Haarlems Dagblad Mac Arthur verzoekt UNO om zo snel mogelijk troepen te zenden Slechts politieke Churchills motie aspecten van in bespreking CVP aanvaardt regering Pholien, oppositie zal haar bestrijden E.V.C. roept buitenlandse hulp in voor de havenstakingen 65e Jaargang No. 19630 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Vrijdag 18 Augustus 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiata. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Hoofdredacteur: Robert Peereboom en Opcettjte Iffaarfonffdje Courant (Inno 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom CRITIEK STADIUM Taegoe bedreigd door grote doorbraak bij Waegwan (Reuter). Generaal Douglas MacArthur lieeft de UNO gisteren verzocht zo snel mogelijk landstrijdkrachten naar Korea te zenden. Het verzoek was vervat in zijn tweede rapport aan de Veiligheidsraad. MacArthur verklaarde oprecht te hopen, dat de leden van de UNO „zonder uitstel onze landstrijdkrachten zullen versterken". „Om het conflict spoedig tot een succesvol einde te brengen, is het noodzakelijk, dat deze landen snel handelen", zo zeide hij. De generaal, die grote lof bracht aan de samenwerking tussen de strijdkrachten van de UNO, verklaarde, „dat er nog geen andere landstrijdkrachten dan Amerikaanse in Korea waren aangekomen". Onder dekking van autokanonnen en tanks hebben. Noordelijke troepen Donder dag een doorbraak van bijna twee kilo meter in het Zuid-Koreaansé front gefor ceerd bij haar aanval op Taegoe. De Noordelijken gebruiken bij de aanval vier divisies en zijn tussen Waegwan en Koenwi op een grote breedte doorgebro ken. Een woordvoerder van het achtste leger verklaarde, dat thans het critieke stadium voor de gehele Amerikaanse defensielinie was aangebroken. Het Amerikaanse offensief tegen het bruggenhoofd over de Nalctong, 65 kilo meter Zuidelijker, maakt „langzaam voort gang". Er woedt daar een zeer bloedige strijd. De Amerikaanse troepen hier zijn versterkt met mariniers van het Zuidelijke front. Twintig duizend of meer Noord- Koreanen zijn ba de strijd geworpen. Er zijn twee aanvallen gedaan op een heuvel waar zich Noord-Koreanen met lichte wapens bevinden. Een „zuiveringsactie" met vliegtuigen richtte weinig uit. Volgens de laatste berichten is de heuvel nog steeds in Noord-Koreaanse handen. De Noord- Koreanen lieten de mariniers naderbij komen en vielen plotseling met machine geweren en handgranaten aan. Het Noord-Koreaanse hoofdkwartier maakt bekend, dat 15 Augustus Waegwan bezet is. Volgens het communiqué zijn vele Amerikanen gedood of gevangen genomen en zijn vijf tanks, twaalf kanonnen en 25 „raketaffuiten", 81 mortieren en een groot aantal auto's en andere uitrustingsstukken buitgemaakt. Voorts waren 13 Augustus twee superforten door luchtdoelgeschut neergehaald. Hedenochtend vroeg vielen de eerste granaten der Noordelijken in de stad Taegoe. Het was echter nog niet bekend, hoever het Noord-Koreaanse geschut van de stad stond. Pohang- heroverd Volgens het laatste communiqué van het hoofdkwartier van .MacArthur wordt de hoofdweg van Poesan, de haven aan de Zuid-Oostpunt van het schiereiland, naar Taegoe, die het hart van de Zuid-Koreaanse verbindingslijnen vormt, op drie punten ernstig bedreigd: het bruggenhoofd in de „zak van de Naktong" bij Jongsan; een groot Noord-Koreaans bruggenhoofd over de Naktong bij Hjonpoeng-, ten Zuiden van Taegoe, die de weg van Taegoe naar Poe san tot op 16 a 18 kilometer is genaderd en als grootste dreiging de doorbraak tussen Waegwan en Koenwi naar Taegoe. Bij het aanbreken van de dag heeft de 24ste Amerikaanse divisie, versterkt door mariniers van de Zuidkust, het offensief tegen het bruggenhoofd, dat 32 kilometer ten Noorden van Masan aan de Naktong ligt, hervat. Enkele kleine winsten werden hierbij' geboekt. Alle Donderdag gewonnen terrein werd in de nacht behouden ondanks mor tiervuur. Aan de Oostkust zijn de Zuicl-Koreanen tot in Pohang en Kigie doorgedrongen, welke plaatsen cloor de Noordelijken ver overd waren. De Zuid-Koreaanse troepen- zijn te Veiligheidsraad debatteerde opnieuw zonder resultaat India's voorstel inzake Korea ingetrokken De besloten zitting van de Veiligheids raad, die gisteren door de Russische voor zitter Malik was bijeengeroepen voor het begin van de openbare zitting, heeft nog niet tot beslissingen geleid. Maandag zal de raad opnieuw in besloten zitting bijeen komen. Volgens welingelichte bronnen is alleen de kwestie van het toelaten van Noord- en Zuid-Koreaanse afgevaardigden tot de raadszittingen ter sprake gekomen. Malik zou opnieuw hebben voorgesteld om beide partijen .in „dit binnenlandse, geschil" een gelijke stem te geven. In de openbare zitting die op de besloten vergadering volgde, kwam men evenmin tot resultaten. De Indiase vertegenwoordi ger trok zijn voorstel tot instelling van een Commissie door de zes niet-permanente Raadsleden ter bestudering van de kan sen van een oplossing der Koreaanse kwes tie in, omdat dit voorstel niet voldoende steun zou krijgen. In het bijzonder de Amerikaanse en Britse afgevaardigden waren van mening, dat de mogelijke politieke nadelen van zulk een commissie de voordelen zouden over treffen. Als de door India voorgestelde commis sie „alle beschikbare voorstellen" inzake Korea zou moeten bestuderen, zou zij mo gelijk genoodzaakt zijn ook de vertegen woordigers van Noord-Korea te horen, waartegen de meesten leden van de Raad gekant zijn. Een ander gevaar van het Indiase plan zou zijn, dat de Koreaanse kwestie tijdelijk uit handen van de Raad zou worden ge nomen. Tenslotte werd de vergadering onver- richterzake maar weer verdaagd. Dinsdag komt de Raad opnieuw in openbare zitting bijeen. 12,30 uur plaatselijke tijd de stad Pohang binnengerukt. Evacuatie uit Taegoe De burgerbevolking van Taegoe, de be dreigde tijdelijke hoofdstad van de Zuid- Koreaanse republiek, heeft vandaag be vel gekregen de stad te verlaten. Het be vel dat is uitgegeven door de stedelijke overheid, heeft betrekking op meer dan honderdduizend mensen. Kort nadat het besluit werd bekend ge maakt, begaven duizenden mensen, die hun bezittingen reeds bijeen hadden ge pakt, zich op weg in Zuidelijke richting. De druk der vier Noordelijke divisies ten Noorden van Taegoe neemt nog steeds toe. De regering zelf gaat naar Poesan. Vrij dagochtend waren zware gevechten aan de gang op slechts 20 km ten Noorden van Taegoe. Van het front bij Taegoe wordt gemeld, dat Amerikaanse en Zuid-Koreaanse troe pen, door tanks voorafgegaan, de Noord- Koreaanse strijdkrachten, die Taegoe be dreigen, in de kern hebben aangevallen en in een verbitterd gevecht ruim l'/s kilo meter zijn gevorderd. Ambonezen richten zich tot regering 's-GRAVENHAGE, 18 Aug. Enige Ambonese militairen van het voormalige KNIL hebben zich „namens alle ambonese militairen van het KNIL, door wie zij naar de Nederlandse regering zijn afge vaardigd en gemachtigd" tot de Neder landse regering gewend. Zij verzoeken de regering met hun gezinnen naar Ambon te worden vervoerd en vragen een zeer spoedige en uitdrukkelijke beslissing en wel uiterlijk op Zaterdag 19 Augustus a.s. „ITet is niet de schuld van de Ambonese militairen dat de Indonesische regering zich als vijand van het Ambonese volk ge draagt en een ooi-log voert tegen hun vaderland", zo wordt in het request be toogd. „Hun vaderland heeft de gehele wereld om een vrije en geheime volles- stemming, onder toezicht van de UNO en öm eerlijke en onpartijdige waarnemers van de UNO gevraagd en wil slechts vrede, orde en rust". Moeilijkheden in Menado DJAKARTA Aneta verneemt dat op nieuw moeilijkheden zijn gerezen tussen leden van het voormalige KNIL en de APRIS, namelijk in Menado. Er is geen enkele bijzonderheid over de aard van de moeilijkheden te verkrijgen, doch militaire waarnemers zijn reeds naar genoemde plaats gezonden en een vertegen woordiger van het afwikkelingscommando van de Koninklijke Landmacht zal waar schijnlijk morgen naar Menado vertrekken met een vertegenwoordiger van de leiding van de APRIS. Straatsburg Nederlandse sprekers waarschuwen tegen overhaasting STRAATSBURG (ANP) De politieke Europa en de vorming van een klein per commissie van de Assemblée heeft Donder- manent zittend comité. dag, zij het niet eenstemmig, een com promis gevonden lot het eindigen van het driedaagse dispuut over de toelating van een gedetailleerde discussie over de uit voering van Churchills motie voor een Verenigd Europees leger. Slechts de louter politieke punten uit het oorspronkelijke uitvoerige defensievoorstel van Chnrchills schoonzoon Duncan Sandys werden op de agenda geplaatst. De Assem blée zelf is daarna begonnen aan de behan deling van de politieke vraagstukken, in hoofdzaak voonk'.ü?rt die bcogqn de be voegdheden van tie Assemblee te vergroten en de Raad van Europa te stuwen in de richting van een federaal bestuur van Europa. Met 19 stemmen heeft de politieke com missie besloten dat twee punten uit Sandys' voorstel door de subcommissie voor veilig heid kunnen worden behandeld. Zij zal kunnen spreken over voorstellen, die be ogen een democratische controle op „een Europese minister van defensie" uit te wer ken en over de beginselen voor „een Euro pese defensieconventie". Deze bespreking zal dan nog binnen de zuiver politieke perken moeten blijven. Ondanks deze be perking hebben zes leden der politieke commissie tegen een dergelijke discussie gestemd. Drie onthielden zich van stem ming. De tegenstand bleef komen van de Britse Labourafgevaardigde en de Scan dinavische groep. De Labourman Calleghan, onderstaatssecretaris van Marine, is zelfs verder gegaan en heeft verklaard, dat hij deze discussie niet zal bijwonen. De Assemblée zelf begon gistermiddag bet laatste van haar grote debatten, name lijk dat over de voorstellen om tot ver wezenlijking van een nauwere politieke samenwerking te geraken. Deze voorstellen zijn ten dele opgenomen in het lijvige ver slag van een jaar werk van de politieke commissie. Zij vragen nauwe samenwerking tussen de regeringen en eerste stappen naar de vorming van een Europese parle mentaire controle. Voorts willen zij de politieke autoriteit van de Raad van Europa versterkt zien. Daarnaast zijn ech ter nog verdergaande voorstellen ter tafel gebracht. De Engelsman Mackay stelde niets minder voor dan dat op 6 November in Straatsburg een wetgevende vergadering zal bijeenkomen om de grondwet voor de Verenigde Staten van Europa op te stellen. Hij wenste voorts terstond wetgevende en uitvoerende macht voor de Raad van Nederlandse visie Voorts komt bij de discussies het veto rechten het ministerscomité in het geding en de rapporteur van de politieke commis sie, Mollet, bepleitte een zodanige beper king daarvan, dat tenminste gedeeltelijke aecoorden zullen worden mogelijk gemaakt. Drie Nederlandse sprekers namen aan de discussie deel, mejuffrouw Klompé en de heren Van dei' Goes van Naters en Bruins Slot. Zij allen waarschuwden tegen t( grote ijver, waardoor de gevaren van split sing in de raad zouden kunnen groeien en spraken zich uit voor praetische maat regelen, die met de realiteit der verschil lende inzichten rekening houden. Eén van de sprekers, de Italiaan Persico, meende dat aansluiting van Spanje bij de Raad van Europa noodzakelijk is en intro duceerde een motie, waarbij om dit doel te bereiken democratische verkiezingen Spanje worden gevraagd. De Assemblée zou heden nog een volle dag aan het politieke debat wijden en onder meer ook een voorstel bespreken, volgens hetwelk de regeringen zich zou den verplichten de aanbevelingen der Assemblée in de nationale parlementen te doen bespreken. Tito en Mao Refererend aan de verklaring van maar schalk Tito in een interview met een In diase journalist, dat Joegoslavië ingeval van een wereldoorlog neutraal zou blijven voorzover het niet zelf zou worden aan gevallen, schrijft de „Neue Zürcher Zei- tung" dat men in het licht hiervan ook de houding' van Joegoslavië in de Veilig heidsraad moet zien. „Terwijl de Joegosla vische vertegenwoordigers in alle andere organen van de UNO tot nog toe actief aan de discussie plachten deel te nen hult dr. Bebler in de Veiligheidsraad zich in zwijgen en onthoudt zich zoveel moge lijk van stemming. Slechts wanneer de kwestie van vertegenwoordiging van com munistisch China in de Veiligheidsraad ter sprake komt kiest hij partij, en wel aan de zijde van de voorstanders", aldus het blad. „Hooggeplaatste Joegoslavische persoonlijkheden geven als hun overtui ging te kennen, dat het rode China vroeg of laat met Sovjet-Rusland overhoop zal komen te liggen en dat de steun van de Amerikanen aan Tsjang Kai Sjek een grove politieke fout is." Officieren en onderofficieren der luchtdoelartillerie van de Nederlandse, Belgische en Deense strijdkrachten, die sedert 1 Juli door veertien Amerikaanse specialisten worden opgeleid in de Artillerie-school te Brasschaat hij Antwerpen, houden op het ogenblik schietoefeningen op de Veluwe bij Ermelo. De leiders van de oefeningen (van links naar rechts)Sidney E. O'Donoghue, speciale assistent van 'de Amerikaanse ambassade te Den Haag, kolonel G. J. M. C. van Nijnatten, commandant van de Nederlands luchtdoelaitillerie, schout-bij-nacht E. P. Forrestal, commandant van de Amerikaanse groep van deskundigen en- brigade-generaal Charles T. Lanham. HARDE WOORDEN IN BELGISCHE KAMER De Belgische Kamer van Volksvertegen- woordigers heeft Donderdagavond met 108 tegen 78 stemmen (socialisten, liberalen en communisten) haar vertrouwen uitge sproken in de homogeen-Katholieke reg'e- ring-Pholien. Vandaag zal de regerings verklaring in de Senaat worden behan deld. Het Belgische parlement zal Maan dag tot drie October op recès gaan. Pholiens programma In de Kamervergadering las premier Pholien de regeringsverklaring voor, waar in onder meer wordt gezegd, dat het nieuwe kabinet het programma van de CVP-regering Duvieusart geheel over neemt. Wat de koningskwestie betreft verklaart de nieuwe regering dat zij de koninklijke Prins haar loyale medewerking zal ver lenen. De regering is vastbesloten de binnen landse orde te verstevigen en vraagt hier toe de medewerking van al degenen, die bezorgd zijn om de binnenlandse vrede. Maatregelen zullen genomen worden om de vrijheid van arbeid daadwerkelijk te waarborgen, de werking der openbare diensten te verzekeren en de economische uitrusting te allen tijde te beschermen. In de regeringsverklaring wordt verder onderstreept, dat de internationale toe stand belangrijke inspanningen vereist tot verhoging der weerbaarheid van het land. De regering zal, gelet op haar internatio nale verplichtingen, het parlement uitno digen alle maatregelen te treffen, die zich op militair gebied voordoen. In de regeringsverklaring wordt verder betoogd, dat de regering vastbesloten is de vrije werking van de parlementaire demo cratie te beschermen. De verklaring wekt tenslotte de bevol king, op tot eendracht en eensgezindheid. Socialistische visie De heer Collard (socialist) sprak in het debat zijn ongerustheid er over uit, dat die leden der CVP uit de nieuwe regering zijn geweerd, die de Koning hebben aange raden af te treden. Hij verklaarde, dat de socialisten de nieuwe regering, die liij weinig geschikt achtte om de eendracht in het land te her stellen, op hardnekige wijze zullen be strijden. Liberale bezwaren De heer Lefebvre (liberaal) zei vervol gens, dat het noodzakelijk is, dat de Bel gen zich eensgezind rondom de koninklijke Prins scharen. De huidige regering achtte ook hij niet geschikt om deze nationale eendracht tot stand te brengen, daar deze „niet is gevormd om dè belangen 'van het land, doch alleen om die van de CVP te dienen". De regeringsverklaring noemde Lefebvre vaag en onduidelijk. Hij verklaarde, dat de politiek, die de nieuwe regering wil voeren de liberalen geen enkel vertrouwen inboezemt. De heer Verbinst (CVP) sprak zijn ver trouwen uit in de nieuwe regering en ver klaarde, dat deze de enige is, die de een heid rondom de koninklijke Prins kan her stellen. De communistische spreker Terfve ver klaarde hierna dat de nieuwe regering „een van de meest reactionnaire is, die België ooit heeft gekend". De arbeiders, die een onverbiddelijke strijd hebben ge voerd tegen koning Leopold, zullen deze voortzetten tegen de huidige klasserege ring en de communistische partij zal hen daarbij steunen, zo betoogde hij. De heer Spaak (socialist) verklaarde, dat wat zijn partij betreft, de konings kwestie geëindigd is. Spreker betwistte de CVP niet het recht te regeren, doch hij stelde vast, dat bij de huidige internatio nale toestand de CVP een grote verant woordelijkheid op zich laadt door alleen te willen regeren. Waarom de verandering in het regeringsteam, aangezien het pro gram van de vorige regering toch geen wijziging heeft ondergaan?, zo vroeg spreker, die hierop als antwoord liet vol gen: omdat het doel van de nieuwe rege ring is de eenheid in eigen gelederen te herstellen. De nieuwe regering is er een van „straffen en beloningen", zo verklaarde Spaak verder, aangezien sommige minis ters zijn uitgestoten en andere opgenomen. Spaak verklaarde hierna, dat hij er de voorkeur aan zou hebben gegevendat de keuze van minister van Defensie op een andere persoon dan kolonel De Greef was gevallen. Deze post behoort, aldus Spaak, toe aan een politieke persoonlijkheid van grotere ervaring, daar de nationale defen sie thans veel meer betekent dan alleen maar het leger. Herinnerend aan de debatten in de Raad van Europa legde Spaak er de nadruk op, dat in de toekomst slechts één verdedi ging mogelijk is: die van Europa. Europa wenst niet meer uitgeleverd.te worden, het wenst te worden verdedigd, aldus Spaak. Hij geloofde aan de mogelijkheid dat een oorlog kan worden vermeden, „op voorwaarde dat een Europese defensie tot stand komt". Tenslotte zeide Spaak te betwijfelen of de nieuwe regering wel tegen haar zware taak is opgewassen. Eerste minister Pholien zei tenslotte dat het nieuwe kabinet de eendracht rondom de koninklijke Prins wil herstellen. De regering was volkomen doordrongen van de ernst van de internationale toestand. „Wij verlangen oprecht met de linkse partijen samen te werken", zo zei hij ten slotte. Hierna werd gestemd over de vertrou- wensmotïe met het genoemde resultaat. Het woord is aan Hazlitt: (n de onsterfelijke rollen der Faam ttaan namen geschreven, waarover zij bloost. Westerling wordt uitgewezen SINGAPORE (Reuter). Het gouver nement te Singapore heeft medegedeeld, dat Westerling zal worden uitgewezen. Men liet zich echter niet uit omtrent het land, waarnaar hij zou worden uitgewezen. Zactndamse hongerstaker over de Duitse grens gezet De Duitser W. D., arbeider uit Zaandam, wiens uitwijzing reeds geruime tijd in be handeling was, is Donderdag over de grens gezet. Aanvankelijk hadden de West-Duitse autoriteiten bezwaar tegen de toelating van deze man, maar de Nederlandse politie ondervond thans geen moeilijkheden toen zij hem bij Berg-en-Dal over de grens zette. D. heeft enige bekendheid, verwor ven door zy'n hongerstaking in het Huis van Bewaring te Haarlem, Prins Bernhard heeft Donderdagmiddag ten paleize Soestdijk persoonlijk de versier selen behorende bij de Orde van Groot-officier in de Orde van Oranje Nassau uitgereikt aan de vroegere masseur van Heinrich Himmler, dr. Felix Kersten, de Finse arts die zich in bovengenoemde functie tijdens de oorlog zeer verdienstelijk/ heeft gemaakt voor Nederlanders en andere slachtoffers van het Nazi-régime. Intimidafiepogingen door politie drastisch de kop ingedrukt Gisteravond heeft de voorzitter van de I overal vastgestelde loonregelingen beslaan EVC, de heer B. Blokzijl, op een vergade- en een loonstop geldt, waarvan niet ind ring van Amsterdamse stakers meegedeeld, denteel kan worden afgeweken, wordt een dat de EVC zich in verbinding heeft ge- dergelijke staking geacht te zijn gericht steld met het communistische wereldvak- tegen de regering. Als partij kan deze niet verbond om te bevorderen, dat elk Neder- alleen niet bemiddelen, maar bemiddeling lands schip in buitenlandse havens zal zoü tot geen enkel resultaat kunnen leiden, worden geboycot. „De "solidariteit begint in alle havens van de wereld als de rege ring de moed heeft ook maar een soldaat ïii de havens in te zetten", zo zei de heer Blokzijl, die voorts een telegram voorlas waarin Franse havenarbeiders toezegden alle naar Nederland opstomende schepen „besmet" te verklaren. De EVC, zo verklaarde hij verder, zal Zaterdag aan de stakers een uitkering doen en de volgende week gratis levensmiddelen verstrekken. Ook is men van plan een „sta- kingskrant" uit te geven. Aanstaande Maandag zullen enkele Am sterdamse bouwwerken, welke thans ge heel stil liggen, worden opengesteld uit sluitend voor werkwillige arbeiders, die georganiseerd zijn in de bij dc Bedrijfsunie aangesloten vakbonden. Vóór die datum nemen de werkgevers in het bouwbedrijf geen enkele arbeider, die thans niet werkt, in dienst. Hoofdcommissaris Kaasjager van de Am sterdamse politie heeft in een onderhoud met de vertegenwoordigers van de Unie- bonden toegezegd, dat nog uitgebreider po litiemaatregelen zullen worden getroffen, speciaal terbescherming van de werk willigen en hun gezinnen. Inmiddels is de korpsleiding er toe overgegaan voor de gehele geüniformeerde politie een twaalf urendienst in te stellen. Op het ogenblik rijden permanent vijf kleine en snelle open wagens, elk bemand met drie leden van de karabijn-brigade, door de stad. Ook zijn er meer motoren van de politie op straat. Geen bemiddeling Het is niet te verwachten, dat in Am sterdam en Rotterdam .de rijksbemiddelaars in de havenstaking een oplossing zullen trachten te bereiken. Nu er geen vrije loonvorming is, vrijwel aangezien de werkgevers de lonen niet kunnen verhogen, al zouden zij daartoe bereid zijn. Men houdt er in Amsterdam rekening mee, dat de E.V.C. voor Zaterdagmorgen het parool „Houdt de wagens binnen" voor het personeel van de gemeentetram zal uitgeven. De Unie van Overheidspersoneel zal een manifest uitgeven, waarin zij haar leden oproept zich schrap te zetten tegen dwang en intimidatie, zo meldt „De Volks krant" vanmorgen. Afkeuring in Rotterdam Op een vergadering van de Unie-verkeer hebben gisteravond in Rotterdam de on geveer 1500 aanwezige havenarbeiders zich met bijna algemene stemmen tegen de sta king uitgesproken. Er is een motie aange nomen, waarin de havenstaking een com munistische rel wordt genoemd, die ten sterkste wordt afgekeurd. In de havenwijken en ook elders in Rot terdam is het gistermiddag en gisteravond niet helemaal rustig geweest. Bij een der stakingslokalen hadden zich ruim 700 sta kers vei-zameld om per fiets naar werk willige arbeiders te trekken. De politie heeft de groep uit elkaar gedreven. Bij Ridderkerk wachtten zeventig ha venarbeiders bussen met werkwilligen op. Bij de komst van een politieauto verdwe nen zij echter. Aan de Maashaven hadden zich gisteravond ongeveer 1500 personen, vooral opgeschoten jongens, verzameld. Via de luidspreker van een politie-auto werd de menigte aangeraden zich te verspreiden. Dit gebeurde niet, zodat de gummistok er aan te pas moest komen. Gisteren is te Dordrecht een besloten vergadering van havenarbeiders gehouden. Naar wij vernemen zou hier besloten zijn dat geen schepen zullen worden gelost, die wegens de havenstaking te Rotterdam naar Dordrecht worden gedirigeerd. HET WEER AFGEBEELD Van IJsland tot het vasteland van West-Europa strekt zich een langgerekt lage drukgebied uit, waarin twee afzonderlijke kernen voorkomen. Een kern bevindt zich met een laagste barometerstand van 990 millibaar ten Zuiden van IJsland, de twee de trcffen'we met een druk van 991 mil libaar aan boven de Ierse zee. De lucht welke om deze laatste kern over Neder land stroomt is vrij koel en betrekkelijk onstabiel. In deze koele lucht kunnen zich plaatselijke buien ontwikkelen. In verband met het feit, dat er op het Westen van de Oceaan alweer een nieuwe depressie in aantocht is, moeten we verwachten, dat er de eerste paar dagen nog geen bestendig en ivarm zomerweer op komst is. Weerbericht oonbewolkt ©licht 8EW. half 8ew 9 zwaar bew ►geheelbew mist 96 sneeuw regen motregen A hagel v buien r onweer 72T£MPERATUUR I005 ISOBAAR Neerslag* GEBIED CENTRA H HOGE DRUK L LAGE DRUK - SCHEIDINGSLIJN-PRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN O IT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEOERE HELE DWARSSTREEP IS EEN WIND SNELHEID VAN VIJF METER PER SECQNDE WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselend bewolkt met hier en daar enkele buien, afgewisseld door op klaringen) Matige, af en toe vrij krachtige wind. Hoofdzakelijk tus sen Zuid-West en West. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 19 Augustus: Zon op 5.29 uur, onder 19.57 uur Maan op 13.03 uur, onder 21.45 uur Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 18 Augustus: Hoog water: 6.31 en 18.55 uur. Laag water: 2.20 en 14.35 uur. Zaterdag 19 Augustus: Hoog water: 7.11 en 19.35 uur. Laag water: 3.01 en '15.13 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1