Houtvesterij Haarlem van Staatsbosbeheer verzorgt met weinig mensen groot gebied RICHE FOTO AST Rijksnijverheidsdi ploma's uitgereikt aan Haarlemse Ambachtsschool Ingezonden stukken Vrijdag 4 Augustus 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 3 Belangrijke taak voor de natuurbescherming Er zullen maar weinig voorbijgangers1 langs liet huis Staten Bolwerk 14 zijn, die weten dat met het eenvoudige bordje „Staatsbosbeheer - Houtvesterij Haarlem" een dienst wordt aangeduid, die in een wijd gebied van eminent belang is voor het be houd van het landschapsschoon. Staatsbosbeheer is verdeeld in zestien houtvesterijen met een zeer uiteenlopende oppervlakte, doch waarvan de grenzen zo zijn getrokken, dat in ieder ressort onge veer een gelijke hoeveelheid werk valt te doen. Zo.behoort Haarlem tot de grotere hout vesterijen, omvattende vrijwel de gehele provincie Zuidholland en Noordholland beneden het Noordzeekanaal, met uitzon dering van het Gooi. Aan het hoofd van zo'n houtvesterij staat een houtvester; in het Haarlemse rayon is dat ir. A. Stoffels, een naam die niet onbekend zal zijn voor hen die zich interesseren voor het doen en laten van de Haarlemse gemeenteraad. Onder leiding van ir Stoffels wordt nu de vierledige taak van Staatsbosbeheer uitgevoerd: het beheer der domeingronden, de uitvoering van de wettelijke bepa lingen betreffende de bosbouw, d'e be scherming van het natuurschoon en het geven van voorlichting over de bosbouw. Wat nu het beheer der domeingronden aangaat Staatsbosbeheer heeft 63.000 hectaren bossen en woeste gronden onder zich heeft Haarlem geen uitgebreide taaie. Er zijn twee „boswachterijen", Den Haag en Noordwijk, die tezamen 2100 hectaren groot zijn. Zij staan" onder het dagelijks toezicht van een bosbouwkun dig ambtenaar, welke titel het vroegere gemoedelijke „boswachter" heeft ver vangen. De uitvoering van de wettelijke bepa lingen schept in verhouding in de houtvesterij Haarlem heel wat meer werk. Zo wordt onder meer toezicht gehouden op de gemeenten en de „instellingen ten algemenen nutte" en moet vergunning worden verleend voor iedere velling. Ove rigens zal met ingang van October het vellen in de bebouwde kommen worden .vrijgelaten. Belangrijker is de adviserende taak van „Staatsbosbeheer" bij het toekennen van rijkssubsidies aan kleine gemeenten voor het instandhouden van het bosareaal op hun gebied. Zo krijgt in de Houtvesterij Haarlem Heemstede een subsidie voor „Groe- nendaal" en Velsen voor „Velserbeek" en het „Burgemeester Rijkenspark". Het is de bedoeling, dat Heemstede, nu „Groenendaal" met „Meer en Berg" is uitgebreid, ook een grotere rijksbijdrage krijgt dan tot nu toe het geval was. Redden van landgoederen De belangrijkste wet om het natuur schoon te redden is de „Natuurschoonwet" van 1928, een zeer vernuftig opgestelde belastingwet, waardoor het mogelijk is de eigenaren van landgoederen in fiscaal op- zich tegemoet te komen. Ingevolge de Natuurschoonwet kan de Waarde van landgoederen voor de vermo gensbelasting, de inkomstenbelasting en de successierechten berekend worden, alsof op deze buitens de verplichting rust, dat zij 25 jaar in stand moeten blijven. Men begrijpt, dat door deze mogelijk heid vooral de landgoederen die dicht bij bebouwde kommen liggen tegen verka veling in „villaparkjes" worden beschermd. In Haarlem vormt het „Huis met de beel den" aan de Wagenweg daarvan een voor beeld. Ook „Waterland", en „Beeckesteijn" en enige duincomplexen zijn op deze wijze behouden gebleven. Het is trouwens opmerkelijk hoeveel eigenaren van deze regeling gebruik ma ken. Zij nemen als tegenprestatie de ver richting op zich de buitens goed te onder- 1 uden, waarop Staatsbosbeheer dan weer toezicht uitoefent. Stelt de bezitter van een landgoed zijn domein voor het publiek open, dan behoeft hij nog slechts de helft van het op grond van de Natuurschoonwet vastgestelde percentage te betalen. Eigen karakter Ir. Stoffels wijst erop, dat deze vorm van hulpverlening aan particulieren grote voordelen heeft boven subsidiëren of aan koop van buitenplaatsen door de overheid, omdat thans het eigen karakter, dat iedere eigenaar aan zijn plaats geeft, behouden blijft. Van gelijke strekking is de Natuurbe schermingsbeschikking, waarbij bepaald is, dat werken, waardoor schade wordt toege bracht aan het natuurschoon, niet door het rijk kunnen worden gesubsidieerd. Dit heeft in het bijzonder betrekking op werk verschaffingsobjecten. Voor het werk van Staatsbosbeheer is in dit opzicht trouwens geen vaste lijn aan te geven. Zeker moet men zich niet meer aan het begrip „bos" vastklampen, de mo lens van Kinderdijk, zorgenkinderen van ir. Stoffels, vallen evenzeer onder de door deze instelling nagestreefde „natuurschoon- inventarisactie". Weinig mensen Overigens is het opmerkelijk, dat al dit werk met weinig mensen wordt, verricht! Het aantal bosbouwkundige ambtenaren Een voorbeeld van duinbebossing in de. boswachterij Schoorldie tot voor enkele jaren ook tot de Houtvesterij Haarlem behoorde. bedraagt in de' uitges-trekte Houtvesterij Haarlem slechts vier. Er is dan ook alle aanleiding om hier te breken met de legende, dat het werk bij Staatsbosbeheer bij uitstek gezond is en uitermate geschikt voor hen, die „wat frisse lucht" nodig hebben. In feite is het uit sluitend door hen, die physiek niet alleen kerngezond zijn, doch ook tegen een stootje kunnen, vol te houden. Ook om het, aantal administratieve krach ten te tellen, heeft men niet alle vingers nodig. Veel buitenlands bezoek De Houtvesterij Haarlem mag zich in het bezoek van talrijke buitenlandse deskun digen verheugen, vooral Engelsen en Fran sen, die zich interesseren voor het duin landschap. De boswachterij Noordwijk vormt daarbij een goed voorbeeld hoe de kwetsbare dui nen door bebossing goedkoper en beter beschermd kunnen worden tegen de „on georganiseerde aanval" van 25.000 bezoe- kers per jaar dan door. helmbeplanting. Schoenmaker Schiering viert merkwaardig jubileum Op 16 Augustus zullen de gedachten van de schoenmaker P. J. Schiering terug gaan naar de dag dat hij voor vijftig jaar met zijn vrouw zijn intx-ede deed in het beschei den huisje aan de Bakenessergracht om daar zijn ambacht tot op de huidige dag" uit te oefenen. De thans 76-iarige Schiering is niet zo maar een schoenmaker. Hij is een pionier op het gebied van orthopedisch en reform- werk, die reeds in 1905, toen de vegetariërs en de socialisten de reformkl'eding propa geerden, zich ging toeleggen op de vervaar diging" van sandalen en maatschoenen. De aanstaande jubilaris had toen al eexi harde leerschool achter de rug. Hij had ge werkt bij bazen in het Zeeuwse Sinlmaar- tensdijk, in Almelo en Amsterdam. Hij had alle nederige karweitjes van leerlooier af opgeknapt en had langzamerhand zo'n veelzijdige ervaring opgedaan, dat hij het op 16 Augustus 1900 aandurfde voor zich zelf te beginnen. Schiering brak dus met de „rechte schoen" en ging zelf modellen ontwerpen, waarmee hij een belangi'ijke stap deed op de weg die naar de modernisering van de damesschoen zou leiden. Daarbij werden nuttige contacten gelegd met wijlen dr. Murk Jansen, voetspecialist en chirurg aan het Academisch Ziekenhuis in Leiden, met dr. Nooteboom in Noordwijk-Binnen en met dr. G. A. Ootmar, die verscheidene patiënten naar Schiex-ing verwezen. En met succes, zoals een stapeltje vergeelde dankbetuigingen in een sigarenkistje op de werkplaats, waar Schiering nog dagelijks zijn stiel beoefent, bewijst. De bestellingen komen uit heel Nederland, uit Zeist en Rotterdam evengoed als uit Dokkum en Arnhem, ja zelfs in het verre Mexico zat een trouwe klant, die telkens schreef: „De door U geleverde, sandalen waren heel goed". Schiering kwam daarbij z'n verre klan ten tegemoet door een meetmethode voor hen te laten drukken, zodat ze niet steeds naar Haarlem behoefden te komen om een pasklare schoen te krijgen. Desondanks is de heer Schiering nooit „in het groot gaan^doen". Hij is een stille man, die wars is van het aan de weg tim meren. Zijn ideaal was en is schoeisel te vervaardigen waarop zelfs de moeilijkste voeten kunnen gaan. Daarnaast liefhebbert hij in een juweel van een stadstuintje, dat men in de oude binnenstad niet spoedig zou zoeken. En als men hem aan de praat krijgt Wil hij wel eens vertellen uit de tijd dat hij voor elf cent per paar oude schoe nen moest opknappen, zodat een schoen maker in die dagen ieder etmaal veertien paar moest wegwerken om ten minste een schamele boteiham te verwerven. Het huisvestingsbureau der gemeente Heemstede zal morgen, Zaterdag, gesloten zijn. Ballet der Lage Landen weer-in Bloemendaal Het Ballet der Lage Landen onder ar tistieke leiding van Max Dooyes en Ma scha ter Weeme geeft deze Zaterdag en Zondag voorstellingen in Bloemendaals Openlucht theater, evenals verleden jaar, toen de be langstelling van het publiek zo groot was dat men van een meer dan uitverkocht ;huis" mocht spreken. Het gedeeltelijk nieuwe programma wordt geopend met „Invitation a la Valse" (Uitnodiging tot de dans) in choreografi sche zetting van Max Dooyes op de gelijk namige muziek van Carl Maria von Weber, met Hanny Bouman als de koningin van het bal. Nieuw voor deze omgeving is ook de op de Faust-muziek van Charles Gou nod gezette „Walpurgisnacht". De hierbij gereproduceerde foto geeft een scène daar uit weer. Ten besluite van het eerste deel volgt een reprise van de choreografische variaties in Rococostijl door Peter Leoneff onder de van de componist Mozart over genomen titel „Les petits riens". Het optreden wordt hervat met de on- waarschijnlijke idylle „Familieleven" op muziek van Katsjatoerien in de choreo grafie van Max Dooyes naar een scenario van Albert Bocai, met décors en costuums van de schilder Gerard Hoi'dijk. Drie frag menten uit de Chopin-suite „Les Sylphi- des" van Michel Fokine (twee walsen en een mazurka) worden daarna gedanst door Hanny Bouman en Cor van Muyden. Het Ballet der Lage Landen besluit met de vrolijke pastorale „Het Bruidsboeket" van Pietet van der Sloot. De pianist Wolfgang Wydeveld, die de begeleidingen 'verzorgt, speelt als soli de Ballade in As-majeur van Chopin en „Asturias" van Albeniz. ADVERTENTIE Vacantie - Slecht weer - Niet naar buiteii NU een artistieke foto laten maken b\j 169 Grote Houtstraat, tel. 13472 - Haarlem Bob Nijhuis als Faust, Johan Mittertreiner als Mephisto, Ymkje Bloema (een cupido), Ine Rietstap als Helena, Jo Leerink (een satyr) en Kathrin Adair als Astarte in een fragment uit het Faust-ballet van Max Dooyes op muziek van Gounod. 1 ADVERTENTIE Ageedsi voor Haarlem VRIJDAG 4 AUGUSTUS Rembrandt: „Alles wel aan boord", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Malle gevallen", alle leeft., 10.30 uur; „Bud Abbott en Lou Costello in Hollywood", alle leeft., 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Luxor: „Wonderman", 14 j„ 2, 4.15, 7, 9.15 uur. City: .Tafeltje dek je", alle leeft., 11 uur; --„Bud Abbott en Lou Costello in donker Afrika', alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Zorro", 14 j., 2,30, 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „IJscoman, kijk uit!". 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 5 AUGUSTUS Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Velen sprongen bij in de strijd tegen de t.b.c. Haarlemse Vereniging brengt verslag uit Het eerste wat in het jaarverslag over 1949 van de Haarlemse vereniging tot be strijding der tuberculose opvalt, is het groeiende aantal bondgenoten, dat deze vereniging geldelijk is bijgesprongen. Deze steun is hard nodig, want hoewel 't sterfte cijfer sinds de bevrijding sterk is vermin derd en thans weer lager ligt dan vóór de oorlog, is het aantal ziektegevallen nog niet noemenswaardig afgenomen. De aan dacht voor de strijd tegen de tuberculose is dan ook geenszins verslapt. Dat blijkt uit het steeds groter wordende ledenaantal van de vereniging en niet minder uit de opbrengst van de EmmabloemcoUecte welke het vorig jaar bijna 11.000 gulden bedroeg. Op de wiekslag van de vogels der Algemene Nederlandse Bond van Postdui- venhouders, afdeling Haarlem, is in dat jaar bovendien een gift binnengekomen van niet minder dan 7.567.50! Deze ver- wissende bijdrage, die de postduivenhou- ders bijeen wisten te krijgen door het orga niseren van een wedvlucht en een ver loting, toont wel het duidelijkst aan, welk een medeleven er voor dit belangrijke werk ten dienste van de volksgezondheid bestaat. Door deze steun was er aan het eind'van het boekjaar 1949 weer een voordelig saldo van 210.12. Hei Consultatiebureau van de Noordhol landse Vereniging tot Bestrijding der Tu berculose is in het verslagjaar bezocht door 5490 inwoners van de gemeente Haarlem, dat is 81 meer dan in 1948. 2713 personen hiervan kwamen voor de eerste keer én van dit aantal leden 226 personen aan een actieve tuberculose. In „Brederódeduin" dat na de uitbreiding wel als een klein sanatorium te beschouwen is, zijn in 1949 160 patiënten verpleegd, ge durende 17.437 verpleegdagen, waarvan er 15094 ten laste kwamen van de Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose in Haarlem- De heer G. de Waard, die van 1925 af administrateur van de vereniging is ger weest, is aan het begin van dit jaar opge volgd door de heer J. C. Born, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd. In de vei-dediging van de volksge zondheid tegen de gevreesde tuberculose heeft hij zich vooral wat de propaganda aanging wel bijzonder onderscheiden. Een Antwerpse organist in de Grote Kerk Donderdagmiddag werd de gemeente lijke orgelbespeling verzorgd door de Ant werpse organist Victor Hens. Deze had een programma gemaakt van oud-Nederlandse meesters, waar Buxtehude, Lübeck en Bach bij aansloten. Al direct, bij de „Fan tasia in de derde modus" van Pieter Cor net, kreeg men de indruk, dat de heer Hens zijn plaats op de orgelbank waard was, niet het minst om de duidelijkheid die hij in het stemmenweefsel wist te be houden. Wel hadden wij, gezien de lange duur van het stuk, een aanzienlijker wisse ling van registratie willen waarnemen, dan alleen maar eexx geleidelijke versterking aan het slot. Van een drietal bewerkingen van vocale composities van Dufay, Obrecht en Or lando Lassus, was het vooral het Ricercare op „Regina Coeli" van deze laatste, dat deze overdracht naar de orgelsfeer dank baar kon doen aanvaarden. Het trio van Obrecht bleef wat onbepaald, wellicht ten gevolge van een registratie, die de grillige contrapuntiek niet zeer duidelijk liet on derscheiden. De jubïlante Toccata in G van Sweelinck, die door Victor Hens zeer vlot gespeeld wend, was daarna een des te overtuigender demonstratie van de echte orgelstijl, evenals we die ook in de Fan tasia van Cornet vernomen hadden en daarna te horen kregen in een Fuga van A. van den Kerckhoven. Het Advents-koraal „Nuh komm der Heiden Heiland" van Buxtehude klonk voortreffelijk in zijn verhouding van ge geven melodie en omspeling. Minder goed van klank-evenwicht was Bachs koraal- voorspel „Christe, aller Welt trost", waar van de „cantus firmus" niet voldoende uit kwam. Alle lof verdiende de organist om zijn klare en oox-deelkundig geregistreerde vertolking van Preludium en Fuga in E van Vincent Lübeck. Tot slot speelde Hens met de nodige technische vaardigheid Bachs Preludium en Fuga in b en liet zich daarbij (in de Fuga) verleiden tot een weliswaar karak teristieke, maar niettemin gevaarlijke rug positief-registratie, waarvan men het effect van de orgelbank af moeilijk controleren kan. Over het geheel genomen was het een goede bespeling. Gerekend de bezwa ren die een organist op elk hem vreemd instrument ondervindt, vooral op een oud groot orgel, kon men alle respect hebben voor de wijze waarop Victor Hens zich van zijn taak kweet. JOS. DE KLERK Nieuw ontwerp voor Zesndvoorts verzefsmonurnent Onthulling wellicht reeds op 2 September Donderdagmorgen heeft het comité „Ver- zetsmonument Zandvoord' onder voorzitter schap van mr. H. M. v. Fenema vergaderd om de siüatie te bespreken, die ontstaan is, nadat de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen het ontwerp van de heer A. de Brouwer voor het te Zandvoort te stichten gedenkteken voor de gevallenen heeft afgekeurd. De heer De Brouwer heeft intussen niet stilgezeten en was ter vergadering aanwe zig met de maquette van een nieuw ont werp, waarvoor reeds goedkeuring werd verkregen van een tweetal leden dér pro vinciale commissie. Dit nieuwe ontwerp, waarop plaquette, vignetten, letters en cijfers, die reeds gé- heel gereed zijn, op kunstzinnige wijze zijn aangebi-acht, bestaat uit een monumentaal stuk beton, opgebouwd uit 6 blokken. De hoogte ber' ->agt 1 meter 80 c.m., de breedte 5 meter 40 cm. De commissie prees de voortvarendheid van de heer De Brouwer en hoewel men algemeen van oordeel bleef, dat het eerste ontwerp aanzienlijk elegan ter van opbouw is, verenigde men zich unaniem met dit gewijzigde ontwerp. Men besloot het door de firma D. Berkhout, te Zandvoort te laten uitvoeren in „gebou- chardeerd" beton. Het nu bij de vijver aanwezige kruis zal dan ongeveer tien me ter achter dit monument kunnen worden geplaatst, waardoor een nog waardiger ge heel zal worden verkregen. Een plantsoen er voor zal worden aangelegd, terwijl rondom het monument middelhoog ge boomte zal worden geplant. Daar dit ontwerp 'n aanzienlijke kostenbe sparing betekent, mag worden aangenomen, dat het comité thans alle nog te maken kosten ruimschoots zal kunnen dekken. Met een totaalbedrag in kas van f 3650, zullen alle uitgaven kunnen worden be taald, zodat geen nieuw beroep op de of fervaardigheid der Zandvoortse ingezete nen zal behoeven te worden gedaan. Het comité besloot, indien mogelijk, de onthulling te doen plaats hebben op Zater dag 2 September, de gedenkdag van het uitbreken van de laatste wereldoorlog. Weense avond in de Vleeshal Proefneming van „Teisterbant" Naar wij vernemen zal op 22 September in de Haarlemse Vleeshal op de Grote Markt een Oostenrijkse avond worden ge geven. Voor de pauze wordt kamermuziek uit gevoerd, daarna zal een Weens bal worden gegeven, waarbij de Haarlemse Orkest Vereniging de muziek zal verzorgen. Deze avond heeft plaats onder auspi ciën van de Sociëteit „Teisterbant" en heeft ten doel vast te stellen of de accou- stïek van de Vleeshal voor dergelijke uit voeringen geëigend is. Zoals men weet heeft de Haarlemse gemeenteraad in zijn laatste vex-gadering een crediet van negen mille beschikbaar gesteld om het gebouw in orde te brengen voor het houden van tentoonstellingen. Als eerste expositie zal tijdens het congx-es van het Genootschap voor Reclame een overzicht worden gegeven van moderne reclamekunst. In October zal de Vleeshal de bazar van de Nederlands Hervormde Diaconie, die geheel in „Camera Obscura"-stijl zal wor den gehouden, herbergen. Concentratie van levens verzekeringsmaatschappijen Algemene Noordhollandse te Haarlem gaat over naar Alg. Friese-Groot Noordhollandse De aandeelhouders van de te Haarlem gevestigde N.V. Algemene Noordhollandse Maatschappij van Levensverzekering heb ben een aanbieding ontvangen tot over- dracht van hun aandelen aan het concexm Algemene Friese Levensverzekering Maat schappij en de Groot-Noordhollandse van 1845. Deze aanbieding" is door aandeel houders geaccepteerd. De Algemene Noordhollandse Maat schappij van Levensverzekering werd op gericht "in 1878. Zij behoort met haar ver zekerd kapitaal van ongeveer 41 millioen gulden tot de groep der middelgrote le vensverzekeringmaatschappijen. De ver anderde tijdsomstandigheden, de sterk ge slegen onkosten, de belastingdruk en de zwaardere concurrentie worden als reden voor deze concentratie genoemd. Het ligt in het voornemen de admini stratie over te brengen naar het hoofd kantoor van de Groot-Noordhollandse van 1845 te Amsterdam. „RIJST EN OUDE SCHOENEN" De Nederlandse acteur Bob van Leersum heeft een toneelstuk geschreven, getiteld: „Rijst en oude schoenen", waai'van de pre mière op 11 Augustus in de Koninklijke Schouwburg te Den Haag zal worden ge geven. In de bestuurskamer van de Ambachts school aan de Kleverparkweg te Haarlem werden hedenmorgen aan veertien jongelui „Rijksnijverheidsdiploma's" uitgereikt door de voorzitter van de plaatselijke commissie van de stichting „Vakopleiding Bouwbe drijf" in het Haarlemse rayon, dé heer G. Eldering. De veertien geslaagden hebben, nadat zij het diploma van de ambachtsschool behaal den, twee jaar lang een vakopleiding ge volgd bij werkgevers in het bouwbedrijf, welke gepaard ging met een meer. gespecia liseerde theoretische avondcursus aan de nijverheidsscholen. De coördinatie van school en bedrijf in de opleiding van vaklui vindt haar oor- sprong in de dringende behoefte aan ge schoolde werkkrachten in de bouwvakken, waarin drie jaar geleden deze voorziening werd getroffen. De Stichting „Vakopleiding Bouwbedrijf" houdt het toezicht op de opleiding. De werkgevers ki-ijgen voor de leerovereen komst, die zij met hun aankomende werk krachten sluiten een subsidie. De heer Eldering, die als voorzitter van de examencommissie het woord voerde, toonde zich tevreden, dat alle candidaten, zij het in enkele gevallen „met de hakken óver de sloot", voor het examen, dat voor het eerst in Haarlem is afgenomen, zijn geslaagd. De candidaat W. P. van Engen, uit Wees- perkarspel, die de beste examenpi'estatie heeft geleverd, kreeg van de stichting een waterpas cadeau en twee anderen, die bij de kwalificatie eveneens bovenaan stonden, Chr. de Bruin te Heemstede en C. P. P. Roeien te Vogelenzang kregen een boek over de techniek van het bouwbedrijf. De andere geslaagden zijn W. S. Kaandorp, J. W. H. Keevel, K. W. Menting en L. Ro denburg te Haarlem; W. van Duijn, W. J. Peetoom en C. van der Hoorn te Hillegom; Een kwart eeuw „Zonnestraal" Jubileum-collecte in Haarlem Het Haai-lemse comité van de vereniging „Zonnestraal" welke reeds een kwart eeuw tegen de tuberculose strijdt, organiseert Zaterdag 19 Augustus in Haarlem een ju bileum-collecte. Door de zorg van deze vereniging, wordt in het Loosdrechtse Bos een sanatorium onderhouden, waar thans 300 patiënten verpleging vinden. Nadat het ziekteproces is geëindigd worden de pa tiënten in goed geoutilleerde werkplaatsen onder deskundige leiding en voortgezet medisch toezicht aan passende arbeid gezet en op deze wijze voorbereid voor hun te rugkeer in de maatschappij. Zo konden in de afgelopen 25 jaar vele honderden pa tiënten worden geholpen. Omdat er jaarlijks in ons land nog 18000 nieuwe patiënten worden ontdekt en de capaciteit der sanatoxia nog lang niet toe reikend is heeft de vereniging „Zonne straal" plannen voor een aanzienlijke uit breiding. Op het programma staan onder meer een vrouwen-paviljoen, een kinder sanatorium en een afdeling chirurgische behandeling. Hiermee is de komende ju bileum-collecte toch wel voldoende gemo tiveerd. Collectanten wordt verzocht zich te melden bij het adres: Linschotenstraat 87 rood. C. M. Konincks, J. N. Schouten, G. J. Stalenberg en W. P. van Elmpt te Amster dam. Zij kregen van de afdeling Haarlem der samenwerkende patroonsverenigingen allen een Zweedse zaak cadeau. Namens het bestuur van de stichting werden zij toegesproken door de heer Van der Wildt, die herinnerde aan de vakoplei ding die in de middeleeuwen reeds door de gilden werd gegeven. Toen deze een eeuw- geleden uit de weg werden gex-uimd omdat ze te lastig werden tobde men al dadelijk met het pi'obleem van de vakopleiding. Ambachtsscholen alleen bleken op den duur ook niet voldoende. Daarom zocht men een uitweg in deze richting en zoals uit de examenresultaten is gebleken: terecht. Spreker huldigde de controleur van de stichting bij de opleiding, de heer J. D. Ponk, die zijn taaie met veel verantwoorde lijkheidsgevoel heeft verricht. Na hem spraken nog de directeur van de Ambachts school, de heer Hengeveld en de heer Rooyers, de laatste namens de arbeiders organisaties, tot de gelukkigen. Het Amerikaanse Ballet-Theater in November naar Amsterdam Het Amerikaanse Ballet-Theater (van de Metropolitan Opera te New York) gaat een toui'née van drie maanden door Europa maken. Het gezelschap zou aan vankelijk reeds in Juli op reis zijn ge gaan, doch de Koreaanse kwestie maakte het voorgenomen transport met vliegtui gen- van de Amerikaanse luchtmacht niet uitvoerbaar. Men vertrekt nu op 6 Augus tus aan boord van een Belgisch toestel. De eerste voorstellingen worden gegeven voor de in Wiesbaden gelegerde Ameri kaanse troepen, daarna volgt deelneming aan de festivals te Edinburgh en Venetië met enkele voorstellingen in Covent Gar den te Londen als intermezzo. Gedurende de eerste helft van November treedt het Amerikaanse Ballet-Theater op in Am sterdam en Brussel. Er worden zowel klassieke als moderne werken uitgevoerd. ADVERTENTIE Taxi2 Bei IS 00 O DAG EN NACHT Door internationale eendracht herrijst Berlijns ziekenhuis. Een dertigtal studenten, allen lid van de Wereldraad der Kerken, en afkomstig uit de Verenigde Staten, Enge land, Nederland, Zwitserland, Frankrijk, Denemarken en Duitsland zelf, helpt aan het herstel van het in de oorlog zwaar beschadigde Elizabeth ziekenhuis te Berlijn. Een groepje studenten bezig met het opruimen van puin. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) Het dodelijk ongeluk op de Wagenweg Een bewoner van de Wagenweg schx-ijft ons naar aanleiding vaxi het verkeersonge luk met dodelijke afloop, dat Woensdag middag op de Wagenweg plaats had. Het ongeluk gebeurde in het smalle ge deelte tussen Hazepaterslaan en Schouw tjeslaan, waar geregeld ongevallen plaats vinden. Het van. de stad komende verkeer zet er altijd flink gang in langs het rechte gedeelte van het Florapark, maar dan komt het ïii het drukke stukje met de win kelzaken, vijf zijstraten, een vernauwing en. twee autobushalten waar alle bus sen naar Noordwijk, Hillegom, Leiden en lijn 6 stoppen. De aandacht der autobe stuurders wordt gevraagd voor de bussen die soms in groepen van drie achter elkaar arriveren en voor het langzame verkeer, dat door deze stilstaande bussen naar het midden van de weg gedrongen wordt. De haltes liggen weliswaar niet in het bedoel de nauwe gedeelte maar er vlak voor, (van de stad komende) dus gewoonlijk ziet men er allerlei hachelijke situaties met de fiet sers ontstaan. Waarom, vragen wij, omwo nenden, ons af heeft men de halte richting Zuid niet wat verder geplaatst tegenover het Westerhoutpark bijvoorbeeld, waar de weg veel breder is en ook ontlast is van het verkeer naar het Schouwtje? Niemand heeft er hinder van wanneer hij 200 meter verder moet lopen en de fietsers zouden rustig de rechterkant van de weg kunnen volgen. De halte naai de stad zou ook best in het Florapark kunnen komen, waarna de bussen via Frans Hals monument en Dreef de stad bereiken. D.it ontlast ook het smalle gedeelte Wagenweg bij het Plein. Ook valt het ons op, dat het trottoir in het nauwe gedeelte aan de Oostzijde zo breed is, terwijl daar geen voetgangers verkeer is. Kan de rijweg hier niet een meter breder gemaakt worden. W. VAN VLIET. (De verkeerspolitie is de mening toege daan, dat de autobushalte niet ongunstig ligt, vooral gezien het feit dat er op dat deel van de Wagenweg een inhaalverbod geldt. Indien de automobilisten niet van het standpunt zouden uitgaan, dat ieder stilstaand voertuig per se gepasseerd moet worden, zou de verkeersveiligheid er zeer op vooruitgaan. Bovendien is deze halte vooral van belang voor de bezoekers van het Diaconessenhuis, zodatverplaatsing niet aanbevelenswaardig is. Versmalling van het trottoir zou, volgens de verkeers- deskundigen, evenmin een oplossing bie= den, daar dan plaatselijk de rijbaan iet* breder wordt, om even later te vex'smallen. De veiligheid van het verkeei* wordt door een rechtlijnig tracé meer gediend. Red.)

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5