c Glorieuze tocht over de zilte stromen, groene eilanden en door grijze steden Dr. Drees houdt hedenavond een radiotoespraak over de stakingen BATAVUS Mej. Hooghoudt, verrassing van het tournooi, schakelde biina Nel Hermsen uit .Clowntje Riek C Kort en Bondig Het kostbare deposito Zaterdag 19 Augustus 1950 4 Koninklijk bezoek aan Zeeland ^we.eK'ioimcnd gepoetste locomotieven hebben de uit twee rijtuigen bestaande ■Koninklijke trein gisteren in twee uur en tien minuten over de 153 kilometer rails tussen ioestduk en Bergen op Zoom getrokken, als waren ook zU verlangend Ko ningin Juliana en Prins Bernard naar het gewest te brengen dat door de eeuwen heen betaamd is geweest om zij» vurige Oranjeliefde. De eerste dag van het Koninklijk bezoek aan Zeeland heeft die reputatie bevestigd. Dat bleek telkens weer wanneer de grens van een gemeente overschreden werd, van de Thoolse brug af tot Middelburg waar de „Piet Hein' gisteravond tegen 8 uur aan de oude Rouaanse Kaai meerde, toe. In het pittoreske stadhuis van het aloude Veere dronk Koningin Juliana de erewijn uit de in 1551 door Maximiliaan van Bourgondié aan de stad geschonken bokaal. Rechts de burgemeester van Veere jhr. I. F. den Beer Poortugael. Zelden ook zal het Koninklijk paar op een tocht zoveel verschillende dorpen en plaatsjes hebben aangedaan, zelden ook zal het van zo verschillende vervoermidde len gebruik hebben gemaakt. Want na de treinreis brachten auto's de hoge gasten naar de Thoolse brug, waai de officiële ontvangst door de provinciale autoriteiten plaats had en na een kort op onthoud in Oud-Vossemeer, waar de eerste €cht-Zeeuwse babbelaars werden overhandigd, en in Sint-Annaland, waar een chocolademodel van een nog werkende standaardmolen werd aangeboden, scheepte het gezelschap zich in op de „Piet Hein", die in zijn blanke pracht op de golven van de Mosselkreek deinde. Kleurrijk schilderij De overtocht naar Bruinisse herinnerde aan de kleurrijke schilderij van een vloot- schouw in de beste jaren onzer maritieme geschiedenis. De witte „Piet Hein" met de Koninklijke standaard in top ploegde over het grauwe water, geëscorteerd door dertig schepen van de Bruinisser vissersvloot, gepavoiseerd en het eerbetoon brengende dat alleen aan het vorstenhuis en aan een admiraal wordit gebracht. Zwaar kliefden de donkere kielen naast en achter elkaar door de schuimende golven. Op de voor plecht stonden de gezinnen der schippers, de vrouwen met de kinderen op de arm. In het want hingen royaal de jongmaatjes en dat alles werd omhuld door de dijken met hun silhouetten van boomgroepen, over koepeld door een wilde wolkenlucht met lappen blauw, zo nu en dan belicht door een vriendelijke zon, die het schuimende schroefwater nog eens extra deed op blinken. Waarlijk, treffender beeld kon Zeeland niet bieden. Na de joyeuse overtocht kregen de raads leden van Bruinisse de eerste beurt om aan boord van het Koninklijk jacht te wor den voorgesteld. Vervolgens ging het door het Schouwense landschap met zijn bieten en uierweiden en molens via Oosterland en Nieuwekerlce naar Zierikzee. Juichend Zierikzee Een juichend Zierikzee, waarvan de gevels schuil gingen achter het nationale dundoek, heeft op deze stralende Augustus dag het Koninklijk echtpaar op hartelijke wijze ontvangen. Van alle kanten uit Schouwen waren de mensen naar Zierikzee gekomen om ooggetuige te zijn van het vorstelijk bezoek. In de grote zaal van het stadhuis, met zwarte-rode stadsvlaggen versierd, werden de burgemeesters van Schouwen en enkele vooraanstaande per soonlijkheden uit Zierikzee en omgeving aan Hare Majesteit voorgesteld. Vier meis jes van de vier lagere scholen boden Hare Majesteit vier poppen aan in Zeeuwse kle derdracht, bestemd voor de vier prinsesjes. Bij het verlaten van het stadhuis reed de Beveland binnenlopen. De burgemeester met zijn wethouders en raadsleden en de burgemeester van Wissekerke stonden dan ook op de kade om het gezelschap te be groeten. Ook schoolkinderen van het hele leiand, ouden van dagen, Noord-Beve landers in klederdracht en vele anderen wilden hiervan getuigen zijn. Maar de wachtenden moesten even geduld hebben, want voor de haven liep de „Piet Hein" aan de grond. Een sleepboot had het Ko ninklijk jacht weliswaar snel losgesleept, maar men waagde het toch niet meer de haven in te gaan. Daarom werd vóór de haven aangelegd. Door het oponthoud moest de officiële ontvangst wat korter zijn dan was vast gesteld. De Koningin en de Prins maakten een rit door Kortgene, naar een der hof steden van het kroondomein waar de pachters aan Hare Majesteit werden voor gesteld. Hierna ging het hoge gezelschap weer aanboord om de reis voort te zetten naar Veere. Het eerbetoon, dat de vloot van Veere en Arnemuiden het Koninklijk paar hier bracht, deed niet onder voor dat van de vloot van Bruinisse in de morgen. De zon stond reeds laag toen men het silhouet van Veere met zijn stompe kerk toren en het ranke stadhuistorentje nader de. Zwart van de mensen stond het ook daar weer aan de kade. Heildronk uit historische bokaal Een van de aardigste momenten uit het bezoek aan Veere was wel de ontvangst in liet fraaie stadhuis. De Koninklijke gasten toonden bijzonder veel belangstel ling voor de toelichting, die Veere's burge meester, jhr. Den Beer Poortugael, gaf van het interieur van de raadzaal. In het bijzonder vroeg hij beider aandacht voor de grote verguld zilveren bokaal, die Maxi miliaan van Bourgondië in 1551 aan Veere schonk. Prins Willem IV dronk bij een bezoek aan Veere in 1751 de erewijn uit deze beker en als bijzonderheid zij vermeld, dat Koning Willem III de verkoop van deze bokaal verbood, toen het stadje Veere in geldnood verkeerde. De burgemeester ver zocht Koningin en Prins ter bezegeling van hun bezoek een dronk witte Bourgonje uit deze historische bokaal te willen uit brengen. Op deze uitnodiging antwoordde Koningin Juliana tot hilariteit van de aan wezigen: spontaan en hartelijk: „Heel graag burgemeester, als het maar niet aid fundum is". Tijdens het bezoek aan Vèere werd het carillon bespeeld door de beiaardier Jan Quist. Inmiddels, was de „Piet Hein" ge schut en na een korte rondrit begaf het Koninklijk paar zich weer aan boord van het jacht om via het kanaal door Walcheren naar Middelburg te varen, waar men tegen de schemering arriveerde. 'tocht door de hoofdstad Triom^t Het Konmklijk paar is in de Zeeuwse hoofdstad door duizenden verwelkomd, die bleven wachten tot de vorstelijke bezoe kers, na de maaltijd ten huize van de Com missaris der Koningin te hebben gebruikt, omstreeks half elf een korte, maar triom fale tocht door de feestelijk verlichte bin nenstad maakten. Het enthousiasme van de tienduizenden kende geen grenzen toen Koningin Juliana en Prins Bernard voor het Stadhuis uit stegen. In de hal van het Gothische gebouw werden zij ontvangen door het College van Burgemeester en Wethouders. Het elf jarige dochtertje van de gefusilleerde ver zetsstrijder Damen bood hier bloemen aan. De vorstelijke bezoekers bezichtigden het Stadhuis en hielden in de pas gerestau- i reerde burgerzaal een receptie, waarmee i deze in gebruik was genomen, j Na het verlaten van hei Stadhuis begaf men zich naar de „Piet Hein", waar de hoge gasten overnachten. De minister-president, dr. W. Drees, zal zich hedenavond om 10.05 uur in een toespraak over beide radio-zenders tot het Nederlandse volk richten naar aanleiding van de stakingen in Amsterdam en Rotter dam. De Unie Verkeer heeft Vrijdagavond te Amsterdam in Krasnapolsky een vergade ring gehouden, waarin ruim 800 haven arbeiders aanwezig waren. Er werd een overzicht gegeven van het ontstaan van de conflicten in de Rotterdamse en de Am sterdamse haven. Een der Unie-bestuur ders deelde mede, dat in Amsterdam tien tallen bij de E.V.C.-transportbond aange sloten arbeiders bij de verschillende maat schappijen nog aan het werk zijn. De voorzitter der vergadering, de heer R. Laan Jr., legde de volgende vier punten aan een uitspraak der vergadering voor: 1. Afkeuring der staking, 2. Afkeuring van de toegepaste intimidatie en terreur, 3. Het vertrouwen wordt uitgesproken in de lei ding van de Unie Verkeer, 4. Er wordt een klemmend beroep gedaan op alle haven arbeiders om zo spoedig mogelijk het werk te hervatten. De aanwezigen gingen met deze vier punten accoord. Op 15 Augustus hebben negen leden van de C.P.N.-raadsfracte te Amsterdam een schriftelijk verzoek ingediend om de ge meenteraad van Amsterdam ter, spoedigste bijeen te roepen. Zij gaven als reden op „de voortdurende groeiende nood. waarin de werkende bevolking der stad verkeert, die tot uitdrukking komt in de stakings golf, zowel in particuliere als in overheids bedrijven." De burgemeester van Amsterdam heeft thans bekend gemaakt, dat deze extra ver- vorstelijke stoet langs de Noordzijde van gadering van de gemeenteraad gehouden de oude haven, waar voor de kleine kerk even werd gestopt om de volksdansen in de kleurige costuums uit de P»Jortersdagen te kunnen aanschouwen. „Piet Hein aan de grond Omstreeks kwart over vier zou de „Piet Hein" de haven van Kortgene op Noord- zal worden op Maandag 28 Augustus om 14.00 uur. De Nederlandse Bond van Overheids personeel (E.V.C.) heeft Vrijdagavond een vergadering belegd voor het rijdend per soneel van het Gemeentelijk Vervoerbe drijf te Amsterdam, waarop ongeveer 150 personen aanwezig waren. Toen een voor stel -om onmiddellijk tot staking over te gaan in stemming werd gebracht, staakten de stemmen. Besloten werd toen een comité te benoemen, dat aan het college van B. en W. een ultimatum zal stellen, dat Maandagmiddag om twaalf uur afloopt. In dit ultimatum zijn de volgende eisen ver vat: herclassificatie in het algemeen, een onmiddellijke uitbetaling van de tweede 5 procent loonsverhoging en voor de con ducteurs en wagenbestuurders een her classificatie in de 4de en 5de loongroep. In de nacht van Maandag op Dinsdag zal weer een vergadering worden gehouden dit maal voor het gehele personeel waarop het resultaat van het ultimatum zal wor den bekend gemaakt en het dan in te nemen standpunt zal worden bepaald. Manifest aan Rotterdamse arbeiders In Rotterdam heeft de Scheepvaartver eniging-Zuid een aan de havenarbeiders gericht manifest laten verspreiden. In dit manifest wordt gezegd: „Nu blijkt dat bij velen uwer de mening heeft post gevat dat met een doorzetten der staking een loons verhoging kan worden afgedwongen, ach ten wij het noodzakelijk nogmaals het vol gende onder uw aandacht t<" brengen. Van de thans gevolgde gedragslijn,, waarbij wij ons houden aar. de huidige arbeidsvoor waarden en aan de door de regering ge stelde verplichtingen ten aanzien van de loonpolitiek, zal in geen enkel opzicht wor den afgeweken, ook al zou een langdurig conflict hiervan het gevolg zijn. Wij menen u dit waarschuwend woord te moeten laten horen opdat u zich niet langer door onver antwoordelijke elementen laat leiden op een weg. die slechts kan voeren naar wan orde en ontwrichting in de haven en in het land". Een deputatie van het Rotterdamse sta kingscomité heeft in Dordrecht een verga dering belegd, die door 20 van de 60 haven arbeiders die Dordrecht telt, werd bezocht. De Dordtse havenarbeiders hebben besloten dat zij, hoewel zij nog niet zullen staken, geen schepen zullen lossen, die wegens de staking in Rotterdam naar Dordrecht door varen. C- ADVERTENTIE R IJ W I E l E N trotseren de tijd door degelijkheid Nationale tenniskampioenschappen In de strijd om de nationale tennistitels op de Mets-banen te Scheveningen zijn de halve finalisten nu bekend: Linck, Van Dalsum, Rinkel en Hughan. De laatste ver sloeg in een afmattende marathonpartij Knottenbelt. Deze won overtuigend en met prima spel de eerste twee sets, maar moest in de derde voor de enorme pressie en het goede spel van Hughan capituleren. In de vierde set kreeg Knottenbelt bij 54 en 30—15 een goede kans om door te zetten, maar hij miste en moest ook deze set aan Hughan laten. Even nog ging het in de be slissende laatste set gelijk op. Toen verloor Knottenbelt tweemaal zijn service en kwam met 25 achter, waarna hij de set met 6—4 verloor. Hughan wacht morgen weer een zware strijd en wel tegen Rinkel, die prima op dreef zijnde, een ietwat onvaste Wilton kansloos overwon met 6—0, 64, 6—0. De twee jongeren in dit gezelschap, Van Dal sum en Dehnert, vochten met jeugdig vuur een niet minder spannende partij uit. De eerste bleek iets vaster en toonde ook meer geduld voor hij ten aanval trok dan de on stuimige Dehnert, die zijn kansen niet juist wist af te wegen en met 36, 97, 62, 61 het onderspit dolf. Van Dalsum komt nu tegen Linck, die drs. Borren weinig ge legenheid gaf zijn strikken te spannen en met 6—0, 3—6, 6—1, 6—2 won. Ook bij de dames zijn de laatste vier er. De kampioene Nel Hermsen ontsnapte ter nauwernood aan een nederlaag tegen de Haarlemse mej. Hooghoudt, die in de laatste set tot tweemaal toe voor stond, maar van de kansen niet wist te profiteren en met 6—2. 4—6, 10—8 door de titelhoudster werd uitgeschakeld. Mevr. Schmier zou in de halve finale feitelijk haar tegenstandster moeten zijn. want zij won ondanks een pijnlijke arm van mevr. VlielanderHein met 75, 64. Helaas heeft zij zich echter uit alle nummers moeten terugtrekken, zodat mej. Hermsen waarschijnlijk zonder een halve finale te spelen in de eindstrijd zal uitkomen tegen de winnares van de wedstrijd tussen mevr. Roos en mevr. Koopmans. De eerste versloeg met 75, 6—4 mej. Grosveld en mevr. Koopmans schakelde in een lang base lineduel, waarin vasthoudendheid het scherp ste wapen was, met 6—6, 6—3 mevr. Van Ber- kel uit. De in het damesdubbelspel door het terug trekken van mevr. Schmier opengevallen plaats is vandaag ingenomen door mej. Hermsen, die niet op dit nummer had inge schreven. Zij overwon samen met mevrouw Scholten het dubbel mevr. Hcrreilers en mej. Kruizinga. De uitslagen waren: Heren-enkelspel, kwarteindstryden: Linck sl .Borren 6—0, 3—6, 6—2. 6—1. Van Dalsum sl. Dehnert 3—6, 9—V, 6—2, 10—8; Rinkel sl. Wilton 6—0, 6—4, 6—0; Hughan sl. Knottenbelt 1—6, 4—6, 6—1, 7—5, 6—4. Dames-enkelspel, kwarteindstryden: mej. Hermsen sl. mej. Hooghoudt 6—2, 46, 10—8; Voetbal Zilveren Molen-tournooi van R.C.H. Zondag opent RCH haar seizoen met het spelen van d« wedstrijden om de Zilveren Molen van Groenendaal. RCH, dat dit seizoen haar 40-jarlg bestaan herdenkt, zal er zeker prijs op stellen om dit jubeljaar goed in to zetten. Goede wed strijden staan dan ook- te wachten. Het programma luidt als volgt: 11.00 uur: RCH—Schoten. 12.00 uur: RCH—DWV. 1.00 uur: Tussenwedstrijd RCH aScho ten a (adspiranten). 2,00 uur: Verliezersronde. 3.00 uur: Finale. mevr. Schmier sl. mevr. Vlielander—Hein 7—5, 64; mevr. Roos sl. mej. Grosveld 7—5, 6—4; mevr. Koopmans sl. mevr. Van Berkel 8—6, 6—3. Heren-dubbelspel, kwarteindstryden: Van Swol—Rinkel sl. Cooke—Tonjes 61, 63. Linck en Van Meegeren sl. Stas en Goelst 6—0, 26, 63; Hughan en Van de Kruk sl. Holst en Volkmaars 6—0, 6—4. Gemengd dubbelspel, kwarteindstryden: mevr. Seholten—Van Dalsum winnen van mevr. SchmierWilton 6—4, 1—6; terugge trokken. Halve eindstrijdenmej. Hermsen Linck sl. mevr. Van BerkelBorren 63, 46, 61; mevr. KoopmansRinkel sl. mevr. Scholten—Van Dalsum 6—3, 7—5. Dames-dubbelspel, kwart eindstrijden: mej. Eggersman—mevr. Koopmans sl. mevr. Van Loon—mej. Hevel 6—2, 6—2; mevr. Jonquière mej. Hooghoudt sl. mej. Kiekmej. Gros veld 6—4, 3—6, 6—2; mej. Hermsen en mevr. Scholten sl. mevr. Herreilers en mej. Krui zinga 6—2, 6—3; mevr. Van Berkel en mevr, Roos sl. mej. Fikenscher en mevr. Muller 6—0, 6—4. Honkbalprogramrna le klas: SchotenBlauw-Wit. OVVO—SC Haarlem, Ajax—HHC, EDO—VVGA Overgangsklasse A: SpartaanWatergraafs meer, TIW—DOS. DWS—Ajax 2. ABC- Catehers. Overgangsklasse B: Celeritas—TYBB, RCH— HFC Haarlem, HHC 2—Sparta. 2A: LaakkwartierHFC Haarlem 2. 3A: HFC Haarlem 3—HCK 3. 3B: HFC Haarlem 4—Rooswijk 2, DSS 2- RCH 3. 3C: Spaarnevogels—Zandvoortmeeuwen 2. 3D: Schoten 3—EDO 3, DSS—Boru, HHC 4 EHS 2. 3E: SC Haarlem 4—EDO 4, THB 3—Scho ten 5. Jeugdtournooi van H.C.K. De honkbalclub HCK organiseert Zondag om 10 uur ter gelegenheid van haar 15-jarig bestaan een juniorentournooi waaraan de jeugd van alle Haarlemse honkbalclubs aan deelnemen. Na afloop van het tournooi zal er een erewedstrijd plaats vinden tussen HCK I en SC Haarlem I. Alle wedstrijden worden op de sportter reinen aan de Brederoodseweg in Bloemen- daal gespeeld. Sport in 't kort WEER EEN BOKSER OVERLEDEN. - De Spaanse bokser Manuel Alvarez Alcala, die tc Madrid in een bokswedstrijd in de vierde ronde door k.o. verloor, is daags daarna aan een bij het gevecht opgelopen hersenbloeding overleden. OOK TE STERK VOOR NEDERLAND? - Het voetbalelftal van Luxemburg, Woensdag in Bergen gelijk speelde tegen Noorwegen, heeft Vrijdag in Kristiansand met 3—1 gewonnen van een vertegenwoor digend elftal uit Zuid-Noorwegen. ADVERTENTIE KOMKOMMERTIJD ORANJEBOOM BIER! Wielrennen Revanche voor Luik in Amsterdam Dinsdag 22 Augustus om 20 uur zullen in het Olympisch Stadion te Amsterdam de revanchewedstrijden van de wereldkam pioenschappen wielrennen op de baan te Luik worden gehouden. De deelnemers zijn: voor de wedstrijd achter grote motoren over 100 km.: Lesueur (Frankrijk), wereldkam pioen, Frosio (Italië), Besson (Zwitserland), Sérès (Frankrijk), en verder' de Nederlan ders Pronk. Bakker. De Best en De Ruiter. Voor De Ruiter is dit een debuut achter grote motoren. Achtervolging: Bgvilacqua (Italië), wereld kampioen, tegen Van Est (Ned.). Sprint voor profs: Harris (Engeland), we reldkampioen, Van Vliet (Ned.) en Derksen (Ned.). Sprint voor amateurs: Verdeun (Frank rijk), wereldkampioen, Hijzelendoorn (Ned.) en Sacchi (Italië). Het programma wordt verder aangevuld met een wedstrijd achter Joco motoren voor 10 amateurs en een wedstrijd voor amateurs over 8 kilometer. Ten slotte zullen alle wereldkampioenen gehuldigd worden. PELLENAERS BLIJFT GOED MEEFIET SEN. Pellenaers, de enige Nederlandse deelnemer aan de wielerronde van Duits land, is Vrijdag als vierde aangekomen in de zesde étappe. De Duitser Pankove won deze 205 km. lange étappe van Zweibrücken naar Stuttgart in de tijd van 5 uur 26 min. en 30 sec. De tijd van Pellenaers was 5 uur 29 min. 8 sec. In het algemeen klassement gaat nog steeds de Duitser Hermann Schild aan de-kop. BOLESLAFSKY LOOPT IN. De tiende ontmoeting in de schaaktweekamp tussen Boleslafsky en Bronstein werd met een ge ring voordeel voor Beloslafsky afge broken. De stand is thans 54 voor 3ronstein. Voos- de ksmJereia Het was een lange weg, die ze moesten afleggen. Ook was die weg niet altijd even gemakkelijk; de bosbodem was ongelijk en ze gingen nu eens heuveltje op, dan weer heuveltje afMaar daar gaven ze niet om. Ze voelden zich feestelijk gestemd, want ze gingen immers uit logeren? En dat is voor iedereen 'n pretje! Een paar uur hadden ze al gelopen, steeds maar onder de bomen en tussen de struiken. En toen, opeens.... toen bleef Rick staan. H\j keek wat bedenkelijk en onzeker om zich heen. „Zeg eens, zijn we eigenlijk wel op de goede weg?", vroeg hij. „Het lijkt welof ik dit stuk in 't bos nooit eerder heb gezien Ook Bunkie keek beduusd. Nou je 't zegt.... ik begon er ook al aan te twijfelenHet ziet er hier anders uit dan toen we er met dat poppenfeest liepenZouden we verdwaald zijn, Rick?" BINNENLAND De afgetreden Hoge Commissaris van Nederland in Indonesië, dr. H. M. Hirsch- feld, vertrok Zaterdagmorgen uit Djakarta. Hij zal Zondagavond op Schiphol aankomen. Vrijdagmiddag zün 750 militairen (115 leden van de Koninklijke Landmacht en 623 leden van het voormalig K.N.I.L. met hun gezinnen) die met het troepentransportsehip „Tabinta" in Nederland uit Indonesië terug keerden, ontscheept. Minister Lieftinck zal van 416 Sep tember te Parijs besprekingen van de In ternationale Bank voor Herstel en Ontwik keling en het Internationale Monetaire Fonds bijwonen. In een hotel te Hengelo heeft logeergast 600 uit de kas gestolen. De man is voortvluchtig. Hij heeft zich vermoedelijk te Rotterdam, Amsterdam,'Eindhoven, Vught en Leiden aan dergelijke diefstallen schuldig gemankt. Met het vliegtuig, dat Vrijdagavond van Schiphol nuar Caïro vertrok, is 25 kg vogel- voer verzonden met, bestemming Addis Abe ba, hoofdstad van Abessinië. De directie van de dierentuin Blijdorp had bericht ont vangen uit Addis Abeba, dat daar voor een collectie kostbare vogels, bestemd voor Blij dorp. geen geschikt voedsel te vinden was. Tol voorzitter van de Mynindustrieraad is benoemd mr. dr. C. N. M. Kortmann, voorheen burgemeester van Ittervoort en Neeritter en van Heer, thans burgemeester van Weert. Op grond van een tussen de Nederlandse en Belgische autoriteiten getroffen regeling mag geïmporteerde Belgische jenever in Nederland uitsluitend onder het merk en het etiket van de Belgische leverancier worden verkocht. Het ministerie van Landbouw deelt mede dat wederverkopers van Belgische jenever deze in de originele verpakking moeten doorverkopen of aan de consument afleveren. Tot raadsheer in de Hoge Raad der Ne derlanden zijn benoemd prof. mr. G. J. Wiarda, hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht en plaatsvervangend voorzitter van de Raad van Beroep voor de Directe Be lastingen te Utrecht, en mr, H. Th. A. van der Loos, raadsheer in het gerechtshof te 's Gravenhage. Tot vice-president van het gerechtshof te Amsterdam is benoemd mr. H. D. Feen- stra, thans raadsheer in dit gerechtshof. Voor de rechtbank te Assen stond terecht de veehandelaar E. L. uit Tweeloo bij Mep- pel, die ervan verdacht werd de plannen van de regering inzake het tbc-vrij maken van de veestapel te hebben doorkruist door bij de verkoop van een vaars een valse ver klaring af te geven omtrent de gezondheids toestand van het dier. De officier van jus titie eiste een jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk. In de haven van Vlissingen is binneB- gelopen het Amerikaanse 7.600 brt. metende motorschip „American Defender". Het schip kwam uit Amsterdam. Vermoedelijk wordt het te Vlissingen gelost wegens de staking in Amsterdam. Op 1 September a.s. zal de voorzitter van de Katholieke Volkspartij, de heer W. J. Andriessen, het nieuwe vormingsinstituut van de K.V.P. dat in „Rusthoek" te Baarn wordt gevestigd, officieel openen. Van de zü'de cler Duitse douane-autori teiten wordt medegedeeld, dat reizigers naar Duitsland, die in het bezit van een pas met visum zijn, slechts een hoeveelheid tabaks artikelen mogen invoeren die toereikend is voor eigen gebruik tot de plaats van be stemming. FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim 70) Maar de gehele zaak is zo belachelijk geheim gehouden, dat niemand zich gerealiseerd heeft, wat er eigenlijk gebeurde. Kijk eens hier, ten slotte heeft Boothroyd maar een beperkte markt. Er moesten nog vijfhonderdduizend aandelen hier en daar rondzweven. Dutley heeft ze allemaal vastgelegd. Hij heeft geen enkel aandeel afgestoten en hij wil het ook niet doen. Onze tfeissiers-rekening was helemaal niet zo iets bijzonders, maar zij stuitte op een absurde schaarste van de aandelen." „Ik begrijp dit soort zaken niet goed," gaf Hisedale toe. „maar ik zou graag wat geld zien. U bent begonnen met aandelen voor ons te verkoper., toen zij op 78 ston den. Ze staan nu op 57 en er is al twee maal een afrekening geweest. Dus behoort er heel wat geld te onzer beschikking te staan." De beide anderen negeerden hem vol komen. Er was een kwaadaardige glans in de ogen van Thomas Ryde en de handen van Sigismund de Brest trilden, toen hij rusteloos zijn papieren door elkaar schoof. „Ik veronderstel, dat het nooit bij u op gekomen is, baron," suggereerde Ryde met een klank van bitter sarcasme in zijn stem, „dat de man, die deze kooporder voor de aandelen uitgevaardigd heeft en die u zo volkomen ei tussen heeft gehad, waar schijnlijk de jongeman is, die u altijd be schouwd heeft als een nul.Lord Dut ley zelf." „Daarvan heb ik mij in de laatste uren overtuigd," gaf De Brest, toe. „Ik heb alles gedaan, wat een mens maar moge lijkerwijze doen kon. Ik heb zelfs gepro beerd, om een deel van Lord Dutley's aan delenbezit te kopen tegen een prijs, die ver boven het actuele marktcijfer lag, waarbij ik dan het verlies voor mijn reke ning zou hebben genomen. Hij heeft ge weigerd, hierin toe te stemmen." „U hebt ook," ging Thomas Rydé voort, „zonder ons te raadplegen, een onhandige en slecht opgezette poging gedaan, om u in het bezit van zijn certificaten van aan delen te stellen en ze door middel van een vervalste order aan zijn bank op de markt te brengen. Ook hierin hebt u gefaald en door Hartley Wright op te offeren, hebt u ons allen in een zeer gevaarlijke positie gebracht!" „Ik werd er toe gedreven om te doen, wat ik deed!", riep De Brest met 'n zekere hartstocht uit. „U beiden, die geen bepaal de positie bekleedt, begrijpt dit niet. Ik moet een grote positie ophouden. Ik durf de financiële wereld eenvoudig niet te laten weten, dat ik zo in het nauw zit. Crediet is een levensvoorwaarde voor een bankier. Vandaag noem ik mij een mil- lionnair, maar wie weet, wat ik zijn zal, als deze zaak ruchtbaar wordt." „Hoe stelt u zich voor, het geheim te houden?", vroeg Thomas Ryde. „De dag van afrekening is dichtbij en het schijnt mij toe, dat u nooit in staat zult zijn, uw verplichtingen na te komen. Wij hebben nooit een hoog denkbeeld van u gehad als associé, baron, maar financieel gesproken vertrouwden wij u. U hebt ons bedrogen en dat hebben, voor wat mij betreft, tot dusver nog niet veel mensen gedaan. Ik heb nooit een hoog denkbeeld van uw herscncapaciteit gehad, maar ik dacht, dat u tenminste sluw genoeg waart, om de ge wone dagelijkse operaties van uw beroep zonder ongelukken uit te voeren. Ik zie, dat ik het mis had. U bent een dwaas!" De Brest scheen in elkaar te zakken en begroef zijn gezicht in de handen. „Ik ben oen dwaas!", bekende hij. „Ik heb nog iets te zeggen," kwam Hise dale tussenbeiden. „Al hebben wij dan geen geld verdiend, dan heb ik als dekking toch duizend pond gefourneerd, die nooit nodig zijn geweest. We zijn nu toch op de bank. Dat wil ik dan tenminste mee nemen." „Er komt mij een bedrag toe, dat heel wat meer bedraagt, dan dat," zei Thomas Ryde koeltjes. „Maar ik wil in ieder geval voor net ogenblik met duizend pond op afrekening genoegen nemen." De Brest wierp een blik door de ruit, die hem van het grote kantoor scheidde. Er zaten een dozijn bedienden aan de les senaars en er stonden een of twee cliën ten aan de balie. Hij keek zenuwachtig naar de klok. Het was bijna half vier. Zich weer omwendend, drukte hij op een bel. Bijna onmiddellijk kwam er een be diende binnen. „Breng mij een chèqueformulier op mijn privé-rekening," beval De Brest. De man vertrok. „Tenslotte," ging De Brest voort, in zijn stoel achterover leunend, „is het nog best mogelijk, dat we ons over de dag van af rekening allemaal te benauwd maken. Voor de Engelse markt hebben wij niet veel te kort en er zijn zeker een dozijn mensen voor ons op de uitkijk naar aan delen. Er kan ieder ogenblik een partij komen binnenrollen. U beiden zult de winst van de Engelse markt hebben, als we die maken. Onze moeilijkheden zitten in het buitenland. Uitleggen kan ik het niet. Het is tè gecompliceerd, maar als er enig verlies is, zal ik het zelf dragen." „Onze winst op de Engelse markt zal voor ons genoeg zijn," zei Thomas Ryde met nadruk. De bediende verscheen met een blanco chèque-formulier, waaraan een slipje papier gespeld was. De Brest keek er even naar en verscheurde het. Hij streek het formulier voor zich op de tafel glad. Zijn hand trilde zo, dat de inkt uit zijn pen op het tafelkleed viel. Hij schreef de datum van de chèque en wachtte even. De tele foon naast hem ging over. Hij nam de hoorn op en luisterde, waarna hij met een paar korte woorden antwoordde. „Boothroys is gesloten op 58," kondigde hij aan, de telefoon neerleggend. Een klok in de nabijheid sloeg het halve uur een geluid, waarop hij angstig had zitten wachten. Hij deed net, of hij het niet bemerkte en schreef de chèque uit voor tweeduizend pond, endosseerde haar en belde. „Geef mij hiervoor bankbiljet ten," zei hij tegen de verschijnende be diende. De man zette een ernstig gezicht. „Het spijt me zeer, meneer," zei hij. „Meneer Petersen heeft juist de brandkasten ge sloten. Het is bijna vijfentwintig minuten voor vier." De Brest haalde haastig zijn horloge te voorschijn. „Ik had geen idee, dat het al zo laat was," riep hij uit. „Het spijt me zeer, meneer Ryde. Het is in strijd met de En gelse bankwet, om na het sluitingsuur geld uit te betalen en men is voor ons vreem den zeer streng. Is tien uur morgenochtend ook goed?" Ryde wees op de bediende. „Stuur hem svp. een ogenblik weg," vroeg hij. De man gehoorzaamde het gebaar van De Brest en sloot de deur achter zich. De stem van Thomas Ryde scheen rustiger te zijn dan ooit. „De Brest," zei hij, „ik wantrouw u en heb dat altijd gedaan. Mijn grootste fout was, om mij in een dergelijke affaire.te begeven met lui, zoals gij. Maar ik zit er nu eenmaal in en ik moet voor mijn fout boeten. Ik zal die duizend pond echter hebben, evenals Dr. Hisedale." De Brest lachte een beetje luidruchtig. „Maar m'n beste \rienden," protesteerde hij, „wat komt duizend pond er nu op aan? Morgen is toch zeker ook goed?" "Ik begin te geloven, dat duizend pond er bij u zeer veel op aankomt," gaf Thomas Ryde langzaam ten antwoord. „Baron, we hadden tenminste honderd duizend pond moeten delen en het is ge heel en al uw fout, dat Parkinson zich van ons afgekeerd heeft en dat wij Hart ley Wright verloren hebben. De rest van deze zaak zal ik uitsluitend op mijn eigen verantwoording behandelen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6