Haarlems Dagblad Windhoos trok over de Veluwe en het Zuidoosten van Friesland „Duifsiands medewerking in de Europese defensie is vereist' Ontwerp-resolutie wil vorming van regionale federaties mogelijk maken De Amerikanen verwachten een grootscheepse aanval op Poesan 65e Jaargang l\o. 19635 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en. Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donderdag 24 Augustus 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie at <®prccbte Daarimrirtjc Courant (ftuto té?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland Duitse aandrang om meer geallieerde troepen naar West-Duitsland over te brengen De Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland heeft naar aanleiding van een bespreking van kanselier Adenauer met de Westelijke geallieerden in een verklaring gezegd: „West-Europa moet en zal ver sterkt worden. De defensie van Europa moet voortvloeien uit een gezamenlijke in spanning en het doel zal bereikt worden. Dit zal de medewerking van Duits land verlangen en van het Duitse volk en zün vertegenwoordigers eisen, dat men overgaat tot een oprecht gemeende en coöperatieve actie". Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft op een pers conferentie gezegd: „De algemene verster king van West-Europa is een kwestie waar aan wij allen de grootste aandacht schen ken. De wijze waarop en de mate waarin West-Duitsland hiertoe zal bijdragen is een kwestie, welke thans tussen de regeringen besproken wordt. In dit stadium acht ik het niet nuttig verder commentaar in deze te geven." Reuter geeft aan deze verklaring de uit leg, dat Acheson indirect voorgesteld heeft, dat Engeland en Amerika hun bezettings troepen in Duitsland versterken en dat ge bruik wordt gemaakt van Duitse mannen (manpower) bij de Westelijke herbewape ning. Duitsers aan het woorcl BONN (Reuter). Kanselier Adenauer en de leider der socialistische oppositie, Schumacher, hebben beiden op een pers conferentie verklaard, dat alleen een snelle uitbreiding van de Amerikaanse bezettings troepen in Duitsland de verdediging van West-Europa op beslissende wijze kan ver sterken. Beiden verklaarden, dat een her- militarisatie van Duitsland of de vorming van een sterke politiemacht het probleem van de Duitse veiligheid niet zou oplossen. Adenauer zei dat hij een zo spoedig mo gelijke versterking van de geallieerde troe pen in West-Duitsland absoluut noodzake lijk achtte. Hij hield echter tevens een krachtig pleidooi voor uitbreiding van de West-Duitse politie om het hoofd te kun nen bieden aan pogingen van de Russische zöne uit om West-Duitsland te ondermij nen. „Het is niet juist geheel op de geal lieerden te vertrouwen, aangezien het prestige van de Amerikaanse wapens niet buitengewoon is toegenomen door de ge beurtenissen in Korea," aldus Adenauer. Schumacher zei later op een persconfe rentie, dat de enig mogelijk verdediging van West-Europa bestond in het concen treren van het grootste deel van de mili taire macht der werelddemocratie in Duits land. De inzichten der beide staatslieden waren echter met elkaar in strijd wat betreft Adenauer's voorstel tot vorming van een „beschermende macht" in West-Duitsland. Schumacher vindt'dit een grote tactische fout, die het Duitse volk in groot gevaar zou brengen, terwijl de maatregel geen practiseh nut zou hebben. Adenauer is van mening, dat een West- Duitse politiemacht, even sterk als de Oost- Duitse, de communisten in toom zou hou den. Schumacher verklaarde daarentegen, dat de Oost-Duitse volkspolitie, indien zij iets tegen West-Duitsland wilde beginnen, achter de Russen zou aan marcheren en niet voor hen uit. Schumacher bepleitte een „offensieve" Westerse politiek wat betreft de veiligheid van Duitsland. Een militaire bijdrage van West-Duitsland zou alleen zin hebben, als de werelddemocratieën, voornamelijk de Verenigde Staten, Duitslands „offensief" tegen het Oosten verdedigden. Het gehele Duitsland moest voor de ergste oorlogsver woestingen worden gespaard. Met alle mid delen moest worden getracht de beslissing in Europa ten Oosten van Duitsland te doen vallen. „Dit", zo riep hij uit, „is het eerste en enige vereiste voor het ja of neen van de Duitse bewapening". Adenauer zei, dat hij aan de geallieerden geen Duits leger had voorgesteld. Hij dacht Boot met jonge Spanjaarden sloeg om; talrijke doden Vermoedelijk 43 Spaanse jongelieden, die lid zijn van generaal Franco's Falange, zijn Dinsdag bij een ongeluk met een motorboot tussen Vigo en Pentevedro in Noord- Span je verdronken, zo blijkt uit berichten die Woensdagavond in Madrid bekend werden. Het ongeluk gebeurde, toen een motorboot vol jonge leden van de Falange de monding van de Vigo overstak naar het vacantiekamp op het eiland San Simon. Een opvarende viel overboord en bij de pogingen der anderen om de boot te keren en de drenkeling te redden, sloeg het vaar tuig om. Weer drie juwelendiefstallen Drie nieuwe juwelendiefstallen kunnen worden toegevoegd aan de reeks, die in de afgelopen twee weken reeds aan de Rivièra is gepleegd. Uit twee villa's bij het dicht bij Cannes gelegen Golfe Juan werd voor een bedrag van een millioen francs aan geld en juwelengestolen. Ook in een zomerhuis werd ingebroken. Hier was de buit 350.000 francs en voor 700.000 francs aan juwelen. De eigenaars van het huis waren weg. (U.P.) Wervelwind in Midden-Frankrijk Woensdag heeft een wervelwind, die een snelheid van 250 km had, 20 vliegtuigen van het militaire trainingskamp bij Bour- ges (Midden-Frankrijk) vernield. In vele dorpen en steden van het departement Cher werden daken afgerukt, schuren en afdaken vernield en ernstige schade aan wijngaarden en boomgaarden toegebracht. Het vliegveld van Semoutier (Haute Marne) werd door een storm ernstig ge troffen. slechts aan een door de geallieerden te be wapenen grenspolitie, zonder politie zouden de burgers het vertrouwen in de staat ver liezen. Frankrijk blijft tegen De Franse regering, aldus verklaart men in goed ingelichte kringen, blijft gekant tegen de oprichting van een Duits leger, evenals het gebruiken van de Duitse in dustrie voor de wapenproductie. Wel zou zij geneigd zijn het principe te aanvaarden van uitbreiding van de politie macht van de afzonderlijke staten, die in geval van nood voor het handhaven van de orde in West-Duitsland door de bonds regering opgevorderd zou moeten kunnen worden. Algemene spoorwegstaking in Amerika op til De organisatie van Amerikaanse spoor- weglieden heeft Woensdagavond een sta king in het gehele land afgekondigd, in gaande te 6 uur plaatselijke.tijd op Maan dagmorgen. De stakingsoproep werd uitgevaardigd, nadat de onderhandelingen over loonsver hoging en kortere werktijden waren mis lukt. Ongeveer 300.000 man is bij de staking betrokken. Zij eisen een 40-urige werk week voor hetzelfde loon, dat zij voor een week van 48 uur kregen en het personeel op de treinen eist loonsverhoging. TIEN BRITSE ZEEVERKENNERS VERMIST. Tien Britse zeeverkenners, die 19 Augus tus met een zeilboot uit Calais vertrokken, worden vermist. De boot is na die datum niet meer gezien, zo deelt de Britse pad- vindersbond mede. Antwerpse havenstaking gaat door De havenarbeiders van Antwerpen, die sedert meer dan een maand in staking zijn, hebben tijdens een hedenmorgen te Ant werpen gehouden vergadering van de Bel gische transportarbeidersbond en de alge mene christelijke centrale van transport arbeiders besloten het voorstel van de mi nister van Verkeerswezen tot oplossing van het conflict van de hand te wijzen. Antwerpen, de grootste haven van Bel gië, heeft 14.000 van de 16.000 haven arbeiders die het land telt. Zoals bekend, wordt ook te Gent, Zee- brugge, Ostende en Brussel gestaakt. Politie is de moordenaars van Lahauf op het spoor De rechter van instructie, belast met het onderzoek inzake de moord op de Belgi sche communistenleider Julien Lahaut, heeft Woensdagavond medegedeeld dat de beide verdachten, die de laatste dagen her haaldelijk in de Vlaamse streken werden gezien, spoedig geïdentificeerd zullen wor den. Het zouden twee Walen zijn. Het kerkhof der „Tudors". De geweldige Avro Tudor vliegtuigen, eens de trots van de Britse burgerluchtvaart, zijn nu naar de sloper verwezen. Foto: enkele reeds gedeeltelijk gedemonteerde Tudors, die stuk voor stuk millioenen guldens gekost hebben, wachtend op hun roemloos einde. Boerderijen en woonhuizen stortten ontwortelde bomen vielen op trein Een windhoos, die gisteravond over de Veluwe en het Zuid-Oostelijk deel van Fries land trok, heeft in verscheidene plaatsen grote schade aangericht. Bij Kootwijk en Harskamp werden twee boerderijen en drie woonhuizen vrijwel geheel vernield. Bij Assel vielen enige bomen op een juist passerende Diesel-electrische trein, waardoor het treinverkeer ruim vijftig minuten vertraging ondervond. In ,het Westelijk deel van de Veluwe moesten enkele masten van een hoogspanningsleiding het ontgelden. In het Friese dorp Haulerwijk werden vier woonhuizen totaal vernield en twaalf andere beschadigd. Bij Appelsga woei een grote in aanbouw zijnde loods in elkaar. Op de Veluwe ging de windhoos gepaard met een hevig onweer, slagregens en hagelbuien. Vooral in Harskamp richtte de wervelstorm, die uit Zuid-Westelijke rich- Op het kruispunt Cedars Road-Lavender Ilill in Battersea, Londen, werd een bah winkel annex lunchroom gisteren geramd door een ontspoorde „dubbeldeks" tram wagen. De voorgevel van het gebouw (rechts) werd van onder tot boven opengereten 'en de vloer van de eerste verdieping was na de botsing bijna „bel-étage" geworden. Ook de zwaar beschadigde tram was echter inmiddels een verdieping armer geworden zoals uit de foto links blijkt. De trambestuurder en een passagier liepen verwondingen op. RAAD VAN EUROPA Poging om een breuk in de Raad te voorkomen STRAATSBURG, 23 Augustus (ANP). De Europese Assemblée zal Donderdag haar algemene vergaderingen hervatten. Alle commissies, met uitzondering der poli tieke, hebben nu haar werk voltooid.- De politieke commissie was Woensdag echter niet in staat haar voorbereiding van de aanbevelingen, verband houdende met de door de Assemblée gevraagde vorming van een Europees leger, te voltooien. Zij zal pas Donderdagochtend gereed komen. Het belangrijkste punt dat uit de leven dige commissiedebatten voor de Assemblée resulteert is wel- een ontwerp-resolutie, die de vorming van regionale federaties binnen het kader van de Raad van Europa wil mogelijk maken. Deze gedachte is naar voren gekomen als een poging om een defi nitieve breuk tussen vooruitstrevende en bedachtzame groepender Assemblée te voorkomen. De gedachte werd het eerst geopperd door de Zweed Ohlin en zij vond steun bij Labourafgevaardigden. De Neder landse afgevaardigden hebben een belang rijk aandeel genomen in de totstandkoming der motie, die in de commissie door dr. Marga Klompé werd ingediend. Deze middenweg, die de Raad van Europa doet voortbestaan en tegelijk landen, die zulks wensen, gelegenheid geeft beperkte fede raties te vormen, is de enige mogelijkheid gebleken om aan een dreigende splitsing in de Raad te ontkomen. Uit de voorstellen, die door de politieke commissie voorts aan de Assemblée zijn voorgelegd, blijkt een streven om de voogdij van het ministerscomité te ontgaan. Inzake volledige werkgelegenheid wil de Assem blee zich direct tot de regeringen gaan richten. Belangwekkend is een motie, ertoe strek kend dat de leden van de Assemblée zich verplichten, moties van de Assemblée in de nationale parlementen ter sprake te brengen. De bedoeling daarvan is, stimu lerend te werken op regeringen en al te gereserveerde houdingen van ministers van Buitenlandse Zaken te voorkomen. Het resultaat van de economische com missie is allereerst negatief. De Britse tegenhanger van het plan-Schuman is er een stille dood gestorven. De belangrijkste economische motie, waarover de Assemblée nu zal hebben te beslissen, is een verzoek om een personele unie tot stand te brengen tussen het plan-Schuman en de Raad van Europa door de Assemblée indirect als het controlerend orgaan voor het plan- Schuman te laten fungeren. De juridische commissie heeft Woensdag de laatste hand gelegd aan de conventie voor de mensenrechten. Nederlands initia tief in de Assemblee heeft hier tot succes geleid. Op verzoek van de Nederlandse afgevaardigden Schmal en Beaufort is het recht van ouders inzake de opvoeding weer in het ontwerp opgenomen. Plet vorig jaar uitgesteld. had de Assemblée een beslissing daarover Voorts heeft de commissie aan het dooi de ministers ingediende ontwerpconventie nog artikelen toegevoegd, die het recht van eigendom vastleggen alsmede politieke rechten, voornamelijk dat van vrije ver kiezingen. De Assemblée zal Donderdag haar werk hervatten met de behandeling der sociale en culturele voorstellen. Verwacht wordt dat zij begin volgende week haar zitting zal kunnen afbreken om in November of December terug te keren voor het laatste deel van deze zitting. Dit deel zal inmiddels door voortgezette commissievergaderingen worden voorbereid. Deze procedure is nog een bewijs voor het streven om te ont komen aan de ministeriële voogdij, die slechts een zitting per jaar heeft toe gestaan. ting kwam, ernstige schade aan. De boer derij van de landbouwer H, Wissels stortte geheel in; De bewoner werd door een vallende steen ernstig aan het hoofd gewond. In het centrum van Harskamp' werden drie woonhuizen ernstig bescha digd. Van één huis werd het dak weg gerukt, van de beide andere werden de gevels ingedrukt. Het meubilair kreeg grote schade. In de buurtschap De Valk sloeg de bliksem in het rieten dak van de boerderij van de landbouwer W. Veen- sch.outen. Door snel ingrijpen van de brandweer kon het woonhuis behouden worden. In Ede moest de straatverlichting, die ter gelegenheid van de heideweek was aan gebracht, het op vele plaatsen ontgelden. De windhoos trok van Harskamp via Kootwijk in de richting van de Torenberg naar het Aardhuis, gelegen in de domein- bossen bij Apeldoorn. De boerderij, be woond door de weduwe Brouwer en haar zoon en een onbewoonbaar verklaard woonhuis werden totaal vernield. De boerderij was 'gelegen aan de zandweg Kootwijk-Apeldoorn. Deze weg werd ge heel yersperd. Het vee en een paard in de stal van de boerderij konden worden gered. De heer W. Brouwer, die met zijn 76-jarige moeder de boerderij bewoonde, vertelde dat hij de windhoos zag aankomen en daarop met zijn moeder in een kuil vluchtte. Een seconde later viel een zware eik over de kuil. Het onweerde hevig en er brak een wolkbreuk los. Toen moeder en zoon van de schrik bekomen waren klom men zij uit de kuil en zagen dat hun boer derij geheel vernield was. Slechts het zoge naamde bakhuis was blijven staan. Een woonwagen, die bij de boerderij stond, bleek tientallen meters weggeslingerd te zijn. Enige huizen in de omgeving van de boerderij werden ernstig gehavend. Hon derden zware bomen werden ontworteld. Ook het kampeercentrum Berkenhorst had veel van de windhoos te lijden. Er waren enige niet ernstig gewonden. Een bouw vallige boerderij van de landbouwer Van Oord werd tegen de grond geworpen. Ver der braken in de omgeving enkele masten van een hoogspanningsleiding af. In de dorpen rond de gemeente Barneveld heerste tijdens de windhoos een bijna nachtelijke duisternis. Bovendien brak een hevig onweer los, waardoor verschillende kleine branden ontstonden, die echter door de brandweer spoedig werden geblust. De Diesel-electrische trein uit de richting Apeldoorn, die omstreeks half zeven Assel passeerde, werd getroffen door enige ontwortelde bomen. Er de7 den zich geen persoonlijke ongelukken voor. Nadat de bomen waren wegge ruimd, werd het eerste treinstel, dat be schadigd was, afgekoppeld. Het andere treinstel kwam met vijftig minuten vertraging in Amersfoort, aan. Te Nieuw-Milligen aan de Rijksstraatweg AmersfoortApeldoorn gingen ter hoogte van de Torenberg verscheidene bomen te gen de grond, waardoor de weg werd ver sperd en een rijwielpad werd vernield. Bo ven Putten, Harderen en Uddel woedde een hevig onweer. De schade bleef hier vrijwel beperkt tot omgewaaide bomen. De windhoos passeerde 's avonds om acht uur de gemeente Oost-Stellingwerf in de Zuid-Oosthoek van Friesland. In het dorp Haulerwijk, dat tot deze gemeente behoort, werden de vier woningen van de families J. Greving, G. Greving, A. Kuipers en H. Beyert totaal vernield. Twee andere wonin gen werden zeer zwaar en tien andere wo ningen minder ernstig beschadigd. Tiental len bomen werden door de 'windhoos ont worteld en het telefoon- en electriciteitsnet kregen ernstige storing. Pas om 10 uur kon het telefoonverkeer worden hervat. Twee personen werden licht gewond. In Appelsga is een grote loods, welke in aanbouw was voor de zaai- en pootgoed- centrale te Leeuwarden, in elkaar gewaaid. De schade wordt geraamd op ongeveer 20-000. De boerderij van de landbouwer A. van der Veen te Baarlo bij Blokzijl werd om acht uur door de bliksem getroffen en is tot de grond toe afgebrand. De gehele inboedel ging verloren. Een paard kwam in de vlam- men om. Alles was verzekerd.. Chinese militaire hulp aan Vietminh? SAIGON, 23 Augustus (Reuter) De Franse autoriteiten te Saigon hebben Woensdag de tekst gepubliceerd van een document, waarin het communistische China beloofde steun te verlenen aan de communistische Indochinese Vietminh regering, voor het geval deze werd aange vallen of zou besluiten tot een tegenaanval. 1 Het document, dat op 10 Juni is geda teerd, zou bij een aanval op een Vietna mese vesting aan de Chinese grens door de Fransen zijn buitgemaakt Volgens de door de Fransen gepubliceer de tekst beloofde China 5 divisies te zen den, die aan de zijde van de Vietminh- soldaten zouden vechten. Ook steun door vliegtuigen en schepen werd beloofd, ter wijl zo nodig ook militaire adviseurs en technici door China zouden worden ge zonden. De Chinese troepen zouden onvoorwaar delijk terugtrekken binnen een maand na dat „het volk van Vietnam al zijn gebied" had heroverd, aldus de gepubliceerde tekst. Britse schepen uit de mottenballen LONDEN (United Press). Men is Woensdag begonnen 89 opgelegde schepen van de Britse marine gevechtsklaar te ma ken in verband met het defensieplan van de marine, zo bleek uit een mededeling van de admiraliteit. Tot die schepen behoren 7 torpedojagers, 9 fregatten en 16 mijnen vegers. De overige schepen zijn kleiner. Het woord is aan S irius Meer mensen zien het kleine grote dan het grote in het kleine. het Westerling naar Brussel Toestemming om in België te blijven Het verblijf van Westerling, bijgenaamd „de Turk" werd gisteren in Cairo door de Egyptische autoriteiten blijkbaar niet op prijs gesteld. Hij had er eerst zullen over nachten, maar de Egyptische autoriteiten achtten zijn aanwezigheid „ongewenst". Er- werd besloten dat hij daarom niet verder zou reizen met het toestel van dc Austra lische luchtvaartmaatschappij „Quantas", maar met een vliegtuig van de Belgische maatschappij Sabena, dat reeds gisteravond vertrok. Dit houdt in, dat hij niet naar Londen vloog maar naar Brussel, waar hij vanochtend aankwam. Reuter verneemt van gezaghebbende zij de, dat Westerling vergunning heeft ge kregen om in Brussel te landen. Wester ling wordt vergezeld door zijn „rechter hand" John Thiessen, een fotograaf. Voor officiële leringen in Den Haag was de laatste ontwikkeling een verras sing. Met de mogelijkheid dat Westerling in België terecht zou komen was dan ook geen rekening gehouden. Inmiddels is volgens Algemeen Dagblad in Nederland een comité opgericht dat, voor het geval Westerling in Nederland gearresteerd zal worden, een actie te zijnen gunste zal ontketenen. Als voorlopig secretaris van dit comité zou de heer Sal- verda te Linschoten optreden. Gearriveerd Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: Vanochtend is met het Sabena-toeslel uit Caïro Westerling op het vliegveld van Brussel gearriveerd, waar hij werd opge wacht door ambtenaren van de staats veiligheid. Voor zijn eigen veiligheid werd hem een voormalig interneringskamp als verblijfplaats toegewezen. Hij wordt niet als arrestant beschouwd. Hij zal waar schijnlijk tot morgen blijven. Het staat hem vrij naar één van de naburige landen te gaan Er is overleg gaande tussen de Belgi sche en Nederlandse minister van Justitie, Tot militair attaché, tevens militair luchtvaart-attaché bij de Nederlandse ge zantschappen te Stockholm, Kopenhagen en Oslo is benoemd de luitenant-kolonel R. Ro mer van de generale staf. Felle strijd voor het behoud van Taegoe TOKIO, 24 Augustus (United Press) Een krachtige. Noord-Koreaanse troepen concentratie ten Noorden van Taegoe is volgens Amerikaanse lucht- en patrouille verkenningen een beweging in Oostelijke richting begonnen. Andere Noordelijke troepen voerden ten Westen van Taegoe een algemene terugtrekkende beweging uit. Amerikaanse soldaten brachten de Noord-Koreanen tot staan voor de poorten van Taegoe en aan het Zuidelijk front groeven de Amerikanen zich ten Westen van Masan achter prikkeldraadversperrin gen in, in afwachting van een grootscheep se Noordelijke aanval op Poesan. Het Amerikaanse 27e regiment sloeg nabij Taboedong, 12 mijl ten Noorden van Taegoe, herhaaldelijk Noord-Kox-eaanse aanvallen af. Correspondent Robert Ver million van United Press meldde Woens dagavond laat dat de Amerikanen bij ge noemde plaats over het algemeen goed stand hielden. Aan de Zuidelijke kustweg 40 mijl teix Westen van de aanvoerhaven Poesan werd de 25e Amerikaanse divisie Woensdag avond in staat van alarm geroepen toen duidelijk werd dat de Noord-Koreanen zich gereed maakten voor een grootscheep se aanval op Poesan. Uit binnengekomen inlichtingen kon worden opgemaakt dat binnen 24 uur de strijd zou kunnen ontbranden. Amerikaanse bommenwerpers hebben bij Sonsan, 50 kilometer ten Noord-Westen van Taegoe, manschappen en materiaal der Noordelijken herhaaldelijk getroffen. Tegelijkertijd werden bommen geworpen op spoorwegemplacementen te Soentsjon, ongeveer 40 kilometer ten Westen van Tsjindjoe, de basis voor een grote Noor delijke aanval op de verdedigingslinies voor de toeganger naar de aanvoerhaven Poesan. Volgens berichten van het front hebbën gecombineerde Amerikaanse en Zuid- Koreaanse strijdkrachten een gehele divisie der Noord-Koreanen van heuvelposities ten Noorden van Taegoe op de vlucht ge dreven. Canadese marïnestrijdkrachten hebben twee landingen uitgevoerd op eilanden voor de Zuid-Koreaanse kust, zo is door de Canadese marine te Ottawa meegedeeld. Bij geen der beide operaties werd van doden of gewonden melding gemaakt. Zij werden uitgevoerd door manschappen van de torpedobootjager „Athabaskan". Bij de eerste actie ging een gecombi- neeirde strijdmacht van Canadezen en Zuid-Koreanen aan land zonder op verzet te stuiten. Een dorp werd bezet. De Cana dezen werden later teruggetrokken. Bij de tweede landing vernielden matrozen van de „Athabaskan" een installatie van de Noord-Koreanen. HET WEER AFGEBEELD O ONBEWOLKT 0LICHT 8EW 0 HALF 8EW 0 ZWAAR 8EW GEHEEL BEW MIST SNEEUW REGEN MOTREGEN A HAGEL V BUIEN R ONWEER 7<?TEMPERATUUR 1005 ISOBAAR BELANGRIJK NEERSLAG- GEBIED CENTRA H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREEP IS EEN WIND SNELHEID VAN VIJF METER PER SECONDE Na de hevige onweersbuien van gisteren is iets koelere lucht uit het Zuidwesten ons land binnen gestroomd. De depressie bij Ierland komt intussen nog voortdurend dichter bij; randstorin- gen ervan trekken van de Golf van Biscaye naar het Noordoosten. Het weer bij ons zal daardoor de komende dagen zijn wisselend karakter behouden. Weerbericht ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K-N.M-I. in De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enkele buien. Vannacht hier en daar mist. Zwakke tot matige wind tussen Zuidoost en Zuidwest. Iets lagere temperaturen. 25 Augustus: Zon op 5.39 uur, onder 19.44 uur Maan op 19.21 uur, onder 2.13 uur Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 2-1 Augustus Hoog water: 0.20 en 13.08 uur. Laag water: 8 23 en 20.59 uur. Vrydag 25 Augustus Hoog water: 1.40 en 14.16 uur. Laag water: 9.41 en 22.08 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1