VÉRKOOP smm 7 7.77 Oorlogseconomie stimuleert het bedrijfsleven De radio geeft Zaterdag M O R r; Van Moena en Boeton naar „De Kennemer Duinen" „TEIV5PO" Di MLPR'JZeN STU66N Wereldnieuws c Bobet's sprong naar de leiding mislukte J 4 Augustus 1950 2 ■it'ccten- en 7 dmarkt Dat er met de oorlog in Korea een nieuw .adium in de wereldgeschiedenis is inge- iro.ien, behoeft geen betoog, zo min als de constatering aai de economische verhou den daardoor nationaal en internatio- •n sterke mate worden beïnvloed. 's ::s'onds na het ingrijpen van de Vere e Sraten in dit conflict, dat meer en m; r o; - n morele en materiële kracht meting tussen Rusland en de Verenigde Staten b -gin: te lijken, wezen wij er op, dat me; ie vervanging van de vredesecono mie door - oor'ogseconomie moest wor den rekt-, ng gehouden. En uit hetgeen ihans in de departementen te Washington word: r.i gebroed, blijkt wel zeer duidelijk, dat men zich, ook al blijft de hoop bestaan dat de oorlog in Korea zal kunnen worden geloca'.iseerd, niettemin meer en meer op een totale oorlog voorbereidt en dus ook in economisch opzicht de bakens gaat ver zetten. Evenals vroeger komt men daarmee in de Verenigde Staten wat achteraan, waar van het tot dusver voor Amerika ongun stige verloop van de krijgsverrichtingen in Korea wel een sprekend bewijs is. Maar de ervaring heeft geieerd dat men ginds in betrekkelijk korte tijd tot een gigantische krachtsontplooiing kan komen, waarbij met milliarden dollars wprdt gegoocheld. Tru man krijgt, nadat hem reeds 11/4 milliard voor militaire hulp aan het buitenland was beschikbaar gesteld, nog eens 4 milliard ter bestrijding van het communisme en Marshallhulp is inplaats van verlaagd, met 58 millioen dollar verhoogd. Maar ook wat deze Marshallhulp betreft, wordt van een vredeseconomie op een oorlogseconomie overgeschakeld, want er is reeds voorge steld dat ze niet meer zal worden gebruikt voor civiele aankopen in de Verenigde Sta ten, maar voor dekking van de wapenleve ranties door Amerika aan de Marshall- landen. De New-Yorkse beurs, die aanvankelijk met veel lagere koersen op de oorlog in Korea reageerde, schijnt het roer radicaal te hebben gewend, zodat bijvoorbeeld het indexcijfer voor de industriële aandelen de laatste weken van 193 tot 211 is gestegen. Het spreekt wel vanzelf, dat nu de produc tie van staal, vliegtuigen, motoren etc. zo sterk mogelijk zal worden opgevoerd, de staalfabrieken grote winsten zullen maken, ook al moet er rekening mee worden ge houden, dat de belastingen zullen worden verzwaard en de controle op prijzen en lonen verscherpt. Trouwens, ook zonder een oorlog in Korea floreren de Ameri kaanse staalbedrijven als nooit te voren. Dezer dagen heeft de U. S. Steel Corpora tion, de grootste staaltrust van de Ver enigde Staten haar cijfers over het eerste halfjaar 1950 bekend gemaakt, waaruit blijkt dat de netto-winst na aftrek van afschrijvingen en belastingen van 94 mil lioen in het eerste halfjaar 1949 tot 119 mil lioen dollar in hetzelfde tijdvak van 1950 is gestegen, gelijkstaande met 4.08 dollar per aandeel. Voor het tweede kwartaal zijn de verschillen met 1949 nog groter, hoewel de staaltrust tot nu toe weinig bewapenings orders heeft ontvangen. Even gunstig zijn de resultaten van de Republic Steel Corp., die na afschrijvingen in het eerste halfjaar 1950 21.1 millioen verdiende tegen 10.2 millioen in de over eenkomstige periode van het vorig jaar, gelijkstaande met 6.25 dollar per aandeel. Over heel de linie van het bedrijfsleven wordt door de oorlogstoerusting en de oor logsaankopen een nieuwe haussegolf ont ketend, die reeds tot een belangrijke prijs stijging heeft geleid. Een product als rubber profiteert hiervan' in niet geringe mate. Een prijs van 41 pence te Londen, overeenko mende met meer dan 4,20 per kg is zelfs bij de sterk gestegen kostprijs ook voor Indonesië zeer lonend en hetzelfde geldt van tin, sisal, hennep, etc., producten, welke door Indonesië en de „Sterlinglan- den" worden voortgebracht. Er zijn opti misten, die menen dat het grote dollarpro- bleeem voor de Sterlinglanden thans bin nen korte tijd zal zijn opgelost, omdat de Amerikaanse import van genoemde en andere buitenlandse producten enorm zal toenemen. Onder de nieuwe verhoudingen profiteert Nederland van deze nieuwe con- ADVERTENTIE 14 Beze bandwaarboptd HILVERSUM I, 402 iVL 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgel. 8.45 Platen. 10.00 Medische causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in coniinu-bedrijven. 11.30 Viool en piano. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Dansmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Hawaiïan- muziek. 14.25 Platen. 14.45 Streekuitzending. 15.10 Residentie-orkest en soliste. 16.00 „Van de wieg tot het graf". 16.15 Amateursuitzen ding. 16.45 Sportpraatje. 17.00 Orgel. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Muziek corps. 18.40 Platen. 19.00 Artistieke staal kaart. 19.30 „Mensen :n Amerika'". 19.45 .Passepartout". 20.00 Nieuws. 20.05 Repor- t 20.15 Weense muziek. 20.45 Gevariëerd :.amma. 21.45 Actuele problemen. 22.00 en. 22.45 Voordracht. 23.00 Nieuws. 23.15 HILVERSUM H. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 10.00 Voor kinderen. 10.15 Platen. l.OO Voor zieken. 11.45 Orgel. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12,33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Me- tronole-orkest. 14.00 Platen. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.50 Amusements muziek. 16.30 „De schoonheid van het Gre goriaans". 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Platen. 18 20 Weekoverzicht. 18.30 Voor de strijd krachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Reportage. 19.20 -nliteiten. 19.25 Platen. 19.35 Zang en 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. y 2 Platen. 20.15 Lichtbaken. 20.40 Platen. '3 Gevariëerd programma. 21.00 Opera- 21.55 Puzzle. 22.05 Amusements- 22.35 West-Indisch commentaar, 'ivondgebed. 23.G0 Nieuws. 23.15 Nieuws ranto. 23.30 Platen. R "L. 342 M. c'laten. 12.30 Weerbericht. 12.32 Pla- 13 DO NieÜWS. 13.15 Platen. 14.00 Cause- '10 Platen, 15.00 Documentaire. 15.30 en U; Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Accordeon. 17 Piano 17.45 en 18.15 Platen. 18.30 Voor sr n 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Fc-illetón. 20.00 Omroeporkest en soliste. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Orkest. 21.50 Platen. 22 00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 en 23.30 Platen. stellatie slechts in geringe mate, want de export van Indonesië komt thans groten deels aan hei land zelf ten goede, hetgeen grond geeft voor de verwachting, dat de economische toestand van dat land snel kan verbeteren, wanneer, gelijk thans het geval is, orde en rust toenemen en de rege ring een doeltreffende politiek voert. Het is niet toevallig dat de prijs van de Ameri kaanse dollar, die begin Mei van dit jaar te Djakarta tot 30 Indonesische guldens ge stegen was, thans tot circa Ind. 15 is ge daald en dat ook de Nederlandse gulden van Ind. 5,20 tot Ind. 3.30 is terugge gaan. Door de grote exporten naar de Ver enigde Staten wordt Indonesië van Neder land meer en meer onafhankelijk, ook al zal het nog geruime tijd duren alvorens men het Nederlandse kapitaal zal kunnen missen. Een gelukkige omstandigheid is het daarom dat, terwijl de export van Indone sië belangrijk toeneemt, de stijgende import ook voor een groter deel uit Nederland afkomstig is. In Juni 1950 was de Indonesische import uit Nederland tweemaal zo groot als in Mei, namelijk 35 millioen tegen 17 millioen hetgeen vooral voor de industrie in Twente moedgevend is. Het is wel zeer te betreuren dat de leven digheid op de goederenproductenmarkten thans voor een goed deel aan oorlogstoerus ting en voorraadvorming te danken is en in zoverre een kunstmatig en ongezond ka rakter draagt. Want nu betekent deze ver levendiging ongetwijfeld een teruggang op de weg naar de financiële en monetaire sanering. Dat de Amsterdamse effectenbeurs er ook deze week wat vrolijker uitzag, is dan ook vermoedelijk mede een gevolg van de vrees dat het monetaire evenwicht.' de laatste tijd reeds uitermate labiel, niet zal kunnen worden gehandhaafd en de gulden inplaats van sterker, zwakker zal worden. Waarop de jongste prijsstijgingen trouwens reeds wijzen. Salarissen der onderwijzers zullen worden herzien Regering verenigt zich met advies der commissie-Wesselings De besprekingen in de commissie-Wcssc- lings over herziening van de onderwijzers salarissen hebben geleid tot een eenstem mig advies, dat op 22 Juni aan de regering is uitgebracht. De regering heeft zich thans met dit advies verenigd. Het resultaat der besprekingen komt hierop neer, dat gerekend van 1 Januari 1948 de z.g. ontknikking volledig zal wor den toegekend aan de hoofden en onder wijzers, die in het bezit zijn van de be voegdheid tot het geven van lager onder wijs in ten minste éen der vakken Franse taal, Duitse taal. Engelse taal, wiskunde, handelskennis, lichamelijke oefening (akte S). landbouwkunde, tuinbouwkunde, vrou welijke handwerken of huishoudkunde, als mede aan hen, die in het bezit zijn van een middelbare akte paedagogiek, Nederlands, aardrijkskunde of geschiedenis, en voorts aan de hoofden en onderwijzers, die, hoe wel niet in het bezit van tenminste een der genoemde bevoegdheden, op 1 Januari 1948 de leeftijd van 50 jaar hebben bereikt. Voor de overige hoofden en onderwij zers blijft de tegenwoordige salarisregeling gelden. Ten aanzien van de akte handenarbeid heeft de commissie-Wesselings geen voor stel aan de regering kunnen doen. Te zijner tijd zal deze aangelegenheid een punt van nadere overweging uitmaken. Prinses Wilhelmina's Paasboodschap in de Verenigde Staten uitgegeven Onder de titel „Christ, the great unknown" is Prinses Wilhelmina's Paasboodschap „De grote onbekende" te Grand Rapids in de Verenigde Staten uitgegeven. Deze publicatie, die is verzorgd door de Amerikaanse dominee dr. Winfield Burg graaf en de Nederlandse autoriteiten te New York, is geschied met het oog op de vergadering van de Wereldraad voor Christelijke Opvoeding, die volgende week te Toronto bijeen zal komen. ADVERTENTIE S5S> 600 KG- BESTELWAGEN r ft ft f i FRONTSTURING f- H ■SP GARAGE BRINK M ANN B <4 U 1 Smedestraat 22 - Te!. 11025 Rapport over Nieuw Guinea Een Indonesisch en een Nederlands deel Het rapport van de Nieuw Guinea-com- missie begint met een voorwoord van alle commissie-leden. Daarna volgen de twee hoofdbestanddelen van het raport, namelijk het verslag der Indonesische leden en het verslag der Nederlandse leden. Het Neder landse verslag telt 85 pagina's. Dat der Indonesiërs is ongeveer driemaal zo groot. Tezamen met alle bijlagen in de vorm van notulen der commissie-vergaderingen, ver slagen van bijeenkomsten, schriftelijk ge wisselde stukken en nota's, is het rapport- een zeer lijvig boekdeel geworden, dat ongeveer 15 cm dik is. De verslagen dei- verhoren maken geen deel uit van het rapport. Zij worden wel aan beide regerin gen ter vertrouwelijke kennisneming aan geboden. Het lag aanvankelijk in het voornemen gemeenschappelijk één rapport te schrij ven. Zowel de Indonesiërs als de Neder landers zouden terzijde van de tekst aan tekeningen en opmerkingen maken om or de eigen inzichten en opvattingen de na druk te leggen. De te volgen procedure zou dan zijn geweest, dat bij het schrijven van het rapport de Nederlanders en de Indo nesiërs hun bevindingen over en weer zou den uitwisselen, teneinde elkander voort durend van de eigen inzichten op de hoogte te stellen. Van Nederlandse zijde is het initiatief genomen van deze procedure af te stappen, ten eerste omdat zij naar de Nederlandse opvatting te tijdrovend zou zijn, terwijl men reeds in tijdnood ver keerde en ten tweede, omdat naar de Ne derlandse opvatting een dergelijk (gemeen schappelijk) rapport onleesbaar zou zijn geworden en meer zou hebben geleken op het. verslag van een debating-club. Op verzoek van Nederlandse zijde is toen be sloten, dat men twee geheel gescheiden verslagen zou schrijven. Het Unie-secretariaat houdt zich thans bezig met de vertaling van het Indonesisch verslag, waarna het door de regering aan de Staten-Generaal zal worden gezonden. Ir. E, C. M. Roderkerk komt terug in een bekende streek Ir. E. C. M. Roderkerk, de nieuwbenoemde directeur van „De Kennemer Duinen De blonde Beverwijkse knaap, die in de twintiger jaren met wjjd-open ogen door het Kennemer duin zwierf en daarbij wel eens gedroomd zal hebben van een klein koninkrijk in dit land van blanke heuvels, duindoorn en konijnenholen, zal als negen en-dertigjarige landbouwkundige ingenieur deze stille wens tot werkelijkheid zien wor den: ir. E. C. M. Roderkerk zal daar van daag weer lopen maar dan met de weten schap dat hij de 15e Augustus directeur zal zijn van het nationale park „De Kenne mer Duinen". In Wageningen kreeg hij zijn vorming als Landbouwkundige, richting Tropische Bosbouwr en met de titel in de zak verwierf hij zich in 1934 een betrekking bij het In dische Gouvernement. Het was toen echter volop crisis en daardoor duurde het twee jaar voor dat Gouvernement hem werke lijk naar de gordel van smaragd riep. Deze tijd is achteraf bekeken aller minst verloren geweest, want de jonge ingenieur maakte in die jaren grondig ken nis met de Nederlandse bosbouw op de Veluwe. Zijn jeugd-zwerftochten door Duin en Kruidberg en de duinen benoorden het Noordzeekanaal brachten hem al jong de overtuiging bij, dat een plaats als Velsen een afdeling van de Nederlandse Jeugd bond voor Natuurstudie rijk moest zijn, zodat hij in 1923 tot de medeoprichters van deze afdeling behoorde. Maar het natuurreservaat annex recre atiegebied, dat hij de 15de gaat beheren, kent hij niet: vandaar dan ook dat ir. Roderkerk vandaag ergens in het duin te vinden is om poolshoogte te nemen. „De beide begrippen natuurreser vaat en recreatiegebied zijn vaak el- kaars tegengestelde", merkt de heer Roderkerk op, als wij hem in zijn wo ning aan de Beatrixlaan in Wage ningen opzoeken, „en dat is over de hele wereld hetzelfde. Op Celebes, waar het grootste gedeelte van mijn Indische loopbaan lag, zijn daar wel eens woorden over gevallen, want de bevolking kapte liever en ik zag meer in een verantwoorde houtvesterij". Acht maanden is ir. Roderkerk nu terug in patria. vlak voor de souvereiniteits-overdracht repatriëerde de heer Roderkerk. Moena had goede wegen en een goede sultan. De wegen droegen de jeep van de op perhoutvester door zijn uitgestrekt district, te water verplaatste hij zich met motor boten; de sultan steunde het werk waar hij kon. En nu is deze praktijkman uit een groot aantal sollicitanten gekozen als directeur van „De Kennemer Duinen". Wat hij -er zich van voorstelt? Nog weinig, maar ei- zweeft hem iets als „De Hoge Veluwe" door de gedachten. „Maar eerst moet ik het gebied eens goed in me opnemen", zegt hij tenslotte voorzichtig, „want de raad van bestuur van de beherende Stichting weet er op dit moment heus meer van dan ik". Westerling wil na zijn vrijlating naar Nederland Zoals gemeld heeft het hof te Singapore beslist dat de uitleveringsprocedure tegen Westerling geen voortgang zal hebben. De raadsman van Westerling, de heer Massey, verklaarde na afloop van de zitting dat hij hoopte Westerling vandaag uit de gevange nis te krijgen. Westerling zelf zeide dat hij van plan was na zijn vrijlating zo spoedig mogelijk naar Nederland te gaan. De R.I.S. heeft nog geen cassatie-verzoek ingediend. Examens HOOFDAKTE Voor de hoofdakte werden te Haarlem op 3 Augustus geëxamineerd voor gedeelte A 8 candidaten. Afgewzen 2 candidaten. Ge slaagd de dames: J. ten Have te Naarden: M. Th. Klaver te Heemstede; M. B. A. Könning te Amsterdam. De heren: P. Bakker te An- dijk; A. W. v. d. Beek te Nieuw Vennep; J. Schoenmaker, Den Helder. Geëxamineerd voor gedeelte B 8 candida ten. Afgewezen 3 candidaten. Geslaagd de dames: C. A_ Makken te Wör- mer; C. A. Mets te Haarlem: W. J. Michels te Amsterdam. De heren: H. A. Laan te Ben- ningbroek en J. T. Vlugt te Ursum. HANDENARBEID Voor de examens handenarbeid A slaag den te Haarlem de heren: J. Bergsteyn; A. Bouw; J. Groen; R. Idema; C. C. Molenveid; C. W. v. der Neut; G. Nijenhuis; F. A. M. Smeets en H. J. van der Woerdt. Afgewezen: 3. ADVERTENTIE HET ADRES voor verhuizingen groot en klein Transporten door geheel Nederland BERGPLAATS VOOR IN30EDELS ROZENSTRAAT 13 TELEFOON 20020 Gewapende arbeidsdienst in West-Duifsland Geen voorloper van Duits leger? De Britse bezettingsautoriteiten in Duits land zullen waarschijnlijk eenheden van een met geweren en andere kleine wapens gewapende arbeidsdienst instellen. Gisteren is door de Amerikaanse autoriteiten een verklaring afgelegd over de oprichting van dergelijke bewapende eenheden in de Ame rikaanse zóne. Een woordvoerder van 'het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken verklaar de, dat Amerika dit besluit genomen heeft in overeenstemming met Engeland. Déze arbeidsdienst zóu de eerste gewapende macht in West-Duitsland zijn sinds het einde van de oorlog. De Britse woordvoer der verklaarde, dat deze arbeidsdienst niet de voorloper van een West-Duits leger was. De Britse tegenstand tegen de vorming van een West-Duits leger blijft onveranderd. Engeland was tot de conclusie gekomen, dat de Amerikaanse maatregel gericht was op bezuiniging bij de Amerikaanse bezet- tingsstrij dkrachten door wapens te geven aan Duitsers, die reeds als fabriékswaeht dienst deden. Te Londen erkent men, dat de maatregel technisoh in strijd is met de viermogendhedenovereenkomst voor Duits land, aldus Reuter. Hoewel functionarissen bij herhaling verklaren, dat men niet de bedoeling heeft het ontstaan van een Duits leger toe te laten, achten waarnemers het mogelijk, dat de maatregel wijst op een op handen zijnde aandrang van Ameri kaanse zijde om een beperkte herbewape ning toe te staan. De waarnemers menen, dat Amerika deze kwestie op de bijeen komst van de drie Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken in September ter sprake zal brengen. Een officiële woordvoerder, zo gaat Reu ter verder, stelde de kwestie van een ge wapende arbeidsdienst als onbelangrijk voor. Waarnemers achten het echter duide lijk, dat een belangrijke afwijking heeft plaats gehad van het beginsel „geen wa pens voor Duitsers". ADVERTENTIE zelfs in belangrijke mate. En als U dan weet, dat wij heden beginnen met de verkoop van een groot aantal dekens tegen extra lage prijzen (o.a. dekens, welke nog vóór de devaluatie zijn ge kocht), dan is het zaak om veel geld te besparen en te profiteren van onze Reclame-aanbieding WOLLEN ZOMERDEKENS 150x200 11.90 ZWAAR WOLLEN DEKEN ORIGINEEL AaBe, in mooie pasteltinten met medaillon-patroon 150x200 26.35 175x225 34.60 Uit tie hoogte. Erna Leach, een 25-jarige blondine, die in het dagelijks leven als verkoopster en model aan de kost komt, heeft zich Dinsdag uit een helicopter op een 66 voet hoog platform op een paal laten zakken, waar zij het 118 dagen hoopt uit te houden. Slaagt zij daarin dan krijgt zij een bedrag van 50.000 dollar, beschikbaar gesteld door een handelaar in tweede hands auto's. Bo- dien is haar voor iedere maand die zij verder op haar verheven zitplaats door brengt. een bedrag van 2500 dollar toe gezegd. Op haar „zitje" van acht bij zes voet is een telefoon aangebracht en tal van bewonderaars en grappenmakers hebben van deze ongewone verbinding reeds een dankbaar gebruik gemaakt. De eerste nacht werd zij per telefoon gewaarschuwd dat de paal in brand stond. Dorpscik. De gehele bevolking van Goffs Oak Park (En/,'eland) is op zoek naar de booswichten, die op klaarlichte dag de dorp^eik hebben gestolen. Een vrouw- beweert gezien te hebben dat iemand de vier en een halve meter hoge boom een „nazaat" van de oorspronkelijke dorpseik die in 1066 door Willem de Veroveraar geplant werd in een vrachtauto wegreed. (U.P.) Laat. Dertien maanden geleden ver moordde Louis Tramond zijn echtge note in hun woning te Loubressac (Zuid West-Frankrijk). De politie, die al die tijd op zoek naar de moordenaar was, doch het huis nimmer doorzocht, heeft thans in de slaapkamer op de boven- étage de schedel van Tramond met een touw aan een balk en een hoopje been deren op de grond er onder gevonden. Volksdemocratie. De Lithause katholieken moeten 65 cent belasting betalen, wan neer zij de kerk willen bezoeken, aldus een bericht, dat door het Vaticaan is gepubliceerd. Volgens dit bericht is de kerkvervolging in Lithauen in volle gang. Kerken moeten op een .afstand van ten minste zeven kilometer van elkaar liggen, collectes voor het herstel van kerken zijn verboden en kerkdien sten mogen slechts 's morgens vroeg gehouden worden. Steun. Israël heeft de strijdkrachten van de UNO in Korea medische hulp aan geboden. Liberia heeft, de UNO voor de strijd in Korea voor een waarde van 10.000 dollar natuurrubber aangeboden. Deze bijdrage zal binnenkort verscheept worden. Verboden. De Amerikaanse autoriteiten in de Duitse staat Hessen hebben de pro vinciale regering opdracht gegeven het communistische blad „Sozialistische Volkszeitung" voor 90 dagen een ver schijningsverbod op te leggen. Het blad had een anti-Amerikaanse affiche,waar van het aanplakken verboden was, op zijn voorpagina afgedrukt. Het zou daardoor de perswetten van de hoge commissie hebben geschonden. Ronde van Frankrijk ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN s morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 Kübler vrijwel zeker van de gele trui De laatste Alpenrit, van Briangón naar St. Etienne, is. de boeiendste en felste- étappe geworden, welke tot nu toe is verreden. Het was de Franse ploeg, die met 'inzet van a heeft getracht haar kopman Bobet in deze laatste faze van de strijd om de gele trui in de gunstigste positie te helpen en tevens haar plaats in het ploegenklassement te ver beteren. Zodoende had de rit kleur" genoeg. Het begon eigenlijk met de uitlooppoging van Apo Lazarides op de Lautaret, hetgt de Fransman na 110 km. een voorsprong van 10 minuten bracht. Daarna was men getuige van een onverhoedse aanval van Bobet en Géminiani, die bij de bevoorradingspost van Pont de Claix hun etenszakje niet meena men om hun tegenstanders te verrassen en snel een paar honderd meter voorsprong te verkrijgen. Slechts vier man: Kübler, Ockers. Impanis en Pizot zagen het gevaar tijdig en organiseerden de jacht. Een spannend en prachtig wielergevecht op de lange stijging van St. Nizier du Moucherotte volgde nu tussen de Franse weglopers enerzijds en de drager van de gele trui met de Belgen Ockers en Impanis anderzijds. I.Iet de steun van Impanis, die elke dag beter gaat rijden, kon Ockers het moordende tempo van de Zwitserse reus bijhouden. 100 km. lang, waarvan het grootste deel alleen, mobiliseerde Bobet alle kracht die in hem was en zelfs bedroeg zijn voorsprong op een gegeven moment meer dan 3M- mi nuut. Hij had echter te veel van zichzelf gevergd en 30 km. voor de finish kreeg hij een geweldige inzinking en moest zijn ach tervolgers laten gaan. Meteen vervlogen alle mooie plannen van de technische leider van de Franse ploeg. Tegen de schitterende vorm waarin Kübler verkeert en de verbetenheid waarmee hij ook vandaag weer zijn leiderstrui verdedigde, konden Bobet en zijn helpers geen afdoende tegenzetten vinden. De uitslag van de 19e étappe Briangon St. Etienne (291 km.) luidt: 1. Géminiani (Fr. a) 8.49.11; 2. Kübler (Zwits.) 8.49.45: 3. Ockers (België a) z. t.; 4. Impanis (België a) z. t.; 5. Piot (Fr. N.O.) z. t.; 6. Kirchen (Lux.) z. t.; 7. Meunier (Fr. Z.W.) 8.51.02; 8. PANDA EN DE MEESTER EDELMAN Iedereen kan nu wel begrijpendat het tussen Graaf Isen Grim en Hertog Bru no op ruzie uit moest lopen! De Graaf maakte zich verschrikkelijk kwaad, toen de Hertog hem van alles de schuld gaf. en daarop begon de Hertog te hullen. „Bah!" Na een zware diensttijd in een gebied, riep Isen Grim tenslotte uit. Ben jij een dat even groot is als heel Nederland: het sultanaat van Moena en Boeton op de Z.O. „poot" van Celebes. Daar was hij opper houtvester in dienst van het Gouverne ment, later van de repoeblik, maar dat laatste is nooit een feit geworden want vent! Bali! En als alles dan mijn schuld is, dan moet je het verder maar zélf doen! Ik ga andere vrienden zoeken, dat wil ik je wél vertellen!" En met die boze woorden keerde hij zich om en liep weg. Intussen was Joris Goedbloed nog steeds druk bezig om een passende kledij voor diezelfde Isen Grim te zoeken. „Aha!" riep hij tenslotte. .Lijkt dit je geen leuk costuumpje voor m\jn lieve neef Isen Grim?" En met die woorden haalde hij uit zijn koffer een ge deelte van een harnas ie voorschijn. „Een mooi stukje." meende Joris, een waarde volle antiquiteit uit een particuliere ver zameling!" Maar nu kon Panda zijn ogen niet geloven! Maar dat harnas kén ik!" riep hij uit. „Dat isdat isdat is het harnas van Hertog Bruno! Die had het bloed verbaasd. „Tjonge, tjonge, wat ge zegt, manneke'. Had Hertog Bruno dat aan? Hoe verstout hij zich! Welk een brutaliteit! Dan was hij er voorzeker niet eerlijk aan gekomen! Typisch die Bruno! Diefachtig en brutaal! Niet voor niets zegt dat mooie diepe, klassieke spreekwoord: Et tu, Bru no!" „O," zei Panda, die dat alles niet zo snel kon overdenken. „Maar.... eh.... maar„Kom, ventje, overwin uw schroom! Niet denken, maar doen!" ver maande Joris Goedbloedom een einde te aan!" „Is dat waarlijk?" vroeg Joris 'Goed-maken aan het gesprek. Zwoegers in de Alpen. Meunier, Gémi niani en Brambilla in de Alpen. Zij zijn uit het peloton ontsnapt en proberen tegen een fikse helling hun voorsprong te vergroten. Kemp (Lux.) 8.51.22; 9. Verschueren (België b) 8.55.03; 10. Gauthier (Fr. Z.O.) z. t.; 11. Bobet (Fr a) z. t. De Nederlander De Ruyter eindigde 30e in 9.11.36. In het algemeen klassement vormt de Belg Ockers de enige ernstige bedreiging voor Kübler, die 3*2 minuut voorsprong heeft. Hier bezet De Ruyter de 29e plaats. Athletiek Nederlandse athleten voor Europese kampioenschappen Op voorstel van de N. T. C. heeft het be stuur der K.N.A.U. de volgende afvaardiging voor de Europese kampioenschappen te Brus sel vastgesteld. Dames Vijfkamp: F. E. Blankers-Koen (Sagitta). 100 meter: F. E. Blankers-Koen (Sagitta); Gr. de Jongh (Sagitta); X. Stadt-De Jong (Olym- pia 1948). 200 meter: F. E. Blankers-Koen (Sagitta); Gr. de Jongh (Sagitta); P. Brou wer (Celebes. 80 m. horden: F. E. Blankers- Koen (Sagitta); W. Lust (Zaanland); P. G. L. Vos (EAV). Verspringen: W. Lust (Zaanland); P. G. L. Vos (EAV); T. de Jong (Sagitta). Hoogspringen: F. E. Blankers-Koen (Sagitta). Speerwerpen: J. Koning (GONA). 4 maal 100 meter estafette: F. E. Blankers-Koen (Sagit ta); Gr. de Jongh (Sagitta); X. Stadt-De Jong (Olympia 1948); P. Brouwer (Celebes). Reser ve: P. G. L. Vos (EAV). Chef d'équipe: J. H. Moerman. Het is nog niet zeker aan welke nummers mevr. Blankers-Koen zal deelnemen. Heren 100 m.: J. Lammers (AV 1945). 200 m.: J. Lammers (AV 1945). 1500 m.: W. F. Slijkhuis (Trekvogels); H. Harting (AAC). verspringen: G. Wessels (AV 1923). Hoogspringen: H. M. van Egmond (DEM). Kogelslingeren: J. H. Houtzager (PSV). 4 maal 400 m. estafette: J. L. Hofmeester (Pro Patria); H. de Kroon (AAC); C. J. E. Mahieu (V. en L.); F. Buvs (Tempo). 400 m. hordenloop: F. Buys (Tempo). Chef d'cquipe: W. Peters. Als algemeen leider zal fungeren de heer B. Wirtz, secretaris-penningmeester der K. N. A. U,

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2