e „Haarlems Bloei" heeft drukke tijd achter de rug en werkt al weer voor het volgende seizoen ledereen in de wolken Auto-rijsofioof „STOOT" Finse school in Santpoort-station officieus geopend Clowntje Riek Taxi? Bel 1.2„304.S CKort en Bondig Het kostbare deposito Dinsdag 13 Augustus 1930 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Bloemenweek geen financiële strop Vreemdelingenstroom hield aan „Haarlems Bloei" maakt een uitzondering op de regel dat dit jaar alle festiviteiten, tentoonstellingen en andere evenementen ter bevordering van het toeristenverkeer met een groter of kleiner deficit worden afgesloten. Hoewel nog niet alle rekeningen binnen zyn is het zeker, dat de Haarlemse Bloe menweek 1950 geen nadelig saldo zal op leveren. Daarbij moet men rekening honden met de door de Stichting voorgestane politiek om zoveel mogelijk uitvoeringen tegen zo laag mogelijke prijzen te bieden. Zelfs op de duurste concerten die tegen een gulden toegankelijk waren en druk bezocht wer den moest worden toegelegd, dus zeker op de tegen geringe prijs toegankelijk ge stelde uitvoeringen voor de jeugd en het concert van „De jonge Flierefluiters", dat maar weinig publiek trok. Ook de ten toonstelling „Bezigheid en Fantasie" is, door het weren van vele reclame-stands, met een zij het gering tekort geëindigd. De organisatoren van de Bloemenweek zijn echter met hun toegangsprijzen zo laag gegaan als ze maar durfden, rekening houdende met de te verwachten belang stelling en de opbrengst van het luna park. Nog meer vreemdelingen Bij „Haarlems Bloei" heeft men de in druk, dat er dit jaar nog meer vreemde lingen naar Haarlem zijn gekomen dan in vorige seizoenen. Een betrouwbare graad meter daarvoor is het aantal reisinlichtin- gen dat voor de zomer wordt gevraagd. In Maart van dit jaar werden schriftelijk drie keer zoveel inlichtingen omtrent hotels, pensions, bezienswaardigheden, reisverbindingen en dergelijke gevraagd dan in 1949. In het seizoen zelf vervoeg den zich twee keer zo veel toeristen bij het Verkeershuis bp het Stationsplein om informaties. In Juni en Juli werden per maand niet minder dan vierduizend inlichtingen aan de balie verstrekt. Bovendien komen er ook nog altijd een vijf- tot zeshonderd be zoekers op het kantoor van „Haarlems Bloei" in het stadhuis. Om het de toeristen gemakkelijk te ma ken worden de reisinlichtingen op een notaatje geschreven. Op de achterzijde zijn de voornaamste horecabedrijven en amusementsinrichtingen, musea en andere bezienswaardigheden, alsmede de voor naamste trein-, tram- en busverbindingen vermeld. Dankbetuigingen Deze service heeft niet nagelaten een ADVERTENTIE LEMCO SUIKERWERK. FABRIEK Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 14 Augustus 1950 ONDERTROUWD: 14 Aug.: G. A. L. Moos- dorff en C. H. C. Koer.derman. GEHUWD: 14 Aug.: P. V. M. van Eerden- burg en J. li. der Kinderen. BEVALLEN van een zoon: 11 Aug.: A. Bart- manKörnmann. 12 Aug.: T. J. Knapevan de Molen, M. M- HalsteinZuurbier. 13 Aug.: G. E. van RossumHeemskerk. G. S. M. Cor netvan den Brink. P. van der Aar—Bakker. J. HoogsteenBom. B- van BeugenDirks. B. Voskuilen—Tietema. C. C. M. Steentjes- van der Peet. G- C. Vermeer—Kuiper. 14 Aug. I. Kroon van DiestHolzhaus. BEVALLEN van een dochter: 12 Aug.: G. C. S. LuttermanZwart. W. MeulmanHiet- brink. 13 Aug.: H. C- Otto—Eijlers- C. de Bruijn—van Leeuwen. M. P. van Boheemen Hoeks. OVERLEDEN: 11 Aug.: E. C. van Alphen— van der Kooi,-70 j., Jansstraat. J. van Oosten. 45 j-, Camphuysstraat. 12 Aug.: C. van Lam meren, 78 j-, Kamperlaar,. T. SparriusTiche laar, 68 j.. Reigerstraat. A. Paulik, 71 j.. Wou- wermanstraat. 13 Aug.: J. Vlaskamp, 82 j., de Clercastraat, goede indruk te maken. Van het „Institut de Tourisme" in Parijs werd tot twee keer toe een dankbetuiging ontvangen, eerst wegens het practische reclamemateriaal, later wegens de goede verzorging die de reizigers in toeristisch opzicht in Haarlem genieten. Op het ogenblik is de grootste drukte al geweest, maar Haarlem heeft een lang seizoen, dat vroeg begint door de bollen- tijd en laat eindigt, omdat door de nabijheid van steden als Amsterdam en Den Haag vele gasten ook na de zomer blijven. 0\£,er het algemeen bestaat de tendenz, dat de toeristen weer meer individueel gaan reizen. Er zijn op het ogenblik min der gezelschappen die per bus komen. Nieuwe folder Intussen is men alweer bezig met de voorbereidingen voor het seizoen in 1951. Er komt een nieuwe aan Haarlem gewijde folder met een montage van waarlijk unieke foto's. Deze wordt in een oplaag van ten minste 50.000 exemplaren gedrukt en zal in acht talen verschijnen: Neder lands, Frans, Engels, Deens, Zweeds-, Spaans, Italiaans en Duits. Voor de provinciale propaganda waarbij Haarlem als centrum natuurlijk ook belang heeft is eveneens een kleu rig propagandageschrift in de maak. Te zamen met de vouwbladen voor de bollen streek en voor Zuid-Kennemerland heeft nien dan weer een voorraad reclamema teriaal die er zijn mag. Intussen baart de financiële kant van dit soort propaganda zorgen, want een toe rist neemt al gauw voor een kwartje drukwerk, mee, zodat dit bij een druk bezoek, waarover men zich overigens slechts kan verheugen, snel een belang rijk bedrag wordt. Vermoeide chauffeur kraakte twee lichtmasten Ravage op de Wagenweg Vanmorgen omstreeks vijf uur werden de bewoners van de Wagenweg in Haarlem opgeschrikt door een reeks van vier harde klappen. Het bleek dat de bestuurder van een uit Zuidelijke richting komende personenauto ter hoogte van het Florapark de macht over het stuur had verloren en dwars over de weg op het linkertrottoir was beland, waar de wagen achtereenvolgens tegen een lichtmast, twee hardstenen zuiltjes van de stoep van „Huize Clematis" en veertig meter verder weer tegen een lichtmast botste alvorens tot stilstand te komen. Zowel de beide lichtmasten als de zuiltjes knapten als luciferhoutjes af. De auto werd aan de voorzijde ernstig gehavend. Het linkerwïel was reeds bij de aanraking met de eerste lichtmast afgeknapt. De bestuurder, een 39-jarige etaleur uit Haarlem, weet zijn escapade aan over vermoeidheid. Hij had in Scheveningen een feestje bijgewoond, waar hij weliswaar het een en ander had' gedronken, doch het staat vast, dat hij niet in beschonken toe stand verkeerde. Hij is tegen de aange richte schade niet verzekerd. „Twee edellieden van Verona" in het Openluchttheater In Bloemendaals Openluchttheater wordt Donderdagavond 17 Augustus door het Nederlands Volkstoneel onder regie van Ferd. Sterneberg een opvoering verzorgd van één der eerste blijspelen van Shakespeare „De twee edellieden van Ve rona" met Jan Vreeken en Wim Hart in de titelrollen. Behalve de regisseur wer ken verder onder anderen mede: Tine de Vries, Anita Menist, Tine Medema, Ben Groeneveld, Hans van Méerten, Wim Kou- wenhoven en Jaap Hoogstra. Op 3 Juni van dit jaar werd, eveneens in Bloemen daals Openluchttheater, de première van deze voorstelling gegeven onder auspi ciën van de Haarlemse Bestüurdersbond, waarvoor een zeer grote belangstelling bestond. Ziekenauto reed wielrijdster aan en naar het ziekenhuis Gisteravond om ongeveer zeven uur werd een wielrijdster op' de hoek van de Ken- nemer- en de Frans Halsstraat in Haarlem aangereden door een passerende zieken auto, omdat zij vergeten had een teken te geven, dat zij links-af wilde. De ziekenauto heeft haar meteen meege nomen naar de Mariastichting, waar zij met een lichte hersenschudding werd op genomen. Aanrijding op de Herenweg Gisteravond omstreeks zes uur werd op de hoek van de Herenweg en de Zand- voortselaan in Heemstede een Heemsteedse dame aangereden door een achteropkomen de bestelauto, omdat zij bij het oversteken van de Herenweg niet voldoende op het verkeer had gelet. De dame, die op de fiets was, werd vrij -ernstig gewond en is naar het Diaconessen- nuis in Haarlem overgebracht. Haar rijwiel werd, evenals de auto, beschadigd. Belangwekkend programma van „Geloof en Wetenschap" Zojuist vroegtijdig als steeds is verschenen het bijzondere nummer van de „Loopmare" der vereniging „Geloof en Wetenschap" voor Haarlem en omstreken, waarin het programma voor het seizoen 19501951 bekend wordt gemaakt. De cursussen niet meegerekend zullen er wederom achttien bijeenkomsten worden gehouden, waarvan het grootste gedeelte in de schouwburg. Op grond van de overweldigende be langstelling, verleden jaar hiervoor ondervonden, heeft het bestuur besloten thans twee avonden voor de kunst van de opera te bestemmen. Bovendien worden er wederom zes toneeluitvoeringen gegeven door vier gezelschappen. Tussen de ge bruikelijke wetenschappelijke voordrach ten zijn ter ontspanning twee bijzondere avonden ingelast, "waarvan de eerste ge wijd zal zijn aan dans, zang en muziek van Java en Bali, verzorgd door IndraKamad- jojo en zijn gezelschap. In Februari 1951 houdt de bekende Afrika-reiziger mr. Th. Regout een lezing, verlevendigd met een kleurenfilm, over zijn expeditie door de Westelijke Sahara, de Soedan, Egypte en Lybië. Op dramatisch gebied komt (op Don derdag 28 September) als eerste aan de beurt het Rotterdams Toneel, dat onder regie van Richard Flink zal opvoeren „Het wederzijdse huwelijksbedrog" van Pieter Langendijlt, met in de voornaamste rollen Adolf Rijkens, Kees Brusse, Enny Meunier en Mieke Flink. Het ensemble-Nibberïng zal muzikale medewerking verlenen. Verder staan op het programma „De dood van een handelsreiziger" door Ar thur Miller, gespeeld door Comedia en ge regisseerd door Johan de Meester, twee. voorstellingen door het Amsterdams Toneelgezelschap onder directie van Al- bert van Dalsum en A. Defresne („De ge temde feeks" van Shakespeare en „Gijs- breght van Aemstel" van Vondel) en ten slotte „De knecht van twee meesters" van CarloGoldoni door de Haagse Comedie onder leiding vanCees Laseur. Het Rot terdams Toneel komt eind Mei wederom voor het voetlicht, waarschijnlijk met „Een man Gods" van Gabriel Marcel, onder regie van Ko Arnoldi. Op 23 November vertoont de kamer opera „Camerata" onder leiding van Max van Doorn en Otto Couperus twee muziek dramatische éénacters, namelijk „De mu- ziekpaedagoog" van Pergolesi en „Land huis te koop" van Dalayrac, met medewer king onder anderen van de coloratuur sopraan Erna Spoorenberg en de tenor Wiebe Drayer. De Nederlandse Opera uit A.msterdam komt op 31 Januari 1951 in de Stadsschouwburg met „De Parelvissers" van Georges Bizet. Voordrachten en cursussen Pater dr. J. L. Witte S.J. uit Groningen is de eerste spreker. Deze zal op 14 Sep tember een voordracht houden over het onderwerp „Rome-reformatie in Nederland na 1950" en daarbij in het bijzonder be handelen de Katholieke verdraagzaamheid en de mogelijkheden van samenwerking van andersdenkenden. Over „Het ethisch probleem in onze tijd ih verband met de nieuwste ontdekkingen op het gebied der natuurwetenschappen" wordt gesproken door pater F. de Raedemaker S.J. uit Leu- ven en over „Mede-zeggenschap en mede verantwoordelijkheid van de werknemer in de particuliere onderneming" door pro fessor dr. F. J. H. M. van der Ven uit Til burg. De tweede helft van het programma wordt geopend door dr. Marga A. M. Klompé uit Arnhem met een causerie over „Internationale aspecten". De Antwerpse hoogleraar W. Talloen S. J. houdt een voordi'acht met lichtbeelden over „De militair-strategische en economische be tekenis van de nieuwe wereldzee" en de generaal b.d. C. A. J. von Freitag Drabbe over „Luchtfoto's in dienst der weten schap". Voorts komt er nog een nader te noemen Engelse spreker en zal Père Hé- nusse S.J. uit Arlon de betrekkingen tussen de moderne wijsbegeerte en het geloof aan een onderzoek onderwerpen. Bij voldoende deelneming zullen er acht cursussen worden gegeven, gewijd aan de wijsbegeerte (speciaal de Griekse), aan godsdienstige problemen (in het bijzonder over taak en functie van de leek en over enige buitenkerkelijke sekten), aan de moderne kunst, aan hedendaagse Neder landse dichters en schrijvers, aan heden daagse Engelse letterkunde (de katholieke romanciers Graham Greene en Evelyn Waugh, de dramatische poëzie van Elliot en Christopher Fry), aan aspecten der muziek van de twintigste eeuw (Strawins- ky, Bartök, Honegger), aan schrijvers en dichters uit het Duitsland van na de oor log en aan drie grote Franse letterkundi gen (Mauriac, Charles Péguy en Paul Claudel). De docenten zijn respectievelijk pater F. van de Vrande M.S.C. uit Drie huis (voor de beide eerstgenoemde cursus sen), Ernst Th. van der Vossen uit Haar lem, de dichter Michel van de'r Plas uit Amsterdam, Th. Zwartkruis van het semi narie Hageveld te Heemstede, de musio- 'oog Marius Monnike,ndam uit 's-Graven- hage, dr. K. J. Hahn uit Bilthoven en pater J. van Rijckevorsel S. J. uit Amster dam. Bij alle aan letterkunde gewijde les sen zullen fragmenten uit de besproken werken worden voorgelezen. Haags Gemeentemuseum verrijkt met kostbare collectie muziek-instrumenten De muziekhistorische afdeling van het Haags gemeentemuseum heeft een kost bare collectie muziekinstrumenten aan gekocht, bijeengebracht door de heer Johan Alsbach te Amsterdam in de loop van zeer veel jaren. In deze verzameling worden on der meer aangetroffen een Duitse viola da gamba uit het jaar 1685 van Joachim Tielke uit Hamburg, een Engelse viola da gamba van Barak Norman, versierd met prachtig inlegwerk uit het einde der ze ventiende of het begin der achttiende eeuw, een kristallen dwarsfluit gemerkt Laurent a Paris uit het jaar 1814 en ver schillende violen. Belangrijke aanwinsten zijn ook enige kleine viooltjes, guitaartjes en luitjes, ingelegd met schildpad en ivoor, een spinettino van Andreas Ruckers (Ant werpen 1639) dat uniek op de wereld is, een giraffeklavier uit Bamberg van Christoph Ehrlich, een empire- tafelpiano van de gebroeders Meyer van de Keizersgracht te Amsterdam, een prachtig bewerkte guitaar uit de acht tiende en een dito uit de negentiende eeuw. Voorts een tokkelinstrument uit de Batak- landen, Italiaanse mandolines, verschil lende Chinese en Japanse instrumenten en een groot aantal klarinetten, hobo's, fluiten en Engelse horens. De gehele verzameling-Alsbach omvat 130 instrumenten. Interessante stukken daaruit zijn bijvoorbeeld ook een fraaie dirigeerstok door het corps officieren van de Grenadiers en Jagers op 15 April 1853 aan kapelmeester Dunkier aangeboden, een ivoren dirigeerstok met inscriptie „de kolonel en officieren van het vierde Regiment Infanterie aan J. Gottfried Mann", enige zogenaamde „fluitwandel- stokken", een marimba uit de Congo, een met wapens versierde tamboerijn uit 1621, Japanse fluiten en Schelptrompetten, een Chinees bellenspel .•jn Siamese tokkelin- strumenten. De muziekhistorische afdeling van het Haags Gemeentemuseum staat onder lei ding van de heer D. J. Balfoort, die vijftien jaar geleden niet de zorg hiervoor werd belast. Bestond deze toen uit 980 instru menten. afkomstig uit de collectie Scheur leer, thans zijn er ruim 1700 instrumenten. Nog niet zo lang gelèden is de afdeling in het bezit gekomen van een „pyramide- klavier". gebouwd door de pianomaker van Beethoven, Conrad Graf uit Wenen. Ook kreeg het museum een „viola d'amore" uit 1730 van de hand van Hoffmann, die voor Bach de „viola pomposa" vervaar digde. Tenslotte zij vermeld, dat het museum in het bezit is gekomen van een toiletstel, gemaakt van gedreven zeventiende-eeuws Haags verguld zilver, negendelig en be staande uit een spiegel, drie dozen, twee flacons, twee borstels en een schaaltje, vervaardigd in 1666. In de negentiende eeuw was dit toiletstel het eigendom van de familie Bentinck, die het later naar Engeland verkocht, vanwaar het thans is teruggekeerd dank zij belangrijke steun van de „Vereniging Rembrandt". ADVERTENTIE over de lessen in onze kleine handige les- wagen. WAGENWEG 9 rood - TELEFOON 21343 Inl. en at'spr. uitsluitend 12—2 en na 5 uur Personeel en ouders op zoek naar een naam De fraaie voorgevel van de nieuwe school. Wethouder H. de Boer opende vanmor gen in het bijzijn van vertegenwoordigers van de N.O.V., de Stichting Neutrale Kleu terscholen in Velsen en het Volksonderwijs Santpoort de houten Finse school te Sant poort-station. Ook de inspecteur van het lager onderwijs, de heer J. Brouwer, was aanwezig. Het hoofd der school, de heer K. Mulder, heette de heer De Boer en de genodigden van harte welkom. De wethouder voerde hierna het woord en bracht dank aan het Rijk dat met zoveel welwillendheid de school voor Santpoort beschikbaar heeft gesteld. Het is namelijk zo dat Santpoort niet voor het volgend jaar voor een nieuw gebouw in aanmerking kon komen. Verder gingen er woorden van dank naar de in specteur van het lager onderwijs, die allés in het werk heeft gesteld om de snelheid van de bouw te bevorderen en de aannemer die voor een keurige afwerking heeft ge zorgd. Wethouder De Boer sprak tenslotte GESLAAGD. De heer E. J. Wilhelm uit Castricum slaagde te Haarlem voor het gedeelte B van de hoofdacte. Concert in Rijkenspark van Harmonie en mannenkoor Vanavond 7 uur zal de IJmuider Har monie een muzikale rondgang door hierop wordt in het Burgemeester Rijkens park een concert gegeven. Het programma vermeldt: 1. Mooi Nederland, mars, Sam Vlessing; 2. Menuet, L. Boccherini, arr. M. Kley; 3. Singe d'Amour après le bat, A. Cribulka, arr. M. Kley; 4. Versmade liefde, wals Paul Lincke, arr. S. P. van Leeuwen; 5. Chinesche straatserenade, Ludwig Hede, arr. A. Delhaye; 6. La dame blanche, fan tasie, Boieldieu; 7. Daar komen ze aan, marspotpourri, arr. Adr. J. Maas; 8. Mars parade, arr. Frits Jakma Sr. Na de pauze zal het IJmuider Mannen koor optreden. Ongeval bij het stenenlossen op het Hoogovenferrein De arbeider A. Kuilman uit Velsen- Noord, in dienst, bij de 'fa. Pelt en Hooy- kaas, was gistermiddag op het terrein van de Hoogovens bezig, stenen te lossen van een vrachtauto. De hierbij gebruikte plank sloeg plotseling om, waardoor K. een hevige slag tegen de rug kreeg. Hij is naar het Rode Kruis-ziekenhuis in Beverwijk vervoerd en daar ter observatie opgeno men. Voor de kinderen Rick schoof gauw het raam open. Het vogeltje wipte naar binnen. „Wel, zei Rick vriendelijkwat betekent dat aardige bezoek?. ...Is dat briefje soms voor ons?" Het vogeltje knikte. Rick nam het briefje aan; Bunkie was ook opgestaan van tafel en keek nieuwsgierig toe, terwijl Rick het briefje openmaakte. „O/" riep Rick verrast uit. „Een brief van onze vrienden, de Boskabouters"! Wat aardig, hè?.... Die hebben ze aan dit leuke vogeltje meegegeven! „Ja," zei Bunkie. „En wat schrijven ze?" Samen lazen ze de brief. „Zo. de Kabouters vragen, of wij 'n tijdje bij hen willen komen logeren. Fijn zeg!Ik heb er best zin in, het was daar wat leuk! „Ik ook!" viel Bunkie hem verheugd bij. zijn tevredenheid uit over de plaats waar de school verrezen is. De heer Brouwer zei in het hoofd der schpol en zijn personeel een groot ver trouwen te hebben en spoorde de ouders aan de leerkrachten hun volle medewer king te geven. De heer Mulder dankte ten slotte voor de vele goede woorden die er gesproken werden en speciaal de heer Van Raalte die met inspanning van al zijn krachten er zorg voor heeft gedragen da het boelcenmateriaal op tijd klaar was. Nu nog een naam De opening van deze nieuwe school was slechts een officieuze. Over een dag of veertien als alles reilt en zeilt, wordt het gebouw officieel in gebruik genomen. En dan moet er nog een naam komen, want die heeft de school nog niet, Personeel en ouders zullen de komende weken hun fan tasie dus moeten laten werken. ADVERTENTIE AM8TERDAMSCKE RIJTUIG MIJ. BINNENLAND Oï> 23 Augustus zal te Doetinchem de 32ste nationale klompenbeurs gehouden worden. Deze klompenbeurs is de grootste van ons land. Op het terrein aan de Hemweg te Am sterdam is de eerste van de vijftien schoor stenen voor de nieuwe electrische centrale op zijn voetstuk geplaatst. De 26 ton wegen de ijzeren schoorsteen is 82 meter hoog. In Vlissingen is aan boord van het Panamese tankschip „Alfred Clegg" dat van Antwerpen kwam, een Spaanse verstekeling- ontdekt. Hij is bi.i Roosendaal over de Bel gische grens gezet. Het Amerikaanse Rode Kruis heeft aan het Nederlandse Rode Kruis aangeboden om eventueel nodige hulp te verlenen aan Ne derlandse strijdkrachten die in Korea op treden. Het Nederlandse Rode Kruis heeft dit aanbod in dank aanvaard. Vandaag is het 25 jaar geleden, dat in Utrecht de eerste gemeentelijke autobussen in dienst werden genomen. Bij Scheveningen is Maandagavond de houten motorvlet „Madeleine", die met passagiers een tocht op zee had gemaakt, tegen een strekdam ten Zuiden van de Sche- veningse haven gevaren. Met een andere boot zijn de passagiers van boord gehaald. De vlet is later gezonken. Een veertigjarige inwoner van Wijk bij Duurstede vond in een weiland een granaat. Toen hij het, projectiel opraapte, ontplofte het. De man werd ernstig gewond aan zijn linkerhand, die waarschijnlijk geamputeerd zal .moeten worden. Van 1946 tot en met 1949 hebben 2300 personen door naturalisatie het Nederlan derschap verkregen, ongerekend de respec tievelijk 1200 en 1500 mede genaturaliseerde echtgenoten en minderjarige kinderen, zo blijkt uit een publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De burgemeester van Dordrecht, de heer J Bleeker, zal op 1 September afscheid van de Merwestad nemen wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De stukken, waarbij de Nederlandse consul-generaal te Singapore, de heer J. van der Gaag, machtiging ontvangt op te treden voor de heer en mevrouw Hertogh, zijn te Singapore aangekomen. HAARLEM EN OMGEVING Benoemd tot controleur van 's Rijks Belastingen de commiezen-titulair C. Schoen makers en J. Koopmans, beiden te Haar lemmermeer. Mejuffrouw D. van Baaien, Platanen- laan 49 te Bloemendaal, herdenkt Donder dag 17 Augustus de dag dat zij voor 25 jaar in dienst trad bii de Werf Conrad N.V., thans Werf Conrad en Stork Hijsch N.V. te Haar lem. Zaterdag wordt in Haarlem de jubileum- collecte voor het t.b.c.-sanatorium „Zonne straal" gehouden. Collectanten kunnen zich aanmelden bij het secretariaat: Linschoten- straat 87rood. FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim 68) „Ik niet," hijgde Dutley, die zich snel herstelde. „Sappristi, wat heb je hen bang gemaakt!" Hij strompelde overeind. Er klonken bui ten zware voetstappen, het geluid van de bel en bonzen op de d«ur. „De politie, Kassim. Laat ze binnen", be val zijn meester. „Wacht even!" Hij bukte zich en beging de eerste dief stal van zijn leven. HOOFDSTUK XXVI. Dutley, die in zijn goed zittend pak met donkere overjas en ronde hoed, zijn wan delstok onder de arm, er zeer presentabel uitzag, maakte de indruk, dat hij de wereld nog zo'n slechte plaats niet vond. Hij liep de volgende middag om één uur in Bond Street met het idee om in de Embassy Club een cocktail' te gaan drinken voor hij ge volg gaf aan een afspraak om te gaan lun chen. Terwijl hij zijn weg zocht door de groep mensen, die in de ingang stonden, kwam hij plotseling tegenover Lucille en haar broer te staan. Zij bleven onwille keurig staan. „Wel, hoe gaat het met de familievete?" vroeg Dutley, Lucille's beweging van schrik en klaarblijkelijke verlegenheid negerend. „Is het mij veroorloofd jullie goedenmorgen te wensen en enig commentaar te leveren op de lente-achtige kwaliteit van 't weer?" „Doe niet zo gek, Charles," zei Lucille. „Er is geen familievete, wat mij betreft. Wat hoor ik daar allemaal van een inbraak in je huis, die gisteravond zou hebben plaats gehad?" „Het is een lang verhaal, dat ik je beter zou kunnen vertellen, als we ergens gingen zitten." „Wel, wat zeg je van een droge sherry?" stelde Ronnie voor. „Het voorstel heeft een zekere aantrek kelijkheid," bekende Dutley. „Ik vind de atmosfeer in de zittingzaal van de politie rechter altijd deprimerend, ofschoon mijn tegenwoordigheid aldaar hedenmorgen een zuiver formele kwestie was." „Daar moeten we alles van horen," hield Lucille aan. „De bladen waren erg geheim zinnig over deze affaire. En wat doe jij eigenlijk in Londen? We dachten allemaal, dat de hele boel je zo stierlijk verveeld had, dat je op een andere expeditie uitge trokken waart." „Daar heb ik ook een ogenblik over ge dacht," gaf Dutley toe, terwijl zij de brede ingang van de Embassy Club betraden. „Maar op het ogenblik geloof ik, dat Lon den voor mij vol avonturen zit. Gisteren avond slenterde ik op een zeer behoorlijk uur ongeveer drie uur 's morgens, geloof ik huiswaarts en ging met mijn huis sleutel naar binnen. Daar mijn sloten goed geolied zijn en ik rubberzolen onder mijn schoenen had, liep ik blijkbaar onopge merkt mijn studeerkamer binnen en vond 'daar twee totale vreemden, die zich daar gezellig geïnstalleerd hadden." Zij liepen de trap af. Dutley negeerde de ademloze belangstelling van zijn toe hoorders en wachtte tot hij een aardig hoekje gevonden had'en cocktails had be steld, voor hij verder ging. „De gehele affaire," ging hij door, „werd tot op een zeker ogenblik op een nette ma nier afgehandeld. De inbreker, die zijn werk geëindigd had, was al bezig zijn in strumenten in te pakken en zijn metgezel, wiens copieën van mijn handtekening wer kelijk wonderbaarlijk goed waren, behalve dan, dat ik nu weet. dat hij een beroep van deze schone kunst maakt, verzekerde mij op pathetische toon, dat zij niet de bedoe ling hadden mij te beroven. Zij zochten alleen naar een zeer informeel document, dat verband hield met een depot van aan delen bij mijn bank, hetgeen naar mijn beste weten van weinig belang was. Ge durende het verdere verloop van de ge beurtenissen, kwam echter een kameraad van de 'inbreker, die mijn kamers boven had doorgezocht, binnen en van dat ogen blik af werd de atmosfeer minder vriend schappelijk. Prosit!" „Je bent werkelijk een groot artist, Alfred!", zei hij. „Laat eens kijken waar was ik gebleven?" „Heb je een van de inbrekers herkend?" vroeg Ronnie. „Neen, dat kan ik niet zeggen. Ik ben er zeker van, dat een er van een Ameri kaan was en.ik geloof, dat ik hem wel herkennen zou, als ik hem weerzag." „Wat gebeurde er nadat de derde man binnen gekomen was?" vroeg Lucille. „Wel zoals ik je al zei, werd de atmos feer minder vriendschappelijk. Er werden voornemens tot persoonlijk geweld geuit en om kort te gaan, zag het er naar uit, dat het op een stevige herrie zou uit draaien. Maar toen gebeurde er iets, dat ik voor ik weet niet wat gewild had, dat jullie bijgewoond hadden. Het waren de meest verbazingwekkende zestig seconden, die ik ooit van mijn leven meegemaakt heb. Alfred, nog een cocktail." „Oh, ga door," vroeg Lucille ongeduldig. „Wat gebeurde er?" „Kassim „gebeurde". Toen die Abes- siniër in de straten van Bagdad voor mij op de knieën viel en ik hem nolens volens wel mee naar huis moest nemen, had ik nooit gedroomd, dat die vent mij zulke ogenblikken van onvermengde vreugde zou schenken. Er was niets ter wereld mee te vergelijken. Cinemas hebben dat wel eens geprobeerd, maar het was water-en- melk, vergeleken bij de werkelijkheid." Hij zweeg, om een sigaret op le steken en Lucille schudde hem bij de arm. „Hou nu niet telkens op zo'n irriterende manier op," smeekte zij. „Ga door, alsje blieft." „Wel, midden in onze kleine onenigheid," ging Dutley voort, zijn aansteker met een klik sluitend, „weerklonk het meest bloed stollende lawaai, dat je je kunst voor stellen de strijdkreet van de' Tangias, een van de Abessijnse grensstammen, waarvan Kassim afkomstig is. Ik kan je vertellen, dat, toen hij als een wervelwind, zijn vreselijke kreten uitstotend, die naar men zegt geen Europeaan ooit zonder een rilling gehoord heeft en met zijn knots boven zijn hoofd zwaaiend, de trap af kwam stormen, ik niet geloof, dat zelfs een regiment van de Garde stand zou heb ber. gehouden. Zij zouden gedaan hebben, wat mijn bezoekers deden. Twee van hen gingen door een van de ruiten naar buiten en naar wat ik het laatst van hen gezien heb, zou ik zeggen, dat ze nog rennen. De derde was te verschrikt, om zich te be wegen en Kassim gaf hem even een tik tegen de zijkant van zijn hoofd. Hij ligt nu in het ziekenhuis en ze zeggen, dat hij van geluk mag spreken, als hij binnen een week bijkomt. Toen kwam natuurlijk de politie opzetten. Er kwamen opschrijf boekjes op de proppen en vragen en het zoeken naar sporen, enz. enz." „En die twee kerels, die door het raam verdwenen zijn?" vroeg Ronnie. „Die zijn weggekomen. Ze hadden waar schijnlijk om de hoek een wagen staan, die hen opwachtte." „Is erdan helemaal niemand gearres teerd?", vroeg Lucille. „Wel, ze hebben die arme kerel, die een tik van Kassim geïncasseerd heeft. Of hij ooit al dan niet voor de rechter zal komen, hangt van de dikte van zijn schedel af." „Hebben die andere twee te pakken ge kregen, wat zij hebben wilden?", vroeg Ronnie angstig. „Neen, want het was er niet. Ik huurde een safeloket in een van die safe-verbuur- inrichtingen en stopte daar al mijn be langrijke papieren in. Moet „voor hen wel een beetje teleurstellend - geweest zijn," ging hij voort. „Ze hadden de gehele zaak heel aardig uitgewerkt. Ik heb nooit eer der schriftvervalsingen gezien, maar ik moet je zeggen, dat ik mijn hoed afneem voor dit werk. Hij liet op mijn tafel een brief achter gericht tot mijn bank, waarbij zij geïnstrueerd werd mijn Boothroyd- aandelen te verkopen en getekend met mijn naam op een dusdanige manier, dat ik er zelf geen ogenblik aan getwijfeld zou hebben. Het was een prachtig stuk werk! (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6