Haarlems Dagblad Hevig offensief der Noordelijken dreef diepe wiggen in het front Amerikaans gedelegeerde gaf mogelij van bombardement op Mandsjoerije toe Ruggespraak der zes delegaties met hun regeringen bracht geen obstakels 65e Jaargang No. 19642 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne '12, Telef. 15295. Vrijdag 1 September 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Hoofdredacteur: Robert Peereboom ctt <Dptctljtc ïjaaclemsctie «ffourant (Ittno i6?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom FELLE STRIJD OP KOREA „Toestand ernstig, doch niet hopeloos" aldus Amerikaans woordvoerder TOKIO (Reutei' en United Press). Na een week van betrekkelijke rust aan de Koreaanse fronten zijn de Noord-Koreanen in de nacht van 31 Augustus op 1 Septem ber op verschillende plaatsen een sterk of fensief begonnen, waarbij zware bombar dementen van artillerie en mortieren als inleiding van geconcentreerde infanterie- en tankaanvallen werden afgegeven. Deze aanvallen kwamen niet onverwacht voor de Amerikanen en Zuid-Koreanen, die op de hoogte waren van troepenconcentraties en voorbereiding van de vijand, doch de lievigheid ervan dwong de verdedigers op vele plaatsen tot retireren. Een officiële woordvoerder van het Amerikaanse opper commando zeide hedenmorgen dat „vele onzer afdelingen in hevige gevechten onder de voet worden gelopen, omsingeld en ver nietigd". Amerikaanse officieren noemden de toestand „ernstig, doch niet wanhopig" en een woordvoerder van de 25ste Ameri kaanse divisie verklaarde dat er geen reden (ot ongerustheid is. Een ander stafofficier trachtte met de reeds meermalen gebruikte voorspelling „de laatste poging der Noordelijken" de beteke nis van deze aanval te karakteriseren, doch de algemene indruk van de situatie is dat erin de verdedigingslinie der UNO-troepen enkele gevaarlijke bressen zijn geslagen, des te gevaarlijker omdat de Noordelijken gebruik maken van sluipschutters, die on gezien achter de Amerikaanse en Zuid- Koreaanse linies geraken en daar verwar ring stichten. Slechts aan de Oostkust, bij Pohang, is de toestand anders. Daar stootten de Zuid- Koreanen, gesteund door Amerikaanse troepen en vliegtuigen, vijf kilometer naar het Noorden door en joegen de hier ver bitterd tegenstand biedende Noordelijken op de vlucht. Zij hertelden hierdoor een breuk in hun front en vernietigden een „speerpunt" van Noordelijke aanvalstroe- pen, die in hun linies was doorgedrongen. Vrijdagochtend vroeg zijn de Noordelij ken op vijf plaatsen met sterke eenheden de rivieren de Naktong en de Nam over gestoken, waardoor zij wiggen dreven in de Amerikaanse legergroepen. Op sommige plaatsen drongen zij meer dan acht kilo meter in de UNO-linies door. De bedreiging van Poesan, de Amerikaanse aanvoerha- ven en Taegoe, de tijdelijke hoofdstad van Zuid-Korea, is nu ernstiger geworden. Er wordt verwoed gestreden om de toegangs wegen tot deze steden. De Amerikaanse luchtmacht mengt zich voortdurend krach tig in de strijd en bestookt de massaal aan vallende Noordelijke eenheden met ge schutvuur en raketten. Ten Noorden van Pohan hebben de Ame rikanen een grote eenheid tanks ingezet die in de vijandelijke linies doordringen, gevolgd door infanterie. Strijd om Masan Op het front aan de Zuidkust strijdt de Amerikaanse 25ste divisie wanhopig om Masan te verdedigen tegen twee Noorde lijke divisies, die kort na middernacht, bij helder maanlicht, de rivier de Nam waren overgezwermd. Ten minste één Ameri kaans regiment omsingeld bij Haman is nog van zijn basis afgesneden. Laag- vliegende toestellen gooien munitie uit en beschieten Noordelijke colonnes onmiddel lijk achter de frontlinie. Vijftien km Zui delijker deden Amerikanen van dezelfde divisie een tegenaanval en wonnen enkele kilometers terrein, soms in gevechten van man tegen man. Een woordvoerder van deze divisie ver klaarde: „Wij zijn de toestand meester en hebben de druk al wat verminderd. Wij hebben er op gewacht, dat de communis ten in open terrein kwamen en nu kunnen wij met hen afrekenen." De Amerikaanse artilleristen gebruiken hun kanonnen als nooit tevoren. Zij besto ken de aanstormende Noord-Koreaanse in fanterie met de zwaarste ladingen. Toch kwamen er steeds nieuwe golven infante risten. Voor de batterijen stapelden de doden zich op. Minstens drie kanonnen moest men laten rusten omdat de lopen onklaar raakten door het hevige vuren. Geallieerde vliegtuigbemanningen wach ten ongeduldig op beter weer. Regen' en 'zware nevel, en ook de onoverzichtelijkheid van de verwoede gevechten, maken de taak van de vliegtuigen hopeloos. Volgens de laatste berichten is Haman totaal verwoest na een halve dag van Er is nog één communistisch blacl in West-Duïtsland over Op één na het laatste communistische dagblad in West-Duitsland dat. nog ver scheen, „Die Tribtinë der Demokratie" te Bremen, is Donderdag voor negentig dagen door de Amerikaanse Hoge Commissie ver boden. In een Brits-Amerikaanse verklaring werd gezegd, dat het blad artikelen heeft gepubliceerd „ter ondersteuning van de politiek van georganiseerd verzet, die de vorige maand op het congres van de Oost- Duitse communistische S.E.D. té Bei'lijn is geformuleerd". _De clruldterij van het blad in de Britse Zóne is door de Britse Hoge Commissie voor dezelfde periode stilgelegd. Alleen de communistische „Nordbay- erische Volkszeitung" te Neurenberg ver schijnt thans nog in West-Duitsland. Hevige brand in Schiedam Van hedenmorgen halfzes tot acht uur is de Schiedamse brandweer bezig geweest met het blussen van een felle brand, die in een opslagplaats van een zakkenhandel in de Ketelstraat woedde. De vuurzee werd tenslotte met twaalf stralen op de water leiding gedoofd. Van het gebouw waren toen alleen de muren over. De eigenaar van het pand verloor het bewustzijn toen bij de ruïne zag. straatgevechten niemandsland. Een staf officier van de 25ste divisie zei, dat de Noordelijken 15 tanks over de Nam gekre gen hadden, maar dat er 9 van door super bazooka's buiten gevecht werden gesteld. De Noordelijken waren hier op sommige plaatsen 5 km opgedrongen, maar het Ame rikaanse front hield nog stand. Hij had vertrouwen in de uitslag van de strijd en maakte zich geen zorgen over het omsin gelde regiment. Aan de Oostkust, bij Pohang, duren de zware gevechten voort. Het in de strijd werpen van de sterke Noordelijke strijd macht, die zich in een boog op een 25-tal km ten Noorden en Noord-Westen van Taegoe bevindt, wordt elk ogenblik ver wacht. Nader wordt gemeld: Noord-Koreaanse patrouilles zijn de belangrijke havenplaats Masan tot op 10 kilometer genaderd, daar bij diep doordringend achter de linie van de Amerikaanse 25ste divisie. Op vele plaatsen hebben de Amerikanen de Noordelijke opmars tot staan gebracht aan het Westelijke front. Volgens een Amerikaanse woordvoerder is de toestand langs de Naktong nu „enigs zins gestabiliseerd". De Noordelijken heb ben een wig van 8 kilometer gedreven tus sen de Amerikaanse tweede en 25ste divisie en 25 kilometer ten Zuid-Westen van Tae goe tenminste zes bataljons over de rivier gezet. Twee regimenten omsingeld Op het front aan de Zuidkust.van Korea hebben de Amerikaanse troepen ten Noor den van Masan een tegenaanval onderno men. 16 kilometer ten Zuiden van Haman, in het gebied van Sirangni, heroverden zij ongeveer 2 kilometer, gedeeltelijk in ge vechten van man tegen man. Doch enkele kilometers Noordelijk waren het 35ste en 24ste regiment Amerikaanse infanterie nog afgesneden van hun basis. Zij zijn geheel door aanvallende troepen der Noordelijken omsingeld. Laag vliegende vliegtuigen voorzien hen van munitie en proviand. Engelsen geveclitsklaar De kort geleden aangekomen Britse troe pen in Korea hebben van MacArthurs PRESIDENT TRUMAN: Onder persoonlijke leiding van de Chinese communistische opperbevelhebber Tsjoe Teh is oyilangs in Peking een campagne begonnen tegen de interventie van U.N.O.-strijd- krachten en die der Verenigde Staten in Korea. Op de foto: generaal Tsjoe Teh ontvangt een bloemenhulde van zijn volgelingen voor het voormalig keizerlijk paleis in Peking, waar de campagne begon met een grote parade van het rode „bevrijdingsleger" „Amerikaanse vloot na Koreaanse oorlog terug van Formosa" (Reuter). President Truman heeft Donderdag op zijn wekelijkse persconfe rentie de verzekering gegeven, dat de Ame rikaanse zevende vloot uit de wateren van Formosa zal worden teruggetrokken na afloop van de oorlog in Korea. Truman verklaarde, dat hij niet wilde antwoorden op een vraag, of de strijd krachten der UNO de 38ste breedtegraad in Korea zouden overschrijden. De kwestie-Formosa moet volgens Tru man, worden geregeld in het kader van een vredesverdrag met Japan. Dit gaat de geallieerden, die in de oorlog tegen Japan hebben gevochten, aan, alsmede diegenen, die thans bezettingstroepen in Japan heb ben, aldus de president. De president deed op de West-Europese landen een beroep de controle op de ex port van strategische goederen en materieel I naar de Sovjet-Unie te verscherpen. Hij verklaarde, dat hij op het ogenblik niet van plan is de garndzoenssterkte van de Amerikaanse troepen in West-Duitsland te vergroten. De president laakte de New Yorkse ha venarbeiders wegens hun boycott van goe deren uit de Sovjet-Unie. „Het is niet aan hen de buitenlandse politiek der Verenigde Staten op te stellen", zei hij. hoofdkwartier opdracht gekregen zich ge- vechtsklaar te maken. De Canadese minister van Defensie, Brooke Claxton, heeft Donderdag in het Lagerhuis meegedeeld, dat Canada's spe ciale strijdmacht voor dienst bij de .UNO in Korea 6.775 man sterk zal zijn. Drie ba taljons infanterie en een regiment artillerie maken er deel van uit. De eerste twee vliegtuigen met Australi sche militairen voor Korea zijn Donderdag uit Australië in Japan aangekomen. Een woordvoerder van het achtste Ame rikaanse leger heeft verklaard, dat de Noordelijken het grootste deel van het vlakke terrein ten Oosten van de Naktong tussen Hjonpoeng en Jongsan bezet heb ben, over waarschijnlijk mee'r dan 300 vierk km. Het contact met vele Ameri kaanse eenheden ten Zuid-Westen van Jongsan is verloren gegaan, aldus de woordvoerder. Door genadeloze luchtaan vallen, zei hij, werden de Noordelijken ge dwongen enig terrein weer prijs te geven. De Amerikanen trokken vandaag terug tot de Oostenlijke buitenwijken van Haman, waar de Noordelijken een bres van 6 km. breed en 12 km. diep hebben geslagen. Verrassing in de Veiligheidsraad Deze kwestie als agendapunt aanvaard, Griekse kwestie afgewezen LAKE SUCCESS. (Reutei' en United Press). De Veiligheidsraad is Donderdag, voorlopig voor de laatste maal, onder voor zitterschap van Malik, bijeen gekomen. Er werd een aanvang gemaakt met de bespreking van het ontwerp der agenda, waarop Malik de volgende onderwerpen geplaatst had: De Koreaanse kwestie, de kwestie-Formosa, de bombardementen die, volgens beweringen van de regering van Peking, door Amerikaanse vliegers in Mandsjoerije zijn uitgevoerd, en de kwes tie van de „terreur en de terechtstellingen in Griekenland". Malik verklaarde, dat alle problemen De „Star of Maryland" verbrandde na de val Eén Nederlander onder de 55 slachtoffers Het bureau van de Trans World Airlines te Cairo heeft officieel bevestigd, dat er geen overlevenden zijn van de „Star of Maryland", die in de woestijn ten Noord- Westen van Cairo, op weg naar Rome, verongelukt is. Aan boord van het toestel waren, .met inbegrip van de bemanning vijf en vijftig personen van verschillende nationaliteit, onder wie één Nederlander en enkele In dische ambtenaren van de UNO. De Constellation is volledig verkoold aangetroffen bij het dorp Itay-El-Baroend, 38 km benoorden Tanta, in het midden van de Nijldelta. Het vliegtuig is terugge vonden door een van de op verkenning uitgezonden toestellen, die opstegen zodra Rome had geseind, dat het vliegtuig over tijd was. zeer dringend zijn en hij beval de raad aan onmiddellijk hierover te beslissen. Malik diende als vertegenwoordiger der Sovjet-Unie een resolutie in volgens welke de raad aan Amerika „alle onwettige bombardementen op Mandsjoerijs gebied" verbiedt en de Verenigde Staten verant woordelijk stelt voor alle gevolgen van dien. „De Sovjet-Unie", aldus Malik, „staat op de opneming van dit punt en zijn behandeling." Malik herhaalde zijn beschuldiging te gen Griekenland en diende een resolutie in, waarin Griekenland verzocht wordt een einde te maken aan „de bedreiging met de dood van 45 vakverenigingslëiders". Voorts diende Griekenland de executies of de overbrenging naar ongezonde oorden van politieke gevangenen te staken. „In koelen bloede zijn tot nu toe in Griekenland 2.877 heldhaftige vaderlanders gedood", aldus Malik. „De volken in de gehele wereld vervloeken het Griekse monarchistisch- fascistische regiem." Tot aller verrassing verklaarde de Ame rikaanse gedelegeerde Warren Austin, dat volgens bepaalde inlichtingen de mogelijk heid bestond, dat 27 Augustus een Ameri kaans vliegtuig bij vergissing een start baan op Chinees gebied gebombardeerd had. Het was een gevechtsvliegtuig van het type F 51 van de 67ste escadrille ja gers en bommenwerpers. De startbaan lag op een afstand van ongeveer vijf mijl van de Koreaanse grens. Warren Austin stelde voor, dat een commissie der UNO een on derzoek zou instellen. „Indien blijken zal, dat er schade is aangericht ,is Amerika bereid de schade via de UNO te vergoe den", aldus Warren Austin. Een volledig bevestigend rapport was volgens hem nog niet ontvangen. Hierop besloot de vergadering met acht tegen drie stemmen de klacht over het Schuman-conferentie in Parijs hervat (Van onze correspondent te Parijs) Donderdag is te Parijs de 'conferentie hervat tussen de zes landen, die de prin cipes van het Schuman-plan onderschreven hebben en'binnen zes a zeven weken hopen de gedelegeerden de eerste fase van hun arbeid te kunnen voltooien: te weten de redactie van hun gezamenlijk rapport. In het gebouw van het Franse moder nisatieplan, waar de economische technici bijeenkomen, betoonde men zich voldaan over de tot dusver bereikte resultaten en hoopvol ten aanzien der perspectieven. De uitstekende ontvangst, die Straatsburg het Schuman-plan bereid heeft, bleek in hoge mate stimulerend op het optimisme van Het woord is aan Lucanus: Overtuigd niet voor zichzelf, doch voor de gehele wereld te zijn ge boren. Bonn is op de hoogte van Russisch-Duits vredesverdrag Behalve door het West-Duitse blad „Die Welt" wordt ook door het West-Duitse ministerie voor Algemeen Duitse Zaken verklaard, dat tussen de Sovjet-Unie en de Oost-Duitse regering een ontwerp-vre- desverdrag getekend is. Volgens dit minis terie waren kanselier Konrad Adenauer en de West-Duitse regering reeds tien dagen geleden op de hoogte met het bestaan van een dergelijk verdrag. Een woordvoerder zeide, dat het verdrag mogelijk nog vele veranderingen zal ondergaan voordat het zijn definitieve gestalte krijgt. Het is niet bekend of Adenauer de Westelijke geal lieerden op de hoogte heeft gehouden met hetgeen over het verdrag bekend is gewor den. (United Press). Bedenkelijk jeugdvermaak De wrakstukken van het vliegtuig en de bombarderen van Mandsjoerijs gebied op persoonlijke bezittingen der slachtoffers liggen in allé richtingen verspreid. De identificatie van de inzittenden zal waa^ schijnlijk zeer moeilijk zijn. Het toestel is neergestort in een vrijwel ontoegankelijk woestijngebied. Totnogtoe zijn twaalf lijken naar Cairo overgebracht. Onder de inzittenden van het toestel be- 1 vond zich de Nederlander J. Meilof, woon achtig te Parijs, employé van de Trans World Airlines. Onder de inzittenden bevonden zich verder Maharadja Priti Singh, een inter nationaal bekend polospeler, die in wed strijden tegen Argentinië, de V.S. en En geland India heeft vertegenwoordigd, Dinkar Kosjik, directeur voor de indus trieën bij de regering te Bombay en de Egyptische filmactrice Camelia Cohen, die in tal van in Egypte gedraaide Italiaanse films heeft gespeeld. Uit de eerste getuigenverklaringen valt op te maken, dat een van de motoren van het toestel tijdens de vlucht in brand is geraakt. De piloot zou in de duisternis een geschikte landingsplaats hebben gezocht, waarbij het toestel ?ou zijn neergestort. De Trans World Airlines heeft het vorige jaar een Amerikaanse veiligheidsprijs ge kregen, daar er met de vliegtuigen van de maatschappij in twee jaar geen..ongeluk ken waren gebeurd. de agenda te plaatsen. Tegen stemden Cuba, Egypte en China. Het plaatsen van de Griekse kwestie op de agenda werd. verworpen met 9 tegen 2 stemmen (Sovjet-Unie en Joegoslavië). „Noodlanding op zee is goed afgelopen" Laatste levensteken van Firefly-piloot Naar vanwege het ministerie van Marine wordt medegedeeld heeft de piloot van de Woensdag bij Kijkduin verongelukte „Firefly", nadat hij op de zee was geland, aan de verkeerstoren op het vliegkamp Valkenburg per radio gemeld, dat hij een noodlanding op zee had gemaakt, die goed was afgelopen. Hij gaf daarna zijn positie op en zeide dat hij zijn toestel zou ver laten. De leider van de groep, waartoe de K 76 behoorde, heeft de piloot het toe stel zien verlaten en hem in het water zien drijven. Wat er daarna is gebeurd weet men niet. Het stoffelijk overschot van de piloot is tot dusverre nog niet ge vonden. Zaterdag zal men het gezonken vliegtuig lichten. Gisteren heeft mevrouw J. Fick-Gemmeke, de tweede vrouw na Prinses Wilhelmvha die de Militaire Willemsorde draagt, te Wassenaar een Wilhelmina-monument ont huld. Dit monument is opgericht uit dank baarheid voor alles wat Prinses Willielmina als Koningin' voor land en volk heeft gedaan. Na de onthulling legde mevrouw Fick een krans aan de voet van het monument. Jean Monnet en zijn naaste medewerkers gewerkt te hebben. Van een compromis tus sen het Franse en Engelse ontwerp, waar van MacMillan de promotor is, kon geen spi'ake zijn, omdat het volgens de Fransen essentiële principe van het boven-nationale orgaan, dat door de zes landen aanvaard werd, in het Britse plan juist is geëlimi neerd. Met clat orgaan, zo merkte men op, staat of valt natuurlijk het hele Schuman- plan. Hoe ver men nu precies gevorderd is? Wel, de experts staan op het punt de mondelinge overeenkomsten definitief zwart op wit te stellen. Sedert de 12de zijn de delegaties weef met hun regeringen in overleg getreden en de algemene indruk is dat zich bij die ruggespraak geen onaange name verrassingen hebben voorgedaan. Het- rapport, dat thans wordt opgesteld, zal 80 pagina's omvatten, waarvan ongeveer de helft de algemene richtlijnen zal omschrij ven, en de rest aan diverse punten wordt gewijd. De vragen van juridische en staat huishoudkundige. aard zijn voor het meer- enc'leel thans opgelost. Zo is men het eens geworden over de aanvankelijke en latere bevoegdheden van het bovennationale or gaan, de zeggenschap, die de ministers voor lopig zal worden toegezegd, over de parle mentaire controle en over een hof van be roep. Ook werden de begrippen „staal" en „steenkool" en „ijzer" gedefinieerd en tenslotte is men accoord geraakt over de financiering van de pool. Niettemin blijft nog een aantal- vragen te onderzoeken, zoals in het bijzonder loon- prijskwesties. In principe zijn alle landen het erover eens, dat het levens niveau der arbeiders verhoogd dient te worden door middel van het Schuman-plan, doch over de concrete uitwerking van dat principe deden zich natuurlijk de verschil lende politieke zienswijzen nog wel gelden. Evenmin is men het nog eens over de lengte van de periode, die men als overgangssta dium omschreven heeft. Naast de punten, die reeds tot een over eenkomst hebben geleid, lijken deze pro blemen echter van minder essentieel belang en in elk geval is het ondenkbaar, dat op dit gebied nog obstakels liggen waarop het plan kan stranden. Of Londen, nu of later, nog te bekeren valt? Men verwacht het wel, doch men wenste zich officieel over die vraag niet uit te laten. Doch zeker is, dat Frankrijk en de vijf landen, die zijn voorbeeld volg den, resoluut besloten hebben hun voor nemens in daden om te zetten. Verkiezingen in Zuid- West-Afrika werden door Malan gewonnen Eén-veertigste deel der be volking mocht stemmen De Zuid-Afrikaanse minister-president Daniel Malan is thans verzekerd van - de meerderheid zijner nationalistische "partij in beide Huizen van het parlement. De candidaten van de partij der natio nalisten wonnen alle zes zetels die Zuid- West-Afrika in het Zuid-Afrikaanse parle ment bezit en 15 van de 18 zetels in de Zuid-West-Afrikaanse wetgevende verga dering. De verenigde partij van Smuts be haalde hier drie zetels. 22.467 van de 23.794 kiezers brachten hun stem uit, van wie 12,434 op de natio nalistische en 10.033 op de verenigde partij. De nationalistische regering zal thans in de Volksraad van de Unie over een meerderheid van 12 zetels beschikken, de nationalistische „speaker" niet inbegrepen, en in de Senaat over een meerderheid van vijf. Volgens waarnemers zal Malan thans bijna ongehinderd volledige uitvoering kunnen geven aan zijn politiek van apart heid (scheiding der rassen). Er zijn bijna 24.000 kiezers in deze vroe gere Duitse kolonie, onder wie 3000 Duit sers. Alleen de blanken mogen stemmen. De 800.000 inheemsen nemen niet aan de verkiezingen deel. Een i'irma in Giessendam heeft uit Tur kije een order ontvangen voor levering van 30 houten montagewoningen voor f 300.000. De huizen worden geleverd met electrische en-sanitaire installaties. Kiezelstenen op de spoorrails De bestuurder van een trein naar Rot terdam moest Donderdagavond op het baanvak tussen het Haarlemse station en de Westergracht stoppen omdat er op de rails een lange rij kiezelstenen was gelegd. Ook voor de trein uit tegenovergestelde richting was een dergelijk verrassing „uit gestippeld". Later vertelden enige mensen aan de politie, dat zij op de spoorbaan een stel jongens hadden gezien, die waar schijnlijk de stenen op de rails hebben ge legd om de sensatie mee te maken van een rijdende trein waar met veel geknet ter kiezelstenen onderuit schieten. De pret hebben zij niet gehad want de treinbe stuurder stopte en de rails werden schoon gemaakt, alvorens hij verder reed. De politie verzoekt het publiek tegen dit lcwajongenswerk t§ waken en indien het jongens bezig ziet, deze stagnatie van het treinverkeer voor te bereiden, krachtig op te treden. Beeldje gestolen uit museum te Amsterdam Donderdagmiddag heeft iemand kans ge zien een ongeveer 35 cm. hoog beeldje „Aiguillê Montée" van de schilder-beeldhou wer Joan Miro uit het Stedelijk Museum te Amsterdam te stelen. Er wordt in het mu seum een tentoonstelling van werken van deze Spaanse kunstenaar gehouden. Het kleine beeldje, een van de zeer weinige 'houten kunstvoorwerpen die Miro vervaar digde, is het minst kostbare dat wordt ge- exposeerd. Een bewaker ontdekte de vermissing vrij spoedig, maar te laat om nog te voorko men dat dief en beeldje het museum ver lieten. Het beeldje was verzekerd voor 10.600 Franse francs. Gemiddelde temperatuur in zomermaanden boven normaal Het K.N.M.I. deelt mede, dat de gemid delde temperatuur van de drie zomer maanden Juni, Juli en Augustus dit jaar in De Bilt 17,2 graden Celsius heeft be dragen tegen 16 graden Celsius normaal. Daarmede komt deze zomer op de derde plaats, wanneer men alle zomers sedert 1900 rangschikt naar hun gemiddelde tem peratuur. Alleen in de jaren 1947 en 1911 was de gemiddelde temperatuur van de drie zomermaanden hoger. In De Bilt kwamen 21 zomerse dagen voor tegen 15 normaal. Het aantal uren zonneschijn be droeg in deze periode 657 tegen 599 nor maal en de hoeveelheid regen 268 milli meter tegen 218 millimeter normaal. Hier uit blijkt, dat het weer, ondanks de vele regen, over het algemeen toch aan dé zon nige kant is geweest. Donderdagavond is per K.L.M.-vliegtuïg een halve liter bloed naar Londen gezonden om het leven te .redden van een 41-jarige vrouw, die daar in een ziekenhuis wordt ver pleegd. Haar bloed behoort tot een zeer zeldzaam voorkomende bloedgroep. Men hoopt dat het gisteravond verzonden bloed, dat afgestaan is door mevr. Otten uit Deest, redding zal brengen. HET WEER AFCEBEELD Een oude Oceaandepressie, die Donderdag via Noordwest-Frankrijk in Oostelijke richting trok, verplaatst zich nu verder in de richting van de Balkan. Deze depres sie bracht tot in het Zuidoosten van ons land buien, die hier en daar van onweer vergezeld gingen. Onder invloed van een gebied met hogere barometerstanden dat over de Noordzee en de Britse eilanden nadert bleef de wind in de Oosthoek en neemt de kans op buien tijdelijk af. Ten Westen van Ierland nadert opnieuw een Oceaandëpressie. Het weer gedurende het weekeinde zal van het verdere gedrag van deze depressie afhangen Het hoge drukgebied bij de Azoren ver anderde niet veel van plaats, maar nam wel in betekenis toe. De depressie tussen IJsland en Groenland trekt al opvullen de langzaam in Oostelijke richting over Scandinavië. De barometerstanden wor den geleidelijker hoger. Xtteccexxoooccooooxxxoooc&xxa Weerbericht TAMELIJK KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: Heldere en tamelijk koude nacht met weinig wind en hier en daar mistbanken. Morgen overdag gelei delijk toenemende bewolking, voor al in de Westelijke helft van het land met tegen het einde van de middag plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige Zuid-Weste lijke wind en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 2 September: Zon op 5.52 uur, onder 19.26 uur Maan op 21.00 uur. onder 12.43 uur Hoog en laag water in ïJmuiden Vrijdag 1 September Hoog water: K25 en 18.45 uur. Laag wa-ter: 2:15 en 14.25 uur. Zaterdag 2 September Hoog water: 6.57 en 19.14 uur. Laag water: 2.45 en 14.51 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1