Heden - Verleden Volgend voorjaar televisie-uitzendingen Spaarne en Mooie Ne! slechts voor eendagszeilers Zaterdag 19 Augustus 1950 5 Wanneer men de oever van het Spaarne volgt naar het Noorden is het een ver kwikking om na het gerook en geraas van de vele industriecomplexen ineens het ruime uitzicht te hebben over de stille wei landen die worden gestreeld' door de helderwitte zeilen van pleziervaartuigen. Daar wordt het wateroppervlak beheerst door de sport-schippers, die zich gedurende een achtermiddag' kunnen veroorloven, lak te hebben aan de bedrijvige maatschappij op de achtergrond en zich door de wind te laten blazen, waarheen deze maar wil. Zij zwalken wat rond op de „Mooie Nel" of laten zich langs het Spaarne „afzakken" naar Spaarndam, om daarna weer kalmpjes terug te „zig-zaggen" langs de vissers die aan de oever hun dobbertjes fixeren. Het ongenaakbare weer heeft deze zomer al velen doen besluiten de vacantie elders dan op het water door te brengen; dat wordt ook in de drie jachthavens aan het Noorder Buitenspaarne wel gemerkt. Er zijn natuurlijk vaste klanten, die alle soor ten weer accepteren, als er maar wind bij waait, maar voor de niet minder belang rijke categorie van gelegenheidszeilers is het seizoen tot nu toe niet zo aanlokkelijk geweest. Er waren natuurlijk wel enige zonnige weekends, waarin meer dan hon derd zeilen dooreenwervelden op de stra- Maandag en Dinsdag geeft 't Spaans Ballet van José Greco twee afscheids- voorstellingen in de Stadsschouw burg, met een gedeeltelijk nieuw pro- gramma. Uit het reeds bekende réper toire worden herhaald de zigeuner dansen „Tientos" en „Por Bulerias de boerendans „La Castellana" en voorts „Zapateado" en de komische suite „Madrid 1900". Nieuxo is ook de viedewerking van de vermaarde pia nist Roger Machado, vroeger bege leider van La Argentinita. Op de overige dagen van deze en de volgende week vertoont het A.T.G. in de Stadsschouwburg het Ierse blij spel „Zij kregen wat ze wildenmet Louis Saalborn, behalve op Zondag avond, want dan wordt er een volks voorstelling gegeven van Maurits Dekkers „De wereld heeft geen wachtkamer". In de Doelenzaal worden Zaterdag en Zondag door het Nederlands Volkstoneel reprises verzorgd van In de hoofdstad uit Shakespeare's blijspel „De twee edel lieden van Verona". In Carré had in tussen de vijftigste opvoering plaats van de nog steeds geprolongeerde revue „Copacdbana" met Willy Wal den en Piet Muyselaar. In het In disch Instituut laat I Made Soeken- gadja op Zondagmiddag enige Bali nese dansen zien. Gistermiddag is in het I.C.C. een expositie geopend van schilderijen door Chris en Lucila Êngels uit Cura sao, waar eerstgenoemde als arts ge vestigd is en in 1949 als kabinetsfor mateur optrad. Hij is tevens de stich ter van het Curacaos Museum. Aan de tentoonstelling „Amsterdams goud en zilver" in het museum Willet- Holtlmysen zijn enkele nieuw-ont- dekte voorwerpen toegevoegd, zoals een zoutvat in schelpvorm, een ver gulde kelk en een buitengewoon fraai wierookvat. In City draait het vervolg van de levensgeschiedenis van de neger-zan ger Al Jolson in technicolor. Op het toneel: de imitator Menno Grondsma. Kriterion vertoont een filmbewerking van Peter Blackmore's toneelstuk „Miranda" en Capitol geeft de pre mière van „Vrouwen in angst"'met Joan. Bennett en James Mason. i .J zijn zoontje extatisch, toen ze de kas met varens binnentraden. „Ketaris!" wees de jongen omhoog. „Pa, der groeie hier wandelstokken". Hij miste kenne lijk de apen in de bananenboom wamt hij vond het maar een rare pisang. De vrouwen hebben vooral critiek. Die lopen afwachtend rond vol stekelig wantrouwen, met een gezicht van „zie- jewel, 't valt best tegen!" Bij een reus achtige agave zei één van haar: „Het kan wel weze dattie mooi bijme sofa kleurt, maar ik zou die griezel nog niet voor niks imme salon willen hebben". Er was ook een progressieve studente, die verkondigde zo langzamerhand ge noeg te hebben van al die koloniale snuisterwaren. Maar de Oost-Inidonesi- sche kers vond ze toch erg lief, naar ze jubelde. Bij de cactussen zei 'n erg dikke dame tegen haar vriendin: „Die kweke ze alleen voor de rijkëluistuinen, met van die stene allemaal, je weet wel, van die rottuinen". Tenslotte zijn er ook een paar men sen die hier alles gewoon maar mooi vinden net als de kinderen die er appie-lcim verstoppertje spelen voor hun kwartje. BOEDA Ranke boten strelen de waterspiegel van de Mooie Nel. lende Mooie Nel maar deze dame heeft ook lange tijd haar naam geen eer aangedaan en slechts een behuild gezicht getoond. Nu is Haarlem voor de watersport in de eerste plaats een doorgangshaven van tour zeilers. Toen wij dezer dagen een kijkje namen op de steigers van de Haarlemse Jachtclub meerde daar juist een boot, die op weg. was van de Schelde naar Den Helder. De Haarlemmers, die er hun boten gestald hebben of huren, blijven, indien ze meer dan een dag op het water door brengen, natuurlijk niet tussen Haarlem en Spaarndam ronddobberen, maar ze trekken er uit naar de Kaag, de Westeinder Plas, het Alkmaarder Meer, het IJselmeer, de Friese plassen of ze koersen de Rijn op. De Mooie Nel en het Spaarne hebben slechts de belangstelling van ééndagszeilers en daar is het „bassin" prachtig voor van leerling-schippers. De Jachtclub leidt er jaarlijks vijftig op voor de diploma's B en A in twaalfvoets-jollen. De Haarlemse „territoriale wateren" blijken overigens ook nog wel te deugen voor grote wedstrijden, zoals de nationale wedstrijddagen bewijzen, die hier jaarlijks worden gehouden. Animering van de locale zeilsport Een der bootverhuurders aan het Noorder Buitenspaarne, die bezig was een onder- houdloods voor de boten te bouwen, vond dat de Mooie Nel door de Haarlemmers nogal misdeeld wordt. De plas verdient naar zijn oordeel grotere belangstelling van ééndagszeilers. Een watersportcentrum kan van Haarlem moeilijk gemaakt worden, daarvoor is een veel ruimer waterspiegel nodig. Maar het aantal beoefenaars van de zeilsport kan volgens deze expert zeker worden vergroot, indien men hier ter stede eens wat meer aandacht gast schenken aan het wedstrijd-element. Dat zou vooral de sport op de Mooie Nel verlevendigen, die nu vaak moeilijk anders dan „Dooie Nel" genoemd kan worden. Men is echter vol gens deze zegsman vanouds gewend om het eigen vaarwater de rug toe te keren en daardoor ligt het Haai-lemse accent bij de toursport. „Allemaal heel gezellig", voegde hij er aan toe, „maar om de belangstel ling voor deze eigen zeilsport te vergroten en daarmee de drukte op de Mooie Nel en het Spaarne, moeten we veel meer wed strijden gaan opzetten". Zijn buurman vond echter dat de diver se watersportverenigingen in Haarlem, wat de aandacht voor deze ontspanning betreft, „er wel uitgehaald hebben wat er in zat". Deze is, naar hij laconiek opmerk te, alleen nog uit te breiden door een on dernemend man, die een sleepdienst voor zeilboten naai" de Kaag op touw zet en door nog meer „ontsnappingsmogelijk heden" op Zondag via de sluis te Spaarn dam. Dat was dus allerminst een pleidooi voor de Mooie Nel. Zij is maar een muur bloempje vergeleken bij haar andere door de zeilers aanbeden zusters in ons land. Toch zijn de Haarlemmers, die sleehls enkele uren kans zien om hun geliefde zeilsport te beoefenen, op haar aangewe zen en dezen stelt zij niet teleur.- Ook al heeft zij geen groene eilandjes om op te picknicken en naar sentimentele gramo- foonmuziek te luisteren. Zij moet het lou ter hebben van de zon en van een flinke bries. Terwijl wij over een steiger langs masten- rijen liepen druilde de regen neer. Maar de zeilers op het Spaarne zetten hun ele gante sport rustig voort. Er kwamen twee jongemannen aanzeu len onder een mast, waarmee ze hun boot gingen klaar maken voor het vertrék. Zij liepen op de maat van een brommerig lied, waarvan we niet konden horen of het mis schien „Wolga-schippers" waren, maar waaruit we wel opmaakten dat dit de ware liefde moest zijn! Behalve de Westertoren krijgt ook de Amsterdamse Munttoren een grondige opknapbeurt. De uit 1620 daterende boven' bouw in de steigers. Over vijftig jaar hebben ze het over de goede oude tijd en dan bedoelen ze de onze daarmee. Er zijn dan ouder-wordende kereltjes, die al aardig naar de tachtig lopen, die zeggen dat ze zich nog herinneren dat er alleen maar een beetje gevochten werd op Korea, maar dat er verder in die mooie dagen van ongeveer 1950 alleen maar rust heerste in de wereld. Die schrijven dat ze nog best weten dat nog maar een halve eeuw geleden geen censuur op de couranten bestond; dat ieder een zelf mocht bepalen wanneer hij naar bed wilde gaan en- v/at hij eten wilde en dat de burgers toen op z'n hoogst een kleine vijftig procent van hun inkomen aan belasting betaalden. Die schrijven dat onze stad toen nog bomen had en dat de mensen nog konden zitten op stoeltjes waar nu die zware bat terijen staan. Die zich herinneren, dat het parlement nog allerlei partijen had, die er een kin derlijk behagen in schepten elkander om de flauwste futiliteiten en de geringste verschillen, die toen belangrijk waren, te bestrijden. Trouwens er waren toen, in 1950, meer dingen die gescheiden waren, die nu, in 2000, een hechte eenheid vormen. De wereldstad Holland bestond toen nog uit zeven delen, die Amsterdam, Haarlem, Leiden, Den Haag, Delft, Schiedam en Rotterdam heetten, een zinloze scheiding van bevoegdheden slechts steunende op de aanwezigheid van enkele, nu reeds sedert jaren volgebouwde weilanden, mitsgaders enige waterlopen. Men maakte toen naïeve reisjes per trein van wat toen Amsterdam naar wat toen 's-Gravenhage heette, een situatie, moeilijk te bevatten voor de in woners van de thans zestien millioen in woners tellende stad Holland, al moet wor den toegegeven dat toen alles wel knusser was met al die zitjes op straat op de plaats waar nu, in 2000, de atoomkelders liggen. Menzou zo nog lang kunnen schrijven over de dingen, die over vijftig jaar onge twijfeld zullen worden geschreven onder net motto: „die goede oude tijd anno 1950". Ik wilde dit alleen maar zeggen opdat u het begrijpen zult. Opdat het tot u doordringe dat wij nü leven in die goeie ouwe tijd. En dat wij daarvan profiteren moeten. Dat wij blij moeten zijn in zo'n goeie ouwe tijd te leven. En dat wij ons daarnaar moeten gedra gen. ELI AS CRICKET IN HET WEEKEND le klas: ACCHCC 1. ExcelsiorSparta, HCC 2Hermes-DVS, KampongVRA, PW—VVV, Quick (N.)—VOC. 2A: Hermes-DVS 2Meikevers. 2B: Quick (H.)—RASC, Sparta 2—Krekels, VOC 2—Hermes-DVS 3. 2C: Haarlem 2—VUC. 2D: Ajax (A.)—ACC 3, 3A: CCA—Quick (N.) 2, TCC—Venlo. 3B: ACC 4Haarlem 3 (Zuidelijke Wandel weg), Hercules 2—Meikevers 2, Rood en Wit 3—VVV 2. Menu voor een week in Augustus Gladde jolus Eén keer per jaar mag' de Amsterdam mer -namelijk voor een kwartje de hor tus op en nog wel om een zekere Victoria te zien blozen zonder daar mee buiten de perken van het in een paar honderd paragrafen geregelde fatsoen te lopen. Hij trippelt bij die ge legenheid integendeel braafjes temidden van zeker wel duizend medeburgers over het smalle pad naar de drie kas sen, die op de hoogtij-dagen voor het publiek open staan. Wij hebben ons by zo'n optocht aan gesloten o-m ook eens die Victoria regia te zien bloeien en vooral om te horen wat de mensen zeggen zouden ter ere van dieze koningin der waterlelies. Zij vormt de overtreffende trap van onze witte plomp, want zij is veel plomper en de kleur van haar wangen verandert via rose en rood tot purper, al naar ge lang de toenaderingspogingen van de stuifmeeldragende insecten vorderen. Overigens lokt zij die zelf uit. De op zichter vertelde een aandoenlijk ver haal over de wijze van bevruchting in het bassin, waarop de gehele schare begon te sissen uit pure interesse voor deze wonderlijke speling der natuur. Een juffrouw met een gehaakte beugel tas vond het bepaald onfatsoenlijk wor den. Ze stak tenminste haa-r rolmops- neusje in de lucht om tenslotte de op merking te slaken: „Wat een vuiligheid allemaal. Ze mogen hier ook de ra- jnen wel eens lappen!" De bladeren hebben een middellijn van bijna twee meter en een kind van honderd/vijftig pond kan er op schuitje varen, theetje drinken, zij het dan ook niet naar de Overtoom om aan deze consumptie nog zoete melk met room toe te voegen, hetgeen wij trouwens een zonderlinge cocktail vinden. De „bloem bereikt een hoogte van veertig centi meter. „Tisnet een gladde jolus",. hoor den wij iemand observeren. „Je kennum allenig niet in je knoopsgat steken". Dit is ongetwijfeld juist. Men kan haar wel in een pot met warme baggeraarde kwe ken, maar dan moet men toch een grote badkuip hebben om na zes maanden de gevolgen van deze liefhebberij te over zien, want ze groeit in hetzelfde tempo als roodvonk in een kazerne. Ter versiering drijft er nog allerlei andere waterflora in het bassin, van rijsthalmen tot bleke hyacinten. Wij za gen daar bijvoorbeeld ook een paar vlees-etende planten. Nu moet men niet denken dat die zo dol zijn op een malse biefstuk van de haas, want het zijn eigenlijk alleen maar wilde vliegen vangers, zeer practisch voor de zomer dagen als wij die nog beleven mogen. Die wirwar van groen met die exotische mélange van tinten, hier een plukje rood en daar een klodder geel, gaf onze buurman de beeldspraak in de mond: „Compleet Victoria en haar huzarensla!" Zelfwerkzaamheid Met het oog op de niet te onder schatten waarde van de zelfwerkzaam heid (en mogelijk ook wegens de wel verdiende vacantie van onze tekenares, mejoffer Sofia Westendorp) hebben wij voor u met een revolution-naire ets techniek het bijgaande stramientje ver vaardigd, waarop ge naar hartelust uw picturale driften kunt uitleven. Het regent toch waarschijnlijk op dit mo ment en nu kunt ge wel voortgaan met het consumeren van uw vingernagels, maar daar komt de wereld per slot van rekening niet verder mee. Het procédé is voor u eenvoudig. Ge velt eerst met enige welgemikte slagen van het thee blad de familieleden ter aarde, die ook willen tekenen, vat vervolgens een loupe en een potlood en zet u aan het kunststukje. De bedoeling is, zoals de opmerkzame lezer al zal hebben be grepen, om de zwarte punten door lij nen te verbinden en wel in de volgorde van de rekenkundige reeks, die door de zegswijze één-twee-drie zo beknopt wordt aangegeven. We beginnen dus bij één, maar strui kelen al direct over de eerste moeilijk heid. Waar is één? Wij zullen het u zeggen. Daar! Ziet ge, met een klein beetje hulp vlot het direct al veel beter. En zo maar voort van één naar twee en van twee naar drie, net als vroeger toen ge nog een dreumes en zo dol op hagel slag waart. Gedachten, die u onder weg mochten bevangen, als zou deze tekening de dood van een eenzaam nijl paard of de vergadering van de minis terraad voorstellen, kunt ge al direct uit uw hoofd zetten. Zo eenvoudig is het niet. Voor het geval gij echter na het ten einde brengen van uw taak nog in het ongewisse verkeert over hét on derwerp uwer penseelvoering en wij willen dat zeker niet uitsluiten ver tellen wij u dat ge zojuist gereed zijt gekomen met het uitbeelden van het zeer zeldzame in bloei geraken van de Victoria regia, die dit verschijnsel op ongelegen momenten in de Amster damse Hortos produceert. Teneinde u de afmetingen van deze waterplant duidelijk te maken, hebben wij een jongedame op één van de bladeren plaats doen nemen (wij hebben hiermee het wat zonderlinge wezentje in de rechterhoek op het oog). Onze intentie om haar het gezelschap van een mans persoon te verschaffen, werd helaas in de grond geboord door het belendende opschrift „ventverbod". Een schattig toefje Maar ook de rest van de vier eeuwen oude Hortus Botanicus is de moeite van een bezoek ten zeerste waard. De plantsoenen staan er vol met allerlei kruiden en onkruiden, uitheemse ge- De zender met een 200 meter hoge antennemast wordt in Lopik gebouwd In liet voorjaar van 1951 zal de televisiezender, welke in Lopik wordt gebouwd, gereed zijn. Als dan ook liet studio-probleem is opgelost, zullen de experimentele uilzendingen kunnen beginnen. De reikwijdte van de zender is zodanig, dat men een gebied met ongeveer vier millioen inwoners zal kunnen bestrijken. Om de ontvangst der televisie programma's in het gehele land mogelijk te maken, zouden er nog twee kleinere zenders moeten komen, maar hiermee wil men wachten tot het experimentele stadium, dat twee jaar zal duren, voorbij is. Deze opzet is veel beperkter dan die van de Televisie-commissiedie in Augustus 1949 haar rapport aan de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Onderwijs, Kunsten en Wétenschappen uitbracht. De commissie adviseerde een betrekkelijk groot aantal zenders in de nabijheid van fle grote steden te bouwen en een aantal andere voor het platteland. Daar de zend masten echter hinderlijk voor het lucht- vaartverkeer zouden zijn, heeft men nader hand de voorkeur gegeven aan het op richten van één zender van groot vermo gen in liet m:i'diden des lands met een hoge zendmast. Als plaats voor deze zender had men aanvankelijk het Gooi uitgekozen, maar dit zou moeilijkheden opleveren we gens de nabijheid van Schiphol. Daarom is tenslotte de keuze gevallen op het terrein van de omiroepzeraders te Lopik, waar reeds hoge radiom asten staan en er geen bezwaar tegen bestaat, nog een zendmast van 200 mieter te plaatsen. Er is één risico aan de keuze van deze plaats verbonden: de grote 9teden in het Westen des lands liggen pre cies aan de rand van het gebied, dat de televisiezender bestrijkt. Maar men ver wacht, dat ook daar de ontvangst nog zeer goed mogelijk zal zijn. heel. beheerst, zal er gezorgd worden voor boeiende uitzendingen, om te voorkomen dat de belangstelling na enige tijd zou gaan verflauwen. Men hoopt dat het televisie-experiment de industriële ontwikkeling op dit gebied zal bevorderen en direct eft'indirect werk gelegenheid zal scheppen. Grote waarde wordt ook gehecht aan de uitbreiding der technische ervaring, die bij. voorbeeld aan de telefonie ten goede zal komen. In Enge land was men voor de oorlog reeds de andere landen ver vooruit wat de televisie techniek betreft, hetgeen bij de ontwikke ling van radar in het begin van de oorlog van onschatbare, misschien wel beslissende betekenis is geweest. De NOZEMA is dan ook van oordeel, dat alleen reeds om deze redenen een proefneming met televisie in Nederland genomen dient te worden. Zondag: groentensoep aardappelen, rol lade, snijbonen meloen. Maandag: aardappelen, rest rollade, bloem kool bessengruel. Dinsdag: bloemkoolsoep aardappelen, ei, spercieboontjes, komkommer. Woensdag: aardappelen, gehakt, andijvie yoghurt. Donderdag: aardappelen, witte bonen, sla, zure saus. Vrijdag: aardappelen, gebakken vis, ge smoorde tomaten griesmeelpap. Zaterdag: schotel van rijst, tomaten en kaas, sla. In ons Augustusmenu houden wij er reke ning mede, dat dit voor velen de vacantietijd is. De vacantie vraagt om eenvoudige, snel te bereiden maaltijden. Deze moeten echter wel de nodige opbouwende en beschermende voedingsstoffen bevatten Schotel van rijst, tomaten en kaas 400 g. rijst, 750 g. tomaten, boter of mar.- garine, 3 uien, zout, peper-, aroma, 200 a 250 g. jonge kaas. De rijst gaarkoken in 6 a 7 dl. water met zout. De uien fijnsnipperen en fruiten in boter of margarine. De tomaten wassen, in stukken snijden en meesmoren. De gare rijst door deze massa mengen en afmaken met zout, peper en aroma. De kaas in blokjes snijden en deze op het laatst door de rijst roeren. De kaas mag niet meekoken, daar ze anders taai wordt. Het televisie-experiment in Nederland geschiedt onider verantwoordelijkheid van de NOZEMA, de N.V. Nederlandse Omroep Zender Maatschappij, waarin de regerings commissaris voor het radiowezen, de om roepverenigingen en PTT vertegenwoordigd zijn, De N.V. Philips stelt de zender-instal laties beschikbaar, PTT zorgt voor de ver binding tussen de studio en de zendei' en de omroepverenigingen nemen de inrich ting van de studio en de verzorging der programma's op zich. Studiovraagstuk nog niet opgelost Voordat een beslissing was genomen over de definitieve plaats van de studio bleken er mogelijkheden tc bestaan met betrek king tot de Cinetone-lilmstudio's aan de Duivendrechtsekade te Amsterdam. Inrich ting van televisie-studio's in dit gebouwen complex zou vele voordelen bieden; men zou veel meer bewegingsvrijheid hebben dan in Hilversum en technische samen werking met de filmindustrie zou voor de uitzendingen van groot belang kunnen zijn. Een beslissing in cleze aangelegenheid is vertraagd door de financiële kant van de zaak. Maar er is nog iets anders, waardoor het Cinetone-plan wellicht van de baan zal geraken. De filmindustrie heeft in Pa rijs een congres gehouden, waar verklaard werd, dat men op zijn hoede moest zijn voor de televisie. Op een tweede congres in Londen heeft men zich zelfs uitgesproken voor het stellingnemen tegen de televisie, omdat deze de mensen aan huis zou binden, hetgeen het bioscoopbezoek nadelig zou be- invloeden. Half September zal deze aangelegenheid ook in een vergadering van de Nederlandse Bioscoopbond ter sprake komen. Van het besluit van de bond zal het tot op zekere hoogte afhangen, of het Cinetone-plan doorgaat, Spreekt de bond zich uit tegen samenwerking, dan wordt de garage in de Spoorstraat te Hilversum als studio inge richt. Technische bijzonderheden Voor de uitzendingen is het systeem van 625 beeldlijnen gekozen, dat pok door een groot aantal Europese en enige niet-Euro- pese landen is aanvaard. Voor het beeld, zal negatieve modulatie worden toegepast, omdat storingen zich hierbij veel minder sterk manifesteren dan bij positieve modu latie. De zender voor het geluid werkt met frequentie-modulatie. Het uit te zenden spectrum van beeld en geluid ligt in het frequentiegebied van 61 tot 68 MegaHerz, namelijk 62,25 MegaHerz voor het beeld en 67,75 MegaHerz voor het geluid. Het ver mogen van de beeldzender is 5 kW en van de geluidzender 3 kW. De antennemast wor^t 200 meter hóóg, de antenne ongeveer 20 meter lang. Deze antenne is een zoge naamde richtstraler, welke de uitgestraalde energie in een horizontaal vlak bundelt. Hierdoor wordt een ruim vijfvoudige ener gie-concentratie vei'kregen, zodat.het effec tief uitgestraald vermogen van de beeld zender 20 kW en dat van de geluidzender 12 kW bedraagt. De verbinding tussen de studio en de zender voor de overbrenging van het beeldspectrum wordt gevormd door een straalzender systeem en parabolische reflector-antennes. Hierbij worden zeer korte golven van enkele centiraers toege past. Dertig gulden „schouwgeld" per jaar De televisie-kijkers zuilen 30.per jaar „schouwgeld" moeten betalen. De ver wachting bestaat, dat Philips televisietoe stellen van ongeveer 500.in de handel zal brengen. De omroepverenigingen zullen de programma's verzorgen en hebben hier voor ieder 150.000.per jaar uitgetrok ken, dus voor de duur van het experiment, twee jaar, een bedrag van zes ton. De aller eerste programma's zullen moeten dienen om de technici vertrouwd te maken met de apparatuur. Zodra men de materie ge- Haarlem doorgangshaven voor de zeilsport Men heeft er aanvankelijk over gedacht de studio in een der omroepgebouwen te Hilversum in te richten, daar men van mening was dat het televisie-experiment zich het beste in de sfeer van de omroep zou kunnen ontwikkelen. Men heeft daar reeds de beschikking over installaties, die ook voor televisie-uitzendingen wat het gedilu betreft gebruikt kunnen worden en over technisch personeel, dat geas sisteerd zal worden door deskundigen van de Philipsfabrieken. Dit voornemen bleek echter moeilijk te verwezenlijken, zodat werd overgegaan, tot aankoop van een grote garage in de Spoorstraat te Hilversum, die geschikt is om met betrekkelijk geringe kosten in een televisie-studio veranderd te worden. De enige moeilijkheid is evenwel, daar een mast op te richten voor de zg. straalzender, waarmee de uitzendingen naar Lopik moeten worden overgebracht. Dit bezwaar is echter niet onoverkomelijk. Men heeft namelijk reeds in principe toe stemming gekregen, de antenne van deze straalzender op de toren van de St. Vitus- kerk te Hilversum, te plaatsen. Augustusmorgen in de Meer. Het plantenrijk, zal men weten, is verdeeld in families. Maar veel verder dan de Kalverstraatmadeliefjes (familie der vlinderachtigen) rijkt de kennis der- meeste Amsterdammers niet. Daarom is een wandeling door de botanische tuin van grote opvoedkundige waarde. „Hier zijn we dan toch eindelijk bij de éénzaadlobbigen!" onderwees een heer wassen en. ongewassen. Om de lezers zo deskundig' mogelijk van voorlichting te dienen, hebben wij een zeer weten schappelijk boek geraadpleegd over de plantengroei in de Maleise archipel, waarin de auteur, een Amerikaanse professor, onder meer' i.n zijn voor woord zegt: „Doorgaans ziet de Euro peaan in de enorme overvloed van tro pische vegetatie geen of maar weinig bekenden. Wanneer hij dan ook een posteleinplantje vindt of ergens een lisdodde ziet, dan zal hij deze begroe ten als oude vrienden". Wij waren buitengewoon ontroerd door deze passage, maar toch ook be nieuwd naar de practische uitwerking daarvan. Want wie zou je geloven als je nu bij terugkeer uit het oerwoud verklaart: „Ik heb even een biertje met een ouwe beuk gedronken?" Thans echter hebben wij zo'n begroeting in de practijk gezien. Een jongedame, kennelijk bekoord door 'een schattig toefje in de vallende schemering, kroop op handen en voeten door de on heilspellende struiken met hun- zaag tanden eh addertongen, om na een kwartier met een paar ingrijpende kleerscheuren achter haar ellebogen vei'ontwaardig'd terug te keren in de beschaving. „Wat een nep", constateerde ze spijtig. „Heel gewoon een krokussie". Even verderop gingen wij naast een grootmoedertje staan, dat met inspan ning van haar tranende ogen de gele bordjes tussen de heesters bestudeerde. Wij hoorden haar mompelen: „Al die geleerde woorden ook. Waarom geven ze die dingen geen degelijke Hollandse namen, die zijn toch mooi genoeg?" Toen wendde ze zich bestraffend tot haar kleindochter: Louise, sta niet op die kruidnagel te t&jten. Moet je soms wurmen krijgen?" Rottuinen

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 7