e Vurige „Miss A" won Santpoort's kortebaandraverij Engelse kinderwagens Amsterdamse Beurs i .Clowntje Rick Het kostbare deposito Vriif iigtistus 1950 Haarieuis Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Zelfs Pluvius verbrak finale-spanning niet Ter gelegenheid van Santpoorts feestweek werden op de Hagelingerweg harddraverijen gehouden. Foto: In deze zeer spannende race werd Excellentie (links) met gering verschil winnaar. De vijfjarige bruine merrie Miss A trok zich gistermiddag aanzienlijk minder aan van de stortbui die de finale van de Sant- poortse kortebaandraverij overviel dan het publiek: zü stormde in hoog tempo naar de finish, waar zij met een ruime voor sprong op haar rivaal Lycurgus de eerste prijs van 1 600.in de wacht sleepte. Van twee tot bijna zeven uur hebben tal van attractieve ritten de toeschouwers langs de Hagelingerweg in spanning gehouden en meer dan eens zelfs tot groot enthousiasme verleid. De totalisator die voor een groot deel voor deze spanning verantwoordelijk was. zette in totaal slechts 5339.50 om, maar bezorgde menig gelegenheidswedder toch angstige ogenblikken. Twintig paarden stonden op de presentie lijst toen starter A. Commijs gistermiddag omstreeks twee uur voor de eerste maal de „lichtstarter" in werking stelde en de pikeurs met strijdvaardige gezichten hun dravers de baan in menden. Wat ook de voordelen van deze nieuwe startmethoden mogen zijn: de mannen met de witte vlag hadden het traditioneel druk. Verscheidene malen werden de paarden „wegens het te vroeg overschrijden van de afstand" zoals dat in vakkringen heet, naar d e start terug geroepen, waardoor helaas heel wat tijd verloren ging. De insiders van de paardensport bewaar den het grootste deel van hun belangstel ling voor de demi-finale waarin de favo rieten hardnekkig om de grootste eer en de dikste prijs vochten. Het waren Allouez, de zeventienjarige ruin die verleden jaar duizend gulden uit Santpoort mee naar huis nam. Hannover, My Darling, Lycurgus en Miss A, die in een felle kamp het publiek lieten genieten van werkelijk sportieve Santpoorts feestweek ZATERDAG 5 AUGUSTUS: 4 uur: Hazewindhondenrennen op het j terrein achter Vluchthoven 8 uur: Muzikale wandeling door Sant- j poort van Soli Deo Gloria en Tamboer en pijperkorps van j Haarlem. ADVERTENTIE '75 Wij ontvingen vanuit Engeland een eenvoudige maar bijzonder praetische kinderwagen. Ook als wandelwagentje te gebruiker.. Bovendien kan de duwer voor en achter geplaatst worden. En dan een populaire prijs. ij&UJeeKb^ VOOR DE BABy ANEGANG 46 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 3 Augustus 1950 GEHUWD: 3 Aug., W. R. Kielstra en J. G. Lansdorp; A. de Smit en D. Aal; J. de Lang en A. J. Janszen; J. E. E. Visser en E. U. Lyman. BEVALLEN van een zoon: 1 Aug., G. A. Smit—Spilker; 2 Aug., A. E. van-der Drift Traksel; C. J. BoonmanSmits; M. van Kampenvan den Berg: 3 Aug.. M. Spoor van Èck; M. M. C. AbrahamsKonings. BEVALLEN van een dochter: 1 Aug.. A. J. G. Jungede Vries; 2 Aug., T. C. Baars van der Peet; G. L. M. van LeerdamSchip pers; M. J. var. Weelvan Dam; A. Steen bergenvan Brederode: A. A. E. Coccoris Dekkers; 3 Aug., T. M. ManshandenMei link: A. C. van der Peet—Witteman. OVERLEDEN: 1 Aug.. B. E. Seizinger— Haupt, 56 j.. Schotersingel; A. H. Handgraaf Nessen. 47 j., Zijlstraat; 2 Aug.. J. C. E. LiedmeijerHeesemans, 73 j. Zuidpolder straat; T. van der PoorteMöhringer, 51 j., Ben Vilj oenstraat. strijd. De tienjarige bruine hengst Hanno ver die al aardig wat waardevolle papieren bij elkaar heeft gelopen, was vrijwel kans loos tegen Allouez, die het er op aanlegde zijn overwinning van 1949 te prolongeren. My Darling kon het niet tegen de snellere Lycurgus bolwerken en verspeelde hierdoor zijn kans op een der eerste prijzen. Miss A lootte zich in de finale, waarin het dus ging om Allouez, Lycurgus en Miss A. De finale In stromende regen kwam het span nendste wedstrijdsmoment: de finale. On middellijk na de start reeds trokken de wedders op Allouez een zuur gezicht: Miss A wist de voorsprong die zij van het begin af had bemachtigd, te behouden en spurtte in hoog tempo op de finish af. Zowel in de linker als in de rechter baan bleek zij haar rivaal te snel af. Er was een kamprit tus sen Allouez en Lycurgus nodig om de twee de prijs 250) toe te wijzen. Lycurgus won met geringe voorsprong. My. Darling en Hannover deelden de vierde prijs. De voorzitter van de harddraverij vereni ging „Santpoort en Omstreken", de heer J. W. A. Westerhoven, reikte na afloop in de „Viersprong" de prijzen uit. Gelukwensen en woorden van waardering aan het adres van de pikeurs die allen een sportieve wed strijd hebben gereden en de suggestie dat de korte baandraverij, mede door het op treden van de rijders meer en meer zal gaan winnen, vormden het kernpunt van zijn toespraak. De winnares Miss A, die van haar derde jaar af een gevreesde tegenstandster op draverijen is, zal D'onderdag 10 Augustus ook deelnemen aan de wedstrijden, welke in Beverwijk worden gehouden. Heemstede Gecompliceerde slippartij op de Cruquiusweg Motorrijder breekt been Donderdagavond te ongeveer half acht reed de heer H. uit Santpoort in zijn auto in matige vaart over de Cruquiusweg toen de wagen plotseling slipte. De heer H. ver loor daardoor de macht over het stuur en de wagen sloeg enige malen over de kop en belandde in de afrastering. De bestuur der en een medereiziger kwamen wonder boven wonder na deze salto's met de schrik vrij, doch de auto was zwaar beschadigd en moest naar een garage worden vervoerd. Terwijl de politie in de stromende regen deze slippartij onderzocht naderde uit de richting Hoofddorp een bestelauto, die be stuurd werd door de heer D. uit Aalsmeer. Ook deze reed in matige vaart, doch slipte eveneens en kwam op de berm van de weg tot staan, waarbij een verkeersbord sneuvelde. Echter reed achter deze auto de motorrijder M. uit Gouda, die niet tijdig genoeg kon remmen en tegen de linkerkant van de wagen vloog, met het gevolg dat hij een been brak. Per ziekenauto werd M. naar het St. Elisabeths Gasthuis te Haar lem vervoerd. De oorzaak van deze ongelukken is ge legen in de slechte toestand van deze provinciale weg. Kring Haarlem van Werkverband Rooms-Kathollek amateurtoneel Te Heemstede is opgericht de kring Haar lem van het Rooms Katholiek Amateurtoneel. Als voorzitter van het voorlopig bestuur is aangewezen de heer J. J. Schelvis, J. v. d. Bergstraat 91, Heemstede, voorzitter van de R.K. toneelvereniging „Door Eendracht Sterk". Het ligt in de bedoeling, in de maand Sep tember een grote kringdag te organiseren waartoe bereids alle Katholieke verenigingen welke onder de kring Haarlem ressorteren, zullen worden uitgenodigd. Tot de kring Haarlem worden gerekend de plaatsen Haar lem, Heemstede, Bennebroek, Vogelenzang, Hillegom. Lisse. Halfweg. Zandvoort, IJmui- den. Uithoorn. Alle Rooms Katholieke toneelverenigingen uit deze plaatsen hebben vrije toegang tot deze kringdag die waar schijnlijk te Heemstede zal worden gehou den en die vermoedelijk opgeluisterd zal worden met een toneelstuk, dat gespeeld zal worden door een vereniging uit een andere kring. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: W. Post en A. Kok; J. B. Venema en C. M. J. Dek; B. van Blan- kenstein en J. L. van Gelder; J. F. Castien en E. A. M. Swinkels; J. J. Schlötjes en A. A. Kerkvliet. GEBOREN: Alma Johanna Christina d. van W. de Rijk en E. C. L. Hanzsch; Ma rianne, d. van J. Koren en M. Bol. OVERLEDEN: M, E. van Thiel—Strijbos, 57 j.; H. M. E. te Pas, 67 j. De eerste vergadering van de onlangs opgerichte „Bond van Zaterdagsvliegers" wordt niet morgenavond, doch Dinsdagavond 8 Augustus in Reitzstraat 41 gehouden. Koninklijke Olie Unilever Philips A. K. U Fokker Ford Ned. Kabel Van Berkel Scheepvaart Unie Holl. Am, Lijn Deli Mij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. Ned. Ind. Hand. Billiton II Slotkoers gisteren 275 X 20674 215% 171 263 106% 130% 14S 108 Vb 114% 136% 131% 87% 231 Openings koersen 278% 202% 220% 171 109% 116% Voor de kinderen Overal zocht Rick, alle hoekjes en gaatjes van het huis en de tuin liep hij af. Maar Bunkie was weg en bleef weg. Nergens te vinden! Rick gaj het niet gauw op. Hij ging ook de straat een eind op, naar beide kanten; maar alle moeite was vergeefs. Zijn vriendje was onvindbaar en spoorloos verdwenen! Rick werd er moe van en verdrietig. Hij trok zich terug in de speelkamer en zette zich terneergeslagen op de stoep van hun huisje, met het hoofd treurig in de handen. „Als ik toch maar kon begrijpen, waar Bunkie zo gauw is heengelopendacht hij. „Ik begrijp er geen sikkepit vanhet lijkt wel, of hij weggetoverd is!" Maar met dat al kwam hij niet verder. Het werd later, de middag verstreek, het werd avond. Rick was nog telkens gaan kijken. Eindelijk moest hij het wel opgevenHet was al helemaal donker geworden. Toen kroop hij maar in bed, alleen. Tachtigduizend kilo bonen naar de mestvaalt Moeilijkheden bij de afzet naar Duitsland De hoeveelheden groenten die op de vei ling in Venlo worden doorgedraaid stijgen onrustbarend. Niet minder dan 80.000 kilo gram z.g. spekbonen haalden Donderdag de maximumprijs van 14 cent per kilogram niet en vandaag was de hoeveelheid bonen, die naar de mestvaalt ging, nog groter. In de komende weken zullen de aanvoeren nog stijgen. De tuinders zijn zeer bezorgd over deze gang van zaken, die veroorzaakt wordt door afzetmoeïlijkheden naar Duitsland. Nederlandse spekbonen, tegen minimum prijs ingekocht, kosten op de Duitse markt door allerlei bijkomende kosten 27 mark per 100 kilogram. Op de Duitse veilingen worden echter voldoende bonen aange voerd van eigen bodem, die voor 18 mark per 100 kilogram te koop zijn. Ook in de augurken vorig jaar nog zeer gewild is de klad gekomen. Donderdag werden 110.000 kilogram augurken van de grove sortering, die de minimumprijs van 8 cent niet konden halen, doorgedraaid. Alleen de fijnere sorteringen zijn nog verkoopbaar, maar ook slechts tegen de minimumprijs. Men vraagt zich in kringen van handel en tuinderij met bezorgdheid af waartoe dit moet leiden, want de augurkencampagne begint pas. Binnenkort kunnen aanvoeren van ongeveer een millioen kilogram per dag op de Venlose veiling verwacht wor den. Er heerst in tuinderskringen ontstem ming over het vrijgeven van teeltvergun ningen, waardoor vele kleine boeren in Noord-Limburg zich ook op de groente teelt hebben geworpen. Het dorp Helden alleen al overtreft dit jaar het centrum Venlo wat de hoeveelheid augurken be treft. Door deze overproductie wordt een zware aanslag gepleegd op het „prijzen- fonds", dat de Nederlandse tuinders in het leven hebben geroepen om een toeslag te kunnen geven op minder rendabele pro ducten met behulp van gelden, verkregen uit de handel in winstgevende gewassen. Na de actie-Westerling Er zijn 124 K.N.I.L.-militairen veroordeeld Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Welter (K.N.P.) over de berechting van de op het eiland Onrust gevangen ge houden Indonesische militairen, die heb ben deelgenomen aan de fcetie-Westerling, heeft de heer Götzen, minister voor Unie zaken en Overzeese Rijksdelen a.i. het vol gende geantwoord: Op 12 Juli zijn op Onrust door de krijgs raad te velde der Koninklijke Landmacht in totaal 124 K.N.I.L.-militairen, groten deels van Ambonese landaard (waarvan één beklaagde kort vóór de berechting van elders naai- Onrust was overgebracht), ver oordeeld wegens deelneming aan de A. P. R. A.-coup te Bandoeng. De overgrote meerderheid der beklaag den is veroordeeld tot 10 maanden gevan genisstraf. In een aantal ernstiger gevallen luidde het vonnis 1 jaar gevangenisstraf dan wel 11 maanden gevangenisstraf. In een licht geval werd 6 maanden gevange nisstraf opgelegd. In alle gevallen is be paald, dat de tijd, in voorarrest doorge bracht, bij de uitvoering van de straf in mindering zal worden gebracht. De von nissen zijn reeds onherroepelijk geworden. Alle veroordeelden verzochten hun straf in Nieuw Guinea te mogen ondergaan, welk verzoek is ingewilligd. Athletieh Heino geschorst Onlangs is te Stockholm een athletiek- wedstrijd tussen Zweden en Finland gehou den. Daarvoor heeft de Finse lange-afstand- loper Viljo Heino geweigerd een uitnodiging te accepteren. De Finse Athïetiekbond heeft thans besloten, Heino te schorsen, waardoor de mogelijkheid groot is geworden dat hij niet zal kunnen deelnemen aan de Europese kampioenschappen, welke tegen het einde van de maand te Brussel worden gehouden. (Be)neluxploeg voor Londen In verband met de a.s. Europese kam pioenschappen bleken de Belgische athleten niet beschikbaar voor het Benelux-team, dat op 12 Augustus te Londen tegen een ploeg van de Verenigde Staten en Engeland uit komt. De Nederlands-Luxemburgse ploeg is nu als volgt samengesteld: 100 yards: Hammer (Lux.), Lammers (AV 1945. Ned.). 220 yards: Hammer (Lux.), Lammers (AV 1945, Ned.). 440 yards: Hofmeester (Pro Patria, Ned.), De Kroon (AAC, Ned.). 880 yards: Barthel (Lux.). 1 mtfl: Slijkhuis (Trekvogels, Ned.). 3 mijl: Lataster (AVON, Ned.). 120 yards horden: Van der Hoeven (Ly curgus Ned.). 440 yards horden: Buys (Tempo, Ned.). Verspringen: Leeuwenhoek (V. en L., Ned.). Hoogspringen: Keizer (AV 1923, Ned.). Speerwerpen: Lutkeveld (APGS, Ned.). Discuswerpen: Derichs (Swift, Ned.). Kogelstoten: Derichs (Swift, Ned.). Wessels (AV 1923) was niet beschikbaar. Het dertiende Hoogovenschaaktournoói Gunstig tijdstip en dagelijks bulietin Het traditionele Hoogovenschaaktournooi zal ditmaal aanvangen op Zaterdag 13 en eindigen op 21 Januari 1951 en het wordt weer gespeeld in het Statenhuis en het Kennemer Theater te Beverwijk. Even als vorige jaren zal weer een sterke inter nationale hoofdgroep worden gevormd. De tournooicommissie heeft reeds contact ge zocht met de volgende meesters: Böök uit Finland; O'Kelly de Galway (België). Go- lombek (Engeland), Bogoljubow (Duits land), Hugot (Frankrijk), Van Seters (Bel gië) en de Hollanders ar. Euwe, Cortlever, v. Seheltinga, Kramer en Stumpers en Don- ner de winnaar van het Hoogovenschaak tournooi 1950. De tournooicommissie verwacht ook voor de óverige groepen een grote internationale deelname. Ditmaal valt het tournooi zeer gunstig, want verleden jaar viel het ..Hastings"- tournooi gedeeltelijk in het Hoogoventour- nooi. zodat de Engelse schakers nu zeker de gelegenheid zullen grijpen om met Bever wijk kennis te maken. Voorts heeft de commissie het voornemen om elke dag een bulletin Uit te. geven, waarin alle gespeelde partijen van de hoofdgroep worden opge nomen. De redactie hiervan zal waarschijn lijk in handen komen van de bekende Rot terdamse meester Chr. VlagSma. De tournooicommissie bestaat uit de heren: P. A. Veldheer, voorzitter. C. J. Mulder, penningmeester, C. J. W. de Vries, secretaris en Th Spijker, wedstrijdleider. Zeilen Zwaar weer bij de Flevorace Donderdag begon het tweede gedeelte van de Hollandweek, dat op de Zuiderzee wordt gezeild. Dit festijn werd gisteren ingezet met de Flevo-race. een tweedaagse zeilwedstrijd AmsterdamEnkhuizenAmsterdam, ditmaal voor draken, kruiser jachten en platboomde- jachten. De zeilers troffen buitengewoon slecht weer met veel regen en even voordat de draken in Enkhuizen aankwamen brak er zelfs een hevig onweer los. Van de elf dra- kenjachten, die gestart waren, gaven drie deelnemers kort na het begin de strijd tegen de elementen op. De uitslag bij de draken op de eerste dag luidt: 1. Thalatta (st. W. P. van Duyl). 2. Tijl Uilenspiegel tst. J. R. Bliekman). De draken waren alle in de vooravond binnen. Minder gunstig ging het met de krui ser -en platboomde jachten. Deze kwamen binnen in de schemering en zelfs gedeeltelijk toen het al bijna geheel duister was. In deze twee klassen, waarin met een handicap wordt gevaren, moeten de uitslagen berekend worden en de resultaten hiervan zullen pas morgen bekend zijn. De bekende oud-roeier Simon de Wit, die in de 1 ruiserklasse meezeilde, had een enor me voorsprong veroverd en zou ongetwijfeld als eerste in deze klasse zijn geëindigd. Even voor Enkhuizen echter strandde hij op een ondiepte, die niet op de kaart staat aangege ven en was daardoor hij kon zijn schip niet tijdig genoeg meer vlot krijgen in de achterhoede beland. Vrijdag wordt de terugtocht aanvaard en zeilen de scheepjes dus van Enkhuizen naar Pampus. Cricketprogramma Voor Zondag 6 Augustus zijn de volgende cricketwedstrijden vastgesteld: Eerste klas: HBSExcelsior; Hermes DVS ACC; Quick (N.)-PW; R en W.—Kam pong; VVV—VRA; Sparta—VOC (Ingelse- beker) Tweede klas A: ACC 2—HCC 3, UD—Mei kevers. Tweede klas B: Excelsior 2Hermes DVS 3; Krekels—Quick 2 (H.); VOC 2—Voorburg. Tweede klas C: Quick (H.)R. en W, 2; VUC—LCC. Zaterdag: R. en W. 2—LCC. Tweede klas D: Ajax (A.)Kampong 2; UW—Hercules. Derde klas A: Kampong 3UD 2; HTCC Derde klas B: Haarlem 3VVV 2; Hercu les 2R, en W. 3; Meikevers 2ACC 4. Derde klas C: CCGGroen Geel; Kieviten BCC. Derde klas D: Ajax (L.)—HCC 4; HBS 3 —Voorburg 2; VOC 3—LCC 2. Tennis Belgen verloren ook van Italië De landenontmoeting tussen de heren- tennisploegen van België en Italië te Le Zoute gespeeld, is in een 84 overwinning voor de Italianen geëindigd. De resultaten van de tweede en laatste dag luiden: Enkelspel: Sada (It.) sl. Rooman (België) 64, 62; Gori (It.) sl. Mezzi (België) 6—2, 62; Gardini (I.) sl. Peten (België) 6—1,. 3—6, 6—4; Pantassi (I.) sl. Devroe (België) 16, 6—2, 7—5. Dubbelspel: Gardini en Sada (It.) sl. Peten en De Borman (België) 63, 1—6, 61; Van den Eynde en Geelhand (België) sl. Gori en Merlo (It.) 6—0, 4—6, 6—3. Egyptische en Amerikaanse tennisprofs in de halve finale De twee overgebleven Nederlandse spelers in het Slazenger tennistournooi voor profes sionals. J. de Mos en Kauling werden in de kwartfinales uitgeschakeld. De Mos werd dóór Faunce (Ver. St.) in de kwartfinale verslagen met 36 57, 62, 5—7. Kauiing, die gisteren twee wedstrijden moest spelen, omdat de vierde ronde waarin hij tegen Pannell (Gr. Br.) uit moest komen, een dag was uitgesteld, versloeg in de vierde ronde deze Brit met 61. 64, 36, 26, 75. In de kwarteindstrijd werd hij evenwel uitgeschakeld door de Egyptenaar Khaled, die met 60, 62, 63 in de meerderheid bleef. De halve finales zullen worden ge speeld tussen Faunce (V. St.) en Khaled (Egypte) en Perry (V. St.) en Ali (Egypte). Mr. van de Veen naar de N.C.R.V. Naar wij vernemen is de benoeming tot directeur van de afdeling Omroep van de N.C.R.V. te verwachten van mr. A. H. van de Veen, sinds Februari van dit jaar plaatsvervangend rechter in de Haarlemse arrondissements-rechtbank. Burgemeester en wethouders van Zand voort hebben de aanleg van de centrale ver warmingsinstallatie in de watertoren opge dragen aan de firma Heringa en Wutrich te Haarlem voor de som van f13.754. „Verzoendag" te Milaan Op Donderdag 7 September zal op de Vigorellibaan te Milaan een wielerwedstrijd worden gehouden tussen Italië en Frankrijk om „de herinnering uit te wissen aan de incidenten, die geleid hebben tot het zich terugtrekken van de Italiaanse renners uit de Tour de France". Voor deze wedstrijden zijn o.a. de Fransen Bobet en Robic uitgenodigd, alsmede de Belg Ockers „uit erkentelijkheid voor hun kame raadschappelijke gedrag jegens Bartali tij dens het betreurenswaardige incident op de Aspin". SCHEEPVAART Alamak, 2 te Khorramshar v. Basrah. Aldabi, 3 verw. Rio de Janeiro. Aletta (t), 3 v. Pladju te Port Dickson. Almkerk, 2 v. R'dam n. Hamburg. Amstelveen. 2 v. Port of Spain n. Laguaira. Aalsum, 3 te Chitagong. Akkrumdijk, 3 v. R'dam. Alnati, 3 v. Las Palmas. Alhena, 3 v. Las Pasmas. Ariadne. 2 v. Gibraltar. Alcor. 3 300 m. Z.W. Kaap Verd. eiland. Bengkalis, 3 v. Djakarta. Boschïontein, 3 te Teneriffe. Blommersdijk. 2 v. New York n. Antwerpen Berlage. 2 te Dar es Salaam v. Singapoe. Caltex Pernis, 2 pass. Perim. Cistula, 3 pass. Gibraltar. Ceram, 3 v. Bombay n. 'Colombo. Ceronia, 3 te Piraeus Chama (t). 31 te Singapore v. Balikpapan. Diemerdijk, 4 H. v. Holland verw. Dalerdijk, 1 v. Seattle n. Portland. Delft, 2 v. Callao n. Molendo. Drente. 3 v. Karachi n. Basrah. Eemland, 1 v. Santos. Enggano, 3 'pass. Finisterre. Eendracht, 2 v. Saloniki n. Istanboel. Farmsum, 2 v. Savona n. R'dam. Gemma (t), 2 te Purfleet v. Heysham. Gaasterkerk, 3 250 m. NW. Walvisbaai. Groote Beer (tr.), 7 te Suez verw. Hydra. 2 v. Puerto Plata n. Antwerpen. Hector. 2 v. Tel Aviv n. Piraeus. Heemskerk, 3 v. Genua n. Marseille. Jagersfontein, 31 te Durban v. A'dam. Jobshaven. 3 pass. Kp. Finisterre. Japara (kpm), 2 v. Labuanbroko n. Makassar. Jupiter. 2 v. Cadiz n. Lissabon. Jacob Cats, 2 950 m. W.ZW. Scilly's. Japara (L,), 3 pass. Gibraltar. Kelbergen, 3 v. R'dam. Kota Inten. 4 pass. Guardafui. Koningshaven. 1 te Casablanca v. R'dam. Lemsterkerk, 3 te Genua. Loenerkerk. 3 te R'dam v. Calcutta. Lekkerkerk, 3 te Karachi. Leuvekerk. 2 v. Marseille. Laurenskerlc, 2 v. Aden n. Bahrein. Lieve Vrouwekerk, 3 pass. Ouessant. Langlee Scott, 3 te Colombo. Lindekerk, 3 te Basrah. Laertes. 1 v. Aden n. Liverpool, Mariekerk, t v. Otaru n. Hongkong. Mataram, 2 pass. Finisterre n. Liverpool. Manoeran, 31 te Singapore. Murena, 31 v. Kaapstad n. Buenos Aires. Meerkerk, 2 pass. Gibraltar. Meliskerk, 2 v. Singapore. Mitra (t). 3 te Pladju verw. v. Singapore. Mentor, 3 te Patras. Molenkerk. 3 v. Colombo n. Aden. Maaskerk, 4 te Dakar. Marpessa, 3 200 m. Z, Santos. Muiderkerk, 4 te. Fremantle v. Colombo. Merwehaven, 31 v. Casablanca n. R'dam. Metula, 2 te Brisbane v. Pulosamboe, Noordwijk, 3 tot Newport News. Nederland (t), 3 pass. Malta. Nieuw, Holland, 3 te Brisbane v. Sydney. Ondiria, 2 pass. Canar. eilanden. Oranje. 2 pass. Malta. Ovula, 31 v. Singapore n. Miri. Oberon, 3 v. Jeremie n. Jacksonville. Oranjestad, 3 verw. Laguaira v. Madeira. Pl'ins Alexander, 2 60 m. NO. Aberdeen. Poelau Laut, 1 te Singapore. Polyphemus, 3 te Panlcal Pinang v. Djakarta, Pygmalion, 2 v. Demerara n. Ciudad Bolivar. 1 Prins Willem v. Oranje, 3 v. R'dam. Poseidon, 31 v. Ciudad Trujillo n. New York. Rottl, 3 verw Oslo v, Liverpool. Ridderkerk, 2 pass. Gibraltar. Ruys, 2 te Okinawa v. Kobe. Radja, 4 te Buenos Aires v. Kaapstad verw. Rijnkerk, 3 te R'dam v. Yokohama. Slbajak, 2 v. Aden n. Colombo. Samarinda, 30 te Portland v. San Francisco. Stad Vlaardingen, 2 v. A'dam n. Narvik. Streefkerk. 3 pass. Djeddah. Saroena (t), 2 v. Pladju n. Muntok. Stad Breda, 2 v. Lindi n. Port Amelea. Stad Dordrecht, 2 v. Falaises n. Gibraltar. Stentor, 2 v. Amsterdam te Hamburg. Salawati, 3 v. Tj. Priok. Saparoea, 2 v. Matadi n. Point Noire. Sommelsdijk, 2 v. R'dam n. Bremen. Sarpedon, 3 verw Maracaibo v. Curasao. Sloterdijk, 2 v. New Orleans n. Houston. Stanvac Djiralc (t), 31 v. Port Swettenham n. Palembang. Stad Haarlem, 3 pass. Ouessant. Schie, 4 te Curacao v. Port of Spain. Stad Alkmaar. 3 v. Narvik n. R'dam. Salland, 3 dwars Oporto. Singkep, 1 v. Aden. Skaugum (tr.), 6 te Port Said verw. Straat Soenda. 2 te Dar es Salaam v. Yokohama Tabian. 31 te Djakarta. Tabinta, 2 te Aden. Tarakan, 2 v. Port Said. Tamo. 2 v. Buenos Aires n. R'dam. Tegelberg, 31 te Durban v. Yokohama. Ternate. 31 v. Bombay n. Calcutta. Themisto, 1 te Montreal. Tankhaven II (t). 2 te Palembang v. Tj. Uban. Tankhaven HI (t), 3 geankerd Tj. Uban van Sungeigerong. Tiberius, 3 te Trinidad v. Pampatar. Tjimenteng, 1 te Osaka v. Yokohama. Triton. 2 v. Laguaira n. Turks eiland. Tjibadak. 2 te Zanzibar v. Kaapstad. Tjipanas. 3 360 tn. O. Timor. Tjipondok, 2 te Kobe v. Singapore. Van 't Hoff, 3 v. Suez. Veendam, 2 pass. Bishoprocks. Vivita. 1 v. Aden. Volendam. 4 te R'dam v. New York. Willem Ruys. 3 te Djakarta v. R'dam. Westland, 1 te Santos. Waterman. 3 v. Hcllandia n. Biak. Waterland. 3 pass. Ouessant. Zuiderkruis, 4 v. Menaao. Zijpenberg, 2 pass. Cape Gata. Zonnewijk, 3 te Aden. FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim 57) Maar zelfs nu nog heb ik er volledig vertrouwen in, dat ik die vier honderdduizend pond tot een millioen zal maken. En dan bezit ik twee millioen en zeshonderduizend pond. Ik geloof, dat ik er dan mee ophoud." „Wat," vroeg Lucille, „is de rente ad 5 procent van laten we zeggen, twee mil lioen?" Hij beschreef met zijn stok een paar denkbeeldige cijfers in de lucht. „Ongeveer honderdduizend pond per jaar," zei hij. Het was bij Jennifer net zoals De Brest het voorgesteld had èn zij verschansten zich in een hoek van de verlaten bar. Voor één keer :n zijn leven scheen De Brest niet op zijn gemak te zijn. Lucille keek hem nieuwsgierig aan, maar deed geen poging, om hem te helpen. „Lucille," vroeg hü ten slotte, „zou je graag dat Jade-halssnoer willen hebben, dat we onlangs zagen?" „Dat snoer, waar ze tweeduizend pond voor vroegen? Daar zou ik mijn ziel voor willen verkopen." „Je zult hei Zaterdag hebben," beloofde De Brest, „als je iets voor mij doen wilt." „Iets heel ergs?" „Niet zo erg. Je hebt toegang in Dut- ley's huis in Curzon Street, is het niet?" „Wel, dat had ik, zou ik zeggen," gaf zij toe, „als ik daarheen zou willen gaan. Maar dat is nu nogal iets van het verleden, nietwaar?" „Dat behoeft het toch niet te zijn. Zijn bedienden zouden je toch nooit de toegang weigeren." „Wilde je, dat ik iets van die arme Char les ging stelen?" „Lenen. Het zou hem ook geen kwaad doen. Hij zou er beter mee af zijn." „Niet stelen," ontkende hij met nadruk. „Iets, wat met zijn aandelen in verband staat, veronderstel ik?" De Brest sprak nu vlot genoeg. „Het is niet zozeer een kwestie van geld," legde hij uit. „Het is voor mij een erezaak, dat ik in staat moet zijn om binnen enkele dagen een zeker aantal Boothroyd-aandelen te produceren. Dutley weet dat. Hij zou zijn aandelen geredelijk verkocht hebben, maar hij vreesde, dat zij in mijn handen zouden komen. Hij houdt ze op met verlies voor hem zelf alleen om mij in verlegen heid te brengen. Hij is een wraakzuchtig man.... Lord Dutley." „Je moest vader over hem horen praten," vertrouwde Lucille hem toe. „Hij schijnt hun vanmiddag in de City allemaal een schok gegeven te hebben. Hij weigerde om eén verklaring of zoiets te tekenen en toen electrificeerde hy alle commissarissen door aan te kondigen, dat hij geen enkel van zijn aandelen verkocht had en dat hij in tegendeel nog bijgekocht had." „Het is de daad van een gek," verklaar de De Brest heftig. „Hij koopt ze dalen een beetje hij koopt nog meeren waarvoor? Hij kan nooit hopen met zijn beperkte middelen de prijs op te houden en al kon hij dat wel, wat zou het hem dan nog baten? De zaak is geruïneerd. Dat weet iedereen. Er zal geen dividend worden uitgekeerd. Eerlang zal de waarheid aan het licht,komen. De aandelen zullen van zestig tot twintig of dertig dalen en Dutley zal geruïneerd zijn. Waarvoor? Met welk doel?" Lucille tikte nadenkend met een sigaret op de tafel. „Af en toe," zei zij peinzend, „heb ik mij in de laatste tijd wel eens afgevraagd, of Dutley wel zo dwaas is. als hij er uit ziet." „Die moeite kun je je sparen," merkte De Brest kortaf op. „Hij is een van de meest complete dwazen, die ik nog ooit in mijn leven ontmoet heb. Gelukkig ruïneert hij zichzelf. Het is maar goed, dat je het met hem afgemaakt hebt, Lucille. Als je met hem getrouwd was, zou je van je eigen beetje geld hebben moeten leven." Lucille rilde. „Opper alsjeblieft niet dergelijke vrese lijke dingen," vroeg zij. „Ik houd meer van de klank van jouw inkomen. Honderddui zend per jaar, was het, geloof ik?" „Ongeveer," antwoordde hij. „Genoeg voor ons beiden, denk ik, Lucille. En nu wat betreft dat jade-halssnoer?" Lucille overwoog de zaak. „Ik kon natuurlijk onder het een of ander voorwendsel Charles' huis binnen komen, maar hoe ter wereld zou ik weten, waar ik naar zoeken moest en waar? Bo vendien kon hij nog wel eens thuis komen en mij daar vinden. Zoals de zaken op het ogenblik tussen ons beiden staan, zou dat beslist zeer onaangenaam zijn." „Er is geen kans, dat hij jou daar vindt," verzekerde hij haar. „Wij weten allemaal, dat hij een nieuwe expeditie aan het voor bereiden is en dat hij bijna niet in het huis vertoeft. Het papier, dat ik moet heb ben, is het deposito-bewijs van de bank betreffende zijn Boothroyd-aandelen. Dat en een paar vellen briefpapier, waar zijn adres op gedrukt is en de bijbehorende enveloppen, is alles, wat ik nodig heb. Jij brengt ze mee en wij kopen Zaterdagoch tend voor de lunch dat jade-halssnoer." „Doe niet zo gek," hoonde zij. „Charles mag dan ai of niet de dwaas zijn, waar jij hem voor houdt, mqar hij laat dergelijke documenten niet zo rondslingeren, dat iedereen die kan oppikken. Ik kan je zelfs precies vertellen, waar hij dergelijke pa pieren bewaart, ofschoon je dat niet veel helpen zal. Hij heeft een kleine brandkast in zijn bibliotheek. Ik weet het, omdat ik hem een standje er over gegeven heb ik zei hem, dat dat de sfeer van de kamer bedierf." „Dat is ongelukkig," overdacht De Brest. „Dat is inderdaad erg ongelukkig." Hij dronk zijn champagne-cocktail en zag er uit, als iemand, aan wie onverdiend een zware last is opgelegd. „Iedereen heeft het mij in de laatste tijd moeilijk gemaakt," klaagde hij. „Het zijn altijd de dwazen, die de grootste last ver oorzaken. Die jonge Dutley b.v.: wie had nu ooit op zo iets kunnen rekenen? Hij is een van hen, die weet, dat zijn bedrijf naar de maan is. Al de anderen verkopen hun aandelen. Hij houdt niet alleen de zijne, maar koopt er nog meer bij. Hij is absoluut zorgeloos, betreffende bijna alles in zijn leven en toch bewaart hij documenten van geen werkelijk belang in zijn brandkast." „Charles kan zeer irriterend zijn, als hij het er op toelegt," mompelde Lucille deel nemend. Hij bleef enkele ogenblikken nadenken. „Wil je dan dit voor mij doen?", vroeg hij. „WÜ je trachten de naam van de fa brikant van die brandkast te weten te ko men en zo mogelijk het nummer en wil je me dit papier en die enveloppen ver schaffen?" „Ik geloof, dat ik je dat wel beloven kan," stemde zij toe. „Zou je het morgen kunnen doen? Er is geen tijd te verliezen.... zelfs geen uur." „Hij kan er morgen zelf wel zijn." „Dat is zeer onwaarschijnlijk," hield De Brest aan. „Ik weet, dat hij tegenwoordig zeer weinig tijd in Curzon Street door brengt. Zelfs al was hij er, dan zou het misschien nog mogelijk zijn." De muziek uit de kleine danszaal klonk zeer uitnodigend en hij stond op. „Het maakt me in ieder geval gelukkig," mompelde hij, terwijl hij haar de hand toestak, „om te weten, dat je mij helpen wilt. Zullen we dansen?" HOOFDSTUK XXIII. De enige brief, die Dutley verkoos te openen uit het dikke pak, dat Burdett van Curzon Street naar Greenwall Avenue ge bracht had, was met Grace's handschrift van het Smith's Hótel uit, aan hem geadres seerd. Hij las de twee of drie regels, die haastig op het papier neergekrabbeld wa ren met stomme verbazing: „Je had het me wel kunnen vertellen, Charles. Ik zal in Leeds terug zyn voor je dit ontvangt. Je bent een lieverd, maar je had het me beter kunnen ver tellen. Grace". Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6