde innings nam SC Haarlem een 20 voor sprong dank zij twee tweehonkslagen (Huys. stede en Swennelcer); de gebroeders Scheur man kwamen door een fout en 4 wijd op de honken. EDO had in de gelijkmakende innings zijn antwoord klaar. De Nieuwe en Augustinus, door 4 wijd. op de honken gekomen, werden door Kops thuis geslagen (22). Ofschoon De Mon in de zesde innings een inzinking kreeg (3x4 wijd) kon EDO niet tot scoren komen In de achtste innings volgde Haar lems derde punt. Werpers: De Mon (SC Haarlem): 15x3 slag, Wolsink, 1.54,4 betek.ende een verbetering van zijn persoonlijk record, dat hij met 1.55,8 op 9 Juli te Rotterdam noteerde. Onze tweede loper, de jeugdige Van Kreu ningen, die tijdens dé nationale kampioen schappen Wolsink zo goed partij had ge geven, stelde teleur. Zeer spectaculair was het hoogspringen van de uit Dakar afkomstige Fransman Thiam, wiens prestatie ver uitstak boven die der andere springers. Nadat hij zich als eerste gekwalificeerd had met een sprong van 1,98 meter, trachtte hij nog enkele ma len tevergeefs het Franse record van 2,04 meter te verbeteren. Wessels, de in België woonachtige Neder lander, toonde met 3 sprongen over de 7 meter weer zijn klasse bij het vèrsprin- gen. Met 7,11, 7,25 en 7,29 meter bleef hij Faucher (Frankrijk) veruit de baas. Leeu wenhoek eindigde op dit nummer als derde. De prestaties bij het discuswerpen ver schilden onderling niet veel. Het was ten slotte de Belg Mertens, die met een worp van 43,205 meter de eerste plaats bezette, gevolgd door zijn landgenoot Kintziger met 43,12 meter. De Nederlander Derichs wierp 42,065 meter, een persoonlijk record, waar mede hij de derde plaats bezette. 8x4 wijd, 4 h.s. tegen. Vrenegoor (EDO): 9x3 slag. 3x4 wijd, 8 h.s. tegen. De beste slagmensen waren: Kok (0,666) en Bloemink (0,500) bij SC Haarlem en Augustinus (0,500) bij EDO. Overgangsklasse B RCH herstelde zich van haar nederlaag tegen de HHC-reserves en versloeg thans SC Haarlem II met 13—3. HCK blijft volgen door een 65 overwinning op TYBB. HFC Haarlem won met 9—4 van Celeritas en HHC II schijnt eerst thans goed op slag te komen, getuige de 84 overwinning op Sparta in Rotterdam. De stand is hier: RCH HCK H C K 2 HFC Haarlem Sparta TYBB SC Haarlem 2 Celeritas Eerste klasse: Blauw WitAjax 33; VVGA—OVVO 5—2; EDO—SC Haarlem 2—3; HHC—Schoten 1—7. Overgangsklasse A: ABCWatergraafsmeer 30; Ajax 2TIW 5—0; DWS—DOS 3—17. Overgangsklasse B: SC Haarlem 2—RCH 5—17; HCK—TYBB 65; HFC HaarlemCeleritas 105; Sparta —HHC 2 4—8. Tweede klasse A: THB— Laakkwartier 54. Tweede Klasse B: HHC 3 —HCK 2 5—22. Tweede klasse C: DEC— Rooswijk 97; RCH 2DWV 219; Spar taan 2Kennemerland 213. Tweede klasse D: QuickZeeburgia 1110. 12 9 1 2 19 12 9 0 3 18 12 7 0 5 14 11 6 1 4 13 11 5 1 5 11 11 4 1 5 9 12 3 0 9 6 13 2 0 11 4 AUSTRALIë WON DE AMERIKAANSE FINALE. Australië heeft de Amerikaanse zónefinale reeds gewonnen. In het dubbelspel wonnen Frank Sedgman en John Bromwich met 64, 75, 62 van Gustavo Palafox en Armando Vega. De stand is thans 30 voor Australië, dat nu tegen Zweden uitkomt voor de interzönefinale. OOK ZWEDEN EEN STAP VERDER. In het derde enkelspel van de Davis Cup ontmoeting ZwedenDenemarken, finale Europese zóne. won Johansson (Zw.) met 3—6, 7—5, 6—0, 4—6, 6—2 van Nielsen (D.). De partij tussen Bergelin (Zw.) en Ulrich (D.) werd wegens regen gestaakt toen de Zweed met 6—0. 6—2 voor stond en zal niet worden uitgespeeld. COUREUR FRY VERONGELUKT. De 31-jarige bekende Britse coureur Fry is tijdens training te Baldford Camp voor een. snelheids heuvelklim in zijn zelfgebouwde kleine racewagen verongelukt. SCHEIDSRECHTER OVERLEDEN. De 40-jarige scheidsrechter J. van Waalwijk van Doorn uit Den Helder, die te Amsterdam de voetbalwedstrijd HEDWWilhelmina Voor uit leidde, is op het veld aan hartverlam ming overleden SCJIERPSCHUTTERES. De Amerikaanse Jean Lea werd te Kopenhagen met ruime voorsprong op haar landgenote Jean Richards wereldkampioene boogschieten. Zij brak hierbij vier wereldrecords. SCHERPSCHUTTER. Bij de heren ging het wereldkampioenschap boogschieten naar de Zweed Hans Deutgen. De tweede plaats was voor Einar Holbek (Denemarken). OM DE GOUDEN VAAN. Van 2 tot en met 5 Augustus heeft de jaarlijkse betrouw- baarheidstocht voor motorboten plaats, die bekend staat als de Pavilion d' Or. Het par cours loopt van Terneuzèn via Antwerpen en Hasselt naar Luik. WHITEHOUSE EN ROSIER WONNEN TE ROUAAN. Whitehouse (Eng.) won met zijn Coopêr te Rouaan de race voor 500 cc. wagentjes. Tweede en derde werden Cooper en Brandon, eveneens met Cooper. In de zware klasse werden Rosier (Talbot) en Pozzi (Pozzi Spécial) nummer één en twee. RAY FAMECHON BEHOUDT TITEL. Door een knock-out-overwinning in de derde ronde van het gevecht tegen zijn Spaanse uitdager Luis de Santiago, te Madrid ge houden, heeft de Fransman Ray Famechon zijn Europese vedergewichttitel behouden. JOE LOUIS—EZZARD CHARLES. Joe Louis, die Vrijdag zijn terugkeer naar de ring aankondigde, zal in September probe ren de titel wereldkampioen boksen aller gewichten van zijn opvolger Ezzard Charles terug te winnen. Hij zal daarvoor een 15 pond moeten afvallen en is zijn training dan nok al begonnen. RONDE VAN CASTRICUM. De jonge Haarlemse amateur Adri Voorting won Zon dag de ronde van Castricum met een snelle eindspurt. Zijn clubgenoot L. Kiekens werd door een ernstige val uitgeschakeld.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5