Haarlems Dagblad en €>preciïtc l^aartettiértje Courant (3hno té?6) STRAATSBURG Europese Assemblée ontevreden over tempo van ministers-comité „Economische mobilisatie" in België Opmars der onwennige Amerikanen verloopt niet geheel volgens plan 65e Jaargang No. 19622 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Woensdag 9 Augustus 1950 "Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Hoofdredacteur: Robert Peereboom Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom DE RAAD VAN EUROPA is voor de tweede maal te Straatsburg bijeen. Hij was verleden jaar slecht gehuisvest. Nu zetelt hij al in een eigen gebouw. De Fransen hebben dat met bekwame spoed doen verrijzen. Het is groot en zoals wij al eerder hebben vernomen sober van uit voering en smaakvol. Het ware te wensen dat de bekwame spoed van deze bouw zich ook in de groei van Verenigd Europa deed gelden. Dat dit tot dusver helaas niet het geval is kan men overigens niet aan de Fransen wijten, van wie het meeste initia tief en de meeste energie uitgaan. Paul Henri Spaak is weer voorzitter ge worden. Hij was de enige candidaat die gesteld was en hij had de candidatuur aan vaard. Zijn verkiezing is bestreden door twee Nederlandse afgevaardigden en een Ier, op grond van zijn beleid in de Bel gische koningskwestie. Hij is daarin immers met zijn partij „de straat opge gaan", heeft staking en sabotage verwekt, met deze middelen een beslissing afge dwongen en dus niet de democratische weg bewandeld. Men voerde deze bezwaren aan, maar had geen tegencandidaat gesteld. Omtrent het gevoerde beleid in de Belgi sche koningskwestie lopen de meningen slerk uiteen en het onderwerp is zozeer nationaal dat het zich niet eigent voor een bespreking in een Europese vergadering. Restte dus eigenlijk alleen de vraag: had men voldoende vertrouwen in de figuur Spaak om hem opnieuw te kiezen? Ver scheidene leden verklaarden dit wel te hebben. Ook Winston Churchill, de Britse conservatieve leider. En Spaak werd met 90 tegen 23 stemmen opnieuw tot voor zitter gekozen. Dat is een grote meerder heid. Bij objectieve beschouwing van het geval kan men het feit niet loochenen dat zijn persoonlijke invloed minder groot is dan vérleden jaar. Dit doet niets af aan zijn bijzondere kundigheden maar mis schien wel (tijdelijk) aan de aandrijvende kracht, die van hem inzake Europese één wording is uitgegaan. Van het ministers-comité, waarnevens de Assemblée nog steeds slechts als raad gevend lichaam optreedt, is aandrijvende kracht ook nu niet uitgegaan. De Britse socialist Edelman heeft de boodschap van de ministers, die „als bazuingeschal tot de volken van Europa had kunnen klinken", vergeleken met „het geluid van een bazar- fluitje". Een aardig beeld. Ovörigens moet men het bazuingeschal vooral niet van de Britten verwachten. Dat de Italiaan Giacchero Edelman's verklaring deed vol gen door critiek op „sommige landen, die eerder willen sterven dan een stukje van hun souvereiniteit af te staan" is begrijpe lijk. De Britse onwil bleek opnieuw uit het voorstel MacMillan-Eccles, ondertekend dus door twee Britse conservatieven, dat een andere kolen- en staal-oplossing voor stelt dan die, welke in het Franse Plan- Schuma'n is neergelegd. Volgens dit Britse plan, dat pas enige uren. tevoren aan de leden der Assemblée was medegedeeld, zodat het nog niet in discussie kon komén, zou een gemeenschappelijke Europese ko len- en staal-markt georganiseerd moeten worden waarbij tarieven, quoto en ver- voerstoeslageri zouden vervallèn, beper kende concern-vorming worden verboden en een gemeenschappelijke Europese uït- voer-politiek worden ontwikkeld. Maar geen souverëine rechten zouden worden afgestaan en dus geen boven-nationaal lichaam ingesteld. Met afstand van een deel der souvereine rechten en schepping van boven-nationale lichamen staat de vraag van Europese één wording juist op het spel. Dit is de kern vraag. Het besluit tot zulke maatregelen vergt de „sprong" die op deze plaats al meermalen genoemd is. De Britten durven hem niet aan; zij beroepen zich op hun wereldverbindingen met het Gemenebest en met de Verenigde Staten. Het Gemene best heeft zich overigens nooit tegen zulke Europese éénwording uitgesproken en de Verenigde Staten zijn er onmiskenbaar voor. Dat in de wandelgangen te Straats burg gisteren al gebleken is, dat afgevaar digden niet wensen dat aan het boven nationale karakter van het Plan-Schuman getornd wordt ligt voor de hand. De Frans man André Philip heeft er in de vergade ring zelf al krachtig uiting aan gegeven. Hij was bittér in zijn critiek op het comité van ministers, dat „alleen maar een ver zameling administratieve stukken heeft in gezonden". Hij wou ze zelfs terugsturen tan het bureau. Het lijkt niet zo waar schijnlijk dat de Assemblée daartoe be- Juiten zal. Maar men vraagt zich wel af wat er volgen zal. De start is niet bepaald opwekkend te noemen. Dat was evenwel oak verleden jaar toen een verrassende ontwikkeling op een aarzelend debuut Volgde het geval. En {oen Was men nog niet bij de critieke vragen beland. Dat is nu wel het geval. Wie ooit gemeend heb ben dat dergelijke grote hervormingen zonder tegenslag en dispuut bereikt kun nen Worden hebben ongegronde verwach tingen gekoesterd. Het is de traditionele gang van zaken als grote voorstellen wor den gedaan. Alleen moet men er in de hui dige omstandigheden wel telkens bijvoe gen: er is zo weinig tijd. De Engelsen menen met hun kolen- en staal-plan zich zekere beslissingen te moe ten voorbehouden, die niet uit het nationale lichaam kunnen worden losgerukt. Zo drukken zij dat uit. Heeft het hen nog niet getroffen dat de landen die de geweldige Unie van Sovjet-republieken vormen zich geen beslissingen van zulke aard kunnen voorbehoudeh en dat zij daarom zulk een grote organisatorische voorsprong op ons hebben? Terwijl de negen en veertig Ver enigde Staten van Noord-Amerika die ganisatori^che voordelen in democra tische beleidsvorm - eveneens hebben? Het zal er .wellicht toe komen dat het Europese vasteland zich zonder de Britten aaneensluit. Nog niet nu, in Straatsburg. Maar als gevolg van dit alles. R. P. Afrikaanse Assemblée Ronald Mackay, Brits socialistisch lid van de Raad van Europa zal voorstellen indienen voor de instelling van een Afri kaanse Assemblée door een commissie van zes leden, die met zes Afrikaanse vertegen woordigers voorbereidingen moet treffen voor de verkiezing van een grondwet gevend lichaam in ieder koloniaal gebied. Na een jaar zou een Afrikaans congres bijeengeroepen worden ter bespreking van plannen tot de uiteindelijke vorming van de Verenigde Staten van Afrika. Britse tegenhanger van plan- Schuman vond geen instemming STRAATSBURG (A.N.P.) Het plan- Schuman, de militaire aspecten voor Europa en ontevredenheid in sommige kringen der Assemblée over het tempo, dat 't ministerscomité bij de vorming der Euro pese eenheid volgt, waren de voornaamste onderwerpen van de discussies op de eerste werkdag van de Europese Assemblée. Britse conservatieven hebben voor de aanvang van de korte vergadering van Dinsdagmiddag kennis gegeven van hun plan om in het verloop der discussies van deze week hun plan in te dienen, dat door hen als een Britse tegenhanger van het plan-Schuman werd aangediend, zij het dat dit project slechts de signatuur draagt van de Britse oppositie. Het door MacMillan en Eccles ontvouwde plan tracht de grondlijnen uit te stippelen van een gemeenschappelijke Europese ko len- en staalmarkt, waarbinnen tarieven, quota, vervocrstoeslagen zouden komen te vervallen, beperkende concernvorming ver boden zou worden en een gemeenschappe lijke Europese exportpolitielc zou worden ontwikkeld, evenwei zonder de souvereine rechten der landen te beperken. Het was volgens de Britse initiatief nemers noodzakelijk voor de nationale re geringen, zich zekere beslissingen voor te behouden, die niet uit het nationale lichaam konden worden losgerukt. Het Britse plan wil dit doel bereiken door het vetorecht op te nemen, dat door de regeringen echter uitsluitend gebruikt zou kunnen worden, wanneer het gaat om zaken,- waarin zij een direct vitaal belang hebben. Het „MacMillan-plan" wil voorts de ge hele staal- en kolengemeenschap aanslui ten aan de organisaties van de Raad van Europa. De commissie van ministers die de leiding zou hebben, zou gevormd moei ten worden uit het ministerscomité van de Raad van Europa. De beide organen van de raad zouden jaarlijks rapport moeten ontvangen over het werk der autoriteiten en de vorderingen moeten bespreken. Het plan .was slechts enkele uren voor de aanvang der eerste werkzitting van de raadgevende vergadering'bekend gemaakt. Er waren daarom in de zaal en in de wan delgangen nog slechts weinig reacties waar te nemen. Deze laatste waren overwegend negatief in die zin, dat de afgevaardigden het ongewenst achten, dat aan het boven nationale karakter van het plan-Schuman getornd wordt. Franse critiek De Franse socialist André Philip rea geerde in de middag-vergadering met de vuist op tafel, slaa'nd, resoluut: „Wij zullen een kolen- en staalautoriteit scheppen en wel een met bovennationaal karakter". Deze moet volgens hem gevolgd worden door soortgelijke gemeenschappen op het gebied van electriciteit, transport en export naar andere werelddelen. Doch Philip, de voornaamste der vijf woordvoerders, die het algemene debat der Assemblée gisteren een langzame start gaven, beperkte zich tot enkele zinsneden met betrekking tot het plan-Schuman, dat een van de hoofdscho tels dezer vergadering zal worden. Hij wijdde zijn woorden in hoofdzaak aan een bittere critiek jegens .de ministers, die wel aantoonde dat de vorig jaar zo scherpe strijd tussen beide organen van de Raad nog weinig verzwakt is. Het rapport, dat de ministers over hun werkzaamheden aan de Assemblée hadden gezonden, hield volgens Philip niets in, waarmee de vergadering haar voordeel kon doen. Het was niets dan „een verzameling administratieve stukken", die naar Philips mening aan het bureau dienden te worden teruggezonden. Dit was volgens Philip een bewijs, dat de ministers niet het tempo wensten aan te nemen, dat noodzakelijk is. „Nu onze beschaving in gevaar is, mogen wij niet volstaan met een tempo, dat ons vijftig jaar zou kosten. We weten niet eens zeker of we wel dertig jaar ter beschik king zullen hebben", zo riep de Franse spreker uit. De ministers spraken volgens hem slechts in het vage over een coördi natie van de nationale defensies, doch wat zij bereikt hadden was niet eens een stan daardisatie van de bewapeningen. De ministers hadden de wens uitgesproken, dat dé vergadering zich zou uiten over de hulp van de UNO aan Zuid-Korea. Vol gens Philip moest de onverwijlde conclu sie uit de Koreaanse gebeurtenissen zijn: de noodzaak van de schepping van een Europees leger, .waarbinnen ook het vraag stuk van de herbewapening van Duitsland zou kunnen worden opgelost. Philip was overigens, sprekende over het Russische gevaar, niet in de eerste plaats bezorgd voor Russische bommen. De vijand zou volgens hem een deugdelijker wapen kunnen vinden in de misèrei der arbeiders, die in vele bij de raad aange sloten landen voortbestaat. Men moest daarom ophouden deze misère, waartoe ook die der verdreven persönen behoorde, te beschouwen als een nationaal probleem. Hetzelfde was even te voren reeds ge zegd door de Britse socialist Callaghan. Diens collega Edelman voegde daaraan toe, dat Ruslands potentiële macht nog altijd achter ligt bij de Amerikaanse en West-Europese. Europa had volgens hem niets te vrezen indien het zijn hulpbron nen wist te benutten. Bazar-fluitje Edelman zei dat de boodschap der minis ters als het geschal van een bazuin tot de volken van Europa had kunnen klinken, maar in plaats daarvan meer geleek op het geluid van een bazarfluitje. De Italiaan Giacchero had critiek op „sommige landen", die volgens hem „eer der willen .sterven dan een stukje van hun souvereiniteit prijsgeven". De beide Engelse socialisten daarentegen trachtten de indruk weg te nemen als zou Engelands houding ten opzichte van Europa en van de verdediging der demo cratie twijfelachtig zijn. De vijfde spreker was de Zweedse socialist Edberg. Ook hij vond, dat er practisch weinig bereikt was, terwijl de voortgang die gemaakt was buiten de Raad van Europa om was gegaan. De eerste werkzitting duurde slechts twee uren, aangezien er niet meer spre kers voor het algemene debat waren inge schreven. De animo om de spits af te bijten was niet bijzonder groot, doch meer spre kers worden verwacht. United Press meldt nog dat de Britse Labour regering aan de Raad van Europa een vijfjarenplan zal aanbieden voor vol ledige werkgelegenheid, teneinde „het moreel van Europa tegen aggressie en het vertrouwen in de politieke democratie te versterken". Leidende Britse economen hebben dit plan opgesteld dat bedoeld is als het En gelse antwoord op het plan-Schuman. Tot nu toe had de Britse regering haar beslis sing over dit Franse plan voorbehouden, maar de Britse Labour-afgevaardigden zouden besloten hebben het plan-Schuman in de Europese Assemblée af te keuren. De voornaamste afgevaardigde van La bour, Sir Hugh Dalton, 'wordt beschouwd als de geestelijke vader van het nieuwe plan. Het schijnt dat de Britse socialisten steun willen zoeken bij hun Scandinavi sche vrienden. De geest, van Straatsburg kon moeilijk beter gesymboliseerd worden dan door deze foto, gemaakt op de openingsdag van de vergadering der Europese Assemblée: de Britse oorlogspremier Winston Churchill in broederlijk overleg met de Duitse afgevaardigden. KABINET DUVIEUSART STELT VOOR: „Veiligheid van West-Europa eist verhoging der wapen productie tot aan de grenzen van het mogelijke" Defensiebudget van 8,5 op 13,5 milliard francs? Dc Belgische minister-president, Du- vieusart, heeft Dinsdagnamiddag in het parlement medegedeeld, dat de Belgische regering besloten heeft over te gaan tot maatregelen voor „econo mische mobilisatie", welke naar hij be toogde nodig geworden is door de inter nationale ontwikkelingen. De premier verklaarde dat de Belgische 'regering, gevolg gevend aan het op 28 Juli door het Comité van Plaatsvervangers te Londen en op 1 Augustus door het consul tatieve comité van het Pact van Brussel te Den Haag ingenomen standpunt, zich be reid verklaard heeft, in overeenstemming met haar internationale verplichtingen haar meest volledige medewerking te verlenen aan de gemeenschappelijke verdediging. De begroting voor de verdediging van België zal over 1950 een globaal bedrag van 8,5 milliard francs belopen, waarvan 2,5 mil liard als buitengewone uitrustingsuitgaven eri '6 milliard als zogenaamde gewone uit gaven. De Belgische regering zal voor grotere militaire inspanningen een verhoging van de begroting voorstellen met 5 milliard francs voor de periode tot einde 1951. Te- Noord-Koreanen vormen nieuw bruggehoofd over de Naktong Reeds maanden is men bezig de Amster damse Westertoren of „Lange Jan", zoals de Jordaners hem noemen, te restaureren. Gisteren is de eerste der vier vazen, welke de toren versierden, na een grondige op knapbeurt. weer tiaar de oude plaats ge hesen. Foto: hoog boven het Prinsengracht kwartier hangt de herstelde vaas in fa takels. (Reuter). Volgens de van het Ameri kaanse hoofdkwartier in Korea binnenge komen berichten vorderden de twee Ame rikaanse legergroepen en de groep mari niers, evenals de Zuïd-Koreaanse eenheden nog langzaam met hun offensief. Het op rukken ging zeer moeilijk. Een officiële woordvoerder verklaarde, dat het niet juist zqu zijn te zeggen, dat de strijd „volgens plan" verliep. Volgens een speciale correspondent van Reuter wordt de opmars van de Amerika nen in het Zuiden vertraagd door de hitte en de last van hun zware uitrusting. De Noord-Koreanen dragen lichte rubber- schoenen en kwartiermutsen geen stalen helmen en voeren slechts een minimum aan uitrusting en voedsel met zich mee. Volgens andere persberichten schenen de Noord-Koreanen precies van de plannen voor het Amerikaanse offensief op de hoogte te zijn en werden telefoon- en tele graafdraden van de Amerikanen bij de .aanvang van het offensief door geïnfiltreer de Noordelijken doorgesneden, zodat de Amerikaanse eenheden niet van elkanders bewegingen op de hoogte konden blijven. Men schat, dat de Noordelijken nog der tien divisies achter het front klaar hebben staan. De Noord-Koreanen zijn in bataljon sterkte, gesteund door zes tanks, de Nak tong overgetrokken en hebben drie kilo meter ten Zuiden van Waegwan, dat ten Noorden van Taegoe ligt, een nieuw brug genhoofd gevormd. Toen de ochtendnevel optrok bleken de Noord-Koreanen de weg Waegwan-Taegoe drie mijl ten Zjuid-Oosten van Waegwan afgesneden te hebben. Zij weerstonden sterke Amerikaanse aanvallen. Eenheden van de 24ste Amerikaanse di visie hebben heden weer een aanval tegen het Noord-Koreaanse bruggenhoofd aan de Naktong ingezet. De Amerikaanse opmars In het Zuiden zijn Amerikaanse troepen drie mijl gevorderd ondanks zware Noord- Koreaanse tegenstand. De Amerikaanse strijdkrachten zien zich hier geplaatst tegenover 8.000 manschappen van de zesde Noord-Koreaanse divisie. De Amerikanen rukken hier op naar Tsjindjoe. In een legercommuniqué wordt verder verklaard, dat de Amerikanen er in geslaagd zijn de aanvallen in het gebied van Waegwan en van Janggidong tegen te houden door het bruggenhoofd over de Naktong bij Tsjangjong te verkleinen. Het overtrekken der rivier ten Noord-Oos ten van Waegwan is thans tot staan ge bracht en tenminste drie Noord-Koreaanse tanks zijn vernield. Ook, zo gaat het com muniqué verder, is bij Jongdok de Noord- Koreaanse door tanks gesteunde aanval op Zuid-Koieaanse eenheden tot staan ge bracht. Het woord is aan Confucius: Laat aan de zon niet de tijd een traan te drogen, die gij zelf kunt wegvegen uit het oog van hem die lijdt. Evertsen in actie Aan de Westkust hebben Britse, Neder landse en Zuid-Koreaanse schepen doelen in de buurt van Intsjon gebombardeerd, zo zegt een oificiëél communiqué. De Phili.pprjnse minister van Buitenland se Zaken, Carlos Romulo, is door generaal MacArthur uitgenodigd zo spoedig moge lijk naar zijn hoofdkwartier te komen. De Australische premier Robert Menzies wordt Zendag te Tokio verwacht voor een bespreking met MacArthur over de Ko reaanse oorlog en het aandeel van de strijd krachten van het Britse gemenebest. Functionarissen van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken, die de mogelijkheid van een Chinese commu nistische invasie in Tibet bestuderen, ge loofden niet, dat de Verenigde Staten Tibet hulp zouden kunnen verlenen. Een der functionarissen verklaarde dat de Verenigde Staten „de gebeurtenissen in Tibet hun loop moeten laten gaan". Bruggenhoofd opgeruimd. Meer dan duizend Noord-Koreanen moesten hedenochtend over de rivier de Naktong vluchten voor een hevige aanval van Amerikanen en Zuid-Koreanen. Ge hele peletons trachtten zwemmend en wa dend de rivier over te komen, terwijl elf vernielde of verlaten tanks achterbleven. Het bruggenhoofd dat ten Westen van Tsjangnjing had gelegen en waarop de aanval gisteravond begonnen was, is thans opgeruimd. Het front Volgens de laatste Reuter-berichten is de toestand aan de Koreaanse fronten als volgt: Noord: Amerikaanse troepen blokkeerden een nieuwe Noordelijke overtocht over de Naktong. De Amerikanen sloten een batal jon Noordelijken in, terwijl Zuid-Koreanen een geheel regiment omsingelden. Piloten meldden het optrekken van Noordelijke tanks. In het uiterste Noorden werd de linie verscheidene kilometers teruggescho ven. Een Amerikaanse officier verklaarde echter, dat men de toestand in de hand had. Zuid: De Noordelijke tak van het Ame rikaanse offensief in dé richting van Tsjindjoe is de laatste 24 uur ongeveer een kilometer gevorderd. De centrale en de Zui delijke tak werden nagenoeg tot staan ge bracht. Centrum: Twee Noordelijke bruggen hoofden op de route naar Taegoe werden zwaar aangevallen en Amerikaanse een heden zijn in strijd gewikkeld met Noor delijke troepen aan de Naktong. Oost: Er is geen bevestiging van een niet- officieel bericht, als zou een sterke Noor delijke guerilla-strijdmacht door de ge allieerde linies zijn geslipt en in de aanval zijn op slechts 16 km van de havenplaats Pohang. vens zal de regering een wijziging moeten overwegen van haar politiek betreffende openbare werken. De verhoogde wapenproductie zou na melijk ook de beschikbare arbeidskrachten dé gelegenheid geven om ingeschakeld te worden." Bij de huidige stand van zaken, aldus Duvieusart, mag de bewapeningsproductie van de landen van het Atlantische pact slechts beperkt worden door de natuurlijke grens, die bepaald wordt door de mogelijk heid, de vereiste arbeidskrachten aan te werven of op te leiden en door de econo mische grens, die vereist dat een behoor lijk consumptiepeil en een bepaald inves teringstempo wordt gehandhaafd. België beschikt op het ogenblik over een supplementair productievermogen, dat op 20 milliard Belgische fraincs wordt ge raamd, afgezien van de mogelijkheden, welke de Belgische Congo biedt. België is bereid dit vermogen ter beschikking te stellen van de ondertekenaars van het Pact van Brussel en het Noord-Atlantische Pact, mits een daaraan aangepaste organisatie van een internationaal betalingssysteem tot stand komt. De Belgische economische en financiële politiek moet nu vooral de eisen van de veiligheid van Europa op het oog hebben, zonder hierbij evenwel de handhaving van het economische evenwicht en de sociale' vooruitgang van het land uit het oog te verliezen. Naar Duvieusart tenslotte verklaarde, zal de regering het parlement zo spoedig mo gelijk de wetgevende en budgetaire wijzi gingen voorleggen, die de nieuwe Belgi sche politiek nöodzakelijk maakt. Onze Brusselse correspondent telefoneer de ons hedenochtend naar aanleiding van Duvieusarts voorstellen, dat politieke waar nemers van oordeel zijn, dat de diensttijd in België voorlopig niet zal worden ver lengd. De werkloosheid zal spoedig geheel van de baan zijn, daar verbruiksgoederen als uniformstoffen, speciale wapens etce tera nu op grote schaal vervaardigd zullen moeten worden. Een liberaal perlementslid wees in de Kamer op het feit, dat tegenover de 175 Russische divisies in Europa slechts 12 Westerse divisies staan. Hij drong aan op een mobilisatieplan, volgens hetwelk de reservisten in 24 uur kunnen worden op geroepen, en hij vroeg, welke maatregelen de regering tegen de vijfde colonne neemt, en wat er gedaan wordt tegen lucht- en gasaanvallen en atoombomaanvallen. Bij de aanvang van de vergadering legde Duvieusart de nadruk op het grote offer, dat Leopold heeft gebracht om zijn land te dienen en een burgeroorlog te vermijden, 'n Groot aantal kath. parlementsleden heeft echter nog geen instemming met de wet. op de machtsoverdracht toegezegd. De be- „Ultimatum" van Austin aan Malik „Obstructie moet binnen 48 uur eindigen Dinsdagavond discussieerde de Veilig heidsraad weer bijna vier uur over het Rus sische voorstel om communistisch China en Noord-Korea voor de bespreking van een „staakt het vuren" en terugtrekking van „buitenlandse troepen" uit te nodigen en over de Amerikaanse klacht omtrent „ag gressie in Korea". Het werd een langdurige discussie, waar bij Malik onder meer betoogde, dat het niet uitnodigen van beide partijen tot de be sprekingen een schending van het Handvest der U.N.O. betekent. De Amerikaanse afgevaardigde Warren Austin uitte tenslotte de waarschuwing, dat, indien de Sovjet-Unie in de Veiligheidsraad haar tactiek van „obstructie" niet binnen 48 uur zou wijzigen, de andere leden van de raad zouden „overwegen, welke stappen ge nomen kunnen worden om het gezag van de Veiligheidsraad te verzekeren". Austin stelde verdaging van de zitting voor tot Donderdag ten einde de Sovjet-Russische afgevaardigde in de gelegenheid te stellen hieromtrent instructies uit Moskou te ver krijgen. Malik antwoordde geen uitstel nodig te hebben daar zijn instructies duidelijk wa ren. Hij wenste vandaag een nieuwe raads zitting en diende een resolutie in, waarin de „onmenselijke, barbaarse bombardemen ten door de Amerikaanse luchtmacht van een vredelievende bevolking in Noord- Korea" worden veroordeeld. Bij de stemming over de verdaging van de vergadering onthield slechts Joegoslavië zich. Engeland, Amerika, nationalistisch China, Frankrijk, Egypte, India, Noor wegen, Cuba en Ecuador stemden voor de verdaging tot Donderdag, Rusland tegen. „Drie mogelijkheden" Westelijke en andere afgevaardigden van de Veiligheidsraad zijn inmiddels overeen gekomen Donderdag en Vrijdag tezamen te komen om „middelen te beramen, teneinde de organisatie van de UNO op de een of andere manier te doen functioneren", zo is te Lake Success bekend gemaakt. De plaatsvervangende Amerikaanse af gevaardigde in de Veiligheidsraad Ernest Gross heeft aan verslaggevers meegedeeld, dat de raad in een constitutionele crisis verkeert. Naar vernomen wordt, heeft de meer derheid van de leden van de raad plannen om de Russische „obstructie-tactiek" te doorkruisen. Gross verklaardej dat de Veiligheidsraad „op springen" zou staan en dat nieuwe maatregelen moeten worden genomen. Hij noemde drie mogelijkheden: 1) een wijzi ging van het reglement van orde, opdat een Rus niet automatisch door maandelijk se roulering voorzitter van de raad wordt; 2) Een speciale zitting van de Assemblée die de besluiten van de Veiligheidsraad zou kunnen teniet doen en 3) geen verga deringen meer houden in Augustus, zolang Malik voorzitter is. Noord-Koreaanse beschuldiging. De minister van Buitenlandse Zaken van Noord-Korea beschuldigt in een telegram aan de U.N.O. de Amerikanen van het bombarderen van onverdedigde steden, waarin geen militaire doelen aanwezig wa ren. Volgens het telegram werden in de periode van 29 Juni tot 2 Augustus woon wijken van Pjongjang, de Noord-Koreaanse hoofdstad, herhaaldelijk gebombardeerd. Bij een enkele aanval zouden ongeveer 700 personen gedood en meer dan 500 gewond zijn. Atoomgeheimen gestolen Uit de tas van een Amerikaan, die in Engeland was aangekomen, zijn geheime documenten betreffende atoomonderzoek gestolen, aldus meldt de Daily Telegraph. De politie zou aan dit geval groot belang hechten. spreking en de stemming over dit wetsont werp zijn uitgesteld tot vandaag. Men hoopt, dat slechts enkele leden zich van stemming zullen onthouden. De Kroonprins zal Vrijdagmiddag de eed afleggen voor de verenigde Kamers. HET WEER AFGEBEELD Het belangrijkste luchtdruksysteem is heden de zeer diepe depressie ten Westen van Ierland. In het centrum van deze depressie daalde de luchtdruk tot dicht bij de 970 millibaar, een diepte, die daar in deze tijdvan het jaar zelden bereikt wordt. Om het middelpunt woeden dan ook in een breed zeegebied zware stormen. Koele lucht, die om de depressie heen stroomt bereikte gisteravond laat Engeland. Het binnendringen van de koele lucht gaat met regen gepaard. Deze regenzone ver plaatst zich echter maar langzaam naar het Oosten. De luchtdrukverschillen wer onze omgeving nemen geleidelijk laarbij wat toe. Weerbericht IETS KOELER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond, opgemaakt te 10 uur: Vannacht meest zwaar bewolkt, morgen overdag wisselende bewol king. Plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind tussen- Zuid-Oost en Zuid-West. Iets lagere temperaturen. 10 Augustus: Zon op 5.15 uur, onder 20.15 uur Maan op 0.46 uur, onder 19.11 uur Hoog en laag water In IJmniden Woensdag 9 Augustus: Hoog water: 12.30 en 00.00 uur. Laag water: 7.38 en' 20.16 uur. Donderdag 10 Augustus: Hoog water: 1.03 en 13.45 uur. Laag water: 8.53 en 21.27 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1