Tins Bernhard bezocht zomerkamp van zeekadetten in Nieuw Loosdrecht Twee zwervers voor de Haarlemse Rechtbank Gemeenschap in Israël staat op de voorgrond De radio geeft Zaterdag PANDA EN DE MEESTER EDELMAN Wereldnieuws Vrijdag 11 Augustus 1950 2 Jongens van veertien tot achttien jaar worden vertrouwd gemaakt met alles wat met de zeevaart verband houdt In de sloepenhaven „De Boomhoek" van de Koninklijke Marine in Nieuw Loosdrecht hor:; thans een grote drukte. De marine heeft deze haven ter beschikking gesteld van het zeekadettenkorps, dat er zijn eer ste zomerkamp houdt. Dit korps heeft thans in Amsterdam, Gouda, Maassluis en Den Kaag afdelingen. Ruim tachtig Nederlandse zeekadetten met als bijzondere gasten een groep van 28 Britse zeekadetten, afkom stig van het uit 1856 daterende korps uit Southend on Sea, brengen in dit kamp veertien dagen door. Het zeekadettencorps is in 1946 op initia tief van de toenmalige minister van Marine ingesteld. 'Wie zou denken, dat de jongens, die eraan deelnemen, zich daar door aan marine of koopvaardij verplich ten, vergist zich. Er is geen sprake van enige werving. Slechts als zij zulks gaarne na een vierjarige zeekadettenopleiding wensen, worden zij geholpen om een plaats bij marine of koopvaardij te krijgen. De bedoeling van dit werk is jongelui van om streeks 14 tot 18 jaar vertrouwd te maken met de zee, hei zeilen, de scheepsbouw en alles wat daarmee te maken heeft. Ruim een jaar geleden is men op zeer eenvoudige wijze in enkele plaatsen van ons land begonnen. Het korps ondervindt veel steun van de zijde der marine.. Het heeft grote behoefte aan instructeurs, oud zeelieden van marine of koopvaardij, die bereid zijn veel vrije tijd voor dit speciale, maar zeer attractieve jeugdwerk te geven. Elke jeugdorganisatie, van welke richting ook, kan zelf zulk een zeekadettenkorps stichten, waarbij slechts de technische lei ding centraal is en men van die zijde grote medewerking zal ondervinden: beschik baarstelling van matrozenpakken en van materiaal als sloepen. Voor de financiën moet in eigen kring, door giften en kleine contributies, worden gezorgd. Slechts in bijzondere gevallen, zoals met dit zomer kamp, dat voor alle jongens kosteloos is, wordt door de centrale leiding steun ge geven. Het Loosarechtse kamp is door de marine ter beschikking gesteld. Het mari ne-opleidingskamp Hilversum, dat bij de Loosarechtse plassen is gelegen, heeft ge zorgd voor een grote barak voor de ruim honderd jongens, voor voeding en amuse ment. Men werkt volgens een „vierjarenplan". Omstreeks hun veertiende jaar komen de jongens bij het zeekadettenkorps, waar zij op een enkele avond in de week en des Zaterdagsmiddags steeds in hun vrije tijd dus in theorie en practijk met de eerste kennis op dit terrein worden ver rijkt. Blijken zij er belangstelling voor te hebben dan worden zij enkele maanden later matroos 2de klasse en krijgen een uniform met een oud koggeschip als em bleem op de mouw. In de loop van de vier jaren klimmen zij via matroos le klasse op tot kwartiermeester en op de duur tot assistent-instructeur. Het zeekadettenkorps staat open voor jongens van elk milieu en elke richting, mits plaatselijk het initiatief tot oprichting van een afdeling wordt'genomen. Bezoek van Prins Bernhard Donderdagmiddag heeft Prins Bernhard een bezoek gebracht aan het kamp van de zeekadetten in Nieuw Loosdrecht. - In een toéspraak zeide de Prins, die vóór dit werk bijzondere belangstelling koes tert, dat hij hoopte, dat de gehele Neder landse jeugd met het werk van hei zee kadettenkorps vertrouwd zou raken en in vele andere plaatsen in Nederland afdelin gen van het korps zullen worden opgericht. Ook richtte de Prins zich tot de Engelse gasten, die hij nog enige prettige dagen in ons land toewenste. Vervolgens begaf de Prins, die ontvangen was door de inspecteur van het zeekadet tenkorps, de luitenant ter zee tweede klasse ADVERTENTIE J. van Heusenvelt en de commandant van de Engelse groep, lieutenant M. A. Stock van de Royal Navy Volonteers Reserve, zich naar de aanlegsteiger om een parade van de zeekadetten af te nemen. De jongens voeren in een zestal sloepen voorbij de steiger, waarbij met het „rie men hoog" aan de Prins de eerbewijzen werden gebracht. Kinderen mishandelden hun vader De Rotterdamse rechtbank heeft de 19- jarige expeditieknecht J. H., de 18-jarige timmerman J. J. H. en de 21-jarige fabrieksarbeidster A. H., allen uit Rotter dam, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 12 maanden met aftrek, waarvan 8 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar, wegens het medeplegen van zware mishandeling, de dood tengevolge hebbende. Hun was ten laste gelegd dat zij op 1 Mei van dit jaar bij een huiselijke twist hun vader, een 48-jarige donkeyman, die vaak beschonken thuiskwam en clan ruzie maakte, te hebben mishandeld, ten gevolge waarvan de man is overleden. Wegens een geslaagde en een verijdelde inbraak In de zitting van de Arrondissements- Rechtbank stonden Donderdagmorgen twee jeugdige zwervers terecht, A. B. en G. S., met een reeds danig toegetakelde kerfstok. Ze waren volgens de tenlastelegging in de nacht van 21 Juni 1950 op pad geweest in Koog aan de Zaan. Na een inbraak in een woning die hun een scheerapparaat, een bedrag van 95 gulden, een beurs, een zil veren horlogeketting, sigaren en sigaretten en vele andere voorwerpen opleverde, probeerde het tweetal eën huis in Zaandijk binnen te dringen. Terwijl ze daarmee doende waren, kwam de bewoner hen storen. De Officier, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, eiste tegen beide twee jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest. Het zwerversbestaan dat beide verdach ten tot nu toe hebben geleid werd uitvoe rig toegelicht door hun verdedigers, mr. A. P. D. V. van Löben Seis en mr. J; A. F. C. ten Bokkel. De onhandigheid, waar mee de inbraken zijn gepleegd, wijzen er volgens de eerste raadsman toch wel op, dat de voornaamste drijfveer tot deze delicten de zucht naar sensatie is geweest. Beide beklaagden hebben de wens te ken nen gegeven hun leven te beteren. Ook mr. Tijdens het parade-varendat door de Prins en de andere gasten vol belangstelling werd gadegeslagen. De Nederlandse kolenproductie in Juli De Nederlandse kolenproductie bedroeg in Juli 1.030.000 ton (Juni 1.031.000 ton). De gemiddelde productie per werkdag was 39.600 ton. De invoer van kolen in Juli bedroeg 38.300 (102.900) ton uit Engeland: 37.500 C90.000) ton uit België en Frankrijk en 325.100 (313.200) ton uit Duitsland. Verschillende soorten nederzettingen bieden elck wat wils HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 10.00 Medische causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor arbeiders in continu bedrijven. 11.35 Piano. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Hawaiian muziek. 13.00 _Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Voor de jeugd. 1-4.20 Platen. 15.00 Boekbespreking. 15.15 Kamerorkest. 16.00 „Van de wieg tot het 'graf'. 16.15 Orgel. 16,45 sportpraatje. 17.00 Platen. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Toespraak 18.20 Platen. 18.40 Zang en piano. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 „Men sen in Amerika", causerie. 19.45 „Passepar tout". 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Tiroler muziek. 20.45 Platen. 21.45 Actuele oroblemen. 22.00 Sextet. 22.30 Voordracht. 22.45 Accordeon. 23.00 Muziek. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7 30 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 10.00 Voor kinderen. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Orgel. 12,00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.50 Reportage. 13.00 Nieuws, 13.20 Amuse mentsmuziek. 14.00 Jongenskoor. 14.25 Har monieorkest. 14.50 Kroniek van letteren en kunsten. 16.25 Amusmentsmuziek. 16.00 Pla ten. 16.20 Luchtvaartcauserie. 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans". 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Reportage. 18.15 Platen. 18.20 Weekoverzicht. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 Platen. 19.35 Pianoduo. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone min 20.12 Platen. 20.15 Lichtbaken. 20.40 P'i-en. 20.43 Gevarieerd programma. 21.00 p. en 21.45 Puzzle. 21.55 Lichte muziek. IV "3 Indonesisch commentaar. 22.45 Avond- 2 1 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in •O Platen. p M. r j. 12.30 Weerbericht. 12.32 Lichte 13.09 Nieuws. 13.15 Platen. 14.C0 14 10 Platen 15.00 Documentaire. 15 Lichte muziek. 16.00 Zang. 16 15 Platen. 16 :5 Platen. 17.CO Nieuws. 17.10 Accordeon. 17.25 Jazz. 17.55 Economisch overzicht. 18.00 Jazz met commentaar. 18.30 Voor sold-m. 19.00 Nieuws. 19.25 Feuilleton. 19.35 „Capric cio". opera. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Orkest. 22.50 Piaten. 23.00 Nieuws. 23.05 Jazz. 23.30 Lichte muziek. (door dr. E. van Raalte) Een van de verschijnselen, die me mis schien wel het meest getroffen hebben in Israël, was de belangrijke plaats door de gemeenschap ingenomen. Let wel van een kunstmatig van bovénaf opgelegde dwang aan de individuen is geen sprake. Wie bij voorbeeld er de voorkeur aan geeft, en daartoe de gelegenheid ziet, individueel landbouw te bedrijven en om dit te doen in die nederzettingen, welke niet in de eerste plaats op gemeenschapsleest ge schoeid zijn, is daartoe volkomen wij. Iets anders is, dat de omstandigheden veelal de voorkeur doen uitgaan naar het aan het werk trekken in gemeenschaps-nederzet- tingen. Het type van nederzettingen, waar bij wijze van spreken alles op gemeenschaps grondslag gebeurt, heet Kibbutz of Kwut- .sah.-In de Kibbutz -pleegt, op, zichzejf het aantal .van hen,, die daar kunnen of-mogep intrekken niet bij voorbaat-beperkt te zijn, terwijl dit daarentegen wel het geval is met de Kwutsah, waar men meestal niet meer dan 300 mensen toelaat. In beide ge meenschappen wordt men maar niet zo in eens voor goed aanvaard. Eerst moet er een proeftijd worden doorgemaakt, en wanneer dan de gemeenschap, die over een aantal kwesties in haar geheel kan vergaderen, van oordeel is, dat de aspirant in het milieu van de nederzetting past, dan verwerft hij het lidmaatschap. In de Kibbutzim en in de Kwutsah's hebben de gezinnen als regel een eigen, hoogst eenvoudig, slaap-'tevens -zit vertrek. Het wassen gebeurt in de daarvoor aange brachte gemeenschappelijke inrichtingen, eten doet men ook gezamenlijk in het ge meenschapshuis, waar verder bijeenkom sten worden gehouden, ook op het gebied van ontspanning, al laat het harde wer ken daartoe niet zo heel veel tijd. De Sabbath is, ook al moge de overgrote meerderheid van de Israëliërs op net ogen blik vrijzinnig zijn, de algemene rustdag. Op het ogenblik: want met de stroom van nieuwe immigranten uit landen om de Middellandse Zee komen vele duizenden orthodox-gelovigen binnen. Overigens stip ik hier meteen aan, dat de orthodoxe partij, schoon haar aanhang niet meer dan tien procent van de kiezers bedraagt, deel uit maakt van de coalitie-regering, waarin zij, gezien haar getalssterkte zelfs een oneven redig grote invloed uitoefent. Dit geeft zo nu en dan wel tot verwikkelingen aanlei ding, maar de socialisten, die de sterkste partij zijn, kunnen toch niet buiten de samenwerking met de orthodoxen. Ik keer terug naar de nederzettingen om nog even aan te stippen, dat in het hier vernielde- type de vrouwen evenzeer als de mannen een dagelijkse arbeidstaak hebben in belangrijke mate bepaalt het dage lijks bestuur of de daarvoor aangewezen leiders de werkverdeling zodat het be grijpelijk is, dat de kinderen overdag aan de zorgen van de gemeenschap zijn toever trouwd. Zij plegen allen in de daarvoor bestemde kinderhuizen, waar natuurlijk de nodige verzorgsters aanwezig zijn, te slapen. Zodra de kleintjes een half jaar oud zijn, krijgen de ouders de gelegenheid ze in hun vrije uren, dus onder meer 's avonds, bij zich te nemen. Het ware dan ook verkeerd te menen, dat er eigenlijk geen contact tussen ouders en kinderen bestaat en deze helemaal buiten hen om, overgelaten aan wat er in de gemeenschap voor hen wordt gedaan, zouden opgroeien. Laat ik hieraan nog toevoegen, dat ik al eens de niet onjuiste opmerking heb horen maken, dat, wel beschouwd de overdag Examens hoofdakte Voor de hoofdakte zijn te Haarlem ge ëxamineerd voor gedeelte A 8 candidaten. Geslaagd zijn de heren: R. Buter te Am sterdam; H. Koopmans te Leiderdorp. Een candidaat móet herexamen doen. Voor gedeelte B zijn 6 candidaten ge ëxamineerd. Geslaagd zijn de heren: C. J. van der. Hoek te Amsterdam en H. J. Muris te Roelofarendsveen. handenarbeid Te Haarlem zijn geslaagd de dames: A. M. Lechner, B. L. Dinges, M. C. Krimp, H. Kruyt, M. J. W. Limonard, M. P. Mars, L. M. Smits, M. Ch. Veen. M. G. van Weeren, A M. Willemsen. L. Ch. Wijnberg, de heer J. Roschar. Afgewezen: zich met hun werk, veelal buitenshuis bezig houdende mannen in Europa en elders, heus niet veel meer van hun kin deren zien dan de vaders in de Kibbutzim. Terloops dit: ik heb het nu alleen over hen, die in de landbouw of fruitteelt werk zaam zijn, want in de steden doet zich fdit verschijnsel niet voor. In de Kibbutzim, waar de beloning voor de arbeid, daar geheel ten behoeve van de gemeenschap verricht, bestaat in onderdak, voeding, zonodig kleren en andere ver zorging, verdient men dus geen geld. Alleen indien in geval van noodzaak een reisje moet worden ondernomen, alsook in de toegestane vacantie krijgt men geld uit de gemëerischapskas. Datgene wat de ge meenschap voortbrengt en niet voor eigen gebruik nodig heeft, verkoopt zij en de op brengst daarvan levert geld voor de ge- meenschapskas op. De economische >vel- hfand-Vari dé "Kibbutzim, die ih Hét dlge- meen wat1 grootte betreft niet de 1000 per sonen' overschrijden," eer* geringer vhn óm- vang is, loopt veel uiteen. Ik heb er zelfs ook zeer welvarende bezocht, die zelfs min of meer tevens op industrieel gebied wat presteerden en denk onder meer aan een enkele Kibbutz, die een goed florerend rusthuis exploïteerdé, door de Kibbutz zelf in het leven geroepen, waar de gasten hun pension betalen en leden van de Kib butz het bedrijf doen lopen. Individualistischer Ten dele meer individualistisch leven heerst er in de Meshek shitufi. In zoverre namelijk, dat de gezinnen in het eigen ver trek eten, de kinderen thuis hebben en moeder de vrouw dan ook slechts een ge deelte van de aag gemeenschapsarbeid verricht, waarvan het aantal uren samen hangt met het kindertal dat zij heeft. Hier bestaan ook een soort winkeltjes, waar men met intern geld kan betalen, terwijl daar naast voor een bepaald gedeelte de arbeid ook nog met gewoon, alom gangbaar, geld betaald wordt. Tenslotte is er dan het meest individuele soort, te weten de Moshav ovdim, ik mag misschien wel zeggen een dorpsgemeen schap, waar de mensen hun eigen, zij het meestal ook heel beseheiden huisjes be wonen met een door hen zelf bewerkt eigen stukje land. De opbrengst daarvan wordt coöperatief voor het dorp verkocht. Naar gelang men zelf voor die verkoop producten levert, ontvangt men een daar aan evenredige hoeveelheid geld als be taling, terwijl voorts ook allerlei inkopen voor het dorp coöperatief gebeurt en het gebruik van de landbouwwerktuigen in zekere zin gemeenschappelijk genoemd kan worden. Is de buurman door ziekte ver hinderd te werken, dan valt men daarvoor Als individualistische Nederlander denkt men natuurlijk, dat de laatstvermelde vorm van nederzettingen toch wel het aan trekkelijkst is en het schijnt ook, dat in het bijzonder bij de uit Nederland afkom stige mensen in Israël op den duur een trek in die richting wel waarneembaar is. Toch viel het4 me op, dat ik herhaaldelijk van nu in Israël als pioniers arbeidende landgenoten vernam, dat het gemeen schapsleven en de idee, die daaraan juist ook ten grondslag ligt wel heel veel be koring heeft, nog afgezien hiervan, dat in zeker opzicht de mensen in de commune nederzettingen minder persoonlijke zorgen hebben. Laat ik hieraan nog toevoegen, dat het mij verder opviel, hoe ik van een uit Nederland afkomstig vrouwtje, woonach tig in een Moshav ovdim, kon vernemen, dat soms haar hart weer trok naar de Kib butz. Want daar leefde men veel meer samen omderwille van het gemeenschappe lijke doel, de nederzetting tot grotere bloei te brengen, terwijl daar ook veel meer saamhorigheidsbesef viel'waar te nemen! Ten Bokkel pleitte voor clementie voor een der verdachten, G. S., die nog een jaar in het rijksopvoedingsgesticht te goed had, Uitspraak op 24 Augustus. Kaashandel krijgt 4000.— boete Voor de economische politierechter te Alkmaar stond terecht de directeur van een handel in zuivelproducten te Bergen. Hem was ten laste gelegd, dat hij het Monopolie- besluit Voedselvoorziening en Zuivelver- ordening had overtreden bij de export van 5000 kilogram kaas naar Cuba en Vene zuela. Hét exportmonopolie van kaas berust bij het Bedrijfschap Zuivel, dat aan exporteurs vergunningen verleent. Een dergelijke ver gunning was door de N.V. aangevraagd, maar diende voor export naar de Ver enigde Staten en niet naar Cuba cn Vene zuela, waarheen de export van deze 5000 kilogram in feite geschiedde. De N.V. zou de bedoeling hebben gehad hiermee de be schikking te krijgen over tien procent van het ontvangen dollarbedrag, dat op geoor loofde wijze door cleviezenbanken wordt gekocht en met Nederlands geld betaald wordt. Deze exportdollars zijn echter meer v/aard dan de normale dollarprijs en de N.V. ontving dan ook voor de dollars 6,25 per stuk. Door deze dollars aldus te reali seren kon de N.V. haar exportartikel in Cuba en Venezuela aanbieden voor dezelfde prijs als waarvoor sommige collega's hun kaas offreerden en voor een lagere prijs als jaren lang in deze gebieden ingevoerde firma's konden bedingen. De kaas zou naar Cuba en Venezuela zijn vervoerd met schepen, die via New York vieren. De scheepspapieren zouden dan niet in over eenstemming zijn geweest met de export papieren, doch een controle, die dat aan het licht kan brengen, bleek volgens de verklaring van een der verbalisanten niet wel mogelijk. De secretaris van de Vakgroep Groot handel in Kaas verklaarde dat de N.V. als een bonafide bedrijf bekend stond en dat deze manier van zakendoen ook bij andere bonafide bedrijven werd aangetroffen. De Officier van Justitie noemde deze manier van zakendoen zeer listig en sprak van unfaire concurrentie. Lettende op de strafwaardigheid van het delict en op de verkregen winst eiste de officier een boete van 7500, te vervangen door een hechte nis van 3 maanden, te ondergaan door de directeur. Na het pleidooi van mr. H. Thunissen, die aanvoerde, dat de N.V. al met deze praktijken was opgehouden, voor zij waren ontdekt, veroordeelde de economische politierechter de N.V. tot een boete van 4000, te vervangen door 3 maanden heeh- tenisstraf voor de directeur. ADVERTENTIE Bertha Hertogh is nog geen veertien jaar De vader van Bertha Hertogh heeft aan de Nederlandse consul-generaal te Singa pore een uittreksel uit de Burgerlijke Stand van Bandoeng gezonden, waarin staat dat Bertha 24 Maart 1937 in Tjimaihi geboren is. Bertha is dus thans dertien jaar. Op Malakka moet een meisje veertien jaar zijn om te mogen trouwen. De Nederlandse zaakgelastigde te Londen heeft bij de Engelse secretaris-generaal van Buitenlandse Zaken geïnformeerd naar de mogelijkheid van interventie van de Britse regering in de zaak-Bertha Hertogh. Het Britse ministerie van Koloniën heeft aan de gouverneur van Singapore verzocht een rapport over deze aangelegenheid uit te brengen en in het bijzonder een onderzoek in te stellen naar haar leeftijd. Straaljager maakte noodlanding Een Meteor-straaljager van de vlieg- school van de luchtstrijdkrachten op Twente heeft Donderdagmiddag omstreeks 5 uur wegens brandstofgebrek een nood landing gemaakt ten Oosten van Oldenzaal, 500 meter over de Duitse grens. Het vlieg tuig werd zeer licht beschadigd. De piloot kreeg geen letsel. Passagierslijst van troepenschepen Op onze kantoren ligt ter inzage een gecombineerde passagierslijst van de troepentransportschepen „Skaugum", „Groote Beer", „Tabinta" en van het passagiersschip „Johan van Oldenbar- nevelt", dat ongeveer honderd leden der Koninklijke Marine aan boord heeft. Deze vier schepen komen alle naar Amsterdam. De „Skaugum" arriveert daar vermoedelijk op 15 Augustus; de „Groote Beer" en de „Johan van Olden- barnevelt" vermoedelijk op 17 Augustus en de „Tabinta" vermoedelijk op 18 Augustus. haringaanvoer lager Tot en met 30 Juni 1950 werden in Neder landse havens volgens opgave van de dienst der Nederlandse Haringcontröle in totaal aangevoerd aan gezouten haring 28.034 kantjes tegen 45.195 kantjes in de eerste helft van 1949, De opbrengst heeft bedragen f 2.167.285 tegen vorig jaar f3.361.221. De gemiddelde prijs per kantje bedroeg f77,31 tegen vorig jaar f74,37. Binnenkort is de benoeming te venvach ten van de heer A. M. L. Winkelman tot ambassadeur te New Delhi. De heer Winkel man. die op het ogenblik met verlof in Europa vertoeft, bekleedde tot voor kort de post van consul-generaal der Nederlanden te Singapore. 60. Panda had gelijk; nu kwam het! Joris had weer eens iets in de zin! Majesteit zö sprak hij deftig, vergun mij, dat ik dit individu een enkele vraag stel. Wellicht is dat al voldoende om alle geheimen in een helder daglicht te stellen". En hij ging voort tot de edele Graaf Isen Grim: Individu Antwoord naar waarheid en niets dan de waarheid! Dit harnas is afkomstig van Hertog Bruno, en Hertog Bruno verklaart, dat het door de Gemaskerde werd gestolen. Maar hoe komt gij dan aan dat harnas?" „Dat heb ik gekregen!" riep Isen Grim boos. „Dat heb ik gekregen van een onbe kend persoon!" „Haha!" knikte Joris. Juist ja! Een onbekend persoon,, zei u toch, niet waar? Majesteit, het gehele geval ligt thans zuiver als spiegel-glas! Hei zal u ongetwij feld bekend zijn, dat „Onbekende personen" in de wereld der misdaad dezelfde rol ver vullen als, laat ons zeggen, de geopende bruggen en de kapotte wekkers in de we reld der schoolmeesters. Onbekende per sonen bestaan namelijk niet. Het geval is duidelijk, Majesteit! De misdaden zijn op gelost! De Gemaskerde is ontmaskerd! En door wie, zo vraagt gij nog? Wel door mij, natuurlijk, Majesteit door mijJoris Goedbloed van Maipertus! Ik bid u, hef gelijk onze klassieke leermeesters de kreet aan: Pecunia iacia est, en begin vijfduizend ducaten uit te tellen als mijn beloning! Ik verklaar namelijk, Majesteit, dat dit indi vidu. genaamd Graaf Isen Grim, de Gemas kerde is! Hij en niemand anders!" Iedereen keek verbaasd, dat kun je je wel voorstel len. En Panda riep: MaarJa hij had iets willen zeggen. Helaas hij kwam niet aan het woord, want hij werd onder broken door een gehuil van woede en af grijzen,, dat door Isen Grim werd uitge stoten..,A Oud gebouw. In het centrum van Calcutta is een oud gebouw van drie verdiepingen ingestort. Vijf personen kwamen om het leven, twee werden gewond. Verboden. De geallieerde hoge commissie heeft binnen een week tijös het derde communistische dagblad in West-Duits- land verboden: na de communistische bladen te Hamburg en Keulen thans ook „Freies Volk" te Dusseldorp. Scherper. De ministers van binnenlandse zaken der West-Duitse staten hebben te Bonn besloten scherper maatregelen ter 1 bestrijding van communistische activi teit aan te bevelen. Rijnland-Pfalz I (Franse zóne) is begonnen met de demonstratie van „vredesstrijders", die de communisten Zondag te Mainz ge organiseerd hebben, te verbieden. Over Engeland. De Russische journalist Ilja Ehrenburg, die pas uit Engeland is teruggekeerd waar hij aanwezig was op het nationale congres van de „strijders voor de vrede", brengt in een artikel in de „Prawda" hulde aan de kwaliteiten van het Engelse volk. Ehrenburg ver klaart dat in Engeland de zwarte han delaars nooit goede zaken hebben ge daan. „Dank zij zijn koelbloedigheid", aldus schrijft hij, „kan de Engelsman het zonder suiker, maar ook zonder speculatie stellen". Daarentegen hekelt Ehrenburg de Britse regering die hij verwijt „de lakei" te zijn van „de Ame rikanen, die op een nieuwe oorlog aan sturen". Relletjes. In Gwalior, een stad in Cen- traal-India, heeft de politie Donderdag tweemaal het vuur geopend op opge wonden Hindoe-menigten, waardoor 27 personen verwondingen opliepen en vijf overleden. De dag tevoren schoot de politie op studenten-betogers, van wie er twee om het leven kwamen. Enkele winkels van Mohammedanen werden Donderdag geplunderd en in brand ge stoken. Militaire troepen zijn in het geweer geroepen en er is een uitgaans verbod van 36 uur afgekondigd. Reserve. Het Japanse kabinet heeft, aldus seint 'de correspondent van de Times te Tokio, op grond van een aanwijzing van MacArthur een speciaal decreet uitgevaardigd, dat geen goedkeuring van het parlement behoeft en waarbij een „nationale politïereserve" van 75.000 man wordt ingesteld. Deze reserve dient ter versterking van de nationale landelijke politie van dertig duizend man en de plaatselijke politie corpsen, die in totaal 95.000 man tellen, alsmede „ter handhaving van rust en orde in het land en waarborging van het openbaar welzijn". De nieuwe reservemacht komt onder rechtstreeks toezicht van de minister-president. Bezoek. Het sterk toegenonïsn bezoek van Nederlandse gasten aan Münsterland (Westfalen) is voor de stad Burgstein- furt aanleiding geweest gidsen voor Nederlanders aan te stellen. Van Mei tot Juli brachten 2.500 Nederlanders een bezoek aan de stad. Ten gerieve van de gasten treft men voorbereidin gen voor een volksfeest en een serie voetbalwedstrijden. Verwarring. De Italiaanse volksvertegen woordigers Preti en Castellarin, beho rend tot de socialistische partij van Sa- ragat, hebben een vierde socialistische beweging gesticht, die ten doel heeft alle afvallige elementen van de' andere drie socialistische partijen van Nehïii, Saragat en Romita en Silone, te ver enigen. Politieke waarnemers verkla ren, dat alles er op wijst, dat dit initia tief de verwarring en de verdeeldheid, die tot de geleidelijke versnippering van het Italiaanse socialisme hebben geleid, nog zal doen toenemen. DVERTENTIE Maatregel tegen verkapte overmaking van kapitaal Controle op uitkering van dividenden boven 10% In de Nederlandse Staatscourant is een deviezenbekendmaking gepubliceerd tot wijziging en aanvulling van de in de Deviezenbekendmaking 5/49 neergelegde regeling voor de inning en afrekening van dividenden van binnenlandse aan delen voor rekening van niet-ingezetenen. Krachtens de tot dusverre geldende regeling konden deze inning en afrekening geschieden zonder beperking ten aanzien van de hoogte der dividenden, ook al waren zij afkomstig van aandelen, die niet aan een Nederlandse beurs zijn genoteerd. De overmaking van dividenden naar de lan den, waarmede een betalingsaccoord is gesloten dat voorziet in de overmaking van kapitaal-revenuen, kon derhalve zon der enige controle tot onbeperkte hoogte plaats vinden. In de practijk deden zich. evenwel met name bij vennootschappen, wier aandelen niet officieel ter beurze zijn genoteerd, gevallen voor, dat over een boekjaar aan aandeelhouders een bedrag als dividend werd uitgekeerd, hetwelk het geplaatste aandelenkapitaal in belangrijke mate overtrof, ofschoon de bedrijfsresul taten over dat jaar een dergelijke uit kering niet wettigden. In feite kwamen deze uitkeringen neer op verkapte gehele of gedeeltelijke kapitaal-uitkeringen zulks in strijd met het in alle betalingsaccoorden opgenomen voorbehoud, dat kapitaalsover makingen slechts in uitzonderingsgevallen worden toegestaan. Teneinde de Nederlandse Bank de ge legenheid te geven vooraf te onderzoeken of bij uitkering van buitengewoon hoge dividenden op in handen van niet-inge zetenen zijnde binnenlandse aandelen geen verkapte kapitaalovermaking wordt beoogd is volgens de gewijzigde regeling voor de inning en afrekening van niet aan een Nederlandse beurs genoteerde aandelen, voorzover het totale dividend over het des betreffende boekjaar meer dan tien pro cent bedraagt, vooraf een speciale ver gunning van de Nederlandse Bank vereist. Deze vergunning zal bij uitkering van werkelijke winsten altijd worden verleend. Beloopt het dividend tien procent of minder, dan kan overmaking als voorheen geschieden. Voortaan is onbeperkte inning en afrekening van dividenden ongeacht de hoogte van het dividend alleen moge lijk, indien het dividend afkomstig is van aandelen, welke aan een Nederlands® beurs officieel zijn genoteerd.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2