Haarlems Dagblad Nederlands defensieplan zal worden herzien Engelands bewapeningsplan kost drie-en-een-half milliard pond Naar nieuwe Belgische verkiezingen? Zuid-Koreanen trachten aan Oostkust verder op te rukken Veiligheidsraad accepteert één agendapunt: Amenka's resolutie 65e Jaargang No. 19618 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen).Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 4 Augustus 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate, Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post f 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie cn <®ptetWe Uaaclcttische Courant (Unno t6?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Een recent portret van PrinsesIrene die morgen haar elfde verjaardag zal vieren. Het economisch herstel van het land zal er aanzienlijk door worden vertraagd Memorandum aan Washington Te Londen is Donderdagavond een be wapeningsplan bekend gemaakt dat 3.400.000.000 pond sterling (34 milliard gulden) zal kosten. Het plan, dat een pe riode van drie jaar omvat, is voor een deel afhankelijk van meer Amerikaanse hulp. De bekendmaking geschiedde in de vorm van een memorandum, dat Woensdag naar Washington is gezonden en waarin het Britse verdedigingsprogram, in antwoord op een Amerikaans verzoek om inlichtin gen, wordt uiteengezet. Het nieuwe 'pro gram zal het deel van het Britse nationale inkomen, dat voor defensieve doeleinden wordt besteed, van 7.4 procent tot 10 pro cent verhogen. In het Britse memorandum wordt er op gewezen,,dat het nieuwe bewapeningspro- gram het Britse volk aanzienlijke opoffe ringen zal kosten. Het zal het economisch herstel van het land vertragen en de ver betering van de levensomstandigheden, Waarvoor de Engelsen sinds het einde van de oorlog hard gewerkt hebben, uitstellen. Engeland heeft de Verenigde Staten mee gedeeld, dat het niet in staat is zijn pro ductieve hulpbronnen in zo grote mate voor defensieve doeleinden aan te wenden als de Verenigde Staten geen financiële bijstand verlenen. In he.t memorandum wordtde omvang van de verlangde Amerikaanse hulp niet genoemd, doch de geuite verwachting, dat zij Engeland in staat zal stellen kosteloos bij te dragen tot de bewapening van de West-Europese landen, duidt er op, dat de Amerikaanse bijdrage groot dient te zijn. Een groot deel van de Amerikaanse hulp zou in dé Verenigde Staten worden besteed voor de aankoop van machines en grond stoffen, doch Engeland wil vrij zijn om de rest elders te besteden. Het nieuwe pro gram zal Engeland bijna weer op voet van oorlogseconomie brengen. Volgens het me morandum is het program het grootste dat kan worden uitgevoerd zonder over te gaan tot het dirigeren vanarbeiders naar bepaalde industrieën en het requireren van fabrieken. Engeland is tevreden over de hoeveel heid manschappen en reservisten voor zijn strijdkrachten. Sinds Juni 1945 zijn onge veer een millioen mannen door de militaire dienstplicht geoefend. Bovendien zijn er in Engeland meer dan vier millioen oudere mannen, die hun militaire opleiding in de vorige oorlog hebben 'ontvangen- De Britse regeringacht het daarom het noodzakelijkst zich te concentreren op de productie «van hieüwe wapens en andere uitrusting,.die voor de verdediging ryxdig is. Het memorandum wijst uit, dat volgens het nieuwe program jaarlijks gemiddeld meer dan 1.100 millioen pond sterling voor de defensie zal worden uitgegeven. De woordvoerder merkte op, dat het nog wel enige tijd zou duren alvorens het plan in vaste vorm wordt gegoten, eerst moest de Amerikaanse reactie worden afgewacht. Een bijeenroeping van het parlement, dat met reces is, zal'te zijner tijd geschieden. De. publicatievan het memorandum volgt op een serie bezoeken van de Ame rikaanse ambassadeur aan de -Britse pre mier, Attlee. Voordat het memorandum naar Amerika is gezonden, heeft de leider van de oppo sitie, Winston Churchill, inzage ervan gehad. Amerikaans commentaar President Truman heeft tegenover de pers verklaard, dat hij zeer was ingenomen met het nieuwe. Britsebewapeningspro gram. Hij zeide te hopen, dat alle Amerikaanse bondgenoten hetzelfde zouden doen. De president verklaarde, dat hij', het Britse, memorandum reeds met minister Acheson heeft besprokèn. Ook senator Tydings, de voorzitter van de senaatscommissie voor de strijdkrach ten, verklaarde het Britse bewapenings program „een bemoedigende gebeurtenis" te achten. Vorming van drie divisies uit reeds voldoende geoefende militairen De Regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede: „De Nederlandse regering is van oordeel, dat Nederland zich met de andere landen van het Noord-Atlantische Verdrag groter Inspanningen zal moeten getroosten nu de ontwikkeling van de internationale toestand een snellere opbouw van het defensiesysteem der vrije wereld noodzakelijk maakt. Met het oog hierop worden de militaire plannen, zoals deze zijn uiteengezet in de nota inzake het defensiebeleid aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, aan een her ziening onderworpen. Hierbij stelt de regering zich allereerst ten doel uit de reeds in de afgelopen jaren voldoende geoefende militairen de mankracht beschikbaar te krijgen, waaruit drie divisies kunnen worden gevormd. Het ligt niet in het voornemen deze thans in actieve dienst op te roepen, maar wel zadanige maatregelen te treffen, dat zij zo nodig op korte termijn kunnen worden gemobiliseerd. Voor het paraat zijni van deze man kracht is aanvulling van de bewapening noodzakelijk. Hiervoor zal een oplossing kunnen worden gevonden door de samen werking der landen van het Atlantische Verdrag. Maatregelen zullen worden genomen om ook in Nederland de productie voor ver dedigingsdoeleinden op te voeren". Berichten uit Parijs, volgens welke de Franse regering aan een verhoging van de Franse defensie-uitgaven de wens zou ver binden, dat Amerika op ruimere schaal dan tot dusvere is geschied de defensieve kracht van West-Europa zal versterken, onder andere door uitbreiding van het aantal divisies in de Amerikaanse bezet tingszone van West-Duitsland, worden in Den Haag gezien als uitingen van een verlangen, dat ook door andere landen van de West-Europese Unie wordt gedeeld. Er is reden om aan te nemen, dat ook over deze aangelegenheid is gesproken op de vergadering van de vijf ministers van Bui tenlandse Zaken van de West-Europese Unie, welke Maandag in Den Haag iff ge houden. Onze parlementaire redacteur meldt naar aanleiding van de regeringsmededeling over de versterking van de Nederlandse defensie, dat het reservoir waaruit men kan-putten, bestaat uit: De 7-Decemberdivisie, de 2de divisie, de brigades F, G en H (welke alle in Indonesië hebben gediend of daar nog dienen), voorts de in Maart j.l. voor herhalingsoefeningen opgeroepen 75 compagnieën, de lichting 1949, andere dienstplichtigen die alleen in Nederland gediend hebben en het tweede gedeelte van de lichting 1950, die in Sep tember onder de wapenen komt. Hoe men de drie divisies zal samenstel len, die in geval van mobilisatie terstond gereed moéten staan, is nog niet geheel zeker. In hoofdzaak zal men kiezen uit de genen die in Indonesië geoefend zijn. Het plan bestaat, in de loop van Augus tus de in aanmerking komende militairen op te roepen, teneinde hen te registreren, hen vermoedelijk even te onderzoeken en Katholieke ministers kregen verwijten, eieren en tomaten naar het hoofd Onze correspondent te Brussel telefo neerde ons hedenochtend: Heden wordt het wetsontwerp op de machtsoverdracht aan Kroonprins Boude- wijn door een speciale commissie van Tweede Kamerleden verder onderzocht. Men denkt dat het volgende week in beide Kamers in stemming zal worden gebracht, en dat Kroonprins Boudewijn daarna voor de verenigde Kamers zal verschijnen óm de eed van trouw'aan de Belgische grond wet af te leggen. Bij de machtsoverdracht zal Boudewijn de titel krijgen van „Ko ninklijke Prins". Ter gelegenheid van de eedsaflegging zal Koning-Leopold een be- x-oep doen op de drie nationale partijen, óm zich rond de troon te scharen. Verwacht wordt, dat alle katholieke parlementsleden de wet op de machtsoverdracht zullen goed keuren, ondanks het feit, dat de beroering over wat men de „linkse machtsgreep" noemt, nog verre van bedaard is. Gisteren had te Brussel een woelige par tijraad van de C.V.P. plaats. De zaal werd op een gegeven moment overhoop gehaald door woedende partijleden, die de ministers van verraad beschuldigden. Tomaten èn eieren werden hun naar het hoofd gegooid. Vlaamse parlementsleden zeiden dat de socialistische en libérale partijen weldra nieuwe verkiezingen zullen forceren, en dat de Vlaamse concentratie en een of andere koningsgezinde burgerlijke partij in Vlaan deren de helft van de katholieke stemmen zullen krijgen. Zij deden duidelijk uitko men, dat de woede tegen de C-.V.P.-leiding en de regering zeer groot is, aangezien uit de brief van de Koning aan de minister president blijkt, dat de regering de Koning tot abdicatie dwong daar zij de orde niet kon handhaven. Besloten werd, dat het partijcongres spoedig zal worden bijeen ge roepen, om de partij te reorganiseren. Naar wij vernamen heeft de socialistische partij geen bezwaar tegen het verblijf van Koning Leopold in België. Hem zal mili taire eer worden bewezen, terwijl hij voorts van zijn jaarlijkse dotatie en de koninklijke paleizen zal mogen genieten. Dat de Ko ning onmiddellijk na de machtsoverdracht naar de Congo zal afreizen, wordt onwaar schijnlijk geacht. Malik had auto-ongeluk Toen de Russische afgevaardigde bij de UNO Jacob Malik Donderdagavond na de vergadering van de Veiligheidsraad naar zijn bureau terugkeerde, werd zijn auto van achteren aangereden door een andere wa gen. De achterbumper van Maliks auto werd afgerukt. De Russische diplomaat kreeg geen letsel. Na zijn tweedaagse conferentie niet Chinese nationalistische leiders op Formosa werd generaal MacArthur bij zijn vertrek uitgeleide gedaan door generaal Tsjang Kai Tsjek en diens echtgenote. Foto: MacArthur-schudt- mevrouw Tsjang Kai Tsjek de hand. daarna in de bureaux tot hun indeling over te gaan. Zij zullen daarop, als de registratie gereed is, kleding en uitrusting ontvangen, alsmede de opgave van hun mobilisatie bestemming. Ter vermijding van misverstand zij hier bij opgemerkt, dat degenen die worden op geroepen, nog dezelfde dag weer naar huis kunnen gaan. Het voor een onmiddellijke mobilisatie gereedmaken van drie divisies bestaat dus uit organisatorische maatregelen op papier, behalve enige werkzaamheden als kwartier maken e.d. Een en ander zal wel enige, maar waar schijnlijk niet al te hoge onkosten met zich meebrengen. Het is denkbaar dat men in 1951 op deze weg zal voortgaan, waarbij de uitgaven nog enigszins zullen toenemen, maar over het geheel kunnen deze nooit buitengewoon hoog worden. DE ZAAK BERTHA HERTOG Regering deed reeds dringende stap te Londen Toen de uitspraak van het Hof van Appèl te Singapore over het dertienjarige doch tertje van de familie Hertog te Bergen op Zoom in Den Haag bekend werd, heeft de Nederlandse regering in Londen stappen gedaan om de afgifte van het kind aan de verzorgster te voorkomen. De regering heeft er daarbij op gewezen, dat de rechts grond voor de beslissing van het hof op zijn minst onduidelijk is en de publieke opinie in Nederland door deze uitspraak geschokt is. Het antwoord van de Engelse regering hield in, dat het hier een rechterlijke be slissing betrof, waarbij het de overheid niet mogelijk was in te grijpen. De Nederlandse regering heeft daarna het Nederlandse consulaat-generaal te Sin gapore opdracht verleend alle pogingen in het werk te stellen om te verhinderen, dat het kind niet meer ter beschikking van de ouders zou komen. De Nederlandse consul- generaal is tot dusverre opgetreden ter be scherming van het minderjarige Neder landse meisje, hoewel hij hiervoor geen volmacht van de ouders had. De regering heeft er thans voor zorg gedragen, dat de consul-generaal nu een voorlopige telegra fische volmacht in zijn bezit heeft. De notariële volmacht zal hem per luchtpost worden toegezonden. Bertha Hertog heeft tot de advocaat van haar ouders een brief gericht met het ver zoek haar met rust te laten. Zij schrijft, dat zij reeds in 1942 tot de Islam -toetrad en van de Nederlandse nationaliteit en het Christendom heeft afgezien. Noordelijken melden verovering van Sangdjoe in hef centrum In de jongste frontberichten wordt ge meld dat enkele Noord-Koreaanse een heden ten Oosten van Tsjindjoe door de Amerikaanse stellingen zijn gebroken en een commandopost en artillerie-stellingen aanvielen. De doorgebroken Noordelijken zijn evenwel terug gedreven. Aan de Oostkust blijven de Zuid- Korëaanse troepen, die Jongdok hebben heroverd, ten Noorden van de stad opruk- ken, met het doel de heuvelgronden voor deze plaats te veroveren. Zij ondervinden •hiérbij hardnekkige tegenstand der Noor delijken. Geallieerde vliegers meldden dat de vijand aanzienlijke activiteit ontwikkelt in het gebied rondom Koemtsjon, dat door de Amerikaanse troepen is ontruimd. Geal lieerde vliegtuigen beschoten de Noord- Koreaanse troepen hier met raketprojec tielen. Er werden treffers op gevechtswa gens en op andere voertuigen geplaatst. Het hoofdkwartier van generaal Mac Arthur meldt: De Amerikaanse luchtmacht heeft met goed gevolg 400 ton bommen op Noox-d-Koreaanse chemicaliën- en ammu nitiefabrieken geworpen. De chemische afdeling van de springstoffenfabriek bij Konan werd bijna totaal vernield. Zware bombardementen op fabrieken van gemel de aard duren reeds vijf dagen. Britse krui sers, die patrouilleren langs de West- en Zuid-kust, hebben de belangrijke haven van Mokpo „afgesloten", aldus een mili taire woordvoerder. Gisteren werd de haven van zee uit beschoten, waarbij een olieraffinaderij, haveninstallaties, pakhui zen en andere doelen beschadigd werden. De Australische minister van Marine. Josiah Francis, heeft bekend gemaakt, dat de Australische torpedobootjager „Warra- munga" 6 Augustus uit Sydney naar Korea zal vertrekken. In de Koreaanse wateren bevinden zich reeds de torpedobootjager „Bataan" en het fregat „Shoalhaven". Een Amexdkaans persbureau heeft ge meld dat zeer binnenkort een détachement Franse troepen naar Korea zal worden ge- Het standpunt van India Het standpunt van 'India, dat in de Vei ligheidsraad de Sovjet-Unie gesteund heeft inzake de erkenning van communistisch China als lid van de UNO, werd door de pi'emier van India, Nehroe, als volgt weer gegeven: „Wij veroordelen de aanval van de Noord-Koreanen. Wij willen de oorlog in Korea localiseren en beëindigen. Wij wen sen te voox'liomen, dat deze oorlog zich tot een wereldconflict zal uitbreiden en wij verlangen, dat dit probleem ten slotte dooi de Koreanen zelf zal woi-den geregeld." Pandit Nehroe zeide verder: „Met de Chinese volksregeiing moet rekening wor- den gehouden. Als die tijdig tot de UNO was toegelaten, was misschien veel voor komen. Aziatische kwesties kunnen wij beter beoordelen dan sommige Westerse landen, die zonder fijngevoeligheid te werk gaan en daardoor falen. Uit gewoonte be palen vooraanstaande staatslieden van de Westerse wereld het lot der Aziatische lan den, zonder veel rekening te houden met de landen in Azië. die er het nauwst bij betrokken zijn." Nehx-oe zei dat zijn bemiddelingspogingen bij Stalin en Acheson, die niet het gewenste resultaat opleverden, niets nieuws inhiel den, maar slechts ondernomen werden „ter voortzetting van de politiek die wij diplo matiek al maanden voex-en." Nehroe deelde het Indiase parlement verder nog mede dat India de Chinese com munistische regering om verschillende redenen heeft erkend. „De voornaamste hiervan is het feit dat thans een gezonde en stabiele regex-ing het gezag uitoefent over het gehele Chinese vasteland", zeide hij, hieraan toevoegend: „Het niet-erken- nen van een vaststaand feit betekent niet dat het ongedaan kan worden gemaakt. In tegendeel, hierdoor konden slechts moei lijkheden ontstaan en die zijn dan ook prompt gekomen." zonden. In welingelichte Parijse kringen werd dit bericht Donderdag „ongegrond" genoemd. Volgens een te Tokio opgevangen bericht van radio Pyongyang hebben de Noord- Koreaanse troepen Woensdag Sangdjoe be zet, „een strategisch belangrijk centrum". Sangdjoe ligt halverwege tussen Koemtsjon en Taegoe. Hef woord is aan Epictetus: Svenmin als een doelwit wordt op gesteld om het te missen heeft het kwaad van nature een plaats in de wereld. Ministerraad te Straatsburg bijeen De ministers van Buitenlandse Zaken van de Raad van Europa, die Donderdag avond te Straatsburg zijn bijeengekomen voor de voorbereidende besprekingexx van de Consultatieve Vergadei-ing, die Maandag geopend wordt, hebben besloten een con ventie inzake de rechten van de mens, die de betrokken commissie van de vergade ring heeft ontworpen, voor verdere bespre king aan de deskundigen der ministers terug te zenden. Intussen is een rapport van de commis sie voor sociale vraagstukken gepubliceerd, dat door de Assemblée behandeld zal worden. „Twaalf millioen gezinnen in elf Euro pese landen hebben nieuwe huizen nodig", aldus dit rapport. De elf landen, waarvan de woningpositie in het rapport behandeld wordt, zijn de oorspronkelijke leden van de Raad van Europa: België, Denemarken, Frankrijk, Griekenland. Ierland, Italië, Luxemburg, Nederland. Noorwegen, Zwe den en Groot-Brittannië. Naar schatting moeten in deze elf landen 2.801.599 huizen worden -bijgebouwd, wil men de woningtoestand van 1939 hei-stel len. Bovendien zijn nog 9.501.000 nieuwe woningen nodig om de wantoestanden, die voor de ooi-log op woninggebied heersten, op te heffen. Bij een twee maal zo grote jaarlijkse wo ningbouw als voor de oorlog zullen deze landen,naar het oordeel van de commissie 6 jaar (Zweden) tot 154 jaar (Griekenland) nodig hebben om het woningpi-obleem op te lossen. Schattingen voor andere landen zijn: Nederland 24 jaar, België 30 jaar, Engeland en Noorwegen 7 jaar en Denemai-ken 9 jaar. Catastrofale brand in Turkse stad Tengevolge van een ontzaglijke brand zijn in de zakenwijk van de Turkse stad Balekessir omstreeks 2000 winkels en wo ningen in de as gelegd. De aangerichte schade wordt voorlopig geschat op 30 mil lioen Tux-kse ponden. Volgens de totnutoe ontvangen berichten heeft de catastrofe geen mensenlevens geëist. De brand ont stond in een winkel in de binnenstad en binnen vier uur was nagenoeg de gehele zakenwijk platgebrand. De brandweer, die de hulp van troepen kreeg, stond tegen over de vuurzee nagenoeg machteloos. (United Press). Na drie dagen heftige discussie: LAKE SUCCESS (Reuter en United Press). Op de bijeenkomst van de Vei ligheidsraad van Donderdagavond heeft Sir Gladwyn.Jebb (Engeland) het eerst het woord gevoerd. Hij verzocht de voorzitter Malik (Sovjet-Unie) de kwestie van aggressie in Korea als eerste punt op de agenda te zetten, waarna zo nodig over de door de Sovjet-Unie te berde gebrachte punten (de vertegenwoordiging van China in de raad en de vreedzame regeling van de Koreaanse kwestie) gestemd zou kun nen worden. Malik herhaalde, dat de oorlog in Korea is begonnen met een door Amerika ge steunde aggressie door Zuid-Korea en ver klaarde, dat de Sovjet-Unie zal vasthouden aan de door hem voorgestelde agenda en alle tegengestelde voorstellen zal verwer pen en eiste onmiddellijke erkenning van de Chinese volksrepubliek. Het betoog van Malik was andermaal een venijnige poging om de Verenigde Sta ten te brandmerken als de aggressor in het Verre Oosten. Zorgvuldig vermijdend de landen in het geding te brengen welke de actie van de U.N.O. steunen sprak Malik de beschuldiging uit dat de Kox-eaanse oorlog begonnen is op directe orders van generaal MacArthux-. Hij verklaarde dat John Foster Dulles, de republikeinse adviseur van het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken, een van de voornaamste aanstichters van de oorlog was en hij haalde foto's voor de dag waarop deze en de Amerikaanse ambassadeur John Muccio met Ameri kaanse en Zuid-Koreaanse militaire autori teiten in de Zuid-Koreaanse loopgraven stonden. „Ik geloof niet dat een lid nog zal dur ven beweren dat Dulles en Muccio bezig waren viooltjes te plukken", smaalde de Rus. Rusland, Engeland, Noorwegen, India en Joegoslavië waren er vóór om de Chinese kwestie op te nemen. De Verenigde Staten, Frankrijk, China, Ecuador en Cuba waren daar tegen. Egypte onthield zich. „Naar de mening van mijn delegatie", zeide Malik, „is het punt om deze zaak op te nemen, aangenomen, daar de vex-tegen- woordiger van de onwettige Kwomintang- groep aan de stemming heeft deelgenomen en tegen opneming stemde". De raad weigerde ook om Ruslands tweede punt voor de agenda aan te nemen, getiteld: „Vreedzame schikking van de Koreaanse kwestie". De stemvex-houding was 7 tegen 3. Joegoslavië onthield zich. Rusland, Egypte en India stemden vóór. Met 8 tegen 1 stem en 2 onthoudingen van India en Joegoslavië wex*d besloten de Amerikaanse motie betreffende „de aggres sie in Kox-ea" als eerste punt op de agenda op te nemen. De zitting werd verdaagd tot Vrijdag. HET WEER AFGEBEELD Boven de Britse Eilanden en de Golf van Biscaye bevond zich hedenmorgen een rug van hoge luchtdrukdie zich geleidelijk over onze omgeving uitbreidt. Onder invloed hiervan neemt de buiig heid snél af. Zeer waarschijnlijk zal de as van deze rug van hoge 'luchtdruk in de nacht van Vrijdag op Zaterdag over Nederland trekken, zodat ook morgen nog het grootste gedeelte van de dag vrij redelijk en overwegend droog weer verwacht mag worden. Weerbericht BIJNA OVERAL DROOG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselend bewolkt. Bijna overal droog weer. In het binnenland een vrij koude nacht met tijdelijk zwak ke wind en hier en daar mist. Elders meest matige wind. Geleide lijk krimpend naar Zuid-West en iets hogere temperaturen. 5 Augustus: Zon op 5.07 uur. onder 20.24 uur Maan op 22.39 uur, onder 13.46 uur (Laatste kwartier) Hoog en laag water in IJmuiden Vrjjdag 4 Augustus: Hoog water: 7.36 en 19.56 uur. Zaterdag 5 Augustus: Hoog- water: 3.13 en 20.33' uur. Laag water: 3.55 en 16.05 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1