Haarlem ontvangt het volgend jaar een iets ruimere rijksbijdrage PUN EN ZWITSALETTEN Van Daaiselaar wint de titel op de 1500 m na zeer vinnige strijd Kort en Bondig Zaterdag 5 Augustus 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Doch er blijven te veel financiële onzekerheden om nu reeds te juichen Het ziet cr naar uit. dat Haarlem in 1951 een iets ruimere rijksbijdrage zal krijgen dan dit jaar het geval was. Aan de onzeker heid hoe de regering zou handelen ten aan zien van de opgeheven ondememingsbelas- tlng. waarvan de opbrengst immers de ge meenten ten goede komt, is een einde ge komen. De minister van Binnenlandse Zaken heeft in een circulaire aan het gemeente bestuur meegedeeld, dat voor het volgend jaar gerekend kan worden op een jaar wedde- en belastinguitkering uit het ge meentefonds. welk bedrag op dezelfde basis berekend zal worden als voor 1950 goid, voorts als algemene uitkering weer een bedrag, dat gebaseerd is op de gemiddelde uitgaven per inwoner in 1939, 1940 en 1941 voor onderwijs en armenzorg. Bedroeg voor dit jaar de algemene uit kering 120 van dat gemiddelde, voor 1951 zal deze 125 bedragen. Of in geld uitgedrukt: tegen 5.238.700.— voor 1950 is voor 1951 5.456.900.of 218.200 meer te verwachten. Evenzo zal de bijzon dere uitkering uit het gemeentefonds 125 en niet 120 bedragen, zodat in plaats van 1.200.000.1.250.000.zal uitgekeerd worden. Tenslotte zal een bedrag worden uitge keerd dat net zo groot zal zijn als de Ön- derneminesbelasting voor 1950 bedroeg: 1.800.000.De rijksuitkering zal dus ongeveer 268.000.meer bedragen dan in 1950. Dit is echter in het geheel geen reden tot Juichen. De gemeente verkeert nog steeds in het onzekere of de aangekondigde hal vering van het schoolgeld zal doorgaan en of in dat geval deze vermindering van in komsten door het Rijk zal worden gecom penseerd. Daarbij komt dat de uitgaven voor de volksgezondheid en sociale zaken onver mijdelijk zullen stijgen, terwijl bovendien een groter bedrag voor Openbare Werken, waarop dit jaar zo drastisch besnoeid moest worden, zal uitgetrokken dienen te worden. Voorts streven B. en W. er naar om zeker in 1951 het Sociografisch bureau, dat tot leedwezen van de gehele raad van de be groting geschrapt moest worden, te kunnen oprichten. Slechts in het uiterste geval zal dit ook in 1951 vervallen. Weliswaar heeft men in dit jaar 320.000 kunnen reserveren een gevolg van een meevaller op de Onaernemingsbelasting doch vooral de kwestie van de schoolgeld verlaging heeft het dubieus gemaakt of Haarlem ook het volgende jaar een slui tende begroting zal hebben. Van Sweelinck tot Bach Albert de Klerk speelde Italiaanse orgelwerken „Van Sweelinck tot Bach" noemde men •le reeks van vier orgelavonden, die in de maanden. Juli en Augustus in de Waalse kerk reeds zijn of nog zullen worden ge- teven. Deze benaming wil meer tot uit drukking brengen dan alleen een groepe ring van orgelwerken in chronologische volgorde, ontstaan in de periode tussen Sweelinck's dood en de geboorte van de grootmeester Johan Sebastian Bach. Zij doelt ook op de schakelwerking. Want Sweelinck's kunst werd door vele leerlin gen van deze grote Nederlander, in het bijzonder door Samuel Scheidt en Heinrich Sebeidemann.naar Duitsland overgebracht. Daar werd zij verder ontwikkeld door or gelmeesters als Reïnken, Böhm, Pachelbel en Buxtehude, van wie daarna Bach de art-stieke invloed onderging. Maar de Duitse orgelkunst werd boven dien nog beïnvloed door een Italiaanse muzikale stroming, die zich eveneens in de kunst van Bach liet gelden. Hiervan was sprake op de tweede orgelavcmd van deze reeks. Ditmaal was Albert de Klerk de organist, die voor een talrijk gehoor wer ken vertolkte van de Italianen Andrea Gabrieli, Girolamo Frescobaldi en verder van de leerling van laatstgenoemde Joh. Jakob Froberger, de orgelcomponist Joh. Steigleder en van Johann Pachelbel. De concertbezoeker van onze tijd, ver trouwd met tal van symphonieën, piano sonates, pianoconcerten of symphonische gedichten, staat in het algemeen vreemd tegenover de muzikale schat uit zoveel vroeger eeuwen. Wie zich echter onbevan gen open kan stellen voor de pure schoon heid. die deze muziek met haar absoluut en abstract karakter bevat, ervaart haar als een zeldzame openbaring. Vooral wanneer de organist, die de muziek tot klinkende werkelijkheid maakl, steunen kan op een onberispelijke technische beheersing en op een zuiver artistiek inzicht. Wat dit be treft heeft Albert de Klerk geen wens onbevrrd"--) gelaten. Beha' mr de klaarheid van tekening en mei be vormgeving, de voortreffe lijke rhy'r-miek en vertolkingsrust, trof het spel van de organist door een uitnemende registratie, die de klanktinten van het orgel (met uitzondering van de tongwerken) in grote verscheidenheid dienstbaar maakte aan de muziek. Van de voordrachten willen wij in het bijzonder releveren de meditatieve, zelfs mystieke uitvoering van de „Toccata per ï'Êlevatione" van Frescobaldi. de prachtig opgebouwde vertolking van de Ciaconna in f" kleine terts van Pachelbel. En dan zal men moeilijk kunnen vergeten de jubel van de cantus firmus-compositie „Wie schön leuchte der Morgenstern" en klaarte van het fluiten-trio „Meine Seele erhebt den Herren" en het hymnisch- extatische „Allein Got in der Hö'n sei Ehr". Voor het Praeludium in d, waarméde Al- bert de Klerk de avond besloot, lijkt een grotere ruimte dan die van de Waalse Kerk meer gewenst. De virtuoze bekwaamheid van de organist werd nu zeer op de proef gesteld. Maar deze proef werd uitnemend doorstaan, zodat dit Praeludium toch een indrukwekkend slot kon worden. P. ZWAANSWIJK. ADVERTEiVTrE Iedere dame is verwend met MOLENDIJK'S PERMANENT SANTPOORTERPLEIN - TELEFOON 19706 HAARLEM Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 4 Augustus 1950 GEHUWD: 4 Aug.,"W. A. A. Teunissen en W. J. Huiting; H. Hessels en T. G. Ruiter. BEVALLEN van een zoon: 2 Aug., J. H. A. de GraeffBijl de Vroe; A. M. A. van der Linden—van Lunenburg: 3 Aug., C. G. Steenkist—Theel; J. Negerman—Spoor; S. W. F. VerdamKaagman; A. K. Kerkhoff Paardekoper; E. de MuijnckVisser; 4 Aug., J. E. J. A. ReijnBijster. BEVALLEN van een dochter: 2 Aug., C. DuivenvoordenKors: H A Roosende Mon. OVERLEDEN: 3 Aug., M. Eek. 80 j.. Elzen plein; M. E. LibosanSteenkist, 71 j., Leidse- straat; J. Bos, 81 j., Badelochstraat; A. M. van Bemmel, 45 j., Hazepaterslaan. ADVERTENTIE ^TYlacik met korte metten! Gebruik Bespreking over de loon- en prijspolitiek Er heeft een inleidende bespreking plaats gehad tussen de Stichting van de Arbeid en de interdepartementale com missie voor de loon- en prijspolitiek. Men heeft van gedachten gewisseld over de gehele loon- en prijzensituatie zoals deze zich heeft ontwikkeld. Binnenkort zullen deze besprekingen worden voortgezet. Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De datums waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indone sië: m.s. „Java" (12 Augustus); naar Nieuw Guinea (ï-echtstreeks)s.s. „Rotti" (29 Augustus); naar de Nederlandse An tillen: s.s. „Bennekom" (5 Augustus) en m.s. „Willemstad" (15 Augustus) en naar Suriname: s.s. „Cottica" (16 Augustus). Ex-SS'er gearresteerd In een garage in Den Haag, waar hij als monteur werkzaam was, heeft de rijks politie uit Amsterdam de 27-jarige gewezen SS'er I. J. V. gearresteerd. V. wordt er van verdacht op 5 Mei 1945, de dag der Duitse capitulatie, in Leersum drie leden der B.S., die wapens vervoerden, zonder vorm van proces te hebben neergeschoten. De slacht offers waren de heren R. Roosmale Nepveu, D. J. baron van Lynden en jhr. R. W. de Beaufort. Moch over defensie van West-Europa Jules Moch, de Franse minister van De fensie, heeft in de Franse Senaat ver klaard, dat er onder de landen van het Atlantische pact geen specialisatie moet heersen. „Er moet geen Franse infanterie, geen Britse vloot en geen Amerikaanse luchtmacht komen, doch elk land moet in elke strijdmacht vertegenwoordigd zijn". Hij zei, dat het voorkomen van aggressie goedkoper was dan het afslaan van de aanvaller. Deze stelling betekent volgens Moch talrijke onderhandelingen over de vorming van een verdedigingstelsel langs Elbe en Rijn. „Er zal niet gevochten wor den aan de Pyreneeën of in Bretagne", zo zeide hij Moch was van mening dat „onze geal lieerden moeten begrijpen, dat als men ons verzoekt ons tot het uiterste in te spannen dit hen niet ontslaat van de ver plichting hétzelfde te doen". Truman vraagt geld voor marine-luchtmacht President Truman heeft het Congres verzocht om een extra som van 950 milli- oen dollar voor bouw en aankoop van ma- rinevliegtuïgen. In zijn schiftelijk verzoek aan de voor zitter van het Huis van Afgevaardigden zet Truman uiteen, dat deze som toege voegd zou moeten worden aan de 10% milliard dollar, die na het uitbreken van de oorlog in Korea als extra-toewijzing voor de -defensie werd gevraagd. Ontploffing op Duits schip Volgens een door Lloyds opgevangen radio-bericht werden tengevolge van een stoomketelontploffing op het Duitse motor schip Charlotte Schroeder enige personen gewond. Het schip bevond zich ten Zuiden van Dartmouth en verzocht elk schip, dat zich in de nabijheid bevond, de gewonden aan boord te nemen. Het Nederlandse schip „Delfland" (7.037 ton) van de Kon. Hollandse Lloyd is op weg gegaan om hulp te verlenen en heeft de gewonde be manning van de „Charlotte Schroeder" aan boord genomen. Een reddingboot uit Guernsey heeft daarna de drie gewonde Duitsers van de „Delfland" overgenomen. De Nederlandse zwemkampioenschappen begonnen De 1500 meter vrije slag heren, waarmee en Cabout. Het laatste keerpunt gaf hetzelfde - beeld. Fel. met driftige slagen, probeerde de 16-jarige Beyderwellen het nog éénmaal, maar Van Daatselaar had het gevaar gezien. Hij verhoogde, aangevuurd door de zwaaien de handdoeken van de Robbenleden op het droge, zijn bcentempo en tikte 40 centimeter voor Beyderwellen en een paar meter voor Cabout 'als eerste en kampioen van Neder land aan ii de uitstekende tijd van 20.42.0. De uitslag luidt: 1. en kampioen Van Daat selaar (De Robben) 20 min. 42 sec.; 2. Bey derwellen (GZC) 20.42,6; 3. Cabout (GZC) 20.47.5; 4. Van Doorenmaalen (Haarlem) 21.57,8; 5. Van Rijk (DJK) 22.07.0; 6. Hessing (DJK) 22.11,6; 7. Scheffer (DJK) 23.05,8; 8. Wittermans (ZIAN) 23.20,9. Vrijdagavond in het zwembad de Kromme Rijn te Utercht de Nederlandse kampioen schappen werden ingezet en die in twee series" onmiddellijk als finale werd gezwom men. is na een strijd zoals wij in geen jaren op dit nummer zagen, gewonnen docr de „Rob" Rinus van Daatselaar. De tweede serie was zo boeiend, dat de eerste race, waarin de Haarlemmer Van Doorenmaalen zonder moeite al zijn tegenstanders (de DJK'ers Hessing. Scheffer en Bouwmeester en Ten Seldam van HZ én PC) achter zich liet, totaal op de achtergrond raakte. Van Doo renmaalen had. goed glijdend en met de regelmaat van een klok (vrijwel elke 100 meter ging in 1.30) de afstand afgelegd in 21.57.8: maar ïeeds toen de tweede serie, be staande uit Beyderwellen (GZC). Wittermans (Zian). Cabout (GZC). Van Rijk (DJK), Wiarda (Heerenveen) en Van Daatse laar begon, bleek het dat Van Doo renmaalen met de door hem gemaakte tijd bij voorbaat kansloos was. Dade lijk na de start z tte Van Daatselaar er een flink tempo in. De eerste honderd meter ging in 1.10.5 De 200 meter in 2.31,7. De Gou wenaar Cabtut en ziin clubgenoot Beyder wellen bleven de Hilversummer prachtig volgen. Baan na baan werd de afstand tussen dit drietal en de rest van het veld. waarin vooral Van Rijk tegenviel, groter. Van Daat selaar ging soepel aan de kop. een meter, soms twee. achter hem zwommen Cabout en Beyderwellen, die beiden veel moeilijker maar toch in stug en gelijkmatig tempo draaiden Zo was de situatie na 400 meter (5.19,6) en zo was het na 800 meter (10.57,3). Toen juist het drietal de Fries Wiarda een lap had bezorgd, waagde Beyderwellen een aanval. Vinnig spurtte hij op het keerpunt af en bereikte het als eerste. ÏVIaar er was nog 600 meter te zwemmen en Van Daatselaar reageerde dan ook nauwelijks. Toch betrok het gezicht van de Robbentrainer Jan Sten der even toen Beyderwellen na 1100 meter weer een tiental centimeters voor Van Daat selaar kwam. Er werd in hoog tempo een geweldige strijd aan de kop geleverd. Luid aangemoedigd docr het vrij talrijke publiek, begonnen de zwemmers aan de laatste baan. Het onderlinge verschil tussen de drie lei ders bedroeg niet meer dan 50 centimeter. De laatste 100 meier. Van Daatselaar keer de onmiddellijk gevolgd door Beyderwellen D.W.R. 2 wint beslissingswedstrijd In het Mirandabad te Amsterdam werd gisteravond de beslissingswedstrijd DWR 2 Nereus 2 gespeeld om het kampioenschap van de reserve tweede klasse A en deze is op verdiende wijze door DWR 2 gewonnen. Door toedoen van Hemmy Pieters ging de rust in met 1—0. In de tweede speelhelft werd het 2—0 door een ver schot van Ko Wisker via de hand van de Nereus-mid- achter. Vervolgens moest de midachter van DWR het water verlaten en kreeg de mid- voor der tegenpartij een strafworp te nemen die op keurige wijze door»de DWR-doelver- dediger werd gestopt. Ondanks het feit dat de Zaankanters numeriek in de meerderheid waren, bleven hun aanvallen zonder succes en was het wederom Pieters die de bal in het Nereusdoel wist te werken. Zo eindigde de wedstrijd met een 30 overwinning voor DWR 2. Deze Haarlemse ploeg moet nu met de kampioenen van de afdelingen B, C en D een halve competitie spelen om een plaats in de reserve eerste klasse. Honkbal Voor het eerst na de oorlog: Nederland—België op het E.D.O.-terrein Zondagmiddag om half drie zal op het EDO-terrein de zeventiende landenontmoe- ting tussen België en Nederland worden ge speeld, Van de zestien gespeelde wedstrijden wonnen onze landgenoten er tien en de Belgen zes. Vooral de na-oorlogse wedstrijden hebben de balans wel erg naar de Neder landse kant doen overslaan. Ofschoon de algemene verwachting is, dat ook thans Nederland zal zegevieren, moeten wij om verschillende redenen wel eni;_ voorbehoud maken. Ten eerste is onze grote troef, werper Urbanus, niet meer in die vorm van verleden jaar. zoals én in de competitie én in de stedenwedstrijd AmsterdamHaar lem bleek. Bovendien kreeg Urbanus in de landenontmoeting BelgiëNederland ook reeds zeven honkslagen tegen zich. Ten tweede hebben de Belgen hun ploeg danig gewijzigd. De drie pinch-hïtters, die in Antwerpen in de negende innings honk slagen op Urbanus wisten te geven zijn wel in de ploeg opgenomen. De strijd zal echter wel beslist worden door de prestaties van Kennedy. Weet deze curve-werper de Hollandse slagploeg in be dwang te houden en dit behoort zeker niet tot de onmogelijkheden, dan kan men een spannende strijd verwachten. De opstelling der beide negentallen is als volgt: Holland: H. Urbanus (OWO) werper; Vrenegoor (HHC) vanger; Hogenbosch le honk; Pronk (WGA1 2e honk; Keule- mans (Schoten) 3e honk; Jole (HHC) korte stop; Scheurman (Haarlem) links .veld; C. Holewijn (VVGA) midd.veld; Meyer (OWO) rechts veld. België: Kennedy werper; Philips vanger: Windelinckx le honk; Van Hoof 2e honk; Claes 3e honk; Hardies korte stop: Van Acker links veld; Paris midd.veld; Van Hinderdael rechts veld. De tot heden toe gespeelde Nederland België-wedstrijden hadden de volgende resultaten: Ned.—Bek 26 - 8 - 1934 te Haarlem 21 12 23 - 9 - 1934 Antweroen 17 19 16 - 6 - 1935 Haarlem 10—2 21 - 7 - 1935 Antwerpen 2 4 19 - 7 - 1936 Amsterdam 9 12 30 - 8 - 1936 Antwerpen 8 10 25 - 7 - 1937 Antwerpen 13 2 29 - 8 - 1937 Haarlem 4—2 31 - 7 - 1938 Antwerpen 6 5 23 - 8 - 1938 Haarlem 5 3 23-7- T939 Antwerpen 3 4 20 - 9 - 1939 Amsterdam 9 3 6 -8 - 1948 Antwerpen 14 1 19 - 6 - 1949 Antwerpen 16 4 7 - 8 - 1949 Rotterdam 14 0 18 - 6 - 1950 Antwerpen 14 4 ADVERTENTIE ,'ocrder van Uw goederen is er Hoewel het bij ons niet nodig is, zijn toch Uw goederen tegen iedere schade verzekerd. A.B.C., Barrevoetestraat 2, telefoon 18428; na 6 uur 14810—14155 Kanosport Verschillende Nederlanders bereikten de finales Gisteren zijn te Kopenhagen de wereld kampioenschappen kanovaren begonnen. Vooral de Haarlemmer Van der Kroft le verde een goede prestatie door in zijn heat van de Kl-klasse 500 m, tweede te worden. Hij bereikte de finale, maar onze landgenoot Pool is hier uitgeschakeld. Andere Nederlandse finalisten, die echter geen van allen een eerste plaats behaalden, zijn: Bakker en Koorstra in de K 2 500 m.; Koch en Klinger in dezelfde klasse; de dames Van den Anker en De Waal Malefijt in de K 2 500 m. Van der Kroft in de K 1 1000 m. Bakker en Koorstra in de K 2 1000 m. Mevr. Van den Anker K 1 dames. Bij de 4 maal 500 m. estafette hc-ren in de K 1-klasse kwamen Denemarken en Zwe den door overwinningen in hun heat direct in de eindstrijd..Noorwegen, Oostenrijk, Ne derland en Finland moeten een beslissings race roeien om één plaats in de finale. Athletiek Genade voor Heino De Finse athletiekploeg, die onlangt tegen Zweden uitkwam, heeft verzocht Viljo Heino, die door de Finse athletiekbonü voorlopig geschorst was wegens zijn weigering tegen Zweden uit te komen, te „begenadigen", bestuurderen van de Finse organisatie heb ben hierin toegestemd. De gezondheidstoe stand van Heino is niet van die aard, dat hij naar Brussel zal gaan om daar deel te nemen aan de Europese kampioenschappen. Maandag beslissing in IA? Maandagavond kan op het veld aan de Kle verparkweg de beslissing vallen om het kampioenschap van de eerste klasse A. Gymnasion 1 heeft voldoende aan gelijk spel; slechts bij een overwinning van Scho ten zou nog een beslissingswedstrijd tussen beide clubs op neutraal terrein nodig zijn. Zatopek verbetert wereldrecord Emil Zatopek verbeterde Vrijdagavond tij dens wedstrijden te Turku in Finland het wereldrecord over 10.000 meter, door deze af stand af te leggen in 29 minuten 2.6 seconden. Het wereldrecord stond op zijn naam met een tijd van 29 minuten 21.2 sec. en was gemaakt, op 22 October 1949 te Vitko\dce. Zatopek, die dit seizoen in enkele wedstrijden reeds be wezen heeft in buitengewone vorm te zijn, verbeterde het record dus met niet minder dan 18.6 sec. Motorsport Buitenlandse motorrenners zijn hun training begonnen Een groot deel van de buitenlanders, die in Zandvoort in de Internationale motorraces van de K.N.M.V. morgen zullen starten, was reeds Vrijdagmiddag gearriveerd. Het aantal Engelse rijders is nog met één ver meerderd. n.l. Richards, ook in ons land geen onbekende. De Engelsen waren Vrijdagmid dag al druk aan her trainen, waarbij al direct bleek, dat de Nederlandse deelnemers hun beste beentje zullen moeten voorzetten. Hedenochtend zouden ook de Italianen aan de training deelnemen; zij arriveerden Vrij dagavond in Amsterdam. De twee Zwitserse deelnemers zullen, in weerwil van het door hen getekende contract, helaas niet in Zand voort starten. Zij hebben op het laatste mo ment verstek laten gaan. De races zullen er echter niet minder spannend om zijn. Er blijven echter nog vele voortreffelijke ver tegenwoordigers van Engeland. Italië, België en Frankrijk over. Ook Nederlanders oefenen zich Vrijdag hebben ook de Nederlanders op het circuit van Zandvoort de eerste training ge houden. In de 125-ec. klasse noteerden A. Hieneman, Dick Renooy en A. H. van Zut- phen allen op Eysinck een zelfde tijd, name lijk 2.34, hetgeen neerkomt op een gemid delde snelheid van ruim 98 km. per uur. In de 250-cc. klasse was Piet Knijnenburg op DKW de snelste in 2.15 (gem. snelheid 111.81 km) en in de zijspanklasse T. H. Dijkman op Zündapp in 2.47 (90.39 Ion.). In de 350-cc. klasse noteerde Piet Knijnenburg op AJS een ronde van 2.06 (119.80 km.) en de Engels man C. W. Petch eveneens op AJS 2.07 (118.86 km.). H. Veer Jr. op Triumph en L. van Rijswijk eveneens op Triumph maakten dezelfde tijd in de 500-cc. klasse, namelijk 2.05 (12076 km.). ADVERTENTIE Taxi? Bel 1=2.3.4,5 AMSTERDAMSCKS RIJTUIG MIJ. ADVERTENTIE 'N STRAATJE OM. ORANJEBOOM BIER! Alles wel aan boord (Rembrandt). Pas aan het eind van de reis, die een super- de-luxe mailstomer van New York naar Rio de Janeiro maakt, kan men zeggen.fdat alles wel aan boord is. Want direct na de afvaart ontstaan er allerlei complicaties, merendeels veroorzaakt door de ondeugende dochter van de kapitein, die als verstekelinge aan boord gegaan is. Zij breekt harten van scheeps officieren. brengt een beroemde operazanger bijna tot wanhoop, probeert verbroken verlo vingen te herstellen en zingt tussen dit alles door, dat het een lieve lust is, begeleid door Xavier Cugats beroemde orkest. Deze showfilm in technicolor heeft geen andere pretentie dan de toeschouwers een uur allergenoegelijkst bezig te houden en is een lust voor oog en oor. S. K. „In donker Afrika" (City). Het be kende komieken-duo Abbott en Costello trekt weer eens ouderwets van leer tegen de lachspieren van de bioscoopbezoekers in deze filmklucht vol zotte verwikkelingen, waarin zij als Afrika-reizigers tegen wil en dank ten tonele verschijnen. Vooral de dik kerd van het tweetal is bizonder op dreef in zijn koddige worstelingen met leeuwen, mensapen, kannibalen en alle verdere bedrei gingen die donker Afrika voor het voortbe staan van zijn verlokkelijk embonpoint kan opleveren. De kolder bereikt een te waar deren climax wanneer de heer Abbott tijdens zijn diner in de jungle een vreesaanjagende mensaap ontdekt, waarna zijn spijziging aan zienlijk in het honderd loopt. Dat het allemaal gelijk droog zand aan elkaar hangt, kan de vreugde nauwelijks blijvend beïnvloeden, het bewijst dat de makers van deze rolprent er slechts met kennelijk plezier op uit waren, de aangele genheid zo grondig mogelijk in het zotte te houden. H. C. Abbott en Costello in Hollywood (P a 1 a c e) De twee onafscheidelijke dwa zen zijn in deze film dich bij huis gebleven. Het verhaal doet er overigens weinig toe, want waar zij zich ook bevinden of wat zij ook zouden doen, hun grollen zijn altijd van hetzelfde lachspieren-kietelende soort. Zon der te willen beweren dat zij in deze rol prent overal hun gebruikelijke peil halen, moeten wij eerlijk toegeven dat wij ons tra nen hebben gelachen over de scène waarin Lou Abbott de slaap niet kan vatten. W. L. B. Het Spaarnetheater vertoont weer eens een film over Zorro, de stoere, leer- gebroekte, lasso werpende en revolverblaf- fende held van het Wilde Westen, wiens talrijke avonturen de liefhebbers van de cowboyromantïek niet vervelen. „IJscoman, kijk uit(Frans Hal s) Er is wel reden tot deze waarschuwing, want de bedoelde verkoper van „Good-Humor"- ïjs (Jack Carson) tuimelt in deze Columbia- film van de ene hachelijke situatie in de andere, waarbij hij de meest dwaze gedaan teverwisselingen ondergaat. Terzijde gestaan door een meisje (Lola Albright) dat een zwak heeft voor zijn ijs en ook nog voor hem, als mede door de goed georganiseerde stads jeugd, weet hij echter een gevaarlijk stel boeven aan de politie uit te leveren. De vele dolzinnige taferelen en de overvloedig ten toon gespreide naïveteit welke de komiek in Jack Carson bestaansrecht geeft, maken van deze film een uitgezocht vacantïe-pretje. In het voorprogramma een filmpje, dat de ontwikkeling van de geluidstechniek te zien en te horen geeft en een serie opnamen van iemand die met zijn geluksbrengers gooit: een cowboy met een bijzondere werpvaardig- heid met hoefijzers. H. B. Danny Kaye-week (Lux or). Wij vin den het maar een heel goede gedachte van de directie van dit theater om de Haarlemse bioscoop-bezoekers de kans te geven nog eens te gaan kijken naar een serie Danny Kaye-films die er wezen mag. Vrijdag en Zaterdag draait Wonderman, de film waarin de weergaloze Danny zijn debuut maakte en waarin hij de titel alle eer aandoet. Zondag en Maandag is de beurt aan „Het verborgen leven van Walter Mitty" de verfilming van een reeks allerplezantste dagdromen „De roemrijke daden van Danny" een militaire episode met een aantal verrukkelijke paro dieën draait helaas alleen Dinsdag. Woens dag en Donderdag komt de zwakste van de serie „De verstrooide professor" waarin Danny als musiciloog temidden van een aan tal prominente jazz-musici belandt. Nochtans heeft ook deze amusante momenten. W. L. B. Wielrennen Schulte verzamelt kilometers voor de wereldkampioenschappen De eerste étappe van een wegwedstrijd in Frankrijk van Bellac naar Le Dorat over 183 kilometer, werd door Maurice Diot gewonnen in 5 uur 9 minuten. Tweede werd Lauk (Frankrijk), derde Keteleer (België), vierde Wreek (Frankrijk) en vijfde Schulte (Neder land) allen in dezelfde tijd als de Fransman Diot. Op de zesde plaats eindigde Renaud en zevende Joly. Eveneens in dezelfde tijd als Diot. Op 1 minuut 12 sec. arriveerde Rigout. Heden wordt de tweede étappe gereden, 48 kilometer tegen het uurwerk. Sport in 't kort WATERPOLO. De hoofdklasse-wedstrijd HZ en PCZIAN, welke in Den Haag werd gespeeld, eindigde in een 8—6 overwinning voor ZIAN. h OUD PAARD VAN STAL. De 36-jarige Britse bokser Tommy Farr, die plannen heeft naar de ring terug te keren, heeft op zijn verzoek van de Britse Boksbond een licentie ontvangen. Farr heeft zijn laatste wedstrijd in het begin van de oorlog gebokst. GROBPRINS. Te Zürich werd Vrijdag de eerste partij gespeeld van de tweekamp tussen de Zwitserse schaakmeester Grob en onze landgenoot Prins. De partij werd in een iets gunstiger stelling voor Prins afgebroken Zanger procedeer! tegen omroepvereniging Principiële kwestie over uitzen ding van 7/eigen opnamen" De Nederlandse Toonkunstenaarsbond heeft zich onlangs bezig gehouden met de vraag, of het mogelijk is maatregelen te nemen tegen het feit dat omroepverenigin gen van het optreden van kunstenaars voor de microfoon z.g. eigen opnamen maken en deze later nogmaals uitzenden, zonder dat de desbetreffende kunstenaar daarvoor enige vergoeding ontvangt. De zanger Frans Vroons heeft dezer da gen de K.R.O. gedagvaard tot betaling van f 175 als vergoeding voor een heruitzen ding van zijn optreden voor de K.R.O.- microfoon, waarvoor hij geen toestemming had gegeven. Deze zaak diende Vrijdag voor het kan tongerecht te Utrecht. Voor Frans Vroons pleitte mr. dr. A. A. Enserinck die zich be riep op artikel 1401 van het Burgerlijk Wetboek, dat betrekking heeft op de on rechtmatige daad. Hij was van oordeel dat de omroepvereniging zich onrechtmatig had verrijkt en de zanger benadeeld, daar deze voor de heruitzending geen honora rium had ontvangen. Bovendien beschikten nu de andere omroepverenigingen door hun samengaan in de Nederlandse Radio Unie nu ook over deze z.g. „eigen op namen", zodat zij de zanger niet meer zou den uitnodigen, voor de microfoon op te treden. Door de omroepverenigingen dit proces aan te doen, loopt hij trouwens toch het risico, nooit meer opdrachten te krij gen. Mr. dr. P. J. Witteman, die voor de K. R. O. als pleiter optrad, betoogde, dat een beroep op artikel 1401 van het Burgerlijk Wetboek niet opgaat en dat in de Auteurs wet uitsluitend de scheppende kunstenaar wordt beschermd. De K.R.O. had zijns in ziens niets onrechtmatigs gedaan. Frans Vroons wist, dat van zijn optreden platen werden gemaakt en had daartegen geen bezwaren geopperd. Men moet waken tegen een quasï-auteursrecht, dat zou ontstaan, wanneer Frans Vroons dit proces zou win nen, aldus mr. Witteman. In deze pi-ïncipiële zaak zal op 24 Augus tus uitspraak worden gedaan. Santpoort-dorp Boegsprietlopers in actie Een zeer grote menigte heeft zich Vrij dagavond kostelijk vermaakt bij het boeg sprietlopen en de herhaalde lachsalvo's weerklonken op het Santpoortse feestter rein wanneer een der deelnemers zijn capriolen maakte op de ronde paal die over een bassin was gelegd, half gevuld met zaagsel en water. Elke keer als een der koene boegspriet lopers het evenwicht vërloor en besmeurd met zaagsel of doordrenkt met water over eind kwam uit de kuil, die de Harddrave rijvereniging kennelijk voor een ander had gegraven, hadden de toeschouwers daverend plezier. De prijzen werden be haald door J. A. van Gelddorp, Th. Post, Klaas Wichgert, C. Post. Onder de zestien jaar waren de prijswinnaars: Harald Neggebrugge, Nico v. d. Velt en Antoon v. d. Boon. BINNENLAND In tie algemene vergadering van aan deelhouders van de N.V. Maatschappij tot exploitatie van Onroerende goederen „Ha venlaan" te 's Gravenhage is besloten een dividend uit te keren yan 6 In de Jacob IVÏarisstraat in Den Haag sloeg Vrijdagavond een paard, dat voor een wagen was gespannen, op hol. De wagen botste tegen een huis, waardoor de 73-jarige voerman F. K. en zijn 44-jarige zoon van de bok vielen. Toen voorbijgangers te hulp snelden, bleek de oude man overleden te zijn. De zoon was niet ernstig aan het hoofd gewond. Het aantal rijwieldiefstallen in Amster dam is de laatste tijd zeer sterk toegenomen. De politie vermoedt, dat de dieven 's avonds laat met een vrachtauto door de stad rijden en alle onbeheerd staande fietsen mee nemen. De algemene vergadering van aandeel houders in de N.V. Verenigde Hollandse Sigarenfabrieken is besloten het winstsaldo over 1949 ad £21.227.32 op nieuwe rekening over te brengen. Op het departement van Uniczaken en Overzeese Gebiedsdelen is de commissie ge ïnstalleerd, die beslissingen zal nemen inzake de toepassing der Garantiewet bij de afvloeiing van ambtenaren in Indonesië. Voorzitter der commissie is oud-minister mr. J. A. Jonkman. Een 18-jarige jongeman wilde voor de ouderlijke woning in de Reepstraat te Rot terdam een granaat demonteren. Het projec tiel ontplofte en de jongen werd ernstig aan beide handen en aan het linkeroog gewond. N.V. Calvé Delft heeft over 1949 een winetsaldo v f969.895. Hiervan wordt 6 op cumulatief preferente en 5 op gewone aandelen uitgekeerd. Tegen de ex-commissaris van politie te Nijmegen. P. C. V., is twaalf jaar gevangenis straf geëist. Hem was ten laste gelegd het tijdens de bezetting arresteren van Joodse landgenoten en illegale werkers. Sinds Maandag werd in Druten in de Betuwe de 53-jarige koopman G. A. vermist. Vrijdag is zijn stoffelijk overschot uit dé Maas te Rotterdam opgehaald. Kapitein ter zee D. J. A. Westerveld is met ingang van 1 Augustus benoemd tot hoofd van de Nederlandse Militaire Missie te Parijs, als opvolger van de kapitein ter zee O. de Booy. HAARLEM EN OMGEVING Een dame van 74 jaar die gisteren bij het oversteken van de Kruisweg in Haarlem niet voldoende oplette, werd door een fietser omvergereden. Zij is met een hoofdwonde in het St. Elisabethsgasthuis opgenomen. Mejuffrouw J. Jumelet uit Lisse werd met ingang van 1 September tot onderwij zeres aan de bijzondere neutrale school te Oostvoorne benoemd. Voor het examen Engels L. O. zijn ge slaagd mevr. W. C. van der Graaf—Otten, de heer L. Lantinga. mej. H, M, Roggeveen, en de heer A. S. cle Bruijn, allen te Haarlem n de heer J. C Gietelink te Beverwijk. Correspondentie, het dagelijks beheer (en niet bestuur zoals wij Donderdag ten gevolge van een zetfout meldden) van de stichting „Nationaal park de Kennemer Dui nen" betreffende, kan gericht worden aan het adres van ir. E. C. M. Roderkerk. Pro vinciaal Waterleidingbedrijf van Noord holland, Bloemendaal, ADVERTENTIE STATIONSPLEIN 2-4 HAARLEM Telefoon 11027 In ons Restaurant: Speciale Gerechten Vlugge bediening Goed verzorgde keuken Rustige zalen voor diners, recepties en vergaderingen Wij verzorgen Diners enz. aan huis. J. M. J. HULSEN Lunapark tot Dinsdag met vuurwerk toe Door de medewerking der autoriteiten en de Santpoortse Harddraverijvereniging is het aan de exploitanten van het Luna park toegestaan, om dit twee dagen lan ger open te houden dan aanvankelijk in de bedoeling lag. Het Lunapark is dus Maandag en Dins dag nog geopend. Tot slot wordt er Dins dagavond een vuurwerk afgestoken. Heemstede Zomertournooi „Het Oude Slot" De vierde ronde van het zomertournooi, georganiseerd door de Schaakclub „Het Oude Slot" te Heemstede had het volgende resul taat i Afd. L Saeijsmr. Snoeck Henkemans A—/1. Afd. A WestraVerleur Sr. 10. WillemseKokkelkoren 1—0. Afd. II B: QuintesDe Munnik afgebroken. Zwarter Winkel afgebroken. Kluén Jr.—Volkers 0—1. Kluén Jr.Winkel voltooiden een afgebroken partij, die de eerste verloor. Afd. III: Mevr. VerlooyLe Nobel 0—1. Mevr. Onvlee—v. d. Oever 10. GosenBrouwer 10. De Reus Herckenrath 10. Volgende week worden een aantal afgebro ken partijen afgespeeld. Nu de laatste e muziekvereniging „Excelsior" houdt vanavond om half zeven een muzikale wan deling in de omgeving van de Drieherenlaan. in Heemstede. Het corps vertrekt van het repetitielokaal. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden op 6 Augustus te Heemstede waargenomen door dr. A J. v. Ravenswaay, Zandvoortse- laan 70 en G. S. Nout, Camplaan 20. Wijkverpleging: Zuster L, Dudok v. HeeL Jac. de Witstraat 9, teL 17662. Geopende apotheken: Ileemsteedse Apo- theek, Binnenweg 93; Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 8