c J De Kóningin en de Prins brachten een bezoek aan Vlaardingen Radio geeft Woensdag BRANDERIGE HUID DËBRALSNE (~Wereldnimm Kübler geestdriftig als winnaar begroef Dinsdag 8 Augustus 1950 2 van Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben Maandag een bezoek aan Vlaar dingen gebracht. Prins Bernhard arriveer de ongeveer anderhalf uur eerder dan de Koningin. Bij het oorlogsmonument 1940 legde de Prins een krans, waarna hij een afdeling van de Nationale Reserve inspec teerde. Vervolgens bracht de Prins een be zoek aan enige grote fabrieken. Om half twaalf arriveerde Koningin Juliana aan het stadhuis. Na een kort op onthoud reed de vorstin naar het monu ment voor de in de oorlog omgekomen vis sers aan de Koningin Wilhelminahaven, waar zij een krans legde en zich enige tijd met vissersweduwen onderhield. De vorstin begaf zich vervolgens naar de Zaterdag geopende Maasboulevard, waar honderden leden van jeugdorganisaties voor haar defileerden. De Koningin sloeg hiereen vlootrevue gade van gepavoiseerde vaar tuigen. Des middags begaven de Koningin en de Prins zich naar de Grote Kerk, waar de burgemeester, mr. J. Heusdens, een toe spraak hield. Hij zeide, dat de burgerij van Vlaardingen gelden bijeen had gebracht voor de aankoop van een klokkenspel. Dit „Oranje-carillon" zal tot in lengte van dagen de bevolking van Vlaardingen her inneren aan de zegenrijke regering van Koningin Wilhelmma, zo zeide de burge meester. De Koningin begaf zich hierna naar de toren, waar zij door op een knop te druk ken drie grote luidklokken in werking stelde. Op het bordes van het stadhuis luisterden de vorstin en de Prins naar de eerste bespeling van het carillon door de blinde beiaardier de heer C. Roelofs uit Apeldoorn. Na een défilé van leden van tal van Vlaardingse verenigingen vertrokken de Koningin en de Prins. De Vlaardingers bleven echter tot middernacht feestvieren. Vorstin stelde luidklokken Oranje-carillon in werking Tijdens haar bezoek aan Vlaardingen stelr Koningin Jxiliana het carillon in gébruik, waarvan de grootste klokken zijn genoemd naar Koningin Wilhelmina, Koningin Juliana, Prins Bernhard en de Prinsesjes. Erkenningen voor schriftelijk onderwijs worden gewaarmerkt De inspectie van het schriftelijk onder wijs (I.S.O.) heeft bericht gekregen van de minister van Onderwijs, Kunsten - en Wetenschappen, dat de erkenningen van instituten voor schriftelijk onderwijs, ver leend door de inspectie, namens de rege ring zullen worden gewaarmerkt. De erkende instituten zullen in hun pu blicaties dit regeringswaarmerk mogen vermelden. Tot dusverre hebben 80 van de omstreeks 270 Nederlandse instituten om erkenning verzocht. In eerste instantie zijn 65 erken ningen verleend, waarvan er later 10 niet zijn verlengd, omdat de desbetreffende instituten niet blijvend voldeden aan de normen, die de inspectie voor de erkenning stelt. J. Oudegeest geridderd Ter gelegenheid van zijn tachtigste ver jaardag is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw J. Oudegeest, wonende te Oegstgeest, oud-voorzitter van het Nederlands Verbond van Vakvereni gingen en oud-lid van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal. ADVERTENTIE Slaapt U slecht door rheumatiek, spit. ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk. Togal baatl Zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag, Bij apotheek en drogist f 0.83, f 2;08, f 7.94. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Causerie. 20.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Tiroler muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Piano-duo. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 13.50 Cowboy liedjes. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Platen. 15.00 Voor de jeugd. 15 40 Zang en piano. 16.00 Voor de jeugd. 16.30 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 27.45 Regerinss- uilzending. 18.00 Nieuws. 18.20 Actualiteiten of platen. 18.30 Volks-universiteit. 19.00 Par lementair overzicht. 19.15 Zang. 19,30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Socialistische causerie. 20.15 Amusementsmuziek. 20.45 „De Venus van Bainviile". hoorspel. 21.35 Orkest. 22.06 Platen. 22.25 Vrouwenkoor. 22.45 Populair-wetenschappelijke causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM H. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor zieken. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 12.00 Kerkkoor en soliste. 12.33 Amusements muziek 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.55 Platen. 15.15 Kinderkoor. 15.45 Strijk kwartet 16.15 Voor dc jeugd. 17.00 Vocaal ensemble. 17.30 Lichte thuziek. 18.00 Muziek- corns. 18.30 Strijdkrachten. 29.00 Nieuws. 19.25 Boekbespreking. 19.30 Platen. 19.40 Radiokrant. 20 00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.15 Orkest, koren en solisten. 23.35 Reportage. 21.55 Orkest koren en solisten. 22.30 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Trio. 23.45 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.32 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.i5. 14.09. 14.30. 24.45, 25.03 en 25.15 Platen. 15.45 Europees concert. 16.45 Kamermuziek. 27.00 N'euws. 27.10 Platen. 17.30 Voordracht. 17.40 Platen. 27,50 Boekbespreking. 18.00 Viool en piano. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19 30 Balletmuziek. 19.50 Feuilleton. 22.00 Omroeporkest en soliste. 21.00 Actualiteiten. 21.35 P'laten. 21.45 Dansmuziek. 22.00 Nieuws. 22 15 Klassieke muziek. 22.55 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05 Verzoekprogramma. Op de Grote Markt defileerde de Vlaar dingse bevolking voor de Koninklijke gasten In Haarlem gedetineerde vreemdeling weigerde voedsel Minister antwoordt op vragen van Tweede Kamerlid Op vragen van het Tweede Kamerlid mr. B. -J. Stokvis (C.P.N.), over het niet in vrijheid stellen van een vreemdeling, aie in afwachting van zijn uitleiding uit Ne derland is opgesloten in het Huis van Be waring te Haarlem en in „hongerstaking" is gegaan, heeft de minister van Justitie geantwoord, dat de bedoelde vreemdeling inderdaad gedurende enige tijd geen voed sel heeft willen nuttigen. Wegens strafbare feiten, gepleegd nadat zijn straftijd op 30 September 1949 geëindigd was, is hij als ongewenste vreemdeling ingesloten in het Huis van Bewaring te Haarlem. Hij heeft gebruik gemaakt van een hem geboden faciliteit om, onder toezicht van de procu reur-generaal te Amsterdam, zelf de nodige stappen te doen voor toelating in Duitsland. In een docr de raadsman van de vreem deling op 27 Maart 1950 tot het hoofd van de Rijksvreemdelingendienst gerichte brief werd gevraagd hem spoedig uit te leiden dan wel spoedig op vrije voeten te stellen, zonder dat daarbij om antwoord werd ge waagd. Aangezien de behandeling van het door de vreemdeling tot de geallieerde bezet tingsautoriteiten in Duitsland gerichte ver zoek voor toelating in Duitsland in een vergevorderd stadium verkeerde, werd het ongewenst geacht dit vertrek te doorkrui sen met stappen ter voorbereiding van een gedwongen uitleiding. Door een misverstand van een lagere ambtenaar is tot het leedwezen van de minister de brief vgn 22 Juni 1950 niet terstond in handen van de leiding van de Rijksvreemdelingendienst gesteld. Dit heeft echter op het verloop van deze aangelegenheid geen nadelige invloed ge had, aangezien toen de toestemming tot vertrek spoedig mocht worden verwacht. In een brief van 4 Juli 1950, gericht aan het vroegere woonadres van de vreemde ling te Zaandam, werd echter door de „Per mit Officer" bericht, dat het verzoek om toelating in Duitsland was afgewezen, om dat voor de vreemdeling aan het door hem opgegeven adres geen huisvestingsmoge- iijkheid bestond. Door het hoofd van de Rijksvreemüeiingehdienst zijn toen stappen ondernomen voor gedwongen uitleiding van de betrokkene naar Duitsland. Hoewel moet worden toegegeven, dat de uitleiding van deze vreemdeling abnormaal lang heeft geduurd, doordat de hem gebo den faciliteit niet het door hem gewenste resultaat heeft gehad, heeft de minister, gezien de antecedenten van de vreemde ling, geen aanleiding kunnen vinden om hem in afwachting van zijn gedwongen uit leiding alsnog in vrijheid te stellen, te min der nu blijkens ontvangen mededeling van de desbetreffende geallieerde bezettings instanties te verwachten is, dat de gedwon gen uitleiding op korte termijn haar beslag zal krijgen. Magazijnknecht ernstig gewond bij ontploffing Bij een ontploffing in een berghok op de binnenplaats van een koffie- en theehan del aan de Leidsegracht te Amsterdam heeft een 41-jarige magazijnknecht ern stige brandwonden opgelopen. In het hok stonden enige bussen met benzine, petroleum en terpentijn. De ma gazijnknecht heeft waarschijnlijk een luci fer aangestreken om iets te zoeken, waar door de benzinedampen zijn geëxplodeerd en brand ontstond. Ook de kleren van de knecht vatten vlam. Een buurvrouw heeft met een emmer water de vlammen gedoofd en ook hei brandje in het berghok geblust. De magazijnkneëht, die ernstige brand wonden had opgelopen, is in een ziekenhuis opgenomen. Bertha Hertog wil bij haar man blijven De dertienjarige Bertha Hertog, die in het huwelijk is getreden met een Maleise onderwijzer, heeft in het bijzijn van haar echtgenoot een voor haar ouders bestemde '.oespraak op een gramofoonplaat doen opnemen, die per vliegtuig naar Nederland zal worden gebracht. Zij verzoekt haar ouders hierin „ons bij elkaar te laten", daar „wij gelukkig zijn". MIJLPAAL" WORDT NIET VERLENGD Het stichtingsbestuur van de nationale tentoonstelling „Mijlpaal 1950" heeft be sloten de tentoonstelling niet te verlengen. Op 19 Augustus wordt de expositie geslo ten. Maandagavond is de 20-jarige mej. S. uit Wormerveer met haar rijwiel bij Assen delft in een sloot gereden en verdronken. In de Rotterdamse haven arriveerde het 3805 b.r.t. metende m.s. „Malatya" van de Turkse staatsrederij. Het is het eerste schip van de regelmatige dienst tussen de West- Europese havens en Turkije. Opvolger van dr. Brongersma in de Eerste Kamer De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft in de vacature dr. E. Bron gersma (P.v.d.A.) benoemd verklaard tot lid der Eerste Kamer de heer P. C. de Jonge te Middelburg. De heer De Jonge zou voornemens zijn voor deze benoeming te bedanken. In dat geval zou in aanmerking komen de heer P. J. Kapteyn te Bloemendaal. Pseudo-vogelpest is niet alarmerend In de Zuidelijke provincies, waar het eerst pseudo-vogelpest werd geconstateerd, hebben zich de laatste maanden geen ge vallen meer voorgedaan. Ook de provincies Groningen, Friesland en Drente zijn tot nu toe vrij van de ziekte gebleven. Tot dusver werden in totaal ongeveer 200 pluimveestapels aangetast, verspreid over een beperkt aantal gemeenten. Verre weg het grootste gedeelte van het besmette pluimvee was afkomstig van kleine bedrij ven en particuliere kippenhouders. Slechts in enkele gevallen werden ook grote bedrij ven (Barneveld) aangetast. In totaal, zo deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede, moesten ongeveer 60.000 kippen worden afgemaakt. Aangezien de gehele Nederlandse pluim veestapel ongeveer 22 millioen stuks telt, is het totaal afgemaakte dieren afkom stig zowel van besmette als van in de directe nabijheid daarvan gelegen onbe smette bedrijven te stellen op ongeveer een kwart procent. Dit geringe percentage heeft geen invloed op de eiervoorziening hier te lande, noch op de export van eieren. Noors schip in nood op Atlantische Oceaan Het Noorse schip „Belfri", dat zich mid den op de Atlantische Oceaan bevindt, heeft noodseinen uitgezonden en om on middellijke hulp verzocht. Het schip is lek. Twee schepen spoeden zich naar het in nood verkerende schip, _<lat zich in een zware zee bevindt. Hef"Yaart met zeer geringe snelheid. Een der schepen, de Amerikaanse „General J. H. Macrea", seinde, dat het de „Belfri" in tien uur tijds kon bereiken. Ook de „Parthia" van de „Cunard" snelt te hulp. Vannacht seinde de „Belfri" dat de snelheid een halve knoop was en vroeg „kom spoedig". De „Belfri" was van Fowey (Cornwall) op weg naar Philadelphia. Ook de „Nieuw-Amsterdam" van de Hol- land-Amerika Lijn heeft koers veranderd teneinde te hulp te snellen. De „Ile de France" bevond zich eveneens in de buurt van de „Belfri". ADVERTENTIE Dat branden en schrijnen van Uw huid kunt gij afdoende bestrijden met het ontsmettende huidgenees middel met „dieptewerking" HELDERE VLOEISTOF, GEEN GAAS I 1 GEEN PLEISTERS, GEEN VLEKKEN Inrichting van duplex- en andere kleine woningen Een voorbeeld in Haarlem-Noord Door de Haarlemse commissie voor Huis houdelijke en Gezhisvoorlichting zal in samenwerking met de afdeling Haarlem van de Nederlandse Bond van Huisvrou wen, de afdeling Haarlem van de Volks universiteit, de Gemeentelijke 'Energiebe drijven, de Woningbouwverenigingen en de afdeling Haarlem van de Vrouwen- Electriciteitsvereniging eind September of begin October een der in aanbouw zijnde duploxwoningen in Haarlem-Noord (per ceel Vondelweg 396) op eenvoudige wijze compleet worden gemeubileerd, gestof feerd en verder worden ingericht. Gedu rende enkele weken zal deze woning dan door belangstellenden kunnen worden be zichtigd. Het doel hiervan is om de toekomstige bewoners en anderen die klein behuisd zijn te tonen hoe een kleine woning prac- tisch en op de minst kostbare wijze kan worden ingericht. Voor en tijdens de openstelling van de demonstratie-woning zullen door de Volksuniversiteit twee lezingen worden gehouden door deskundigen op het gebied van woninginrichting. Examens HOOFDAKTE Te Haarlem zijn voor gedeelte A geslaagd de dames: B. de Boer, Amsterdam; M. de Lange, Amsterdam; M. E. Lietmeijar, Am sterdam, Verder de heren: M. v. Roon. Vijf huizen en E. A. Sanders. Amsterdam. Voor gedeelte B zijn geslaagd de dames; E. Deenen, Edam; J. M. J. Rensen, Amster dam en de heren: H, J. Dame, Amsterdam; J. v. Reijen, Amsterdam. ADVERTENTIE Kwatta soldaatjes blijven altijd geldig Vraagt Uw winkelier of ons om de uitgebreide cadeauxlijst. N.V. KWAV VA - BREDA - (Holland) Zorgen om Tibet LONDEN (Reuter). Reuter seint, dat men in diplomatieke kringen in Londen met zorg de stappen te Peking ten aanzien van Tibet gadeslaat. Een inlijving van dit land zou de communistische Chinese legers aan de grenzen van India en Nepal bren gen. Er wijst echter niets op, dat actieve stappen zijn gedaan om aan Tibet militaire steun te verlenen. Het formele Britse stand punt ten aanzien van Tibet is, dat Enge land de Chinese souvereiniteit over Tibet erkent. Onder voorwaarde echter, dat aan Tibet volledige plaatselijke autonomie wordt verleend. In diplomatieke kringen oordeelt men, dat Engeland en India er afkerig van zijn om in militair opzicht in de Tibetaanse kwestie gemengd te worden. De grens tussen India en Tibet is 3.000 km lang. De feodaal-theocratische staat van ongeveer 1.200.000 vierkante kilometers heeft een inwonertal van ongeveer 5.000.000. In het land bevinden zich meer dan 3.000 kloosters en het Lamaïsme over heerst het dagelijkse leven. Naar men zegt is één op iedere vier mannelijke Tibetanen monnik. Zomeravondvoetbal HAC en MHO hebben de leiding Afd. A: Holl. Nautic—H. A. C. 1—3. Poly graph—F. K. F. 4—5. R. B. K—'t Westen 1—6. Springbokken—Booy 3—2. Afd. B: NederlandH.S.M. 82; Damevo— Fort Boys 16; HaakO.W. 9—3; Heere mansM.H.O. 01. In de afd. B. ontdeed M.H.O. zich van zijn concurrent Heeremans en verbeterde daar mee zijn positie. Met nog drie wedstrijden voor de boeg maakt het een goede kans op het kampioenschap. Programma deze week: Dinsdag 8 Aug.: H.A.C.—Springbokken, terrein O.G. II. Afd. B: Dinsdag 8 Aug.: Fort Boys—Ne derland, terrein V.V.H. Ranglijsten (6 Atig.) Afdeling A: H. D. C. Springbokken Hol.. Nautic 't Westen R. B. K. Booy F. K. F. Polygraph Afdeling B: M. H. O. Fort Boys Heeremans Nederland O. W. Haak Damevo. H. S. M. 11 8 2 1 18 40—18 11 8 1 2 17 39—21 11 6 0 5 12 36—27 11 4 3 4 11 29—20 11 5 1 5 11 20—28 11 5 0 6 10 36—29 11 3 1 7 7 23—52 11 1 0 10 2 2249 12 11 0 1 22 38—13 11 9 0 2 18 45—12 12 7 2 3 16 38—29 11 7 0 4 14 36—24 12 4 2 6 10 33—21 12 2 2 8 6 21—44 12 1 3 7 5 15—52 12 0 2 10 2 13—49 In Zandvoort is thans een begin gemaakt met de bouw van een nieuwe Watertoren wélke men in 1951 gereed hoopt te hebben. Zoals men weet werd de oude watertoren op last van de Duitsers afgebroken. Zaterdagse voetballers vergaderen Onder auspiciën van de „Vereniging voor Zaterdagmiddagclubs" zal Zaterdag 12 Augustus a.s. in het AMVJ-gebouw, Leidse- bosje te Amsterdam, aanvang 3 uur, een bijeenkomst belegd worden voor de Zater dagclubs uit district I. Behalve de normale punten staat op de agenda een causerie van de heer H. W. H. Herberts over de positie en ontwikkeling van het Zaterdagvoetbal in de KNVB. Voorts zal de heer van Viegen een door hem vervaardigde film van de jongste interlandwedstrijd van het Zaterdagvoetbal tussen België en Nederland vertonen. Voor de periodiek aftredende vertegenwoordiger van het Zaterdagvoetbal in het bestuur van district I kan een candidaat door de clubs worden aangewezen. Vier clubs betwisten elkaar de Umansbeker Het traditionele tournooi om de Umans beker dat elk jaar op avonden in de week wordt gehouden door de Haarlemse vierde klasser D.C.O., neemt Woensdagavond, met toestemming van de K.N.V.B., reeds een aan vang. Op deze avond speelt D.C.O. tegen T.IJ. B.B. en op Donderdagavond 10 Augustus moet de bekerhouder Schoten de strijd aanbinden tegen Bloemendaal. De verliezers- en win naarsfinales hebben plaats resp. op 16 en 17 Augustus. Het D.C.O.-terrein ligt aan de Schalkwijkerweg. Korfbal Bestuur van D.S.V. uitgebreid Op de laatst gehouden ledenvergadering werd het bestuur van de Haarlemse Korfbal club D.S.V. uitgebreid met de heren C. van der Meij, tweede voorzitter en C. Vuyst, com missaris. Besloten is op 9 September een feestavond te houden. Het bestuur van „Buitenrust" stelde wel willend een oefengelegenheid ter beschikking van D.S.V., zodat er voortaan op Vrijdag avond en Zaterdagmiddag onder leiding van de heer C. v. d. Meij kan worden getraind. Nog deze week begint men met het in orde brengen van het eigen speelveld aan de Oudeweg. Incident. Naar het Belgische blad „La Der- nière Heure" bericht, heeft zich Zon dagochtend tijdens een godsdienstoefe ning in de Madeleinekerk in de Brus selse voorstad Jette een incident voor gedaan. Toen een pater redemptorist in deze kerk een preek hield, waarin hij de leden van de regering en de leiders van de C.V.P. op scherpe wijze aanviel over hun houding in de. koningskwestie, ver liet een gedeelte der toehoorders bij wijze van protest de zaal. Stoelen wer den omvergeworpen en de hulp der politie moest worden ingeroepen om de orde te herstellen. Treinramp. Bij een spoorwegongeluk ten Zuiden van Palermo zijn vijf vrouwen om het leven gekomen. Vijf en dertig personen werden gewond, van wie zes ernstig. De trein liep uit de rails en stortte van een viaduct. Vervallen excuus. De Australische premier Menzies heeft verklaard, dat Australië de betrekkingen met Engeland in het kader van het gemenebest van het grootste belang acht, doch dat het een Britse deelneming aan de West-Euro- pese organisatie niet als strijdig met de belangen van het gemenebest be schouwt. Beroepsman. Westerling, bijgenaamd „de Turk", heeft een vriend van hem opge dragen MacArthur telegrafisch zijn diensten aan te bieden. Hij liet in het zelfde telegram nog mededelen ook in staat te zijn een „internationale brigade van geharde strijders" te vormen. Zoals bekend wordt Westerling te Singapore nog in hechtenis gehouden, daar de Indonesische regering beroep heeft aangetekend tegen de uitspraak van het opperste gerechtshof te Singapore, dat het Indonesische verzoek om zijn u'tlevering heeft verworpen. Verzet. Giste en werden te Istamboel vijf linkse bladen verboden en twee dag bladdirecteuren aangehouden. Verwacht wordt dat nog andere personen zullen worden aangehouden. Deze bladen hadden verzet aangetekend tegen het zenden van Turkse eenheden naar Korea. Tot dusver zijn zeven directeu ren van tijdschriften „wegens opruiende propaganda" aangehouden. Het onder zoek wordt voortgezet. Schade. Naar aanleiding van de reis van Harriman naar het hoofdkwartier van MacArthur te Tokio merkt het Britse blad „Manchester Guardian" op, dat het heel goed mogelijk is, dat Harriman zal pogen iets te herstellen van de schade, die aan de zaak van de vrede en de vrij heid in Zuid-Oost-Azië door de over eenkomst tussen generaal MacArthur en Tsjang Kai Sjek moet zijn,.toegebracht. Een van de vooroordelen waartegen de Westerse politiek in dit gebied moet strijden, aldus het blad, is het feit, dat wij vrijwel overal geassocieerd worden met reactionnaire en niet al te be kwame régimes." Ronde van Frankrijk Franse waardering voor eenzame De Ruyter De 22e en laatste étappe van de Tour de France van Dijon naar Parijs, is gewonnen door Baffert (Frankrijk), voor Hendrickx (België a) en Molinéris (Frankrijk a). De Zwitser Kübler bezet de eerste plaats in het eindklassement, terwijl België a met Ockers, Impanis en Lambrecht. eerste is in het ploegenklassement. Ontvangst in Parijs Een geestdriftige menigte was samenge stroomd in het Parijse Prinsenpark om de apotheose van de Tour bij te wonen. Men hoopte dat het een Parijzenaar of anders in elk geval een Fransman zou zijn die de laat ste rit zou winnen, en toen Baffert als eerste over de streep ging, vlogen de 35.000 toe schouwers overeind om hem een uitbundige ovatie te brengen. Even later was het de beurt van Kübler, de winnaar van de ronde, en Ferdi heeft daar op de Parijse baan zeker momenten beleefd die hij nimmer zal ver geten. Men kon niet meer van een gewone ereronde spreken het was veeleer een triomftocht die hij maakte te midden van een jubelende menigte. Iedere pedaaltrap werd gescandeerd met de daverende kreet „Kü-bler Kü-bler". Nauwelijks was hij afge stapt of hij werd omzwermd daor juichende bewonderaars en bewonderaarsters. Een Zwitsers meisje in nationale klederdracht bood bloemen aan en een vertegenwoordiger van de Zwitsere gezant kwam hem officieel gelukwensen. Kübler is gezien bij vrijwel al zijn con currenten en zijn zege heeft bij niemand kwaad bloed gezet. Gauthier, die enkele étappes lang leider is geweest, was een van de eersten om hem te feliciteren. Maar toen de Fransman hem schertsend vroeg of hij bij wijze van aandenken de gele trui kon krij gen. antwoordde Kübler: „alles kun je krij gen, maar die trui niet. Ik heb er te hard voor moeten werken." Kübler rijdt Dinsdag reeds te ZUrich voor zijn landgenoten. In populariteit steekt hij in Zwitserland Koblet, winnaar van de Italiaanse „Giro" en van de Ronde van Zwit serland, naar de kroon. Wat de formule voor de Tour in 1951 aan gaat, en meer speciaal de kwestie van natio- PANDA EN DE MEESTER EDELMAN 57. Graaf Isen Grim had er niet de min ste moeite mee om tot de Koning toege laten te worden. Dat kwam, omdat hij nu dat harnas droeg en zo zie je, dat het zijn voordelen heeft om er altijd netjes uit te zie7i. Panda wandelde achter hem aan, want hij was nieuwsgierig om te zien hoe het nu verder zou lopen. Wel de Graaf trok een valse glimlach en maakte een onderdanige buiging voor de Koning, en zei: „Sire, ik ben Graaf Isen Grim! Ik heb gehoord dat u in de zorgen zit en nu heb ik me hier heen gespoed om u mijn dien sten aan te bieden!" Isen Grim.Isen Grim.ja, dat is een deftige naam, die staat in mijn boek!"fluisterde de schrijver, Meester Martinus. „Zo zo! Nou, maar dat is dan aardig!" riep de Koning. „Welkom, Graaf! Ik kan in deze moeilijke tijden best een paar flinke graven gebruiken!" En Panda dacht: „Daar staat hij nu, de vals aard! Hij heeft zijn zin! Ik begrijp niet, waarom Joris Goedbloed hem helpt en die dikke, domme Hertog Bruno niet...." Maar ja hij kon ook niet weten, dat Joris intussen al druk in de weer was met de Hertog. Hij nam hem bij de arm en trok hém vastberaden mee de poort in. „Ziet ge? Laat toch varen uw schroom!" sprak hij tot de verbaasde Bruno. Alle gasten van Baron Goedbloed van Malpertus zijn altijd van harte welkom aan het hof! Zelfs wanneer zij slechts in slaappantalon ge kleed mochten zijn. Ge moet maar den ken: Quod licet Bruno, non licet Oxo, zoals de leerboekjes uwer kindsheid u al zo aar dig onderrichtten! Ge zijt binnen, waarde hprtog, en ik zal er persoonlijk op toezien, dat u recht geschiedt!" nale of merkenploegen, menen insiders te weten dat Goddet de nationale ploegen zal handhaven. Men verwijt deze formule dat zij het chauvinisme in de hand werkt en inci denten kan uitlokken, maar ook een indeling in merkenploegen heeft grote nadelen. Kapitaalkrachtige fabrieken zouden zich de beste renners aanschaffen, zodat de strijd zeer ongelijk zou zijn. Voorts zou het Franse, Belgische en Italiaanse publiek moeilijk de gedachte kunnen verdragen dat een nationale kampioen in dienst zou staan van een buitenlandse fabriek en dan is er ook altijd nog het gevaar dat in verband met de enorme commerciële waarde, welke de zege voor het winnende merk zou hebben, onoirbare praktijken zouden worden ge bruikt om die zege le verzekeren. Men neemt dan ook aan dat de organisatoren van de Tour de formule in dit opzicht niet zullen wijzigen. Voor het overige zullen ze zeker hun voordeel doen met de ervaring welke zij dit jaar hebben opgedaan. Tot slot zij nog vermeld dat de Belgische en Franse journalisten met grote waardering melding maken van de prestaties van Dt Ruyter, „de eenzame strijder", zoals een Franse collega het uitdrukt, „die tot het ein de toe volhield en de taak, welke hij zich gesteld had, heeft volbracht". Het klassement van de 22e étappe Dijon— Parijs (314 km.) luidt: 1. Baffert (Fr. a) 9.36.12; 2. Hendrickx (België a) z. t.; 3 Mo linéris (Fr. a) z t.; 4. Brulé (Fr. N. O.)' z. t.; 5. Bonnaventura (Fr. W,) z. t.; 19. Kübler (Zw.) 9.38.06. De Ruyter werd met een grote groep ren ners, bij wie o.m. Lambrecht, Brambilla, Impanis, Schotte, Lazarides en Robic ex aequo 25/49 geplaatst in 9.38.06. Het eindklassement van de ronde luidt: 1. Kübler (Zwits.) 145.36.56; 2. Ockers (België a) 145.46.26; 3. Bobet (Frankrijk a) 145.59.15; 4. Géminiani (Frankrijk a) 146.08.10; 5. Kirchen (Luxemburg) 146.11.17; 6. Piot (Fr. N.O.) 146.18.31; 7. Cogan (Fr. Z. W.) 146.29.18; 8. Impanis (België a) 146.30.30; 9. Meunier (Fr. Z. W.) 146.31.25; 10. Goldschmidt (Lux.) 146.32.17; 11. Brambilla (Fr. Z O.) 146.34.10: 12. Robic (Fr. W.) 146,36.41; 13. Lambrecht (België a) 146.37.27; 14. Brulé (Fr. N. O.) 146.42.25; 15. Verschueren (België B) 146.42.46: 16. Demulder (België B) 146.48.34; 17. Gauthier (Fr. Z. O.) 146.50.25; 18. Die- derich (Lux.) 146.51.52; 19. Castelin (Fr. Z. O.) 147.02.18; 20. Redolf (Fr. N. O 147.05.53; 27. De Ruyter (Ned.) 147.38.36. Het ploegenklassement van de Ronde luidt definitief: 1. België A (Ockers, Impa nis, Lambrecht) 438.54.21; 2. Frankrijk A (Bobet. Géminiani, Giguet) 439.32.26; 3 Luxemburg (Kirchen, Goldschmidt, Diede- rich) 439.35.26; 4. Frankrijk N O. (Piot Brulé, Redolfi) 440.06.49; 5. Frankrijk Z. o! (Brambilla, Gauthier, Castelin) 440.26.43; 6. Frankrijk Z. W. (Cogan, Meunier Dussault) 440.47.37; 7. België B (Verschueren, Demul der. Baej'ens) 440.55.55; 8. Zwitserland (Kübler. Aeschlimann. Croci-Torti) 442.03.33; 9 Frankrijk West (Robic, Sciardis, Goasmat) 44-,23.17; 10. Parijs (Baldassari, Blusson, Beyaert) 444.46.09. Agenda voor Haarlem DINSDAG 8 AUGUSTUS Grote Kerk: Orgelbespeling door Ralph Downes, 8 uur. Rembrandt: „Alles wel aan boord", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9,15 u. Palace: „Malle gevallen", alle leeft., 10.30 uur; Bud Abbott en Lou Costello in Hollywood", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De roem rijke daden van Danny". 18 j., 2, 4.15 7 en 9.15 uur. City: „Tafeltje dek je", alle'leeft., 11 uur; ..Bud Abbott en Lou Costello 'in don ker Afrika", alle leeft.. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarnc: „Zorro", 14 j„ 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „IJscoman, kijk uit!", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Santpoort: Lunapark, vuurwerk. WOENSDAG 9 AUGUSTUS Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen, Luxor: „De verstrooide professor", 14

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2