UNO wil commissie van onderzoek naar dwangarbeid Amsterdamse Beurs Het eerste Haarlemse Klokhuis werd 425 jaar geleden gebouwd Q Kort en Bondig J Woensdag 16 Augustus 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Resolutie vctn de Economische en Sociale Raad inzake het probleem der werkgelegenheid De Economische en Sociale raad der UNO heeft een beroep gedaan op de rege ringen, alles wat in hun vermogen ligt te doen om volledige werkgelegenheid te verzekeren. Verder verzoekt de raad Trygve Lie alle passende maatregelen te .nemen ter ver zekering van onverwijlde actie in deze aangelegenheid. In een resolutie vraagt de raad iedere regering, jaarlijks een verklaring te pu bliceren van haar economische plannen voor het volgend jaar, zo mogelijk verge zeld van een prognose aangaande de werk gelegenheid, de productie, de consumptie, investeringen en andere „meetbare" eco nomische factoren. De resolutie beveelt voorts iedere rege ring aan, haar pogingen tot het bereiken en handhaven van een evenwicht in de be talingen te intensiveren en een regelmatige toevloed van internationale beieggings- kapitaal voor ontwikkelingsdoeleinden te bereiken of te handhaven en, in economi sche richtlijnen en programma's, die maat regelen te vermijden die ongunstige uit werking zouden kunnen hebben op de be talingsbalans of op de omvang van de werkgelegenheid van andere landen. Aan de secretaris-generaal is opdracht gegeven, een commissie van deskundigen te benoemen voor het uitbrengen van een rapport over de werkloosheid in onvol doende ontwikkelde landen en de natio nale en internationale maatregelen welke nodig zijn om een dergelijke werkloosheid en onvoldoende werkgelegenheid te ver minderen. Volgens de resolutie zou ook een com missie moeten worden samengesteld door de UNO en het Internationale Arbeids bureau, die het gehele terrein van de dwangarbeid zou moeten onderzoeken. In de vergadering van de raad had de Britse afgevaardigde Corley Smith de Sovjet-Unie tevoren uitgedaagd, de Britse beschuldiging, dat er meer dan tien mil- Opzienbarend experiment van Zweedse geleerden Aantal chromosomen bij konijnen gewijzigd (Reuter) Radio-Stockholm meldde vanochtend vroeg, dat drie Zweedse ge leerden een methode hebben ontdekt om de groei van konijnen te vergroten. De drie geleerden zijn er op het veteri naire college te Stockholm in geslaagd het aantal chromosomen bij een konijn te wij zigen, waardoor de jongen ervan in drie maanden tijds groter dan de volwassen dieren waren. Volgens de radio houdt dit de mogelijk heid in nieuwe dierenrassen te fokken,, evenals men bij planten en vruchten heeft kunnen doen. De geleerden waren van plan dezelfde proeven met varkens te nemen. Ook was er alle kans, op deze wijze „een nieuw ras mensen, tweemaal zo groot- als normale" zou kunnen worden gekweekt. Hieraanj aldus de radio, denken de Zweedse geleerden niet. „Zij zijn er niet zeker van welk nut de opzienbarende ont dekking kan hebben, behalve het voordeel van een verdubbeling van de grootte van voor de consumptie geschikte dieren, van kippeneieren e.cl.", aldus de radio. (Chromosomen zijn kleine deeltjes, die bij de kern.,, deling worden gevormd en als de dragers der erfelijke eigenschappen be schouwd worden). Spofford naar Europa WASHINGTON (Reuter). Charles Spofford, de Amerikaanse voorzitter van de Noord-Atlantische raad van plaatsver vangers, zal, naar men verwacht, einde dezer week naar Londéh vertrekken met nieuwe Amerikaanse verzoeken tot ver groting van de Europese defensie-inspan ning. India wil Mao's actie in Tibet matigen (Rfeuter). De Indiase regering heeft Peking zijn „goede diensten" aangeboden in de hoop de Chinese actie in Tibet te kunnen „matigen", zo heeft de Hoge Com missaris van India te Londen, Krisjna Menon, verklaard. Menon zeide echter, dat de Indiase re gering de geldigheid van de Chinese aan spraken ten volle erkent. Hij wees erop, dat de stap neerkwam op een advies tegen „overhaaste actie" in Tibet. Geen uitstel van de deportatie van Westerling Het opperste gerechtshof te Singapore heeft heden het verzoek tot uitstel van deportatie van Westerling, dat door de Indonesische regering was ingediend, ver worpen en de Indonesische regering' gelast de kosten van het geding te betalen. Invasie van Tibet Generaal Lioe Po-Tsjeng, opperbevel- hebben in het Zuid-Westelijk deel van China, heeft meegedeeld, dat „de bevrij ding van Tibet" zijn eerste taak is, aldus een bericht van het Chinese persbureau „Nieuw China". „Het volksbevrijdings leger zal spoedig Tibet binnentrekken om de aggressieve invloed van het Engelse en Amerikaanse imperialisme uit te schake len", aldus generaal Lioe. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 15 Augustus 1950. ONÜERTROUWD: 15 Aug.: J. H. BaUedux en H. J". Stuut. J. Uitgeest en C. A. M. Pouw. H. E. du Puis en C. van der Grift. GEI-IUWD: 15 Aug.: J. B. Borger en J. M. Rademaker. W. Langer aar en W. C. Haenen. BEVALLEN van een zoon: 14 Aug.: A. E. van Maas—Storchart, P. M. PronkMonde. 15 Aug.: J. A. Klugkistde Kinderen. E. M. ZonneveldKoster. BEVALLEN: van een dochter: 13 Aug.: B. W. PoelakkerLempersz. 14 Aug.: B. Buijs— van Egmond. M. SmitFabriek. H. C. van der Geest—Milatz. 15 Aug.: C. W, Geerlings Lourenburg. OVERLEDEN: 12 Aug. .T. Grauwelman, 75 j., M. v: Hcemskerkstr. 13 Aug.: J. Banke Nijenhuis, 25 j., Baljuwslaan. W, G. de GrootOvermars, 71 j., Eenhoornstraat. 14 Aug.: C. ,W. Verbeek—Faas, 82 j., Kok-' Straat. lioen slavenarbeiders in de Sovjet-Unie zijn, te weerleggen. Hij zei, dat deze schat ting mischien nog te laag was. „Niet alleen is er de getuigenis van tal rijke personen, maar wij hebben de offi ciële Sovjet-Russische documenten zelf om deze beschuldiging te bewijzen", zo ver klaarde Smith, die later fascimilé-repro- ducties van officiële Sovj et-Russische en Oost-Europese decreten en documenten terzake liet circuleren. Attlee spreekt met oppositieleiders De Britse premier Clement Attlee zal vanavond een onderhoud hebben met de leiders van de oppositie, Winston Chur chill, Anthony Eden en Clement Davies over hun wens een spoedige vergadering van het parlement te houden tér bespre king van de defensie. Na afloop van het onderhoud gaat Attlee een toneelstuk zien getiteld: „Zij kregen wat zij wilden". In Amsterdam wordt op 1 September een collecte gehouden ten bate van de kankerbestrijding. Twaalf Amsterdamse bioscopen hebben 5000 gratis plaatsen be schikbaar gestéld voor hen, die zich als collectant (e) opgeven. Cricket in Engeland Veel tijdverlies door regen in laatste test-match Tengevolge van de regen kwam er giste ren een vroegtijdig einde aan de derde dag van de laatste testmatch van Engeland tegen West-Indië, want na de thee-pauze kon er nog slechts een uur worden gespeeld. Als antwoord op de 503 runs van West-Indië scoorde het Engelse team Dinsdag 282 runs voor het verlies van vier wickets: Compton (run out) 44, Simpson 30, Sheppard 11, Dewes (gevangen door de intussen herstelde Worrell) 17. Hutton bleef not out met 160 en Bailey met 9. Op de vierde dag vielen de Engelse wickets in snel tempo, waarvan het laatste om 10 min. over een. Bailey scoorde 18 runs, Brown 0, Mcïntye 4. Bedser 0, Hilton 3 en Wright 4. De openingsbatsman Hutton bleef met 202 runs na zeven en driekwart uur te hebben verdedigd not out. Dit is zijn derde dubbele century in testcricket. Het Engelse totaal bedroeg 344. Daar het verschil groter was dan 150 runs, maakte de West-Indische aanvoerder Goddard van het recht gebruik de Engelsen opnieuw naar de wickets te sturen. Goddard bowlde 4 voor 25 en Valentine 4 voor 121. Koninklijke OUè Unilever Philips A. K. U Fokker Ford Ned. Kabel Van Berkel Scheepvaart Unie Holl. Am. Lijn Deli Mij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. Ned. Ind. Hand. Billiton II Slotkoers Openings gisteren koersen 290% 293 211% 213% 221% 224 180% 180% 117% 275 U2>/3 137*4 138% 15214 111)4 110% 115% 117% 130% 130% 141 89% 238 Jan van Hemsbergen zwom twaalf uur in de Noordzee De Haarlemmer Jan van Hemsbergen, die op 6 Augustus bij wijze van training voor zijn voorgenomen poging om Het Kanaal over te steken in 10 uur en 13 minuten dë afstand van 23 kilometer van Enkhuizen naar Stavoren aflegde, leverde gisteren wederom een bijzondere prestatie door jn twaalf-en-een-half uur van Sche- veningen naar Zandvoort (35 kilometer) te.zwemmen in een woelige zee. Van Hemsbergen vertrok des morgens om zes uur uit Scheveningen en had ge durende twee uur de stroom mee. Toen keerde het getij echter en vordere hij slechts langzaam. De tegenstroom voor Katwijk was zelfs zo sterk dat de zwem mer 48 minuten nodig had om een kilo meter verder te komen. Hij zette echter door en kwam omstreeks drie uur, nadat het getij weer gekeerd was, voor het strand van Noordwijk, waar hij te kampen kreeg met een zeer woelige zee doordat er een sterke wind was opgestoken. De roeiers van de Noordwijkse Reddings brigade moesten al hun krachten inspan nen om de vlet, waarmede zij de zwemmer vergezelden, in de goede richting te houden. Om half zeven bereikte Van Hemsber gen de reddingspost aan de Zuid-Boule vard te Zandvoort. Hij kwam in prima conditie uit het water, dronk een kop koffie in een strandtent en spoedde zich naar huis om van een verdiende nachtrust te genieten. Practische toneelprijsvraag De uitgeversmaatschappij Vink te Alk maar heeft een zogenaamde „practische toneelprijsvraag" uitgeschreven. Deelne mers moeten een oorspronkelijk stuk in sturen van drie of meer bedrijven, dat nog niet publiek is gemaakt. De termijn van inzending sluit op 1 Februari. De stukken zullen tegen de normale condities worden gepubliceerd in het fonds van de genoemde uitgeverij. Voor een bekroning bestaande uit een extra premie van duizend gulden komen die stukken in aanmerking, waar van de speelwaarde is bewezen. Hiervoor is het nodig dat een stuk in één vol seizoen door ten minste honderd amateur-toneel verenigingen is opgevoerd. Men hoopt door middel van deze bijzondere prijsvraag het amateurtoneel aan een gezond répertoire te helpen, de invasie van buitenlandse stukken enigszins te stuiten en de schrij vers te stimuleren meer aandacht aan de practische eisen van het toneel te besteden. „Skaugum" had 100.000ste repatriërende militair aan boord Het troepentransportsehip „Skaugum", dat Dinsdagmiddag in Amsterdam aan kwam, bracht 777 leden van de Koninklijke Landmacht; 14 leden van de N.I.W.I.N. (o.a. het gezelschap van Nol van Dijk, dat een tournée door Indonësië heeft gemaakt) en 1002 militairen van het voormalige K.N.I. L. met hun gezinnen naar Nederland. In totaal waren er 300 kinderen op des,Skau gum", waarvan 50 babies. Huzaar 1VI. Huizinga uit Apeldoorn werd bij het vertrek van de „Skaugum" uit In donesië als de 100.000ste repatriërende militair aan boord begroet. In Amsterdam werd hij speciaal, verwelkomd door gene- raal-majoor W. J; K. Baay. De Maatschapij pij Nederland bood hem een sigaretten aansteker aan. Huizinga is op 30 October 1947 in Indo nesië aangekomen als lid van het 2e regi ment Huzaren van Boreel en heeft bijna drie jaar op Java dienst gedaan. Om kwart over acht arriveerde Huizinga aan zijn ouderlijk huis aan de Oud-Beek - bergerweg te Apeldoorn, waar hij do'or een groot aantal familieleden, kennissen en be langstellenden werd verwelkomd. De bur gemeester van Apeldoorn, mr. A. L. des Tombe, bood namens het gemeentebestuur een bloemstuk aan. In 1804 werd het wegens bouwvalligheid gesloopt Hieronder geven wij eén reproductie van een gravure van de Grote Kerk da terende van het einde der 17e eeuw. Aan het Godshuis is uiterlijk weinig veran derd; alleen het grote raam aan de West kant is in later jaren dichtgemetseld, om dat aan die kant het orgel geplaatst moest worden. Interessant is de oude vorm van de Vishal, die een veel groter deel van de Grote Markt in beslag nam. Bovendien is op de achtergrond het Klok huis te zien. Dit Klokhuis werd omstreeks 1475 ge bouwd. Vroeger was op die plek een kerk hof. Bij opgravingen werd eens geconsta teerd, dat onder de fundering van dit ge bouw veel mensenbeenderen werden ge vonden, wat aanleiding was tot de ver onderstelling, dat dit door de bouwers ge daan was omdat bijgeloof in die tijd ver onderstelde dat een gebouw daardoor hechter werd. Maar nadere studie heeft de oplossing gebracht. Op het voormalig kerkhof moest voor de bouw van het Klokhuis veel gegraven worden en toen heeft men alle beenderen die men vond, op een plek opnieuw begraven. Het Klokhuis besloeg een vierkante ruimte van 10.2 meter. Het benedenge deelte, op de fundering opgetrokken, was van steen en had een hoogte van 2.55 m. De muren hadden een dikte van 1.65 me ter. Bovendien was aan de binnenkant van dit zware muurwerk nog eert eiken houten beschot aangebracht. De boven bouw van het Klokhuis was van zwaar en kunstig samengesteld "eikenhout. Het dak was gedekt met blauwe lei. De totale hoogte van het Klokhuis was 28.19 meter. In het Klokhuis hingen vijf klokken, twee dienden om het uur der kerkdienst aan te geven, twee waren doodsklokken en de vijfde was de poortklok, die de mensen waarschuwde dat de stadspoor ten gesloten zouden worden. Het waren zware klokken. De grote Doodsklok, die geluid werd als er iemand van aanzien begraven werd, woog 9322 ponden. Zij droeg de naam Salvator en droeg drie beelden van de Zaligmaker. Bovendien was er een heilige op afgebeeld met een lange ovéïrok, die een pater noster in de rechterhand hield en in de linker een globe met een groot kruis daarboven en daartussen de wapens" van Haarlem. De kleide Doodsklok woog 6186 pon den. Op haar stonden beeSlen van de Hei lige Bavo, houdende een zwaard en valk in de handen. De grote Kerkklok haalde 3436 ponden, de kleine 2152 ponden. De Poortklok bracht het niet verder dan 1520 ponden. Voor deze klokken is het Klokhuis ge bouwd, omdat de toren van de St. Bavo niet sterk genoeg werd geacht om het ge wicht dezer klokken te dragen. Voor het luiden der doodsklokken moest betaald worden. In het archief der kerk is een rekening dat voor het luiden dei- klok (9uur achter elkaar) 174 gulden betaald is. Later verminderde het gebruik der klokken en toen in 1804 het Klokhuis bouwvallig werd, besloot men tot afbraak. De klokken brachten 10.408 gulden op, het hout en lood 3196 gulden, te zamen dus 13.604 gulden. De grond waarop liet Klok huis stond werd voor 10.000 gulden ver kocht aan de firma Joh. Enschedé en Zónen. In de naam Klokhuisplein leefde de herinnering aan het Klokhuis voort. In het jaar 1919 heeft de fii'ma Enschedé het Klokhuis, uiterlijk in ou'de gedaante, laten herbouwen. „Keukenhof" bereidt zich voor op 1951 Bouw van drie grote warenhuizen Stilte heerst in het Keukenhofbos, waar eens de stemmèn van vele duizenden be zoekers in vele talen weerklonken, en on kruid woekert over de paden waar hun voeten gingen. Het kirren van de woud duiven, het roepen van een verre koekoek, accentueren nog de stilte die heerst op de plaats die tot voor enkele maanden een centrum van bedrijvigheid was. De bollen zijn gerooid, de oorspronkelijke vegetatie van varens en onkruid probeert haar rech ten te hernemen. Maar temidden van die stilte klinken de hamerslagen van de werklieden die nabij het theehuis werkzaam zijn met de oprich ting van drie grote warenhuizen, waar in het voorjaar de producten van het bloem bollenvak, de narcissen, tulpen en hyacin ten, de bezoekers zullen worden getoond lang voor ze blbeien op de koude grond. Want het Keukenhof-bestuur heeft zich ge realiseerd, dat verscheidene vroege bezoe kers dit jaar teleurgesteld heengingen, om dat er nog niet veel anders te zien was dan wat narcissen. Ook al omdat de tentoon stelling wel heel vroeg werd geopend. Het is de bedoeling dat in 1951 .iedere bezóeker, hoe vroeg hij ook arriveert, een indruk zal krijgen van de schoonheid van de voornaamste bolbloemen, ook al bloeien ze nog niet in de vrije natuur. De ontwerper, de heer Van der Lee, is reeds ver gëvorderd met zijn plannen voor de Show-1951 en hier en daar is men zelfs al bezig op de stands der inzenders. Het zal niet lang meer duren of de planttijd breekt aan. In Keukenhof is men op alles voor bereid en van plan ervoor te zorgen, dat Keukenhof-1951 de tentoonstelling van 1950 in alle opzichten overtreffen zal. De Hervormde Kerk in Haarlem-Noord Fundamenten worden dit najaar gelegd Naar wij vernemen zal dit najaar, waar schijnlijk in September of October, begon nen worden met het leggen van de funda menten van de nieuwe Nederlands Hervorm de Kerk in Haarlem-Noord (volgens kerke lijke indeling Spaarndam-West), die gebouwd zal worden op het plein tussen Eksterstraat en Rijksstraatweg, Zoals wij intertijd reeds meldden, is grond voor dat doel al aangekocht. Nadat de schoonheidscommissie haar goedkeuring aan het ontwerp van architect H. W. van Kem pen zal hebben gehecht, kan met de bouw worden begonnen, doch dit is niet voor het volgende jaar te verwachten. Bij de vele giften die de vorige week bij het. bouwfonds binnenkwamen waren er twee van tweeduizend gulden. Zoals men weet zal dit de eerste Protestantse kerk worden in het stadsdeel boven de Jan Gijzenkade. Derde concert in orgelcyclus Vrijdagavond 18 Augustus wordt in de Waalse Kerk aan het Begijnhof de reeks orgelbespelingen onder de titel ,,Van Swee- linck tot Bach" voortgezet. Het programma van het derde' concert in deze cyclus is ge wijd aan de grote Lübeckse orgelmeesters Franz Tunder (1614—1667) en Dietrich Buxte- hude (16371707). Vooral de laatstgenoemde maakte veel indruk op Bach, zodanig zelfs dat hij contractbreuk pleegde om diens spel te kunnen beluisteren. Enige van de belang rijkste werken van deze meesters zullen worden vertolkt door de Utrechte organist Lambert Èrné. - Orgelbespeling Er wordt een orgelbespeling gegeven in de Grote of St. Bavo' Kerk te Haarlem op Donderdag 17 Augustus 1950 des namiddags van 23 uur door Egbert Vos. Het program ma vermeldt: 1. Wie' schön Iuechtet der Morgenstern, D. Buxtehude 2. Partita sopra: Jesu meine Freude, J. G. Walther 3. Passacaglia en dubbelfuga c, ld. terts, J. S. Bach 4. a. Praeludium en Fuga F gr. terts, b. Adagio uit Sonate III, c. Praeludium en Fuga a kl. terts, J. S. Bach 5. Eerste Sonate, F. Mendelssohn Bartholdy a. Allegro moderato e serioso, b. Adagio, c. Andante Recit, d. Allegro assai vivace. (Dit laatste nummer is op verzoek). Het lied van de klokken Donderdagavond van acht tot negen uur bespeelt Reinout Heering het carillon van de Grote Kerk. De beiaardier zal de volgende werken uitvoeren: Chaconne, A. Durant; drie Oud-Nederlandse liederen; La Vendangieuse, F. Couperin; drie En gelse liederen; wals uit „Het Witte Paard", R. Benatzky; Cambridge Chimes, J. Prid- kan; La fleur de Suède, L. Henry; liede ren van Schubert, von Beethoven en Men delssohn Bartholdi; Preludium in d, Staf Nees; Improvisatie over „Ach, blijf met Uw genade", M. Vulpius. Geen voorrang verleend Vanmorgen omstreeks zeven uur botste op het kruispunt van Lanckhorstlaan en Bron- steeweg in Heemstede een motorfietser uit Zandvoort tegen een bus, waaraan hij geen voorrang had verleend, De motorfietser is ter observatie in het Diaconessenhuis te Haarlem opgenomen. Zijn motor werd ernstig beschadigd. Grote Kerk met Klokhuis en Vishal. Bloemen en gelukwensen voor pater Wessels Zilveren priesterjubileum In de kapel van het Marinehospitaal te Overveen woonden vanmorgen tal van be langstellenden de Heilige Mis bij, welke werd opgedragen door de vlootaalmoeze- nier, de weleerwaarde heer pater H. H. A. Wessels, ter gelegenheid van zijn zilveren priesterjubileum. Het merendeel van deze vele gasten werd gevormd door oud parochianen van pater Wessels uit de tijd, dat deze nog een parochie had op Java, voordat hij toetrad tot de Koninklijke Marine. De jubilaris werd bij het opdragen van de Mis geassisteerd door twee andere vloo'taalmoezeniers, de weleerwaarde heren P. H. Buijssen en G. J. van Rijnsoever. Voor het offertorium zong het koor van de H. Hartkerlc te Haarlem, gedirigeerd dooi de heer Paul Broersen,de Missa „Melodica" van A. Yen, onder de Mis: het Ave Verum van W. A. Mozart en na de Mis: Cantate Domino van d'Indy. De feestpredikatie werd gehouden door de weleerwaarde heer Z. E. van Galen, pastoor van de H. Maria- kerlc te Overveen. Druk bezochte receptie Verv&gens begaf pater Wessels zich naar de recreatiezaal voor de receptie, die niet, zoals wij gisteren abusievelijk vermeldden, 's avonds maar nog liedenmorgen werd ge houden. Hier werd de jubilaris, eveneens door „Deo Gratias" toegezongen met de liederen „Sarcerdotus Domini" van Jan Nieland en „Domini salvum fac" van A. Giezen. Namens het gehele personeel van het Marinehospitaal, ongeveer 170 in aantal, sprak kapitein-ter-zee-arts, dr. A. W. Mel- lema, commandant van de inrichting, de jubilaris toe en bracht, hem hulde voor zijn werk bij de Koninklijke Marine sinds 1940. De spreker memoreerde zijn verdiensten aan boord van Hr. Ms. „Tromp" bij de slag in de Java-zee, toen pater Wessels, die zelf gewond was, geestelijke bijstand verleende /hen de stervende matrozen, waarvoor hij 'later met het Kruis van Verdienste is on derscheiden. De geestelijke werd door de Japanners in krijgsgevangenschap wegge voerd, bracht enige jaren door in de Ja panse concentratiekampen en vervolgens in kampen op Java. Bij dit alles zette hij waar het kon zijn heilzame werk voort. Dr. Mellema gewaagde van de sympathie, welke de jubilaris ook bij zijn geestelijke „concurrenten" geniet. Dat bleek overigens wel uit het feit, dat de viering van zijn jubileum was voorbereid door de vloot- predikant in het Marinehospitaal, ds. H. J. van der Giesen. „Namens alle gelovigen en ongelovigen in het hospitaal" overhandigde spreker aan het eind van zijn toespraak een nieuw mis saal aan pater Wessels, ter vervanging van het missaal, dat deze in de oorlog is kwijt geraakt. In zijn dankwoord noemde de jubilaris deze dag „een vernieuwing van zijn pries terwijding", 25 jaar geleden. Hij uitte zijn erkentelijkheid voor de ruimschoots ge toonde waardering en vooral voor het hem aangeboden missaal. De receptie en de Mis werden bijgewoond door de hoofdvlootaalmoezenier. kapitein ter zee J. de Sain. De Geneeskundige Dienst en de ziekenfondsen Beslissing over de opneming van patiënten in de zieken- huizen Tot heden werd de opneming van de verzekerden bij de Ziekenfondsen in zie kenhuizen te Haarlem geregeld via de Ge neeskundige Dienst. Binnenkort zal daar in een wijziging komen. Dan wordt dat werk overgedragen aan de Ziekenfondsen, die dan ook de controle zullen uitoefenen. De gezamenlijke Ziekenfondsen zullen daarvoor een kantoor- openen op het Frans Halsplein. Ook zal dan worden overgegaan tot de benoeming van een controlerend geneeskundige. Tot heden gaven de Ziekenfondsen aan de Geneeskundige Dienst voor zijn be moeiingen een belangrijke financiële ver goeding. Die komt dan natuurlijk te ver vallen. Deze reorganisatie was reeds enige tijd in voorbereiding, maar de uitvoering is vertraagd, omdat het moeilijk was een huis te krijgen, om daarin dit kantoor onder te brengen. Men had een huis op het Frans Halsplein op het oog (voorheen was daar in de „Wederopbouw" gevestigd) maar daarop werd ook aanspraak gemaakt voor de huisvesting van een rijksdienst. Maar thans is dit huis toch toegewezen aan de Ziekenfondsen. E. A. 3. H„ van Ghert nam afscheid van „Militaire Zaken" Gistermiddag heeft de chef van de afde ling militaire zaken van de Haarlemse ge meente-secretarie, de heer E. A. J. H. van Ghert, die de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt, afscheid genomen van de werkkring waaraan hij zo lang zijn krachten heeft gewijd. Zijn collega's van de andere afdelingen en het personeel van het eigen bureau hadden zich daartoe in de leeskamer verzameld, waar de gemeentesecretaris, mr. Th. Wesstra, de vertrekkende functionaris toe sprak. Mr, Wesstra herinnerde eraan, dat de heer Van Ghert de rechterhand van vier burgemeesters is geweest, gezien het feit dat „militaire zaken" in het bijzonder een aan gelegenheid van de burgemeester is. De heer Van Ghert heeft moeilijke tijden doorge maakt: in zijn ambtsperiode vielen twee mobilisaties en ook de bezettingstijd heeft de afdeling voor vele, soms hachelijke proble men gesteld. Vervolgens hebben zeer velen gebruik ge maakt van de gelegenheid om de scheidende chef de hand te drukken. SCHEEPVAART Aalsdijk, 14 pass. Scilly's. Altair, 14 pass. Beachuhead. Andijk, 14 te Londen. Averdijk, 15 3 u. H. v. Holland verw Appingedam, 14 te Amsterdam. Arendsdijk, 14 v. Bahia, Arnedijk. 13 te New Orleans. Alphacca, 15 v. Philadelphia te Baltimore, Amsteldiep, 14 v. Calcutta n. Rangoon. Amstelland, 14 pass. Ouessant. Amstelstad, 15 te Marseille. Agamemnon. 14 v. Jacksonville n. New York. Abbedijk, 15 te Recife. .Albireo, 15 pass. Finisterre. Alblasserdijk, 15 v. Mobile te New Orleans. Alcor, 15 pass. Finisterre. Almkerk, 15 v. R'dam. Annenkerk, 15 in Suezkanaal n. Suez. Aardijk, 16 te Hamburg. Alcinous, 12 v. Tarakan n. Labuan. Almdijk, 15 te Galveston. Alpherat, 15 650 m. W.t.N. Kaapstad, Alwaki, 9 v. Santos n. Victoria. Axeldijk, 15 te Philadelphia. Aagtedijk, 16 te Brownsville v. New Orleans. Abbekerk, 16 v. Adelaide. Almdijk, 16 v. Galveston. Aludra, 15 v. Bahia. Bantam, 15 te Suez. Boissevain, 14 v. Manilla n. Hongkong 16 verw. Bengkalig, pass, 14 Anderhalfgraadèkanaal. Blommersdijk, 16 te Antwerpen. BINNENLAND De laatste maanden werden in Kralin- gen (Rotterdam) tientallen kleine inbraken gepleegd, waarbij geld en sigaretten werden gestolen. Dezer dagen vond men in een huis, waar was ingebroken, een politiefluit. Hier door rees verdenking tegen een 51-jarige brigadier van politie. De man is gearresteerd en in het hoofdbureau van politie opgesloten De 13-jarige padvinder Robbic Karman uit Amsterdam, die weggestuurd was uit het kamp te Ommen, maar die niet naar huis was gegaan, is in Oistenvijk (N.B.) aange houden en naar zijn ouders teruggebracht. In Scheveningen is gisteren de 77-jarige heer Nutby gehuldigd, omdat hij 65 seizoe- - in achtereen met ezeltjes op het strand heeft gestaan. De jubilaris is er nog steeds trots op dat Koningin Juliana als tienjarig meisje op een van zijn ezeltjes heeft gere den. De vader van de heer Nutby hield reeds ezeltjes op het strand en de beide zoons zullen het bedrijf voortzetten. B. en W. van Den Haag hebben de raad voorgesteld, medewerking te verlenen aan de oprichting en instandhouding van een fotovakschool, uitgaande van de stichting „De Nederlandse Fotovakschool". Het onderzoek naar de oorzaak van de hoendersterfte op een bedrijf te Scherpen- zeel heeft uitgewezen, dat de kippen zijn gestorven aan pseudo-vogëlpest. De Christelijke Vrouwenvereniging op Ambon „Martha Christina" heeft aan de Nederlandse regering verzocht alles te doen om de Ambonese militairen naar Ambon te doen terugkeren. De oudste mannelijke inwoner van Friesland, de heer Lucas Sijtsma uit Irnsum, is Dinsdag 100 jaar geworden. Hij is nooit ziek geweest. Britten en anderen, die van 19391945 bij de Royal Navy hebben gediend, kunnen in aanmerking komen voor een aandeel bij de verdeling van „prijzengeld". Voorwaarde is dat zij 180 dagen op zee dienst hebben gedaan. Burgers en soldaten kunnen ook in aanmerking komen indien zij hebben .gediend bij de Royal Navy, bij de Koninklijke Marine of bij de reserves van deze wapens. Inlich tingen worden verstrekt door de Britse con suls-generaal te Amsterdam en Rotterdam en door de marine-attaché van de Britse ambassade te 's Gravenhage. De minister van Sociale Zaken heeft de in Mei 1949 ingestelde commissie in zake werkobjecten len behoeve van werkloze geschoolde handarbeiders ontbonden. HAARLEM EN OMGEVING De voordrachtkunstenaar Reinoml An ders geeft Zaterdag 19 Augustus in het cultuurcentrum ..De stompe toren" een solo vertolking van Shakespeare's blijspel „Naar het u lijkt". Er wordt muzikale medewerking verleend. De bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, zal op 22 Augustus te I-Ioorn mgr. Cornelius Bronsveld, apostolisch vicaris van Tabora. titulair bisschop van Carallia, tot bisschop wijden. Bloemfontein. 14 te Mombassa. Barendrecht (t). 14 830 m. Z.ZW. Scilly's Barito. 14 210 m. O. Malta. Bennekom, 14 170 m. NO. Port del Gada. Boskoop, 14 830 m. N.NO. Trinidad Borneo, 15 250 m. Sabang. Boschfontein, 15 v. Amsterdam. Bantam, 15 13 u. v. Suez, Berlage, 13 te Durban. Caltex Delft, 14 pass. Tobruk. Caltex The Hague, 14 pass. Kp. Bougaroni. Cameronia, 15 te Colombo verw, Ceram, 15 te Madras. Clio. 12 v. St. Lucia n. Martinique. Caltex Utrecht, 14 60 m. Z. Kreta. Caltex Pernis. 16 pass. Ouessant. Celebes, 16 te Port Soedan. Caltex Leiden (t). 15 pass. Kp. Dagata. Coolhaven, 13 v. Philadelphia te Algiers. Ceronia, 16 pass. Perim. Corilla. 15 v. Port Said. Domburg. 14 v. R'dam n. Casablanca. Duivennijk. 14 390 m. W. Flores. Duivendrecht (t), 14 110 m. Z.ZW. Kp. Blanco. Drente. 15 op rede Bombay. Delfshaven. 15 te Bahia. Eemland, 14 v. Bqenos Aires n. Santos. Eemdijk, 14 320 m NO. Flores. Edam. 14 350 m. ZO. Cape Race. Esso Den Haag (t), 14 760 m. Z.ZW. Scilly's. Ena, 15 pass. Kp. St. Vincent. Enggano, 15 te Port Said. Elmina, 18 v. Port Gentil te Pointe Noire verw. Friesland, 14 340 ra. W. Scilly's. Grootekerk, 15 te Mombassa. Garoet, 15 v. Rotterdam. Groote Beer. 15 140 m. ZW. Ouessant. Hestia, 14 v. A'dam n. Hamburg. Hecuba. 14 260 m. ZW. Fayal. Hydra. 14 670 m. Z.ZW. Scilly's. Helena, 15 v. Port del Gada n. Southampton. Haarlem, 14 te Cartagena. Hector. 15 te Catania v. Izmir. Hercules, 15 v. Famagusta n. LLmasOl. Hermes, 14 v. Barranquilla. Hersilia, 15 v. Guanta n. Curacao. Japara, 14 v. Aden. Jagersfontein, 14 nog in Beira Baai. Joh. v. Oldenbarnevelt, 14 pass. Finisterre. Jobshaven, 14 v. La Pallice, Jaarstroom, 15 v. Dakar n. Le Havre. Kota Agoeng, 13 v. 1 -t Said. Koningshaven, pass. Gibraltar. Klipfontein, 14 pass. iberia. Kota Inten, 14 v. Tj. I'riok. Lissekerk, 14 te Khorramshar v. Basrah. Lutterkerk, 14 te Cochi. Laertes, 14 pass. Finisterre. Loppersum, 16 13 u. te R'dam verw. Langlee Scott, 13 v. Aden. Limburg. 11 te Mobile. Luna, 14 pass. Ouessant. Lekhaven. 14 te Huelva v. Genua. Leerdam. 14 te New York. Leuvekerlc, 15 v. Hamburg. Molenkerk, 15 pass. The Brothers. Malvina, 13 v. Kaapstad n. Buenos Aires. Mapia, 14 v. Aden. Maetsuycker. 11 te Djakarta. Meerkerk, 12 v. Suez. Marisa (t), 16 verw. te Tarakan v. Sydney. Maaskerk, 14 v. Accra. Mat-ken, .15 te. Genua. Mitra, 15 pass. Anderhalfgraadskanaal. Modjokerto, 14 te Singapore v. Semarang. Nestor, 16 te Hamburg v. Amsterdam. Nieuw Amsterdam 15 4 u n.m. v. New York. Noordwijk. 16 pass. Miami. Ossendrecht. 14 te Taranto." Oranje. 16 te Singapore. Oranjestad, 14 v. Cartagena. Orion. 14 v. Paramaribo. Oberon, 16 te Laguaira. Phrontis, 14 v. Rotterdam n. A'dam. Prins Alexander, 14 480 m. W. Lands's End. Prins Maurits. 14 v. Chicago. Prins Willem V. 15 pass. Belle Isle. Raki, 14 v. Madras n. Colombo. Rempang, 14 te Amsterdam. Roepat. 15 verw. Soerabaja. Ridderkerk, 16 te Port Soedan. Singkep, 14 pass. Gibraltar n. A'dam. Sommelsdijk, 14 pass. Fayal. Sigli, 12 v. Belawan n. Rangoon. Stad Schiedam, 13 v. Takoradi n. River Sess. Surriënto, 12 v. Singapore. Skaugum, 15 te A'dam v. Indonesië. Stad Breda, 15 verw. Lorenzo Marques. Stanvac Talang Akar (t), 14 n. Bangkok. Stentor, 14 pass. Ouessant. Sumatra. 15 verw. te Tandjong Priok. Streefkerk, 15 v. Barcelona. Sarpedon. 14 te New York. Sibajak, 15 op 550 m. NW. Fremantle. Sehie, 16 te Cardenas. Stad Alkmaar. 14 te .Lulea v. Vlaardingen. Stad Maassluis. 15 v. Narvik. Talisse, 14 pass. Kp. Guardafui. Tamo. 14 te St. Vincent. Tawali, 14 v. Djakarta n. Belawan. Tosari, 14 v. Tj. Priok. Tabian, 16 verw. te Aden. Ternate, 14 te Calcutta. Tabinta. 15 pass. Lissabon. Titus, 15 v. Beyrouth- Tiberius. 16 verw. Curasao. Tibia. 16 v. Suez. Utrecht, 13 te Lorenzo Marques v. Durban Volendam, 14 540 m. NO. Cape Race. Van Riebeeck, 16 te Djakarta .v. Singapore. Van 't Hoff. 16 pass. Ceylon. Veendam, 16 te Havanna v. New York. Waterland, 15 v. A'dam n. Hamburg, Waterman, 15 v. Soerabaja te Menado verw. Waiwerang, 14 op rede Ataooepoe. Willem Ruys, 15 22 u. Point' de Galle gepa-=s Waal, 15 v. Maracaibo. Waterland. 16 te Hamburg v. Amsterdam. Zeeland, 15 te Belawan verw. Zonnewijk, 15 pass. Pantellaria. Zuiderkruis, 16 te Port Said. Zwijdrecht, 15 v. Saffi.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 3