c J Dr. Felix Kersten krijgt hoge Nederlandse onderscheiding WEK DE GAL IN UW LEVER OP Wat KAN kan kan KAN alleen 9. KAN Den Haag motiveert het zenden van de Kortenaer naar Makassar In Straatsburg weet men over kleinigheden heen te stappen Sport in het kort Vrijdag 11 Augustus 1950 Vroegere masseur van Himmler heeft in de oorlog het leven van duizenden slachtoffers van het nazi-bewind gered Dr. Felix Kersten, de vroegere Finse massage-arts van Heinrich Himmler, kwam Donderdagmiddag uit Stockholm op Schip hol aan. Voor zijn vertrek had hij een brief ontvangen van de Nederlandse gezant in Stockholm, waarin deze hem mededeelt, dat de Koningin hem had benoemd tot Grootofficier in de Orde van Oranjc-Nas- sau voor zijn in de oorlog aan het Neder landse volk bewezen diensten. In de brief wordt tevens medegedeeld, dat Prins Bcrnhard de versierselen van deze hoge onderscheiding aan dr. Kersten zou uitreiken. Dr. Felix' Kersten bij zijn aankomst op Schiphol. Dr. Kersten was zeer verheugd over deze onderscheiding, die hem ten deel is geval len na een uitvoerig onderzoek naar zijn werk in de bezettingstijd. Dr. Kersten is jarenlang lijfarts geweest van Prins Hendrik. Hij heeft de functie van massage-arts van Himmler aanvaard met medeweten en volledige goedkeuring van de Finse regering. Van Finse zijde werd het wenselijk ge acht een direct contact te onderhouden tussen een Finse burger en het hoofd der Duitse politie. Een vroegere attaché van de Finse ambassade in Berlijn heeft verklaard dat de uitlevering der Finse Joden geen doorgang heeft gevonden dank zij de stap pen, die Kersten bij Himmler ondernam en dat dr. Kersten het leven van talrijke mensen van de meest verscheiden nationa liteiten heeft gered. Op Schiphol vertelde dr. Kersten aan een verslaggever dat als Himmler gezond was, het weinig zin had hem iets te vragen. Was hij daarentegen ziek, hetgeen nogal eens voorkwam, dan kon men alles van hem gedaan krijgen. Dr. Kersten zei Himmler te zien als de onderdanige burgerman, die in Hitier een opperwezen zag en zijn orders onherroepe lijk uitvoerde. „Had Hitier hem bevolen zichzelf te laten ophangen, dan had hij dat gedaan", aldus dr. Kersten. Dr. Kersten toonde een brief van de Zweedse afdeling van het „World Jewish Congress". Daarin wordt onder meer ge zegd: „We denken in het bijzonder aan uw inspanningen gedurende de tragische oor logsjaren, toen u er in slaagde ongeveer 3500 Joden uit Duitse concentratiekampen naar Zweden over te brengen. Voorts verklaart het „World Jewish Congress" dat dr. Kersten Himmler heeft doen afzien van het duivelse plan bij de nadering der geallieerde troepen de con centratiekampen te vernietigen met alle gevangenen en bewakers en dat hij met gevaar voor eigen leven een ontelbaar aan tal Zweden, Denen, Noren, Oostenrijkers, Fransen, Nederlanders en Belgen heeft gered. In 1948 heeft prof. mr. dr. N. W. Poslhu- mus, voorzitter van het directorium van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumenta tie, aan dr. W. Drees verklaard, dat de be schuldigingen tegen dr. Kersten onjuist waren en dat wat dr. Kersten bereikt heeft voor ons volk van het grootste belang is geweest. Himmler wilde de Nederlanders in 1941 naar Polen deporteren. Dr. Kersten heeft het deportatieplan tweemaal in handen gehad en wist te voor komen dat het werd uitgevoerd. Toen de zaken voor Duitsland een ongun stige loop namen kreeg Himmler er spijt van op instigatie van dr. Kersten zijn stem tegen het deportatieplan te hebben verhe ven. „Het is te betreuren, dat de Hollan ders in 1S41 niet verplaatst werden had hij in 1944 tegen dr. Kersten gezegd. Dr. Kersten wist Himmler te bewegen de bevelen te herroepen voor het in de lucht laten vliegen van de „vesting" Den Haag en het doorsteken der zeedijken. Op zijn aanraden werden in Maart 1943 de Nederlandse kunstschatten voor de Duitsers verborgen. In September 1944 schreef dr. Kersten aan Himmler: „Laat il toch eindelijk alle Fransen, Belgen en Nederlanders vrij". Dr. Kersten voerde hierbij als argument aan, dat hij de Zweedse regering zou kun nen bewegen de in vrijheid te stellen per sonen voor de duur van de oorlog in Zwe den te interneren. Het resultaat was, dat Himmler op 8 December 1944 aan dr. Ker sten beloofde 1000 Nederlandse vrouwen uit de concentratiekampen vrij te laten. Tegelijkertijd liet hij 50 Noorse studenten en 50 Deense politiemannen vrij. Dr. Kersten verzocht daarna, 20.000 Jo den uit Theresienstadt naar Zwitserland te laten gaan. Himmler verklaarde zich be reid te beginnen met 2 a 3000 Joden. Ver der zou hij het verzoek „in wohlwol- lendem Sinne" met Hitier bespreken. De toenmalige oud-gezant te Stockholm, baron van Nagell, heeft bij een aantal der belangrijkste telefoongesprekken, die dr. Kersten met Himmler heeft gevoerd, mee geluisterd en staat voor de juistheid der desbetreffende mededelingen in. Dr. Kersten hoopt zich begin 1951 met zijn vrouw en drie zoons in Nederland te kunnen vestigen. Hij is voornemens de Nederlandse nationaliteit aan te vragen. Haarlemmer ging er met roeiboot en geld van Zaanse schipper vandoor Een beurtvaartschipper, wiens schip in Zaandam ligt, ontmoette in Amsterdam een kennis, de 29-jarige J. R. van der W. uit Haarlem. Van der W. aanvaardde de uit nodiging om mee te gaan naar Zaandam gaarne. Na enige tijd wilde de Haarlem mer graag even gebruik maken van het roeibootje van de schipper. Dat stond de man toe. Maar toen Van der W. langer uit bleef dan de schipper verwachtte en hij bovendien tot de ontdekking kwam, dat zijn portefeuille met 425,verdwenen was, waarschuwde hij de politie. In Am sterdam werd de Haarlemmer aangehou den. Hij bleek wegens enkele kleine dief stallen te Haarlem, Heemstede en Deven ter gezocht te worden. Hij is naar Haar lem overgebracht. ADVERTENTIE V ï*lt 's moreens „kiplekker" nit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardig® CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletje». Centrale slachtplaats voor pluimvee wordt opgeheven Meer vrijheid voor pluimvee houders in Barneveld In Barneveld, waar sinds enige weken geen pseudo-vogelpest meer is voorgeko men, worden de centrale slachtplaatsen voor pluimvee met ingang van Maandag opgeheven. De pluimveehouders zullen, mits zij in het bezit zijn van een vervoer- bewijs, hun kippen weer bij de handelaren mogen afleveren. Aan handelaren blijft het echter nog verboden, de terreinen van de pluimveehouders te betreden. Voor het gehele land geldt een verbod om pluimvee te vervoeren, waarvan de in specteurs van de veeartsenij kundige dien sten ontheffing kunnen verlenen. In Barne veld zal deze ontheffing thans verleend worden. Late aangifte De Haarlemse recherche heeft een vrouw gearresteerd, die ervan verdacht wordt, ruim een jaar geleden in een winkel in Haarlem 120 gulden uit een portemonnaie te hebben gestolen welke een klant op de grond had laten vallen. Van deze diefstal was door de eigenaresse dezer dagen pas aangifte gedaan. De boerderij van de veehouder A. Lieuwes aan de Winsumerweg te Adorp (Gr.) is door brand vrijwel geheel verwoest. Men slaagde er in een gedeelte van de in boedel uit het brandende woonhuis te halen. Ruim 50.000 kilogram hooi ging in vlam men op. ADVERTENTIE Alle bij ons gekochte artikelen zijn GRATIS verzekerd tegen VERLIES, DIEFSTAL, BRAND, INBRAAK enz JUWELIER - HORLOGER BARTELJORISSTRAAT 2 TELEFOON 13004 HAARLEM De 9 Muzen Naaldwerk. In het museum van nieuwe religieuze kunst te Utrecht wordt tot 24 Sep tember een tentoonstelling van naaldwerk gehouden, die zowel moderne als antieke paramenten omvat, maar tevens profane voorstellingen, onder meer van Nelly Boden- heim, Ernée 't Hooft, Chris Enthoven en Jacqueline Verspijclc. Tweede academie. Nu het docentencorps van de onlangs opgerichte Toneelacademie te Maastricht is samengesteld en ook de ge vraagde subsidies door provincie, en gemeen te zijn toegekend, zullen de lessen in October kunnen beginnen. Tot nu toe hebben zich reeds acht leerlingen aangemeld. Het eerste toelatings-examen zal gehouden worden op 26 Augustus. Toestand ter plaatse gisteren iets rustiger; overleg van Nederlandse- en Apris-commandant verloopt gunstig Uit Djakarta meldt Aneta: De situatie te Makassar was Donderdag rustig, of schoon de verhoudingen nog ietwat ge spannen zijn en de bevolking nerveus is. Het stadsbeeld vertoont een normaal aan zien. Generaal-majoor Scheffelaar voert regelmatig besprekingen met de plaatse lijke commandant van de APRIS en men heeft de indruk, dat het overleg een be vredigend vérloop heeft. Het standpunt van Den Haag Van officiële Haagse zijde vernemen wij: „In verband met het verzoek van de minister-president der RIS om Hr. Ms. „Kortenaer" van Makassar terug te roe pen, heeft de Nederlandse regering door tussenkomst van de Hoge Commissaris te Djakarta geantwoord, dat dit verzoek on middellijk in ernstige overweging is geno men. Daarbij is ook nagegaan of het zen den van de „Kortenaer". zonder voorafge gaan overleg met de RIS in strijd is met de overeenkomsten der Ronde Tafelconfe rentie. Artikel twee der marine-overeen komst stelt vast, dat de Koninklijke Ma rine geen Nederlandse taak in Indonesië meer heeft, maar daarnaast bepaalt artikel acht van de overeenkomst betreffende de landstrijdkrachten, dat de onder Neder lands bevel staande landstrijdkrachten in Indonesië de positie hebben van gasten ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gehracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 Ageoda voor Haarlem VRIJDAG 11 AUGUSTUS Concertgebouw: Chopin-avond, Theo van der Pas, 8 uur. Rembrandt: „Een avontuur in Napels", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Vijf op de huwelijksreis", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De mooiste tijd van je leven", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Het meisje met het blauwe hoedje". 11 uur; „Op de planken", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Gemaskerde vrijbuiters", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De laatste haven", 18 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 12 AUGUSTUS Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. (Van één onzer redacteuren) Er zijn in Straatsburg gedurende de nu enige dagen aan de gang zijnde vergadering der Europese Assemblée twee zeer duide lijke aanwijzingen van de vastbeslotenheid der gedelegeerden tenminste van de grote meerderheid der gedelegeerden om zich ten aanzien van de Europese eenwor ding niet door kleine, in het geheel der doelstelling onbelangrijke, aangelegenheden te laten afbrengen van een drastische be handeling der hoofdzaken. De eerste aanwijzing vormde de ont vangst, die Paul Henri Spaak ten deel viel. Zoals bekend is de verkiezing van Spaak tot president van de Assemblée met enige strubbeling gepaard gegaan, doch het feit dat slechts twee van de vijftien delegaties het presidentschap van Spaak minder aan vaardbaar achtten, althans uiting gaven aan hun twijfel over de juistheid van deze keuze, spreekt boekdelen. Het bewijst dat men weet heen te stappen over eigen me ningen wanneer het grote doel zich aan dient. Het is een betreurenswaardig feit dat juist uit de Nederlandse gelederen de aanval moest komen, die dreigde de Belgi sche binnenlandse politiek in het geding te brengen. Te betreurenswaardiger omdat de aanval op deze figuur, die unaniem als de grote gangmaker van de Europese een heidsgedachte beschouwd werd, niet ge paard ging en ook niet bepaald kon gaan met een aanwijzing in de richting van een andere aan Spaak gelijkwaardige figuur, die hem eventueel als president en als bezieler van het grote werk der Euro pese Assemblée zou kunnen opvolgen. Paul Henri Spaak kon zich uiteraard tegen de aanval niet verdedigen. Hij zou dan de Belgische binnenlandse controverse in de Assemblée moeten introduceren met alle fatale gevolgen van dien. Hij verkreeg door dit incident een vei-trouwensvotum van alle delegaties, behalve een deel der Nederlandse en de Ierse, zodat hij zich niet eens behoefde te vex'dedigen. Een tweede aanwijzing van de bi-ede, supei'-nationale visie, die in de Assemblée de overhand voert, is wel de toenemende ai-ang, die bij nagenoeg alle delegaties te constateren is en die waarschijnlijk spoe dig in een i-esolutie gestalte zal krijgen om Duitsland op te heffen uit zijn discrimine rende positie van buitengewoon lid. Ontevredenheid De boodschap van het comité der minis ters aan de Assemblée heeft blijkens de reacties der verschillende delegaties grote teleurstelling gewekt bij de Assemblée. Alle sprekers, die de inhoud van deze boodschap aan een beschouwing onder wierpen, karakteriseerden het document als een waardeloze opsomming van pro blemen zonder dat er ook maar in het minst enige vooruitgang te constateren viel. Het is duidelijk dat de Assemblée niet van plan is, zich eenvoudig neer te leggen bij een verder uitstel van positieve daden. „Wij hebben opnieuw een heel jaar ver- lörenU", zo uitte zich de Franse oud minister jen socialistenleider André Philip, tijdens zijn spreekbeurt in de Assemblée. Hij hield een brillante, meeslepende i-ede, die veel applaus oogstte. Zijn bezielende woorden, volgend op een nuchtere en koele uiteenzetting van de Engelse conservatief Callaghan, waarin deze overduidelijk de Engelse afkeer van een polilieke eenwor ding van West-Europa deed blijken, grepen de afgevaardigden zichtbaar aan; „Wij zijn het moe", aldus Philip, „om telkens weer bevrijd te worden. Wij willen een organisatie in West-Europa, die be vrijding onnodig maakt en die ons de la-acht geeft onszelf te verdedigen en met succes te verdedigen". Hij besloot aldus: „In dit land, Frankrijk met zijn stakin gen en gigantische nationale problemen en seherp.e tegenstellingen, werd in vijf maan den tijds op Straatsburgse grond een tehuis gebouwd voor de Raad van Europa. Hoe kon dat? Omdat het móést. Welnu, omdat Europa één moet worden in de korte tijd, die ons misschien nog rest, kan het ook!" Hierna kwam een koele beheerste stem uit de Engelse gelederen, Miss Alice Bacon (Labour), die vertelde dat Europa nog niet rijp voor federatie is en dat „wij niet moeten proberen te rennen, als wij nog niet eens lopen kunnen?". Zij zag de taak der Assemblée op geheel ander ter rein: de Raad van Europa moet in alle West-Europese landen sociale zekerheid zien te bereiken, economische stabiliteit en arbeidsvrede. Daarnaast moet de Raad met propagandamiddelen het ijzeren gordijn trachten te doorboren en zo vrede in Europa zien te vestigen. „En dat alles kost ons 30 jaar, terwijl we niet eens meer 30 maanden de tijd heb ben", zei een Franse gedelegeerde later in de koffiekamer. op het grondgebied van een bevriende re gering aan wie alle mogelijke faciliteiten worden verleend. Het gebeurde te Makassar lijkt de rege ring niet in overeenstemming met dit arti kel. De positie van generaal-majoor Schef- felaai', die met kolonel Kawilarang om maatregelen te treffen tot staking van de vijandelijkheden, in overleg met de rege ling der RIS naar Makassar was vertrok ken, baarde de regex-ing eveneens bijzon dere zorg. Onder deze omstandigheden meende de Nederlandse regering dat, ge zien het uitbijven van enig bericht van generaal-majoor Scheffelaar en het voort duren van de vijandelijkheden, het diri geren van de „Kortenaer" als een op de Nederlandse regering onder deze abnor male omstandigheden tegenover de Ko ninklijke Landmacht en de Nederlandse burgerbevolking in Makassar rustende plicht moest worden beschouwd. De Nederlandse regering zal het toejui chen indien de omstandigheden het toela ten de „Kortenaer" zeer spoedig naar zijn basis te doen terugkeren. Zij zal daarover gaarne met de regering der RIS overleg plegen. Voor het geval bij de regering der RIS tegen bovenstaand standpunt bezwa ren mochten blijven bestaan, stelt de Ne derlandse regering voor op korte termijn advies van de UNCI in te winnen over de vraag of de UNCI het verblijf van de „Kortenaer" te Makassar strijdig acht met geest en strekking van de RTC-overeen- komsten. Aan de UNCI wordt'van het antwoord der Nederlandse regering kennis gegeven". Indonesisch exposé Van de zijde van het Indonesische Hoge Commissariaat te Den Haag wordt het vol gende medegedeeld: Volgens kringen, die in nauw contact staan met dit Hoge Commissariaat was er in Makassar reeds sedert enige tijd een gespannen verhouding tussen het KNIL en dé APRIS. Het was geen geheim, dat in kringen van het KNIL sympathie heer ste voor Andi Adboel Azis, wiens bewe ging tegen het gezag actieve steun heeft gekregen van het KNIL te Makassar. Te gen deze elementen van het KNIL, die actief deelnamen aan de beweging van Azis, kon de Indonesische regering niet optreden, aangezien zij nog onder juris dictie en verantwoordelijkheid vielen van de Nederlandse legerleiding. De Indonesische regering heeft toen de Nederlandse autoriteiten verzocht om deze elementen uit Makassar weg te voeren, doch het is niet bekend of zulks was ge schied. De spanning nam toe, toen gedu rende het bezoek van de president aan Makassar gewezen KNIL-soldaten een rood-witte vlag neerhaalden in de omge ving van hun kampement. Het is kolonel Kawilarang toen met moeite gelukt om de rustige sfeer te bewaren. Een ander incident vond plaats toen een APRIS-officier een gewezen KNIL-man die om redenen van particuliere aard naar een kampement van de Koninklijke Landmacht moest komen, bij de wacht post van dit kampement werd gedood. Dit was blijkbaar de aanleiding, dat de ge vechten zijn ontbrand. Hieruit blijkt, dat men dus reeds eerder op de hoogte was van de spanningen te Makassar en her haaldelijke verzoeken van RIS-zijde om de KNIL bij de opheffing te ontwapenen of uit Makassar weg te voeren hadden geen resultaat. Als voorlopige dan wel noodmaatregel moesten toen de niet-ont- wapende troepen van het opgeheven KNIL de status kx'ijgen van militairen der Koninklijke Landmacht. Onder de 61 emigranten, die gisteravond met de K.L.M. DC 4 ..Overloon" naar Montreal vertrokken, bevond zich het gezin van de heer F. H. van 'Bussel u.it Asten (N.B.), bestaande uit veertien personen: het grootste van alle door de K.L.M. tot dusver vervoerde emigrantengezinnen. Welgemoed begeven de Van Bussels zich aan boord. Schuman-conferentie nadert laatste fase PARIJS (Reuter) Het Franse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft Don derdagavond medegedeeld dat de confe rentie te Parijs van de vertegenwoordigers van zes staten over het plan-Schuman, ekkend tot het onder gemcepschappelijk beheer brengen van de Europese steenkool- en staalindustrieën, tot 31 Augustus is ver daagd. Op deze datum begint de laatste fase der onderhandelingen. In de afgelopen zes weken hebben de ter conferentie ingestelde commissies vijf tig bladzijden beslaande rapporten opge steld, die door de vertegenwoordigers van Frankrijk, België, Nederland, Luxem burg, Italië en West-Duitsland aan hun respectievelijke regeringen zullen worden voorgelegd. In deze rapporten is een uit eenzetting gegeven van een schema voor de ten uitvoer legging van het plan-Schu man, dat voorziet in het instellen van een gemeenschappelijke volksvertegenwoordi ging, een opperste gerechtshof en een raad van ministers der betrokken landen. In de rapporten zijn ook tot in bijzon derheden uitgewerkte maatregelen op financieel gebied opgenomen, die het in te stellen gemeenschappelijke hoogste gezags orgaan moeten vergemakkelijken inves teringskapitaal ter beschikking te stellen en gevestigde industrieën een andere be stemming te geven, indien dit gedurende de periode van aanpassing noodzakelijk wordt bevonden. In de rapporten der commissies wordt voorgesteld dat de deelnemende landen één enkele markt voor de produc ten van hun steenkool- en staalindustrie zullen vormen, door douanerechten en con- tingenteringen af te schaffen. Een speciale commissie, waarin ook vertegenwoox-digers der vakverenigingen zitting hadden, heeft een afzonderlijk rap port opgesteld over vraagstukken betref fende de beschikbare arbeidskrachten en lonen, waarbij in het bijzonder voorstellen zijn gedaan om tot een verhoging van de levensstandaard in de betrokken landexx te komen. Atoom-documenten terug Speurders van Scotland Yard hebben gisteravond het grootste deel van de ge heime atoomrdocumenten teruggevonden, die gestolen werden uit een trein op het Ei;ston-station te Londen, toen een ambte naar van het Britse ministerie van bevoor rading Dinsdag de tas, waar de papieren inzaten, drie minuten onbeheerd liet. Na 48 uur ingespannen speurwerk van Scotland Yard, het Amerikaanse F^B-L en de spoorwegpolitie werd een man aange houden en het grootste deel van de docu menten teruggevonden. De gestolen tas behoorde toe aan Frank M. Greenlees, die op weg was naar het regeringscentrum voor atoomonderzoek te Risley in Lancashire. Hij had kox't tevoren centra van atoomonderzoek in Engeland bezocht. Zandwinning bedreigt Vinkeveense plassen De contact-commissie voor Natuur- en Landschapsbescherming heeft zich tezamen met de commissie voor de Vecht en het Oostelijk en Westelijk Plassengebied tot de gemeenteraad van Amsterdam gericht, om bezwaar te maken tegen de plannen tot het winnen van zand in dé Vinkeveense Plas sen en tot het aanleggen van een kanaal door het moerasgebied Botshol en tot het rechttrekken van een gedeelte van de Waver. In dit adres wordt er op gewezen, dat de Vinkeveense Plassen zijn uitgegroeid tot een belangrijk recreatiegebied voor de be woners van de hoofdstad en dat dit gebied zijn aantrekkelijkheid vooral dankt aan de talrijke eilandjes, die in de plassen voor komen. Wanneer zandwinning plaats vindt, zal een open, kale pias ontstaan van grote diepte en zal de aanti-ekkelijkheid van het landschap grotendeels verdwenen zijn en de geschiktheid voor rustige recreatie zeer zijn verminderd. De beschutte ligplaatsen bij de eilandjes zullen verdwijnen en de plas zal minder geschikt zijn voor het be oefenen van de watersport. Hierdoor zullen vele Amsterdammers die hun recreatie dicht bij hun woonplaats moeten zoeken getroffen worden. Het kunstmatige strand dat men wil aanleggen, kan hiervoor geen compensatie vormen, omdat het alleen op enkele zomerse dagen een functie van enige betekenis zal kunnen vervullen bovendien voor een geheel andere groep van recreatiezoekenden van betekenis zal zijn dan degenen, die thans op de Vinke veense Plassen na een inspannende werk tijd rust willen zoeken in de natuur. Bovendieix vormen de plannen volgens de contact-commissie een bedreiging voor het moerasgebied Botshol, een van de be langrijkste natuurterreinen in de omgeving van de hoofdstad. Hoewel het tracé van het kanaal, dat men door Botshol wil aanleg gen, in verband met de protesten van de zijde der natuurbescherming enigszins ge wijzigd is, wordt ook thans nog een zeer belangrijk deel van Botshol met vernieti ging bedreigd. Voorts houden de plannen in, dat het gedeelte van de Waver tussen de Voetangel en de Stokkelaarsbrug zal worden ver minkt door dit te verbreden en aan één zijde geheel recht te trekken. De beide commissies vragen de Amster damse raad om aan de plannen tot zand winning in de Vinkeveense Plassen ten be hoeve van de stadsuitbreiding van Amster dam geen medewerking te verlenen, of al thans te bevorderen, dat een beslissing daaromtrent wordt aangehouden, totdat eerst is onderzocht of niet op andere wijze zand kan worden gewonnen. Aan het adres is adhaesie betuigd door de Koninklijke Vex'bonden Nederlandse Watersportvereni gingen. By de heden gehouden trekking der Staatsloterij is op nummer 2488 een prijs gevallen van f 1000 met .premie van f 30,000. Cricketprogramma 12 en 13 Augustus: Nederlands elftal Sandhurst Occacionals (VRA-terrein, Am sterdam). 13 Augustus: Eerste klas: HaarlemRood en Wit; Sparta—HBS; VOC-VW. Tweede klas A: HCC 3—Hermes DVS 2; Meikevers— HES 2. Tweede klas B: Hermes DVS 3— RASC: Krekels—Voorburg; Excelisor 2— VOC 2; Quick (H.) 2—Sparta 2. Tweede klas C: Rood en Wit 2—VUC. Twede klas D: Kampong 2UW. Derde klas A: UD 2 Quick (N.) 2; Venlo—CCA. Derde klas B: Hercules 2—VVV 2: Meikevers 2—Haarlem 3. Derde klas C: BCC—Kwikstaarten: CCG —Kieviten: VUC 2—Groen Geel. Derde klas D: Ajax (L.)—HCC 4; HBS 3—Voorburg 2. Voetbal Voorseizoen van H.F.C. begint met zware wedstrijd Zondag 27 Augustus begint het 28e AROL- bekertournooi op de terreinen van AFC in Amsterdam. De terugkeer van de naar de tweede klasse gepromoveerde HFC in deze populaire wedstrijden, stelt deze vereniging voor een zeer zware opgaaf: Ajax te over winnen. De andere wedstrijden voor die dag zijn: ZeeburgiaWA, BrabantiaAFC en DWS VSV. De AFC-velden verkeren in een niet al te beste staat door de zware regens van deze zomer. Mocht de toestand van deze terreinen na de eerste ronde van het tournooi belang rijk slechter zijn geworden, dan zullen de wedstrijden van 3 September in het Olym pisch Stadion worden gehouden. Tournooi Vliegende Vogels Op het terrein aan de Rijksstraatweg te Haarlem-Noord organiseert Vliegende Vogels een tournooi dat op de weekavonden 15, 18, 22 en 23 Augustus zal worden verwerkt. Op 15 Augustus treden in het strijdperk DIO en THB; op 18 Augustus zal de wedstrijd Onze GezellenVliegende Vogels worden ge speeld. Op 22 en 23 Augustus spelen resp. de verliezers en winnaars tegen elkaar. Zoals velen bekend is, bevond het terrein van Vliegende Vogels zich het vorige sei zoen in een slechte staat. Deze zomer heeft men het flink onderhanden genomen en be langrijke verbeteringen aangebracht. De wed strijden beginnen om 18.30 uur. Bloemendaal verraste Schoten en komt door loting in de finale Ook op de tweede avond van het Umans bekertournooi hebben we éen verrassende uitslag moeten noteren. De viei'deklasser Bloemendaal haalde tegen de nieuwe tweede- klasser Schoten een eervolle 22 en wist na loting de winnaarsfinale te bereiken. Bij Bloemendaal stond na jaren de oud-inter nationaal Charley de Bock weer opgesteld en dat dit de kracht van de ploeg aanmer kelijk verhoogde was begrijpelijk. Hoewel Schoten met vijf invallers speelde, gaf het toch goed partij. Het moest echter in de eerste helft toezien dat De Bock en Diede- richs Bloemendaal aan een 20 voorsprong hielpen. In de tweede helft kwam Schoten opzetten; door Klooster en Van Oosten werd het vrij spoedig 22. De strijd om de overwin ning was spannend en fel, maar een beslis sing werd niet verkregen. Twee series strafschoppen eindigden eveneens onbeslist en nu moest het lot de overwinnaar aan wijzen. Hierbij bleek Bloemendaal de ge lukkige. zodat we een winnaarsfinale DCO Bloemendaal krijgen op Donderdagavond 17 Augustus. Woensdagavond spelen Schoten en TYBB om de derde prijs. Zwemmen Geen belangstelling? Niet zwemmen! In verband met het te geringe aantal in schrijvingen gaan de nationale zwemwedstrij den, die HPC op Zondag 13 Augustus in Groenendaal zou houden, niet door. Waterpolo Vrouwelijke reserves van D.W.T. startten goed in promotiestrijd DWT 2 (dames) speelde Donderdagavond de eerste wedstrijd in de halve competitie voor eventuele promotie naar de tweede klasse en wel tegen het snellere Robben 3, waarin onder anderen Geertje Wielema mee speelde. Er werd door de gastvrouwen goed samengespeeld en uit een voorzet van Bep Landman bezorgde Henny Tuvkenburg DWT de leiding. Vervolgens was het Tinny van Assema, die er op keurige wijze 20 van maakte, met welke stand de rust in ging. Ook in de tweede speelhelft kreeg de doel- verdedigster van DWT heel weinig te doen. Door toedoen van Tinny van Assema werd de voorsprong geleidelijk gebracht op 50 waarna een der Hilversumse dames de eer wist te redden. Met een verdiende 51 overwinning voor DWT kwam het einde. Het eerste dameszevental van Haarlem-is voor dezelfde competitie naar Utrecht ge weest om te spelen tegen Zwemlust. Al spoe dig na het begin schakelden de gastvrouwen op gevoelige wijze Nany Franken uit. het geen een verzwakking voor dc gasten bete kende. De Utrechtse dames wounen de wed strijd met 41. In de kringcompetitie hebben de DWT- meisjes een 80 overwinning geboekt in de wedstrijd tegèn VZV. Het heren-zevental van HPC won zijn uit wedstrijd in de promotie-competitie le klasse met 62 van AZC. De wedstrijd HPC 1Zwemlust 1, oorspron kelijk vastgesteld op Woensdag 16 Augustus, zal op Maandag 12 Augustus in Groenendaal worden gespeeld. GOEDE POLOTIEK. In de groep A van de internationale militaire waterpclokam- pioenschappen won het Nederlandse militair zevental met 113 van Groot-Britlannië. Met de rust was de stand 71. De Neder landse spelers waren veel sterker dan hun tegenstanders, vooral in technisch opzicht. Onder aanvoering van Cabout, die uitblonk, kon men de Engelse doeg roet dubbele cijfers slaan. In groep B won Frank rijk met 91 van Zweden. DE TIENDE MAN. - De KNZB heeft als tiende man voor de Nederlandse waterpolo- ploeg voor de Europese kampioenschappen te Wenen aangewezen Nico Luchs van De Robben (Hilversum). PRINS' HAAN KRAAIT KONING. De laatste twee partijen van de schaaktwee kamp GrobPrins leverden voor beide spelers een winstpartij op, zodat de eindstand 41»11» in het voordeel van Prins is ge worden. CABOUT TWEEDE. De uitslag van de 1500 meter vrije slag, welke voor de inter nationale militaire kampioenschappen werd gezwommen, luidt: 1. Bernardo (Frankrijk) 20.18,4; 2. Cabout (Nederland) 21.04,3; 3. Thow (Engeland) 21.55,6. STRIJKKWARTET VAN SAS BUNGE OP INTERNATIONAAL PODIUM De beoordelingscommissie van een ver eniging ter bevordering van de muziek der jonge generatie te Darmstadt heeft uit 250 inzendingen, afkomstig uit alle wereld delen er twintig gekozen om te worden uit gevoerd. Daarbij is ook een strijkkwartet van de te Aerdenhout woonachtige Neder landse componist Sas Bunge.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5