c VITPUSSTJiS Binnenkort wordt voor de tweede keer in ons land een bedrijf stelling gehouden eÉBRALINE Radio geeft Woensdag Rotterdammers en Amsterdammers zijn meer „heer in het verkee rdan Hagenaars C Wereldnieuws^ [ieuwe Uitgaven Dinsdag 15 Augustus 1950 Gegevens van 1930 zijn thans nauwelijks meer bruikbaar Op 16 October zal een bedrijfstelling worden gehouden. Dit zal de tweede maal zijn, dat in ons land zulk een teUing schiedt. De vorige telling had plaats in 1930. In 1940 was een bedrijfstelling in een vergevorderd stadium van voorbereiding, doch ten gevolge van de oorlogsomstandig heden kon deze telling niet doorgaan. Bij de wet is voorgeschreven, dat er elke tien jaar een algemene bedrijfstelling moet geschieden. Omdat in de eerste jaren na de oorlog het bedrijfsleven nog niet vol doende was gestabiliseerd, is de bedrijfs telling niet zoals de volkstelling vervroegd. Op een volks- en woningtelling kon na de ooi-log niet tot 1950 worden gewacht. De bevolkingsregistratie en het woonruimte- vraagstuk eisten een spoedige telling van personen en woningen. Aan de volks- en woningtelling, die in Mei 1947 is gehouden, was een beroepstelling verbonden, waarvan de uitkomsten een beeld van structuur van de werkgelegenheid op dat ogenblik hebben gegeven. Sinds 1947 zijn ongetwijfeld be langrijke wijzigingen in het bedrijfsleven ingetreden, met betrekking tot personeels- opbouw en -omvang, machine-installaties, producten en handelswaren. Dagelijks worden aan het Centraal Bu reau voor de Statistiek vragen gesteld over de omvang en de verspreiding van in dustrie-, ambachts-, winkel-, handels- en verkeersbedrijven, hoeveel mannen en vrouwen daarin werken, welke functie deze personen vervullen (administratief personeel, winkelpersoneel, fabrielcsperso- neel), hoe de leeftijdsopbouw van het per soneel in de verschillende takken van het bedrijfsleven is, hoeveel ondernemingen een bepaald product maken of verhande len en in welke gemeenten deze bedrijven gelegen zijn. Dit zijn gegevens die voor de zakenman van groot belang zijn, die de regering nodig heeft bij het uitoefenen van haar taak en die de wetenschap niet kan ontberen bij het uitvoeren van vele econo mische onderzoekingen. Nu worden er maandelijks, per kwartaal en jaarlijks gedetailleerde statistieken samengesteld, die betrekking hebben op bepaalde branches van het bedrijfsleven. In vele gevallen kan aan de hand daar van een afdoend antwoord worden gegeven op vele vragen, doch vaak moet worden verwezen naar gegevens van de bedrijfs telling in 1930, die dus 20 jaar oud zijn en dus nauwelijks meer bruikbaar zijn. De behoefte aan een nieuwe algemene be drijfstelling is daarom zeer groot. De bedrijfstelling heeft betrekking op alle bedrijven op het gebied van nijver heid. handel en verkeer, ongeacht of daar mede al dan niet het maken van winst wordt beoogd. De nijverheid omvat zowel dé industrie als het ambacht en onder verkeer zijn ook de hotel-, café- en restau rant-bedrijven begrepen. De vragenlijsten worden door de zorg van de gemeente besturen uitgereikt. Omstreeks de eerste helft van October zal aan alle bedrijven een vragenlijst wor den uitgereikt. Elke fabriek, elke winkel, elk kantoor zal door een teller vóór 16 October, de teldatum, worden bezocht. In de tweede helft van October worden de beantwoordde vragenlijsten door de tellers verzameld. Geen ingewikkelde vragen De vragen, die gesteld worden zijn be perkt in aantal en zullen vrij gemakkelijk te beantwoorden zijn. De voornaamste vragen die zullen worden gesteld, betreffen de soorten van bedrijven, die worden uit geoefend, de voornaamste vervaardigde of verhandelde producten, het aantal perso- ADVERTENTIE Niet krabben, dat beschadigt Uw huid en veroorzaakt infecties, maar betten met het beroemde huid geneesmiddel met „dieptewerking" HELDERE VLOEI STQ F G E ENG A A^J 1 GEEN PLEISTERS, GEEN VLEKKEN 1 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Paedagogische causerie. 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Volks universiteit. 11.30 Platen. 12.00 Accordeon orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen, 13.30 Trio. 14.00 Ge sproken portret. 14.15 Platen. 15.20 Voor de jeugd. 15^50 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 16.30 Voor zieken. 17-00 Voor de jeugd. 17.30 Pianoduo 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws 18.20 „Over de Europese raad in Straatsburg". 18.30 Volksuniversiteit. 19.00 Causerie. 19.15 Platen. 19 30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Socialistisch commentaar. 20.15 Metropole-orkest. 20.45 „Mijnheer Win ter geeft er de brui aan", hoorspel. 21.25 Dubbel kwartet. 21.45 Philharmonisch orkest. 22.45 Wetenschappelijke causerie. 23.00 Nieuws 23.15 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Zang en piano. 11.30 Sextet. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-orkest en solist. 14.00 Pla ten. 15.30 Meisjeskoor. 16.00 Platen. '16.15 Voor de jeugd. 17.00 Strijkkwartet. 17.20 Pla ten. 17.30 Amusementsmuziek. 18.00 Gemengd koor. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Platen. 19.40 Radio krant. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.15 Resi dentieorkest en solist. 21.05 Platen. 21.15 Residentieorkest cn solist. 21.05 Platen. 21.15 „Romaanse voornamen". causerie. 21.35 Amusementsmuziek. 22.00 Klein orkest en solisten. 22.30 Platen. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.32 Lichte muziek. 13.30 Klassieke muziek. 14.00 Amu sementsmuziek. 14.30 Jazz. 15.00 en 16.00 Platen 17.00 Nieuws. 17.10 Walsen. 17.30 Voordracht. 17.40 Viool. 17.50 Boekbespre king. 18.00 Salonmuziek. 18,30 Voor solisten. 19.00 Nieuws. 19.30 „Die Zauberflöte", opera. 20.00 Actualiteiten 20.15 Gevariëerd pro gramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekpro gramma. 23.00 Nieuws. 23.05 en 23.30. Platen. nen, dat in de verschillende bedrijfsonder delen werkzaam is, onderscheiden naar het geslacht en de functie in het bedrijf, de verdeling van het totaal dezer personen naai- drie leeftijdsgroepen en het aantal, de soort en het vermogen der krachtwerktui gen. Er worden geen omzetcijfers gevraagd. Het volledig en naar waarheid verstrek ken der gevraagde gegevens is wettelijk verplicht gesteld. De tellers en al degenen, die betrokken zijn bij de verzameling der gegevens voor de bedrijfstelling, zijn wettelijk verplicht deze geheim te houden. De statistische verwerking van de op gaven en inlichtingen is opgedragen aan de directeur van hei Centraal Bureau voor de Statistiek. Er zal ongeveer een half millioeh vragenlijsten verwerkt moeten worden. Om te onderzoeken of de vragen en de toelichting daarop voor iedereen voldoende duidelijk zijn, is in Maart van dit jaar een proeftelling gehouden in Voorburg en in een deel van 's-Gravenhage. Bij het ont werpen van de definitieve vragenlijst en de toelichting is met de ervaringen, bij deze proeftelling opgedaan, rekening gehouden. Het Centraal Bureau voor de Statistiek hoopt reeds in het eerste kwartaal van 1951 enkele voorlopige gegevens te kunnen publiceren, ten einde de belangrijkste vra gen van het bedrijfsleven, de overheid en de wetenschap te kunnen beantwoorden. In de loop van 1951 en in de eerste helft van 1952 zullen waarschijnlijk de defini tieve en meer gedétailleerde gegevens ge reed komen. Congres en tentoonstelling over collectieve reclame Op 27 en 28 September in Haarlem Het dertiende congres van het Genoot schap voor Reclame zal, zoals wij reeds meedeelden, dit jaar op 27 en 28 Septem ber in Haarlem worden gehouden. Als on derwerp voor de diverse referaten werd gekozen de collectieve reclame. Sprekers zijn drs. W. J. v. d. Woestijne, P. Renke- ma, voorzitter K.V.C., Hans Hermans, lector aan de R.K. Universiteit te Nijme gen en dr. Eric W. Stoetzner, directeur van de commerciële afdeling voor het bui tenland van de New York Times. De con gressisten zullen door het gemeentebestuur van Haarlem ten stadhuize worden ont vangen. Ter gelegenheid van het congres zal een tentoonstelling worden gehouden, die be trekking heeft op het onderwerp van het congres, terwijl ook Nederlandse verpak kingsmiddelen ten toon zullen worden ge steld. De expositie wordt gehouden in de Vleeshal. De officiële opening vindt plaats op Woensdag 27 September en zal voor het publiek zijn opengesteld tot en met 3 October. Interessant materiaal betreffende collec tieve reclamecampagnes uit Nederland en uit het buitenland is reeds binnengekomen. De expositie van in Nederland vervaar digd verpakkingsmateriaal moet gezien worden als een tegenhanger van de inzen ding Amerikaans verpakkingsmateriaal op de Voorjaarsbeurs te Utrecht ten toon ge steld. Ook zullen verschillende door de Vereniging van Cartonnagefabrikanten be kroonde modellen getoond worden. De fregatten „Van Amstel" en „De Bitter" zijn Maandag om half drie in Amsterdamse haven aangekomen, waar zij gemeerd zijn aan het Stenen Hoofd. Beide schepen zijn Woensdag van 1516 uur voor het publiek te bezichtigen. Zuid-Koreaanse cavaleristen, die na wekenlange frontdienst afgelost zijn, onderweg, naar een rustige plaats achter dé tweede linie waar zij énkele dagen van welver diende rust krijgen. Het „Huis te Bennebroek" wordt rusthuis voor bejaarden Schenking is aanvaard door de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk te Bennebroek Enige tijd geleden deelden wij mede dat de in het voorjaar overleden Ambachts- vrouwe van Bennebroek, mejuffrouw A. L. Willink, het „Huis te Bennebroek", met bijgebouwen, een gedeelte der meubelen en 13 HA. grond aan de kant van de Glip- perweg, vermaakt had aan de kerkvoogdij der Ned. Hervormde Kerk te Bennebroek, onder voorwaarde dat daarvan een rust huis voor bejaarden gemaakt zou worden. Mocht de kerkvoogdij de erflating niet aanvaarden, dan zou (zo was in het testa ment vastgelegd) de burgerlijke gemeente Bennebroek in dezelfde rechten treden. Het was voor de kerkvoogdij een moei lijke beslissing, omdat daaraan belangrijke financiële consequenties vastzitten. Thans is de beslissing gevallen. De kerk voogdij heeft besloten de schenking te aanvaarden. Het „Huis te Bennebroek" wordt dus een rusthuis voor bejaarden. Van de zijde der kerkvoogdij werd ons medegedeeld, dat het de bedoeling is het huis open te stellen voor alle Protestantse bejaarden van Nederlandse nationaliteit. Er is nog niet te zeggen wanneer de inrich ting geopend zal kunnen worden, want in het huis zijn belangrijke restauraties nood zakelijk. Nationaal inkomen gestegen Uit statistische gegevens over het natio nale inkomen, verzameld door het Centraal Bureau voor de Statistiek, blijkt dat het totaal der middelen in het eerste kwartaal 1950 belopen heeft ƒ4.400 millioen tegen 3.900 millioen in het eerste kwartaal 1949. Het aandeel van het nationaal inkomen tegen factorkosten hierin beliep 3.600 millioen in 1950 tegen ƒ3.200 millioen in 1949. Aan indirecte belastingen is respec tievelijk 500 en 400 millioen ontvangen. De overige ƒ300 millioen is voor beide kwartalen het saldo van de leningen en schenkingen van en aan het buitenland, liquidatie van activa en dergelijke. Van het totaal der middelen is besteed aan consumptie door gezinnen 2.800 mil lioen in het eerste kwartaal van 1950 en 2.600 millioen in dezelfde periode van 1949. Het totaal der overheidsbestedingen beliep respectievelijk 700 millioen en 600 millioen, de netto-investeringen in bedrijven respectievelijk 900 millioen en 700 millioen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek merkt op, dat de recente ontwikkeling gun stig blijft. Het nationale inkomen was in het eerste kwartaal van 1950 hoger dan in dezelfde periode van 1949. Deze stijging wordt weliswaar gedeeltelijk door prijsver hogingen veroorzaakt, doch ook de omvang der productie is wederom gestegen tot 3 procent boven het peil in het eerste kwar taal van 1949. Enkele dagen geleden is op de Haagse- weg te Amsterdam een voetgangster, die plotseling de rijweg overstak, aangereden door een motorfiets. Zowel de vrouw als de motorrijder werden ernstig gewond. Beiden zijn thans overleden, i Zilveren priesterfeest in Marinehospitaal Pater H. H. A. Wessels, Norbertijn, die als vlootaalmoezenier in het Marinehospi taal te Overveen werkt, viert Woensdag zijn zilveren priesterjubileum, 's Morgens om 9 uur wordt ter gelegenheid hiervan een Heilige Mis opgedragen en 's avonds om tien uur is er een receptie waarbij hem een geschenk zal worden aangeboden. ADVERTENTIE Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va- der, Moeder en kind. Radio-conferentie in Scheveningen gaat niet door De bijzondere internationale conferentie voor radioverbindingen, die van September 1950 tot Mei 1951 in Scheveningen zou worden gehouden, is afgelast. Aan dit con gres zouden 83 landen met 420 gedelegeer den deelnemen. De conferentie zou zich speciaal bezig houden met de golflengten-verdeling voor commercieel verkeer, alsook met het op stellen van een golflengten-schema voor de radio-omroep in tropische gebieden. P.T.T. en de Rijksgebouwendienst had den reeds omvangrijke maatregelen geno men om de deelnemers aan de conferentie, alsmede een administratieve en technische staf van ongeveer 180 personen te herber gen. De Kurhauszaal te Scheveningen werd van centrale verwarming voorzien. Met 27 hotels waren afspraken gemaakt om de buitenlandse deskundigen te huisvesten. ADVERTENTIE' Kwalla soldaatjes blijven altijd geldig Vraagt Uw winkelier of ons om de uitgebreide cadeauxlijst. N.V. SWAÏW - BREDA - (Holland) Bij vergelijking van de verkeersonveiligheid in de grootste drie steden is die in de residentie het grootst Het aantal verkeersongevallen in Am sterdam, Rotterdam en Den Plaag is ge durende het eerste halfjaar 1950, verge leken met de overeenkomstige periode van 1949, met respectievelijk 15, 16 en 20 toegenomen. Het aantal slachtoffers bij het wegverkeer steeg in Amsterdam en Dén Haag met rond 20 in Rotterdam slechts met 7 De verhouding van het aantal verkeers ongevallen per 1000 inwoners was in de vooroorlogse jaren voor Amsterdam, Rot terdam en Den Haag vrij constant 6:7:4, thans ongeveer 6:6:7. De verhouding van het aantal slachtoffers per 100 motor rijtuigen in de drie steden was bij benade ring vóór de oorlog 3:4:2, thans ongeveer 5:5:6. Den Haag steekt in dit opzicht ongunstig af bij de andere gemeenten. In Rotterdam is de verkeersveiligheid groter, vergeleken bij die in de vooroor logse jaren, hetgeen ten dele moet worden toegeschreven aan het ingebruiknemen van de tunnel en verder aan de gewijzigde verkeerssituatie in de binnenstad. De rela tieve verkeers-onveiligheid is in Den Haag het grootst, veel meer dan de toeneming van het aantal inwoners en van het aantal motorrijtuigen. De toeneming van het aan tal inwoners is voor Amsterdam, Rotter dam en Den Haag, vergeleken met 1939, respectievelijk 7, 12 en 12 de vergro ting van het motorrijtuigenpark respectie velijk 30, 33 en 25 De verkeersintensi teit is echter veel groter dan voor de. oör- log. Het ingevoerde stelsel van vóorrangs- wegen blijkt de veiligheid van het ver keer te hebben.-bevorderd; de toe neming van verkeersongevallen op voorrangswegéri is belangrijk geringer dan daarbuiten. Statistisch is mede' -bewezen»,.vdatvdë - regel .„Snelverkeer"--' voorrang, op,langzaam .verkeer" (bui ten'de voörrangswegen) de veiligheid gunstig heeft beïnvloed. De Koninklijke Nederlandse Automobiel Club, die dëzè gegevens "heeft verzameld, meent dat de geringere verkeersveiligheid in Den Haag voor een deel wordt veroor zaakt door het betrekkelijk grote aantal ouden van dagen en voor een ander deel dat het Maagse publiek, zó wél de voet- Zendt geen zeepost meer aan militairen der H-brigade Na de G-brigade, waarvan de insche ping in Indonesië is begonnen, volgt de repatriëring van de H-brigade. De direc teur van de veldpostdienst te Djakarta verzoekt dringend geen zeepost meer te vereenden naar de militairen van de H- brigade, daar deze post vermoedelijk niet meer door hen zal worden ontvangen. Te rugzending brengt voor de afzender kos ten mee. Tot de'H-brigade behoren alle onder delen, die met het cijfer 43 worden aan geduid en de bataljons infanterie 431 tot en met 436. Poststukken voor militaren, die na de terugkeer van de H-brigade nog in In donesië verblijven zoals zij, die behoren tot het afwikkelingscommando of de mi litaire missiekunnen worden toegezon den via het veldpostkantoor te Djakarta, voor zover geen nader adres bekend zou zijn. Van 20 tot en met 23 September zal in Emmeloord in de Noord-Oostpolder voor het eerst een tentoonstelling worden gehouden, welke vier dagen zal duren. Het doel is, om fabrikanten, importeurs en leveranciers in de gelëgenheid te stellen om in contact te komen met de toekomstige pachters. In Sep tember worden ongeveer 300 bedrijven ver pacht. gangers, de fietsers, als de bestuurders van motorrijtuigen, blijkbaar veel minder be grip heeft voor ordelijk en veilig verkeer dan de inwoners van de beide andere grote gemeenten. Zulks demonstreert zich o.m. in hetf requentere gebruilc-maken van sig naalinstrumenten, veroorzaakt zowel door onvoldoende begrip voor de grote betekenis van zwijgend verkeer voor automobilisten en motorrijders als door het ongediscipli neerd en onvoorzichtig rijden van fietsers en de zorgeloosheid en eigengereidheid van voetgangers. In Den Haag wordt herhaaldelijk een meestal ongemotiveerde prikkelbaarheid geconstateerd, welke zich veelvuldig uit in het zich kwaad maken over volkomen terechtgegeven aanwijzingen of aanmer kingen van het bevoegd gezag. De verkeersafwikkeling te Rotterdam verloopt veiliger, rustiger, ordelijker en met minder wrijving. Ook de Amsterdamse weggebruikers hebben, volgens de KNAC, in het algemeen blijkbaar meer verkeers- gevoel en beter verkeersinzicht dan de Haagse, de goeden niet te na gesproken. Justitiële- en faillissements statistiek Verschenen is de door het Centraal Bu reau voor de Statistiek samengestelde justitiële statistiek en faillissementsstatis tiek over 1948. De justitiële statistiek geeft een overzicht van de omvang en de aard der werkzaamheden van de rechterlijke macht in strafzaken en in burgerlijke za ken en die van enige colleges, belast met dé administratiève rechtspraak. Verder verschaft deze statistiek gegevens over de toepassing van procesrechtelijke bepa lingen. De Hoge Raad deed bij arrest in 1948 828 strafzxken af tegen 613 in 1947. In rüi'm. 84' pr'ÓceiVt;"d'ê!rgevallen 'wérd een iiigestèld. berpejo jn tassatïè verworpen^ Dé gerechtshoven wezen in strafzaken- 5.132 arresten.' Aan het eind van 1948 bleven 2.624 zaken onafgedaan. Het aan tal door' de arrondissementsrechtbanken afgedane strafzaken bedroeg 73.147 tegen 71.637 in 1947. Dé overeenkomstige aan tallen der kantongerechten bedroegen respectievelijk' 312.141 en 228.176; respec tievelijk 501.628 en 482.929 zaken werden buiten proces 'afgedaan. De statistiek bevat verder gegevens over dé wijze van afdoening, de toepassing van het instituut der voorwaardelijke .veroor deling, het instellen van hoger beroep en de preventieve hechtenis. Wat de burgerlijke zaken betreft deden de gerechtshoven 757 zaken bij arrest af, de arrondissementsrechtbanken 26.480 en de kantongerechten 34.791 bij vonnis. Uit de faillissementsstatistiek blijkt dat de vermeerdering der uitgesproken fail lissementen in 1948 voortduurde, al is het aantal van dit jaar vergeleken met dat van vooroorlogse jaren gunstig te noemen (per 100.000 inwoners 1910: 30; 1930: 37; 1948: 10). Dé statistiek geeft overzichten van de verspreiding en de duur der faillissemen ten, de leeftijd der gefailleerden en finan ciële bijzonderheden (activa, passiva, uit keringen aan preferente en concurrente schuldeisers) en surséance van betaling. Examens HOOFDAKTE Voor de hoofdakte zijn te Haarlem op 14 Augustus geëxamineerd voor gedeelte A 10 candidaten. Geslaagd de dames: J. J. Bur- meister te West Grafdijlc; H. van Leeuwen te Bloemendaal; C. M. J. Uijtewaal te Lei- muiden; de heren: C. Bos te Berkhout; J A. de Graaf te Haarlem; E. J. Wilhelm' te Castricum; C. J. van den Hoek te Am sterdam. Voor gedeelte B 5 candidaten. Geslaagd mej. M. H. van de Vall te Ouderkerk en de heren: M. Reugebrink te Brummen en C. F. W. ter Voort te Amsterdam. PANDA EN DE MEESTER.EDELMAN Graaf Isen Grim ging vreselijk te keer onder die zwarte doek; de lelijke woorden waren niet van de lucht, maar het mocht hem niet haten. „Hoor nu toch eens welk een taal deze verdorven persoon uitslaat!" sprak Joris ontdaan. „Ilc hoop, dat Uwe Verheven Majesteit nu overtuigd is, zodat de zondaar opgesloten kanworden, want mijn delicaat gestel verdraagt het niet om nog langer naar deze grove uitdrukkingen te moeten luisteren!" „Ja, maarik wilde zeggenzei Panda, die steeds maar probeerde om ook eens iets in het midden te brengen, en die er de ka?is niet toe kreeg, tfu ook alweer niet, want men hoorde hém .niet eens. Deze keer was het de Koning dié hem in de rede viel en zei: „Het is wei goed zo! Ik ben overtuigd! Laat de schildwachten deze gemene Graaf wegleiden en'-opsluiten, totdat ik een pas sende straf voor hem verzonnen heb. Zo dra ik daarmee klaar ben zullen wij een rechtszitting beleggen. En u, edele Baron Goedbloed van Malpertus, u zullen wij de beloofde vijfduizend ducaten uitreiken!" En ja, daar kwam Meester Martinus, de schrijver, al aan met een zak vol geld. „Je bent nog niet met me klaar, lelijke oplich ter!" riep Graaf Isen Grim, die werd weg geleid. „Oh neen!" lachte Joris blij. „Nd de rechtszaak zijn we pas klaar!" „En zou ik nu ook eens iets mogen zeggenvroeg Panda, die er gewoon moe van was dat niemand naar hem luisterde. Aan de haak. Te Parijs is een 54-jari{ vrouw op heterdaad betrapt, toen 2„ met een metalen haak bankbiljetten uit een kerkelijke armenbus viste. Dit be drijf leverde haar 3.000 francs per t op, deelde zij aan de politie mee. Vis met suiker. Bij Montbeliard (Oost- Frankrijk) is een vrachtauto met twee ton suiker in een kanaal gereden. De chauffeur werd gered, doch duizenden vissen stierven bijna ogenblikkelijk door vergiftiging, Die dag bakten de inwoners „zoete" vis. Vijfling, Volgens tot dusver onbevestigde berichten, die hier zijn ontvangen, is te Santsjara, een dorp in het district Rewa in Centraal-India, een vijfling geboren. Moeder en kinderen zouden het goed maken. Wraak is zoet. Boeren in de streek van Macon, in midden-Frankrijk, die naar aanleiding van de Koreaanse oorlog suiker hadden opgeslagen, zijn deze suiker nu maar begonnen te verkopen, Er waren namelijk complete mieren- legers op de zoete voorraden afge men. Vliegende orgels. Volgens de correspon dent van de „Times" in Zwitserland heeft een twaalftal personen bij Faido in het kanton Tessino verklaard Don derdagavond „vliegende schotels" te hebben waargenomen, die lichtsporen achterlieten, een ronddraaiende bewe ging maakten en een geluid dat op orgelmuziek leek, produceerden. Dure vrijheid. Ali, de krokodil die de vo rige week in het meer van Genève ont snapte, is dood aangetroffen aan de oever in de buurt van de Franse plaats Thonon tegenover Lausanne. Het ka daver vertoonde een grote gapende wonde, naar men vermoedt veroor zaakt door de schroef van een motor boot. Ali ontsnapte, toen haar eigenaar, de heer André Wohler uit Lausanne, het dier uit zijn kunstmatige vijver meenam naar het meer om zijn reacties te bestuderen in „een meer natuurlijke omgeving". Het beest schrok echter van enige badgasten en zwom weg. Verantwoordelijkheid. De eigenaren van drie van de grootste industriële onder nemingen in het Ruhrgebied hebben er in toegestemd, dat de arbeiders de ver antwoordelijkheid voor het beheer ten volle delen met de eigenaren, aldus een mededeling van het West-Duitse Ver bond van Vakverenigingen. De betrok ken ondernemingen zijn de „Gute Hoff- nungshütte" te Oberhausen, de „Glöck- ner Stahlwerke" te Duisburg en „Otto Wolffs" te Keulen. Vuurwerk. Bij een ontploffing van een partij vuurwerk in een fabriek te Ces- saniti in Italië tengevolge van blik seminslag kwamen zeven personen om het leven, onder wie de eigenaar van de fabriek en zijn drie zoons. Leerschool. Franz Dahlem, lid van het Politbureau van de S.E.D., heeft op een vergadering in Oost-Berlijn verklaard, dat het door de communisten in West- Duitsland in het leven geroepen „na tionale verzet" zal wobden. georgani seerd volgens de methoden van de Franse verzetsstrijders. „Wij hebben in Frankrijk geleerd, hoe een land van onderdrukking kan worden.bevrijd", aldus Dahlem. Hij zeide, dat „duizenden Duitse ëoldaten door Amerikaanse of ficieren in de Westelijke zones wórden geworven voor eenheden van een zuiver fascistisch karakter". NA HET ONGELUK TE GRONINGEN Jeugdige slachïoffers werden Woensdag en Donderdag begraven Toestand van drie der gewonden levensgevaarlijk Van drie van de zes kinderen die door het instorten van een muur bij een vei linggebouw te Groningen zeer ernstig werden gewond, is de toestand levensge vaarlijk, zo deelde de directeur-genees heer van het Academisch Ziekenhuis te Groningen Maandagmiddag mede. De begrafenis van vijf van de zes bij het ongeluk omgekomen kinderen zal Woensdag en Donderdag in Groningen ge schieden. Het stoffelijk overschot van de negen jarige Dirk de Vries wordt Woensdagmor gen om elf uur en dat van de ach jarige Jan van der Laan om twaalf uur op de begraafplaats „Selwelderhof" ter aarde besteld. Op de Zuiderbegraafplaats ge schiedt om twaalf uur de begrafenis van de zevenjarige Klaas en de vierjarige Rein Hoeve. De veertienjarige Peter Bergman wordt Donderdagmorgen om kwart voor twaalf op „Selwelderhof" begraven. Het stoffe lijk overschot van de vierjarige Willem van der Molen zal Donderdag om kwart voor twaalf in het crematorium te Wester- veld worden verast. Oksana Kasenkina, De sprong naar de vrijheid Vertaald door H. C. E. de WitBoonacker Hollandia, Baarn. Men zal zich herinneren dat een jaar of twee geleden een Russische onderwijzeres uit een raam op de derde verdieping van het Russische consulaat in New York sprong, waar zij opgesloten had gezeten na een week ontsnapt geweest te zijn. Deze dame nu vertelt hier haar levensgeschiedenis, van haar eerste jaren tot kort na de sprong. Haar stof is rijk aan motieven van misère: haar echtgenoot naar Siberië, haar zoon in de oorlog gesneuveld bij een soort zelfmoord bataljon voor politiek onbetrouwbaren; wantrouwen en spionnage en gebrek aan alle kanten; dan de beklemming van de nog vin niger controle in de Russische kolonie in New York. De figuur van een van de onder wijzeressen, die zich speciaal met de spion nage bezig houdt en daarvoor telkens on hoorbaar bij de mensen binnenkomt,heeft bijna de onwerkelijkheid van een boze geest. Zo krijgt de lezer een beeld van het Sovjet-Russische systeem in de practijk, dat hem niet onverschillig kan laten. Maar ver der is dit geen prettig boek; men bespeurt voortdurend de hand van de handige Ameri kaan, die mevrouw Kasenkina bij het op stellen van de tekst met al zijn slim aan gebrachte dialoogjes wel geholpen zal heb ben. De er-varingen, op zichzelf verschrik kelijk genoeg, zijn niet verwerkt, alleen beschreven, met een schematische scheiding tussen goed (de Amerikanen) en kwaad (de Russen). Van het eigen karakter van een boek als dat van Tanya Matthews is hier weinig te vinden. Overigens is mevrouw Kasenkina in veel ruwer contact gekomen met de Sovjet-macht, en bezwaren tegen haar boek raken haar persoon niet, die er trouwens niet duidelijk in zichtbaar wordt, S. M.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2