Haarlems Dagblad Woensdag beslissing over loon- en prijspolitiek cn Oprechte Ï)aattoti0$e «Courant (anno t6j6) Alweer Hoofdmacht der Noord-Koreanen is nog niet in de strijd geworpen IB Ssi: Amerikaanse Naktong-Sinie door Noordelijk offensief geliquideerd Truman openbaart program om de vrede te handhaven 65e Jaargang No. 19643 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 2 September 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom De TWEEDE WERELDOORLOG ligt pas vijf jaar achter ons. Hei-bewapening is alweer aan de orde. Laat het maar ronduit gezegd worden: de vanouds be kende bewapenings-'wedstrijd is weer in volle gang. Dezer dagen heeft de Britse premier Attlee in een radio-rede verlenging van de militaire diensttijd van anderhalf tot twee jaar aangekondigd. Om het wat mooier te maken heeft hij er bij gezegd, dat de bezoldiging zowel in de lagere als in de officiers-rangen zal worden verhoogd. Hij heeft ook aanlokkelijke kansen op pro motie in uitzicht gesteld. Ondanks al dit verguldsel van de pil heeft hij moeten er kennen dat hij wel begrijpt, dat de verlen ing van de diensttijd een impopulaire maatregel is. Daar heeft hij alle reden toe. Want ondanks nog-aanlokkelijker aanbie dingen aan vrijwilligers is men er in Enge land niet in geslaagd, succes te behalen met pogingen tot uitbreiding van het beroeps leger. De militaire dienst is er niet-in trek, zelfs niet als betere betaling wordt gegeven dan voor arbeid in overeenkomstige klasse in het burgerleven. Er komt meer bij. De Britse economie, het Britse productieproces, bezig zich moeizaam te herstellen na de tweede we reldoorlog, zal door deze nieuwe defensie- campagne een nieuwe terugslag krijgen. Het ligt voor de hand dat er door verlen ging van de diensttijd een aantal arbeids krachten aan onttrokken zal wordèn, dat men slecht missen kan. Uitbreiding van het leger en verhoging van de soldij betekenen een geweldige verhoging van de uitgaven op een defensie-begroting, die al zeer zwaar op het totale budget drukt. Allerlei plan nen van opbouw en verbetering zullen er voor moeten worden losgelaten. *Er zullen geleerde betogen worden gehouden over het evenwicht tussen economische en de fensie-belangen, zoals men die nu ook in Frankrijk houdt. Maar er zal geen even wicht komen. Het is er immers ook nu niet; alle landen van West-Europa zijn nog in de Marshall-steun en hebben die brood nodig. Denkelijk zal die straks ten dele in bewapenings-hulp worden gegeven, hetgeen wil zeggen dat een deel er van improduc tief zal worden. Hetgeen voor Engeland en Frankrijk geldt, doet dat evenzeer vobr ons. De om standigheden in de landen vertonen wel verschillen, maar in hoofdzaak zijn zij gelijk. Met verhoging van belastingen zal men de stijging der defensie-uitgaven niet kunnen opvangen, omdat de belastingen in landen als Engeland en Nederland al bui tengewoon hoog zijn. In Amerika doet natuurlijk hetzelfde verschijnsel van een evenwicht, dat gezocht moet worden, zich voor maar daar beschikt men over een zo grote welvaarts-reserve, dat men inderdaad de mogelijkheden heeft. Vandaar dat de vakbonden zich daar met zekere overtuiging tot president Truman hebben kunnen richten,hem verzoekend om. de militaire en de economische behoeften te „coördineren"i Intussen kost de oorlog in Korea al enorme bedragen, die in toe nemende mate op alle er in betrokken- landen zullen gaan drukken, maar waarvan Amerika liet leeuwendeel betaalt. Geest drift voor deze oorlog bestaat ook bij hét Amerikaanse volk kennelijk niet. Het zijn deze dingen die de vraag doen rijzen, of alles wordt beproefd om met de Sovjet-Unie tot enigerlei vorm van over eenstemming te komen. De pogingen van Trygve Lie, de secretaris-generaal van de U.N.O., om tot onderhandelingen „op het hoogste niveau" te komen, hebben tot dus ver evenzeer schipbreuk geleden als de aanbevelingen van Winston Churchill. Ver leden week heeft Churchill zich nog daar over beklaagd en eraan herinnerd dat sinds zijn rede in Edinburgh, een -half jaar ge leden, er niets aan is gedaan, terwijl de toestand sindsdien is verscherpt. Het is misschien niet nodig eraan te herinneren dat een wereldoorlog wel ge weldige verliezen en verwoestingen teweeg brengt maar de ideologische tegenstellingen niet wegneemt en een achteruitgang op ieder gebied veroorzaakt. Het is zeker nodig voortdurend de vraag te stellen: -hoe veel goede wil doet zich gelden om hem te voorkomen? Hoe hard wordt er gewerkt voor de vrede, die alleen met hard werken te verkrijgen is? R. P. Werkgevers zien in loonsverhoging geen oplossing der moeilijkheden Het overleg, dat Vrijdag in de Stichting van de Arbeid tussen de vertegenwoordigers van de ondernemers- en werknemersorganisaties en met de regering over de lonen en prijzen werd voortgezet, heeft niet tot overeenstemming geleid. Maandag zullen in de Stichting van de Arbeid opnieuw besprekingen tussen de onder nemers- en werknemersorganisaties worden gehouden. Het ligt in de bedoeling, dat de regering Woensdag een beslissing zal nemen over het vraagstuk van Ionen en prijzen. Vrijdag hebben achtereenvolgens de ver tegenwoordigers der vakcentrales en die der centrale werkgeversorganisaties afzon derlijk gesproken met de interdepartemen tale commissie voor de loon- en prijspoli tiek, waarna nog een gemeenschappelijke bespreking met deze regeringscommissie heeft plaats gehad. Ook tijdens deze besprekingen kon nog geen overeenstemming tussen de werk gevers- en werknemersvertegenwoordigers bereikt worden. Maandag wordt het overleg met de loon- en prijscommissie der regering voortgezet. De drie vakcentrales blijven voorts van oordeel, dat naast prijsbeheersingsmaat- regelen een verhoging der lonen met vijf procent op korte termijn noodzakelijk is. Het standpunt der werkgevers Het A.N.P. verneemt, dat de werkgevers de gehele kwestie zien in het licht van het algemeen economisch belang van ons land. Zij zouden principieel gekant zijn tegen het opvangen van de spanning door het toe passen van een loonsverhoging. Men zou dan naar hun mening komen tot het economisch systeem van de „sliding scale", met alle nadelen van dien. In een loonsverhoging alleen zien de werkgevers geen oplossing van het probleem. De arbeiders zouden daardoor bijvoorbeeld in een betere positie komen te verkeren dan de niet loontrekkenden, wier positie wel licht nog veel slechter zou worden, zo meent men. De oplossing kan volgens de werkgevers alleen gevonden worden, als er tegenover een groter inkomen ook een grotere productie komt te staan. Als een land arm is, zo redeneert men, dan wordt het door loonsverhogingen, in het bijzon der bij een oorlogseconomie, nog armer en dan is de enige oplossing harder te werken, meer te produceren. De moeilijkheid is, zo zegt men in werk geverskringen, dat de loonsverhoging in het begin van dit jaar eigenlijk een voor schot was op de verhoging van de produc tiviteit. Er zijn bedrijven, waar door inten sieve arbeid de productie hoger werd, maar er zijn andere waar zij. achteruit ging. Als mén de globale cijfers ziet, dan is de pro ductiviteit van 90 op 91 gekomen. Men wil daarom de spanning trachten op te heffen door de verhoging van inkomsten te koppelen aan een grotere productie. Men denkt aan een betere beloning van de hoger gekwalificeerde arbeid. De werkgevers zouden wel bereid zijn, in te stemmen met een zekere remmende in vloed op de prijzen. Is deze er niet, dan is een loonsverhoging illusoir, zo menen zij. De vraag is of dit practisch mogelijk is. Opgemerkt wordt, dat een groot deel van de prijsstijging wordt veroorzaakt door de stijging van de grondstoffenprijzen. Een algemene prijsstop acht men practisch en economisch niet uitvoerbaar. Men denkt aan een controle op die prijzen van levens behoeften, die op minder gewenste wijze omhoog gaan. Inmiddels blijken de werkgevers op het standpunt te staan, dat er iets moet gebeu ren, Men voelt voor een overbruggings maatregel door een uitkering ineens of in termijnen. In die overbruggingsperiode zou men dan in een rustiger sfeer gezamenlijk moeten zoeken naar een oplossing. Ten aanzien van de moeilijkheden, die er voor een onmiddellijke oplossing van het De geallieerde luchtmacht spande zich tot het uiterste in Ieder beschikbaar vliegtuig kreeg Vrij dagochtend opdracht in te grijpen in de strijd aan het front, terwijl de Amerikanen langs het hele Westelijke front terugtrok ken en Noordelijke „zelfmoordploegen" mijnenvelden opruimden. De gehele dag door ondernamen de geallieerde vliegtui gen aanvallen, ondanks het druilerige weer, aldus meldt Reuter. Zwartbeschilderde Noordelijke vliegtui gen hebben Vrijdag een ongewapend ver kenningsvliegtuig van het Amerikaanse leger ten Zuid-Oosten van Koenwi neerge schoten, Zij wierpen vlugschriften uit en beschoten Zuid-Koreaanse troepen. Berichten van het front,* aldus Reuters corresponden, wijzen er op, dat de Noorde lijke troepen over een goede inlichtingen dienst beschikken en een volledig beeld hebben Van de troepenposities der UNO. Zij gebruiken „zelfmoordeenheden" om bressen te slaan in de linies der UNO en vallen dan aan. Officieren van de Ameri kaanse inlichtingendienst verklaren, dat het nog te vroeg is om een juiste raming te geven van de sterkte der Noordelijken. Frontberichten geven echter te verstaan, dat zij gebruik maken van vijf of zes met geweren gewapende divisies en de 105-de pantserdivisie. Tegenover deze troepen staan de 25ste divisie infanterie en de pas in de strijd ge zonden tweede divisie infanterie. Voorts hebben de Amerikanen de overmacht in de lucht en een overmacht aan pantserwagens. De Amerikaanse 24ste divisie werd kort geleden uit de strijd genomen voor een rusttijd nadat zij van Soewon naar het Zuiden was geslagen. Een Amerikaanse stafofficier heeft verklaard, dat het moei- probleem bestaan, wordt in de kringen van de ondernemers opgemerkt, dat deze voor de verschillende bedrijfstakken zeer uit eenlopen. Franse dienstplichttijd wordt spoedig verlengd De Franse premier René Pleven heeft vandaag verklaard, dat de dienstplicht in Frankrijk spoedig verlengd zal worden van 12 tot 18 maanden. Een bataljon vrijwilligers naar Korea? Volgens het A.N.P. staat het thans wel vast, dat (uit de vrijwilligers," die zich voor uitzending naar Korea hebben aangemeld, in elk geval twee compagnieën van de Koninklijke Landmacht zullen worden ge vormd. De regering streeft ernaar, een groter contingent uit te zenden, zo mogelijk ter sterkte van een bataljon. Hoewel de officiële aanmeldingstermijn thans verstreken is, bestaat de indruk dat aanmeldingen die daarna zijn binnengeko men, nog in behandeling worden genomen. De selectie der candidaten is streng. Een vrij groot percentage moest reeds worden afgewezen. -Ssp - 1 -C V -ff.:;::;. 5 Tienlallen met bloemen en lampions versierde gondels vol vrolijke mensen omstuwden in het CUnale Grande de Galeggianteeen prachtig geïllumineerd drijvend orkest podium", tijdens het traditionele lichtfeest, dat deze week in Venetië gehouden is. Verbitterde worsteling in Korea Haman en Jongsan werden op de Noordelijken heroverd Aan het Koreaanse front. (United Press en Reuter). Enkele uren voor het aanbre ken van de dag hebben de Noord-Ko- reanen hun offensief langs de Zuidkust van Korea hernieuwd met een tank-aan val op de Amerikaanse 25ste .divisie, die de toegangswegen tot de belangrijke be voorradingshaven Poesan verdedigt. De hervatting van de aanval werd wederom voorafgegaan door een zwaar mortier- en artillerievuur. Tweehonderd Engelse en Amerikaanse marinevliegtuigen zijn de grondstrijdkrachten te hulp gekomen. lijk zou zijn de Noord-Koreaanse aanval geheel uiteen te slaan. Hij zou echter tot staan worden gebracht en wel met zodanige verliezen, dat de Noord-Koreanen niet meer een gevaarlijke aanval zouden kun nen wagen. De Noordelijken hebben him strijdkrachten in de laatste veertien dagen op sterkte gebracht met half-geoefende recruten en dienstplichtigen, zo hebben Amerikaanse officieren verklaard. De on ophoudelijke dappere aanvallen tegen goed uitgeruste verdedigers schimen echter een andere taal te spreken tenzij voor de stoottroepen slechts Noórd-Koreaanse ve teranen worden gebruikt. Men meent, dat, hoewel de aanval de ernstigste is in de Koreaanse campagne, de hoofdmacht der Noordelijken, die boven Taegoe samenge trokken is, nog niet in de strijd geworpen is. Weliswaar zijn van hier, waar zich naar men aanneemt vijf divisies bevinden, ver sterkingen naar de strijdpunten gezonden doch Amerikaanse stafofficieren menen. o dat deze concentratie nog vrijwel intact is. i bloedige gevechten. Haman, dat even ten De aanvallen bij Pohang waren kennelijk m-7.,;^ k bedoeld om de Amerikaanse concentraties elders te verzwakken. Orkaan richtte schade aan op bovenwindse eilanden Donderdag en Vrijdag heeft boven de Nederlandse bovenwindse eilanden St. Maarten, Saba en St. Eustatius een orkaan gewoed, waardoor veel schade is aange richt. Het vliegveld van St. Maarten kwam door hoge zeeën onder water te staan en de radiomast woei om. De KLM stelde Vrijdag de wekelijkse lijnvlucht naar St. Maarten uit. De grote krachtmeting tussen de Noord- Koreaanse strijdkrachten en de verbonden troepen vindt plaats over een 75 kilometer lang front van Taegoe in Zuidelijke rich ting tot aan de zee. Generaal Douglas MacArthur omschrijft de aanvallen in zijn communiqué van van daag als een „grootscheepse poging" om het bruggehoofd der verbonden troepen bij Poesan in bezit te krijgen.' MacArthur poogt aan de enorme com munistische druk het hoofd te bieden door het volle gewicht van de geallieerde luchtmacht en de vliegtuigen van de vlieg dekschepen der zevende vloot in de strijd te werpen. De vijand heeft naar schatting 30.000 man voor deze strijd gereed. Het hoofdkwar tier van MacArthur is de mening .toege daan dat 12.000 hunner zich op de Ooste lijke kant van de Naktong bevinden, ter wijl 20.000 man in reserve worden ge houden. Haman heroverd Eenheden van de 25ste Amerikaanse in fanteriedivisie hebben de plaats Haman Vrijdagnacht heroverd na een dag van Westen van de Zuid-Koreaanse haven Masan ligt, werd Vrijdag voor het aanbre ken van de dag door de Noordelijken inge- .nomen, doch tegen het invallen van de duisternis door het 24ste Amerikaanse in- fanterieregiment dat de midden-sector van het 56 km. lange front van de 25ste divisie inneemt, hernomen. Tussen Hjongpoeng en Jongsan hebben de Amerikanen zich nagenoeg' uit het laaggelegen terrein teruggetrokken in de beuvêls, op sommige plaatsen meer dan 16 km. van hun thans zo goed als uitge wiste Naktong-linie. Jongsan, 32 kilometer ten Noorden van Masan gelegen, is in handen der Noord- Engeland toch bij het plan-Schuman? Vrijdag werd officieel toegegeven, dat Engeland mogelijk op „een of andere bij zondere wijze" zich bij het plan-Schuman zal aansluiten, ondanks het feit, dat de regering weigerde deel te nemen aan de eerste onderhandelingen over voorstellen tot fusie van'de Europese kolen- én staal industrieën. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat de Britse regering de besprekingen, die op het ogenblik te Parijs worden gevoerd, met grote belangstelling zal volgen. Te Londen neemt men aan, dat deze be sprekingen meer licht zullen werpen op de economische aspecten dan op de zuiver constitutionele aspecten van de functio nering van het plan. Wanneer dat het geval aldus de woordvoerder, clan zal het mogelijk zijn, dat Engeland, op grond van ontvangen inlichtingen over de besprekin gen, zal overwegen, hoe het op een of andere bijzondere wijze zich zal kunnen aansluiten, wanneer het daartoe wordt uit genodigd. Ondertekening verdrag Europese befalingsunie uitgesteld Nadat Vrijdag was medegedeeld, dat het verdrag tot vorming van een Europese betalingsunie Maandag te Parijs zou wor den ondertekend, wordt thans vernomen, dat de ondertekening voorlopig is uitge steld. Het woord is aan C. L. Schleich: Wie zich verveelt als hij met zich zelf alleen is heeft al het materiaal om anderen te vervelen. Economische volmachten voor Truman WASHINGTON, 1 September. (Reuter). Het Huis van Afgevaardigden heeft bij acclamatie goedkeuring gehecht aan een compromiswet, waarbij aan president Tru man uitgebreide bevoegdheden worden toegekend met het oog op de controle van 's lands economie en de bestrijding van de inflatie. Ook de Senaat heeft het wetsontwerp goedgekeurd, eveneens bij acclamatie. Zuivering in de S.E.D. Zes belangrijke functionarissen van de SED (communistische arbeiderspartij in Oost-Duitsland) bevinden zich in arrest en zijn uit de partij gestoten, aldus een be kendmaking van „Neues Deutschland". Zij worden ervan beschuldigd in verbinding gestaan te hebben met de „Brits-Ameri kaanse geheime dienst" en ook beschuldigd van „Trotskiïsme". In een verklaring van het centraal comité van de SED worden partijleden gewaar schuwd, dat zij een volgende uitgebreide zuivering van „burgerlijke en storende elementen" kunnen verwachten. In acht punten Beroep op China om zich buiten de Koreaanse kwestie te houden Koreanen gevallen. De Amerikanen heb ben zich naar een hoger gelegen gebied in het Oosten teruggetrokken. Aan het Oostfront hebben de Noorde lijken naar verluidt Kigje- heroverd en de Zuid-Koreanen 1 kilometer teruggedreven. Een Amerikaanse strijdgroep is om 9 uur plaatselijke tijd uit Pohang vertrok ken en tracht het verloren gebied met al gehele steun van zee- en luchtstrijdkrach ten te heroveren Correspondenten beschrijven de gevech ten van Vrijdag als de verbitterdste van de Koreaanse oorlog. Soldaten, die geen munitie meer hadden, vochten verder met bajonetten, messen en geweerkolven. Een Noordelijke soldaat, die met een Ameri kaanse korporaal in een tweegevecht ge wikkeld was in een eenmansgat op e&n heuveltop, werd gewurgd. Noord-Koreaans communiqué Volgens een Noord-Koreaans legercom muniqué van Vrijdagavond maakten een heden van het „volksleger" aan de Zuid kust voortgang en brachten de Ameri kaanse en Zuid-Koreaanse troepen „mach tige slagen" toe. Deze laatster, deden met steun van vliegtuigen en vuur van de marineartillerie hevige tegenaanvallen. Aan de Oostkust sloegen de Noord-Korea nen meer dan twee bataljons van de vijand uiteen en maakten veel oorlogsma teriaal buit. De Noord-koreanen doodden meer dan 150 officieren en manschappen en maakten 50 krijgsgevangenen bij het afslaan van een landingspoging op het eiland Tsjinto aan de Zuidkust, aldus het communiqué. Ook Jongsan heroverd De strijdkrachten van de UNO begon nen zich heden te herstellen van de ge volgen der Noord-Koreaanse aanvallen van Vrijdag. In de bocht van de Naktong hebben zij Jongsan heroverd. Jongsan, dat 'slechts 20 km. van de belangrijke weg tus sen Taegoe en Poesan ligt, was vanoch tend vroeg in handen van de Noordelijken gevallen, maar kort daarna werden deze weer door de Amerikanen verdreven. De 25ste divisie, die de toegang tot Poesan verdedigt, meldde: „Wij hebben hun schema in de war gestuurd". Ondanks het zware Amerikaanse artil lerievuur. blijven echter Noordelijke ver sterkingen over de rivier de Nam komen. Een woordvoerder van 1 het Amerikaanse hoofdkwartier gaf toe, dat de beslissende slag aan de Zuidkust nog komen moet. Griekse troepen naar Korea President Truman heeft in zijn radio rede „een praatje bij de haard" verklaard, dat hij vlak voor het begin van de uitzen ding bericht had ontvangen van het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken, dat Griekenland het voornemen te kennen heeft gegeven, onmiddellijk troe pen naar Korea te zenden. Griekenland had Trygve Lie hiervan in kennis gesteld. Volgens het nieuwsbulletin van de Scan dinavische luchtvaartmaatschappij heeft de Turkse regering alle 4500 militairen, die zij naar Korea zal sturen, laten verze keren voor de luchtreis van Turkije naar het front. Plet hele Turkse contingent zal per vliegtuig naar het Verre Oosten wor den overgebracht. Het is voor de eerste keer in de geschiedenis, dat een heel leger wordt verzekerd, aldus het' bulletin. WASHINGTON (Reuter) President' Truman heeft verklaard, dat de gevechten in Korea niet tot een „algemene oorlog" zullen leiden „tenzij de communisten andere legers en andere regeringen in de strijd mochten werpen". In zijn radiorede, die als „een praatje bij de haard" werd gehouden, belichtte de president een pro gram van punten, dat bestemd is om een einde aan de oorlog in Korea te maken. Hij zeide met nadruk dat de communistische invasie in Korea haar hoogtepunt heeft be reikt. Het enige dat ons te doen staat is deze invasie vernietigend af te slaan. Onze soldaten en ook de leiding van de UNO geloven dat de aanval inderdaad neerge slagen zal worden. De president sprak op nieuw de hoop uit, dat het Chinese volk „niet misleid of gedwongen zal worden deel te nemen aan een strijd tegen de UNO en tegen het Amerikaanse volk, dat steeds zijn vriend was en het nog is". Alleen het communistische imperialisme, dat reeds met de verbrokkeling van China is begon nen, heeft er baat bij dit land in een oorlog mee te sleuren", aldus de president. In een belangrijke verklaring over het buitenlands beleid waarschuwde de presi dent de Sovjet-Unie, dat zij geen te kleine dunk moet hebben van de economische kracht van Amerika, wanneer het genood zaakt wordt zich te verdedigen en de vrede te bewerkstelligen. „Hitier en de Japanse generaals hebben zich 10 jaar geleden deerlijk misrekend", zo zei hij, „toen zij meenden, dat wij niet bekwaam waren onze economische la-acht te gebri^iken om de aggressie te overwinnen". „Laat mogelijke aanvallers deze fout heden niet maken", zei de president, die aankondigde, dat hij de volgende week een dergelijke toespraak zou houden over het „thuisfront". Hij zeide te willen verklaren wat de regering van plan is en „hoe ieder burger zijn aandeel op zich kan nemen in het kader van de inspanningen van de natie. Wij wensen, dat de rest van de we reld duidelijk begrijpt wat onze doelen en onze -hoop zijn". Acht punten. Hij gaf daarna een opsomming van zijn acht punten en nodigde alle landen van de wereld uit zich „in dit grote werk" bij Amerika te voegen. 1. Men dient te trachten vrede en vei ligheid te bereiken door middel van dë UNO. 2. Korea dient een vrij, onafhankelijk en verenigd land te worden. Voorkomen dient te worden, dat de gevechten in Korea zich tot een „algemene oorlog" uitbreiden. 4. Op het Chinese volk dient een be roep te worden gedaan zich niet in de Ko reaanse oorlog te mengen om te strijden tegen de strijdkrachten van de UNO. 5. Oplossing van de kwestie van For mosa op vredelievende wijze door een internationale regeling. 6. Vrijheid voor alle landen van het Verre Oosten. 7. Verwerping van alle aggressieve en preventieve oorlogen. 8. /Mobilisatie van alle hulpbronnen teneinde de kracht te scheppen, welke de vrede stabiel zal maken. Truman besloot zijn toespraak met de volgende woorden: „De taak, die aan ons geliefd land is toegevallen, is een belang rijke. Bij de uitvoering hiervan vragen wij God ons te reinigen van alle zelfzucht en. laagheid en ons kracht en moed te geven voor de komende tijd". Amerikaanse verliezen in Korea Het Amerikaanse ministerie van Defen sie heeft Vrijdag medegedeeld, dat volgens de tot 25 Augustus middernacht binnen gekomen cijfers de verliezen der Ameri kanen in totaal 6.886 man bedragen, te weten 443 gesneuvelden. 3.889 gewonden. 48 krijgsgevangenen en 2554 vermisten. Dit is de eerste verlieslijst sinds 7 Augus tus. Het ministerie van Defensie heeft medegedeeld, dat geregeld verlieslijsten gepubliceerd zullen worden, mogelijk iedere week. De cijfers omvatten niet alle verliezen tot 25 Augustus daar er een zekere tijd ver loopt alvorens de berichten van het front binnen komen en de familieleden op de hoogte zijn gesteld. Het leger verloor 6.567, de marine 27, de mariniers 194 en de luchtmacht 98 man schappen. Staking. Ten minste 1.500 man onderhouds personeel in 21 Londense gasbedrijven heeft Vrijdag het werk gestaakt om hógere lonen te verkrijgen. Men ver wacht niet, dat de staking onmiddellijk haar invloed op de gaslevering van de hoofdstad zal doen gevoelen, daar de arbeiders in het fabricageproces er niet bij betrokken zijn. HET WEER AFGEBEELD De depressie die Vrijdag ten Westen van Ierland lag dringt over de Britse Eilanden in Oostelijke richting door. Deze gaat vergezeld van een regenzone die vandaag ook ons land zal bereiken, het eerst het Westen, later ook nog het Oosten. De depressie wordt gevolgd door een kortstondige flinke drukstijging, die op haar beurt weer spoedig gevolgd wordt door krachtige drukdalingen van een nieuwe, nog in betekenis toenemende Oceaanr depressie, waarvan het centrum welis waar nog ver verwijderd is, maar die zijn invloed snel in de richting van Europa uitbreidt. Weerbericht O0NBEW0LKT LICHT BEW. HALF BEW. ZWAAR BEW. GEHEEL BEW. MIST SNEEUW REGEN MOTREGEN A HAGEL V BUIEN R ONWEER /^TEMPERATUUR 1005 ISOBAAR NEERSLAG" GEBIED CENTRA: H HOGE DRUK L LAGE DRUK - SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREEP IS EEN WIND SNELHEID VAN VIJF METER PER SECONDE ONBESTENDIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Zwaar bewolkt met enkele opkla ringen en af en toe enige regen. Matige, tijdelijk krachtige wind, aanvankelijk tussen West- en Noord-West, later krimpend naar West tot Zuid-West. Weinig veran dering in temperatuur. 3 September: Zon op 5.54 uur, onder 19.24 uur Maan op 21.21 uur. onder 13.57 uur 4 September: Zon op 5.55 uur, onder 19.22 uur Maan op 21.51 uur, onder 15.09 uur (Laatste kwartier) Hoog en laag water in IJmuideu Zaterdag 2 September Hoog water: 6.57 en 19.14 uur. Laag water: 2.45 en 14.51 uur. Zondag 3 September Hoog water: 7.31 en 19.50 uur. Laag water: 3.14 en 15.23 uur. Maandag 4 September Hoog water: 8.12 en 20.36 uur. Laag water: 3.44 en 15.54 uur. >wooocec»»ocxiocooo<»3ocxxxixiccociooooocccoi»oo»odo

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1