Haarlems Dagblad Conventie voor de - na klein incident mensenrechten aangenomen Amerikaans UNQ-afgevaardigde zet Washingtons opvattingen uiteen RSiP Grote aanval verwacht op de aanvoerhaven Poesan Amerikaans hospitaalschip op proefvaart na botsing gezonken 65e Jaargang No. 19637 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 26 Augustus 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie m «©pretlite l9aaclcmsdjc Courant (Kmno i6$6j Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom RAAD VAN EUROPA Defensie moet wachten tot Novemberzitting STRAATSBURG (ANP). De Europese Assemblee heeft Vrijdag bij verrassing met een kleine meerderheid een te elfder ure ingediend voorstel van de Franse neger afgevaardigde Senghor aangenomen, er toe strekkende de door de ministers in de ont- werpconventie voor mensenrechten opge nomen „koloniale bepaling" te schrappen. Deze bepaling zeide, dat regeringen bij 0f na aanvaarding van de conventie kun nen verklaren voor welke barer koloniale gebiedsdelen deze zal gelden. De ministers hadden ook de bevoegdheden van de op te richten commissie voor de mensenrechten voor zover het deze gebieden betreft af hankelijk willen stellen van een dergelijke verklaring. De juridische commissie had zelf voorgesteld de door 'de ministers op gestelde tekst in die geest te wijzigen, dat- de conventie automatisch voor de koloniale gebieden zou gelden tenzij cle regeringen uitdrukkelijk een tegengestelde verklaring hadden afgelegd. Senghor zeide, dat de koloniale beper kingen in de conventie deze zouden maken tot „een aanval op de waardigheid van de overzeese volleen". Plij meende voorts de waarschuwing te moeten uiten: „gaan de Europese mogendheden na de gebeurtenis sen in Indo-China wachten tot deze in Afrika zullen worden herhaald?" Zijn voorstel werd met 46 tegen 37 stemmen aanvaard. De conventie voor de mensenrechten werd met algemene Stemmen aangenomen in de vorm, welke deze gekregen heeft nadat de Assemblee zich had accoord ver klaard met de door de juridische commis sie in de tekst der ministers aangebrachte wijzigingen. De beslissing over de conventie werd voorafgegaan door een klein incident, toen de bejaarde Duitse mevrouw Weber meen de in het kader van de mensenrechten een pleidooi te moeten voeren voor vrijlating van krijgsgevangenen. Zij, die onschuldig zijn, moeten volgens haar terstond worden vrijgelaten en „de overigen" moeten gratie verkrijgen.. Dit leidde tot protest van de Nederlander mr. J. A. W. Burger, die de Duitse afge vaardigde onder het oog bracht, dat de behandeling van de conventie voor de men senrechten niet het geschikte ogenblik was voor een pleidooi voor oorlogsmisdadigers. Zolang het ging over vrijlating van on schuldige krijgsgevangenen had mr. Burger geen bezwaren, doch hij noemde het een ernstige fout oorlogsmisdadigers op het zelfde niveau te plaatsen. De Belgen Laroclc en Rolin sloten zich bij het Nederlandse protest aan, doch de voorzitter maakte snel een einde aan hei- incident. De Assemblée is "Vrijdagmiddag begonnen met stemmingen over een serie voorstellen, die uit de economische commissie gekomen zijn. Het belangrijkste voorstel dat definitief de zegen van de Assemblée kreeg, was een Labour-motie inzake volledige werkgele genheid. Er bleek aanzienlijke verwarring in de afwerking van de agenda te bestaan, die door de Ierse afgevaardigde werd toe geschreven aan het feit, dat de Assemblée tot „haastwerk" genoopt wordt. Spaak zelf weet de moeilijkheden aan het feit, clat bij de behandeling van econo mische zaken vele leden afwezig waren. Westerling wil naar V.S. BRUSSEL (A.N.P.) Westerling heeft zijn verblijfplaats in België niet lang ge heim kunnen houden. In de. loop van de dag werd cle journalisten door een indiscretie van de veiligheidsdienst bekend, dat hij in een hötel bij het Noordstation logeerde en van dat ogenblik af was het met de rust van Westerling, die naar hij beweerde sedert Dinsdag niet heeft ge slapen, gedaan. Gedurende de1. gehele middag was het een gaan en kpmen van Belgische en buitenlandse journalisten in het kleine kamertje van hotel Royal Nord, waar Westerling hen in pyjama ontving. Naar Westerling aan de correspondent van het A.N.P. verklaarde, zal hij naar'een ander hotel vertrekken en zal hij er dit maal voor walcen, dat zijn adres niet be kend wordt. Westerling verklaarde verder, dat hij zijn diensten aan de UNO heeft aange boden. Over de aard van deze diensten wilde hij zich op dit ogenblik nog niet uit laten. Zijn diensten zijn evenwel gebaseerd op een plan, dat hij in de gevangenis te Singapore heeft uitgewerkt en aan de UNO-autoriteiten heeft voorgelegd. Hij zeide verder te verwachten, dat hij binnenkort naar de V.S. zou gaan. Westerling zei tenslotte: „Op het ogen blik is de wereld verdeeld. De democra tieën aan de ene kant en de communisten aan de andere. Als de democratieën haar deuren sluiten voor iemand, wat moet hij dan doen? Hij zal instinctief een toevlucht zoeken bij da communisten". Duitsland wii deelnemen in Europees leger onder één politiek gezag Dr. Heinrich von Brentano, het hoofd van de Duitse legatie bij de Europese As semblee, heeft Vrijdag te Straatsburg op nieuw verklaard, dat West-Duitsland be reid is deel te nemen in een Europees leger onder gemeenschappelijk politiek gezag. Op een persconferentie zei Von Brentano dat de West-Duitse republiek tegen herbe wapening is, maar het als haar recht en haar plicht ziet deel te nemen aan de defensie van Europa. „Wij kwamen naar Straatsburg", zei hij, „om nationale denk beelden door Europese te vervangen. Van de vorming van een Duits- leger onder Duits bevel kan geen sprake zijn. Wij zou den niet weten, wat wij ermee zouden moeten doen. Maar wij zijn bereid onze economische krachten en zonodig ook onze mankracht ter beschikking te stellen van een Euro pees leger onder een gezamenlijk politiek gezag." Het rapport der economische commissie was volgens hem te laat ingediend en een in grijpend Iers amendement moest tot het najaar blijven liggen, daar het in de admi nistratieve molen van de Assemblée was .blijven harlgen. Spaak verzuchtte dan ook: „dit is geen serieus werk". De politieke commissie heeft de conclu sies van de subcommissie inzake veiligheid behandeld. Zij had het daarbij gemakkelij ker dan vérwacht was, want de subcom missie had eenstemmig gerapporteerd, dat haar tijd te kort was geweest om verstrek kende voorstellen, als die inzake een hoge commissaris voor defensie en een defen sieve conventie afdoende te bespreken. Zij heeft daarom voorgesteld om deze bespre kingen gedurende de volgende maanden voort te zetten teneinde voor de November zitting der Assemblée te rapporteren. De politieke commissie heeft zich daarmee accóord verklaard, zonder dat het opnieuw tot een stormpje rond het defensievraag- stuk is gekomen. Opstandelingen vallen Philippijnse provinciestad aan MANILLA, PHILIPPIJNEN (United Press). Een groot aantal opstandelingen heeft Vrijdagavond de provinciehoofdstad Tarlac overvallen en in brand gestoken en voorts een nabijgelegen militair kamp aan gevallen. Tien soldaten Werden gedood en vier gewond tijden,s gevechten in en rond het kamp. Zaterdagmorgen werd in Tarlac nog hevig gevochten. Generaal Mariano Casta- neda, chefstaf van de Philippijnse strijd krachten, is in allerijl naar Tarlac vertrok ken om de leiding van de strijdende re geringstroepen over te nemen. Twee tanks zijn naar de bedreigde stad gedirigeerd. Tarlac ligt ongeveer 120 mijl ten Noor den van Manilla en is de hoofdstad van de provincie Tarlac. Anonieme brief over moordzaak Lahauf De Belgische politie heeft Vrijdag een beroep gedaan op een anonieme briefschrij ver, die verklaarde de moord op de com munistische leider Lahaut te hebben gezien, om zich te melden. De rechter van instructie, die zich met de zaak bezig houdt, verklaarde een anonieme brief te hebben ontvangen van iemand, die zeide het nummer te weten van de auto, waarin de aanvallers weg reden. Jacob Malik, de Russische UNO-gedelegeerde en voorzitter van de Veiligheidsraad, had niet veel aanspraak in de wandelgang vóór de zitting van Vrijdag begon. Warren Austin, de Amerikaanse gedelegeerde (rechts), was omringd door verslaggevers. Formosa is geen Chinees grondgebied' „Amerikaanse vloot neutraliseert beide partijen" LAKE SUCCESS, 25 Augustus (Reuter) De Amerikaanse afgevaardigde bij de UNO Warren Austin heeft in een brief aan Trygve Lie, secretaris-generaal der UNO, verklaard, dat de Verenigde Staten een onderzoek ter plaatse naar de lcwestie- Formosa door de UNO zouden toejuichen, „opdat de beschuldigingen van aggressie tegen een integraal deel van Chinees grondgebied, geuit door communistisch China, zouden worden weerlegd". Austin verklaarde, dat de Verenigde Staten niet zelf een dergelijk onderzoek zouden voorstellen, „maar", zo zeide hij, „indien de Veiligheidsraad de kwestie- Formosa wil bestuderen, zullen wij dat Ondezoek steunen en onze bijdrage leve ren". De Chinese communistische regering heeft Donderdag in een telegram aan de UNO geëist, dat de Amerikaanse marine-" en luchtmaehteenheden zouden worden teruggetrokken uit de omgeving van For mosa. Tevens werd gezegd, dat de Chi nese regering vastbesloten is Formosa „te bevrijden" van de „grijparmen van de Amerikaanse aggressie". Austin ontkende vandaag in zijn brief, dat Formosa Chinees grondgebied is. Hij merkte op, dat de Verenigde Staten geen Chinees grondgebied geschonden en geen aggressieve actie jegens China onderno men hebben. Het Amerikaanse optreden ten aanzien van Formosa is voornamelijk het gevolg van de openbare verklaring van de Chinese communisten, dat zij Formosa „bevrijden" zouden. Volgens Austin werd de Amerikaanse zevende vloot gezonden „op een ogenblik, dat het eiland het toneel was van een conflict met het vasteland". Een uitbreiding van het conflict tot Formosa zou de strijdkrachten der UNO in Korea hebben bedreigd. Het zenden van de Amerikaanse vloot naar Formosa was, volgens Austin, een onpartijdige neutraliserende actie zowel ten opzichte van cle strijdkrachten op For mosa als van die op het vasteland. „Er is op het ogenblik geen vastgestelde juridische status voor Formosa. Deze ju ridische status kan niet worden vastge steld, voordat- men op internationaal ni veau tot een beslissing is gekomen. De Chinese regering is door de geallieer den verzocht de overgave van de Japanse strijdkrachten op het eiland in ontvangst te nemen. Dit is de reden, waarom Chinezen er thans zijn", zo schreef Austin. Tien divisies „moreel" naar Formosa LONDEN, 25 Augustus. (Reuter). In diplomatieke kringen te Londen acht men het niet onmogelijk, dat achter het beroep van communistisch China op de UNO in de kwestie-Formosa een poging Schuilt om onenigheid onder" de Westelijke mogend heden te stichten. Men is in deze kringen van mening, dat de standpunten van En geland en de Verenigde Staten in de kwestie Formosa nog niet verzoend zijn, hoewel een crisis in de betrekkingen tus sen deze beide landen is voorkomen. Zo lang nog geen gemeenschappelijke politiek is vastgesteld, hebben beide landen er be lang bij dat de kwestie buiten de UNO blijft, zo meent men. De ambassadeur van Nationalistisch China te Washington, dr. Wellington Koo, heeft in een persconferentie verklaard, dat volgens nationalistische inlichtingen de dreigende invasie van Formosa niet voor het begin van volgend jaar zal worden uitgevoerd. Na drie weken zouden de weersomstan digheden éen dergelijke operatie onmoge lijk maken, zo zeide hij. Koo zeide, dat de nationalisten de Ame rikaanse regering een memorandum had den doen toekomen over hun behoefte aan wapens1'voor cle verdediging van For mosa. De nationalistische regering zou niet om Amerikaanse soldaten, vragen. Volgens Koo had het recente bezoek van generaal MacArthur aan Formosa voor het moreel van troepen en bevolking even veel gedaan als tien divisies hadden kun nen doen. De spits van de „Lange Jante Middel burg, die door oorlogshandelingen is ver woest, wordt thans eindelijk herbouwd. De toren in de steigers. Betrekkelijke rust aan het Koreaanse front Troepen a'er UNO kunnen nog niet aan tegenoffensief denken TOKIO (Reuter). Bij een krachtige Noovd-Koreaanse tegenaanval, die door tanks werd gesteund, is het Zuid-Koreaan- se „tijger"-regiment ten Noorden van Kigje (aan de Oostkust) op de vlucht gedreven, waardoor een gat van drie km diep in het front werd geslagen. Afgezien van grote activiteit van de luchtmacht cler Ameri kanen, is het verder betrekkelijk rustig aan de fronten. Wel wordt aan de Zuidkust een krachtige aanval van de Noordelijken verwacht. Volgens het door MacArthurs hoofd kwartier uitgegeven Zuid-Koreaanse leger- bericht zijn eenheden van de Zuid-Ko reaanse troepen bezig met het opruimen van een vijandelijke infiltratie ten Noor den van Taegoe, waar een vijandelijke groep van naar schatting 150 man was doorgedrongen in een ommuurde stad. In de büurt van Hajong, aan de weg van Waegwan naar Koenwi hebben verken ningsvliegtuigen een grote concentratie Noordelijke troepen, uitrusting en voertui gen gemeld. Stellingen van cle Amerikanen in het Noord-Westen van het gebied van Nalctong werden Vrijdag door vijandelijke patrouil les van onbekende sterkte aangevallen. De tegenstander werd door een tegen-actie uiteengeslagen en in een mijnenveld ge dreven. De omvang van de vijandelijke verliezen is niet bekend gemaakt. Reuters correspondent melclt, dat Ameri kaanse infanteristen zich voor Masan, aan de Zuidkust, hebben ingegraven en een grote aanval afwachten van twee Noorde lijke divisies, welke spoedig verwacht wordt en gericht is op Poesan. Volgens staf-officieren aan het hoofdkwartier van generaal MacArthur houdt de concentratie van deze twee divisies met zware tanks een reële bedreiging in. Piloten van verkenningsvliegtuigen heb ben al dagen lang melding gemaakt van het aanvoeren van Noordelijke versterkin gen uit Tsjindjoe naar het Oosten, in weer wil van voortdurende luchtaanvallen. Vol gens krijgsgevangenen hacl de Noordelijke strijdmacht bij Masan opdracht gekregen reeds Donderdagavond tot de aanval over te gaan. Amerkaans artillerievuur en lucht aanvallen hadden dit evenwel verhinderd. Aanvallen niet mogelijk Een andere correspondent van Reuter aan het front bij de Zuidkust meldt, dat de troepen der UNO niet sterk genoeg zijn om het te verwachte offensief der Noordelijken dóór een aanval te vèrijdelen. Een Ameri kaanse kolonel verklaarde: „Ik weet, dat de aanval de beste verdediging is, doch wij zijn niet stei'k genoeg. Alles wat wij kun nen cloen is trachten hen tegen te houden." Amerikaanse stafofficieren hechten volgens de correspondent, groot belang aan cle ver wachte aanval op Masan. Zij vreesden dat een grote slag daar generaal MacArthur zou kunnen nopen troepen aan het Noorde lijke front te onttrekken en zodoende een grootscheeps offensief aldaar uit te lokken. Het hoofdkwartier van het achtste leger deelde mee, dat de eerste Zuid-ICoreaanse divisie in het gebied ten Noorden van Taegoe bijna twee kilometer was opgerukt. Op cle rechterflank heroverden de Zuid- Koreanen voor het grootste deel het ter rein, dat zij Vrijdagochtend cloor een aan val van 60Ö0 Noord-Koreanen hadden ver loren. President beveelt de vordering der spoorwegen WASHINGTON, 25 Augustus. (Reuter). President Truman heeft de vordering bevolen van de spoorwegen in de Verenigde Staten teneinde een spoorwegstaking in het gehele land af te wenden. De staking,-die voor Maandag was uit geroepen, zou het gehele spoorwegverkeer hebben stilgelegd. De minister voor het Leger zal van Zon dag af belast zijn met het beheer der spoorwegen. De vakbonden van spoorwegmannen, die de staking hadden uitgeroepen, hebben deze afgelast na president Trumans vorde ring van de spoorwegen. In een verklaring van de president wordt gezegd, dat de twee vakbonden van spoor- weglieden, die de staking hadden afgekon digd, geweigerd hebben de aanbevelingen van een door de president ingestelde com missie te aanvaarden. De staking waarvoor de regering zich -derhalve geplaatst zag, noopte haar beslag te leggen op de spoor wegen, teneinde zo volledig mogelijk een ononderbroken vervoer te verzekeren, het welk van vitaal belang is voor de nationale verdediging en de veiligheid van de natie, alsmede voor de openbare gezondheid en het openbaar welzijn in het algemeen, al dus de verklaring. De vakbonden hadden er reeds verschil lende malen bij Truman op aangedrongen de spoorwegen te vorderen als het enige middel om een regeling met de onderhan delaars der maatschappijen te verkrijgen. Het is de vijfde maal in 32 jaar, dat de regering het beheer over de Amerikaanse spoorwegen lieeft overgenomen. Nederlands jacht opgepikt bij de Engelse kust Een Engels schip heeft heden een uil- Amsterdam afkomstig gezin, de heer en mevrouw E. Schram en hun drie zoons van respectievelijk negen, zeven en vijf jaar, die zich met hun jacht de „Amie2" ter hoogte van de kust van Essex in nood be vonden, in veiligheid gebracht. Toen het Britse schip, de 2764 ton metende „Corsea" ter plaatse kwam, waren de opvarenden van het jacht uit alle macht aan het pom pen. De „Corsea" nam het jacht op sleep touw. Het is daarna door een reddingsboot in de haven van Great Yarmouth binnen gebracht. De familie S. was Woensdag uit Amster dam vertrokken. Chinese troepen naar de grens Twee Chinees-communistische legers zijn opgerukt tot vlak bij de grens tussen Maritsjoerije en Noord-Korea, zo deelde een woordvoerder van het ministerie van Oorlog te Washington mede. De woordvoerder deelde mede dat de in lichtingen daarover waren vervat in offi ciële rapporten. Hij zei verder dat tal van Noord-Koreaanse industrieën thans worden overgebracht naar Mantsjoerije. Hij kon niet mededelen hoe sterk de twee legers waren en evenmin zeggen waar zij zich precies bevonden, aldus United Press. Sabotage van Koreanen in Japan CHICAGO, 25 Augustus (Reuter) Volgens de Chicago Tribune ondervindt de Japanse politie in toenemende mate last van 3fn half millioen leden van een Koreaanse „vijfde colonne", die reeds ver schillende sabotagedaden tegen de Ameri kaanse bezetting hebben uitgevoerd. Ook onderzoekt de Japanse politie de waarheid van berichten, dat Noord- Koreanen Japan worden binnengesmok keld. Kin Ten Kai, het Koreaanse lid van het politieke bureau der Japanse communisti sche partij, is onlangs ondergronds gegaan, zo meldt de correspondent van het blad. Kin staat aan het hoofd van de communis tische liga van Koreanen in Japan, waar toe twee derden van de in Japan wonende Koreanen zouden behoren. Weer raak. De achtste juwelendiefstal van deze maand is aan het licht gekomen te Enghien-les-Bains, bij Parijs, waar door inbraak gisteravond juwelen ter waarde van 1.300.000 francs uit de flat van een zekere Georges Charnay zijn gestolen. Het woord is aan Otto Weiss: Grootdoeners doen erg klein. Weer een vruchteloos debat in de Veiligheidsraad LAKE SUCCESS, (AFP en Reuier). Op de bijeenkomst van de Veiligheidsraad gisteravond heeft Jacob Malik opnieuw verklaard, dat de V. S. een daad van recht streekse aggressie in Korea hadden bedre ven door tegen het Noord-Koreaanse volk te interveniëren. Hij zeide, dat de Britse noch de Amerikaanse delegatie „een enkel feit" kon weerleggen. Malik beschuldigde de Britse gedelegeer de Gladwyn Jebb van verdraaiing van de betekenis van citaten uit verklaringen van Lenin, Stalin en andere Sovjet-Russische leiders. De Sovjet-Russische diplomatie bediende zich niet van dergelijke foefjes. Zij had voornamelijk tot taak de vrede te bevorderen en „omstandigheden in het bui tenland te scheppen, die nodig zijn voor de vrede". Malik verklaarde, dat premier Stalin "de politiek van „het vreedzaam- naast-elkaar-bestaan" van de kapitalisti sche landen en de Sovjet-Unie had inge luid. De geschiedenis leerde, dat het niet de Sovjet-Unie was, die gepoogd had En geland en de V. S. te vernietigen, doch om gekeerd, aldus Malik. Het waren Engeland en de V. S. die hadden getracht „het vreed- zaam-naast-elkaar bestaan van de kapita listische en socialistische stelsels" te ver hinderen. Malik deelde de raad mede, dat twee nieuwe mededelingen betreffende Formosa één van de Chinese minister van Bui tenlandse Zaken in Peking en de andere van de Amerikaanse regering hem be reikt hadden. Hieraan zou de raad onge twijfeld op een latere bijeenkomst aan dacht besteden, aldus Malik. Hij stond op het punt om de vergadering te verdagen toen de Amerikaanse gedelegeerde hierte gen- bezwaar maakte en vervolgens de Amerikaanse verklaring over Formosa voorlas. Toen Austin dit gedaan had, in strueerde Malik de adjunct secretaris generaal om het telegram van de Chinese communistische minister van Buitenlandse Zaken voor te lezen, waarin het Ameri kaanse optreden inzake Formosa een ag gressie tegen China genoemd wordt. Daarna werd de vergadering tot Maandag ver- Waarschijnlijk meer dan honderd leden der bemanning verdronken SAN FRANCISCO, 26 Augustus (Reuter). Het elfduizend ton metende Amerikaanse hospitaalschip „Benevolence" is op een proefvaart in de baai van San Francisco in dichte mist in aanvaring gekomen met het vrachtschip „Mary Luckenbach" en gezon ken. Van de 545 opvarenden van bet bos- pitaalschip zijn volgens de laatste berich ten 414 gered. De mist die in deze tijd van het jaar bij San Francisco een bekend verschijnsel is, bemoeilijkte het reddingswerk. De „Mary Luckenbach", die met beschadigde boeg drijvend was gebleven, nam terstond aan het reddingswerk deel en pikte een negen tigtal personen op. Andere drenkelingen werden door dienstschepen en vissersboten naar de wal gebracht. Een .kustwachtschip seinde dat het meer overlevenden aan boord had dari het kon bergen. Onder de geredden zou zich ook een tiental verpleeg sters van de vloot bevinden. De eerste lijken werden door vissersbo ten aan land gebracht. Ook een torpedo- bootjager neemt aan het reddingswerk deel. Juist Vrijdag had men een begin ge maakt met het bestuderen van de moge lijkheid van de inrichting van radarstations voor het binnenloodsen van schepen in de mist. Of de „Benevolènce" radar had is niet bekend. Volgens een matroos van de „Benevo lence" werd het schip in het midden ge raakt door de voorsteven van het vracht schip en'is het na ongeveer een half uur gezonken. Een andere matroos zei: „De mist was zo dik als erwtensoep. Men kon niets onder scheiden. Wij konden slechts over boord springen en werden opgepikt door een sleepboot, die op ons hulpgeroep was ge naderd". De gezonken „Benevolence" blokkeert de Noordelijke ingang van de baai van San Francisco. De haven is voor alle verkeer gesloten. Plet hospitaalschip had accomoda- tie voor 802 patiënten. De normale omvang van de bemanning was 582. Vrouw vergiftigde haar echtgenoot Bekentenis na vijftien jaar Op 15 Juli 1935 overleed een inwoner van Leeuwarden, J. W. Daar de huisdok ter afwezig was, gaf een plaatsvervanger een attest omtrent de doodsoorzaak. Dezer dagen verklaarde de weduwe van W. aan haar schoonzoon, dat W. „naar de andere wereld _ahoIpen was". Dit kwam de re cherche ter ore, die de vrouw een verhoor afnam, waarbij zij ten slotte bekende, vijftien jaar geleden haar man te hebben vergiftigd. Zij is in het Huis van Bewa ring opgesloten. Amerikaans minister over „oorlog als vrecüesmsddel" De Amerikaanse minister van Marine, Francis Metthews, heeft te Boston gezegd, dat de Verenigde Staten zich bereid moeten verklaren desnoods een oorlog te beginnen om de potentiële vijand tot vreedzame samenwerking te dwingen. De Verenigde Staten hebben nog nooit het zwaard getrokken, voordat zij werden aangevallen, zo zeide hij, „doch het is mogelijk, dat wij ons genoodzaakt zullen zien deze pacifistische politek te wijzigen". HET WEER AFGEBEELD Na de luchtdrukstijgingen van gisteren in onze omgeving zijn nu weer flinke dalin gen opgetreden^ onder invloed van de depressie, waarvan het centrum bij Ierland ligt. De regenzone, die deze depressie ver gezeltlag vanmorgen boven Zuid-Engeland en West-Frankrijk. Voor deze regenzóne bevindt zich boven Frankrijk nog een aparte storing, die'hedenmorgen reeds de bewolking in onze omgeving deed toenemen. O0NBEW0LKT 0 LICHT 8EW 0HALF8EW ZWAAR 8£W 9 GEHEEL BEW. ^^TEMPERATUUR 1005 ISOBAAR BELANGRIJK NEERSLAG- GEBIED CENTRA. 1 H HOGE ORUK L LA'G'E ORUK - SCHEIDINGSLIJN-PRONT- TUSSEN UJGHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT OE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREEP IS EEN WIND- SNELHEID VAN VIJF METER PER SECONDE Weerbericht ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselende bewolking met vooral aanvankelijk enkele buien, hier en daar met onweer. Matige, later in het Noord-Westen van het land vrij krachtige wind, vanavond nog Zuid-Oostelijk, overigens Zuid- Westelijk. Lagere temperaturen dan vandaag. 27 Augustus: Zon op 5.42 uur, onder 19.40 uur Maan op 10.52 uur, onder 5.06 uur (Volle maan) Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 26 Augustus Hoog water: 2.37 en 15.06 uur. Laag water: 10.41 en 23.05 uur. Zondag 27 Augustus Hóóg water: 3.20 en 15.49 uur. Laag water: 11.30 en 23.51 uur. Maandag 28 Augustus Hoog water: 4-04 en 16.30 uur. Laag water: 12.13 en 00.00 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1