c Onze dames brachten de Nederlandse tennisploeg een ruime overwinning Haarlemse Vierdaagse tippelaars deden in „Rosehaghe" hun verhaal Het kostbare deposito Maandag 31 Juli 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 4 De dertigste officiële landenwedstrijd tussen de tennisploegen van Nederland en België, die Zaterdag en Zondag in het D.D.V.-tennisstadion te Amsterdam is ge speeld, is in een al even verrassende als grote zege voor onze landgenoten geëindigd. Van de 34 gespeelde wedstrijden won de Nederlandse ploeg er 23 en de Belgische 11. Deze sprekende overwinning was voor een zeer groot deel te danken aan de Neder landse dames, die uit de 8 enkelspelen en 2 dubbelspelen 9 punten verzamelden. Alleen mevr. Schmier verloor haar single van de jeugdige Belgische debutante mej. Mercelis. De heren wonnen van de 16 enkel spelen 7 matches en van de 4 dubbelspelen eindigden er 3 in een Nederlandse zege, zodat zij uit 20 partijen 10 punten behaal den. Het meest in het oog lopend bij deze lan- denontmoeting was wel, dat de Neder landse dames in alle linies over de Belgi sche zegevierden. Zowel bij de heren als de dames speelden alleen de sterksten tegen de sterksten en de zwakkeren tegen de zwakkeren. Bij de dames wedstrijden smaakte de drievoudige Belgische kam pioene, mevrouw Van CutsemDe Bor- man, geen enkele maal het zoet der over winning. Zaterdag verloor zij haar enkel spel van de Nederlandse kampioene, mej. Nel Hermsen, en Zondag moest zij de meer derheid erkennen van mevrouw J. Roos Van der Wal. Met Belgiës sterkste speler Washer (de beste speler van de beide ploe gen samen) verloor zij de mixed van mej. Hermsen en Linck en ten slotte dolf zij nog met mevrouw Isaac het onderspit in de damesdubbel tegen mej. Hermsen en mevrouw Schmier. Ook ae tweede Belgi sche speelster, mevrouw Van Leer, verloor alle vier matches, waarin zij uitkwam en waaronder de twee enkelspelen tegen mej. Hermsen en mevrouw Van der Wal. Heren speelden gelijk BIJ de heren was het anders. Aan beide 2ij den waren ér 8 opgesteld. Bij Nederland ontbraken Van Swol (wegens zijn drukke werkkring speelde hij slechts 1 dubbelspel op Zondagmiddag) en Krijt wegens familie omstandigheden. Onze eerste man was daardoor Linck, tweede Van Meegeren, derde Rinkel en vierde Wilton. Voor Bel gië waren het respectievelijk Washer, Peten, Brichant en Geeihand. De nummers een en twee kwamen over en weer tegen elkaar. Hetzelfde geschiedde met de num mers drie en vier en ook in de lagere regio nen. Bij deze enkelspelen bleek overduidelijk, dat de Belgische topspelers sterker zijn dan de Nederlandse. Washer won met 75, 64 van Linck en veegde Zondagmiddag onze tweede man, Van Meegeren, met 60, 60 van de baan. België's tweede speler, Peten, won eveneens van Van Meegeren, maar werd in drie sets door Linck versla gen. Rinkel verloor zowel van Brichant als van Geeihand. Wilton bracht het er tegen deze twee iets beter af, al scheelde het een haar. Hij verloor eveneens van Brichant, maar versloeg Geeihand, nadat deze op 97 en 54 een matchpunt had verloren. Van de voornaamste acht enkelspelen won België er dus 6 en Nederland 2, waarbij nog vermeld moet worden, dat vijf van de zes Belgische zeges in twee sets werden behaald, terwijl de beide Nederlandse over winningen werden geboekt in harde ge vechten van drie sets. Dezelfde Washer, die zich een klasse apart had getoond in de enkelspelen, werd merkwaardig genoeg in zijn dubbelspel met Brichant door Nederlands beste heren- dubbel Van SwolRinkel kansloos versla gen. In nauwelijks 20 minuten hadden onze landgenoten, die bijzonder goed op dreef waren, de strijd met 61, 61 ge wonnen. De aces van Van Swol waren Washer herhaaldelijk te machtig. Het listige netspel met prachtige cross-volleys van Rinkel was in deze landenwedstrijd van buitengewone sterkte. Onze sterkste dubbel speelde weer in internationale vorm maar kreeg daar ook door het zwakke spel Voor hel eerst sinds 15 jaar: Nederlands poloteam wint te Brussel Te Brussel heeft het Nederlandse water- polozevental een verdiende 74 overwin ning behaald op de Belgische ploeg, De zeventallen waren als volgt samen gesteld: Nederland. Doel: Van Gelder (HZPC); achter: Bijlsma (Haarlem), Keetelaar (Rob ben) en Braasem (Haarlem); voor: Korevaar (Merwede)Van Feggelen (Meeuwen) en Smol (Zian). België. Doel: Desmet; achter: Smits, Mar tin en Rigaumont; voor: Sierens, Simons en Van den Steen. De overwinning werd behaald door de ploeg, die er gezien de betere techniek en grotere snelheid en bewegelijkheid het meeste recht op had. Gedurende driekwart van de eerste helft konden de Belgen, zij het soms met wat ruw spel, zich handhaven tegen het sterke aan vallende spel van onze landgenoten. De ruststand was 24. De jeugdploegen van beide landen speel den met 33 gelijk. (vooral van Brichant) de gelegenheid toe. Spannend was vooral de strijd tussen Linck en Peten. Linck begon met veel zelf vertrouwen en nam zonder ogenschijnlijke moeite een 52 voorsprong. Peten haalde op tot 45, maar kwam in de tiende game met 1540 achter te staan. Hij sloeg zich door twee setpoints heen en daarna bij advantage voor Linck door een derde, en won tenslotte de game en daarna met 86 ook de set. De tweede set won Linck met 62. In de beslissende nam Peten weer de leiding en stond zelfs met 41 voor. Verder bracht hij het niet. Toen het 44 was, raakte hij uit zijn concentratie, doordat hij zich ergerde over zijn eigen footfault, of wel aan de linesman, die het opmerkte en snel nam Linck de beide laatste games. Kübler houdt de gele trui vast Nadat de Luxemburger Diederich Zater dag in 6.45.23 de vijftiende étappe (Toulon Menton) had gewonnen, nam de Zwitser Kübler de rit MentonNice voor zijn reke ning. Hij won de 96 km. in 3.02.43 met ge ringe voorsprong op Bobet (Frankrijk A), Ockers (België A) en Robic (Frankrijk West). Kübler blijft ook Dinsdag de gele trui dragen. Ook verder zijn er in het algemeen klassement weinig veranderingen gekomen. De Luxemburgse ploeg is in het landen- klassement derde geworden achter België A en Frankrijk A. De enig overgebleven Nederlander De Ruyter, die 36e staat, kreeg een kleine boete en een straf van li minuut wegens het aan nemen van mondvoorraad van een officiële motorrijder van de Tour. Heden hebben de renners een dag rust. Waterpolo S.V.H.—H.V.G.B. 6-5 In Hilligersberg werd Zondagmiddag de hoofdklasse-competitiewedstrijd SVH-HVGB gespeeld: Kurre Bongertman en Hogeland bezorgden HVGB een voorsprong van 20, waarna SVH de achterstand omzette in een voorsprong van 42 met welke stand de rust in ging. Na de hervatting verkleinde Rol de HVGB achterstand maar aan de andere kant werd revanche genomen en er 53 van ge maakt. Wederom was het Rol die er 54 van maakte maar daarna hadden ook de gast heren wederom succes 64. Verwoed werd verder gestreden en nadat Hogeland nog eenmaal had ingeschoten werd het einde aangekondigd. Het was de laatste wedstrijd HVGB. stand is nu: Zian 9 8 0 1 16 54—30 Meeuwen 10 6 0 4 12 75—65 SVH 10 4 1 5 9 5365 HZPC S 4 0 i 8 61—53 HVGB 10 3 1 6 7 48—62 IJ 9 1 2 6 4 36—52 De Haarlemdames hebben ook de laatste competitiewedstrijd in de derde klasse B gewonnen. Gespeeld werd tegen Water lelie; de uitslag was 40. In de tweede klasse A dames ging DWR onvolledig naar Zian. Het verloor met 12—2. In de reserve eerste klasse A won HVGB 2 in den Haag tegen HZPC 2 met 9—2. Thuis ontving HVGB 2DJK 2 en hier werd de eindstand 31; In Den Helder werd Zater dagavond voor de reserve derde klasse B gespeeld de wedstrijd Bruinvissen 2DWR 3 die eindigde 34. Uitslagen kringcompetitie:, heren: HVGB 5 VZV 3 3—1; meisjes: VZV—HVGB b 3—0; HVGB a—DWT 0—3; HVGB b—VZV 0—6, Zilversfadfournooi In Schoonhoven werd Zaterdagavond voor hoofdklassers het Zilverstad waterpolo- tournooi gehouden waaraan werd deelgeno men door: HVGB, HZPC, Het IJ en Zian. HVGB won met 81 van Het IJ; de wed strijd HZPCZIAN werd door HZPC met 62 gewonnen, zodat HVGB in de finale kwam tegen HZPC. De Hagenaars bleven de Haarlemmers met 84 de baas, zodat HVGB eindigde op de tweede plaats. Cricket Rood en Wit verliest weer Een honderd van Stolk Tegen een der sterksten, Hermes D.V.S., verscheen Rood en Wit Zondag aan de Spanjaardslaan met ditmaal vijf invallers. Drie bowlers van het eerste ontbraken. Hermes batte eerst en sloot zijn innings na 3J4 uur op 225 runs voor 5 wickets. Aanvoerder Stolk, openingsbatsman van het Nederlands elftal, die dit jaar wel buitengewoon productief is, scoorde op nieuw een honderd: precies 100, not out. Een mooie innings in fraaie stijl. Met dat al was hij in het begin gemist. Er waren verscheidene vangen ook op anderen ge mist en het grondfielden van verschei dene spelers had eveneens veel te wensen gelaten. Rood en Wit heeft behoefte aan het enthousiasme, dat haar zusterver eniging H.F.C. zo krachtig heeft doen her leven. „Als iets waard is gedaan te wor den, is het waard goed gedaan te wor den", zegt men in het Moederland van de Koning der Spelen. Iedere tegenpartij van Rood en Wit speelt als ploeg met meer felheid en concentratie. Behalve Stolk met zijn century hadden v. d. Ende (34), Scheepmaker (30), v. d. Sloot (12) en Tettelaar (10 not out) aanmerkelijk tot het totaal bijgedragen. Bij de niet indruk wekkende Haarlemse bowlingcijfers dient aangetekend te worden dat L. Molyn (2 voor 60) zuiver ofschoon te weinig aggres- sief had gebowld en dat Bijleveld (2 voor 74) weinig geluk had. D. de Jong. wiens bowlen meestal ook goed van lengte was, nam 1 voor 47. Er restte- drie uur speeltijd en van dit Haarlemse elftal kon men niet veel runs verwachten, te minder omdat een van de beste batsmen, Chapon, tijdens het fielden was geblesseerd en daarom als laatste man (met een „runner") alleen nog maar kon verschijnen om te pogen zijn wicket op te houden. Het viel nog mee. Het openingspaar hield geruime tijd stand; Menalda van Schouwenburg zelfs meer dan een uur, waarin hij 15 runs maakte. Van Baasbank, niet geheel fit, scoorde een snelle 22 en op 40 was pas een wicket neer, maar daarna verliep de innings vlug. Na de snelle bowlers van Hermes, die men goed „had gezien", bleken Scheffer en Tettelaar groter moeilijkheden te veroor zaken. De meeste batsmen kregen zij evenwel van erg-zwakke slagen gevangen. Denijs (25) blonk met een goede, solide innings uit. Toen op 95 al acht wickets ver loren waren leek het einde nabij; de bowlers L. Molijn en D. de Jong slaagden er evenwel na een onzeker begin in, een uur lang stand te houden voor het negende wicket en de score zozeer te verhogen, dat Hermes nog even onrustig werd en Stolk zijn hele bowling-arsenaal opnieuw moest bezigen. Toen De Jong gevangen was ging Molijn, die verscheidene fraaie slagen deed, nog wat door. Het einde van de innings kwam op 141 (Moliin topscorer met 28, De Jong 14, Everard 10). Er restte een half uur van de speeltijd toen het laatste wicket viel. Hermes won dus met 84 runs. De bowlingcijfers der Schiedammers waren: Ruiterman 2 voor 38, Scheffer 2 voor 16, Tettelaar 4 voor 25, v. d. Meurs 1 voor 16, Heyster 1 voor 36. De andere uitslagen In Rotterdam won Excelsior met 16 runs van Kampong. Excelsior 130 (Lalcwijk 20, Brounts 12, Dries 40, Hoenderop 11, Midden dorp 13. Van der Bijl 6—33, De Waard 251, Offerman 17). Kampong 114 (Eikelboom 14, Offerman 44, Van Esveld 19. J. Ooslerholt 453. Dries 441, G, Oosterholt 210). HBS versloeg op eigen terrein Quick (N.) met 147 runs en een wicket in handen. HBS 171 voor 9 (Boelhouwer 52, Herklotz 36, Scholten 10, Van Vliet 30 n.o. Broda 10. Burki 3—62, Engelsman 2—36, Phijffer 126, Groeneveld 239). Quick 24 runs (Dellow 7—5, Van der Vegt 2—17). De wedstrijd ACC—VVV in Amsterdam was voor de thuisclub met 88 runs en twee wickets in handen. ACC 168 runs (W. van Voor de kinderen s f y i||; Op een mooie zomerse dag was Clowntje Rick de tuin in gegaan met een boek. Hij zocht een goed plekje op, tegen de muur van de villa, en ging wat lezen. In het rond kwinkeleerden de vogels, het zachte windje ritselde door de bladeren der struiken. Rick was al gauw verdiept in de geschiedenis van z'n boek. Heerlijk rustig zat hij daar. Telkens sloeg hij een blad om en las weer verder Maar dè lucht was warm en het zonnetje broeide. Rick had er zelf nog geen erg in, dat z'n ogen gingen knipperen en dat hij eigenlijk nog maar half z'n gedachten kon houden bij wat hij lasHij werd slaperig. Dat kwam natuurlijk door de stilte, het zoemen van de bijtjes en het warme weer. Het boek gleed ongemerkt van z'n knieën op de grond; Ricks hoofd zonk achterover tegen de muur. Hij was in slaap gesukkeld. In het gebouw „Itose haghe" in de Hoofmanstraat schitterde het Zaterdag middag van de koperen, zilveren en gouden kruisen, waarvan de waarde in de wande ling oploopt. Vierdaagse deelnemers van alle leeftijden wensten elkaar geluk met de klinkende en blinkende resultaten waar mee hun borst was getooid. Spoor en tram hadden zich door vijftien wandelaars doen vertegenwoordigen, die zonder uitvallers de route volbrachten. De PoUtie door ze ventien agenten, die het er eveneens uit stekend zonder uitvallers afbrachten. Onder het dertiental deelnemers van de wandelclub „Jan Pastoors" waren er drie, die deze keer het gouden kruis verdien den, omdat zij voor de tiende maal hadden meegelopen. De wandelsportclub „Onder door" haalde elf van haar leden in, die zonder mankeren de tocht hadden uitgelo pen. Behalve de genoemde vier contingen ten waren er ook verscheidene individuele tippelaars bij, waaronder de 74-jarige G. H. Wamelink (achtste maal) en de 71- jarige „Ome Sam", de heer S. Govers. die reeds deelnam in 1917, toen de Nijmeegse Vierdaagse voor het eerst gehouden werd. De voorzitter van de contactcommissie, welke de wandelaars afvaardigde, de heer I. Doets prees het aandeel dat Haarlemse deelnemers in de Vierdaagse hebben ge had. Kwalitatief tenminste, want wat het aantal betreft was spreker ontevreden. Hij gaf met enkele voorbeelden aan dat Haar lem op het gebied van de wandelsport nog te weinig belangstelling toont. De hoofdinspecteur van de Haarlemse politie de heer A. F. Suurenaonck toonde zich verheugd over de prestaties van zijn mannen, die onder aanvoering van de bri gadier W. A. van Soest de mars hadden afgelegd. Hij viel de eerste spreker bij door op te merken, dat de wandelsport een veel groter aantal beoefenaars verdient. De beste propaganda vond de heer Suu- rendonck de zegevierende gezichten van de wandelaars als ze het einddoel hebben be reikt. Vervolgens werden de deelnemers gehuldigd door de heer A. A. Senden, be stuurslid van de Nederlandse W andelsport- Weelde 100 n.o. G. Barrett 12, Disselkoen 10 n.o. Alders 1—37, Pelser 1—36, Roodenburg 1—16, Slagter 4—60). VVV 80 runs (Slagter 20, Roodenburg 29, Sanders 722, Van Weel de 236, Hayward 15). In Amsterdam won VRA met 6 runs en 7 wickets van VOC. VOC 87 runs (Nieuwen- burg 37, Kettlitz 13. Terwiel 17. Klink 6—23, J. Smit 134, Kummer 114, Rosenbaum 2—2). VRA 93 runs voor drie wickets (Smit 12, Wittebol 20, Klink 14, Mulder 13 n.o,, Kummer 25 n.o., Terwiel 231, Koopman 1—7). In Enschedé liep PWSparta af in een draw. PW 130 (Leeftink 76, Vos 11, Stroink 24, Van der Linde 026, Wenneker 013, De Bruin 134, Schilthuis ,441, Aarsen 510). Sparta 81 runs voor 5 wickets. (Wenneker 30, De Bruin 27, Borranï 17. Leeftink 119, Hopink 3—9, DeutzEbeling 149). Haarlem wint een vriendschappelijke match Zaterdag speelde het eerste elftal van Haarlem een vriendschappelijke wedstrijd tegen een Roggewoning XI, een elftal uit 2e en 3e klassers, die het Haagse veld de Roggewoning bespelen. In vrij snel tempo scoorden onze stadge noten 162 voor 7 wickets. W. Peschar (27) en H. Boeree (28) gaven het team een goede start en hun voorbeeld werd gevolgd door Hub. Boeree met een harde 29 en Voogd met 21. Later waren het vader en zoon Maas, die met 21 n.o. en 11 n.o. de score tot 162 opvoerden op welk totaal Kleefstra sloot. De bowlingcijfers waren:. F. van Wijk 437, Lambers 264, Mets 0—32 en Hillenaar 124. De Haarlemse aanval bleek te sterk voor de Haagse spelers. Geen hunner slaagde er in de dubbele cijfers te bereiken en hun score kwam niet verder dan 38, W. Pescher bowlde 12, H. Boeree 2—5, P. Maas 22, Voogd 318 en Hub. Boeree 16. Haarlemse Cricketbond Rood en Wit 4Rood en Wit 5. Gewon nen door Rood en Wit 5 met 61 runs en 6 wickets in handen. Rood en Wit 4 110. H. Hackenitz 62. L. Paardekoper Overman 22 n.o. A. W. Hamburger 1 voor 24. J. J. Peere boom 5 voor 39. C. Poederbach 2 voor 16. Rood en Wit 5 171 voor 4. E. Koning 63. R. de Wijs 28. W. van Liemt 26. W. J. van Vliet 28 n.o. Joh. Faber 4 voor 35. CVHW 2Haarlem 5. Gewonnen door Haarlem 5 met 12 runs. Haarlem 5 52. G. Strik 19. Ch. Bosch 18. H. Lokman 1 voor 14. J. D. Leijer Jr. 4 voor 11. F. Jacobs 1 voor 14. J. v. d. Sluijs 3 voor 10. F. Vogelsang 1 voor CVHW 2 40. J. Machielse 12. E. ter Haar 5 voor 16. C. Dekker 2 voor 13. Ch. Bosch 3 voor 4. Rood en Wit aHaarlem jun. Gewonnen- door Rood en Wit met 46 runs. Rood en Wit a 97. J. W. van Zeeland 31. Th. de Windt 25. W. Aberson 12 n.o. R. Schlatmann 4 voor 24. J. Beijk Jr. 4 voor 26. Ch. Bosch 1 voor 37. Haarlem Jun. 51. R. Schlatmann 24. J. M. de Nobel 4 voor 25. J. P. de Ruig 4 voor 6. H. Wamsteker 1 voor 0. Tweede klasse In Leiden werd de tweede klasse wedstrijd LCCHaarlem 2 gespeeld. LCC won met 29 runs en 3 wickets. LCC 205 voor 7; Haarlem 2 176. De plaatselijke ontmoeting Rood en Wit 2 —CVHW werd door CVHW met 37 runs ge wonnen. CVHW scoorde 110 runs. Rood en Wit bracht het niet verder dan 73 runs. bond, die de Vierdaagse zeide te zien als een dwingend noodzakelijke uiting van vitaliteit en een prestatie van wilsvorming. Ome Sam", de 71-jarige Haarlemse deel nemer aan de Nijmeegse dagmarsen, ver telde dat hij gerust nog een paar dagen had willen doorlopen. Hij vindt het een prettige onderbreking van zijn werk in een olieraffinaderij. In 1917 nam deze oude wandelaarde heer S. Govers, al deel aan de tweede Vierdaagse welke in ons land werd gehouden. De volgende spreker, de heer J. van der Aart, lid van de Sportweekcommissie, die zich zelfs „als voetballer" ontevreden toonde over het aantal Haarlemse deelne mers aan de Vierdaagse. Hij zegde zijn medewerking toe voor grotere propaganda in de volgende sportweek. De wandelaars bleven na afloop van de huldiging nog even „in de bloemetjes" bijeen. ADVERTENTIE Taxi'1 Bel i 3 OOO DAG EN NACHT Wegrenners voor het wereldkampioenschap De sportcommissie van de N.W.U. heeft de Nederlandse ploegen voor do wereldkam pioenschappen op de weg, welke 19 Augus tus voor amateurs en 20 Augustus voor pro fessionals op het circuit van Moorslede wor den gehouden, definitief samengesteld: Amateurs: H. van Breenen (Amsterdam), J. L. Dekkers (Eindhoven), W. Dieli&sen (Beek en Donk), J. H. Nolten (Geleen). M. Roks (Sprundel) en C. F. Witteveen (Amsterdam). Reserves: W. Snijders (Zwanenburg) en A. Voorting (Haarlem). Beroepsrijders: W. van Est (St. Willibrord), H. de Hoog (Borgerhout, België), J. H. Jans sen (Elsloo), Th. Middelkamp (Kieldrecht. België), G. B M. Schulte (Den Bosch) en G. Voorting (Haarlem). Reserves: W. J. A. de Ruyter (Rotterdam). F. Vos (Den Bosch), W. Wagtmans (Breda) en F. P. van de Zande (Halsteren). Bovendien is besloten C. Bakker als stayer af te vaardigen, terwijl de Haarlemmer C. de Best voor eigen rekening zal gaan. Sport in 't kort DE VOORLOPIGE ITALIAANSE WIE LERPLOEG voor de wereldkampioenschap pen die te Luik en Moorslede worden ge houden, is als volgt samengesteld: Profs op de weg: Bartali, Magni, Martini. Leoni, Luciano. Maggini, Brasole. Contee Caspla en Bevilacqua. Achtervolging amateurs: Mes sina en Gandini. Achtervolging profs: Ben- fenati en Pontisso. Sprint amateurs: Sacchi, Maspes, Pugi en Perona, Amateurs op de weg: Ferrari, Spotti. Zanotti. Cinancolam, Piazza. Guidi, Moresco en Gandini. PETERS EN PIETERS. P. Peters van De Kampioen (Haarlem) won Zaterdag te Groningen de wielerwedstrijd voor amateurs over 72 km. Zijn clubgenoot P. Pieters ein digde op de vierde plaats. ADVERTENTIE De grootste en de beste! Bach in Spaarnwoude Frans Vester en Miep van Luin vertolkten de fluitsonates Men k'an gerust zeggen, dat zich in het openbare muziekleven nooit de gelegenheid voordoet om Bach fluitsonates bij elkaar te horen op één programma, waardoor men ze met elkaar zou kunnen vergelijken. De Bach-herdenking bood nu echter een ge rede aanleiding om deze gelegenheid te scheppen. Men kan veilig aannemen dat het publiek dat er voor naar de Stompe Toren van Spaarnwoude gepelgrimeerd was, waar de fluitist Frans Vester en de pianiste Miep van Luin een dergelijk „een zijdig" Bach-programma uitvoerden, zeld zame muzikale ervaringen heeft opgedaan, rijker en verrassender dan het had durven verwachten. Toen men vooraf het program ma inkeek dat vijf sonates van Bach ver meldde (van de acht die ons tot dusver bekend zijn), zal menigeen inderdaad een zekere „eenzijdigheid" geducht hebben. Vijf keer achter elkaar hetzelfde procédé, toe gepast door een en dezelfde componist! Hoe kan daar spanning in blijven? Hoe kan zo iets blijven boeien? Dat het kan, ja dat men zelfs na de uitvoering van vijf sonates spontaan de wens kon uiten om daarna de overige drie te horen, heeft deze uitvoering proefonder vindelijk bewezen. Het experiment als men het ten minste zo wil noemen toonde in de eerste plaats aan, dat Bach, door de rusteloze kracht van zijn genie, nooit eenzijdig is, ook al gebruikt hij het zelfde materiaal. Zijn fluitsonates zijn stuk voor stuk anders van vorm, van inhoud, van karakter. Men hoort steeds een andere Bach, maar dan toch weer zo, dat het nie mand anders dan hij zelf kan wezen. Zo moest deze avond de idée. „eenzijdigheid" wijken voor het groeiend besef, dat de naam Bach een waarborg is voor verschei denheid van steeds boeiende kracht. Vooreerst is er al onderscheid tussen de sonates voor fluit-solo met continuo en die welke een door de componist volledig uitgewerkte klavierpartij bezitten en gldus enigszins het karakter van een trio-sonate dragen. Van beide soorten werden er elk twee ten gehore gebracht. Maar welke frappante verschillen kon men waarnemen tussen sonates in E-majeur en in e-mineur van de eerste groep en nog ingrijpender tussen de nog sinds kort bekend gewor den sonate in g-mineur en de zeldzaam ori gineel geconcipieerde in b-mineur van de tweede soort. En dan was er nog de solo sonate in a-mineur, die een klasse op zich zelf uitmaakt en qua vorm tot het suite-genre behoort. Bach toont zich in al deze werken een lyricus, die als het ware op de romantiek vooruitloopt. Bij elk van de langzame delen ondergaat men de bekoring van een diep- gevoelige melodische stroom. Maar daar stelt hij dan de sterkste contrasten tegen over, nu eens speels en onderhoudend, dan weer stout constructief. Zo houdt hij de geest van de toehoorder wakker. Men kan er, eerlijk gezegd, niet genoeg van krijgen, want alles is raak en boeiend. Dit laatste kan het natuurlijk alleen zijn als in de uitvoering de potentiële kracht van het kunstwerk leeft. Frans Vester en Miep van Luin stelden ons dienaangaande niet teleur. Alleen in het begin met de sonate in E was het spel van de fluitist niet vrij van gemaniëreerdheid, misschien wel als gevolg van een speciale zorg voor voor een stilistisch verantwoorde interpre tatie van het notenbeeld. Maar het duurde niet lang of zijn toon en speelwijze kregen de bezieling uit de muziek zelve en zo werd het, met de steeds parate en fijnzinnige pianiste, een musiceren, dat men slechts prijzen en bewonderen kon. Ook om de verantwoording van de versieringsnoten; want wat dit betreft heeft Frans Vester zijn stijl van uitvoering der Bach-sonates zeer degelijk bepaald. Virtuoos waren de uitvoeringen buiten kijf, maar het bleef bij een virtuositeit die zich dienstbaar maakte aan de stijl en de eisen van het kunstwerk. Zo hebben wij in de Stompe Toren een zeldzame en waar dige Bach-herdenking beleefd. JOS. DE KLERK. Twee zilveren dienstjubilea bij het Leger des Heils De heer en mevrouw Korts-Boelens, beiden majoor bij het korps Haarlem centrum van het Leger des Heils, zijn Zaterdagmiddag in het officierskwartier met bloemen en geschenken gehuldigd bij een receptie ter gelegenheid van hun zil veren dienstjubileum. Zondagmorgen werd in de korpszaal Haarlem-centrum een herdenkingssamen komst gehouden, waarbij het officiers echtpaar is toegesproken door luitenant kolonel Huijg, die eertijds ook aan het Haarlemse korps verbonden was. Aan bei den werd het ordeteken voor langdurige trouwe dienst uitgereikt. Vorige week zijn uit het Huis van Be waring in Den Haag twee gevangenen ont snapt. Een van hen werd spoedig ge arresteerd, de andere heeft zich enige dagen later bij de politie gemeld. De politie zoekt thans nog naar een gevangene, die uit de strafgevangenis te Scheveningen wist te ontsnappen. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 29 Juli 1950 ONDERTROUWD: 29 Juli: A. M. van Eg- mond en K. S. Bretveld. R. J. J. Slassen en E. F. van Meurs. GEHUWD: 29 Juli: H. P. de Jonge en J. Broesterhuizen. C. A. Reijnhoudt en J. M. I. Cashoek. H. van Someren en F. M. Sprok- kreeff. BEVALLEN van een zoon: 26 Juli: M. D. G. van Dam—van der Loo. 28 Juli: P. Visser- Burger. C. E. DiebenWinnubst. A. J. Ber- telinkWolberink. M. W. Rodermondvan And el. 29 Juli: R. E. Olie—van de Witte. W. S. Scholte—van den Broek. BEVALLEN van een dochter: 28 Juli: M. K. Behrens—Elzinga. OVERLEDEN: 27 Juli: G. Wijnands, 83 j., Hercnsingei. J. J. Prins, 7 d.. Hazepaterslaan. FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim 53) „Het geeft niets, meneer Hirsch," zei je toen, „u heeft het nieuws blijkbaar ge hoord, maar ik zou u geen Dulkopf-aan- delen kunnen verkopen, al zoudt u mij tienduizend pond cadeau willen geven. Ik heb er niet zoveel meer over en die zijn toegezegd aan een vriend, die met mij in een of twee dingen heeft gezeten, die niet zo best uitgepakt hebben.". „Erg prettig erg oprecht de hele zaak! En toen kwam je weer terug met een woord van veront schuldiging, dat je zo lang weggebleven was. Je had gesproken met Hirsch, de grote ijzerfabrikant. Je hebt toen Dulkopf niet meer genoemd, maar toen ik heenging, had je mijn chéque voor tachtigduizend pond. Je huilde bijna, dat je de aandelen moest afstaan, maar je deed het." Onder zijn kennissen ging De Brest door voor een knap man. Op dat ogenblik was hij het frappante voorbeeld van de bewe ring die zegt, dat knapheid meer een uit drukking is van de ziel dan een physiek attribuut. In zijn eigenaardig gekleurde ogen lag een bijna giftig licht. Zijn slappe mond ontleende de weinige kracht, die er in lag aan de ingetrokken, kwaadaardige buiging van zijn bovenlip. Het was het ge zicht van een nijdige sater. „Luister," snauwde hij, „u heeft uw geld verloren, u klaagt en u bent nog dom ook. Ik zal u geen verklaringen meer voorleg gen. Ik heb u geholpen om uw marge in de Dulkopf-aandelen te dekken en als u niet wist, wat de opzet van de maatschappij was en wat uw verplichtingen waren, dan moet u een zeer slecht zakenman zijn. U zult de rest van uw verplichtingen dit jaar moeten betalen en dat is de reden, waarom u, als u geen dwaas bent, zult zorgen, dat u die tweehonderdduizend pond te pakken krijgt. Verder heb ik u niets meer te zeg gen. U bent te koppig. Een ander moet maar eens met u praten!" De Brest haalde zijn sigarenkoker voor de dag, stak een sigaar op en stond lang zaam op. Ook Parkinson was opgestaan. „Ga je weg?" vroeg hij. „Het is nutteloos om verder met u te argumenteren," verklaarde De Brest. Parkinson greep hem bij de arm. „Luister eens," zei hij. „Er is ergens een jongeman, die ik ken en waar ik weinig respect voor heb en die nogal een slappe ling is, maar waar ik meer mee op heb gehad sedert het ogenblik, dat ik gehoord heb, dat hij je een paar weken geleden tegen de grond geslagen had." „Als u het over Dutley heeft," zei De Brest, zijn sigaar uit zijn mond nemend, „die heeft mij toen bij verrassing neerge slagen. Ik was „Welnu, ik doe niets bij verrassing," viel Parkinson hem in de rede, „ik ga je de deur uitschoppen, De Brest en ik hoop, dat ik je gezicht nooit weer zal zien, tenzij we naast elkaar in de beklaagdenbank staan. Hoor je dat? En nuer uit!" De worsteling, die hierop volgde, was niet de moeite waard. De Brest was zo slap, als een man maar zijn kan, die zware sigaren rookt, de gehele dag drinkt, zich aan allerlei uitspattingen te buiten gaat, de gehele nacht doorboemelt en nooit enige lichaamsbeweging neemt. Kreunend lag hij ten slotte in de gang, waar hij door twee niet al te vriendelijke bedienden overeind geholpen werd. Achter zijn gesloten deur stak Parkinson zijn eerste sigaret op, gooi de het raam wijd open en belde om zijn ontbijt. Een crisis is af en toe vermoeiend en af en toe stimulerend. Parkinson bevond, dat de huidige crisis juist naar zijn smaak was. „In ieder geval ben ik nu van hem af!" mompelde hij bij zichzelf, terwijl hij een krant openvouwde. De noteringen van de effectenbeurs ver baasden hem. Er werden voortdurend aan delen van Boothroyd gekocht, die ondanks ae slechte geruchten tot 58 opgelopen wa ren. Na beurstijd werden ze voor 56 aan geboden. Maar toch die voortdurende aankopen' Parkinson gooide de krant op de grond en begon zijn pijp te stoppen. Er werd op de deur van zijn kamer geklopt. „Binnen!", riep hij. De deur werd opengeduwd. De Brest kwam aarzelend binnen. „Ben jij daar weer? Heb je nog niet ge noeg gehad?" riep Parkinson, uit. „Kan ik niet even vriendschappelijk met u graten, mijnheer Parkinson.?" „Ga weg met je vriendschappelijkheid! Wat wil je?" „Ik ben hier in uw belang," verzekerde De Brest hem ernstig. „Ik heb u een voor stel van groot belang voor te leggen. Wilt u vijf minuten naar mij luisteren?" „Dat zou misschien wel amusant zijn," was het schampere antwoord. „Kom bin nen en doe niet zo angstig. Ik heb van morgen mijn pleziertje gehad en ik weet nu alles van je af." De Brest sloot de deur en zorgvuldig de tafel tussen zichzelf en zijn gastheer hou dend, trok hij een stoel bij. „Mijnheer Parkinson," begon hij, „door omstandigheden, die wij beiden kennen, zijn de Boothroyd-aandelen reeds meer dan twintig punten gedaald en zullen in de eerstvolgende maanden waarschijnlijk heel weinig waard zijn." „Is dat jouw idee? Dan moet je de krant van hedenmorgen eens lezen, jongeman. „Voortdurende aankopen van Boothroyd." Wat denk je daarvan?" „Dit berichtje was misleidend. Er is gis teren nauwelijks iets in Boothroyd-aan delen omgegaan. Er is gerapporteerd, dat er een koper in de markt was, maar er zijn nauwelijks enige aandelen op de markt geweest." „Wat heeft dat te maken met jouw her verschijning hier?" vroeg Parkinson grof. „Ik dacht, dat ik je duidelijk genoeg te verstaan gegeven had dat je hier geen welkome bezoeker bent." „Spreekt u niet meer over dat ongeluk kige incident, als ik u verzoeken mag," zei De Brest met een poging tot een zeker ver toon van waardigheid. „U heeft uw geduld verloren en het is niet mijn gewoonte om een ouder man te slaan. Ik zei u, dat ik in uw belang hier kwam. Vertelt u mij eens, hoeveel aandelen Boothroyd u heeft verkocht?" „Wat heb je daar mee te maken?" „Windt u zich niet op. Het zou zeer in uw belang zijn, als u mijn vraag zoudt willen beantwoorden." „Ik zou van jou wel eens iets willen horen, dat in mijn voordeel is," gromde Parkinson. „Maar enfin, ik zal het probe ren. Ik heb nog 25.000 aandelen over en ik schaam mezelf, dat te moeten erkennen. De jonge Dutley, die geen enkel aandeel verkocht heeft, is iemand met meer moed dan ik!" „I-Ioor eens," zei De Brest, zich over de tafel buigend. „De prijs was gisteren 56 nabeurs en 58 op de beurs zelf. Ik geef u 62 voor uw 25.000 aandelen. Als u wilt, kunt u ze binnen een uur terugkopen en uw winst opstrijken en u behoeft niet bang te zijn, dat ik zal proberen de markt met uw aandelen te drukken, want ik heb ze voor het buitenland nodig." Parkinson brulde het uit van het lachen. „Zo, zo," zei hij, „zit je „short" en moet je nu leveren? En de afrekeningsdag is a.s. Vrijdag, hè? Dus het is de jonge Dutley, die de aandelen opgekocht heeft, zodat jij er niet aan kon komen! Wat een pracht vent!" „Ik heb de aandelen nodig van iemand, die een bona fide aandeelhouder is," legde De Brest met een poging om zijn kalmte te bewaren, uit, „om een grote transactie te completeren, die ik gedaan heb voor enige cliënten op de Amsterdamse beurs. Ik bied u een winst aan van vijf- of zes duizend pond, die u naar ik hoop in ge dachten zult houden tegenover enkele ver liezen, die wij samen geleden hebben." Parkinson wees met zijn pijp naar de deur. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6