Haarlems Dagblad cit «Sptêtijte lOaatlrmet^e Courant (3tono i6$6) Afstand Koning Leopold zal zijn bevoegdheden overdragen aan Kroonprins Boudewijn Troonsaf stand op 7 September 1951 Verslagenheid bij de Vlamingen Amerikaanse resolutie heeft voorrang boven de Russische agendapunten Noord-Koreanen zetten alles op alles om haven Poesan te bereiken 65e Jaargang No. 19615 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haartem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdag 1 Augustus 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.—. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom RUST EN VREDE zijn in België hersteld door een „verlate" troonsafstand van Koning Leopold III. Die houdt in dat hij pas op 7 September 1951, als kroonprins Boudewijn de burgerlijke meerderjarigheid (21 jaar) bereikt zal hebben en een jaar militaire studie volbracht, formeel afstand zai doen. Maar in de practijk doet hij het nu reeds, want binnen een paar dagen zal een wet door het parlement worden aan genomen, die de overdracht van de konink lijke bevoegdheden op de kroonprins regelt. Instede van een koning of een regent zal het dus gedurende ruim een jaar een kroonprins zijn, die de koninklijke be voegdheden in België bezit en uitoefent. En daarna zal hij tot Koning worden uit geroepen en gekroond. Het is begrijpelijk als na zes jaar rede twisten over de koningskwestie en na een verzet in den lande, dat tot groot oproer dreigde te worden en waarbij zelfs de mo gelijkheid van revolutie dreigde, velen in België opgelucht zijn door de oplossing, die eindelijk gevonden is en door alle partijen onderschreven. In de proclamatie, waarin Leopold III zijn voornemen tot troons afstand den volke bekend maakt, staat te lezen: „Ik neem deze ernstige beslissing, nadat ik van bevoegde personen de ver zekering heb ontvangen dat de drie natio nale partijen de meest loyale politieke medewerking aan mijn zoon zullen ver lenen en alles in, het werk zullen stellen om roncbjhcm de 'eendracht van de Belgen tot stanct-'te brengen." Zo wordt de komst van de vijfde Koning van België ingeluid. Zijn vader spreekt van een zware taak, die op jonge schouders zal worden gelegd. Wel mag dat erkend worden. Als naaste buren van het Belgische volk, waarmee wij sinds de tweede oorlog in zo vriendschappelijke betrekkingen getreden zijn en waarmee (ten dele) reeds belangrijke economische samenwerking is bereikt, hebben wij Ne derlanders alle reden om de kroonprins- met-koninklijke-bevoegd'heden, straks de Koning Boudewijn, met bijzondere harte lijkheid te begroeten. Moge het hem ge geven zijn te slagen in een grote en zware taak en moge een gelukkig leven hem zijn beschoren. Het verloop van de nu opgeloste konings kwestie zal in België's historie niet als een verheffende episode worden geboekstaafd. Het heeft ons Nederlanders niet gepast daarin van enige voorkeur ter ene of ter andere zijde blijk te geven. Onze mening deed trouwens, waar het de vraag voor of tegen Leopold betrof, niet ter zake en kon bovendien nooit voldoende gegrond zijn, omdat een buitenlander niet vermag zich de gevoels-verhouding tussen een volk en zijn Koning in te denken. Wel hebben wij ons ernstig bezorgd ge maakt over de wijze, waarop de democratie in het geding is gekomen. Het is begrijpe lijk dat de positie van een Koning, die slechts één partij achter zich heeft zij het dan de sterkste, met een kleine vol strekte meerderheid in den lande door andere partijen niet houdbaar wordt ge acht. Het wordt onrustbarend als men het zover laat komen, dat tenslotte geweld de beslissing brengt. Niet alleen in België, heeft men de vraag gesteld of het te niet doen van een meerderheids-besluit door opstandig, ver zet geen gevaarlijke verzwak king van de democratie betekende, of er geen precedent mee' werd geschapen dat kwade gevolgen zou kunnen hebben. Som migen hebben er niet alleen voor België, maar ook voor de andere landen der Wes terse democratie een kwaad precedent in gezien. Hun vrees is kennelijk, dat het gebeurde in België tot navolging in die landen zij het bij kwesties van gans andere aard zou kunnen leiden. Deze vrees lijkt overdreven. Men kan van de Westerse landen tegenwoordig moeilijk zeggen, dat zij bijzondere neiging tonen om eikaars binnenlandse politiek na te bootsen. Men kan ook niet beweren dat België te dien aanzien een toonaangevende rol in het Westen zou spelen. Of België-zelf nadeel van een thans ge schapen precedent zal ondervinden is nog zeer de vraag. Het betrof hier, omdat het de persoon van een Koning gold, een kwes tie van zeer bijzondere en ongewone aard. Enig volgend conflict tussen partijen zal, zolang het de Koning niet betreft, er nooit mee vergelijkbaar zijn. Wellicht zal de op gedane ervaring binnen zekere tijd tot een Belgische grondwéteherziening kunnen lei den, waarbij men de positie des Konings scherper en duidelijker omlijnt. De Belgische politieke partijen zelf zul len wel geen van drieën ooit met vreugde en zelfvoldoening aan de koningskwestie terugdenken. Zij kan zeker niet gelden als een goed voorbeeld van toepassing der par lementaire democratie. Op -het ogenblik (in April j.l.) waarin men door het overleg tenslotte tot een oplossing was gekomen, is men niet op de hoofdzaak, maar op bij zaken gestrand. De beslissing is nu gevallen Niet alleen voor het Belgische vólk, maar voor geheel West-Europa is het te hopen dat eendracht in België de grote vraagstukken, die aan de orde zijn, zal helpen oplossen. Overeenkomst in de Belgische Koningscrisis BRUSSEL, 1 Augustus. (Reuter en United Press). De beslissing in het Belgische conflict is in de afgelopen nacht gevallen. De onderhandelingen tussen de Koning on de vertegenwoordigers der drie grote partijen, tot stand gekomen door bemiddeling van het Verbond van Ex-politieke Gevangenen, hebben in de vroege morgen geleid tot een overeenkomst, die inmiddels door de belanghebbenden is ondertekend en welke bepaalt, dat Koning Leopold de Derde op 7 September van het volgend jaar afstand zal doen van de troon en zal worden opgevolgd door zijn zoon Boudewijn, die op deze datum 21 jaar zal worden. Tot zo lang zal de Kroonprins de koninklijke be voegdheden dragen, die hem door zijn vader zullen worden opgedragen zodra in het parlement een wet zal zijn aangenomen, die deze overdracht mogelijk maakt. Deze overeenkomst is gebaseerd op het voorstel, dat Koning Leopold in April opperde doch dat door de socialisten werd afgewezen omdat de Koning weigerde een definitieve datum voor zijn troonsafstand vast te stellen en zich niet wenste te binden ten aanzien van zijn vertrek uit het land. R. P. 3000 duplexwoningen voor gerepatrieerden De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft een extra contingent van 3000 duplexwoAingen beschikbaar gesteld voor gerepatrieerden uit Indonesië en Overzeese gebiedsdelen. Van deze wo ningen zijn er achthonderd, bestemd voor gedemobiliseerden van de Koninklijke Landmacht en de Koninklijke Marine. Deze woningen zijn op advies van de Nationale Demobilisatieraad als volgt verdeeld over de provincies en de drie grote steden: Groningen 35, Friesland 30, Drente 25, Overijssel 58, Gelderland 68, Utrecht 48, Noordholland (zonder Amsterdam) 60, Zuidholland (zonder Den Haag en Rotter dam) 89, Zeeland 16, Noord-Brabant 85, Limburg 74, Amsterdam 72, Rotterdam 70, 's Gravenhage 55. Voorts zijn vijftien wo ningen in reserve gehouden voor oorlogs invaliden. De verdeling over de gemeenten zal geschieden in ovterleg met de desbe treffende provinciale demobilisatie-raden. De woningen zullen bij voorkeur komen in de nabijheid van de plaats, waar de ge demobiliseerde werk heeft gevonden. De overige 2200 woningen zijn bestemd voor burger-gerepatrieerden. Mars naar Brussel was reeds begonnen Reeds Maandagavond om 10 uur zou de overeenkomst, die hedenmorgen werd be kend gemaakt, door de Koning zelf in een radiorede zijn medegedeeld aan het Belgi sche volk. Op het laatste moment echter kwam een kink in de kabel, toen de Koning nog ingrijpende wijzigingen in de tekst der overeenkomst wilde aanbrengen. Opnieuw moesten onderhandelingen worden begon nen, die de gehele nacht duurden. Kroonprins Boudewijn van België. Intussen was de „mars naar Brussel" reeds begonnen. Van Luik en andere cen tra der anti-Leopoldisten uit begonnen in de nacht reeds autobussen en vrachtwa gens te vertrekken, volgeladen met socia listen die in Brussel aankwamen terwijl de troonsafstand werd bekendgemaakt. Van incidenten is geen melding gemaakt en het „nationale comité voor gemeenschappelijke actie" heeft daarna vanmorgen officieel medegedeeld, dat het de mars naar Brussel heeft afgelast. Het comité verklaart, de voor de konings kwestie gevonden oplossing als bevredi gend te beschouwen. Buset, de voorzitter van de socialistische partij, verklaarde hedenmorgen: „Het is nu te laat om de mars naar Brussel te doen stoppen, daar velen reeds op weg zijn. Doch ik zal per radio order geven aan de betogers om zich, bij aankomst in Brussel, naar het socialistisch hoofdkwartier te be geven." Buset zeide verder de autoriteiten ver zocht te hebben om de politie opdracht te geven gematigd op te treden. Minister-president Duvieusart had gis termiddag aan journalisten een verklaring gegeven, waarin hij een „verzoenend ge baar" van de Koning aankondigde. Dit ge baar zou bestaan in het zoeken naar een oplossing op basis van het koninklijke voorstel van April. De leiders der drie grote partijen begaven zich na overleg met de chef van het kabinet des Konings, graaf De Berryer, naar Laeken en kwamen met de Koning tot overeenstemming, die daar na een ministerraad presideerde waar de overeenkomst werd vastgesteld. Koninklijke verklaring De tekst van de koninklijke verklaring, waarmede de vorst zijn voornemen tot troonsafstand bekendmaakte, luidde: „De Koning heeft de afgevaardigden van de drie traditionele partijen ontvangen, die hem lieten weten, dat zij hopen, dat men een einde zou maken aan de crisis die het land doormaakt, met eerbiediging van de monarchie en van het vorstenhuis en met de innige bezorgdheid de eendracht van de Belgen te verzekeren." De Koning heeft hun geantwoord: „Sedert de Koninklijke crisis in België duurt, heb ik steeds gemeend, dat de eer ste maatregel, die moest genomen worden, het herstel van de grondwettelijke orde was. Dit is thans een gedane zaak. Ik heb steeds gemeend dat het mijn plicht was in te gaan op de wil, dat ik de uitoefening van mijn grondwettelijke prerogatieven zou hervatten, die door de Verenigde Kamers mocht worden te kennen gegeven. Dit is wat ik op 22 Juli heb gedaan. Op 15 April 1950 in mijn boodschap aan de natie heb ik er op gewezen, dat ik mij mijn rol van staatshoofd slechts kan in denken buiten en boven de partijen, ten einde een rol van scheidsrechter te kunnen vervullen in ogenblikken van crisis, alleen bezorgd om de hogere belangen van het land. Sedert mijn terugkeer in België heb ik met pijnlijk leedwezen gezien dat de harts tochten, die de Belgen rond mijn persoon verdeelden, in plaats van te verzwakken, nog scherper waren geworden en dreigden ernstige schade aan het vaderland te be rokkenen op een ogenblik waarop de inter nationale toestand meer dan ooit eist, dat het land hechter aaneengesloten, is. Ik heb dan ook besloten aan de regering en aan het parlement te vragen, zoals ik had voorgesteld in mijn boodschap van April, een wet aan te nemen, waarbij mijn macht wordt toegekend aan mijn zoon Prins Boudewijn. Deze toekenning van de koninklijke macht aan Prins Boudewijn lijkt mij de nodige stap te zijn naar de oplossing die zijn troonsbeklimming moet mogelijk ma ken, wanneer hij zijn burgerlijke meerder jarigheid zal hebben bereikt, indien, naar ik hoop en wens, de rond mijn zoon be loofde verzoening tot stand is gekomen. Ik neem deze ernstige beslissing, nadat ik van bevoegde personen de verzekering heb ontvangen dat de drie nationale par tijen de meest loyale politieke medewer king aan mijn zoon zullen verlenen en alles in het werk zullen stellen om rond hem de eendracht van de Belgen tot stand te bren gen. Ik wens dat op het ogenblik, waarop zich een bevredigende oplossing voordoet, na de ernstige moeilijkheden van de laatste tijd, de belangrijke sociale, culturele en gewestelijke vraagstukken, waarvoor het land zich geplaatst ziet, weldra langs de normale weg van ons democratisch regime een oplossing zullen vinden. Op alle Belgen doe ik een dringend be roep tot eendracht, vooral tot dezen, die mij sedert jaren steeds hun aangrijpende aanhankelijkheid hebben betuigd. Laten allen hun loyale medewerking aan mijn zoon verlenen en hulp bij de zware laak, welke op zijn jeugdige schouders zal rusten." Volgens de laatste berichten zal de Bel gische regering niet aftreden, al verwacht men dat de vier uitgesproken Leopoldis- tische ministers De Vleeschauwer, Van Zeeland, Carton de Wiart en Moreau hun ontslag zullen aanbieden. In Brussel deden gisteravond geruchten de ronde volgens welke Koning Leopold naar Engeland zou gaan. Een woordvoer der van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken verklaarde echter, dat het de Engelse regering niet bekend was, dat Leopold dergelijke plannen had. Men neemt echter algemeen aan dat de Koning spoedig uit België zal vertrekken. Koning Leopold op hef punf fe vertrekken? Achille van Acker, een socialistische oud-minister, heeft vandaag aan te Brus sel demonstrerende stakers meegedeeld, dat een vliegtuig in gereedheid wordt ge bracht en dat Koning Leopold „morgen vertrokken zal zijn". Gedurende de gehele ochtend heeft een menigte van verschillende duizenden uit Wallonië gekomen betogers gedemon streerd voor het socialistisch volkshuis aan het Emile van der Veldeplein te Brussel. De menigte eiste de onmiddellijke troonsafstand van de Koning en gaf haar misnoegen te kennen over de wijze waar op de kwestie geregeld is. Onder de socialistische leiders die in het gebouw verenigd waren om te beraad slagen over de oproep tot het beëindigen van de staking, heerste een grote onge rustheid over de vopn, die de demon stratie zou kunnen aannemen. Vrees voor misbruik van het behaalde succes door de Walen (Speciale berichtgeving uit Brussel) „De meest beschamende dag in onze ge schiedenis". Dit is de titel, die een Vlaamse courant vanochtend plaatste boven een be schouwing over de dramatische ontwikke ling, welke zich gisteren in de Belgische koningskwestie heeft voorgedaan, en die culmineerde in 'n accoord der drie partijen, inhoudende dat Koning Leopold zijn be voegdheden tijdelijk zal overdragen aan zijn zoon Kroonprins Boudewijn om daarna afstand van de troon te doen. Het was gisteren een bewogen dag voor België. Een ieder weet dat er indien er geen oplossing zou kunnen worden ver kregen een burgeroorlog met alle ver schrikkingen daaraan verbonden voor de deur stond. In dat licht moet dan ook de beslissing worden gezien. Reeds in de loop van Maandag waren grote groepen stakers uit Wallonië Brussel aangekomen. Zij heetten gewapend te zijn en vormden slechts de voorhoede van de tienduizenden, die vandaag naar de hoofdstad zouden komen. In regeringskrin gen was men er zich van bewust dat het tot bloedige botsingen zou komen. Deze wetenschap, en het feit dat diplomatieke druk op de Koning en de minister-president is uitgeoefend om tot elke prijs een revo lutie te voorkomen, zijn er oorzaak van ge weest, dat er sinds Zondag onafgebroken is geconfereerd. Een bewogen episode in Belgiës historie is hiermede afgesloten. Het dreigende ge vaar van een burgeroorlog is op het ogen blik afgewend, al zal door deze geforceerde oplossing de verhouding tussen Vlaande ren en Wallonië niet zijn verbeterd. België kan nu weer vrij ademen. Bij de Vlamingen .heeft dit buigen voor geweld, zoals -zij het noemen, verslagenheid gewekt. Men vreest namelijk dat de socialisten van het be haalde succes misbruik zullen maken. Op het ogenblik zijn de reacties in Wal lonië nog niet bekend. Wel menen wij op grond van inlichtingen uit 'betrouwbare bron te kunnen zeggen dat van een alge hele voldoening onder de stakers geen sprake zal zijn. De Walen hebben meer eisen op hun pro gramma. De C.V.P., die steeds voor de terugkeer van de Koning heeft geijverd en Truman vraagt vier milliard dollar extra WASHINGTON (Reuter). President Truman heeft Maandag bekend gemaakt dat hij het Congres in een boodschap zal verzoeken om vier milliard dollar aanvul lende militaire hulp aan anti-communis tische landen. De democratische vertegenwoordiger Cannon, de voorzitter van de huiscom missie voor de toewijzingen, verklaarde, dat de democratische en republikeinse leiders het er „volkomen eens" over zijn, dat de behandeling van Trumans verzoek bespoedigd zal worden. Hij citeerde een uitlating van de presi dent, dat er „een noodtoestand bestaat, die onmiddellijke actie tot bewapening van de Amerikaanse bondgenoten noodzakelijk maakt", Vliegtuig der Canadese lucht macht neergestort; 9 doden OTTAWA, 1 Augustus. (Reuter). Bij een van Canada's Noordelijkste weersta tions is een vliegtuig van de Canadese luchtmacht neergestort. Volgens een woord voerder van de luchtmacht kwamen daarbij negen personen om het leven. dit ook bij de verkiezingen naar vören heeft gebracht, zal een moeilijke tijd krij gen. Velen van haar aanhangers zijn ver bitterd over het feit dat de leiders van de C.TrJ?. niet steviger op hun stuk zijn blijven staan. In Vlaamse kringen meent men dat de oprichting van nieuwe partijen, onder an dere een royalistische, niet lang meer zal uitblijven. De Franse minister van Buitenlandse Za ken Robert Schuman, die in Den Haag zal deelnemen aan de besprekingen van de consultatieve raad der landen van het Brusselse pact, arriveerde gisteravond met het lijntoestel der K.L.M. uit Parijs op Schiphol. Hij werd verwelkomd door de Franse ambassadeur in Nederland, de heer Jean Paul Gamier. Minister Schuman wisselt handdrukken met de ter begroeting aanwezig zijnde autoriteiten. Achter de minister ambassadeur Gamier. Amerikaanse Senaat wenst verhoging der Marshall-hulp Geen hulp aan landen die UNO-actie niet steunen De Amerikaanse senaat heelt gisteren het voorstel van de republikeinse senator James Kern om het bedrag van 2.668.691,473 dollars, dat door de commissie voor de toe wijzingen van de Senaat is voorgesteld als Marshall-hulp voor West-Europa in '50-'51, te verminderen met 718.691.473 dollars met 59 tegen 12 stemmen verworpen. Ter moti vering van zijn voorstel had senator Kern verklaard, dat „het niet in het belang van de soldaten aan het Koreaanse front zou zijn om grote hoeveelheden dringend nodige materialen weg te geven". Na het verwerpen van dit voorstel heeft de Senaat besloten de Marshallhulp voor West-Europa dit jaar te verhogen met 58.070.000 dollars. De Senaat heeft zijn goedkeuring gehecht aan een amendement, waarbij president Truman de bevoegdheid wordt gegeven om geen Marshall-hulp meer te verstrekken aan die landen, die naar zijn oordeel in ge breke blijven of weigeren alles te doen wat in hun vermogen ligt om manschappen, uit rustingen of materialen te, leveren ter on dersteuning van de U.N.O.-actie op Korea. John Foster Dulles, de republikeinse adviseur van minister Acheson, heeft ver klaard, dat Amerika de éénwording en de economische en militaire versterking van West-Europa, met inbegrip van West- Duitsland, moet bespoedigen, terwijl aan Japan de gelegenheid moet worden gege ven een gelijkwaardige deelnemer te wor den in de gemeenschap der vrije volken. MALIK PRESIDEERT HEDEN DE VEILIGHEIDSRAAD LAKE SUCCESS, (United Press). De leider van de Russische delegatie bij de Veiligheidsraad Jacob Malik, die vandaag het voorzitterschap op zich zal nemen, maakte gisteren een agenda bekend, be staande uit twee punten, voor- de zitting van de raad die heden om drie uur ge houden zal worden. De punten zijn: 1. Erkenning van de vertegenwoordiger van de volksrepubliek van China als ver tegenwoordiger van China. 2. Vreedzame oplossing voor het Kore aanse conflict. Malik, die met het bekend maken van de agenda heeft gewacht totdat de zitting van de raad van Maandag afgelopen was, is toch nog een slag achter bij de Verenigde Staten. Want tegen het einde van de bij eenkomst van Maandag bracht de Ameri kaanse gedelegeerde Warren Austin een resolutie ter tafel en verzocht de leden dit voorstel in behandeling te nemen. Amerikaanse troepen trekken nog overal terug (Reuter). Amerikaanse officieren ver klaarden gisteren dat de Noord-Koreaanse troepen thans in Zuid-Oost-Korea in een wanhopige krachtsinspanning alles alles zetten. Waarnemers menen dat de Noordelijken thans voor de eerste maal hun voornaamste stoot uitvoeren langs de kustweg aan de Oostkust in de richting van Poesan. De Amerikaanse troepen heb ben na de ontruiming van Tsjinjoe meer Oostwaarts gelegen stellingen ingenomen. Zij zullen pogen hier de aanval van de vijand af te slaan. Radio-Moskou citeerde»» Maandagavond berichten van Noord-Koreaanse radio stations, volgens welke communistische t.partisaneneenheden" op slechts enkele kilometers afstand van de belangrijke Zuïd-Koreaanse aanvoerhaven Poesan opereren. Reuters correspondent aan het front meldde hedenochtend dat het gros van de Amerikaanse voorhoede-troepen aan de belangrijkste frontsector is teruggevallen óp posities ten Westen van Koemtsjon. Volgens staf-officieren was er weinig con tact met de Noordelijken. De Amerikaanse troepen in het Noorden van het gebied van Tsjirye zijn terugge trokken. Verkenners hadden geconstateerd, dat ook de Noordelijken zich uit de om geving van de stad hebben teruggetrok ken. Het staat vrijwel vast, dat Kotsjang in handen der Noordelijken is. Radio Pyongyang heeft de verovering bekend gemaakt van Jetsjon, een spoorwegknoop punt slechts 90 km. ten Noorden van de tijdelijke Zuid-Koreaanse hoofdstad Tae- goe. Volgens de radio werd de stad Zon dag ingenomen. In Oost-Westelijke richting loopt het front in Korea thans als volgt: Het strekt zich ten Oosten en ten Zuiden van Tsjindjoe uit en loopt dan in de richting van de Westelijke buitenwijken van Hamjang, ongeveer tien kilometer ten Oosten van Kotsjang en vervolgens naar gebieden, die ongeveer zes kilometer ten Westen van Koemsjon en ten Westen en ten Noorden van Tsjamtsjang zijn gelegen. Daarna loopt de frontlinie iets ten Noor den van Jetsjon naar de buitenwijken van Jongdok. Noord-Koreanen zetten alles op alles Officieel is meegedeeld, dat de Ameri kaanse en Zuid-Koreaanse troepen van ochtend terugtrokken onder zware druk van de Noordelijken. Het hoofdkwartier van generaal MacArthur heeft het verlo ren gaan van Tsjirye, ten Zuiden van Koemtsjon, toegegeven, evenals van Jong dok aan de Oostkust. Noordelijken blijven opmarcheren Volgens de laatste Reuterberichten is de toestand aan het Koreaanse front als volgt: In het Zuiden: De Noordelijken handhaven hun .opmars van 13 km. per dag langs de hoofdweg naar Poesan. Zij heb ben de Amerikanen teruggedrongen op een front van 50 km., dat van Tsjindjoe naar Hjoptsjon loopt. Beide plaatsen zijn in handen van de Noordelijken. In het centrum: De Noordelijken winnen terrein bij hun tweeledige opmars naar Taegoe. De Amerikanen zijn terug gedrongen ten Westen van Koemtsjon. De Amerikaanse eerste cavaleriedivisie doet tegenaanvallen. In het Oosten: De Zuid-Koreanen doen tegenaanvallen bij Jongdok, met steun van geallieerde vlooteenheden. Een recente foto van Jacob Malik. De tekst van zijn voorstel luidde: „De Veiligheidsraad van de UNO ver oordeelt de Noord-Koreaanse gezagsdragers die stelselmatig de UNO negeren. Doet een beroep op alle landen hun in vloed aan te wenden teneinde de Noord- Koreaanse gezagsdragers ervan te over tuigen hun houding tegenover de UNO te wijzigen. Doet een beroep op alle landen zich te onthouden van het verlenen van bijstand aan of het aanmoedigen van de Noord- Koreaanse gezagsdragers en zich te ont houden van iedere actie die er toe zou kunnen leiden dat het Koreaanse conflict naar andere gebieden overslaat waardoor de internationale veiligheid en vrede slechts verder in gevaar zouden worden gebracht". Deze resolutie, die werd ingediend voor dat Malilc zijn agenda bekend maakte, zal heden eerst behandeld moeten worden. Er bestaat weinig twijfel over dat Malik door zijn veto de Amerikaanse resolutie ongedaan zal maken. HET WEER AFGEBEELD De depressie bij IJsland, die gisteren vrijwel stationnair was, trekt nu naar het Oosten in de richting van Schotland. In de afgelopen nacht passeerde het koufront van deze storing ons land, het geen op vele plaatsen van onweersbuien vergezeld ging. De onstabiele lucht, die achter dit front wordt aangevoerd, breidt zich steeds verder over West- Europa uit. Randstoringen van de IJslanddepres- sie trekken over de Britse Eilanden naar het Oosten. Tengevolge hiervan traden ook vandaag in ons land buien op, die ook morgen zullen aanhouden. Het onvaste en tamelijk koele weer duurt dus voort. "O25 O AV^ Z/ madrid 1' nmt MIST 7Ptemperatuur SNEEUW i005 fsobaar REGEN MOTREGEN A HAGEL CENTRA V BUIEN H hoge druk TC ONWEER m scheidingslijn-fbcnt- tussen lucht van verschillende. herkomst w stand van dit teken geeft de windrichting aan- iedere hele 0warsstreep is een wind- snelheid van vijf meter per seconde Weerbericht VRIJ KOEL Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur: Zwaar bewolkt met opklaringen en op de meeste plaatsen enkele buien met kans op onweer. Meest matige, Zuidwestelijke wind Vrij koel. 2 Augustus: Zon op 5.02 uur. onder 20.29 uur Maan op 22.05 uur. onder 10.05 Hoog cn laag water in IJmuidcn Dinsdag 1 Augustus: Hoog water: 5.41 en 18.08 uur. haag water: 1.30 en 13.49 uur. Woensdag 2 Augustus: Hoog water: 6.21 en 18.47 uur. Laag water: 2.09 en 14.26 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1