e De Haarlemse financiën U leert het vltag Auto-rijschool „STUUT" FATRASSEN E. G. J. v. d. WERF F ZN. Veertienhonderd kinderen vierden hun vacantie in „TeZaanen"-speeltuin Douane-recherche maakt een einde aan clandestiene sigaretten-import -Clowntje Riek Kort en Bondig Amsterdamse Beurs Taxi? Bel 1.2.3,4,5 Hef kostbare deposito Dinsdag 8 Augustus 1950 Invloed der Cemeentefondsuitkeringen op de begrotingen voor 1950 en 1951 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsclie Courant In ons nummer van Zaterdag deeldeq,. wij reeds mede dat de minister van Bin nenlandse Zaken aan de gemeentebesturen een circulaire gezonden heeft over de uit keringen uit het Gemeentefonds voor 1951. Deze maatregel was nodig omdat de Nood- regeling voor de Financiële verhouding tussen Rijk en Gemeenten, die voor 1948 1950 gold, ook zal worden toegepast voor 1951, omdat de Commissie Oud nog niet klaar gekomen is met haar voorstellen voor een definitieve regeling. De gemeentebe sturen zaten, nu men begon de begroting voor 1951 voor te bereiden, met spanning op een bericht uit Den Haag te wachten omdat men algemeen overtuigd was dal de gemeenten in financiële moeilijkheden zouden komen als de uitkeringsnormen niet verhoogd zouden worden. Bovendien was het nodig een compensatie te geven voor de uitkeringen die de gemeenten uit de Ondernemingsbelasting kregen, omdat die belasting wordt opgeheven. De uitkeringen uit het Gemeentefonds die voor 1950 golden zullen ook in 1951 gegeven worden, maar nu niet berekend op 120% van het basisbedrag, van 1948, maar op 125 Dit betekent voor Haarlem een hogere ontvangst van 278.000. Maar dat is geen meevaller, want toen B. en W. in dit voorjaar gedwongen waren de ontwerp-begroting voor 1950 te herzien (om de uitgaven op te vangen die een ge volg zijn van de 5 loonsverhoging voor het gemeentepersoneel en de hogere steun uitkeringen aan armlastigen) zijn niet alleen bezuinigingen ingevoerd, maar werd ook reeds over dat jaar nog een hogere uitkering van 5 uit het Gemeentefonds geraamd, hoewel daarvoor geen stellige toezegging uit Den Haag was gekomen. Wel had de minister een uitlating ge daan die enige verwachtingen opgewekt had. Nu de minister in bovengenoemde cir culaire alleen van een hogere uitkering over 1951 spreekt, moet gevreesd worden dat die 5 over 1950 niet zal komen. Dat zou betekenen voor Haarlem een tegenvaller van 278.000. En een tekort op de begroting voor 1950, die nog niet door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd. In dat geval zou dekking gezocht moe ten worden voor die 278.000. Tegenover deze tegenvaller staat even wel ook een meevaller. De minister heeft namelijk aan de gemeenten medegedeeld, dat voor 1951 gerekend mag worden op een bedrag dat gelijk is aan de uitkering uit de Ondernemingsbelasting over 1950. Nu wil het geval, dat die uitkering over 1950 voor Haarlem buitengewoon hoog was, na melijk 1.800.000 (voor 1949 was het ƒ1.160.400 en voor 1948: 1.00.500). In die omstandigheid hadden B. en W. dan ook aanleiding gevonden van dit bedrag voor 1950 320.000 te reserveren. Buiten verwachting krijgt Haarlem nu ©ver 1951 ook weer 1.800.000. Bovendien is er nog kans op een andere meevaller. Prof. C. W. d'e Vries (een der leden'van de Commissie Oud) heeft in „Economisch-Statistische Berichten" me degedeeld, dat er nog een afrekening voor de gemeenten te verwachten is van de uit kering uit het Gemeentefonds over 1947. Daarvoor is 60.000.000 beschikbaar, of ƒ60 per inwoner. Voor Haarlem zou dit, indien de minister doet wat Prof. De Vries verwacht, een uitkering van bijna een millioen gulden betekenen. Als dit geld ontvangen wordt zal het aangewend moe ten worden tot afschrijving van oude tekorten. Haarlem had op 1 Januari 1950 nog 10.000.000 te dekken. Maar een extra ADVERTENTIE en gemakkelijk als U Uw rijlessen neemt in onze handige kleine „Morris". WAGENWEG 9 rood - TELEFOON 21345 Inl. en afspr. uitsluitend 122 en na 5 uur Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 7 Augustus 1950 BEVALLEN van een zoon: 4 Aug., W. Vos Dusseljee; M. Bloos—van Winkel; 6 Aug. H. D. EichhornSotthewes; A. J. Burger- Opstal; J. QuintOut; J. VlootmanHuys- mans; C. J. M. BosmanBroeken; M. D. Voetde Landmeter; G. van PijpenSchui temaker; T. Peschar—Klunder; 7 Aug., T. Ei-brinkvan der Wiel. BEVALLEN van een dochter: 3 Aug., H. ChrispijnSchuringa; 5 Aug., M. van Uden Steenbakkers; A. E. Takesvan Riemsdijk; C, W. CreemersLemmers; G, M. Boomars Goosen; L. A. SchooneveldtBosch; G. Wijnberg—Pleging; 6 Aug., B. Houtsma— Galama; S. M. Voulonvan Gunsteren; M. A. A. Rusmanvan Beelen; 7 Aug,, C. M. van Bakel—Ell'ering; L. C. A. Sprengers— Naber. OVERLEDEN: 4 Aug., G. Terstal—Hassel- man, 74 j., Zomervaart; 5 Aug., M, Halder- man, 48 j„ Banckertstraat; R. Osterkamp, 74 j., Kamperlaan; J. B. Beurkens, 81 j., Kle verparkweg; L. M., 2 m., d. van K. IJlstra, Vaartstraat; H. M. Sips, 74 j., Barendsestraat; 6 Aug,, H. J. Pieters, 85 j., Bilderdijkstraat; H, G„ 2 d„ z. van H. J. Keijzers, Kamper laan; E. A., 5 j., z. van W. T. van den Berg, Groot Heiligland; 7 Aug., G. Jantzen, 5 Vergierdeweg. afschrijving van 1.000.000 daarop zou toch een vr« belangrijke besparing aan rente en aflossing betekenen. Reeds Zaterdag wezen wij er op, dat nog niet te beoordelen is hoe de finan ciële vooruitzichten voor Haarlem voor 1951 zijn. Mede omdat ook niet bekend is of de regering haar plan om de schoolgel den te halveren zal doorzetten en wie in dat geval de schade zal moeten 'lijden (het rijk of de gemeenten). Indertijd hebben wij een becijfering gemaakt dat met halvering van het schoolgeld in Haarlem een bedrag van bijna ƒ250.000 gemoeid zou zijn. Haarlemse sigarenwinkeliers doen niet mee met „Spark" In de dezer dagen gehouden vergadering van Haarlemse sigarenwinkeliers-organi saties is besloten gevolg te geven aan het verzoek van de hoofdbesturen van de Al gemene Nederlandse Bond en de Rooms- Katholieke Bond van Sigarenhandelaren om geen medewerking te verlenen aan de sportactie van het Nederlandse Rode Kruis „Spark", hetgeen inhoudt dat bij aankoop van rookartikelen aan de cliënt geen sportplaatjes zullen worden verstrekt. Ploewel het Nederlandse Rode Kruis de sympathie heeft van beide organisaties kan men met deze actie niet meegaan, omdat de winstmarge van de sigarenwin kelier te gering is om extra kosten te be strijden, terwijl deze ook niet mogen wor den doorberekend. ADVERTENTIE Laat Uw matrassen opnieuw overtrekken en bijvullen met Java-kapob. In één dag retour. Vraagt stalen. Uw adres is VAN MARUMSTRAAT 18 TELEFOON 18900 Stralend weer, stralende gezichten Voor het met vlaggen versierde hek van de speeltuin „Te Zaanen" in Haarlem- Noord stonden Dinsdagmorgen reeds tal van kinderen popelend te wachten tot het tweede' vacantie-familiefeest, georgani seerd door een werkcommissie der Haar lemse Speeltuinvereniging, zou beginnen. Om half tien ging de poort open en duw den ze elkaar, ondanks het vaderlijk hoofd schudden der leiders, welwillend naar bin nen. Op het terrein vlak voor het podium stond de algemene leider, de heer Van der Kamp achter de microfoon, om het entree van zijn jeugdige gasten in goede banen te Houten zeesleepboot is na avontuurlijke reis terug Bij Aruba werd de sleep bijna door mailstomer overvaren De motorsleepboot „Atlantis" van de on langs opgerichte N.V. „Holland" te Haar lem is enkele dagen geleden na haar eerste reis in.Nederland teruggekeerd. Het schip is geheel van hout en heeft een ma chine capaciteit van 1500 pk. De kapitein, de heer B. C. A. v&n den Oever, vertelde dat op 26 Mei het scheepje zijn eerste reis begon. Er moest een landingsvaartuig uit Huil worden gehaald. Op 29 Mei kwam er een belangrijker opdracht. Twee kleine, niet zeewaardige sleepbootjes moesten van Rotterdam worden versleept naar Casa blanca. De scheepjes waren geheel dicht gelast zodat zij in geen geval konden zinken. In Juni kwam in Casablanca een op dracht binnen voor werk in de Caraïbi- sche Zee. De „Atlantis" begaf zich van Casablanca naar Aruba en juist toen de Nederlandse sleper gereed lag met zijn sleep te ver trekken ving de eerste stuurman, de heer L. J. Post, een telegram op van de Ameri kaanse zeesleper „Patao", die met een sleep 140 mijl ten Noorden van Aruba in nood verkeerde. Kapitein Van den Oever besloot de „Patao" hulp te gaan bieden. Het heeft vijf dagen geduurd voor hij er in slaagde de in nood verkerende sleep op te vangen. Door verschillende omstandigheden was de „Patao" namelijk niet in staat ge weest een nauwkeurige positiebepaling op te geven en de bemanning van de „Atlan tis" was drie etmalen onafgebroken op de been tijdens de spannende speurtocht op de woelige zee. „Wij waren als kerstbomen verlicht mijn s.chip en de „Patao" toen' wij elkaar na vijf dagen zoeken ontdekten", vertelde de kapitein. „Het moeilijkste was de sleep op de wilde zee aan de lijn te krijgen". De sleep werd naar Aruba gebracht. Voor de haven was het vrij nevelig en het scheepsverkeer zeer druk. Een passerend schip zou bij het slechte zicht gemakkelijk een der sleepkabels kunnen aanvaren. Zo wel de „Atlantis" als de „Patao" gaven dan ook voortdurend lichtbundels en met stoten op de fluit waarschuwingssignalen. „U kunt zich voorstellen hoe ik schrok", aldus de kapitein, „toen ik plotseling een Amerikaans passagiersschip van 20.000 ton met grote snelheid dwars op mijn sleep zag aanstomen. Hoe wij ook seinden en floten, de bemanning scheen niets te mer ken en het schip voer gestadig voort. Het enige dat wij konden doen was plotseling stoppen zodat de kabels slap gingen han gen. Wij lieten het grote schip dichtbij komen en gaven toen „volle kracht ach teruit". Het schip voer over de sleepkabels heen en passeerde ons zonder ongelukken in het duister". Na het intermezzo met de „Patao" sleepte de „Atlantis" de „Bombay" en de „Polykarp" naar Bremen, vanwaar de houten sleepboot naar Nederland terug keerde. leiden. Dat was ook wel nodig, niet min der dan zes verenigingen waren in het to taal door ruim veertienhonderd kinderen vertegenwoordigd, namelijk „Vondelkwar tier" met 175, „Weltevreden" met 225, „Nieuw Leven" met 60, „D.V.S." Door vrede samengebracht met 325, „Frans Hals" met 200 en „Te Zaanen" met 425 kinderen. Dit familiefeest, dat op 2 Augustus door het natte weer is verhinderd en tot deze dag moest worden uitgesteld, genoot in ieder geval de begunstiging van een stra lende hemel. De bonte menigte jongens en meisjes werd dadelijk in de vereiste stemming ge bracht door de vrolijke gramofoonmuziek, die over het terrein galmde. Totdat me vrouw Venema met een pianist en twee accordeonisten het podium beklom en lei ding gaf aan de massale polonaise, waar mee de volksdansen werden ingeleid. Er moet wel een duchtige voorbereiding voor dit spel geweest zijn, want ondanks het grote aantal deelnemers en deelneemsters verliepen de dansen goed gedisciplineerd en in de vrolijkste stemming. „Heb je al gehoord van de zevensprong" zong de dansende schare en uit haar bewegingen bleek, dat inderdaad allen er van gehoord hadden. Bij dit dansfestijn huppelden ver scheidene ouders mede, die de kunst ook nog goed machtig waren, 's Middags luisterden de kleine vacantie-vierders met grote aandacht naar hun vriendjes en vriendinnetjes van het D.V.S.-kinderkoor onder leiding van mevrouw Mulder. Daar na vermaakten ze zich uitbundig met de grappen van „Oom Trux", „Up Kiki", de acrobatische clown, twee jongleurs, een waterballet, circus-parodieën, avonturen van Jan Klaassen en parterre-acrobatiek, welke pret-werd opgediend door het kin- deramusementsgezelschap „De Wevro's". De ranja, de lollies en de zuurstokken die tegen sterk verlaagde prijzen te krijgen waren, hebben natuurlijk ook een belang rijk aandeel gehad in het succes van dit feest. Commissarissen van de Algemene Kunstzijde Unie N.V. te Arnhem zullen aan de algemene vergadering van aandeelhou ders voorstellen over het boekjaar 1949 een dividend, uit te keren van 7)1- procent op de gewone aandelen. Over 1948 werd 7 procent betaald. ADVERTENTIE VOOR VERHUIZINGEN EN VERPAKKINGEN Neem F. DAMIAANS EN ZN. U zult er geen spijt van hebben. ZIJLVEST 41, HAARLEM - TEL. 12456-14155-11141 Beverwijkse taxi-chauffeur zorgde voor het vervoer van IJmuiden naar Ouderkerk De recherche van de douane te Amster dam heeft zes mannen gearresteerd, die ervan verdacht worden in de afgelopen anderhalf jaar millioenen Amerikaanse en Engelse sigaretten in Amsterdam en IJmui den ons land te hebben binnengesmokkeld. De sigaretten werden door buitenlandse schepen aangevoerd. De mannen hadden hun acties altijd goed voorbereid. Door inlichtingen van per soneel van haven- en scheepsbedrijven, voornamelijk wachtslieden, stelden zij zich tevoren op de hoogte van het doen en laten van de dienstdoende douanebeambten. Zij wachtten steeds af tot dezen het schip en de omgeving hadden verlaten. Met een chauffeur van een Beverwijkse taxi-onder neming hadden zij afgesproken dat hij steeds bij hun acties aanwezig zou zijn. Hij beschikte over een grote wagen en zorgde voor het vervoer van de sigaretten. De zaak is aan het licht gekomen door dat in Amsterdamse nachtclubs en bars en soms o,ok bij sigarenwinkeliers ongebande- rolleerde buitenlandse sigaretten werden verkocht. Uit het onderzoek bleek, dat deze siga retten door opvarenden van buitenlandse schepen naar Nederland werden gebracht, De recherche kwam te weten, dat met een Finse houtboot een nieuwe partij sigaretten zou worden aangevoerd. Zaterdag kwam het schip in IJmuiden binnen. Een aantal douane-ambtenaren had zich daar verdekt opgesteld. Weldra arriveerde ook de Bever wijkse taxi-chauffeur. Nadat het schip bij de papierfabriek te Velsen ligplaats had gekozen, konden de douane-ambtenaren waarnemen dat grote pakketten werden uitgelaten en snel in de taxi werden ge bracht, die daarna vertrok, achtervolgd door een auto met douane-beambten. Zon der het zelf te weten bracht de taxi chauffeur de douane op deze wijze naar de opslagplaats der sigaretten. In Ouderkerk aan de Amstel wachtten de douane- KRACHTIGE HOND Een 58-jarige huishoudster', die gistermid dag op de Wagenweg in Haarlem met haar hondje wandelde, kon bij de Eindenhout- straat de kracht waarmee het dier aan de lijn trok niet langer weerstaan en viel op haar achtei'hoofd. Zij is met een hersenschudding naar het Diaconessenhuis gebracht. Heemstede Jubileumconcert van „Excelsior" Ter gelegenheid van zijn 25-jax'ig bestaan zal het Heemsteeds Fanfarecorps „Excelsior" Donderdag 10 Augustus a.s. op het Raadhuis plein van acht tot tien uur een feestconcert geven, waarbij het volgende programma wordt uitgevoerd: Lynwood, mars van J. Ord Hume; Ouverture Frangaise van L. Reynoud; Fantasie Ballet van L. Montagne; L' or et 1' argent van Frans Léhar, arrange ment G. Wittman; Maritana van Jos Kessels; Mascotte, arrangement J. Muldermans; Ver smade liefde, wals van Paul Lincke, arran gement S. P. v. Leeuwen; Mooi Amsterdam, mars van J. BeekhoVen. Dirigent is de heer J. Beekhoven. Lisse GRONDKAMER VOOR ZUIDHOLLAND Bij Koninklijk Besluit is tot lid van de Grondkamer voor Zuidholland benoemd de heer W. L. Onderwater te Lisse. Voor ée tónderen „En nou heb je zeker wel trek in 'n lekker ontbijt en thee, niet?" vroeg Rick opgeruimd. „En of!" zei Bunkie. „Iiè, dat bad heeft me weer helemaal opgeknapt!" „Ga maar zitten", zei Rick. „Dan maak ik gauw even het ontbijt klaar: het theewater kookt al". Hij haastte zich met broodsnijden en thee zetten en het duurde niet langof se konden beginnen. Bunkie nam 'n stapeltje dikke boterhammen voor zich en smeerde ze met honing: daar was hij dol op. „Ga je gang maar", nodigde RickEet maar flinkdan knap je weer wat opEn nou moet je maar eens vertellen, wat er eigenlijk gebeurd is en waar je al die tijd hebt gezeten, want je begrijpt zeker wel: ik brand van nieuwsgierigheid!" Dat kon Bunkie zich indenken. Maar eerst wou hij toch wel wat eten. „Nou ja, wacht eigenlijk maar even", vond Rick. „Vertel het maar, als we klaar zijn!" En daarna, terwijl ze buiten zaten, vertelde Bunkie ambtenaren tot de partij was uitgeladen en in een huis binnengebracht. Toen werd de chauffeur gearresteerd, het huis omsingeld en een inval gedaan. Uit een geheime berg plaats, die na enig zoeken werd gevonden, werden twee partijen van respectievelijk 20.000 (oude voorraad) en 35.000 (nieuwe aanvoer) sigaretten te voorschijn gehaald. Zes mannen, die in het huis aanwezig waren, werden gearresteerd en naar Amsterdam overgebracht. Uit het onderzoek is nu reeds komen vast te staan, dat soms partijen van 500.000 sigaretten naar Ouderkerk werden ver voerd en dat deze smokkelarij reeds ruim anderhalf jaar aan de gang is, zodat in die tijd millioenen sigaretten clandestien ons land moeten zijn binnengebracht. ONTSLAG VAN BIOSCOOPMUSICI De directie van het Royal-Tuschinsky- Concern heeft de Nederlandse Organisatie van Musici en Artisten doen weten, dat zij de contracten van de bij haar in dienst zijnde orkesten, die 28 September aflopen, niet zal verlengen. Deze beslissing heeft de directie geno men wegens de verhoogde vermakelijk heidsbelasting. Westduitse boksers, opgepast! Het hoofdbestuur van deNed. Boksbond heeft bepaald dat Nederlandse beroepsbok sers weer in West-Duitsland mogen uit komen. Vóór het contract getekend wordt, moet de technische commissie er in worden geleend en haar toestemming geven voor de wedstrijd in kwestie, hetgeen overigens voor alle buitenlandse wedstrijden geldt. Amateurs mogen nog niet in West-Duits land optreden. Zwemmen Bonte niet, Kieviet wel Bob Bonte (ZAR) heeft de sportcommissïe van de KNZB medegedeeld, dat hij een even tuele uitnodiging tot deelneming aan de Europese zwemkampioenschappen te Wenen niet zal aanvaarden. Inmiddels is de Aeg'irman Kees Kieviet nog toegevoegd aan de lijst van Nederlandse deelnemers aan deze kampioenschappen. Twee gedetineerden zijn Maandagmid dag uit de gevangenis in Alkmaar ontsnapt. Hun vrijheid duurde slechts een half uur. Bij het station in Heiloo werden zij gepakt. Prins Bernhard heeft het bescherm heerschap aanvaard van de vereniging „Nederland in den Vreemde". HAARLEM EN OMGEVING De heer P. Dekker te Haarlem is ge slaagd voor het examen voor de hoofdacte A. (Niet de heer P. Bakker, zoals ons gisteren abusievelijk was opgegeven). Vanmorgen even na zeven uur had op de hoek van Parklaan en Kruisweg in Haar lem een botsing plaats tussen een vrachtauto en een autobus. De chauffeur van de vracht auto verleende geen voorrang. De bus werd aan de achterzijde ingedeukt. Een voetganger lette gisteren bij het oversteken van het Santpoorterplein in Haarlem niet op en werd aangereden door een fietser. De man viel en brak de linker pols. Hij is naar de Deo ovei'gebracht. De heer W. J. P. Govaars, ambtenaar bij de dienst Tractie en Materieel der Nederl. Spoorwegen te Haarlem, viert op 27 Augus tus zijn 25-jarig jubileum. —Aan het examen voor beheerder van een klein ontvangkantoor der dir. belastingen en accijnzen hebben voldaan: J. Koopmans en C. Schoenmakers beiden te Haarlem mermeer. Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie 296 Vs 297 Unilever 214)4 215 'A 225 228 174% 174% 115 285 Ned. Kabel in - Scheepvaart Unie 138 K 139)4 Holl. Am. Lijn 155 Deii Mij 115% 115)4 H. V. A 123 >4 125)4 A'dam Rubber 134 M 135 Ned. Handel Mij. 140 lA Ned. Ind. Hand. 89 'A fes Biiliton II ADVERTENTIE AMSTERDAMSCKE RIJTUIG MIJ. SCHEEPVAART Albireo, 7 te R'dam v. Hamburg. Algenib. 6 te Rio de Janeiro. Alkaid, 5 v. Emden. Amsteldiep, 5 v. Madras n. Calcutta. Aludra. 5 v. Buenos Aires n. Montevideo. Annenkerk, 5 pass. Kaap Nao n. Marseille. Aldabi, 6 v. Santos n. Montevideo. Almkerk. 6 tet R'dam v. Hamburg. Arcndsdijk, 7 tet Santos v. Montevideo. Arendskerk, 5 te R'dam v. Brisbane. Alcor. 5 van St. Vincent. Aalsdijk, 6 te Bremen v. R'dam. Altair, 7 verm. te Antwerpen. Amstelland, 7 v. Cuxhaven. Arnedijk, 6 v. Brownsville n. Houston. Axeldijk, 8 te New York v. R'dam. Aalsdijk, 7 v. Bremen. Amstelpark, 6 te Tj. Prïok, Appingedam, 7 pass, Holtenau. Arnedijk, 6 te Houston v. Brownville. Alnati, 7 pass. Ouessant. Annenkerk,, 7 te Marseille. Abbediik, 8 te Port of Spain. Berlage, 5 v. Dar es Salaam n. Lorenzo Mar ques. Boissevain, 5 pass, Sabang. Breda,'6 v. Balboa n. Guayaquil. Bali, 6 v, Bombay n. Madras alw. 10 verw. Baud, 7 verw. Makassar v. Sorong. Beverwijk. 5 100 m. Z. v. Napels. Bontekoe, 7 te Menado v. Donggala. Bloemfontein, 7 v. Port Amelia n. Dar es Salaam Barito, 7 dwars Oporto. Boschfontein, 7 pass. Ouessant. Bengkalis, 7 pass. Penang. Bantam, 7 400 m. Z. Guardafui. Caltex Leiden, 6 v. Rastanura. Caltex Pernis, 6 v. Suez. Castor. 6 te New York v. Caracol. Gorilla, G pass. Socotra. Caltex Utrecht. 6 210 m. NO. Guardafui. cïffi, 8 v.r»°'Ltorpool V. Baa<.,r™5hur Cottica, 7 v. Plymouth. Caltex Delft. 7 pass. Ouessant. Delft. 6 v. Arica te Tocopilla. Drente, 6 v. Karachi te Basrah. Duivendrecht (t), 6 v. Lagos n. Hamburg. Delf shaven, 7 pass. Fernando Noronha. Ena, 6 v. Port Said. Esso Den Haag, 6 pass. Mona Island. Erlnna (t), 5 v. Singapore te MIri. Eemdijk, 17 u. v. R'dam. Enggano, 8 te Genua. Edam, 7 pass. Scilly's Fellpes, 6 rede Makassar v. Pladju. Farmsum, 6 V. Gibraltar. Friesland, (ssm), 6 te Londen. Grootekerk, 6 te Dar es Salaam. Gemma (t), 6 te Heysham v. Shellhaven. Gordias, 5 v. R'dam n. Lissabon. Gadilla, 8 v. Aruba n. Las Palmas. Gooiland, 7 pass. Fernando Noronha. Gaasterkerk, 7 v. Walvisbaai. Groote Beer, 7 te Port Said. Hecuba, 6 v. R'dam. Hermes, G te Curacao. Hector, 6 te Kymassi. Haarlem. 7 v. Aruba n. Punta Cardon. Heemskerk. 8 v. Barcelona n. Antwerpen. Hoogkerk. 7 te Dar es Salaam. Jobshaven, 6 te La Palllice v. Libreville. Jaarstroom, 8 te Monrovia. Jacob Cats. 8 te R'dam v. Cuba. Joh. v Oldenbarnevelt. 7 te Port Said. Klipfontein, 6 v. Southampton. Karsik, 6 v, Palembang. Kota Baroe, 7 te Makassar, Kedoe, 7 Rode Zee ter hoogte v. Djeddah. Kota Inten, 7 pass. Minlkoy. Laagkerk, 6 v. Genua. Lissekerk, 7 tet Basrah. Lutterkerk, 7 tet Madras. Larenberg, 5 v. Huelva. Lemsterkerk, 4 v. Genua. Lekhaven, 5 te Genua. Lindekerk, 5 te Koramshar. Laurenskerk, 8 verm. Bahrein. Langlee Scott, 5 v. Colombo, Loosdrecht, 7 pass. Perim. Leopoldskerk, 7 pass. Messina. Laertes. 7 v. Port Said. Marken, 6 pass. Casquets. Mataram, 8 verw. R'dam v. Djakarta. Merwede, 6 te New Orleans. Malea (t), G v. Balikpapan te Singapore. Manoeran. 4 v. Singapore n. Cebu. Marisa (t), 4 v. Sydney n. Tarakan. Mijdrecht, G te Buenos Aires v. Stockholm Mentor, 6 v. Thessaloniki. Midas, 7 v. Gibraltar. Metula, 6 v. Townsvilla n. Miri. Maaskerk. 7 v. Freetown n. Monrovia. Modjokerto, 8 te Tj. Priok. Overijsel, 6 rede Brisbane. Ondina, 6 te Dakar Oranje, 5 v. Suez. Ophir, 6 te Muntok. Odysseus, 7 v. Oran n. Palermo. Omala, 7 te Abadan. Poelau Laut, 6 te Singapore. Prins Alexander, 7 te R'dam v. MontreaL Polydorus, G v. Port Said. Prins Willem v. Oranje. 6 te R'dam v. Bremen. Plancius, G v. Semarang n. Tj. Priok, Poseidon, 6 te New York v. Ciudad Trujillo. Prins Willem II, G te Londen. Papendrecht (t), 8 tet Salt End v. Punta Cardon Raki, 5 v. Singapore. Riouw, 4 v. Makassar. Rotti, 5 v. Oslo. Ruys, S te Hongkong v. Okinawa. Reyniersz, 4 v, Ternate, Roepat. 4 te Sungeigerong. Rijn, 8 pass. Brunsbuttel. Rufina, 7 v. Cristobal n. Trinidad. Rijnland, 7 v. Itajahy n. Santos. Slamat, 7 tet Halifax. Sloterdijk, 6 pass. Miami. Stad Breda, 7 tet Beira n. Kaapstad. Streefkerk, 6 v. Port Said. Salatiga, 4 v. Catenau. Stad Maassluis, 5 v. Bremen. Stad Schiedam, 5 te Konakry. Sunetta (t). 6 v. Pladju te Singapore. Sarangan, 6 te Halifax v. New York. Stad Leiden. 6 op de St. Lawrencerivier. Schie, 6 te Kingston. Stad Ai-nhem, G pass. Ouessant. Stad Vlaardingen, 7 te Narvik n. R'dam. Sibajak, 8 verw. Colombo. Skaugum, 7 210 m. ZO. Kreta. Singkep, 7 v. Port Said, Soestdijk, 7 v. Aden. Sommelsdijk, .7 te R'dam v. Bremen. Straat Soenda. 8 verw. Lorenzo Marques. Streefkerk, 7 pass. Alexandrië. Tegelberg! 5 v. Durban n. Port Elisabeth. Trompenberg, 6 te Antwerpen. Tjitjalengka, 6 v. Djakarta te Singapore. Tiberius, G te Paramaribo v. Trinidad. Tjibodas, G rede Makassar v. Semarang. Tarakan, 8 pass. Gibraltar. Ternate, 8 verm. v. Madras. Tosari. 6 te Tj. Priok v. Pladju. Tabinta, 7 te Suez. Tero, 7 v. R'dam n. Santos. Tjikampek, 7 te Hongkong v. Kobe. Van 't Hoff, 7 pass. Perim. Volendam, 8 10 u. v. R'dam n. New York. Westland, 6 v. Rio de Janeiro n. Ilheos. Wieldrecht, 8 verm. v. Abadan n. Lorenzo Marnes. Wickenburgh, 6 te Casablanca v. R'dam. Woensdrecht. 7 pass. Gibraltar. Willemstad, 7 v. Plymouth. Waibalong. 6 v. Singapore n. Soerabaja. Waingapoe, 6 v. Koepang n. Endeh. Waterman, 6 v. Sorong. Zijpenberg, 7 v. Casablanca. FEUILLETON cJoor E. Phillips Oppenheim 60) Hij schakelde in en zij reden in een tergend langzaam vaartje weg. Aan hun linkerhand hadden de drie mannen een kleine boog beschreven en kwamen nu weer het veld aflopen. In de spiegel kon hij zien, dat achter hen een grote touringcar naderde, waarin twee mannen gezeten waren, die zich zoveel mogelijk voorover bogen en wier gezichten vrijwel verborgen waren door de deukhoeden, die zij diep over hun voorhoofden hadden getrokken. Van de tweede in de derde versnelling en toen in de vierde. Dutley rilde van vreugde, toen hij voelde, dat de motor antwoordde op het gaspedaal. Hij ging recht achter het stuur zitten en gaf hoe langer hoe meer gas. Honderd meter voor hem bevond zich de grote verkeersweg. Omnibussen en taxi's gingen toeterend voorbij. Een politieagent de eerste kwam ia zicht en keek Dutley streng aan, van wege de snelheid, waarmee deze hem voor bij reed. „In orde, mylord!" riep Burdett achter in de wagen. „Ze hebben het opgegeven! Ze zijn gekeerd en hebben gestopt om de anderen op te nemen. Daar ginds een beet je naar links is een politiebureau." Dutley reed de hoofdverkeersweg op en ging zuidwaarts. Hij reed nog ongeveer honderd mpter door en stopte toen, maar het was al een eindje voorbij het politie bureau. „Hoe voel je je, William?", vroeg hij. „Veel beter, mylord," antwoordde deze. Dutley, die de drukke straat op en at keek, zag, dat een andere politieagent nieuwsgierige blikken op de wagen wierp. „Kom jij dan rijden, als je kunt," zei hij. „Laat het politiebureau nog maar even. Dat zullen we later wel opknappen. Ga maar door naar-het hotel." Hij gaf het adres van het hotel, waar Sir Matthew logeerde. De man ging op de chauffeursplaats zit ten en Burdett nam naast hem plaats. Dutley zat achterin de limousine met Ed ward Wolf en Edward Wolf was er heel erg aan toe. Er hadden zich donkere krin gen onder zijn ogen gevormd. De vrees had hem te pakken. „Tyke Harman!" mompelde hij bij zich- yzelf. „En hij heeft me gezien ook! Ze heb ben me allemaal gezien. Ik heb u altijd wel gezegd, dat ik eigenlijk niets met u te maken wilde hebben. Nu ben ik er vrij wel geweest." „Onzin!" zei Dutley. „Wees niet zo bang, man. Ik zal wel voor je zorgen." „Er is niets, wat ook maar iemand doen kan, „hield Edward Wolf hopeloos aan. „Het geeft niets, of ik er vandoor ga. Ik ben Edward Wolf, waar ik ook heenga en ik zal mijn deel wel op z'n tijd krijgen. Maar ze hebben het mis, als ze denken, dat ik hun bende bespiönneerde. Ik heb nooit geweten, dat Tyke Harman er bij betrokken was. Als ik dat wel gedaan had, vrees ik, dat ik u in de steek gelaten had. Hij is een moordenaar, die vent. U heeft op hem geschoten, hè? En hem gemist, hè?" „Neen, ik mis niet," antwoordde Dutley glimlachend. „Ik wilde geen last met de politie hebben. Ik ga zelfs geen klacht indienen. Ik ben niet van plan om gedu rende de eerste dagen in de buurt van een politierechter te komen. Ik heb op zijn smerige vuist geschoten en ik denk, dat zijn knokkels voorlopig wel niemand be zeren zullen." Zij stopten onder het portiek van het hotel. Dutley stapte uit. „Jij neemt de wagen mee terug, Wil liam," beval hij. „En je zult me verplich ten met niets over ons kleine avontuur los te laten." De man was stom verbaasd. Hij bood nog. een weinig presentabele aanblik: de klep van zijn pet was gebroken, er lag een veeg bloed op zijn gezicht en zijn kleren zaten onder de modder. „Bedoelt u, dat u niet naar de politie gaat, mylord?", vroeg hij verward. „Voor het ogenblik niet, William. We weten, wie die kerels zijn. Later zullen we misschien terzake iets doen. Voor het ogenblik wens ik niet, dat er iets over ge zegd wordt." De man salueerde en zei: „Zoals u wenst, mylord. Ze waren van plan, om me af te maken, als u er niet bij gekomen waart. Dat schot van u was wer kelijk prachtig. Ik zou er geweest zijn, als u er niet op afgekomen waart." „We zullen nog wel eens zorgen, dat het onze beurt wordt," beloofde Dutley .hem opgewekt. „Burdett, .je kunt beter naar Curzon Street terug g?ian en mij wat onder goed en kleren hierheen brengen. Ik kan nu tenminste weer fatsoenlijke kleren dra gen. Ik vrees, dat die grap in Greenwall Avenue afgelopen is." „U denkt er niet over, om naar Curzon Street terug te gaan, mylord?" vroeg Bur dett. „Vanavond niet. Jij en ik weten alles af van vallen voor wilde dieren. Je zet het hek open en blijft weg. Ik blijf van avond uit Curzon Street weg. En nu jij, Edward Wolf. Wil je soms ergens heen ge bracht worden?" „In deze wagen? Niet graag," hijgde de man. „Neen! Dat zou de zaak meteen aan de grote klok hangen. Ik ga nu naar een schuilplaats, die ik hier in de buurt heb en om elf uur ben ik weer op mijn post in Curzon Sti-eet." „Prachtig! Het enige verschil is dus, dat je me hiei'heen bericht geeft inplaats van in Highgate. Je vind het telefoonnummer in het boek. Ik ga hier niet vandaan. Bel me op onder de naam Charles Dennis." De wagen reed weg. De heer Edward Wolf verdween op de hem eigen rustige en geheimzinnige manier. Dutley passeerde een achterdochtige portier en liep naar de lessenaar in de hall. „Ik zou graag een kamer met bad heb ben voor vannacht," kondigde hij aan. De klerk keek Dutley een beetje twijfel achtig aan. „Heeft u'geen bagage, meneer?" „Op het ogenblik niet. Mijn bediende zal die wat later komen brengen." De man bekeek Dutley eens van het hoofd tot de voeten. Zijn vermomming als bediende van een fruithandelaar was meer dan voldoende. „Het spijt me, meneer," besloot hij.' „Wij hebben geen kamer meer vrij." „Onzin, u heeft toch zeker nog wel ergens een kamer." „Ik vrees van niet, meneer." „Kijk eens hier," hield Dutley aan, „het is absoluut nodig, dat ik vannacht hier blijf. Mijn kleren zijn onderweg hierheen en ik verwacht een telefonische boodschap. U kent Sir Parkinson, nietwaar? De glimlach van de jongeman, toen hij over Dutley's schouder keek, was bijna be ledigend. „Oh, juist, meneer," zei hij. „Wel, hier Is de heer Parkinson. Als u een vriend van hem bent, zullen wij u maar al te graag een kamer geven." Op dat ogenblik liep Parkinson de hall binnen. Hij ging Dutley voorbij zonder hem te herkennen en de glimlach van de klerk werd nog beledigender. „Neemt u mij niet kwalijk," zei hij, „maar dezeehheer is hier zonder enige bagage aangekomen en verlangt een kamer. Hij zegt, dat hij een vriend van u is." Parkinson draaide zich om. Hij staarde Dutley een ogenblik aan en herkende hem nauwelijks. „Dutley, wat ter wereld spook jij uit in die uitrusting?" riep hij uit. „Ik ben in een vechtpartij gewikkeld ge weest," legde Dutley uit. „Wilt u svp. aan dit ongelovige jongemens zeggen, dat ik een kamer moet hebben. Mijn bediende brengt zo aanstonds myn kleren." {Wordt vervolgd),,

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 3