l ICtesMïh] De regering zal zich door stakingen met laten intimideren Ronde Zeeuwen toonden zich tijdens Koninklijk bezoek gulle gastheren Een te vroege loot aan de stam van een federaal Europa De radio geeft Dinsdag Wereldnieuws Internationaal congres voor strafrecht en gevangeniswezen geëindigd PANDA EN DE MEESTER EDELMAN Maandag 21 Augustus 1950 2 Bloemen, poppen, vruchten, oesters en kreeften De tweede dag van het Koninklijk bezoek aan Zeeland is even schoon geworden als de eerste. Nadat de inwoners van Middelburg in de vroege morgenuren van de negentiende Augustus de rondrit in open calèche tot een ware triomftocht hadden gemaakt door een uitbundig vreugdebetoon, waarin de aubade door meer dan duizend schoolkinderen op de feestelijk versierde markt een hoogtepunt vormde en de Commis saris der Koningin in de gerestaureerde kanselarij van de Zeeuwse Staten in een korte rede de aloude relaties tussen de provincie en het Oranjehuis had gememoreerd, vertrok de door duizenden omstuwde stoet naar Vlissingen. Na een rondrit door de frisse nieuwe arbeiderswijken begaf men zich over de Boulevard naar de wachten van het Bel gische en Nederlandse loodswezen, waar de loodsen met hun vaandels stonden op gesteld. Vervolgens ging men door de oude stad naar de Grote Markt, waar de hoge gasten „Kinderstad" in vol bedrijf zagen. De „bur gemeester" van dit jeugddomein sprak het Koninklijke paar toe en overhandigde een oorkonde, waarop de benoeming van Koningin Juliana en Prins Bernhard tot ereburgers der stad stond vermeld. Daarna werd per auto een tocht over de terreinen van de Koninklijke maatschappij „De Schelde" gemaakt, waar in de grote fabriekshallen de geestdrift van ae duizen den arbeiders niet voor die van de bevol king buiten onderdeed. Vlissingens burgemeester hield op het Stadhuis een toespraak waarin hij een kort ov^-zicht gaf van de steun die zijn stad steeds var) de stadhouders, vorsten en vor stinnen uit het Huis van Oranje had geno ten en zijn vreugde uitsprak over het feit dat Vlissingen thans geen werkloosheid kent. Aan de reeds vele souvenirs die Ko ningin en Prins in ontvangst hadden ge nomen op hun tocht voegde hij een model van een Vlissings vissersschip toe. De Schelde over Van de stad van Michiel de Ruyter stak men de Westerschelde over naar Breskens in Zeeuws Vlaanderen. Daar begon een lange autorit, die het Koninklijke paar achtereenvolgens door Schoondiike, Bier vliet, Sas van Gent, Westdorpe, Zuiddorpe, Koewacht en Sint Janssteen naar Hulst voerde. In Sas van Gent, de kern van het jonge Zeeuwsvlaamse industriegebied, werd de spiegelglasfabriek bezocht. In de fraai versierde oude vestingstad Hulst waren vele duizenden bewoners van Zeeuws Vlaanderen samengestroomd. Hier werden niet alleen de burgemeester, de wethouders en de raadsleden aan de- vorstelijke bezoekers voorgesteld, doch ook enige Belgische autoriteiten uit de aan grenzende streek. Om kwart voor zes werd het laatste traject door Zeeuws Vlaanderen, dat naar de veerhaven Perkpolder, aangesneden. Aan de andere zijde van de Wester schelde stond de Kruiningse harmonie „De Scheldegalm" prompt klaar om het volles- lied te blazen. Twee jongens en meisjes in Zuidbevelands costuum boden bloemen aan en poppen in de plaatselijke dracht voor de prinsesjes. Ook in het centrum van Zuid-Beveland, Goes, stonden weer vele duizenden langs de straten om geen glimp te misen van de Koninklijke stoet. Hare Majesteit kreeg van het dochtertje van de burgemeester een theemuts in de vorm van een Zeeuwse pop. Koningin Juliana en Prins Bernhard legden een krans bij het monument van de tijdens de bezetting omgekomen bewoners van de stad en lieten de naaste verwanten van de slachtoffers aan zich voorstellen. De begraafplaats van de gesneuvelde Franse soldaten in Kapelle werd evenmin vergeten. Op de fruitveiling werden twee manden aangeboden met alle soorten fruit, die in dit deel van Zeeland worden ge kweekt. Tevens werd voor ieder der prin sesjes een doos met vruchten meegegeven. Omstreeks acht uur arriveerde men in Yerseke, het laatste plaatsje dat in de Zeeuwse tournée was opgenomen. Ook hier weer veel enthousiasme en natuurlijk kregen Koningin en Prins als smakelijke herinnering aan dit bezoek een vaatje oesters en een doos kreeften mee. De prinsesjes de Prinsessen Beatrix en Irene waren een uur tevoren uit Soest- dijk gekomen kregen dezelfde geschen ken in chocolade en marsepain aange boden. Tegen half negen verliet de „Piet Hein" met het hoge gezelschap de haven van Yerseke, waar de gehele vloot gepavoi- seerd was. Met een tocht over de Ooster- schelde werd de Zeeuwse reis op passende wijze besloten. Uitslag slagzinprijsvraag van het Ned. Rode Kruis De winnaars van de slagzin-prijsvraag van „Het Nedei'landse Rode Kruis", uitge schreven gedurende de inzamelingscam pagne in het voorjaar, zijn thans bekend gemaakt. De heer A. M. Julianus te Am sterdam won de auto ter waarde van 4895. De heer A. van Winden te Rotter dam krijgt een retourbiljet Rotterdam- New York per s.s. „Noordam" met ver blijf van vijf dagen in New York. De andere hoofdprijzen zijn gewonnen door B. de Die, Leiden (electrische koelkast); A. Nijholt, Sneek (een vlucht Amsterdam- Rome en terug voor twee personen) en M. Groenewold Jr. te Groningen (passage als emigrant naar Canada). Vierhonderd vijftig anderen hebben kleine prijzen ont vangen. SAARLAND (Van één onzer redacteuren) Wanneer men de in Straatsburg verga derende delegaties uit het oogpunt van politieke belangrijkheid gaat beschouwen, raakt men al gauw in conflict met de doel- steüing der Europese Assemblée. Niemand zal er bijvoorbeeld aan denken de Engelse delegatie als een onbelangrijke te bestem pelen, doch als men ziet hoe weinig posi tiefs en hoe veel negatiefs er van de HILVERSUM I, 402 I»L 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 9.35 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Musette-orkest. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Sopraan en piano. 11.30 Voor zieken. 12.00 Orgel en accordeon. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Financiëel overzicht. 13.25 Dansorkest. 14.00 Piano. 14.30 Platen. 16.30 Voor kinderen. 17.30 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Metropole-orkest. 19.00 „Hier is Londen". 19.05 Platen. 19.15 Gevarieerd programma. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Theaterorkest en soliste. 20.55 „De keizer van Amerika", hoorspel. 21.20 Lichte muziek. 21.55 Buitenlands over zicht. 22.10 „La sunnambula", opera. 23.00 Nieuws. 23.15 Reportage. 23.35 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 715 Gymnastiek. 7.30 Lichte muziek. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Lichtbaken. 10.00 Voor kindc-ren. 10.15 Maastrichts Stede lijk Orkest. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Viool en piano. 11.50 Godsdienstige causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lunch concert 14.00 „Ja, zo was 'tklankbeeld. 15.00 Zang en Diano, 15.30 Platen. 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor kinderen. 17.45 Regeringsuitzending». 18.00 Platen. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 „Dit is leven", causerie. 19.40 Amusementsorkest en solist 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20,12 Piano trio 20.45 Actualiteiten- 20.55 Kamerorkest en solist. 22 00 Vioolrecital. 22.40 Godsdiens tige cauaserie. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.15 Pianoduo. 12.30 Weer bericht 12.32 Platen. 12.45 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 15.00 Operetteconcert. 16.00 Klassieke muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18-25 Voor auivenliefhebbers. 18.30 Voor soldaten. 18.45 Nieuws. 19.05 „Fidelio", opera. 21.45 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte mu ziek. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05 Platen. Op de tweede dag van het Koninklijk bezoek aan Zeeland maakten Koningin Juliana en Prins Bernhard een rijtoer door de hoofdstad van het gewest. Op de foto (rechts) ziet men de aankomst op de Markt, met op de achtergrond het Stadhuis, welk juweel van de Gothiek bij deze gelegenheid iveer in gebruik werd genomen. Later op de dag kwam Zeeuws-Vlaanderen aan de beurt. In Schoondijke werd juist de paardenmarkt gehouden. De vorstelijke bezoekers toonden voor de prachtige dieren onverholen bewondering (links). Dr. Drees in radiorede: „De stakers zagen de tak af waarop zij zelf moeten zitten „De regering zal doen wat zij kan om de schade, die de stakingen toebrengen aan ons economisch leven, te beperken. Zij zal echter niet afwijken van haar standpunt, dat de regeling van de arbeidsvoorwaarden wordt behandeld met de erkende vakvereni gingen, die bereid zijn de regels van het spel te volgen. Noch met de E.V.C., noch met zg. comité's van actie, waarachter zij zich verschuilt, zal worden onderhandeld. Of deze wilde stakingen een grote omvang aannemen of niet, of zij lang duren of kort zal op de gedragslijn der regering geen invloed uitoefenen. Zij zal zich niet laten af dringen van de weg, waarlangs naar haar overtuiging, de belangen van heel ons volk, ook van de arbeiders, het best worden gediend". Dit verklaarde ide minister-president, dr. W.Drees, Zaterdagavond in een over beide zenders uitgezonden radiotoespraak naar aanleiding van de stakingen in Amster dam en Rotterdam. Dr. Drees zeide, dat een langdurige staking voor de arbeiders en hun gezinnen grote schade zal beteke nen en nadien hun kans op werklooshek? vergroten. Zij zagen de tak af waarop zij zelf moeten zitten. Dat onze havens op bloeien was mede het gevolg van het feit, dat men er de laatste jaren met redelijke namens deze met vertrouwensmannen van de regering in Londen over de wijze waar op na dc bevrijding arbeidsvraagstukken zouden worden behandeld, heeft vruchten gedragen. Het overleg in en met de Stich ting van de Arbeid heeft gewerkt op een wijze, waarvan de resultaten op menig gebied gezien mogen worden. Het Buitengewoon Besluit Arbeidsver houdingen gaf teruggekeerde arbeiders recht op herplaatsing en bood waarborgen tegen lichtvaardig ontslag, de werklozen- zekerheid op kon rekenen, dat schepen er steun werd vervangen door een overbrug- regelmatig zouden worden gelost en ge laden. Wordt het anders dan zal de werk gelegenheid in de havens en daarmede het lot der havenarbeiders er de nadelige ge volgen van ondervinden. Hetzelfde geldt voor de bouwarbei ders, aldus de minister-president. Blijft het bouwen in Amsterdam stagneren, dan zal het rijk zich genoodzaakt zien bij de verdeling van het beschikbare materiaal en het geld voor de woning bouw aan andere plaatsen toe te wij zen wat in Amsterdam toch niet tot zijn recht kon komen. Voor zover het volstrekt noodzake lijk is, dat bepaalde werkzaamheden worden verricht, zal de regering zor gen, dat dat ook gebeurt. Zij vertrouwt echter, dat velen, als zij zich rustig bezinnen op de situatie, spoedig de arbeid zullen hervatten. Zij zullen daar door een dienst bewijzen aan hun gezinnen, aan ons land, en tevens aan een gezonde ontwikkeling van de arbeidersbeweging. Tegen bedreigingen en terreur zullen zij met alle kracht worden beschermd. Het is geen uiting van zwakheid of ge mis aan durf, zo zei dr. Drees, dat de grote erkende vakverenigingen thans in het al gemeen langs andere weg dan door sta kingen de belangen van hun leden trach ten te dienen. In de dictatuurlanden, die de communisten volksdemocratieën plegen te noemen, is elke staking een strafbare misdaad, die een arbeider onvermijdelijk naar een concentratiekamp zou doen ver dwijnen. In ons werkelijk democratische land leggen de bonafide vakorganisaties zichzelf beperkingen op uit een besef van verantwoordelijkheid. Verantwoordelijk heid tegenover hun leden en tegenover ons volk, verantwoordelijkheid ook voor de economische kracht en de sociale stabili teit van de vrije volken in het algemeen. In beheerste kracht hebben zij zich een in vloed verworven, die ver uitgaat boven hetgeen vroeger door toen onvermijdelijke vormen van strijd kon worden bereikt. De sociale ontwikkeling der laatste jaren In het begin van zijn rede heeft dr. Drees uitvoerig de omstandigheden geschetst die hebben bevorderd dat in Nederland de laatste jaren geen stakingen van enige betekenis zijn voorgekomen. Het reeds tijdens de bezetting gevoerde overleg tussen werkgevers- en werknemersorganisaties en gingsregeling, die straks zal worden ver vangen door een werkloosheidsverzekering. De ouderdomszorg werd verruimd en me nig onderdeel van de sociale verzekering werd verbeterd. Het College van Rijksbemiddelaars werd belast met de beslissing over arbeidsvoor waarden, in nauw overleg met werkgevers- en arbeidersorganisaties en zo nodig naar door de regering te geven richtlijnen. Op den duur zullen de beslissingen weer veel meer in het bedrijfsleven zelf moeten val len. De ontwikkeling der bedrijfsorganisa tie kan dat bevorderen. Spanningen zijn weer toegenomen Ondanks tal van maatregelen op sociaal gebied zijn de spanningen de laatste tijd weer toegenomen. Spanningen zowei tus sen lonen en prijzen als ook tussen lonen en winsten, waarvan de grootte terecht aanstoot geeft in die gevallen, waarin het duidelijk is, dat de prijzen van belangrijke gebruiksartikelen lager zouden kunnen worden gesteld. Het omlaag brengen van de prijzen is in dit geval de beste methode, omdat dat ook ten goede komt aan degenen die niet meer actief in het bedrijfsleven werkzaam zijn, zoals trekkers van kleine vaste inkomsten, van sociale renten, van lijfrenten, levensverzekeringuitkeringen en pensioenen. Voor zover het niet mogelijk blijkt, mede tengevolge van de ontwikkeling op de wereldmarkt, stijging der prijzen te voor komen, dringt zich de. noodzakelijkheid op de regeling van lonen en andere dergelijke inkomsten opnieuw in overweging te nemen. Dat dient echter te geschieden en zal ook geschieden langs dezelfde weg, die totnogtoe is gevolgd. De stakingen Dr. Drees zeide dat tegen deze achter grond de poging dient te worden gezien, die thans van communistische zijde wordt gedaan om door wilde stakingen de ont wikkeling te doorbreken, die aan die kant van het begin af met lede ogen is gezien. „Reeds in 1945 en 1946, temidden van de grootste nood van ons volk, poogde de E.V.C. de arbeid te doen onderbreken. Thans meent zij haar kans schoon te zien. Nu het communisme er in het algemeen veel aan gelegen is temidden van de wereldpolitieke spanningen de positie van de vrije volken in elk opzicht te verzwak ken, tracht de E.V.C. ook hier het econo misch leven te ontwrichten, handelend naar voorschriften van de communistische partij. De E.V.C. weet, hetgeen de stakers meestal niet beseffen, dat wezenlijke re sultaten voor de arbeiders langs deze weg niet kunnen worden bereikt. Zij tracht echter een ogenblik te kiezen, waarop de normale vakverenigingen met werkgevers en overheid overleg plegen over verbete ringen. Als die tot stand komen doet de E.V.C. het voorkomen alsof zij door haar actie zijn verkregen. Het overleg over de verhouding tussen kosten van levensonderhoud er. lonen was zoals de drijvers naar staking maar al te goed weten in volle gang, toen zij hun actie ontketenden. Dat overleg zal worden voortgezet en tot een einde gebracht in de geest waarin het werd begonnen, onver schillig welk stakingsgedruis daaromheen wordt verwekt, zo besloot de minister president. Hij vertrouwde, dat daarmede de ont wikkeling zal worden bestendigd, die het land en ook de arbeiders gedurende de laatste jaren ten goede is gekomen. Engelsen uitgaat ten aanzien van Europa's politieke eenwording die tenslotte toch het hoofddoel moet heten van de Raad van Europa dan is men geneigd de „be langrijkheid" eerder te zoeken bij de kleinere landen. En om dan maar meteen de tegenstel ling volledig te maken, zochten we de voornaamste man van de kleinste verte genwoordigde volkseenheid op, de leider der Saarlandse delegatie, dr. Hanz Braun, minister van Justitie en stimulator van de Europese beweging in het Saargebied. Zoals men weet is Saarland dit jaar voor het eerst in de Assemblee. Het werd tegelijk met Duitsland als buitengewoon lid uitgenodigd en men hoeft er niet aan te twijfelen waarom de Saarlanders deze uitnodiging met beide handen aangrepen. Zij zagen in deze invitatie een voorlopige erkenning van de buitengewone status, die hun land in Europa inneemt een status, die op geen enkele andere wijze een histo rische bevestiging kan krijgen dan in een federatie van Europese eenheden.- Te vroeg geboren Het is met Saarland een merkwaardig geval. Zijn noodlot, dat een welhaast tra ditioneel staatkundige tragedie kan wor den genoemd, maakte het sinds eeuwen tot niemandsland in de concurrentiestrijd der Europese staten, niemandsland en allemansland. Zeker, die annexatie van Saarland, dan door de een en dan door de ander, was niet altijd volkomen illegaal. Soms ging zij gepaard met democratisch- lijkende volksstemmingen, maar dan altijd in omstandigheden, die de keuze voor het Saarvolk forceerden. De Saarlanders wa ren steeds gedoemd politieke en economi sche open-deuren in te trappen door hun keuze, omdat de andere op dat ogenblik hermetisch gesloten waren. Saarland was van nature „een te vroeg geboren kind", zoals de heer Braun het ietwat paradoxaal uitdrukte. Maar het was duidelijk wat hij bedoelde: het was een uitgesproken deelgenoot van een federaal Europa vóórdat dit federaal Europa be stondIs het verwonderlijk dat de Saarlandse delegatie geen gecompliceerde bewoordingen wenst te verspillen aan de gedetailleerde strijdvragen der Europese samenwerking, doch dat zij in simpele, korte definities uitsprak waarvoor zij naar Straatsburg gekomen was: om er dat Europese vaderland te vinden, waarin Saarland zich zelf kan zijn! Geen drempel Er bestaat voor Saarland geen moeilijk heid ten aanzien van het overschrijden van de voor vele andere naties zo hoge drempel der souvereïniteit. Saarlands wer kelijke souvereiniteit zal pas in een fede raal Europa geboren worden: de souverei niteit van een volksgroep in culturele, historisch-volkenkundige aspecten, die haar politieke en economische autoriteit ontleent aan haar lidmaatschap van een Europese federatie. Merkwaardig genoeg is de positie van Saai'land in Europa slechts in zoverre uniek, dat zij een zekere erkenning heeft gevonden in het zelfstandige lidmaat schap der Assemblée. Overigens zijn er in Europa méér volksgroepen, die als „te vroege loten aan de boom der Europese federatie" kunnen worden beschouwd: de Deense minderheid in Sleeswijk-Holstein, en, met veel voorzichtig voorbehoud, ge noemd, het Belgische Wallonië. Maar het is onbetwijfelbaar dat de even tuele vorming van de politieke Europese federatie in dat opzicht verrassingen zou opleveren: de vrijheid van ordening, die in die federatie onder bescherming van een federaal hof yan arbitrage zou moge lijk worden, zou verschillende kristalli saties in de thans als souvereine Europese staten beschouwd wordende landen te zien geven, die over de huidige politieke gren zen zouden gaan en het aanzien van Europa op den duur belangrijk zouden ver anderen. Als men het in die toekomstige schildering wil zien, is Saarland in de Raad van Europa een van de interessant ste facetten. Een facet, waarin men de mogelijke gelukkige toekomst van Europa weerspiegeld ziet. Aansporing. De twee miUioen Rooms-Ka- tholieken in de Sovjet-Russische zóne van Duitsland hebben van hun kerke lijke leiders de aansporing gekregen de van communistische zijde uitgegane vredesoproep niet te ondertekenen. Deze aansporing werd gedaan over twee Wcst-Berlijnse radiostations en voorge dragen als afkomstig uit „hoge katho lieke kringen". Men uitte de veronder stelling. dat de boodschap rechtstreeks afkomstig zou zijn van kardinaal Von Preysing. Sensatie. Te Kopenhagen is Zaterdag een klein electrisch apparaat gedemon streerd dat de moeilijk te hanteren „ijzeren long" in sommige gevallen van kinderverlamming kan vervangen. Dok ters noemden het apparaat „een sen satie". Brand. Zondagavond werd de hemel boven Wenen verlicht door de gloed van een brand in het Slowaakse oliegebied Ma- lacky. 65 km. van Wenen verwijderd, Er hebben zich in het betrokken gebied ontploffingen voorgedaan veroprzaakt door olie of gas. De brand werd- Zater dag opgemerkt. Alle beschikbare brand spuiten in Wenen en Neder-Oostenrijk werden in allerijl naar het Oosten ge dirigeerd omdat men meende, dat een I van de oliebronnen van het grote Oos tenrijkse olieveld bij Zistersdorf tot ontploffing was gekomen. Verzoek. Engeland, Australië en.de V. S. hebben Trygve'Lie, secretaris-generaal van de UNO, Zondag telegrafisch ver zocht de kwestie van „het niet-repa- triëren" door de Sovjet-Unie van de krijgsgevangenen van de tweede we reldoorlog op de agenda van de volgen de algemene vergadering te plaatsen. Besluit. De politieke commissie van de Arabische liga heeft besloten de Arabi sche landen aan te bevelen alles in het werk te stellen om algehele internatio nalisatie van Jeruzalem te verkrijgen, aldus heeft de secretaris-generaal van de Liga, Abdoel Rahman Azzam Pasja, medegedeeld. Het is niet bekend of het besluit genomen is met algemene of met meerderheid van stemmen. Van Jordanië is bekend, dat het van mening was, dat internationalisatie van Jeruza lem zou neerkomen op het overgeven van de stad aan Israël. Boycott. De bond van Amerikaanse haven arbeiders heeft zich uitgesproken- voor een embargo op alle ladingen van-Sov jet-Russische goederen, die in de havens van New York en Boston zullen wor den binnengebracht. Er zijn geen or ders dienaangaande uitgegeven, aldus Is door de Unie medegedeeld, doch men heeft uitdrukking willen geven aan „de gevoelens der leden ten aanzien van de toestand in Korea". Naar heneden. Reno, de 26-jarige lucht acrobaat, die boven op een 14 meter hoge stalen mast te Brighton in staking was gegaan, omdat de directie van de ijsshow waarin hij meewerkte zijn con tract niet wilde verbreken om hem in de gelegenheid te stellen een baan in Italië aan te nemen, is na 37 uur en 10 minuten naar beneden gekomen, nadat de directie zijn eis had ingewilligd. Rouw. Arbeiders in geheel Italië zouden heden op instructie van het :door de communisten geleide algemene vakver bond het werk een half uur neerleggen uit rouw over de vermoorde Belgische communistische leider Julien Lahaut. In het gehele land zullen trams en bus sen vijf minuten stil staan. Dé staking wordt „een manifestatie van protest en smart en een waarschuwing" ADVERTENTIE Laat U toch niet langer zo plagen! M l^jGa morgen naar de tandarts, maar |p verdrijf nu de pijn met één of twêej Voorzitter kreeg hoge Koninklijke onderscheiding Namens de Koningin heeft de minister van Justitie in de Ridderzaal aan het eind van het twaalfde internationale congres voor strafrecht en gevangeniswezen de heer Sanford Bates uit New York mede gedeeld, dat hij benoemd is tot grootoffi cier in de Orde van Oranje Nassau, wegens zijn grote internationale verdiensten op justitieel gebied. De Nederlandse vice- voorzitter van het congres, mr. J. P. Hooy- kaas, heeft in een hartelijke toespraak zijn 68. Panda had geluk (zoals we de vorige keer gezien hebben). Hij vond een losse plank in de kast, waar Joris hem in had opgesloten, en achter die plank was een donkere ruimte, en in die ruimte kwam een luchtkoker uit. Een mooie, frisse, ronde hiehtkoker. Panda luisterde, en hoorde, dat er een geluid van stemmen door die lucht koker kwam. „Ik moet proberen me daar door naar beneden te laten zakken," dacht hij. „Ik kom vóst wel ergens uitIn tussen was de rechtszitting al in volle gang. Graaf Isen Grim. stond tussen twee sol daten in, en hij was gekleed in zijn nacht hemd, want natuulijk had Hertog Bruno intussen het harnas terug gekregen. En Joris Goedbloed had op vlugge en sierlijke wijze zijn getuige-verklaring afgelegd. De Koning zat aan een hoge tafel, tussen Hof maarschalk Bellino en de Schrijver Marti- nus in; die twee hadden bijzondere rech- ters-pakken aangetrokken voor die gele genheid. „Hm, ahum," begon de koning. „De schuld van Graaf Isen Grim is ten volle aangetoond! Ahum! Wij zullen hem eèn voorbeeldige straf geven! Is er mis schien nog iemanddie iets ten gunste van deze schurkachtige graaf wil zeggen?" Dat zei de Koning natuurlijk alleen maar voor het mooie, omdat het zo hoorde. Hij ge loofde geen ogenblik dat er nog iemand zou zijn, die iets ten gunste van Graaf Isen Grim wilde zeggenen hij schrok dan ook ontzettend, toen een beetje benauwde maar duidelijke stem antwoordde: „Ja! Ik!" Aller ogen wendden zich verbaasd naar boven want daar was die stem van daan gekomen.en wat zagen zij daar? Daar hing Panda omgekeerd uit de lucht koker! Knap werk van Panda! En nog maar nét op tijd! gelukwensen bij die van minister Struycken gevoegd. Tot de belangrijkste resultaten van het congres kan gerekend worden de tot uiting gebrachte opvatting over korte gevange nisstraffen. Recidive buiten beschouwing latende, ziet men de korte straffen tot ongeveer een jaar, indien het eerste mis drijven betreft, als een maatschappelijk euvel. Indien enigszins mogelijk, dienen wetgeving en rechtspraak korte vrijheids straffen voor hen, die voor het eerst met de strafrechter in aanraking komen, te vermijden. Boeten en voorwaardelijke straffen zullen naar veler opvatting beter resultaat hebben, dan korte verblijven in een gevangenis. De maatschappelijke ge volgen van gevangenisstraf immers zijn voor een delinquent zeer ernstig. Andere vormen van straf zullen hem zijn zelf respect kunnen laten behouden en zullen sociaal en economisch minder ingrijpend zijn. Contact met andere bewoners van ge vangenissen kan moreel zeer schadelijke gevolgen hebben. Het congres is voorts van mening, dat gevangenisarbeid niet beschouwd moet worden als bijkomende straf, maar als een methode om misdadigers te verbeteren. Een andere resolutie verlangt bijzondere maatregelen ter bestraffing van gewoonte misdadigers. Urenlang is gesproken over een zestal conclusies inzake het al-of niet versprei den van gegevens uit strafregisters. Het werd niet wenselijk geacht, gegevens uit het strafregister in het openbaar voor te lezen. Ten behoeve van de rechters acht men een „sociaal certificaat" van een delinquent nodig, niet slechts een opsom ming van begane misdaden en veroor delingen uit het strafregister. Tenslotte wenst men een gestandaardi seerd strafregister, teneinde gegevens in ternationaal te kunnen uitwisselen.. Het thans geëindigde congres, was een van de grootste op dit gebied, welke tot dusverre gehouden werden. Ongeveer 120 regeringsgedelegeerden uit 32 landen heb ben er aan deelgenomen.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2