Haarlems Dagblad Hei Kanaal Mmisters-comité wil pas in October te Rome weer bijeenkomen RIS-korvetten staken het vuren na aankomst van de „Kortenaer Noord-Koreaanse opmars aan Naktong-riviertot staan gebracht 65e Jaargang No. 19623 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donderdag 10 Augustus 1950 WHgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie en Oprcrtjte UaadettBrtjc «Courant (Inito 165:6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom 0P WARME ZOMERSE DAGEN richt het oog van de man, die niet met vaeantie is, zich gretiger dan ooit op koele wateren. Is hij journalist, dan voelt hij de afmatting', die de verwerking van de wei nig bezielende rubriek Buitenland bij tijden meebrengt en zekere verkwikking wordt zijn deel als hij temidden van dit nieuws het oude, trouwe Kanaal ontwaart. Met de Kanaalzwemmerij. Hij heeft daar wel vaak om moeten lachen en zich met verwondering afgevraagd, waarom dit merkwaardig bedrijf zich toch zo hard nekkig voortzet, sinds vijf-en-zeventig jaar geleden Captain Webb het Kanaal overzwom. Maar in de huidige omstandig heden lijkt het, vergeleken met sommige verschijnselen in de grote buitenlandse politiek, niet eens zo zonderling meer. Als die mensen dat nou per se willen doen, als zij er een bijzondere levensvervulling in zien om van Kaap Gris Nez naar Dover (of in omgekeerde richting) te zwemmen, dan moet er voor hen wel een machtige bekoring in zitten. Zelfs nadat zoveel anderen het al gedaan hebben. Het baat tenslotte niet, over smaken te twisten De eerbiedwaardige Times, ongetwijfeld evenals ik bevangen door een hunkering naar koele wateren het kan daar in dat krantengebouw op Printing House Square, Londen, nog heel wat warmer zijn dan in de Grote Houtstraat, Haarlem heeft gis teren zijn best gedaan om de Kanaalzwem merij groter aanzien en betekenis te geven. Als het niet helemaal gelukt is dient men toch te begrijpen, dat een zo plechtige instelling als de Times (het blad is in Enge land herhaaldelijk als een „nationale in stelling" betiteld) de begrijpelijke neiging heeft om alle menselijke activiteiten, die met volharding worden voortgezet en een zekere traditie verwerven, eveneens in een sfeer van belangrijkheid en ernst te plaat sen. Het begint met Captain Webb, die in den jare 1875 twee-en-twintig uur lang de baren kliefde eer hij triomfantelijk voet aan wal zette. De Times wekt eerbied voor Captain Webb door eraan te herinneren dat pas zes-en-dertig jaar later de tweede zwem-zege op het Kanaal veroverd werd, namelijk door Burgess, die evenals Webb een Engelsman was. Door dit feit gesterkt vermeldt dan de schrijver, dat het Ka naalrecord (met elf uur vijf seconden) op naam van de Fransman Michel is gekomen. Zelfs in de hitte van deze dagen en met dit verlangen naar de frisse golven be klaagt men in gedachte de man, die zou pogen „die vijf seconden eraf te krijgen" en aldus het record op zijn naam te bren gen. De Britse nationale instelling op Printing House Square is altijd volledig in haar mededelingen en voegt er dus bij dat het record eigenlijk op naam staat van een zeeleeuw-afkomstig uit Californië, die ver leden jaar in vijf uur vier minuten van- Gris Nez naar de overkant zwom. Aan een sport leidsel. U zult u dat herinneren. Die zeeleeuw gaf weliswaar niets om records en was er evenmin op gebrand naar Dover te gaan,- maar hij deed het omdat hij vol gens zijn idéé slechts naar haringen streef de. Daar lokte men hem mee en men gaf'ze hem af en toe ook (hetgeen in elk geval aardiger is dan het gebruik van een kunsthaas bij honden-rennen). Ik ben nu ver van de Times afgedwaald, die immers de diepere betekenis van de Kanaalzwemmerij heeft willen belichten. Laat ik liever zeggen: suggereren. Want van Miss Florence Chadwick, door het blad gehuldigd als de charmante en wel geslaagde pionierster van de meer dan twintig Kanaal-candidaten, die thans ge reed staan om over te steken, komt het terecht bij de ontwikkeling van de zwem- techniek. Het vermeldt de trudgeon-slag, genaamd naar Trudgen, die hem reeds in Webb's tijd uit Zuid-Amerika impor teerde. Het vermeldt ook de crawl, kort na 1900 door een Australiër ontdekt: waar schijnlijk door hem geleerd van eilandbe woners in de Stille Zuidzee. Het merkt op dat de crawl tot zoveel betere tijden op de mijl en de honderd yards leidde en spreekt over de heilzame verbreiding van het zwemmen onder schoolkinderen. Allemaal waar en nu kunt ge denken dat Webb, Burgess, Michel en een aantal andere zwemmers (en zwemsters) dit door hun Kanaalzwemmerij hebben bevorderd, maar dat zegt de Times niet. Ik evenmin. De Times haakt die dingen alleen maar aan elkaar onder de titel „Channel crawl". Maar in dit land, bijvoorbeeld, valt onein dig meer verdienste voor de uitbreiding van het zwemmen toe aan de nagedach tenis van dr. W. E. Mei-ens dan aan de Kanaalzwemmers van Webb tot Florence Chadwick toe (en wie nog volgen zal). En de Engelsen zullen ook wel te rechter tijd een dr. Merens in hun midden gehad heb ben, die hen ertoe bracht zich in het natte element te leren voortbewegen. Met dat al blijft de Kanaalzwemmerij een mei-kwaardige zaak. Als zij zich in deze dagen in het buitenlandse nieuws doet gelden en er een opgewekte en koele noot in doet horen kan men daar in elk geval aan toevoegen, dat het overige nieuws zowel de opgewektheid als de koel heid mist. Kanaalzwemmen is zeker een geduchte en volhardende bezigheid. En er wordt niemand kwaad bij gedaan. R. P. De hulp aan Nederlandse vluchtelingen in Frankrijk In het laatste rapport der Commissie- Cieveringa wordt een oordeel gegéven over de heer Jacket, consul der Neder landen te Lyon, die Fransman is; over de heer Kolkman, die belast is geweest met de consulaire werkzaamheden te Perpig- nan en over de heer Testers, beheerder van het „Office neerlandais" te Toulouse. De heer Jacket heeft er ternauwernood het leven afgebracht. Zijn gezondheid heeft in het beruchte concentratiekamp bij Mauthausen sterk geleden. De commissie brengt hem de grootst mogelijke lof we gens het grote aantal vluchtelingen, dat hij op zijn kantoor met raad en daad ter zijde stond. De commissie spreekt als haar gevoelen uit, dat Nederland hem zeer grote dank verschuldigd is en verplicht is hem in hoge ere te houden. Over wijlen de heren Kolkman en Tes ters zegt het verslag, dat te hunnen aan zien de lof zó duidelijk en zó verre over heerst, dat er in redelijkheid, naar het de commissie voorkomt, geen verschil van mening meer kan bestaan, dat een hoge lijk prijzend oordeel' over hun gedrag tegenover c\g -uitgewekenen het enig juiste is. Beiden overleden in gevangenschap. Opstandigheid in Straatsburg Bitter commentaar in Assemblée die zich gedegradeerd voelt STRAATSBURG (ANP) Een verdere toespitsing van het conflict tussen de mi nisters en de parlementsleden in de Raad van Europa en het op de voorgrond treden van het probleem van Duitslands herbewa pening waren de voornaamste aspecten van de tweede dag van algemene discussies in Europa's Assemblée. De meeste sprekers, waaronder de Britse conservatief Boothby, de Fransen Bidault en Rcynaud, de Nederlander Serrarens en de Italiaan Bienvenuto, sloten zich aan bij André Philips scherpe veroordeling van de remmende invloed van het ministerscomité. Onderwijl besloten de ministers in de laatste zitting van hun comité uiteen te gaan tot in October om eerst dan, te Rome, de besprekingen te hervatten van een aan tal aanbevelingen der „kleine Assemblée", welke in dé loop van deze zitting door de algemene vergadering moeten worden be krachtigd. Dit besluit der ministers was nog niet bekend aan de sprekers, doch het ontketende na de zitting in de wandelgan gen een stemming, die wisselde tussen ver slagenheid en opstandigheid. De afgevaardigden hadden gehoopt, dat hun scherpe critiek de ministers ertoe zou brengen ten minste weer bijeen te komen aan het einde der vergadering van de Assemblée teneinde verdere vertraging te voorkomen. In plaats daarvan hebben de ministers, naar dê Ierse voorzitter van het comité aan de pers mededeelde, bepaald dat'in de periode tot October slechts hun plaatsvervangers bijeen zullën kunnen ko men. Het is te verwachten, dat deze om standigheid ertoe zal leiden, dat het mi nisterscomité in de komende dagen nog onvriendelijker zal worden toegesproken. Minister MacBride heeft onder deze om standigheden de zware taak op zich geno men het minisfei'iële standpunt in de As semblée te komen verdedigen. Deze taak zal, naar. hijzelf verklaarde, nog moeilijker worden doordat hij geen eenvormig ge zichtspunt der ministers kan voordragen aaixgezien de meningen der dertien minis ters 'van buitenlandse zaken verschillen. MacBride zal, zo zeide hij, in de Assemblée slechts „in algemene termen" kunnen spre ken. Behalve hij zal morgen ook Schuman voor het ..parlementaire" forum treden om over zijn plan te spreken. Treintje spelen. Ziehier enkele van de misnoegde uitin gen van de Assemblée jegens het ministe riële tempo: Boothby noemde het rapport omtrent de werkzaamheid van de ministers „een bood schap van wanhoop" etx „een getrouw beeld van de volle maat van onze misluk king". Bidault vroeg: „Gaan wij gedegradeerd Wórden tot eén.debating-club?" Serrarens meende dat de leden der As semblee worden behandeld „als kinderen die een spoortrein hebben gekregen maar er niet alleen mee mogen spelen". Reynaud riep dreigend üit: „Indien de ministers blijven weigeren en neen zeggen zullen vele leden der Assemblée zich ge noodzaakt voelen uit dit orgaan weg te lopen om zelf hun weg te vervolgen". Militaire gevaren, die dreigen voor Euro pa, overheersten ook gisteren het debat. In deze Eui'opese vergadering is „Korea" het meest gehoorde woord. Churchill slaag de er in nog voor hij aan het woord is ge komen, deze kwestie te verbinden met Duitslands militaire deelneming aan Euro pa's verdediging. Churchill trad de Duitse delegatie met open armen tegemoet. Hij nodigde de Duitsers uit tot een diner en zetté tweemaal een applaus in toen de Amerika paraat tegen aggressies type-Korea PHILADELPHIA (Reuter) De Ame rikaanse a.ssistent-minister van Defensie Griffith heeft op een vergadering van de „American Legion" verklaai'd, dat meer „invasies van het type-Korea" in andere delen van de wereld verwacht mogen wor den en dat Trumans plan voor militaire uitbreiding er op gericht is tegen derge lijke invasies paraat te zijn. Het nieuwe program voorziet in het onder de wapenen brengen van 2.100.000 man. De Koreaanse .crisis had de doorslag gegeven in het dilemma van het afwegen van zuiver mili- taire maatregelen tegen economische over wegingen. De belangrijkste tendenz in de Amei'ikaansë militaire politiek bestaat er in, dat men een gewapende macht hand haaft,- die „verschrikkelijke represaille maatregelen" kan nemen tegen een „vijand die ons aanvalt". eerste Duitse woordvoerder vanmiddag sprak. Dit alles wordt gezien als een aandui ding, dat de Britse staatsman van plan is Duitslands hermilitarisering te vragen. Dujtse mening In de wandelgangen liet de Duitse socia list Carlo Schmid verluiden, dat zijn groep ook bij een oproep van Churchill haar standpunt zal handhaven, dat enige mili taire rol van West-Duitsland niet wenselijk is en voor Europa gevaar van eexi uitdaging der Sovjet-Unie zou meebrengen. Daarentegen heeft de Duitse - christen democraat Gerstemaier gezegd: „Het spreekt vanzelf dat wij bereid zijn bij ver dediging van Europa van onszelf niet min der te vei'langen dan van ben, die met alles wat zij bezitten voor vrijheid' en gerechtig heid instaan. Wij vei'wachten. niet van anderen, dat zij ons verdedigen zonder dat wijzelf, onder gelijke en rechtvaardige voorwaarden daartoe onze bijdrage geven". Churchills applaus voor de Duitse spre ker werd slechts aarzelend door de As semblée gevolgd. Een aantal suggesties werd door ver schillende sprekers- gedaan onr üit het sta dium van „praten" tot het stadium van ..handelen" over te gaan. Reynaud. eiste wijzigingen in het statuut met betrekking tot het ministersco/nité.Vol- gens hem „het meest reactionaire orgaan in Europa". Het recht van veto moest daar worden afgeschaft en de beslissingen moes ten voortaan bij meerderheid vari stemmen worden genomen. Voorts moest 'de Assem blée volgens Reynaud voortaan tweemaal per jaar zitting houden. Reynaud wilde voorts een „minister van oorlog voor Europa met alle volmachten van een ministei-". Om deze figuur te vin den behoeven wij niet buiten de zaal te zoeken, zo zeide hij, glimlachend Churchill aanziend. Brits idee De Engelsman Boothby meende dat het uit moet zijn met de strijd over een „functionele" dan wel een „grondwette lijke" toenadering tot het Verenigd Euro pa. De door de continentale federalisten voorgestane „grondwettelijke schepping van de Europese Unie" moest volgens hem worden uitgeschakeld aangezien het ge bleken was, dat zij voor Groot-Brittannxë niet aanvaardbaar is. Opmars naar Tibet reeds drie weken aan de gang? HONGKONG (Reuter) In welinge lichte Chixiese kringen te Hongkong ge looft men, dat de gemelde communistische opmars xiaar de grens van Tibet ten min ste drie weken geleden begonnen is - en zeker voordat generaal Lioe Po-Tsjen, voorzitter van de militaire en administra tieve commissie voor Zuid-West-China vox'ige week verklaarde, dat Tibet spoedig zou worden „bevrijd". De berichten over een communistische opmars, zijn nog niet bevestigd. In Chinese kringen hecht men evenwel waarde aan een officiële communistische mededeling, dat stammen in de provincie Sinkiang de leden van het volksbevrijdingsleger ver welkomden. In genoemde Chinese kringen gelooft men niet, dat de twee kolonnes, die naar gemeld werd Tibet naderen, de grens in minder dan een maand kunnen bereiken. Om van daar in de hoofdstad. Lhasa te komen, zou nog een maand vergen. Door de gesteldheid van het terrein kunnen on mogelijk motorvoertuigen worden ge bruikt. Mexi neemt aan, dat de berichten over het opx-ukken van Chinese communistische colonnes naar Tibet, onderwerp uitmaken van diplomatiek contact tussen India en communistisch China. Intussen worden de berichten over de opmars te New Dehli met reserve ontvan- 'gen. Te New Delhi, dat in directe radio verbinding staat met de Tibetaanse hoofd stad, is nog geen enkele bevestiging van deze bexdchten binnengekomen en ook de Indiase ambassadeur te Peking heeft geen rapporten over deze kwestie gezonden. Mansan-eilanden in handen der Chinese communisten Door de Chixiese communistische autori teiten te Hongkong is bekend gemaakt dat zij thans alle eilanden aan de monding van de Parelrivier in de Chinesche pro vincie Kwangtoeng beheersen. Deze tussen Hongkong en Macao gelegen eilanden staan bekend als de Mansan-groep. Pressie van Salazar In een gesprek met een Portugees blad heeft de Portugese pi-emier Salazar ver klaard, dat de vorm en de waarde van Portugals bijdi-age tot de veiligheid van Europa afhangen van de totstandkoming van een wijziging in het standpunt van de UNO ten aanzien van Spanje. Het woord is aan Otto Weiss: „Goed dat je mij daaraan herin nert", zegt dikwijls iemandmet het vaste voornemen de zaak op nieuw te vergeten. De beschieting van het KNIL-kamp op Makassar rr Twee Nederlandse schepen met repatrieerende troepen in reserve gehouden Jongdok en Kigie vielen echter (Reuter) - De Noord-Koreaanse radio te Pyongyang heeft toegegeven, dat de opmars der Noord-Koreanen. langs het. front van de Naktong tot staan is ge bracht door „hardnekkige" tegenstand van de Amerikaanse strijdkrachten. In het Zuiden voeren de Amerikanen tegenaanvallen uit, doch de Noordelij ken zetten hun opmars'in dit gebied voort ondanks bombardementen van vlooteenheden, aldus dit radiobericht. Noord-Koreaanse strijdkrachten heb ben Woensdagavond Jongdok ver overd en vandaag Kigie, resp. 40 kilo meter ten Noorden en 10 kilometer ten Westen van Pohang, de belangrijke havenplaats'aan de Oostkust. Eenheden van de eerste Amerikaanse cavaleriedivisie hebben een hevige tegen aanval ingezet tegen een bruggenhoofd der Noord-Koreanen op de Oostelijke oever van de Naktong ten Zuiden van Waegwan. Zij vernietigden twee compagnieën en dron gen anderen naar de rivier terug, aldus berichten van het front. Verkenningsvlieg tuigen melden, dat bij een aanval op een bruggenhoofd der Noordelijken ten Noor den van Waegwan drie Noord-Koreaanse compagnieën over de rivier op de vlucht werden gejaagd. Reuters correspondent bij het hoofd kwartier van genex-aal MacArthur in Ko rea meldt: „Het is thans duidelijk dat de Noord-Koreanen van plan waren uit vier richtingen het gehele, nog door de Ameri kanen en Zuid-Koreanen bezette gebied aan te vallen, met de bedoeling hen de zee in te drijven. Het Amerikaanse offensief begon enkele uren voordat de Noordelijke aanval zich volledig had kunnen ontwik kelen. De situatie-' is nu als volgt: twee aanvallen der communistische troepen ont- In de Koreaanse oorlog bewijzen helicoptères belangrijke diensten bij de bevoorra ding van ide Amerikaanse troepen en het vervoer van gewonden. Hier landt een hefschroejvliegtuig bij een vooruitgeschoven post van mariniers hoog-in -de bergen van Zuid-Korea. wikkelen zich gunstig en twee ongunstig voor hen. In de Noor d-O ostelijke frontsec tor zit het de Noordelijken mee. Hun ver rassende aanval in de richting van Pohang is tot dusverre geslaagd. Noordelijk-centraal front: Be trekkelijk snelle Noordelijke vorderingen. Reeds enkele dagen geleden zijn de in dit gebied strijdende Zuid-Koreaanse troepen volgens opzet achter de' Naktong terug ge trokken. Z u i d-W e s t e 1 ij k front: Alle Noord- Koreaanse aanvallen zijn afgeslagen en de Amerikanen hebben een offensief ingezet, waarvan het doel, volgens het militaire axioma, in de eerste plaats is de vijand te vernietigen, waarna terreinwinst vanzelf komt. In de eerste fase van deze aanval is terreinwinst dus niet strikt noodzakelijk. Gemeld wordt dat de Noord-Koreanen thans' hun derde divisie keurtroepen, die zich in het gebied van Koemtsjon bevond, naar het Zuid-Westelijke front dirigeren, hetgeen een verzwakking waor hun front sector betekent. Aanval op Tsjindjoe De Noordelijken treffen voorbereidingen om. Tsjindjoe te ontruimen, dat door een Amerikaanse opmars in cle vorxn van een „drietand" wordt bedreigd. Het grootste gevaar voor de geallieerde troepen komt thans uit het Noorden. Zou- dexi de Noordelijken erin slagen hier, in de omgeving van Taegoe, een doorbraak te forceren, dan zouden zij hun offensief tegen Poesan kunnen voortzetten door goed begaanbaar terrein en langs een hoofdweg, die van oudsher voor legerop- marsen is gebruikt. Indien de Noordelijke geallieerde flank onder de aanvallen der communistische troepen plotseling zou instorten, zou het grootste gedeelte der Zuid-Koreaanse troe pen zijn afgesneden en het zou de Ameri kanen dwingen hun verdedigingslinie langs de Naktong i:x Zuidelijke richting te ver plaatsen, om het hoofd te bieden aan een aanval in de rug. Het schijnt echter vrijwel vast te staan dat de Amerikaanse troepen in het ergste geval in staat zullen zijn in een gebied rnet een straal van 55 kilometer rondom Poesan stand te houden, waarbij hun flan ken zouden worden gevormd door de delta van de Naktong en een krachtige Noorde lijke verdedigingslinie". Monetair evenwicht Volgens een door de organisatie voor Europese economische samenwerking ge publiceerd rapport hebben de meeste West-Europese landen thans een redelijk evenwicht bereikt tussen inflatie en defla tie. Deze conclusie werd bereikt door een werkgroep van deskundigen, die de inter ne financiële situatie van de 16 leden- landen der O.E.E.S. hebben bestudeerd. In het rapport wordt er voor gewaar schuwd, dat grotere uitgaven voor de ver dediging de bereikte vorderingen te niet zouden kunnen doen indien men er niet de 'uiterste zorg voor draagt de economi sche p.olitiek als geheel te combineren met de normale gevolgen van dergelijke uit gaven. Te Makassar was gistermorgen volgens zeer betrouwbare inlichtingen de toestand rustiger geworden. De beschieting door vaartuigen van de Indonesische zeemacht, die in de haven van Makassar liggen, op het kampement van het KNIL, dat aan de zee grenst, werd gisteren nog de gehele dag voortgezet. Het mitrailleren vanuit de lucht door Mitchell-bommenwerpers van de Indonesische luchtmacht duurde even eens voort. De besprekingen over het sta ken van het vuren tussen kolonel Kawi- larang en de genei-aal-majoor Scheffelaar zijn wel begonnen, doch het. staken van het vuren is fox-meel nog niet ingegaan. De verwachting bestaat, dat de gevechten zeer spoedig zullen eindigen, doch de labiele en gespannen situatie zal nog wel enige tijd aanhouden. In de kringen van de RIS vernam Aneta, dat de regering der RIS via de Hoge Com missaris van Indonesië in Den Haag, aan de Nederlandse regering, een formeel pro test heeft ingezonden. Dit protest geldt het zenden van de „Kortenaer" zonder toestemming van de regering der RIS, het geen volgens deze regeling in flagrante strijd is met het militaire accoord van de Ronde Tafel-conferentie. In het protest- wordt het onmiddellijke terugtrekken van de „Kortenaer" geëist. Protest van de RIS In kringen der RIS heeft het zenden van de „Kortenaer" grote verontwaardiging ge wekt. Men neemt daar niet aan, dat de „Kortenaer" uitsluitend van Soerabaja is vertrokken om de verbindingen tussen ge- raal Scheffelaar en dr. Hirschfeld te ver zekeren, zoals in het Nedeiiandse commu niqué alhier werd medegedeeld. Men ver onderstelt namelijk in de kringen der RIS, dat de „Kortenaer" wel degelijk opdracht had om, indien nodig, te schieten. Van de zijde van dr. Hirschfeld kon Aneta hier omtrent geen commentaar vei-ki-ijgen. Van Nederlandse zijde is aan de Unci formeel verzocht haar bemiddeling te ver lenen, hetgeen door de Unci is aanvaard. Zoals reeds werd gemeld, zijn de hoofden van het corps militaire waarnemers naar Makassar gezonden, doch nadere berichten over de vorm van interventie door de Unci ontbreken nog. Nederlands commentaar Naar aanleiding van het communiqué van de regering der RIS, waarin gezegd wordt, dat van de Nederlandse regering een nadere verklaring wordt verwacht om trent het zenden van de „Kortenaer", heeft een woordvoerder van de Nederland se regering heden medegedeeld, „dat het kabinet op het ogenblik overweegt of een dergelijke vex-klaring moet worden gege ven". Een bijzondere medewerker seint ons heden nader uit Soex-abaja: Uit betrouwbare bron vernemen wij dat generaal Scheffelaar de mannen vaix het voormalig K.N.I.L. te Makassar volledig in de hand heeft. Zij bevinden zich in hun eigen kampement, waaromheen een veilig- Weer radio-loze uren in de wintermaanden Het bestuur van de Nederlandse Radio Unie heeft besloten, dat de zenders Hil versum I en Hilversum II van 13 Novem ber tot 26 Januari tussen 7.30 en 8.30 en tussen 16.30 en 18.00 uur niet zullen uit- zendexx. Deze maatregel is, evenals het vorig jaar, genomen teneinde op zg. spits uren het verbruik van electriciteit te be perken. heidsgordel is gelegd, en deden gisteren al leen nog maar af en toe tegenaanvallen omdat zij voortdurend nog werden aange vallen door de Apris. De order „staakt het vuren" is namelijk ixiet uitgevoerd. Overste Sentot van de staf van koloixel Kawilarang, die contact zou opnemen met de UNCI, is gedurende drie dagen onvindbaar geweest, hetgeen er toe geleid heeft dat de order „staakt het vuren" niet tot zijn recht kwam. Bij aankomst van de „Kortenaer", in de middag van 8 Augustus, lagen er nog twee korvetten, die onder commaixdo van de Apris staan, op de stad te vuren. Na het verschijnen van dc „Kortenaex-" werd het vuren gestaakt en werden de hoezen over de kanonnen getrokken. De troepensclxepen Waterman en Zuider kruis, met troepen voor Nederland uit Ba- Iikpapan en Soerabaja, worden op het ogen blik in Soerabaja vastgehouden op Neder- laixds bevel. Officieel is de reden van dat oponthoud onbekend, doch het is duidelijk dat zulks geschiedt met het oog op de ge beurtenissen in Makassar. Nog steeds zijn alle verbindingen met Celebes vex-broken, ook voor de scheepvaart De Kota Baroe van de Koninklijke Rotter damse Lloyd, die hedenmorgen ie Soerabaja werd verwacht, is om tot dusverre onbe kende redenen niet aangekomen. Veiligheidsraad zoek) nieuwe weg uit Korea-impasse Vandaag besloten zitting Na een bijeenkomst in het gebouw van de Britse UNO-delegatïe te New York, waaraan alle leden van de Veiligheidsraad behalve de Russische en de Joegoslavische afgevaardigden deelnamen, is Malik uitge nodigd, in een besloten Raadszitting over leg te plegen over de procedure-kwesties. Deze uitnodiging heeft Malik principieel aanvaard. De besloten vergadering, die zal gehouden worden voor de openbare ver gadering van de raad, vindt reeds heden plaats. Naar verluidt zou men Malik in deze bijeenkomst op tactische wijze mee delen, dat de meerderheid der afgevaar digden de beste methode tot het tegengaan van „de Sovjet-Russische obstructïe- politek" ziet in het vinden van argumen ten om tijdens de duur van het Sovjet voorzitterschap (tot eind Augustus) geen zitting van de Veiligheidsraad meer te houden. Harriman en MacArthur over kwestie-Formosa (Reuter). Averell Harriman, de speciale adviseur voor Buitenlandse Zaken van president Truman, is per vliegtuig te Washington uit het Verre Oosten terug gekeerd. Hij zeide, dat er „absoluut geen verandering was gekomen in de Ameri kaanse houding ten aanzien van Formosa en de Chinese nationalistische regerjng. De Amerikaanse regering was er van op de hoogte geweest, dat generaal MacArthur een bezoek aan Tsjang Kai Sjek zou brengen. Indien een Chinees- communistische inval op Formosa werd gedaan, zou deze naar de mening van Harriman tot staan worden gebracht. In een Donderdag bekend gemaakte verklaring zegt MacArthur, dat zijn reis naar Formosa op kwaadwillige wijze is uitgelegd door „hen, die in het verleden steeds een defaitistische en verzoenende politiek hebben gepredikt". Hij zegt dat zijn reis louter militaire aangelegenheden betrof. Er bestond geen wrijving tussen zijn hoofdkwartier en Washington en de samenwex-king was nooit beter dan thans. HET WEER AFGEBEELD De diepere depressie, die gisteren ten Westen van Ierland werd aangetroffen trok verder in Noordelijke richting en ligt thans bij IJsland. Zij werd iets minder diep en het omgevende stormveld nam ook wat af. Boven Scandinavië handhaafde zich een langgerekt gebied met hogere barometerstanden, waarvan een uitloper zich naar de Balkan uitstrekt. Het oude koudefront van de depressie bij IJsland naderde vannacht uiterst langzaam over de Noordzee naar het Oosten, het brengt nu bijna nergens meer neerslag. Voort gaande barometerstijgingen over Spanje en Zuid-Frankrijk hebben tengevolge, dat er een verbinding tot stand komt tussen 't hoge drukgebied bi} de Azoren en het hoge drukgebied boven Scandi- naviëi ooxooooaocooooooooococoboocccoxoocooKcocoooo Weerbericht WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Veranderlijke bewolking met hier en daar een regenbui. Meest zwak ke verandex'lijke wind, Weinig ver andering in temperatuur. 11 Augustus: Zon op 5.16 uur, onder 20.13 uur Maan op 1.51 uur. onder 19.45 uur Hoog en laag water In IJmuidcn Donderdag 10 Augustus: Hoog water: 1.03 en 13.45 uur. Laag water: 8.53 en 21.27 uur. Vrydag 11 Augustus: Hoog water: 2,07. en 14.35 uur. Laag water: 9.58 en 22.24 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1