Haarlems Dagblad Verdeeldheid Spaak gekozen tot voorzitter van de Europese Assemblée Frankrijk belooft een kwart van nationale inkomen te spenderen Amerikaanse opmars aan Korea s Zuidkust vordert langzaam Duitsland vormt een probleem van de eerste dag af H 65e Jaargang No. 19621 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdas 8 Augustus 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 1 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie en «Dprcrtttc l&iaclemsttjc «Courant (Krato t6?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom HET BEELD dat het Westen in deze zomer van 1950 biedt is niet opwek kend. Nu gebeurtenissen in het Verre Oosten de spanning in de wereld hebben doen toenemen zou het in de eerste plaats groeiende politieke eenheid moeten tonen. Dat doet het niet. En er blijkt bij dat de Amerikaanse politieke leiding te kort schiet. Het is geen wonder dat 27 Franse intellectuelen (aangeduid als mannen van links, maar geen communisten) in het conservatieve Parijse dagblad Le Figaro een gezamenlijke oproep tot Franse erken ning van de communistische regering van China hebben gedaan en zich tevens vóór toelating van China in de U.N.O. hebben verklaard. Het is duidelijk dat de Engelsen (die trouwens, evenals Nederland, het bewind van Mao-tse-toeng reeds hebben erkend) ook zijn toelating tot de U.N.O. gaarne zouden zien. Karakter, organisatie en doel van de U.N.O. eisen dat men er de regeringen in vertegenwoordigd ziet, die werkelijk het gezag uitoefenen. Dat biedt de enige kans om door overleg en onder handeling de vrede te bewaren. Aan een verjaagde groep als die van Tsjang-Kai- Sjek heeft men niets en die groep wordt gevaarlijk voor de vrede als Amerika haar militair beschermt, generaal MacArthur zelfs met haar in overleg treedt en zij tegelijk een aggressieve houding tegen het Chinese vasteland aanneemt. Wellicht is het juist dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, het beleid van generaal MacArthur ten aanzien van Formosa afkeurt. Maar daar moet men dan wel bij zeggen: des te erger wat de algemene verhoudingen betreft, als blijkt dat in de hoogste Amerikaanse kring geen overeenstemming bestaat. Dat Amerikaan se verkiezingen op til zijn en dat in de Verenigde Staten telkens leidende per soonlijkheden zijn verketterd en voor commissies van onderzoek geroepen, als zij niet anti-communistisch genoeg geacht werden, heeft in Europa al heel wat onbe hagen gewekt. Er wordt finesse gevergd om wereldpolitiek te voeren. Als zo primi tief gehandeld wordt moet wel de indruk worden gewekt, dat Amerikaanse leidende personen sterk in hun buitenlands beleid bc-lemmerd worden door binnenlandse verkiezingsoverwegingen. Die brief van 27 Fransen aan de Figaro zou Belahgrijker zijn als hij ook door be kende mannen van rechts was onder tekend. Toch heeft hij betekenis: het zijn niet-communisten die deze poging hebben gedaan en zij herinnert aan dergelijke in gezonden stukken van invloedrijke Britse persoonlijkheden, die vroeger op belang rijke ogenblikken in de Times plachten te verschijnen en meermalen heilzame invloed op de landspolitielc deden gelden. Misschien is ook zo'n Brits initiatief nu weer op til. Het zou zich niet tot Frankrijk en Engeland dienen te bepalen. Het kan zeer nuttig zijn als mensen zich doen horen, die buiten de eigenlijke politieke kring staan maar aan wier oordeel waarde wordt, gehecht. In het algemeen staan zij ook vrijer om datgene tot uiting te brengen, dat in de politieke kring wel wordt gevoeld maar niet zo on omwonden gezegd. Verscheidene Europese regeringen hebben blijkbaar een aan sporing in eigen land nodig om de Ame rikanen duidelijk te maken wat in hun volken leeft ten aanzien van de avonturen in Azië. Als de Russen geen wereldoorlog willen en het is nog immer zeer wél mogelijk dat zij die niet willen zullen zij bij de huidige verhoudingen in de wereld telkens vorderingen blijven maken door hun sterker eenheid en constructief beleid. Men schermt in het Westen voortdurend met plannen. Nu. schermt men met geweldige militaire plannen en weet weer geen ander antwoord dan herbewapening die talloze milliarden moet kosten en jaren vorderen. Maar in de eerste plaats heeft men con structieve eenheid nodig: opbouw van de eenheid. Dat is moeilijker niet omdat liet milliarden kost, maar omdat 'constructie moeilijker is en zelfoverwinning eist. Ge ziet dat opnieuw in de berichten omtrent het ministers-comité in Straatsburg. En met verbazing heb ik gisteren in de N.R.C. een beschouwing gelezen die de schrijver besluit met deze woorden: „Want dit ver- lieze men niet uit het oog: zolang het oor- logsspoók boven de wereld hangt, hebben besprekingen als die te Straatsburg tocli altijd iets onwezenlijks". Het omgekeerde is naar mijn overtuiging het geval. Juist de dreiging van het oorlogsspook dient het bereiken van eenheid in het Westen te bevorderen. Juist de bestaande gevaren moeten het besef doen groeien, dat het de hoogste tijd is om plannenmakerij eindelijk eens in daden om te zetten. Men zit daar niet in Straatsburg om zich in vage illu sies te vermeien! Neen, het scheppen van eenheid is keihard zaken doen. Hetgeen de Europese federalisten nastreven is ook: keihard zaken doen, om uit een zwakke, slechts door onzekere papieren verdragen samengebrachte groep kleine volken een hecht geheel te maken. De Russen met hun satellieten vormen wèl een hecht geheel. Is het nóg niet duidelijk dat men daar tegenover zelf in de eerste plaats een Wes telijk hecht geheel moet vormen? Dat is primair. Doet men dat niet, dan gaat het Westen de strijd op den duur verliezen zelfs zonder wereldoorlog. R. P. Stormachtige bijeenkomst van Belgische C.V.P. BRUSSEL. (Reuter). Tijdens een storm achtige bijeenkomst van afgevaardigden der Christelijke Volkspartij, waarop enkele der trouwste aanhangers van Koning Leopold verklaarden tegen het wetsont werp op de overdracht van de koninklijke waardigheid aan kroonprins Boudewijn te zullen stemmen, deelde de Belgische eer ste minister Duvieusart mede, dat de Ko ning een laatste boodschap tot zijn volk zal richten, waarin hij er bij zijn onder danen op aan zal dringen zich eensgezind rondom zijn negentienjarige zoon te scha ren. Nadat hij uitgesproken was, verliet Duvieusart met spoed de vergadering. Hij begaf zich naar de Koning, om met hem te overleggen over een poging om een scheuring in de Christelijke Volkspartij te vermijden. Men verwacht te Brussel, dat Koning Leopold zijn vaarwelsboodschap tot het Belgische volk onmiddellijk na de goed keuring van het wetsontwerp betreffende de overdracht van de koninklijke waardig heid door de Volksvertegenwoordiging, zal uitspreken. Dr. Bruins Slot viel Spaaks houding in Belgische crisis aan STRAATSBURG (Reuter) De Euro- pese Assemblée heeft bij hoofdelijke stem ming met 90 tegen 23 stemmen Paul-Henri Spaak tot voorzitter gekozen. Tot vice-voorzitters werden gekozen Francois de Menthon (Frankrijk), Stefano Jacini (Italië), Lord Layton (Engeland), Axel Gjoeres (Zweden). Bij de officiële opening van de bijeenkomst van de Assem blee op Maandagmiddag had het Neder landse Tweede-Kamerlid de heer Bruins Slot (A.R.) de geschiktheid van de Belgi sche oud-premier als voorzitter van de Assemblée in twijfel getrokken. De heer Bruins Slot verklaarde, dat de rol, die Spaak gespeeld had in de recente crisis inzake Koning Leopold, hem voor deze functie ongeschikt had gemaakt. De heer Kerstens stelde verdaging van de zitting voor om buiten de vergade ring over de herbenoeming van Spaak te discussiëren. De Britse socialist Hugh Dal ton was hier sterk tegen gekant. „Wij wen sen geen verdere beraadslagingen. Onze mening is gevormd, aldus Dalton, wiens woorden met luid applaus van alle kanten begroet werden. Op dit ogenblik verhief mr. Bruins Slot zich van zijn zetel en lichtte zijn bezwaar tegen Spaak toe. „Wij hebben gezien, dat in België een bepaalde politieke kwestie niet met de letter der wet, doch met ge weld en bedreiging van geweld werd op gelost. In deze omstandigheden is naar mijn mening Spaak niet de geschikte per soon en kan hij niet voorzitter zijn van de vergadering, waarin eerbied voor de let ter der wet belichaamd is. Wij wensen een wettelijke orde, waarin niet bruut geweld, doch de letter der wet en eerbied voor de wettelijk genomen besluiten de kern vor men van onze instellingen". Jhr. mr. M. van der Goes van Naters (Arbeid) ging tegen het standpunt van dr. Bruins Slot in en verklaarde, dat de raad een uiterst gevaarlijke koers zou nemen indien deze zich wilde bemoeien met de binnenlandse aangelegenheden van een land. Dit zou een rampzalige inmenging betekenen en zou nooit bijdragen tot het herstel van België, dat van belang is voor geheel Europa". Nadat nog enkele sprekers zich voor cf tegen de benoeming van Spaak hadden verklaard, sloot Spaak de discussie met de volgende korte verklaring: „Ik betreur het incident zeer en ben er wat verbaasd over. Indien men mij gezegd had, dat om de een of andere reden een andere voor zitter gewenst was, zou ik dat begrepen hebben. Maar de democraten, die zich tegen mijn benoeming hébben uitgespro ken, beseffen niet, dat zij zelf tegen een democratisch beginsel in handelen: het be ginsel van rechtvaardigheid. Geloven zij werkelijk, dat ik hier mijn houding in de binnenlandse politiek van mijn land zou rechtvaardigen en een kwestie, die België verdeeld heeft, in deze vergadering zou brengen?" Bevlns boodschap „Het opmaken van het statuut van de Raad van Europa vergt veelinspanning, geduld en een geest van toenadering van de ministers van Buitenlandse Zaken van de staten-leden van deze organisatie", zo verklaarde Ernest Bevin in een boodschap ter gelegenheid van de vergadering 'van de Raad van Europa voor de B.B.C. „De levenskansen van de raad zullen niet verzekerd worden door de wil van de ene natie aan andere naties op te dringen", zo voegde de minister eraan toe. „De we reld leeft op het huidige ogenblik in grote spanning, zodat men slechts vurig kan wensen, dat de Raad van Europa er in zal slagen bij zijn leden een volmaakte een heid van denken te bereiken en dat de raad met succes zal arbeiden aan de ge meenschappelijke zaak, met name'de ver dediging van onze instellingen en van onze levenswijze". „Groot-Brittannië", zo besloot Bevin, neemt in de wereld een speciale'positie in en, ik zeg dit zonder de minste hoogmoed, als lid van een groot gemenebest hebben wij een verantwoordelijkheid, die verder reikt dan Europa, doch wij zijn tevens een Europese natie en ons lot is nauw verbon den aan dat van Europa. Wij zullen samen werken met al onze Europese vrienden voor het welzijn, de voorspoed en de vei ligheid van Europa. Deze foto van Haile Selassiekeizer van Abessinië, werd in de troonzaal van i paleis te Addis Abeba genomen ter gele genheid van zijn acht-en-vijftigste ver jaardag. 50.000 mensen waren naar het paleis gekomen om de jarige keizer toe te juichen. Zuiveringsactie op Oost-Java In de afgelopen nacht is in geheel Oost- Java een grote zuiveringsactie ingezet tegen misdadigers. Reeds vele arrestanten stroomden hedenochtend naar de politie- bureaux. Deze actie werd ondernomen we gens de onrustbare serie diefstallen en overvallen in de laatste tijd op Oost-Java. Het woord is aan Voltaire Nog teveel Lijkt het in onze maat schappij, alsof het kwaad vleugels ieeft en het goede als een schild pad gaat. VOOR DE DEFENSIE Onze correspondent te Parijs telefoneerde ons hedenochtend: Gisterochtend heeft in afwezigheid van Schuman, die in Straatsburg vertoeft, diens plaatsvervanger tijdens een persconferentie een memorandum toegelicht inzake de Franse herbewapening, dat even tevoren aan de Amerikaanse gezant te Parijs was overhandigd. Het document valt in twee delen uiteen, namelijk een fragment dat de Franse gedragslijn op het militaire plan in het verleden tracht te rechtvaardigen, en de passages welke betrekking hebben op de toekomst. Minister-president Pleven heeft in het tweede deel volgens politieke waarnemers de Atlantische bondgenoten een voorbeeld Scheffelaar en Kawilarang naar Makassar Generaal Scheffelaar en kolonel Kawila rang zijn gisterochtend op doorreis naar Makassar een uur te Soerabaja geweest. Zij verklaarden, te hopen nog heden de order tot staken van het vuren in Makassar te. kunnen geven. De bei'ichten over een ware veldslag noemden zij overdreven, doch nauwkeurige gegevens konden ook zij niet verstrekken. De beschieting van Makassar noemde kolonel Kawilarang een leugen. Hij achtte het gebeurde betreurens waardig maar waarschijnlijk tevens een kwestie, die niet zo heel moeilijk op te lossen zou zijn. Indonesische autoriteiten te Djakarta verklaarden gisteren geneigd te zijn de in cidenten te Makassar zeer ernstig op te nemen. Zoals gemeld, hebben te Makassar gevechten plaats gevonden tussen militai ren van het voormalige KNIL en guerilla- strijders, die begonnen doordat guerilla- strijders het kampement der voormalige KNIL-militairen overvielen. De toestand te' Makassar is tot op Maan dagavond niet veranderd, aldus seint Aneta. Kolonel Kawilarang en generaal- majoor Scheffelaar, die gistermiddag al daar aankwamen, zijn er Maandagavond niet in geslaagd de vijandelijkheden tot stilstand te brengen. Nadere bijzonderhe den zijn nog niet te krijgen, daar de tele graaf- en de luchtverbinding verbroken zijn. (Reuter) Het hoofdkwartier van generaal MacArthur deelt mede, dat bij de Ameri kaanse aanval langs de Zuid-kust enige vorderingen zijn gemaakt. De Noord- Koreaanse verliezen waren bijzonder zwaar en er was een grote hoeveelheid uitrustings stukken veroverd. Op het algemeen hoofdkwartier van het achtste Amerikaanse leger in Korea wordt het bericht van radio Pyongyang, dat Kocnwi en Oeisong zijn ingenomen, „louter propaganda" genoemd. Volgens de laatste berichten wijst niets er op, dat Noord- Koreaanse troepen, tot in de buurt van één dezer steden zijn doorgedrongen. Het Amerikaanse offensief trof de Noord- Koreanen op het tijdstip dat zij een aanval op Masan, ten Westen van Poesan gelegen, voorbereidden. De Noord-Koreaanse stoot was opgevangen, maar de Amerikaanse opmars vordert langzaam. De Amerikanen deden een tegenaanval op het Noord- Koreaanse bruggenhoofd tegenover de 24ste divisie aan de Nakton. Gisteren werden door vliegtuigen twee Noord-Koreaanse tanks vernield en drie beschadigd. Gevechtsvliegtuigen vielen gis teren op alle fronten aan. Bij Tsjindjoe, Soentsjon en Kosong poogden vliegtuigen Noord-Koreaanse versterkingen tegen te houden. Ook bommenwerpers namen aan de aanvallen deel. Hét hoofdkwartier van MacArthur deelt mede, dat de Noord-Koreanen op het Noordelijk front een nieuwe aanval zijn be gonnen met drie regimenten op 40 kilo meter ten Noorden van Waegwan. Aan de Zuidkust, zo wordt verder mee gedeeld, hebben de Amerikanen Sagong bereikt, 20 kilometer ten Oosten van Tsjindjoe. De Amerikanen ontmoetten sterke tegenstand. Bij het vallen van de nacht hebben zij zich op hoog terrein ten Westen van Tsjindong-Ni ingegraven om een ver wachte Noord-Koreaanse tegenaanval op te vangen. De verovering van het wegenknooppunt Tsjindong-Ni maakt de weg naar Tsjindjoe vrij. Bij zonsopgang zijn Amerikaanse pantser versterkingen aan de Zuidkust aan land gezet. Ofschoon het terrein van de landing in Amerikaanse handen was, stonden de schutters gereed aan de kanonnen toen de tanks de landingsschepen uitrolden. Binnen een uur waren alle versterkingen aan land gegaan en enkele minuten latei- rolden zij met donderend geweld door dichte gele stofwolken naar de gevechts posities. Schepen beschoten Batterijen op door de Chinese communis ten bezette eilanden bij Hongkong hebben gisteren het vuur geopend op het 3541 ton metende Britse s.s. Hangsang, dat op weg was naar Hongkong. Volgens de eerste be richten is er weinig of geen schade aan gericht. Chinese communistische batterijen op het eiland Lima hebben vandaag de 8400 ton metende Noorse vrachtboot Pleasantville beschoten toen zij de Britse kolonie nader de. Er werden vier schoten afgevuurd, die geen doel troffen. Naar de correspondent te Hongkong van het Britse weekblad Observer meldt, is thans komen vast te staan, dat de Chinese communisten een leger van ten minste 15.000 man valschermtroepen in opleiding hebben. De correspondent brengt dit in De Apris het leger van de centrale Indonesische regering vervolgt zijn acties tegen de troepen van de republiek der Zuid-Molukken". Op deze foto ziet men een afdeling van de Apris aangevoerd door kolonel Kawilarang (links) een Zuid-Molukse kampong binnen trekken. verband met het voornemen van de Chinese communisten om Formosa in te nemen. Nog een bruggenhoofd Naar gemeld wordt, zijn twee Noord- Koreaanse bataljons de Naktong overge stoken ten Noorden van Taegoe, de voor lopige Zuid-Koreaanse hoofdstad. Volgens de laatste Reuterberichten is de toestand aan het Koreaanse front als volgt: Noordelijk front: Twee Noordelijke ba taljons zijn met tankversterkingen op drie punten over de rivier de Naktong gesto ken. Amerikaanse artillerie en gevechts- bommënwerpers zijn ingezet om deze be dreiging van de voorlopige hoofdstad Taegoe onschadelijk te maken. De Noorde lijke opmars naar Janggidong zou tot staan zijn gebracht. Zuidelijk front: De Amerikanen hebben hun offensief hei:vat en maken „enige vooruitgang", aldus het legercommuniqué. De Amerikaanse stoot wordt nog steeds bedreigd door, de Noordelijke troepen- 'coneentratie ten Noorden" van Tsjindjoe. Oostelijk front: Amerikaanse vlooteen- HEVIGS GEVECHTEN FRONT SPOORWEGEN WEGEN heden vernietigden verbindingslinies ten Noorden van Jongdok. Het spoorwegcen trum Tantsjon, 200 km. ten Noorden van de 38ste breedtegraad, werd zwaar ge bombardeerd. Nachtjagers en bommen werpers vielen Noordelijke troepenconcen traties in alle frontsectoren aan. Raad van Europa (Van een speciale verslaggever) ET ministerscomité van de Raad van Europa heeft een oplossing gevonden voor het probleem, dat geschapen was door het feit van West-Duitslands en Saar- lands deelneming aan de adviserende ver gadering van de raad. Deze twee nieuwe leden beschikten niet over een vertegen woordiging in het ministerscomité en hun positie in de Raad van Europa was dus van dien aard, dat zij wèl hun parlementariërs konden laten spreken doch niet hun rege ringen. Thans hebben de ministers, die namens de overige landen in het uitvoe rende orgaan van de raad zitting hebben, een voorziening getroffen waardoor deze twee „misdeelden" althans op de hoogte worden gehouden van het besprokene in het ministerscomité en bovendien kunnen worden uitgenodigd om de beraadslagingen der ministers bij te wonen met een advi serende stem. Met het oog op het feit dat het plan-Schuman een der hoofdbestand delen van de agenda der adviserende ver gadering zal zijn, is deze oplossing, hoe zeer van discriminerend karakter ook, een stap vooruit ten aanzien van de mogelijk heid om iets te bereiken op het gebied van de Europese industriële eenwording, zoals het plan-Schuman die voor staat. Duits land en hetSaargebied zijn immers zeer belangrijke partners in dit plan, en hun afwezigheid in het ministerscomité zou eén schromelijke miskenning zijn geweest van het feit dat „vrije Europese landen uit eigen wil en volkomen uit een oogpunt van doelbewuste overtuiging van de nood zaak" in de Raad van Europa tot samen gaan besluiten. Dit besluiten immers doen de ministers en wanneer het plan-Schu man tijdens deze tweede bijeenkomst van de Raad van Europa tot een practische werkwijze zou kunnen worden omge vormd, zou dat slechts kunnen geschieden met de vrijwillige medewerking van de regeringen der deelnemende landen, en niet over de hoofden der regeringen van enkele dier landen heen. Het is niet vérwonderlijk dat uit het ministerscomité tenminste één stem het is niet bekend van welke nationaliteit is opgegaan, die ervoor pleitte, dat er nu eindelijk aan West-Duitsland eens een minister van Buitenlandse Zaken zou wor den toegestaan. De ministers zijn daar niet op in gegaan, doch deze ontwikkeling wijst er wel op dat de Raad van Europa gehandicapt wordt zowel in zijn ideële be ginselen als in zijn practische werkwijze door een discriminatie, die wel is waar een uitvloeisel is van de status van enkele landen tengevolge van de oorlog, doch die onverenigbaar moet worden genoemd met het streven om in West-Europa een door de natuurlijke loop der dingen aangewezen eenheid in staatkundige vormen vast te leggen. De positie van West-Duitsland in West-Europa is dubbelzinnig, te dubbel zinnig om niet herhaaldelijk aanstoot te geven. Het is een bezet land zonder veel politieke vrijheid en met een nog steeds aan banden liggende economie. Thans wordt het duidelijk dat de nood gedwongen splitsing van Duitsland en het daaruit voortvloeiende uitstel van het vre desverdrag wel zeer funest werkt ten op zichte van de verwezenlijking der Euro pese saamhorigheid, waartoe de Duitsers in principe gaarne willen meewerken. De Raad van Europa, zijn doel, zijn principes, zijn streven en vooral zijn practische moeilijkheden en mogelijkheden wijzen nadrukkelijk in de richting van een gro tere vrijheid voor Duitsland. Een vrijheid, die dit land tenminste de elementaire rechten ener zichzelf regerende natie schenkt. De verwezenlijking van het grote doel, dat Straatsburg zich gesteld heeft, zal niet tijdens deze zitting der Assemblée tot stand komen wanneer niet in een of andere vorm tijdens deze reeks van bij eenkomsten het pleit voor Duitsland bij de geallieerden gewonnen wordt. Gelijkgerechtigd Men kan het Europa's noodlot noemen dat het materiële heil van dit werelddeel steeds zo uitermate afhankelijk is vèn Duitsland en dat het juist Duitsland is, dat steeds dit heil bedreigd en vernield'heeft. Doch wanneer men in een instituut als de Raad van Europa de mogelijkheid heeft om dat Duitse gevaar te binden en dat Duitse belang voor Europa's welvaart te honoreren, dan zal men daar niet mogen aarzelen om te beginnen met een moedige en welbewuste poging tot volledige weder- inschakeling politiek en economisch van dat deel van Duitsland, dat nog aan de vrije Europese samenleving verbonden is. Het. gevaar dat ook West-Duitsland aan die samenleving zal ontvallen is verbon den met het gevaar van een derde we reldoorlog doch het gevaar dat het reeds psychologisch aan de West-Euro- pese samenleving ontvallen zal voordat die oorlog uitbreekt, is allerminst denkbeel dig. Vele afgevaardigden bij de Assemblée te Straatsburg zijn dan ook van gevoelen dat de Raad van Europa met. duitsland staat of valt. Het verwelkomen van West- Duitsland als gelijkgerechtigde partner in de Europese samenleving lijkt daarom de enige stap, die voorshands gezet kan wor den, met voorbijzien van alle prestige kwesties. Natuurlijk heeft de Raad van Europa over deze aangelegenheid niet te beslissen, doch een krachtig gesteld advies van dien aard aan de bezettingsmogendheden zou zijn uitwerking niet missen. Fransen vragen toelating van China tot de U.N.O. Het conservatieve Franse blad „Le Figaro" publiceert heden een oproep, on dertekend door 28 linkse, niet-communis- tische Franse intellectuelen, parlementsle den en voormalige verzetsstrijders, waarin bij de Franse regering erop wordt aange drongen de Chinese communistische rege ring te erkennen en haar stem te geven aan de toelating van China tot de UNO. De ondertekenaars zijn van mening, dat een dergelijke Franse stap zal bijdragen tot. ontspanning van (ie internationale toe stand. in doortastendheid willen geven, waarmee hij de buitenlandse critiek op een vermeend gebrek aan energie in deze sector ont zenuwen wil. Frankrijk heeft op Amerikaans verzoek om inlichtingen over de stand van de mili taire voorbereidingen thans beloofd, het budget voor. de nationale defensie ingrij pend te verhogen: in 1950 van 420 milliard tot 500 milliard, welk bedrag in 1951 tot 520 milliard wordt verhoogd. Naast deze kofos- sale som, die 25 a 30 procent van het natio nale budget bedraagt, stelt Parijs bovendien nog voor gedurende de drie komende jaren 2000 milliard uit te trekken voor de uit breiding en modernisering der Franse een heden. Deze laatste som is echter volgens het merporandum onmogelijk uit eigen bronnen te putten, en daarom dringt de regering nu voor het eerst officieel aan op een gezamenlijk Atlantisch defensie-budget, opdat de lasten voor de herbewapening rechtvaardig zullen kunnen worden ver deeld. Wij menen te weten, dat de Franse auto- riteiten ter dekking van deze enorme finan ciële inspanning aan een lening denken onder alle Atlantische mogendheden, of aan de uitgifte van internationale bewape ningsaandelen. Met zo'n initiatief, zo hoopt men, zouden de solidariteitsgevoelens onder de Westelijke volkeren tevens met vrucht kunnen worden gestimuleerd. De resultaten van dit Franse initiatief, dat in Amerika, getuige de eerste reacties, een zeer gunstige indruk heeft gemaakt, zouden zich binnen drie jaar in een zeer sterke aanwas van de landeenheden kunnen openbaren. Het landspotentieel zal van vijf tot minstens vijftien divisies worden op gevoerd. Bovendien zal de heropbouw van de zeer gehavende, men zou zelfs kunnen zeggen papieren, luchtvloot kunnen worden gerealiseerd. En tenslotte zou de marine kunnen worden hersteld. Amerikaanse reactie Reuter meldt dat men gisteren te Wash ington van mening was dat de leiflers der Amerikaanse weermacht beraadslagen over plahnen om het aantal Amerikaanse troe pen in West-Europa te vergroten, overeen- komstigjiet voorstel in het Franse memo randum'over de verdediging van dit ge bied. Het denkbeeld, meer Amerikaanse troepen te zenden om de statenleden van het Noord-Atlantisch verdrag bij te staan, indien de Sovjet-Unie een aanval zou wa gen, is in bepaalde, officiële Amerikaanse kringen met voorzichtige instemming ont vangen. Men wijst er in dit verband op dat de Amerikaanse militaire leiders altijd van mening zijn geweest dat de verdediging van West-Europa van vitaal belang is voor de veiligheid der Verenigde Staten. Nu het Congres zijn goedkeuring hecht aan het be stemmen van reusachtige geldsommen voor een versteviging van de landsverdediging en aan het oproepen van reservisten, acht men het te Washington waarschijnlijk dat een gedeelte van de onder de wapens ge roepen reservisten zal worden bestemd voor de dienst in Europa. Chinese communisten op mars naar Tibet? HONGKONG (Reuter). Volgens on bevestigde berichten uit Chinese bron, die te Hongkong zijn ontvangen, rukken Chi nese communistische troepen langs twee wegen op naar de grens van Tibet. De twee colonnes, die ten minste 60.000 man zouden tellen, zouden onder bevel staan van de generaal Lioe Po-Tsjen. Zij zouden samenkomen te Djekoendo, de „poort van Tibet", dat bijna 700 km van de Tibetaanse hoofdstad Lhasa af ligt. De Chinese communisten hebben te Djekoendo vorig jaar een klein hoofdkwar- tie ingesteld. Amerikaanse marine roept reservisten op WASHINGTON (Reuter).»- Het Ame- rikaanse korps mariniers heeft bekend ge maakt, dat alle 80.000 reserve-vrijwilligers zullen worden opgeroepen. 50.000 officieren en manschappen moeten zich tussen 15 Augustus en 31 October voor actieve dienst melden. Voor de oproeping van de overige 30.000 is nog geen datum vastgesteld. Het in actieve dienst roepen van de reservisten van het Amerikaanse korps mariniers zal de sterkte ervan op ongeveer twee honderd duizend man brengen. Weerbericht ENIGE REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur; Zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen en later vzftj het Zuid-Westen uit verspreide opklaringen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid- Oost en- Zuid-West. Vooral in het Westen van het land lagere tem peraturen. 9 Augustus: Zon op 5.13 uur, onder 20.17 uur Maan op uur, onder 18.24 uur Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 8 Augustus: Hoog water: 11.07 en 22.44 uur. Laag water: 6.20 en 18.56 uur. Woensdag 9 Augustus: Hoog water: 12.30 en 00.00 uur. Laag water: 7.38 en 20.16 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1