Haarlems Dagblad Niveau Plan-Schuman blijft onaangetast Kigje en Oeihong door Noordelijken veroverd op de Zuid-Koreanen Elf doden bij in Engeland en twee treinrampen België Preventieve oorlog en atoombommen op Rusland brengen geen oplossing '65e Jaargang No. 19638 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Maandag 28 Augustus 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie en Haarlcmatije €oueant (Hnno (6^6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom tttINSTON CHURCHILL heeft er zijn Wleedwezen over uitgesproken, dat geen poging is gedaan om een persoonlijk ge sprek op het hoogste niveau met de leiders van de Sovjet-regering te houden. „Ik heb daai- zes maanden geleden in Edinburgh op aangedrongen", heeft hij gezegd, „maar er is niets aan gedaan en allerlei dingen zijn sindsdien voorgevallen." De uitdrukking het hoogste niveau" is in de laatste tijd oebruikelijk geworden. Er wordt eenvoudig mee bedoeld, dat de hoogst geplaatste poli tieke leiders van de staten persoonlijk overleg plegen. Churchill is niet de enige die dit gaarne zou zien gebeuren. Bij al het gepraat en geschrijf over oorlogsgevaren neemt in brede kring het gevoel toe, dat in het algemeen het peil, waarop men ze poogt af te wenden, niet zeer hoog ligt. Het Ame rikaanse beleid inzake Azië, dat al zoveel critiek heeft uitgelokt ten aanzien van For mosa en China, heeft vooral onrust gewekt. Een terugkeer op de ingeslagen weg schijnt nu tot de mogelijkheden te behoren. Die zou verlichting brengen. Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald. Het onaan gename gevoel blijft, dat voorzover het Westerse beleid in Washington wordt be paald en dat is ver genoeg men niet zeer gerust is. Tegenstellingen en invloeden doen zich daar gelden die wij in Europa moeilijk begrijpen en waarderen kunnen. Het besef dat Europa de leiding kwijt is doet zich in deze tijd wel heel sterk gelden. Het wordt nog eens versterkt door een uitlating als die van Churchill, waarin hij er zich eigenlijk ever beklaagt dat men helemaal geen notitie .van zijn raadgeving heeft genomen. Ook in Amerika zelf voelen kennelijk velen zich ongerust over het niveau, waar op gepoogd wordt oorlog te verhoeden. De St. Louis Post-Dispatch moge geen New York Times zijn, maar het zijn niet immer de grootste dagbladen die de verstandigste taal voeren. Dit blad uit St. Louis, geciteerd door de Groene, heeft betoogd: „De vijandelijkheden moeten worden beëindigd en de Noord-Koreanen moeten achter de 38ste breedtegraad terug zonder dat een omkoopsom wordt betaald. Maar toch zou president Truman de wereld kun nen tonen, dat wij ons wel verzetten tegen gewapende aggressie, maar dat wij er niet tegen zijn, dat op den duur de onderhan delingen worden hervat over een vreed zame regeling van kern-kwesties die Oost en West gescheiden houden. Hij zou b.v. kunnen zeggen, dat Amerika bereid is te praten over de toelating van communistisch China tot de Verenigde Volleen als de Ko reaanse invasie is afgelopen. Hij zou kun nen zeggen, dat als de Noord-Koreanen gehoor geven aan het bevel „staakt het vuren" en terugtrekken naar hun uitgangs posities, Amerika steun zal geven aan Lie's voorstel inzake een conferentie „op hoog niveau". Hij zou kunnen zeggen, dat onze deur nooit gesloten zal zijn voor vreedzame onderhandelingen." Ge ziet dat hierin, wat uitvoeriger om schreven, dezelfde gedachte omtrent een gesprek der hoogst-geplaatste leiders tot uiting komt. Ge kunt, als ge leest dat zelfs de invloed van mensen als Churchill en Trygve Lie zulk overleg niet heeft kunnen bewerken, een gevoel van machteloosheid ten aanzien van uw eigen kleine land moei lijk ontgaan. Wij zijn niet meer neutraal. Wij voeren een actieve buitenlandse poli tiek, zoals dat heet. Het betekent dat ons lot verbonden is aan dat van andere lan den als het inderdaad weel' tot een losbar sting' mocht komen. Niet dat neutraliteit ons erbuiten zou houden. Geenszins. Maar wij zijn nu officieel gebonden, door allerlei verdragen. Daar zou tegenover dienen te staan, dat wij ook aanmerkelijke invloed ter voorkoming "van een oorlog moesten kunnen uitoefenen. Welnu, .dat doen wij niet en dat doen de afzonderlijke landjes van Europa geen van alle. Als zij zich ver enigden en een gemeenschappelijk buiten lands beleid voerden, zouden zij het wel doen. Nu zien zij met verbazing de zonder linge vaak grillige manoeuvres der Ameri kaanse politiek aan. Als de Europese lan den verenigd waren in een federaal geheel, met een federaal parlement, zouden zij ook een kolos vormen. Zij liggen nu, ondanks alle verdragen, die maar half en dus on zeker- werk zijn en een zee van onderling wantrouwen geenszins overbruggen kun nen, als een weerloze groep kleintjes tus sen de kolossen in. Winston Churchill gaat maar door met te pleiten voor een Euro pese defensie, die binnen twee of drie jaar moet opgebouwd worden. Verwacht hij een zo snelle ontwikkeling bij al de heersende formele belemmeringen? Gelooft hij zelf in hetgeen hij aanbeveelt zonder de on getwijfeld ook voor hem klare over weging: wij kunnen alleen een groot geheel ifl staat van verdediging brengen als het eerst een geheel is? Waarbij politici en publicisten in Europa, met alle critiek op het onzekere Amerikaanse beleid die zij ongetwijfeld gevoelen, zich dus tegelijk de vraag kunnen stellen: Zullen die Amerika nen ernstig naar ons luisteren zolang wij niet in staat zijn de bakens te verzetten, ons beleid 'aan de eisen van de tijd aan te passen en een eenheid te vormen? R. P. Chinees protest bij de Verenigde Staten PARIJS, 28 Augustus (AFP) Volgens radio-Peking heeft de minister van Buiten landse Zaken van communistisch China, Tsjoe En Lai, bij de Verenigde Staten ge protesteerd tegen wat hij noemt „de schen ding van het Chinese luchtruim door Ame rikaanse vliegtuigen", die boven de rech teroever van de rivier de Jaloe hadden ge vlogen. Deze rivier vormt de grens tussen Korea en .Mandsjoerije. Vijf Amerikaanse vliegtuigen hadden het station van Talitsoe beschoten, waarbij 19 slachtoffers vielen. China heeft een afschrift van het pro testtelegram gezonden aan de voorzitter van de Veiligheidsraad, de Rus Malik, met het verzoek de kwestie bij de UNO aan hanging te maken. Tijdens een hevig onweer, dat Zaterdag middag boven Oostzaan woedde, is de blik sem ingeslagen in de boerderij van de heer D. Taams aan het Noordeinde. De schuur waarin de hooioogst was opgeslagen, brand de af Het op drie meter afstand gelegen woonhuis bleef gespaard, doordat even na het uitbreken van de brand de wind draaide. RAAD VAN EUROPA De ministers zal worden geadviseerdeen poging te doen om Engeland alsnog aan de lopende onder handelingen te doen deelnemen STRAATSBURG. (A.N.P.). De Europese Assemblee heeft Zaterdagmiddag besloten de ministers aan te bevelen, dat opnieuw een poging zal worden gedaan om te trachten de Britse regering alsnog te be trekken in de Parijse onderhandelingen over het plan-Schuman. Dit was het re sultaat van de bemoeiingen der Britse conservatieven en het enige overblijfsel van het door hen bij de aanvang der As semblee aangekondigde plan-MacMillan. De beslissing werd genomen zonder medewerking van de Britse, Scandinavi sche en Duitse socialisten en nadat tussen de Franse fractie en de conservatieven overeenstemming was bereikt over het compromis tussen beider standpunten. Als gevolg van dit compromis verdween ook het laatste essentiële punt uit MacMillans plan uit de resoluties, namelijk de over tuiging, dat het plan-Schuman in het raam van de Raad van Europa diende te worden geplaatst. Volgens de Britse so cialist Mackay kon het voorstel niet als een reële mogelijkheid worden*- be schouwd aangezien ook voor de Britse conservatieven vast stond, dat de kloof, gevormd door de continentale wens van bovennationaal orgaan, onoverbrugbaar was. Het was volgens hem daarom beter de werkelijkheid onder ogen te zien, dat op dit ogenblik geen overeenstemming mogelijk was. De Assemblée was naar zijn mening reeds veel te ver gegaan op weg naar zoeken van verwaterde compromis sen over kwesties, waarin eenstemmigheid niet te bereiken valt. De rest van de door de Assemblée met 73 van 105 stemmen aanvaarde resolutie over het plan-Schu-' man adviseert in het kader van dit plan een parlementair contróleorgaan te scheppen, waarvoor de leden zullen wor den gekozen uit de Europese. Assemblée en dat periodieke rapporten over het plan- Schuman aan de Assemblée zou uitbren gen. De Assemblée heeft zich voorts Za terdag door de rest van haar economisch program heen gewerkt en alle aanbevelin gen van de economische commissie aan vaard. Daarbij was de aanbeveling tot het houden van een bijeenkomst van minis ters van Landbouw met het doel te ko men tot marktanalyse en markt-organi- satie. Voorts heeft de Assemblée een oproep gericht tot sommige landen tot ratificatie van de visserij -overeenkomst, die ten doel heeft uitputting van de visstand tegen te gaan. De Assemblée heeft voorts epn aantal sociale en procedure-voorstellen goedge keurd. Deze strekken tot instelling van een onderzoek naar een verbetering van het woningvraagstuk en tot het vormen van een Europees cohstructiecentrum. Voorts heeft zij geadviseerd, tot. instelling van een Europese vluchtelingenorganisa tie, een punt dat de Duitse' afgevaardig den aanleiding gaf de ernst van het pro bleem van hun negen millioen vluchtelin gen in het licht te stellen. De Europese Assemblée is vandaag, Maandag, de laatste dag van haar zitting, begonnen met de behandeling van het voornaamste en meest omstreden probleem, dat betreffende de wijzigingen in de poli tieke structuur, die nodig zullen zijn om een grotere mate van eenheid te bereiken. Van Franse zijde werd dit debat gebruikt voor een nieuwe poging om het tempo van de Raad van Europa te versnellen. De Nederlander Van der Goes van Naters behoorde tot degenen, die waarschuwden voor de opvatting, dat de Assemblée tot dusverre niets heeft kunnen bereiken. Van der Goes schaarde zich niet aan _de. zijde van hen, die getracht hebben deze" Assem blée te bewegen tot een soort revqlution- naire actje. Het was volgens hem beter zich te beperken tot concepties die nog niet zo ver reikten, maar die in elk geval geheel West-Europa zouden kunnen omvatten. Men kon zich thans niet de luxe van een splitsing in de raad permitteren. Daarom keerde Van der Goes zich met overtuiging tegen te elfder ure van Franse zijde inge diende amendementen op in de algemene commissie bereikte compromissen, ertoe strekkende opnieuw een sterke federalis tische geest te introduceren. „Ik ben voor een werkelijke Europese regering, doch ik aarzel niet deze voorstellen af te wijzen, aangezien zij een werkelijke unie in ge vaar brengen", zeide Van der Goes. Westerling zelf schijnt zich weinig aan te trekken van de zorgen waarmee de Belgische autoriteiten zijn Brusselse incognitoomringen. Een persfotograaf kon hem althans vrijelijk vereeuwigen toen „de Turk" in het afgelopen weekend over een der Brusselse pleinen flaneerde Lichte „proefaanvallen" der Noordelijke legers aan het gehele front TOKIO, 28 Augustus (A.F.P.). Het legerbericht van Maandagochtend van het hoofdkwartier.van generaal MacArthur te Tokio luidt: „De vijand heeft gisteren zijn lichte proefaanvallen op het ganse Amerikaanse front voortgezet. Alle aanvallen zijn afge slagen. Onze artillerie en patrouilles hebben zware verliezen toegebracht aan de com munistische eenheden, die pogen -in kleine groepen de Naktong over te steken. Amerikaanse artillerie-eenheden hebben met succes vijandelijke troepenconcentra ties bestookt nog voor deze werden ingezet. Een vijandelijke groep, die tegenover de sector van de Amerikaanse tweede infan teriedivisie materieel aanbracht voor het slaan van een brug, werd bestookt. Men schat dat nagenoeg de helft van deze groep werd vernietigd. Deze actie, die plaats had nabij Kijongsanni, werd een weinig later gevolgd door een nieuwe poging, die even eens werd verijdeld. De zesde Zuid-Koreaanse divisie, die gis teren moest wijken, heeft haar stellingen nabij Oeihong kunnen handhaven. Van daag houdt de vijandelijke druk op de zesde divisie aan, maar het front houdt stand. Eenheden van het eerste Zuid-Koreaanse corps hebben in de sector Phong-Kigje felle aanvallen gestuit, welke gisteren de divisie Aan prof. mr, R. D. Kollewijn is op zijn verzoek eervol ontslag vei-leend als voor zitter van de afdeling rechtspraak van de Raad voor het Rechtsherstel. Prof. mr. Ph. A. N. Houwing, thans lid van de afdeling rechtspraak van de Raad voor het Rechts herstel, is benoemd tot voorzitter. Sneltrein met vacantiegangers ontspoorde na botsing met stilstaande locomotief De zogenaamde „Ierse trein", die van Holyhead aan de Engelse Westkust naar Londen rijdt, is Zondagochtend vroeg bij Conway aan de kust van Noord-Wales op een stilstaande locomotief gereden. Zes in zittenden kwamen om het leven en 35 wer den gewond, van wie vele ernstig. De sneltrein was op weg naar Londen en vol vacantiegangers, die uit Ierland terug keerden. Twee rijtuigen schoven in elkaar, drie andere ontspoorden en het restauratie rijtuig kantelde. Bijna twee uur na het on geluk was men nog bezig mensen die be klemd zaten tussen de wrakstukken te be vrijden. De rails zijn over een afstand van 300 meter ontzet. Een 21-jarig lid van het treinpersoneel snelde onmiddellijk na het ongeluk het dooi de ontspoorde trein versperde parallel- spoor op en wist door signalen met fakkels te geven een naderende goederentrein, die geladen was met ontplofbare stoffen, en kele decimeters voor de verongelukte wa gons tot stilstand-ie brengen. Spoorwegramp in België Ook in België is Zondag, om tien voor Een luchtfoto van de ravage bij Conway na de ontsporing van de Ierse trein". half twee 's middags, een ernstig spoorweg ongeluk gebeurd. Op dat tijdstip liep, vlak bij het stationnetje Havrinnes, een perso nentrein door totnogtoe onopgehelderde oorzaak uit de rails, de locomotief kantelde en de drie volgende personenrijtuigen wer den grotendeels versplinterd. De drie ove rige wagons en het bagagerijtuig bleven onbeschadigd. De inwoners van het dorpje Becler en het stationspersoneel van Havrin nes snelden de kermende gewonden te hulp, maar konden daarbij aanvankelijk slechts langzaam te werk gaan omdat de wrakstukken der voorste drie wagons een onontwarbare massa vormden. Uit de res ten van de tweede wagon zijn later de lijken van drie vrouwen en dat van een beroepsmilitair geborgen. Van de negen gewonden is er een, een vrouw, in een zie kenhuis overleden. Het parket van Doornik en spoorweg functionarissen stellen een onderzoek in naar de oorzaak van de ontsporing. „Capitol" genoodzaakt hadden tot even ten Zuiden van Kigje terug te trekken en waardoor de Zuid-Koreaanse derde divisie eveneens, hoewel minder, moest terugtrek ken. Thans schijnt de toestand daar gesta biliseerd te zijn." Generaal Walton Walker, commandant van de landstrijdkrachten der UNO in Korea, heeft in een dagorder aan de Zuid- Koreaanse troepen, die de havenplaats Po- hang verdedigen, gezegd: „De dagen van terugtrekken zijn voorbij. Ik geloof, dat de oververmoeide vijand zijn laatste poging doet. Als onze huidige stellingen doorboord worden, moeten wij onmiddellijk tegen aanvallen doen, de vijand vernietigen en de linie herstellen." In een communiqué uit Tokio wordt me degedeeld, dat de Noord-Koreanen Kigje, 15 km ten Westen van Pohang, en Oeihong, dat 35 km ten Noord-Oosten van Taegoe is gelegen, veroverd hebben. Engelsen in Korea Een groep Britse militairen, onder wié 12 officieren, is per vliegtuig uit Hongkong in Korea aangekomen. De hoofdmacht van 2000 man is Vrijdag per schip uit Hongkong naar Korea ver trokken. Belgische hulp wordt pas over drie maanden effectief Tot nu toe zijn bij de Amerikaanse am bassade te Brussel meer dan 1000 aanmel dingen ontvangen van vrijwilligers voor de UNO-strijdkrachten in Korea. Hoewel thans schijnt vast te staan dat België een bataljon van 900 man zal uit zenden, is nog geen grens gesteld voor de aanmelding, Ook voor de hulpdiensten zal namelijk een vrij groot aantal vrijwilligers nodig zijn. Tot nu toe zou nog niet gespro ken zijn over de vorming van een Benelux- brigade. Een dergelijke brigade zou uit 3000 man moeten bestaan, de hulpdiensten er niet bij inbegrepen. Daar de vorming en de voorbereiding van de Belgische eenheid voor Korea een tweetal maanden in beslag neemt en de reis per boot een maand duurt, zal deze niet eerder dan over drie maanden in de strijd geworpen kunnen worden. Chinese hulp voor de Noord-Koreanen Volgens de Chinese nationalistische in lichtingendienst is het thans „definitief vastgesteld", dat vorige maand drie legers van de Chinese communisten, die door de Russen zijn uitgerust, via Mandsjoerije Noord-Korea zijn binnengetrokken. Acht andere legers, twee divisies cava lerie en een divisie artillerie, in totaal 270.000 man, concentreren zich thans aan de rivier de Jaloe. Volgens genoemde in lichtingendienst waren reeds in Maart 1948 50.000 oorlogsveteranen van het „Korea corps" van het Chinese communistische le ger naar Noord-Korea teruggekeerd ter voorbereiding van de invasie in Zuid- Korea. In Februari van dit jaar werden nog 50.000 man van het vierde veldleger van generaal Lin Piao naar Noord-Korea gezonden, aldus de nationalistische inlich tingendienst. Thans was bevestiging ver kregen van de berichten, als zouden Rus land en het communistische China vorige maand op een conferentie te Peking zijn overeengekomen, dat 200.000 manschappen van het Chinese communistische leger de Noord-Koreanen te hulp zouden komen zodra hun posities in Zuid-Korea gevaar zouden lopen. Achttien doden geborgen van de „Benevolence" De Amerikaanse marine heeft nu be kend gemaakt dat 18 personen het leven hebben gelaten bij de aanvaring van het hospitaalschip „Benevolence" en het vrachtschip „Mary Luckenbach". De marine deelt mede dat 407 personen in veiligheid zijn, doch dat 80 nog ver mist worden. De marine schat dat zich tijdens de fatale proeftocht 505 personen aan boord bevonden, hoewel de mogelijkheid niet is uitgesloten dat er meer waren. (U. P.) De bijzondere strafkamer te Amsterdam heeft de 39-jarige ex-SS'er R. L. K., eer Duitsland geboren Nederlander, veroordeeld tot 18 jaar gevangenisstraf. Hem was ten- lastegelegd dat hij op 28 Decemebr 1944 de Amsterdamse braridstoffenhandelaar L. C. S. in diens kantoor aan de Papaverhoek te Amsterdam heeft doodgeschoten. Ontploffing in Italiaanse chemische fabriek In de chemische fabrieken van Monte Catini te Carrara (Italië) heeft zich Zater dag een zware ontploffing voorgedaan, die een arbeider het leven kostte en zes ge wonden veroorzaakte. Door de ontplof fing stortten twee gebouwen met chemi sche voorraden in. Dit is het derde ernstige fabrieksongeluk in Noord-Italië van deze maand. In de beide andere gevallen een ont- Het woord is aan Fulda: Het rijm is meer dan klinkklank en honingzeem. Het gaatvoor zover het van het goede gehalte is, te werk als een ambte7iaar van de burgerlijke stand der begrippen en voegt een woordenpaar bijeendat reeds lang heimelijke liefde tot elkaar koesterde. Chinese communistische delegatie naar de UNO De minister van Buitenlandse Zaken van de Chinese volksrepubliek, Tsjou En Lai, heeft de secretaris-generaal van de UNO Trygve Lie, in een telegram meegedeeld, dat het communistische China van plan is een delegatie te zenden naar de vijfde al gemene vergadering van de UNO, die 17 September bijeenkomt, zo meldt het Russi sche persbureau Tass. Tot voorzitter van de delegatie is Tsjiang Wen Tien benoemd. In de boodschap wordt Lie verzocht de belanghebbende partijen op de hoogte te stellen en „de nodige maatregelen te nemen dat de delegatie van de Chinese volks republiek deel kan nemen aan het werk van de vijfde algemene vergadering". Tevens wordt dringend om een antwoord verzocht. Tsjou En Lai verklaart in zijn telegram, dat de „overblijfselen van do reactionnaire Chinese Kwo Min-Tang-kliek" uit de UNO dienen te worden gezet. Tsjou brengt in herinnering, dat hij van November tot Mei verschillende nota's heeft gezonden aan Trygve Lie en de voor zitter der Algemene Vergadering, generaal Romulo, waarin hij de benoeming van Tsjiang Wen Tien als Chinese afgevaar digde bij de UNO had aangekondigd. HANDELSOVEREENKOMST MET WEST-DUITSLAND VERLENGD In een bijeenkomst van Nederlandse, ploffing in de Fiatfabrieken te Turijn en Indonesische en Duitse regeringsvertegen- een grote brand in een papierfabriek te Milaan heeft de politie een onderzoek ingesteld naai- de mogelijkheid van sabotage. De 1200 arbeiders van de Monte Catinï- fabriek hebben een kwartier het werk neergelegd uit piëteit voor de slachtoffers. woorcligers in Den Haag is overeengeko men het handelsverdrag van 7 September 1949 tussen Nederland en Wesf-Duitsland alsmede de daarbij behorende aanvullende overeenkomsten om practische en techni sche overwegingen voorlopig tot 31 October 1950 te verlengen. Aggressieve suggesties weerlegd door bezadigde woordvoerders Jules Moch, de Franse minister van Defensie, heeft in een rede te Sete in Zuid- Frankrijk een Amerikaanse suggestie om „een oorlog te voeren ten einde de vrede te redden" verworpen. Frankrijk zal zich verdedigen tegen aggressie, aldus Moch, „maar men moet goed begrijpen, dat wij nooit de aanvallers zullen zijn". Sprekende over een recente redevoering van de Amerikaanse minister van Marine, waarin deze zeide, dat Amerika zich bereid moest verklaren om een oorlog te beginnen „ten einde de vrede te redden", zeide Moch: „De Franse regering weigert op officiële wijze een dergelijk denkbeeld onder ogen te zien". Moch verklaarde verder, dat de Fransen zich in geval van oorlog tussen Rijn en Elbe zullen verdedigen en niet zullen terugtrekken naar Engeland of Afrika. (Zaterdagavond heeft een woordvoerder Brandenburgs minister uitgeweken ErnstStargardt, minister van Justitie van de staat Brandenburg in de Sovjet- Russische zone, is volgens gewoonlijk be trouwbare bronnen naar West-Berlijn ge vlucht. Stargardt is lid van de christelijk- democratische partij. Hij zou zijn ontslag als minister hebben aangeboden en nadat dit geweigerd was, gevlucht zijn. Ook dr. Hans Bendei-, burgemeester van Zittau in Saksen, zou naar West-Berlijn gevlucht zijn, nadat in de communistische pers critiek op hem was uitgeoefend. van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken de verklaring van de minister van Marine afgekeurd. De minis ter verklaarde later slechts zijn persoon lijke mening te hebben gegeven.) In een radio-interview is dr. Jessup, Trumans reizende ambassadeur, de vraag gesteld, of oorlog onvermijdelijk is en of de Verenigde Staten „de hele zaak niet nu meteen konden regelen door atoombom men op Moskou te gooien". Jessup achtte de oorlogsdreiging ern stig, doch noemde oorlog niet onvermij delijk, indien de vrije landen zich zo sterk maakten, dat een aggressor niet in verlei ding zou komen. Jessup zeide niet in te zien „hoe iemand kan geloven,, dat zelfs als ons geweten ons toestond een oorlog te beginnen met een atoombombardement wij er dan beter aan toe zouden zijn dan thans". „Zelfs als een dergelijke actie succes had en de Sovjet-Unie zou worden uitgescha keld, zou het bezettings- en wederopbouw- probleem van een dergelijke omvang scheppen, dat onze huidige na-oorlogse problemen daarbij vergeleken kinderspel zouden zijn. Wij zouden bovendien de ach ting en de steun van andere landen hebben opgeofferd", aldus Jessup. Vliegboct van de Shell neergestort Een -Catalina-vliegboot van de Shell is in de baai van Kowloon bij Hongkong neergestort. De vier leden van de beman ning, onder wie een Chinees, zijn in een ziekenhuis opgenomen. Van drie hunner is de toestand critiek. HET WEER AFGEBEELD De luchtdrukverdeling boven onze omgeving begint zich nu langzaam te wijzigen, waarbij echter nog niet veel verandering in het heersende weertype komt. De depressiewaarvan het centrum gisteren bij Schotland lag, is naar het Noorden getrok ken en bevindt zich nu tussen IJsland en de Noorse kust. De uitloper van het de- pressiegebied, die de Golf van Biscaje bereikt heeft, zal waarschijnlijk eerst na morgen het weer bij ons beïnvloeden. Van meer direct belang is een depressie, die zich vanmorgen bij Parijs bevond en die in Noordelijke richting trekt. De eerstkomende dagen moeten we dus rekening houden met aanhouden van het ivisselende weer, waarbij plaatselijk buien zullen vallen en waarbij er nog weinig verandering in het temperatuur- niveau zal komen. Weerbericht NOG ONVAST WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Over het algemeen veel bewolking en plaatselijk enkele buien, hier en daar met onweer. Meest 2wakke veranderlijke wind Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets hogere. 29 Augustus: Zon op 5.46 uur, onder 19.35 uur Maan op 20.12 uur, onder 7.45 uur Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 28 Augustus Hoog water: 4.04 en 16.30 uur. Laag water: 12.13 en 00.00 uur. Dinsdag 29 Augustus Hoog water: 4.43 en 17.06 uur. Laag water: 0.35 en. 12.50 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1