C Kort en Bondig DANSSCHOOL W. FORTGENS AANVANG Moord in Wenen Woensdag 30 Augustus 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Keukenhof maakt zich gereed voor 1951. Drie grote warenhuizen (kassen) waarin* 2500 tn2 glas verwerkt worden, naderen hun voltooiing, opdat de bezoekers van de expositie reeds vroeg in het voorjaar van de bloemenpracht zullen kunnen genieten. Uitbreiding der begraafplaats aan de Vergierdeweg Een deel voor de R.K. begraafplaats? Wij deelden indertijd reeds mede dat er plannen in voorbereiding zijn tot uitbrei ding der algemene begraafplaats aan de Vergierdeweg. Indertijd is daarvoor de grond reeds aangekocht. Thans vernemen wij dat er onderhan delingen gaande zijn om een deel van de vóór Uitbreiding bestemde grond ter be schikking te stellen voor een R.K. be graafplaats. De R.K. begraafplaats aan het Soendaplein is vol, zodat er dringend be hoefte is aan een nieuw terrein. Ook hebben wij medegedeeld dat er bij het gemeentebestuur van Haarlem plan nen bestaan om in de toekomst ook een begraafplaats te maken in een duinterrein aan de Zanderij vaart. Tegen die plannen zijn evenwel bezwaren gerezen, omdat hét wingebied der Haarlemse waterleiding in de nabijheid ligt. Dit is aanleiding ge worden om de plannon in nadere overwe ging te némen. Een beslissing is in dezo nog niet genomen. Bezwaren tegen kleuter school te Heemstede Ook de Kroon verwerpt be roep tegen raadsbesluit De Raad van State heeft Dinsdag het. beroep verworpen dat enkele omwonenden van de Crayenestersirigel te Heemstede hebben ingesteld naar aanleiding, van het besluit van de Heemsteedse gemeenteraad tot intrekking van het uitbreidingsplan voor die omgeving. Deze intrekking die geschiedde om de bouw van een kleuter school mogelijk te maken was volgens de bezwaarde omwonenden ongeldig, om dat naar hun mening tegelijk daarmee .een nieuw uitbreidingsplan hacl behoren te Worden vastgesteld. Nadat Gedeputeerde Staten van Noord holland deze zienswijze reeds hadden ver worpen, heeft thans ook de Kroon de ap- pèllanten niet ontvankelijk verklaard. Zoals wij reeds hebben medegedeeld zul len Gedeputeerde Staten hedenmiddag een tweede beroep der omwonenden behande len, ditmaal tegen de vaststelling van het nieuwe uitbreidingsplan, waarin de kleu terschool is opgenomen. ADVERTENTIE 't IS NU HAAST GEBEUR!» mét de vacantie. Nog een paar dagen en Jc zult niet meer in zee, maar in de boeken duiken. Als je ze nog niet alicmaal com pleet hebt, kom dan direct naar Boekhandel VEKO Schoolboeken9peciallsten Zijlstraat 96-98, 2e huis vanaf 't Stadhuis Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 29 Augustus 1950 ONDERTROUWD: 29 Aug., A. van den Heuvel en L. J. Karei; H. J. van Dijk en H.' W. M. Stuurman; G. Goossen en P. Boeser. GEHUWD: 29 Aug., J. Bijlevelü en H. Spykstra; J. H. Balledux en H. J. Stuut. BEVALLEN van een zoon: 28 Aug.. A. H. Hofstra—van Velthuijsen; C. J. Hek—van Leeuwen; 29 Aug.. M. A. BraakhuisNieu- wendijk. BEVALLEN van een dochter: 26 Aug.. J. A. VersnelSperling; 27 Aug.. C. J. Neaer- stigt—Heemskerk; J. W. Petri—Wezenbeek; 28 Aug., H. M. Seihorstvan der Putten: IJ. H. VoorthuijsenOderkerk; H. A. M. Gart- hoff—Mientjes; 29 Aug., P. C. de la Rie— Pastor. OVERLEDEN: 27 Aug.. G. van Bezooijen, 55 j., Gasthuisvest; 28 Aug., T. E. Kout, 8 d„ Kamperlaan. Frankrijk zeer in trek bij Haarlemse touristen Om de vacantie-bestemmingen van de Haarlemmers, die deze zomer de grens overtrokken, na te gaan, hebben wij ons tot de passen-afdeling in het Stadhuis gewend. Tot nu toe zijn hier dit jaar onge veer 3200 passen uitgereikt en 2200 passen verlengd. De meeste aanvragers bleken naar Frankrijk te willen. Ook Duitsland trekt steeds meer toeris- j tische belangstelling. Voor Italië is eveneens een groter aantal passen uitge geven dan voorheen. Dit is vanwege de i viering van het Heilig Jaar te Rome. Voor het nagaan van de nog steeds groeiende i trek naar België is het niet meer voldoen- de het aantal passen na te gaan; sinds 1 j A.pril van dit jaar heeft men immers voor 1 een tocht binnen de Benelux geen passen j meer nodig, doch slechts een bewijs van l Nederlanderschap. Hiervan hebben velen j gebruik gemaakt door de gemeente Haar-j lcm werden er tot nu toe drieduizend ver strekt. Het waren voornamelijk jongeren, die voor de bovengenoemde landen passen en bewijzen van Nederlanderschap aan vroegen. Op de Provinciale Griffie, waar heen de passen-aanvragen van alle ge msenten in Noordholland worden gezon den, behalve Amsterdam, Nieuwer-Amstel, Velscn, Zaandam, Alkmaar, Den Helder, Eussum, Hilversum en Haarlemmermeer, heeft men tot nu toe ongeveer 12.500 pas sen uitgegeven. Aan de emigranten, die een belangrijk deel uitmaken van het aantal aanvragers, werden in hoofdzaak passen verstrekt voor Australië. Orgel in Huygens-stemming voor Teylers Museum Zoals men weet houdt prof. dr. A. D. Fokker, curator van het Physisch Kabinet van Teylers Stichting, zich bezig met de kwestie der stemming van de muziek, dat is te zeggen, met de onderlinge verhou ding van de tonen. De gelijkzwevenele temperatuur, die reeds twee en een halve eeuw als kunstmatige oplossing van oen brandend vraagstuk voor de ontwikkeling van cie Westerse muziek geldt, kan de ge leerden, die zich op zuiver physisch stand punt stellen niet bevredigen en prof. Fokker heeft deze kwestie energiek aan gepakt om langs natuurlijke weg tot een zuivere oplossing te komen. Aan de orgelbouwers B. Pels en Zoon te Alkmaar heeft hij de opdracht gegeven een orgel te vervaardigen waarop alle tonen zullen kunnen weergegeven worden volgens de stemming berekend door de zeventiende eeuwse physicus Christiaan Huygens. Per ociaaf zal dit niet twaalf toetsen vergen zoals bij de gelijkzwevende temperatuur, maar niet minder dan 31. Op Vrijdag 8 September aanstaande, des morgens te elf uur, zal in Teylers Mu seum het instrument getoond en op zijn practische bruikbaarheid beproefd wor den. Ir. B. J. A. Pels schijnt een oplossing gevonden te hebben door het orgel van bijzondere klavieren te voorzien, die het mogelijk maken in alle toonsoorten met grotere zuiverheid te spelen dan op de ge wone orgels'in de gebruikelijke stemming mogelijk is. Bovendien zal dit instrument vele mo gelijkheden bieden om veuwe en exoti sche harmonieën te verwezenlijken. J. de K. Automobilist reed na aanrijding door Een Heemsteedse automobilist botste Dinsdagavond om kwart voor tien op de Zijhveg. tegen een geparkeerd staande auto en schoof deze tien meter verder. Hoewel hij de wagen ernstig beschadigd had en ook de door hem bestuurde auto nogal toegetakeld was, reed hij door. De politie heeft hem ?s nachts opgespoord. Hij was niet in het bezit van een rijbewijs. Nieuwe methode bij kankerbestrijding Radio-actief kobalt vervangt radium Enige Amerikaanse radiologen hebben een kort bezoek aan ons land gebracht, waarbij zij onder andere het cyclotron be zichtigden in het Instituut voor Kern- psysisch onderzoek te Amsterdam en van gedachten wisselden met Nederlandse professoren en doktoren over een nieuwe toepassing van een bekende methode op het gebied van de kankerbestrijding. Deze nieuwe methode wordt op het ogen blik in de Verenigde Staten toegepast. Men gebruikt hierbij een holle plastic draad, waarin zich op bepaalde afstanden stukjes kobalt bevinden, die van elkander geschei den zijn door kleine staafjes aluminium. De kobaltstukjes bestaan uit radio-actief ge maakt kobalt. De uitwerking verschilt slechts weinig van een radiumbehandeling. doch het werken met radio-actief gemaakt kobalt is veel goedkoper. Binnen afzien bare tijd zullen ook in ons land de plastic draden met de daarin verwerkte stukjes kobalt by de kankerbestrijding worden gebruikt. Een der Amerikaanse radiologen, prof. W. Myers uit Columbus (Ohio) deed mede delingen over de maatregelen, die zijns in ziens dienen te worden genomen om het aantal slachtoffers van aioomaanvallen zoveel mogelijk te beperken. Volgens hem zal een doeltreffende bloedtransfusie daar bij een grote rol spelen. Het is echter niet mogelijk zoveel bloed in voorraad te heb ben om alle slachtoffers van een bepaalde aanval op tijd en met bloed van hun bloed groep te helpen. Hij is daarom voorstander van een systeem, dat er op gericht is een doeltreffende bloedtransfusie in zulke ge vallen mogelijk te maken. Hij wil daartoe elke burger, te allen tijde een kaartje of een plaatje op de borst doen dragen, waar op naam en vooral bloedgroep vermeld staan. Na een a'anval zouden dan onmid dellijk niet-getroffenen bloed kunnen af staan aan hen, voor wie dit vereist is. Bij dit systeem zou geen enkele moeilijkheid met de bloedgroepen kunnen voorkomen. Opslagplaatsen voor instrumenten, medica menten en verbandstoffen zouden buiten de grote steden moeten worden ingericht. Prof. Myers zeide, dat over het algemeen de vrees voor de nawerking van de atoom bom door radio-activiteit, te groot is. In een getroffen stad is de radio-activiteit niet op alle plaatsen van een dodelijke dichtheid. ADVERTENTIE SCHOOLBOEKEN voor alle inrichtingen van onderwijs SCHOOLBOEKHANDEL H. DE VRIES facobijneslraat j Ged. Oude "Gracht 27-270 Voetganger aangeroepen en aangereden Een voetganger, die Dinsdagmiddag om kwart voor vijf de Kruisweg overstak, werd midden op straat opeens door een bekende aangeroepen. Hij keerde onmid dellijk óp zijn schreden terug er. liep te gen een fiets aan. De aangeroc-pene maakte daarbij zo'n ernstige yal, dat hij een her senschudding, een armbreuk cn een diepe vleeswond kreeg. De man is naar het zie kenhuis Joannes de Deo gebracht. HAARLEMMER STAL LOOD Vanmórgen heeft de Velsensê recherche in een onbewoonde, Uitgebrande villa in Driehuis de 26-jarige Haarlemmer C. A. v. d. M. op heterdaad betrapt bij het stolen van lood. De man heeft zich op deze ma nier al eerder van extra-inkomsten ver zekerd en is nu in een cel van het Velsense hoofdbureau opgesloten. Ds. J. H. van der Giesen overleden Een groot verlies voor het Marine-Hospitaal te Overveen In het Diaconcssenhuis te Arnhem is Maandagavond op 53-jarige leeftijd over leden ds. J. H. van der Giesen, predikant in algemene dienst bij de Generale Sy node der Nederlands Hervormde kerk. Ds. Van der Giesen is de afgelopen 24 jaar werkzaam geweest als vlootpredikant bij de Koninklijke Marine. De laatste tweè jaren was hem de geestelijke verzorging toevertrouwd van liet personeel cn dc pa tiënten van het marine hospitaal te Over veen. Voor de oorlog maakte hij aan boord van marineschepen vele zeereizen mee, onder meer naar Curacao en Nederlands- Indië. Op 17 Augustus, de dag nadat in het marine hospitaal het zilveren priester jubileum van zijn collega, de vlootaalmoc- zenier pater H. 11. A. Wessels. was ge vierd, en waarvan de feestelijkheden door hem waren voorbereid, ging ds. Van der Giesen met verlof naar ziin woonplaats Renkum. Diezelfde avond kreeg hij een ernstige hartaandoening. De vlootpredi kant is onmiddellijk in het Diaconessen- huis te Arnhem opgenomen. Zijn toestand liet niet toé. dat men hem naar het ma rine hospitaal in Overveen zou overbren gen. Daar is ds. Van der Giesen na tien dagen overleden. Hij was gehuwd en had drie dochters. De begrafenis zal Vrijdag middag om drie uur plaats hebben op de begraafplaats Schaar&bergen bij Arnhem. Velen van het personeel van het marine hospitaal, waar de thans overledene zeer gezien was. zullen de teraardebestelling bijwonen. Ook de commandant van het hospitaal, kapitein-ter-zee-arts, dr. A. W. Mellema, zal er bij tegenwoordig zijn. Lisse Gemeenteraad vergaderde Dinsdagavond kwam de gemeenteraad van Lisse in openbare vergadering bijeen onder leiding van de loco-burgemeester J. W. A. Lefeber. Besloten werd tot aankoop van een aantal percelen grond (in totaal 2 ha.) in hét buurtschap „Halfweg" voor f 16.000. Op deze grond zullen arbeiderswoningen gebouwd worden. Ten behoeve van dé verbreding en het verkrijgen van een beter uitzicht van de ingang Veldhorststraat heeft de gemeente raad besloten tot aankoop van een winkel pand en de drukkerij van de heer Verwoerd. De drukkerij zal verkocht worden aan dë firma Reeuwijk voor f 5000. De winkel zal gesloopt worden. Ook het pand Herenweg 131 (café „De Blauwe Druif"), dat in bouwvallige toestand verkeert, werd aangekocht. Hét zal gesloopt Worden en Op de vrijgekomen grónd Wordt een woonhuis mét kantoor gebouwd. De voorzitter deelde mee, dat de bodem bij dc te bouwen brug over de haven slap is. De kosten voor de fundering vallen daar door legen. Er zijn extra-kosten nódig voor vierhonderd palen ter lengte van twaalf meter. De kosten bedragen f45.000. Na enige bespreking' werd besloten het Crediet be schikbaar te stellen. Voor de te stichten R.K. schooi voor bui tengewoon lager onderwijs zal een bedrag van f 120.000 voor rekening der gemeente Lisse komen. Besloten werd de grond in bruikleen af te Btaan. 1 Ter vei-betering van de watervoorziening in de gemeenten Sasscnheim en Warmond zal in de watertoren to Hillegom en te Lisse een pompinstallatie moéten worden aange bracht. De kosten bedragen f 12.000. De wa- trrleiding-commissie adviseerde echter een nieuwe buis aan te leggen in de Oranjelaan van de watertoren af. Dit voorstel aanvaard de de vergadering. De heer P. Bos, hoofd-commïes tér secre tarie alhier, is met ingang van 1 November benoemd tot secretaris der gemeente Monster. Heemstede Concert op het Raadhuisplein Het fanfarecorps „Excelsior" zal óp Don derdagavond 31 Augustus een concert op het Raadhuisplein geven ter gelêgènheid van de verjaardag van Prinses Wilhêlmina. Dit con cert staat onder leiding Van de heer L. tér Braake en het volgende programma zal Wór den uitgevoerd: Wilhelmus. Steadfast and True (C. Teike). Louise dé Beltignies (A. L.. Doyert). Fanta sie Ballet (L. Monlagno). Mondnacht auf dér Alstcr (Óscar Fétras). Holland Jubelt. Néèf- lands Jubelmars. Ouverture Böniiê Fortune (S. P. van Leeuwen). Retour du printêmps (H, en G. Gadenno). Flots du Danube *(J. IvanovSci). Lynwoüd (J. Örd Huffié). WilheL POLITIE AAN DE WANDEL De wandelclub van de Hcêiöstèêdsê Pófitiè Sportvereniging zal op Zaterdag 2 Septem ber onder leiding van brigadier M. v. Pél deelnemen aan de Airborne wandêiïftars té Oostërbeèk. De kankerbestrijding De afdeling Heemstede van de Vereniging voor de kankerbestrijding Koningin Wilhel- mlnafonds herinnert er aan dat op 2 Sep tember in Heemstede de jaarlijkse collecte wordt gehouden. Zij doet dit met het vol gende rijmpje: „Kankerbestrijding het hele jaar, Collecte alleen óp 2 September maar". Twee beeldjes voor Huis te Zaanen Vanmorgen zijn in het Zaanenplantsoên Voor het Huis te Zaanen tweè beeldjes ge plaatst, dié de spelende en lezende jeugd symboliseren. Zij zijn uit Franse kalksteen vervaardigd door de jonge beeldhouwster mevr. J. B. DUcVo-Kruyer en zij doen het bij-onder goed daar op het hek Voor het oude huis waar de stadsbibliotheek vóór Haar lem-Noord haar domicilie heèft. Zij zijn ge plaatst óp twee roodstenen pilaren. De ene groep stelt twee spelende meisjes voor, de andere een meisje en een jongetje, die samen in een boek lezen. Deze bekoorlijke stukjes zijn zeker een aanwinst voor het Zaanenplantsoen dat in de oorlog zo zwaar geteisterd werd, maar dat sindsdien door het noeste werk van Hout en Plantsoenen al weer in een lusthof is herschapen. Maar eindelijk hadden ze alles bekeken en toen vond de Kabouter, dat het tijd werd om naar het dorp te gaan. Zijn jullie klaar?" „Mooi, dan gaan we op stap!" Hij sloot zijn deurtje en ging huivoor, langs een smal paadje. „Het gaat hier flink op en af!" waarschuwde hij. „Alles bergenden dalen, zie je!" Maar dat vonden ze niet erg. Langs het paadje stapten ze vrolijk voort. Nu eens ging het naar boven, over dikke booviicortels heen, dan weer voer het naar de diepte. Waar het erg steeg of daalde waren langs het pad leuninkjes gemaakt van boomtakjes, die ze konden vasthouden om niet opzij te duikelen. „Ziezo", zei de Kabouter. „Nu nog dit bruggetje over en dan zijn we er zowat!" Dat bruggetje ivas 'n platte boomtak, alweer met een leuning. Onder die brug door stroomde het heldere water van 'n vlug stromende bosbeek. Schaken Schaakclub „Het Oosten" viert derde lustrum Dit jaar is het vijftien jaar geleden, dat een aantal schakers in Haarlem-Oost besloot gezamenlijk het schaakspel te beoefenen. In het gebouw van de speeltuinvereniging „Het Oosterkwartier" werd een oprichtings vergadering gehouden en aan de nieuwe club de naam „Het Oosten" gegeven. De vereniging werd spoedig populair en wel in zulk' een mate, dat nieuwe léden, niet alleen uit het oosten doch uit alle delen van de stad zich aanmeldden. Nóg vóór de oorlog groeide daardoor de wens, het clublokaal meer naar het centrum der stad te verplaat sen. Enkele minder succesvolle verhuizingen volgden, totdat „Het Oosten" zich in 1945 definitief vestigde in het restaurant „Mun- niks", Grote Markt 10. Hier begon weldra een nieuwe bloeiperiode. Met afwisselend succes werd uitgekomen in dc eerste klasse van de Noordhollandse Schaakbond; in 1949 behaalde het eerste tiental daarin het afde lingskampioenschap. Eén ding is in de loop der jaren onver anderd gebleven: nog steeds hêérst er de zelfde prettige kameraadschappelijke geest, welke „Het Oosten" tot een der grootste ver enigingen van Haarlem deed uitgroeien en welke ook voor de toekomst de beste waar borgen inhoudt. Vele oprichters behoren nog steeds tot de leden. Reeds een jaar lang wordt er door de leden gespaard om dit jubileum op waardige wijze te vieren. In September wordt een schaaktournooi gehouden, dat in twee ge deelten verspeeld wordt. Het touriioöi A om vat de zeskampen en wordt gehouden op de avonden van 13, 14, 15, 18 en 19 September. In elke groep worden drie prijzen uitgeloofd. Het tournooi B omvat vierkampen en wordt gehouden op 16 September van 15.00—18.30 uur en op 17 September van 9.30—13.00 uur en van 15.0018.30 uur. Per groep worden twee prijzen uitgeloofd. Als bijzondere attractie wordt in belde BINNENLAND Dè Franse militaire commandant in Berlijn, géneraal Jean Ganeval, is benoemd tot gloöt-öfficier in de Orde van Oranje Nassau. De versierselen behorende bij deze orde zijn hem door het hoofd der Neder- laiidsé Militaire Missie bij de geallieerde bèstuui'sfaad, vice-admiraal J. M. de Booy, uitgereikt. In de nacht van Maandag op Dinsdag is óp dê rijksweg tussen Utrecht en Rotter dam in dè gemeente Moordrecht een per sonenauto tegen een viaduct gereden en on beheerd achtergelaten. De groepscomman dant van dê rijkspolitie te Nicuwcrkerk aan dè ÏJssel verzoekt de automobilist, die in die fiacht tusseft het viaduct en Rotterdam oen óf meer lifters heeft meegenomen, zich met héffl in verbinding te willen stellen. In de staatsmijn Hendrik te Heerlen Is dê 53-jarigè gehuwde houwer O. Öldenbur- ger uit Brunsum bekneld geraakt tussc-n een ijzeren plaat en een liet'. Hij was op slag dóód. HAARLEM EN OMGEVING Het programma van do orgelbespeling in dè Gróte of St. Bavokerk op Donderdag 31 Augustus van 2 tot 3 uur door George Robert luidt: 1. Preludium en Fuga G gr. t, J. S. Bach; 2. a. WirGlauben all' an einen Gott, Vater (a 2 Clav. en Pedale doppio); b. Gött der Vater, wohn uns bei, J S. Bach; 3. Adagio êii Allegro uil het 10de Concert, G. F. Handel; 4. a. Siciliana; b. Gavotte, Padre Martini; 5. Inventionen, A. de Klerk; 6. Sonata da Chiesa (tema con variazioni e finale), H. Andriessen. Ds. F. C. Willekes, woonachtig te Rijs wijk (Z.H.) heeft het beroep naar de Ned Hervormde Gemeente van Beverwijk in de vacature Van de derde predikantsplaats aan genomen. Ds. P. Eiemersma predikant bij de Gere formeerde Kerk van Vijfhuizen is beroepen te Ziiidhorn, Als predikant bij de Gereformeerde Kerk van Aalsmeer ls beroepen ds. P. H. Seggêlaar uit Zaandam. ADVERTENTIE GROTE HOUTSTRAAT 176 - TELEF. 16150 DER LESSEN 16 SEPT. a.s. INSCHRIJVING VANAF HEDEN tournooien, welke in het clublokaal gehou den worden, behalve de individuele prijzen, óók een verenigingspi'ijs uitgeloofd, te win» nen door dié vereniging, Wier spelers de besU resultaten behalen. Hiervoor zullen dé re sultaten van de beste vijf spelers per ver eniging tezamen geteld worden. De inschrijving staat open tot 5 September en dient te geschieden bij de. secretaris: J. J.' Van Kampen, Bataviastraat 65, Haarlem. Nog geen beslissing in het zomertournooi Hoewel reeds een aantal deelnemers aan het zómerschaaktournooi van „Haarlem" uit gespeeld is, bicven boslissingen betreffende de hoogste plaatsen ditmaal nog achterwege. In de bekergroepen werden vele partijen afgebroken. Zo kwam het in groep A nog niet tot een beslissing tussen G. B. v. d. Velde (Haarlem) en H. Bouwmeester (Amsterdam). Wel slaat de laatste één pion voor, maar Van der Vel de heeft in zijn uitstekende pionnenstelling goede compensatie. G. Kroone (H.S.G.) kreeg een geduchte aanval van H. Schmitz (Haar lem) tê pareren; in dc afgebroken stelling staat de laatste niet beter. In de B-groep zag J. Blokker (Haarlem) zijn overijlde aanval tegen A. Schneiders (Haarlem) met het verlies der partij bestraft. J. Beukenburg (Heemstede)—C. Hovlngh (Het Oosten) werd bij iets gunstigere stelling voor dê laatste afgebroken. F. Spinhoven (H.S.G.) heeft de beste kansen in de afge broken partij tegen J. Wijker (Haarlem). In de C-groep waren P. Vcrdonck (H.S.G.) en J. Strêngers (Haarlem) na een slecht gespeelde partij gauw klaar; Verdonck kon toen een punt voor zich laten noteren. Uil- stekend daarentegen was de vooruitgospeelde partij tussen P. Verdonck (H.S.G.) en A. Haitsma (Haarlem), welke laatstgenoemde won. De overige uitslagen luiden: Groep I: C. Koster—P. ter Plegt 1—0; J. H. Bauer—J. Strijbis 0—1; M. Rumpff—J. Sehaepman 1—0. Groep II* D. Korringa—J. E. Baalbergen 1—0. Groep III: J. T. v. GeerL. Kensen afg.; N. de Ronden—W. Vltetstra 1—0; H. I. van Es—J. Kruup 10; J. Kruup—W. Vlietslra 01. Groep IV: C. FrijnJ. Bronkhorst hYi\ J. Huizing—A. D. van Steenis 0—1. Groep V: J. W, BarlhelJ. Jacobszoon afg. Groep VI: S. C. Timmerman—L. Rumpff 01; Ch. Meyer—Ir. B. A. Geerlings 1—0. Groep VII: G. van Egmond—J. Reeuwijk 0—1; J. Anema—J. Slenters 10. Groep VIII: G. Mesman—H. Klein %—Vj-, J. Kroonsberg F. Van Tongeren. 0—1. WEDSTRIJDEN VAN „HAARLEM" BE GINNEN OM TWEE UUR. Het bestuur van „Haarlem" verzoekt ons mee te delen, dat het bericht in de officiële mededelingen van de KNVB over het spelen der thuis wedstrijden om halfdrie onjuist is. Dc wed strijden beginnen in het aanstaande seizoen zoals gewoonlijk om twee uur. FEUILLETON door Cisela Furtmüller (Vertaald uit het Duits) 6) Hanna Erhardt stond hem te woord en deelde mede, dat mevrouw in bed lag en helaas niemand kon ontvangen. Dat spijt mij ten zeerste, maar ik moét mevrouw Rothe zonder uitstel spreken, antwoordde Helbing vriendelijk, doch met grote vastberadenheid. Ik begrijp en ver wachtte zelf, dat mevrouw volkomen in gestort zou zijn. Maar ik moet mijn plicht doen en kan niet langer wachten. Ik hoop, dat mevrouw Rothe dit wil inzien. Wees zo goed en dien me nogmaals aan. Hanna Erhardt bleef zich echter verzet ten. Nee, werkelijk, meneer Helbing, ik kan en mag u niet bij haar binnenlaten. Mevrouw heeft me uitdrukkelijk verboden haar nogmaals te storen. Ze slaapt Slaapt mevrouw Rothe? merkte Hel bing met iets van verbazing in zijn stem op. Dan schijnt ze benijdenswaardig goede zenuwen te hebben. Stel je voor, dat je na een dergelijke schok de volgende dag weer rustig kunt slapen Ze is de hele nacht op geweest en is eerst nu enigszins tot rust gekomen, ant woordde Hanna. Wil je dan onmiddellijk mevrouw Rothe wakker maken en haar zeggen, dat ik geen tijd heb om te wachten, tot ze uit zichzelf ontwaakt! Zijn stem en gebaren waren zo beslist, dal Hanna zich genoodzaakt zag hoewel onder protest gevolg te geven aan zijn wensen. Het duurde enige tijd, voor ze weer terug kwam. Mevrouw verzoekt u binnen te ko men. Maar ze is zeer vermoeid en kan u niet lang te woord staan, voegde ze eraan toe. Goedmompelde Helbing en liet zich naar mevrouw Rothe's kamer brengen. Deze was zeer elegant ingericht, geheel in zachtrose. De met zilver geborduurde gordijnen waren dichtgetrokken en een rose schemerlamp verspreidde een zacht, flatteus licht. In een hoek van het vertrek, waarvan de vloer geheel door een enorm Perzisch tapijt in lichte tinten was bedekt, stond een sofa met vele kussens. Hierop had mevrouw Rothe zich geïnstalleerd. Ze droeg een bijzonder mooie lichte kimono, die met een overdadige kantgarnering ver sierd was. Helbing nnm vergoelijkend aan, dat ze op dit moment nog geen rouwkleren ter beschikking had, anders zou ze hem wel niet in een dergelijk toilet, dat meer in een operette dan in een sterfhuis paste, ontvangen hebben. Ik bied u mijn verontschuldigingen aan, dat ik u moet storen, mevrouw, begon hij, terwijl hij zijn blik op haar bieke ge zicht vestigde. Ik zal m'n best doen zo kort mogelijk te zijn. Mariene veegde even met een kanten zakdoekje langs haar ogen. Als u zo vriendelijk wilt zijn, meneer Helbing Helbing schoof een van de kleine, met zijde overtrokken boudoirstoeltjes bij en ging tegenover Mariene zitten. Voordat hij nog éen woord gezegd had, vroeg ze op eens met een snik: Wat wilt u toch eigenlijk van mij? Ik kan.j.i alleen maar zeggen, dat ik de ongelukkigste vrouw ter wereld ben. Helbing's stem klonk rustig en kalme rend, toén hij antwoordde: Ik begrijp uw verdriet heel goed, mevrouw Rothe, en te meer omdat ik aan neem, dat uw huwelijk heel gelukkig was. Doet u echter uw best kalm de dingen onder ogen te zien. Door zo overstuur te zijn, schaadt u uw gezondheid en helpt u uw overleden echtgenoot ook niet. Mijn huwelijk was goed. zeer ge lukkigzei ze langzaam. Hoe lang was u getrouwd? Twee jaar.... 0, ik kan 't me niet indenken, dat ik hem voor altijd verloren heb. Ze drukte haar handen tegen haar voor hoofd aan. Twee jaren is geen lange tijd, maar toch voldoende om zeer veel omtrent het karakter en cle gewoonten van een mens te weten te komen. Wilt u enige vragen van mij beantwoorden? Ik doe vanzelfspre kend mijn best het u niet moeilijker te maken dan nodig is. Helbing sprak langzaam en met grote vx-iendelijkheid. Hij wist, dat hij hiermee meer bereiken zou dan met een zakelijk koele toon. Met een mat hoofdknikje antwoordde ze bevestigend. Vraagt u maar, wat u weten wilt. Ik maak u er echter opmerkzaam op, dat ik misschien lang niet met alles, wat mijn man betreft, op de hoogte ben. Het is mij voldoende, wanneer u me alles zegt, wat u weet. Het andere vul ik dan zelf wel aan. Ik héb wel eens eerder dergelijk geestelijk mozaïkwerk moeten doen. Mariene leunde in de kussens achterover. Ze scheen de kracht te missen om rechtop te blijven zitten. Vóór alles zou ik graag van u willen welen, mevrouw Rothe, of uw man gister middag laat bezoek verwachtte. Ze dacht even na. Hij heeft mij niets daarvan gezegd. Maar het kwam heel vaak voor, dat vreem den hem kwamen bezoeken. Het is niet mogelijk, dat ik alle mensen ken, met wie hij in contact stond. Meneer Rothe ontving natuurlijk niet iedereen, die hem spreken wilde, merkte de inspecteur op. Ik neem aan, dat de meeste bezoekers door zijn secretaris te woord werden gestaan. Ja, dat is inderdaad waar. Maar de secretaris van mijn man is sinds twee weken met vacantie cn komt pas over een dag of tien terug. Was er geen plaatsvervanger voor hem? Misschien wel, maar ik weet het niet zeker. Was het u bekend, dat uw man giste ren een zeer grote som gelds had opge nomen? Mijn man had me onlangs eens ver teld, dat hij dat doen wilde. Hij had grootse plannen voor verbouwing en uitbreiding van de fabriek. Er is vastgesteld, dat hij dat grote bedrag bij zich had/ doch het geld is ver dwenen. Met een ruk zat mevrouw Rothe recht overeind, haar zakdoekje-viel op de grond. Wat zegt u? Het geld is niet meer aanwezig. Dat moet een vergissing zijn, dat kan niet.... Haar stem klonk luid en beslist. Waarschijnlijk had hij het nog helemaal niet opgenomen. Tóch wel, mevrouw, hij hèèft het geld opgenomen. Dat feit is vastgesteld. Maar het bedrag is spoorloos verdwenen. Noch in dè kluis, noch in het geheime vak ervan, werd iets gevonden, naar ik me zelf heb kunnen'overtuigen, maar in de halfopen getrokken schrijftafellade lagen diverse lege banderollen van bankpapier. Daaruit mag ongetwijfeld geconcludeerd worden, dat het geld daar bewaard werd. Uw man lag over deze lade heen gebogen op de schrijftafel, toen we hem vonden, als wilde hij het geld beschermen tot op het moment, dat het dodelijke schot afging. De dader moet het geld met grote snelheid bij zich gestoken hebben, want meneer Rothe kwam in zijn val op de schakelaar van de alarm- sirene terecht, zodat op dit lawaai ieder ogenblik toesnellende getuigen verwacht kónden worden. Mariene sprong op en streek met haar handen door haar verwarde haar. Houdt u alstublieft op! Ik kan het niet langer aanhoren. Weest u kalm en verstandig, mevrouw, ik ben helaas nog niet klaar, zei Helbing Wat wilt u dan nog meer weten? Haar stem klonk ongeduldig cn bijna vijandig. Ik zou graag van u de beide exem plaren van de sleutel, die de tweede huis deur aan de achterkant afsluit, willen heb ben. De exemplaren, die het keukenmeisje en de huisknecht hadden, heb ik me al laten overhandigen. Bij meneer Rothe heb ben we een dergelijke sleutel niet gevonden. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6