Y Haarlemse verkeerspolitie onderzoekt mogelijkheden tot verbetering Taxi? Bel 1.2.3,4.5 Uitbundig sluitingsfeest van de vacantiespelen JAN VAN DER PIGGE C j8ÉI)v ij Het kostbare deposito Vrijdag 11 Augustus 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant DE ONVEILIGE WAGENWEG Afdoende oplossing lijkt onvindbaar Naar wij vernemen onderzoekt de Haar lemse verkeerspolitie thans de mogelijk heid om verbetering te brengen in de ge vaarlijke situatie op de Wagenweg tussen Houtplein en Sehouwtjeslaan. Het stijgende aantal verkeersongelukken op deze belangrijke toegangsweg tot de stad en in 't bijzonder het ongeluk met dodelijke afloop, dat verleden week plaats vond, heeft hiertoe aanleiding gegeven. Het zal evenwel niet eenvoudig zijn om een afdoende oplossing voor dit probleem te geven, omdat de structuur van de weg nu eenmaal bezwaarlijk valt te verande ren. De Verkeerspolitie zal met Openbare Werken overleg plegen of de trottoirs aan beide zijden van de rijbaan, die aan de brede kant zijn, met een halve of drie driekwart meter versmald kunnen wor den. Tevens zal gezocht worden naar een mogelijkheid om een deel van het verkeer langs een andere weg (de Dreef) de stad te laten bereiken. Fietspad langs Florapark? Ook wordt onder het oog gezien of het mogelijk is het voetpad langs het gazon van het Florapark, dat enige tijd geleden achter de bomenrij werd aangelegd, tot fietspad te bestemmen. Gebleken is. dat meermalen fietsers van dit pad gebruik maken, omdat het hun op de smalle rijweg te gevaarlijk is. Natuur lijk moet de politie in zo'n geval ingrij pen. omdat de onveiligheid door eigen machtig optreden van de fietsers wordt verplaatst naar een terrein waar de wan delaars rustig dachten te kunnen lopen. Het enige excuus dat men eventueel kan aanvoeren is. dat het pad niet erg druk is. Intussen brengen al deze wijzigingen ook weer andere gevaren met zich mee. Gaat men het uit het Zuiden komende verkeer naar de Dreef verplaatsen, dan moet de Dreef worden overgestoken. Laat men het verkeer uit de stad eerst over de Dreef gaan, dan zal te eniger tijd toch de Wagenweg weer gekruist moeten worden. Onoverzichtelijke situatie De verandering van het voetpad in een fietspad zou een onoverzichtelijke situatie bij het kruispunt van de Ioraensstraat tot gevolg hebben, daarbij moet opgemerkt worden, dat alleen het uit Zuidelijke rich ting komende verkeer enig profijt van deze verandering zal trekken. Zou men het fietspad ook voor de van het Plein ko mende wielrijders verplicht willen stellen, De Dahlia-fentoonsfelling Op 810 September een zeldzame bloemenpracht Voor de Dahlia-keuring en -tentoonstel ling bestaat ook nu weer weer grote be langstelling. De zalen van het Concertge bouw te Haarlem zullen op 8, 9 en 10 Sep tember duizenden dahlia's herbergen, ver werkt tot de meest fantastische bloemstuk ken. De mooiste nieuwe aanwinsten van de laatste twee jaar (die o.a. ook in Enge land, Frankrijk, Denemarken, Zweden en België de hoogste onderscheidingen be haalden) worden tentoongesteld. Alles wordt in schilderachtige groepen opgesteld, want de jury beoordeelt niet alleen de kwaliteit, maar ook de opstelling en let er op, of de kleuren tot een harmonisch geheel verwerkt zijn. Voor het podium komt een fraaie tuin aanleg met vijver en waterval, waar om heen de Mignondahlia's en andere laag- blijvende soorten worden geplant. Het po dium zelf wordt ingenomen door twee grote groepen elk opgewerkt tot een hoogte van vijf meter. De grote Concertzaal zal weer bij het binnentreden imponeren door haar over weldigende bloemenpracht. Alle bekende dahliakwekers zenden in. Ook uit België kwamen twee aanvragen om plaatsruimte tot het opstellen var. de coratieve groepen. De bezoekers zullen dus in de gelegenheid zijn de Belgische kwali teiten en wijzen van opstelling te verge lijken met de Nederlandse. Er werd een erecomité gevormd onder beschermheerschap van dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. Commissaris der Ko ningin in Noordholland, terwijl mr. P. O. F. M. Cramers, burgemeester van Haarlem, het ere-voorzitterschap aanvaardde. De Koningin en Prins Bernhard schon ken elk een grote zilveren medaille. Hei gemeentebestuur van Haarlem stelde een fraaie verguld zilveren medaille be schikbaar. terwijl ook verschillende corpo raties en bankinstellingen op deze wijze blijken van belangstelling gaven. ADVERTENTIE AMSTERDAMS CKE RIJTUIG MIJ. dan komen er twee uiterst gevaarlijke oversteekplaatsen bij. Een radicale, doch wellicht betere maat regel zou het zijn, wanneer men het ge deelte Plein-Iordensstraat voor fietsers verbood en voorts op het genoemde kruis punt verkeerslichten aanbracht. Evenmin zal het veel helpen dat een der buslijnen, bijvoorbeeld stadslijn 6, via het Florapark en de Dreef het centrum zal be reiken. Zulke maatregelen lijken op het eerste gezicht aantrekkelijk, doch in feite brengen zij nauwelijks verlichting. Het over een andere route leiden van de stads dienst betekent, dat er per tien minuten een motorvoertuig minder via de Wagen weg rijdt. Op de grote stroom van zware vrachtauto's en snelle personenwagens brengt een dergelijke vermindering geen uitkomst. Nederlandse Stichting voor het Gebrekkige Kind Ten behoeve van de nazorg voor slacht offers van kinderverlamming en analoge ziekten zijn plaatselijk reeds prijzenswaar dige initiatieven genomen. Een samenwer king in nationaal verband zal het mogelijk maken een belangrijke verbetering in de bestaande toestand te brengen. Voor dit doel werd onlangs door de be sturen van enige organisaties als overkoe pelingslichaam de Nederlandse Stichting voor het Gebrekkige Kind in het leven geroepen. In de Raad van Bestuur hebben zitting genomen dr. W. F. Veldhuyzen, directeur Kankerinstituut, voorzitter; mr. J. T. Asser, vice-voorzitter; F. W. Sillem, secretaris-penningmeester; mevrouw E. M. baronesse van Harinxma thoe Slooten Van Weideren bsse. Rengers; mr. W. Bak- huys Roozeboom, dr. J. D. Mulder, ortho- paedisch chirurg en A. C. van Swol, arts voor revalidatie. Het centraal bureau van deze Stichting is gevestigd te Amsterdam, Singel 451 453. Beoogd wordt hiervan een centrum te maken voor alle aangelegenheden de kin derverlamming en de zorg van het ge brekkige kind betreffende. Tot directeur van het Centraal Bureau is benoemd de heer G. A. Larsen te's-Gravenhage. De geldstukken welke na 15 Augustus ongeldig zijn Er wordt aan her innerd, dat met ingang van 15 Augustus 1950 de oude zilveren kwartjes en nik kelen stuivers en de tijdens de Duitse bezetting uitgegeven zinken kwartjes en stui vers buiten om loop zullen wor den gesteld. Van die datum af zal tot en met 15 No vember 1950 gele genheid bestaan deze munten in te wisse len bij alle postkantoren, bij- en hulpkan toren der posterijen en poststations. Van 15 Augustus af zijn dus alleen nog gang baar die kwartjes en stuivers, welke het jaartal 1948 of een later jaartal dragen. De oude zilveren kwartjes zijn herken baar aan de krans van eikenloof rondom de waarde-aanduiding en verschillen hier door opvallend van de nieuwe nikkelen kwartjes. De oude stuivers zijn vierkant, de nieuwe rond en bronskleurig. Haarlemse speeltuinverenigingen tevreden In het Concertgebouw weerklonk van morgen een aanhoudend gejoel en gelach van veertienhonderd kinderen, die zaten te genieten van een serie vrolijke films, waarmee het Verbond van Haarlemse Speeltuinverenigingen een buitengewoon geslaagde reeks vacantie-spelen heeft be sloten. Het waren de kinderen van zes speeltuinverenigingen uit het- centrum en het Zuiden van Haarlem en toen die in de middag moe van het lachen naar huis gingen kwam er nog een veertienhonderd tal aan de beurt van de zes verenigingen in het Noordelijke deel van Haarlem. Dankbaar bestuur Terwijl de heren Laurel en Hardy op het witte doek de kinderschare deden gieren van het lachen, was in de kamer achter het podium het bijzonder tevreden ver- bondsbestuur bijeen, om de uitreiking van de vier prijzen, gewonnen op de giste ren gehouden sport- en speldag, voor te bereiden. De eerste prijs, een pingpongspel-met tafel is gewonnen door de vereniging „Nieuw Leven" te Spaarndam. de tweede, een blauwe vlag met de gouden tekst „Va cantie-spelen 1950", door „Weltevreden" in Haarlem-Noord, de derde, een korfbal door „Buitenrust" in Haarlem-Zuid. De vacantiespelen van dit jaar zijn in alle tuinen uitstekend geslaagd, niet alleen door de groter geworden ervaring der organisatoren, maar ook door de medewer king van het gemeentebestuur, waarvoor de verenigingen zich wel bijzonder dank baar toonden. Alleen reeds de 3500 gulden subsidie voor de leiding van de vacantie spelen toont het gemeentelijk medeleven al duidelijk aan. Ook ir. tal van andere be hoeften is door de gemeente voorzien. De drukte ir. de speeltuinen is ook aan merkelijk groter dan het vorig jaar en de wandelingen voor de jeugd naar Kraantje Lek en het Brouwerskolkje genoten veel belangstelling. De tevredenheid van het. bestuur geldt Duur zwemtochtje Een 28-jarige Heemsteedse vertegen woordiger, die gisteravond toen de duis ternis was gevallen aan het stille Zand- voortse Zuiderstrand nog een rondje ging zwemmen en daartoe zijn kleren op het strand had gelegd, kwam bij zijn terug komst tot de onaangename ontdekking, dat passanten belangstelling hadden gehad voor de inhoud van de binnenzak van zijn colbertjasje. Hij miste een portefeuille met ongeveer twaalf honderd gulden en enige voor hem zeer belangrijke documenten. ook het toenemende animo voor de volks dansen bij de jongens en meisjes. In de pauze van het sport- en spelpro- gramma, dat Donderdag op het sportterrein aan de Kleverlaan werd uitgevoerd, gaven de honderden kinderen met hun ouders en leidsters voor de toeschouwers ook een serie volksdansen ten beste, die echter jammer genoeg door de regen werd ver stoord. De overvloedig gemanifesteerde waar dering van de 2800 kinderen in het Con certgebouw betekende de beste aanmoedi ging voor de twaalf Haarlemse speeltuin verenigingen bij de voortzetting van haar werk, dat grote opoffering eist, maar waar van het belang moeilijk is te overschatten. Bloembollen-export en Benelux In een vraaggesprek, gepubliceerd in een der vakbladen op het gebied van bloembollenteelt en -export heeft ar. A. J. Verhage, voorzitter van het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten, zijn visie gegeven op de ontwikkeling van het bloembollen vak in het kader van de Benelux. Met de bepaling dat de uitvoer van bloembollen naar België moet worden be- beschouwd als binnenlandse handel waar door ook de Belgen vrijelijk op onze markten kunnen kopen, is weer een stap vooruit gezet op de weg naar totstand koming van de Benelux wat betreft de sierteeltsector. Op de vraag in hoeverre de bloembollen teelt en -handel door de totstandkoming van de Economische Unie tussen België en Nederland zouden worden beïnvloed, gaf dr. Verhage als zijn mening te kennen, dat er ten aanzien van de bloembollenteelt niet voel zou veranderen. Een „vlucht" naar België zou alleen dan kunnen optreden wanneer de sociale en economische omstandigheden hier en daar ginds opmerkelijke verschillen zouden ver- tonen, waardoor het voordeliger zou kun nen worden in België te telen. Een derge lijke tendenz is niet waar te nemen. Er is trouwens ook bitter weinig aan bloem bollen over de Belgische grens gesmokkeld. De bloembollenteelt wordt in België lang niet zo intensief beoefend als in Hol land. Wel zijn de Belgen meesters in het kweken van knolgewassen (gloxinia's, be gonia's e.d.). Op het gebied van de bloem bollenteelt echter hebben de Hollanders een voorsprong, die de Belgen niet mak kelijk zullen inhalen. Aangezien (zoals wij reeds eerder meld den) maatregelen worden genomen tegen her-export van bloembollen van België uit in samenwerking tussen de Belgische en Nederlandse diensten, heeft men ook hiervan weinig te vrezen. Dr. Verhage verwacht een toename van de export van snijbloemen wanneer ge leidelijk aan de beperkende bepalingen verdwijnen. Hierdoor wordt het debiet van de exporteur voorzover het de buiten landse broeiers betreft (die maar moeilijk tegen de Nederlandse blijken te kunnen concurreren) verkleind. De exporteurs, aldus dr. Verhage, zullen er wellicht goed aan doen zich hiervan rekenschap te geven en tijdig het roer te wenden, door zich vooral te richten op de verkoop aan par ticulieren en voor plantsoen- en perkbe- planting. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 10 Augustus 1950 BEVALLEN van een zoon: 8 Aug.. C. C. WeimanPaijdherbe; 9 Aug., A. C. Claassen Van der Stoop; 10 Aug.. H. Portegies Jonkermans: M. van der HorstDe Visser. BEVALLEN van een dochter: 9 Aug., C. J. M. Hofstee—Spoelder; A. C. Claassen—Van der Stoop; M. H. EversWijgergangs; C. Maaskant—Eout; L. F. Althuisius—Melchior; J. PisgeDe Bruin; 10 Aug., M. Warmer Van Dam. OVERLEDEN: 8 Aug., W. Iebershoff, 64 j., Lange Begijnestraat: W. Bosman—Van Gas teren, 82 j., Dr. Leijdsstraat; M. J. M. Bie- mans, 58 j„ Grote Markt; W. ValeVoorn, 85 j., Hagestraat; 9 Aug., J. C. Alink—Boek- hoff, 71 j.. Bromostraat. ONDERTROUWD: 10 Aug., W. J. Derni- son en A de Nieuwe. GEHUWD: 10 Aug., N. van der Werff en C. B, van Dijk; J. den Duik en S. C. Beute; J. H. Wemoe en T. van Luijken; H. J. Ne- lissen en M. T. H. E. van de Weijer; W. J. Peschar en T. van den Brink. .1D VERTENTIE ADVERTENTIE De Tabak- en Sigarenhandèl „DE GEKROONDE MOOR" Dinsdag 15 Augustus de gehele dag gesloten. Hofleverancier Gr. Houtstraat 81 Voor de kinderen „Ja, daar was ik nou in zo'n akelig vies en donker riool te land, gekomen," vertelde Bunkie verder. „Boe. wat eng!" zei Rick. Vond je dat niet verschrikkelijk?" „Nou, reken maar!" zei Bunkie, griezelend. „Het was lang geen pretje, dat verzeker ik je. En dat vuile water en die modder roken zo akeligen ik wist helemaal niet, waar ik ergens terecht zou komen! Ik worstelde maar verder in de stroom en had moeite om niet ondersteboven te gaan. Zo ploeterde ik maar verdertelkens verder door dat riool, waar maar geen eind aan scheen te komenIk was erg bang en ik dacht, dat ik daar nooit meer uit zou komentoen stootte ik opeens tegen iets hards aan, dat buiten de wand van het riool uitstak. Ik pakte het vast en toen zag ik dat het 'n ijzeren trapje wasdat uit het water naar boven voerde. Boven me zag ik licht! Ik klom tegen het trapje op Een Engelse organiste Lady Jeans maakte de stap van Buil naar Sweelinck Aan de organiste Lady Susan Jeans uit Dorking, Engeland, was de gemeentelijke orgelbespeling van Donderdagmiddag op gedragen. Zij opende met een drietal wer ken van oud-Engelse componisten (Wil liam Blitheman, John Redford en John Bull), van welke stukken alleen dat van Buil Hexachord Fantasia voor ons iets meer betekent dan louter een muziekhisto risch betoog. Dat „meer" is taipelijk veel, want uit de klare stijl van Buil 'spreekt een overtuigende bewustheid. Het was opval lend hoe gunstig Susan Jeans registreerde in deze drie oud-Engelse-stukken, hoe zij zich onthield van buitenissigheden en hoe zuiver zij het evenwicht vond. Van Buil naar Sweelinck is maar een stap; vooral op het'gebied der variaties heeft de Hollandse meester veel geleerd van zijn Engelse collega. Het was aldus goed gezien van de organiste deze twee belangrijke figuren met elkaar te confron teren, zij het dan in van elkaar afwijkende genres. Na de Fantasia van Buil speelde zij een variatie-cyclus van Sweelinck op ,Ich ruf zu dir, Herr Jesu Christ". Het bleek een interessante registratieproef, waar Susan Jeans andermaal een doorgaans smaakvolle oplossing aan gaf. In het bij zonder de voorlaatste variatie, met zacht tongwerk in de „taille" (middenstem), maakte een zeer mooi effect. Zelfs de be scheiden tremolo in de laatste variatie klonk aanvaardbaar. Hoofdzaak was dat de kleur het lijnenspel diende. Wat dit betreft maakte de organiste een goede beurt. Ook was dit het geval met drie koraal-voorspe len van Bach, hoewel een tremolerende fluit als solostem in „Nun komm der Heiden Heiland" mij niet zeer gelukkig voorkomt; maar Lady Jeans wist ook dit in de even- wichtsverhouding aannemelijk te maken. De trio-sonate in G van Bach werd over het geheel knap gespeeld; alleen dient deze muziek in een zo galmende ruimte duide lijker gearticuleerd te worden. Tot slot speelde de organiste Preludium en Fuj in a kleine terts van Bach, goed van klank en technisch correct, maar al te bedaard en zonder de nodige spanning. Als geheel overigens een bespeling die er wezen mocht JOS. DE KLERK. Het Oude Slot organiseert nu ook een jeugdtournooi De 5e ronde van het zomertournooi, geor ganiseerd door de Schaakclub „Het Oude Slot" had het volgende resultaat: Afd. I: Verleur Jr.Saeijs 10, Afd. II A: Verleur Sr.Van Hout afgebr. Afd. II B: Quintes—Zwarter 10. Afd. III: Van WonderenLe Nobel 10; TurkenburgHerckenrath 01. Op dezelfde avond werd het Jeugdtournooi geopend, waarbij de voorzitter de heer W. Turkenburg een welkomstwoord sprak. De eerste uitslagen van dit tournooi zijn: Lod der—Boon 01; Sanders—Krabbe afgebroken. Paardensport Zware taak wacht deelnemers aan het Rotterdamse concours Van Donderdag 7 tot en met Zondag 10 September zal te Rotterdam het jaarlijkse internationale concours hippique worden gehouden. Officieus hebben onder meer hun deelneming toegezegd: België, leden van het Britse Rijnleger, Frankrijk en Oostenrijk, dat voor het eerst na de oorlog voor een internationaal concours hippïaué zal inschrij ven en wei met twee dressuurruiters. Zwit serland heeft voor de samengestelde wed strijd en de springconcoursen ingeschreven en ook Zweden zal, evenals verleden jaar, te Rotterdam zijn kleuren verdedigen. Enge land vaardigt individuele ruiters af. Dene marken. Noorwegen en Ierland houden hun deelneming nog in beraad. Het programma, dat zwaarder en uitgebrei- ders is dan verleden jaar, is over vier dagen verdeeld. De mogelijkheid bestaat dat er ook nog een jeugdnummer aan wordt toegevoegd, dat eventueel op Zaterdag 9 September wordt afgewerkt. Op de eerste dag staat op het programma een samengestelde wedstrijd, welk nummer internationaal is, alsmede de individuele dressuurproef en het springconcours (natio naal), waarvoor amazones zijn uitgesloten. In de middaguren worden de Internationale sprongconcoursen afgewerkt, te weten de prijs der amazones en de prijs van de Rot terdamse Jockeyclub. De tweede dag, Vrijdag 8 September, be gint wederom met een springconcours (voor de military prijs), gevolgd door de zware dressuurproef St. Georges. Daarna volgt het springconcours (internationaal), jachtpar- cours, concours duoklasse en het spring concours voor équipes a Tamericaine. Zaterdag wordt er om de grote prijs van de stad Rotterdam gereden. Dan volgt het concours elegantste rijpaard en een springconcours puissance, waarbij de hinder nissen hoger zullen zijn dan 1.40 meter. Het concours hippique zal worden besloten op Zondag 10 September met de landenwed- strijd (de prix des nations), die in twee manches wordt verreden en die het belang rijkste nummer van dit hippisch festijn vormt. Daarna volgt de geschiktheidsproef voor jachtpaarden en als slot staat nog een internationaal springconcours (troostprijs) op het programma. BINNENLAND - Zondag heeft zich, zoals gemeld is, op de rede van Vlissingen een ontploffing voor gedaan. Men docht aanvankelijk aan een magnetische mijn, maar thans wordt aan genomen, dat munitie aan boord Van een Duits vaartuig, dat daar in 1943 is gezonken, tot ontploffing is gekomen. Na de explosie is o.a. een reddingsgordel naar boven ge komen. De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L, T. Cals zal op Woensdag 16 Augustus in het Zendingscentrum te Baarn een internatio nale wiskundeconferentie openen, waaraan wordt deelgenomen door mathematica uit België, Frankrijk, Engeland, Zweden, Dene marken, Zwitserland en Nederland. Op de hoek SloterwcgHaagse Weg te Amsterdam moest een motorrijder, die met een snelheid van ongeveer 60 km. in de rich ting Den Haag reed. uitwijken voor een vrouw, die plotseling de rijweg overstak, Het motorrijwiel slipte en de bestuurder, J. B. S., werd levensgevaarlijk gewond. De vrouw brak een been en kreeg een lichte hersen schudding. Hedenmorgen om kwart over elf is de millioenste betalende bezoeker de loketten van „Rotterdam Ahoy" gepasseerd. De ge lukkige was de 21-jarige radiomonteur J. Bosselaar uit Hilversum, die vergezeld werd door zijn verloofde. Hetpaar werd in de bloemen gezet en zal een Rijnreis van Rot terdam naar Zwitserland mogen maken. Aan het politiebureau Singel te Amster dam heeft -ich een 40-jarige boekhouder van een bankinstelling in het centrum der stad gemeld en medegedeeld dat hij in ongeveer 2'è jaar f 47.000 ten nadele van de bank had verduisterd. Van het geld heeft hij goede sier gemaakt. De binnenlandse bierafzet der Neder landse brouwerijen is, blijkens het Centraal Brouwerijkantoor, opgelopen van 179.200 hl in het eerste kwartaal tot 337.600 h.l. in het tweede kwartaal van dit jaar. In het tweede kwartaal van het vorig jaar bedroeg de bin nenlandse afzet 297.000 h.l. HAARLEM EN OMSTR. „De Natuurvrienden" van het „Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling" organise ren a.s. Zondag een dagtocht door Duin- en Kruidberg. Tot onderwijzer aan de Chr. Opleidings school, de „Noorderschool", werd benoemd de heer W. van de Poll te Bilthoven. Voor het diploma handelskennis bij het laatste Middenstandsexamen slaagden mej. T. Leising en de heren F. Abbink, B. den Boer, G. Diependaal, R. Huyzing, J. Vree en J. de Weers te Haarlem en de heren Chr. Nijhof te Overveen, J. Seders te Haarlem- merliede, P. J. Castien, A. J. Laane en L. Zonneveld te Zandvoort. Ds. N. K. v. d. Akker te Rhenoy heelt voor het beroep naar de Ned. Herv. gem, van Beverwijk bedankt. Veertienduizend Hillegommers Het inwonertal van Hillegom is de 14000 gepasseerd door de geboorte van Alida Maria Helena Caspers, Tweede Amerika- dwarsstraat 13. Het gemeentebestuur stelde ter beschikking van de jonggeborene een spaarbankboekje met 25,dat door de loco-burgemeester, de heer W. F. van Dam, aan de gelukkige ouders werd overhan digd. Negentig deelnemers aan Zandvoortse zeepkistrace „Kampioen zeepkistracer van Neder land.Jan Jansen"Met een schok werd Jan wakker en even later realiseerde hij zich dat hij slechts had gedroomd. Maar hij behoeft niet te zeer teleurgesteld te zijn, want er bestaan inderdaad plannen om in September op een nog aan te wijzen circuit de nationale kampioenschappen zeepkisten races te houden. Voorlopig moet Jan het nog doen met de races die zo hier en daar in den lande wor den georganiseerd. Zo bijvoorbeeld aan staande Zondag voor de eerste maal op het Circuit van Zandvoort. Op de Hunzerug, een hoogte in de toer- weg, wordt een startbaan gebouwd met een verloop van drie meter op tien meter. Ongeveer negentig deelnemers zullen hier aan de start verschijnen in de geregle menteerde- en de vrije klasse. Geregle menteerd zijn die „wagens", die door de „coureurs" zelf zijn gebouwd. Heeft vader, grote broer, of zelfs een fabriek of werk plaats een handje geholpen, dan worden deze „Alfa's" en „Maserati's" onherroe pelijk naar de vrije klasse verwezen. Een bijzonderheid van de wedstrijden van Zon dag is. dat voor het eerst een bocht in het traject is opgenomen. Wie er aan de start komen? De kam pioenen van Rhenen, Nijmegen, Utrecht, Gouda en dan blijven natuurlijk ook de Zandvoorters onder aanvoering van Nol van Fenema, de zoon van de burgemeester, niet achter. Een eventueel batig saldo van deze wed strijden, die onder auspiciën staan van de K.N.A.C., komt ten goede van de vereni gingen, die kinderen ter bevordering van de .gezondheid naar zee sturen. FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim 63) Dat is ook de reden, waarom ik weigerde die verklaring te tekenen. Het beleggend publiek of de effectenbeurs laten mij koud. Het is mijn idee, om ons rechtstreeks tot de aandeelhouders te wenden. Ik moest Wendell Cooke gisteren wel op sleeptouw houden, maar ik ben bezig ..een korte cir culaire op te stellen, die ik hem vanavond zal toezenden. Ik zou daarin willen uit leggen. da" door ae plotselinge dood van onze eerste chemicus, er in de fabriek ern stige stagnatie is ontstaan, die tot resultaat had, cat c-r een vrij groot kwantum onvol doend materiaal gemaakt is. Maar dat de moeilijkheden slechts van tijdelijke aard zijn en dat de commissarissen van mening zijn, dat binnen zeer korte tijd alles weer in orde zal zijn. Ik zal zelfs zo ver gaan. dat naar ons aller mening de daling in de koers van de aandelen geheel buiten ver houding is tot de geleden verliezen." „Ik hoop, dat je gelijk hebt, jongeman". „Je schijnt plotseling in staat te zijn, de zaken op de juiste manier te zien. Ik ben het natuurlijk met je eens." „Het was gelukkig, dat ik nog wat geld beschikbaar had," merkte Dutley op. „Ik was daardoor in staat in de markt te ko men en te kopen en dat heeft het kaarten huis van De Brest onderstboven gegooid. En nu nog iets. Wat dacht u de eerstvolgen de dagen te gaan doen?" „Niets," was het neei-slachtige antwoord. „Laat ik u dan een idee aan de hand doen," ging Dutley voort. „Gaat u terug naar Leeds. Ze zullen u hier toch niet met rust laten. Ze zullen denken, dat u nog steeds uw aandeel van het regu hebt en u zult hier voortdurend in gevaar verke ren. Steekt u ze op de fabriek eens een riem onder het hart. Geef ze eens een wenk op de laboratoria, dat de formule misschien binnen een paar dagen terug zal zijn en ontsla niet nog meer werklieden." „Hoe stel je je voor. om de formuie terug te krijgen?" vroeg Parkinson koppig. ..Waarschijnlijk door er om te vechten. We kunnen ze misschien toch nog met de wet te pakken krijgen. Desnoods steel ik ze. Maar op de een of andere manier, krijg ik het wel voor elkaar. Oh. ja," ging Dutley voort, de hand uitstekend en een spoor boekje naar zich toehalend, „er is een goede trein om zeven uur met een res tauratiewagen die om 10.35 in Leeds is." Parkinson stond op. Hij zag er uit als iemand, die nog in een grote geestelijke verwarring verkeert. „Ik begrijp het nog niet allemaal," gaf hij toe. „Ik kan er nog niet aan wennen. Wanneer ik niet af en toe in jou flitsen van de geest van je vader zag, zou ik ge dacht hebben, dat ik droomde." Dutley lachte, terwijl hij hem naar de deur duwde. „U gaat nu maar rustig naar de trein," adviseerde hij. „Zeg tegen Grace, dat alles in orde komt en dat zij binnen een paar dagen van mij horen zal." Parkinson liep de gang af, ging zijn kamer binnen en gaf order, om zijn koffer te pakken. Het was hem, of hij in een droomtoestand verkeerde. Eerst toen hij in de restauratiewagen van *de express naar Schotland zat en bevond, dat hij omringd werd door een kiene schare bereidwillige geesten, kwam hij enigszins tot zichzelf. HOOFDSTUK XXV. „Mijnheer!" „Wel?" vroeg Dutley, rechtop in zijn bed zittend, terwijl hij ce hoorn van de tele foon een beetje steviger vastgreep. „Dutley hier' Spreek op!" „Ze zijn binnen. Twee van hen, zo niet drie. Gebruikten een huissleutel en wan delden brutaalweg een kwartier geleden naar binnen." „Is Thomas Ryde er bij?" vroeg Dutley, die al half naast zijn bed stond. „Dat is hij niet, want als hij er wel bij was, weet ik nog niet, of ik hier wel aan de telefoon zou staan," was het nadrukke lijke antwoord. „Moet ik nog iets doen met betrekking tot de politie?" „Niets. Je taak voor vanavond is afge lopen." Het nam Dutley nauwelijks ten minuten, om zijn oude kleren weer aan te schieten, naar beneden te gaan en de straat op te lopen. Het sloeg drie uur, toen hij een zwervende taxi aanriep en zuidwaarts ge reden werd. De grijze betrokken hemel was bedekt met massa's drijvende wolken, waar tussen door hier en daar een ster te zien was. Het plaveisel was nat, maar het regen de niet. Op de hoek van Queen Street stapte Dutley uit en rekende met zijn chauffeur af. Het scheen hem toe, dat deze buurt er op dat moment wel zeer verlaten uitzag. Wanneer er al hier of daar feestelijkheden hadden plaats gehad, dan waren die nu toch afgelopen. Er stonden geen taxi's meer op de standplaats. Zelfs de politieagent, die gewoonlijk op de hoek van Curzon Street stond, was verdwenen. Met zijn huissleutel in de hand stak Dutley de straat over, liep ongeveer' twaalf meter langs de huizen, bleef even staan en opende toen geruisloos zijn eigen voordeur. Hij sloot die even geruisloos en bleef staan luisteren. Door een reflex op de eiken vloer van de hall. kon hij zien, dat er in zijn studeerkamer licht op was en het vreugdevolle gevoel van de jager, die op zijn buit afgaat, doortrilde zijn lichaam. Iedere vezel in- zijn gehele wezen was gespannen. Niet alleen scheen het licht zeer duidelijk onder de deur door, maar ook was er een vaag geluid te horen van beweging en van een gedempte stem. Tenslotte zou een avontuur hem toch niet ontzegd worden. Met zijn revolver in de hand bleef hij een ogenblik staan en liet in zijn geest de reserves van zijn huishouding passeren Daar was dan juffrouw Bulwell, de keu kenmeid en haar nichtje, dat dienst deed als hulp in de keuken. Zij sliepen samen in één kamer, waren uitstekende bedien den, maar in de tegenwoordige crisis vol komen nutteloos. Dan waren er twee ka mermeisjes nieuwelingen, die tijdens zijn afwezigheid aangenomen waren en wier namen hij niet eens kende even eens nutteloos. Dan was er nog zijn Abès- sijnse bediende, Kassim, een ontzagwek kende kerel, sterk als een os. ongelooflijk oruikbaar in een vechtpartij, maar volko men schuw voor ieder vuurwapen. Hij had nog nooit in zijn leven een vuurwapen af geschoten en werd een absolute lafaard bij het gezicht van ook maar de kleinste revolver. Burdett had hij opzettelijk in St. Pancras gelaten. Robert, de lakei, zou waarschijnlijk boven in zijn bed liggen slapen en misschien ook nog een collega van deze, wiens werk voornamelijk bestond uit het controleren van het electrische licht, het poetsen van de schoenen en het zorgen voor de ijskast. Dat was de gehele staf. Als hij Kassim riep, zou dat waar schijnlijk wel een goed effect maken, maar als er ook maar een revolver op hem ge richt zou worden, zou hij er gillend van door gaan. Deze bliksemsnelle revue van zijn huishoudelijke hulptroepen deed Dut ley zien, dat, wanneer hij hulp nodig had, om deze indringers aan te pakken, deze van buiten af moest komen. Hij boog zich voorover en luisterde ge durende enige ogenblikken aan het sleutel gat. Hij kon duidelijk horen, dat er in pa pieren op zijn tafel gesnuffeld werd. Zijn vingers klemden zich vaster om het dode lijke kleine wapen, dat hij bij zich had. Het ogenblik was gekomen! Hij richtte zich op, wierp met de linker hand de deur open, terwijl zijn rechter naar voren schoot. „Blijf waar je bent!" beval hij scherp. „Handen omhoog! Steek opvlug! Jij daar.op er mee!" iWordt vervolgd).*

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6