Haarlems Dagblad Accoord bereikt en „staakt vuren bevolen in Makassar Noord-Koreaanse troepenmacht trok over Naktong; Taegoe bedreigd 65e Jaargang No. 19626 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Maandag 14 Augustus 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie en «Dprcciitc 'DaarlemsctB Courant (2tnno Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom rr Alle KNIL-slrijdkrachten zullen binnen 15 dagen de stad ontruimen Meer dan 900 doden DJAKARTA, 13 Augustus. (AFP). Als gevolg van de onderhandelingen, die in Makassar in het bijzijn van de waarnemers van de UNCI hebben plaats gevonden, is een accoord bereikt, waarbij de staking van het vuren wordt bevolen. Krachtens dit accoord zullen alle Nederlandse strijd krachten Makassar binnen 15 dagen ont ruimen. Op grond van berichten uit Makassar meldt radio-Djakarta, dat ongeveer 900 personen de dood hebben gevonden bij de incidenten van de laatste dagen in Ma kassar. Onder de slachtoffers bevindt zich de Mohammedaanse leider en oud-lid van het Indonesisch parlement Loeizi. De overeenkomst betreffende de evacuatie van de Nederlandse strijdkrachten, aldus radio-Djakarta, heeft blijkbaar de stad tot kalmte gebracht. Het uitgaansverbod blijft van kracht. De Indonesische federale politie pa trouilleert in de straten van Makassar en maakt jacht op talrijke rovers, die van de toestand profiteren om hun slag te slaan. KNIL-leden de voornaamste schuldigen? De strijd tussen de APRIS en de oud leden van het KNIL heeft drie en een half etmaal met ononderbroken hevigheid ge duurd, aldus de correspondent van Aneta in Makassar in zijn verslag van de ge beurtenissen der laatste week. De nor respondent is van mening, dat de schatting van 800 tot 900 slachtoffers (waarvan on geveer 80 tot 90 militairen) aan de lage kant zal blijken te zijn. Over de voorgeschiedenis schrijft de correspondent: „De spanning, die er reeds enige tijd heerste nabij het overvolle doorgangskamp van het KNIL, heeft de vorige week geleid tot incidenten tussen de Ambonese militairen en de bewoners van de omliggende kampongs. Van de kam pong Mariso uit breidde de stemming tegen het KNIL zich uit over de andere stadsdelen. Toen deed zich het incident voor, waarbij de Menadoixese luitenant van de APRIS, die zich per ongeluk bin nen het rayon van het kamp begaf, werd doodgeschoten. Hierop volgde een boycot van de Ambonnese militairen op de pasars. De „polisi militer" der RIS is hiertegen flink opgetreden, waardoor' uitbreiding van de agitatie werd verhinderd. De stille boycot bleef echter en voortdurend kwam het tot handtastelijkheden tussen de be volking en de ex-leden van het KNIL. Zaterdag 5 Augustus was er 's middags een bespreking tussen de UNCI-waarne- mers, de commandant van de APRIS en de commandant van het kamp van de KNIL, wélkè bespreking niet tot een op lossing heeft geleid. •Even voor 6 uur 's middags vielen de eerste schoten en kort daarop hoorde men het geratel van machinegeweren uit ver schillende delen van het Zuidelijke stads deel. Even later was de vuurwisseling al gemeen en drie en een half etmaal lang werd er onafgebroken geschoten, waarbij de mortiergranaten van de ex-KNIL sol daten veel schade hebben aangericht, evenals het vuur van de APRIS. Hierbij kwam Zondag dan nog de beschieting vanuit de lucht met B-25 en de beschie ting van het korvet van de „Apris" af, de „Radjawali" (dit laatste werd te Djakarta niet bevestigd, doch de correspondent van Aneta scrijft uit eigen waarneming red. Aneta). Er braken omvangrijke bran den uit. De waarnemers van de UNCI reden uit, doch hebben de gevechtszone niet bereikt. Aan de zijde van de UNCI wend uit de beschikbare gegevens toen de conclusie getrokken, dat de voormalige leden van het KNIL Zaterdag tot de aanval waren overgegaan en dat zij een groot deel van de stad hadden bezet, waaruit zij later weer door de APRIS werden verjaagd. Naderhand kwam vast te staan, dat een groep ex-leden van" het KNIL ook Zondag morgen een zware uitval deed, die zeer Woest werd uitgevoerd en vele slachtoffers Onder de burgerbevolking heeft gemaakt. Toen generaal-majoor Scheffelaer Maan dagmiddag op het vliegveld arriveerde werd het beter geoordeeld hem niet naar «e stad te laten gaan. Hij werd naar. Ban- limoeroeng gebracht, dat 40 km buiten Makassar is gelegen. De generaal kon aan de pers niet mededelen, waarom de Kor- tenaer naar Makassar werd gezonden. Hij wist hiervan op Woensdagmorgen nog niets. Slechts kon hij veronderstellen, dat het uitblijven van berichten over aan komst en veiligheidsmaatregelen voor zijn persoon bij dr. Hirschfeld ongerustheid hadden gewekt. Hij heeft om de zending van het oorlogsschip niet gevraagd, zo zeide hij. Intussen was het „cease fire" in gegaan en thans zijn maatregelen ter al gehele evacuatie van de voormalige leden van het KNIL reeds genomen, waarbij de troepentransportschepen Zuiderkruis, "Waterman, Oudshoorn en Thedeus zullen assiteren. Generaal-majoor Scheffelaer was vol lof over het optreden van de militaire politie van de APRIS", aldus luidt het verslag van de correspondent van Aneta te Makassar. Rust weergekeerd Generaal-majoor Scheffelaer is thans terug in Djakarta, teneinde verslag uit te brengen. Makassar is thans geheel rustig, doch er heerst grote verslagenheid onder de bevolking. Een bijzondere medewerker seint ons heden uit Soerabaja: Terugkerend uit Ma kassar vertelde generaal-majoor Scheffe laer dat vandaag Maandag -de afvoer van Nederlandse troepen uit Makassar be gint naar de plaatsen, van waar uit trans port naar hun woonplaatsen mogelijk is. De aanblik van Makassar is zeer triest, zo zeide de generaal. Het lijkt alsof de stad met geweld is ingenomen. Zij is zwaar gehavend. Zonder overdrijving kan wor den gezegd, dat van de mooie plaats niet veel meer over is. Het wemelt er boven dien van guerillastrijders, onder wie kin deren, die met een stengun zijn gewapend. De KNIL-troepen hebben twintig doden en 70 gewonden, van wie 30 ernstig. Vier gewonde Nederlandse soldaten zijn in het vliegtuig van de generaal mee gegaan naar Djakarta, Zij zeiden ons dat het KNIL ge staan heeft tegenover een gecombineerde actie van land-, zee- en luchtmacht der RIS. De vertegenwoordigers van de UNCI, die herhaaldelijk ook zelf zijn beschoten, heb ben volgens generaal-majoor Scheffelaer prachtig bemiddelend werk gedaan. Van Zeeland formateur Onze Brusselse correspondent telefo- neerde ons hedenochtend: Nadat prins Boudewijn twee Vlaamse politici, de minister van Verkeer, P. W. Segers, en de staatsminister A. de Schx-ij- Ver, ontboden had om hen met de vorming van een regering te belasten, voor welke eer zij bedankten, werd gisteren de heer Van Zeeland tot formateur benoemd. De socialistische „Peuple" publiceert vanochtend een lijst van vermoedelijke ministers van diens kabinet in wording, die allen behoren tot de radicale koningsge zinde vleugel der C.V.P. Het blad noemt deze regering een provocatie, daar Van Zeeland in de koningskwestie steeds alle verzoeningspogingen zou hebben gesabo teerd. Men verwacht, dat Van Zeeland hedenavond zijn- kabinet aan de prins.-zal voorstellen. Redding op zee Het Panamese tankschip „Sullys Hill" heeft „Lloyds" geseind, dat 16 overleven den van het- Fx-anse vrachtschip „Le Vio lent" zijn opgepikt. Het schip werd Zaterdag in de buurt van de Arabische kust brandend aange troffen. Treinramp in Brazilië Tien personen zijn om het leven gekomen en een zeventigtal werd ernstig gewond bij een botsing tussen twee treinen met arbeiders in een voorstad van Rio de Janeiro. Op de plaats van de ramp is een verschrikkelijke ravage aangex-icht. De slachtoffers lagen overal tussen de wrak stukken bekneld. Vliegveld van Pohang nog in handen der Amerikanen (Reuter)- Vüf Noordelijke divisies verzamelen zich langs de Naktong voor het grootste offensief van de Koreaanse oorlog langs de natuurlijke corridor naar Taegoe. Het gebied van Waegwan is het middelpunt van de Noordelijke concentratie van ten minste 40.000 man langs een front van 32 kilometer. Een Amerikaanse stafofficier verklaarde Zondag, dat ondanks de moeilijkheden, ver oorzaakt door onafgebroken geallieerde luchtaanvallen, de Noordelijke colonnes ook overdag in beweging waren. Hij wees er op, dat 15 Augustus de bevrijdingsdag is van Korea en de Noordelijken wellicht deze dag wilden vieren met een belangrijke overwinning, zoals de verovering van Taegoe. De Noordelijken zijn op één plaats over de Naktong getrokken met een aanzienlijke troepenmacht namelijk ten Westen van Jongsan, 32 k.m. ten Noord-Westen "van Masan. Twee pogingen.van. de Noordelij- ken om bij Waegwan over' tè stelten wer den Zaterdag verijdeld doox- Amerikaanse en Zuid-Koreaanse troepen. De gehele élite-divisie der Noordelijken, de vierde divisie, houdt stand op haar bruggenhoofd ten Oosten van. Jongsaix te gen verwoede aanvallen van de 24ste Ame rikaanse divisie. De Amerikanen zijn nog in het bezit van het hoge tex-rein, dat zij twee dagen geleden hex-overden en vaxx waaruit zij de rivier beheersen. Volgens een correspondent van Reuter bevindt een sterke Amerikaanse verken ningseenheid zich nog in Pöhang en deze levert strijd tegen een naar schatting 500 man grote Noordelijke afdeling. In de bui tenwijken worden 1000 man der Noorde lijken samengetrokken. Zuid-Koreaanse troepen, die uit het Zuid-Westen opdrin gen bevinden zich volgens de laatste be richten 6.4 km. van Pohaixg. Zij onder-ne menook een tweeledige aanval op de plaats Tsjidong, enkele km. ten Noord- Westen van Pohang. De jplaats Topyong werd ingenomen. Volgens een geallieerde piloot zijn de Noordelijken door de Zuid-Koreaanse stel lingen in het gebied van Jongdok gebroken waarna zij deze Zuid-Kox-eaanse troepen macht isoleex-den door een snelle opmars door het bergland naar Pohaixg. liet hoofdkwartier van het achtste Ame rikaanse leger meldt nader dat naai' schat ting thans 12.000 man Nooi-delijke troepen de Naktong zijn overgestoken in de Noord- Westelijke hoek van het front. Ook bij Waegwan Tegen 12 uur waren vanochtend tanks der Noord-Koreanen in de opmars naar Taegoe op 6V2 fcm. ten Noorden van Waeg wan. Volgens een communiqué van het achtste Amerikaanse leger van Maandag mof gen hebben Ameiikaanse strijdkrach ten het vliegveld ten Zuid-Oosten van Pohang nog in handen. In de loop van de nacht. zijn. de Noordelijken er in geslaagd de Naktong ook bij Waegwan over te ste ken via een dam, gebouwd van stenen en met zand gevulde fijstzakken. De Zuide lijken bieden krachtige tegenstand. Vol gens gevangen genomen officieren is de Noordelijke strijdmacht bij Waegwan sa mengesteld uit de beste manschappen van de derde divisie, de sterkste en strijdvaar digste aan het Westelijk front en hebben opdracht Dinsdag Taegoe te veroveren. Het hoofdkwartier van het achtste leger meldt, dat een sterke Amerikaanse sti-ijd- macht, gesteund door tanks, een commu nistisch bruggenhoofd heeft aangevallen ten Westen van Jongsan in het gebied van de 24ste divisie. Deze strijdmacht was bin nen het uur een kilometer gevorderd. Een officiële woordvoerder verklaarde, dat de Noordelijken bij het bruggenhoofd te Jongsan een onder water gezette brug gebruiken' om troepen en uitrusting over de Naktong te brengen. Journalisten omgekomen Twee Britse dagbladcoxTespondenten, Ian Morrison van „The Times" en Christo pher Buckley van de „Daily Telegraph", zijn omgekomen doordat de jeep, waarin zij reden, bij Waegwan op een landmijn stootte. Ian Morrison is een zoon van de Times- correspondent in China. Ook de Indiase kapitein Uni Nayar, plaatsvervangend lid vaïx de UNO-eommissie voor Korea, kwam om het leven. Werkwillige taxichauffeurs in Amsterdam gemolesteerd In Amsterdam rijden sinds Zondagmid dag geen taxi's meer. Alleen voor zieken- vervoer zijn nog wagens beschikbaar. Enkele zg.. eigen rijders, die nog waren uitgereden, zijn, bevreesd voor molestatie, naar huis gegaan. Zaterdagavond werd in de Sluisstraat een chauffeur door twee onbekenden met een stok aangevallen. Hij liep hierbij een lichte hersenschudding op. Tevoren had den twee stakers hem door het portier raam in het gezicht geslagen. Op het Waterloopleir, wierpen stakers Zondagmorgen een taxi omver. De wagen werd beschadigd en de chauffeur moest door de politie worden ontzet. Op de Nieuwe Zijds Voorburgwal wex-d een steen naar een passerende taxi gewor pen, waardoor de achterruit werd verbrij zeld. De passagiers, een dame en een jongetje, werden door glasscherven ge wond. Op de Prinsengracht molesteerde een groep van dertig stakers een werkwillige chauffeur, die door twee agenten kon wor den ontzet. De stakiugsleiding deelt mede, dat zij dit optreden ten sterkste afkeurt eix voor nemens is maatregelen hiertegen te tref fen. Zij heeft herhaaldelijk de stakers het consigne gegeven niet tot molestatie ove! te gaan. Vuurgevecht in Mexico Zestien personen zijn gedood en 20 ge wond bij een veldslag tussen militairen en politie enerzijds en een bende onder lei ding van de Spanjaard Narciso Lozano, die de stx-eek van Laresolana in de Mexicaanse staat Jalisco terroriseerde. Lozano en acht van zijn bendeleden, drie soldaten, twee politiemannen en twee jon gens, die toegekeken hadden, werden ge dood. Op de losplaats van de veilingvereniging „De Eendracht" te Groningen is Zaterdag een pas gebouwd muurtje van drie meter hoogte ingestort. Vijften kinderen, die bij de muur speelden, werden door het vallende puin getroffen. Zes der kleuters werden op slag gedood en zes kinderen liepen zware verwondingen op. Het ongeluk geschiedde doordat de locomotief van een goederentrein bij het rangeren een hek ramde. Enkele houten istutlatten van dit hek werden daardoor met kracht tegen het muurtje geduwdmet het gevolgdat dit omviel en op de kinderen stortte. De foto toont de plaats van de ramp. Op de voorgrond de brokstukken van de muur. Artilleristen van de 25ste Amerikaanse divisie nemen een paar minuten rust bij hun stukken tijdens een korte gevechtspauze in de strijd aan het front op Korea ten Westen van Poesan. Britse oppositie wil over defensie spreken STRAATSBURG (Reuter) In kringen van de Europese Assemblée speculeert men op de mogelijkheid, dat Winston Churchill zijn voorstel tot de opx-ichting van een Europees leger in het Britse La gerhuis ter sprake zal brengen wanneer dit op 12 September weer bijeenkomt. Paul Henri Spaak heeft op een pers conferentie, sprekend als voorzitter van de Assemblée, voor het voorstel van Chur chill gepleit. De leiders der Britse conservatieven en liberalen hebben premier Attlee verzocht het parlement „over een week of tien dagen" bijeen te roepen voor dringende besprekingen over de defensie. Attlee, die het zomerrecès van het par lement reeds met een maand had bekort door het begin van de nieuwe zitting op 12 September vast te stellen, heeft geant woord, dat hij het verzoek in overweging wil nemen als het met redenen wordt om kleed. Volgens Churchill is 12 September „wegens de crisis en de nieuwe feiten die besproken moeten worden", te laat. Davies, de leider van de liberalen, heeft verklaard dat hij verbaasd is over het lange uitstel, nu „besluiten van vèr-strek- kende aard moeten worden geixomen". „Reynolds News" meldt dat de Britse socialistische coöperatieve beweging een eigen versie heeft opgesteld van het plan van de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, dat voorziet in het onder gemeenschappelijk beheer brexi- gen van de Europese steenkool- en staal bedrijven. Deze Britse socialistische varia tie op het plaxi-Schuman zal worden voor gelegd aan de conferentie der „Labour Party" die in October zal worden ge houden. Leger van 800.000 communisten naar Tibet? HONGKONG, 13 Aug. (Reuter). Een Zaterdag te Hongkong aangekomen reizi ger heeft medegedeeld dat 800.000 man Chinese communistische troepen sinds zes weken uit verschillende Chinese provin cies onderweg zijn naar de grenzen van Tibet (waarbij zij eerst door uitgestrekte en verlaten gebieden moeten trekken). De reiziger verklaarde verder nog dat de Chinese communisten: 1. duizenden jaks (ossen) vorderen voor vervoersdoeleindeix; 2. bestaande vliegvelden in de Chinese provincie Silcang uitbreiden en nieuwe aanleggen; 3. ongeveer 300.000 man troepen ge bruiken voor de aanleg van eexx weg van Kangting naar de Tibetaanse grens; 4. een spoorweg aanleggen in de nabij de grens met Tibet gelegen Chinese pro vincie Sinkiang; 5. gebruik maken van een groot aantal transpcx-tvlieg'tuigen van een Amerikaans model om voox'raden en uitrusting over het stex-k bergachtige gebied van Sikan; vervoeren; 6. strenge censuur op alle brieven uit- oefenexx. De reiziger verklaarde tenslotte nog dat, voor zover hij had kunnen nagaan, bijna alle Tibetanen tegenstanders zijn van het communisme. Zij zijn echter militair niet stex-k genoeg om veel verzet te kunnen bieden. Zaterdag heeft het officiële Chinese communistische persbureau „Nieuw-China' eeix herhaling gegeven van een reeds kort geleden uitgegeven verklaring, waarin werd medegedeeld dat „het Chinese volksleger spoedig Tibet zal binnenrukken om dit land te bevrijden". Besprekingen tussen Mao en Molotof LONDEN, (Reuter). Volgens een bi richt uit Tokio in de „Sunday Times" wor den er te Peking wel terdege besprekingen tussen Molotof en Mao Tse Tpeng gehou den. Volgens de laatste berichten, aldus de cox-respondent van het blad te Tokio, eist Mao krachtige Sovjet-steun voor de invasie van Formosa: De regering van communis tisch Cliina zou onderzeeboten eisen voor het aan land zetten van speciale manschap pen, alsmede vliegtuigen voor troepeixtrans- port. Mao Tse Toeng, zo gaat het bericht verder, heeft zijn ergernis niet verborgen over de voox-rang, welke de Russen aan de invasie van Zuid-Korea geven. De positie van Mao is versterkt door het falexx der Noord-Koreaanse troepen om snel naar het Zuiden door te stoten en door het snel ge nomen Amerikaanse besluit om Formosa te beschermen. Molotof, zo meent men, poogt thans Mao te overreden om de aanval op Formosa uit te stellen tot er meer klaarheid is over de toestand op Korea. Voorts meent men, dat de hoge Sovjet- bidex-s het er over eens zijn, dat gebruik moet worden gemaakt vaxx de verschillen in de Britse en de Amerikaanse politiek ten aanzien van China. Troepenschip „Skaugum" morgen in Amsterdam Het troepenschip „Skaugum" wordt mox-gen, 15 Augustus in de loop van de mox-gen in IJmuiden verwacht. De ont scheping zal waarschijnlijk Dinsdagmiddag om 13.00 uur in de haven van Amstex-dam beginnen. Canadese omroep helpt Nederlandse immigranten De Canadian Broadcasting Corporation zal binnexxkort eexx begin maken met een •eeks uitzendingen, speciaal bestemd voor Nederlanders in Canada, teneinde hun aanpassing aan de voor hen nog vreemde omgeving te vergemakkelijken en het ge voel van heimwee bij hen weg te nemen. De leidster van de internationale dienst van de Canadese radio-omroep, mej. Maja van Steensel, die ook uitzendingen „Canada roept Nederland" verzorgt, heeft in ons land uit 1500 sollicitanten een zestal uitge kozen, waax-uit de directie van de Cana dese omroep twee Nederlandse omroepers zal kiezen, die speciaal met deze taak zul len worden belast. Het Canadese ministerie van Buitenlandse Zaken en dat van Immi- gx-atie hebben volledige medewerking voor dit plan toegezegd. Esperanto-congres in Konsfanz Van 28 Juli tot 4 Augustus is het zesde Internationale Esperanto Congres voor de jeugd gehouden in Konstanz aan de Boden- see. Er waren 20 verschillende naties ver tegenwoordigd en er werd één taal gespro ken: het „Esperanto", Het woord is aan Emerson: tk heb slechts te vragen naar mijn plichtniet naar de mening der De tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ" welke te Alkmaar wordt gehouden noteerde Zaterdag de 50.000ste bezoeker. Foto: de 50.000ste bezoekster, mejuffrouw Rie Deneker uit Den Helder, ontvangt een fraai schilderij, voorstellende de duinen bij Schoorl. Bus met Nederlanders in Alpen verongelukt Geen der 36 gewonden in levensgevaar Een uit Eindhoven afkomstige touring car met 36 Nederlanders is Zaterdagoch tend om kwart voor acht, op weg van Rome naar Nederland, in de Franse Alpen nabij Grenoble vex-ongelukt, waarbij alle inzit tenden verwondingen opliepen. Geen hun ner verkeert echter in levensgevaar. De eerste bex-ichten meldden dat de auto bus in een 200 meter diep ravijn gestort was doch daai-in halverwege aaxx een oude boomstroixk was blijven hangen. Familie leden van een der vrouwelijke passagiers hebben later echter na telefonisch contact met het ziekenhuis te Grenoble verklaard, dat de bus niet in een afgrond gestort is, maar met een der zijkanten een langs de weg staande rots gex-aakt heeft, tengevolge waarvan zij op de weg zou zijxx omgeslagen, aan de rand' van de bewuste afgrond. De chauffeur verklaarde dat de remmen van de touringcar op deze weg een der ge vaarlijkste Alpenroutes onklaar ge raakt zijn juist toen de wagen een sterke helling met scherpe bochten afdaalde. De snelheid van de wagen werd toen zo groot dat de chauffeur op het bochtige traject de macht over zijn stuur verloor. De bus raakte de rotswand, tolde tweemaal om zijn as en sloeg toen om met het bovenge noemde resultaat. Schaapherders verlosten een half uur nadat het ongeluk gebeurd was, de passa giers uit hun benarde positie en waar schuwden de politie en het ziekenhuis te Grenoble. De autobus is eigendom van een reisbu reau te Ehxdhoven. Zij vervoerde een groep personen uit Woexxsel, bij Eindhoven, van Rome naar Nederland. De bus was oor spronkelijk afgehuurd door een groep van vijftiexx personen. Deze groep is tenslotte uitgebreid tot 35 personen, onder wie zich ook een geestelijke bevond. Met de chauf feur mee waren dus zes-en-dertig perso nen in de bus. De chauffeur is de ongeveer 35-jax-ige heer J. van Ast uit Eindhoven die slechts een ontwrichte élleboog heeft opgelopen. Omtrent de toestand van de overige ge wonden zijn nog geen nadere gegevens ver strekt. W.el is door de behandelende dok toren in Grenoble verklaard dat slechts vier der slachtoffers wat ernstiger gewond zijn dan de overigen, doch dat geen hunner in levensgevaar verkeert. De inzittenden van de autobus waren (een naam is nog niet bekend): J. van A t, chauffeur, H. S. A. Verhoeven, A. M. Ver hoeven, N. Verhoeven, W. I. Verhoeven, J. B. van der Ven, G. M. van der Ven, W. Speeks, P. Seerden, E. H. Seerden, W. T. Seerden, G. C. van der Linden, J. P. G. van den Kruys, J. D. J. van den Kruis, Willy van den Broeck, Toos G. van den Broeck, H. P. J. van den Broeck, E. J. J. Tocklenburg, R. Hendricks, J. M. Driessen, G. P. Aarts, C. C. Aax-ts, mevrouw S. M. van Bex-gen, J. J. Korting, J. N. T. Torkens, E. L. J. Nieuwenhuizen, C. M. van Hoorn, J. G. van der Lee, A. G. Bogers, P. F. C. van den Fluik, S. A. M. de Groot, G. M. van Kemenade, A. van Dijck, W. M. Wil- lems, G. M. Schenkel-Aarts. (U.P.). Fabrieksbaas weggeroepen, loonzakjes verdwenen Zaterdagnacht ontving de fabx-ieksbaas van de N.V, Kunstzandsteenfabriek „Ax-- noud" te ITillegom als gebruikelijk een geldkistje met de loonzakjes voor 67 man personeel, in totaal een bedrag van f 3500. Omstreeks middernacht werd de fa bx-ieksbaas weggeroepen. Toen hij twintig minuten later terugkwam, bleek de deur van zijn kantoortje met een schroeven- dx-aaier geforceerd te zijn en het geldkistje verdwenen. Onmiddellijk werd alarm ge maakt en politie-assistentie gevraagd. De politie stelde met behulp van een speur- - hond een uitgebreid onderzoek in, dat tot heden nog geen resultaat opleverde. Wel is gebleken, dat een luik in het dak vaix het kantoortje openstond, zodat het mogelijk is dat de dader(s) hierdoor is (zijn) binnen gekomen of weggegaan. HET WEER AFGEBEELD Na het passeren van het koudefront, dat Zondag op vele plaatsen vrij langdurige regenval veroorzaakte en dat nu boven West-Didtsland is gelegenis het weer thans onder invloed komen te staan van een zwakke rug van hoge luchtdruk. Er bevindt zich echter tussen IJsland en Groenland een depressie, waarvan het frontensysteem vooral in Schotland en Ierland de luchtdruk hedenmorgen al weer vrij snel deed dalen. Onder invloed hiervan wordt de rug van hoge luchtdruk boven de Britse eilanden dan ook al weer aangetast, zodat ook de komende dagen geen werkelijk stand vastig zomerweer opleveren. Het weer zal veeleer een tvisselend karakter heb ben, waarbij hoge temperaturen uitzon dering zullen blijven. O ONBEWOLKT 0LICHT 8EW 0 HALF BEW 0 ZWAAR 8EW ©GEHEEL BEW MIST SNEEUW o REGEN 9 MOTREGEN A HAGEL V BUIEN R ONWEER 7J?temperatuur i005 isobaar belangrijk Z/// neerslag- CENTRA H hoge druk L lage druk 1. scheidingslijn-pront- tussen lucht van verschillende herkomst \n\ stand van dit teken geefj de windrichting 1 aan- iedere hele dwarsstreep is een wind-) snelheid van-.vijf meter per seconde Weerbericht MEER BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N-M.I. in De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Geleidelijk toenemende bewolking met morgen overdag voornamelijk in het Noorden en Westen van het land enige regen. Aanvankelijk zwakke, later meest matige wind tussen Noord-West mi Zuid-West. Weinig verandering :.n temperatuur. 15 Augustus: Zon op 5.23 uur, onder 20.05 uur Maan op .7.19 uur. onder 20.52 uur Hoog cu 5aag water in IJmuiden Maandag 14 Augustus: Hoog water: 4.07 en 16.34 uur. Laag water: 12.11 en 00.00 uur. Dinsdag 15 Augustus: Hoog water: 4.44 en 17.03 uur. Laag water: 0.32 en 12.51 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1