Hartendorp Het wakend oog DANSSCHOOL AANVANG INSCHRIJVING Intrede plebaan H. W. Agterof in de Basiliek .Clowntje Riek en Bondig j Boekhandel VEKO Moord in Wenen Zaterdag 2 September 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Zuid-Koreaan in de Veiligheidsraad LAKE SUCCESS (Reuter). De Vei ligheidsraad is Vrijdagavond bijeengeko men onder voorzitterschap van de Britse gedelegeerde sir Gladwyn Jebb. Volgens het rouleringssysteem volgde Jebb thans Malik op. De voorlopige agenda was nog onder het voorzitterschap van Malik goedgekeurd. Sir Gladwyn Jebb verzocht de Zuid- Koreaanse vertegenwoordiger plaats te nemen daar het Koreaanse vraagstuk agendapunt nummer één was. Malik (Sovjet-Unie) protesteerde onmid dellijk. Hij herinnerde er aan, dat de Russische delegatie 1 Augustus voorgesteld had vertegenwoordigers van beide partijen uit te nodigen. Met negen stemmen tegen één (Sovjet- Unie) werd besloten ae Zuid-Koreaanse afgevaardigde toch te horen. Engeland onthield zich. De raad heeft het Russische voorstel om behalve een Zuid-Koreaanse vertegen woordiger ook een Noord-Koreaan tot de debatten uit te nodigen verworpen en wel met acht stemmen tegen, twee stemmen voor (Sovjet-Unie en Joegoslavië), terwijl Egypte niet aan öe stemming deelnam. Na het verwerpen van het Sovjet-Russi sche voorstel wekte dr. Tsjang. de Zuid- Koreaanse ambassadeur in de.V.S., de raad en alle leden der UNO op ..verder alles in het werk te stellen om deze kwade kracht, het communisme, dat de vrede en veiligheid der wereld heeft bedreigd, ge heel te onderdrukken". Hij noemde de Noord-Koreaanse regering een „commu nistische marionettenregering, die de be volking een leven van vrees en terreur" heeft opgelegd. Vervolgens ging de raad uiteen tot Dinsdag. Onenigheid in Amerikaanse kringen over beschieting in Mandsjoerije LAKE SUCCESS (United Press). De Amerikaanse delegatie bij de UNO heeft voorgesteld dat de Veiligheidsraad India en Zweden benoemen zou in een commis sie, die China's klacht moet onderzoeken aangaande een beweerde aanval van Ame rikaanse vliegtuigen op Mandsjoerijs grondgebied, even ten Noorden van de Ko reaanse grens. Volgens Reuter zijn het hoofdkwartier van de luchtmacht te Washington en het hoofdkwartier van de Amerikaanse lucht macht in het Verre Oosten net met eens over de kwestie, of een Amerikaans ge vechtsvliegtuig een Chinees vliegveld in Mandsjoerije heeft beschoten. Het hoofdkwartier te Washington ver- ïuaavt, aai een dergelijke beschieting ge schied is, doch het hoofdkwartier te Tokio verklaart, dat er geen Amerikaanse vlieg tuigen de grens van Mandsjoerije waren overgevlogen. De directeur van de voorlichtingsdienst van de luchtmacht ie Washington verklaar de later, dat het bericht, dat eer. Ameri kaans gevechtsvliegtuig wellicht een vlieg veld op Chinees grondgebied heeft bescho ten, was vervat in een persoonlijke bood schap van luitenant-generaal George Stratemeyer, opperbevelhebber van de luchtmacht in het Verre Oosten, aan de stafchef van de luchtmacht, generaal Hoyt Vandenberg. De verwarring was ontstaan, doordat het bericht slechts op het hoogste niveau had gecirculeerd, zo verklaarde hij. Tweede particulier secretaris van de Prins De heer B. G. Dorhout Mees te Vogelen zang is benoemd tot tweede particulier secretaris van Prins Bernhard. De heer Dorhout Mees was gedurende een tiental jaren directeur van een effec tenkantoor te Haarlem. Na de bevrijding nam hij dienst bij het wapen der cavalerie. Van 1946 af was hij militair secretaris bij de staf van de Prins in diens kwaliteit als inspecteur-generaal van de Koninklijke Landmacht. Korting. De 40-jarige vrouw van de voort vluchtige Belgische Rexistenleider Léon Dqgrelle. die te Namen wegens colla boratie tot 10 jaar gevangenisstraf was veroordeeld, is hedenmorgen na vijf en een half jaar .gevangenisstraf te hebben uitgezeten, in vrijheid gesteld. Mevrouw Degrelle, die de Franse nationaliteit heeft, is naar de Franse grens geleid. ■ADVERTENTIE van de vakman voorkomt hoge kosten en erger 1 Maak er een gewoonte van Uw wagen op gezette tijden te laten controleren bij Autogarages Olieslagerslaan 36 - Koninginneweg 112 Tel. 10570 b.g.g. 12403 - 13441 Haarlems industriegebied .B. en W. schrijven aan de Raad, dat zoals bekend is, ten behoeve van de ont wikkeling van het industriegebied in de Waarderpolder, in de le suppletoire begro ting van de kapitaalsinkomsten en -uitga ven der gemeente voor de dienst 1950 een bedrag is opgenomen van 700.000, Aangezien B. en W. het van groot belang achten, dat de toegangswegen naar ge noemd gebied zo enigszins mogelijk ten spoedigste worden verbeterd, komt het aan het college gewenst voor ten laste van ge> noemde post te doen uitvoeren: a. de bestaande Oude Weg, van de Waarderweg af tot de Centrale Werkplaat sen aer Nederladnse Spoorwegen, voorzien van een rijdek van klinkerkeien ter ver vanging van de aanwezige keien en klin kers. geraamd op 45.000, b. de Nijverheidsweg doortrekken tot aan de Oude Weg (inclusief het maken van een duiker in het Vuilrak), geraamd op 62.000,—; c. de Nijverheidsweg aansluiten op de Waarderweg, geraamd op 18.000, Voorts wensen B. en W. ten laste van meerbedoelde post te doen uitvoeren: le. de bouw van eer nieuwe Vrouwe- brug, geraamd op 280 000, 2e. de verbetering van de wegbaan door het Prinsen Bolwerk. B. en W. stellen de raad voor tot uitvoe ring van vorenbedoelde werken te beslui ten. De Vrouwebrug over de Kloppersingel vormt de verbinding tussen de Friese Var kenmarkt en de Spaamdammerweg. ITit dit voorstel van B. en W. blijkt dus dat de bouw van de nieuwe brug over het Noorder Spaarne nog wordt uitgesteld. Aanvankelijk was voor deze bouw de bovenbedoelde post van 700.000 op de be groting uitgetrokken. Dit is de helft van het totale bedrag der kasten, want die zijn geraamd op 1.400.000. Tuberculose onder hef vee In het Openbaar Slachthuis te Haarlem werd bij 28.3% van de runderen tuberculose ge constateerd In "net Openbaar Slachthuis te Haarlem werden geslacht: 1949 1949 6 rond. '50 Runderen en pinken 5039 5968 3704 Varkens 15576 24015 11502 Andere dieren 4913 13124 10334 Uit deze cijfers blijkt dat na de ophef fing der vleesdistributie (3 November '49) het verbruik van vlees wel is toegenomen, a! is die toeneming toch niet heel groot. Er zijn in 1950 in verhouding wat minder varkens gegeten, maar wat meer pinken en koeien. Ook wat meer andere dieren (o.a. schapen en paarden). Wij willen evenwel in het bijzonder de aandacht vestigen op de toeneming van de tuberculose onder het vee dat hier ge slacht wordt. Het percentage der tuberculose dieren was: 1948 1949 6 mnd. '50 Runderen en pinken 20 2 23,0 28.3 Varkens 5.- 4.7 4.8 Voor pinken en runderen is het percen tage in de laatste jaren dus belangrijk toegenomen. In 1948 20,2 pet.: in 1950 28.3 pet. Meer dan een kwart van de runderen en pinken, die hier op het Openbaar Slachthuis geslacht worden, hadden dus tuberculose. Van de dieren die tuberculose hadden werden: 1948 1949 6 mnd. '50 Gesterialiseerd 62 81 36 Verkocht in het klein onder toezicht 197 137 45 Vernietigd 291 362 163 Gekoeld of bevroren wegens finnen 36 74 22 Uit deze cijfers blijkt, wel, dat in het Openbaar Slachthuis uitgebreide voorzor gen worden genomen om te bereiken dat de gevaren voor de volksgezondheid wor den vermeden. Deze gegevens van het Openbaar Slacht huis stemmen overeen met die van de Stichting Gezondheidsdienst voor Dieren in Noordholland. Van de 10711 koeien, die 1059 veehouders in Haarlem erf omstreken het vorig jaar hadden, waren 4127 rea- geerders", of ruim 38,4 pet. Daaronder waren 83 koeien met open tuberculose. Maar niet bij alle rcageevders wordt, ais zij geslacht worden, tuberculose gevonden. Het is dan ook wel zeker dat hier vrij veel tuberculose koeien worden geslacht die van elders komen. Met klem wordt nog eens aangeraden alle melk goed door te laten koken. Wat gepasteuriseerde melk betreft, hebben onderzoekingen aangetoond, dat daarin geen ziektekiemen voorkomen, mits de ver hitting in de fabriek afdoende is geweest. Indertijd hebben wij medegedeeld dat de regering bereid is de pogingen der vee houders om tbc-vrije stallen te krijgen financieel wil steunen. Veel schot zit er in deze zaak evenwel nog niet. Wilde eenden gestorven aan vogelcholera Langs de Friese kust van het IJselmeer zijn deze week een aantal dode wilde een den aangespoeld die, naar thans gebleken is, gestorven zijn aan vogelcholera. De burgemeester van Lemsterland heeft de bevolking gewaarschuwd tegen het mede- nemen van gevonden dode eenden. ADVERTENTIE W. FQRTGENS GROTE HOUTSTRAAT 176 - TELEF. 15150 DER LESSEN 16 SEPT. a.s. VANAF HEDEN Vormingsinstituut der K.V.P. in Baarn geopend Te Baarn is Vrijdagmiddag het Vormings instituut der Katholieke Volkspartij offi cieel geopend. Deze opening werd onder andere bijgewoond door dc minister van Justitie, mr. A. A. M. Struycken, de minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, prof. dr. F, J. Th. Rutten, de minister zonder portfeuille mr. J. R. H. van Schaik en mr. L. C. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamerfractie der K.V.P. Voorts waren aanwezig de leden van de Partijraad der K.V.P., leden der Eerste en Tweede Kamer en de burgemester van Baarn, mr. F. L. van Beeck Calkoen. De heer W. J. Andricssen, voorzitter der KVP hield de openingsrede. Hij zeide onder andere, dat toen de partij na de bevrijding werd opgericht, ook de scholing en de vorming ter hand zijn geno men. Ondanks dit is de toestand verre van bevredigend en moet er in het algemeen van onvoldoende vorming en scholing, van onvoldoende kennis en inzicht worden ge sproken. Dit holt de innerlijke kracht van de partij uit. Daarom was volgens spreker het instituut wenselijk en in de zich ont wikkelende verhoudingen uit partijoogpunt gezien noodzakelijk. Dr. L. A. H. Albering. secretaris der KVP en directeur van het Vormingsinsti tuut sprak hierna. Hij zei, dat politieke vorming en voorlichting van het kader een levensbelang voor de partij en voor de democratie zijn. Voor de kern van dit kader, voor hen die als vertrouwensman-kunnen gelden en daardoor een grote invloed be zitten, is echter meer nodig. Een geselec teerd deel van het regionale en locale kader zal daarom bijeenkomsten in het vormings instituut bijwonen. Een tweede taak van het instituut is „de diepere vorming", de bespreking van vraagstukken, die zowél principieel als actueel voor de Nederlandse politiek en in het bijzonder voor de op vattingen en het beleid der Katholieken van groot belang zijn. Drie flatgebouwen in Zandvoort In ae loop van September zal een begin worden gemaakt met de bouw van het eerste flatgebouw van een serie van drie, welke zullen verrijzen tussen Zeestraat en Strandweg nan de nieuw aan te leggen Boulevard. Elk flatgebouw zal 18 flats'be vatten. Deze flats komen te staan op de claim van het oude Oranje-hötel, waar in later jaren een groot flatgebouw stond. De financieringsregeling met het rijk heeft tot resultaat gehad, dat niets meel de bouw van deze flatgebouwen in de weg staat. Daar c!e vraag naar deze woon ruimten, die geheel aaar moderne eisen zullen worden ingericht, zéér groot is, zal, om aan c-en eerste behoefte te kunnen vol doen, begonnen worden met het bouwen van één flatgebouw, dat vóór seizoen 1951 bewoonbaar zal zijn, waarna onmiddellijk met de bouw van de volgende twee zal worden doorgegaan. De gebouwen zullen in iets schuine richting tegen de Boule vard worden gebouwd, steeds iets meer In de kathedrale Basiliek van Sint Bavo is Vrijdagavond de nieuwe plebaan de heer H. W. Agterof ingehaald. Aan de ingang van de kerk stonden de leden van de jeugd organisaties van de parochie opgesteld, om de nieuwe plebaan te begroeten. Terwijl de heer Agterof zich naai- het hoofdaltaar begaf werd „Veni Creator" gezongen. De oudste kapelaan de heer P. E. J. Bottelier heette de nieuwe plebaan welkom en gaf de verzekering, dat deze op de steun van de geestelijkheid en parochianen kan rekenen. Plebaan Agterof betrad door een haag van leden van jeugdorganisaties de kerk. Nadat de heer Agterof het Lof had ge celebreerd gaf hij de parocianen voor de eerste maal zijn zegen. In de kerk waren aanwezig de bisschop van Haarlem mgr. J. P. Huibers, de vicaris- generaal mgr. N. L. A. Ammerlaan en de deken van Haarlem de heer J. Kuilman. Zondagmiddag van twaalf uur tot half- twee wordt voor de parochianen een recep tie gehouden. achterwaarts. Reflectanten voor deze flats zullen een vestigingsvergunning voor Zandvoort ontvangen. Deze flats worden gebouwd volgens plannen van de architect Auke Komter te Amsterdam. De exploitatie zal geschieden in coöpera tief verband, de directie verzorgt alle on derhoud aan exterieur, trappenhuizen, portalen, enz., benevens het twee maal per week schoonhouden van de trappen huizen, het twee maal per maand schoon maken van de beglazing aan de buiten zijde, het stoken van de centrale verwar ming, enz. Elke flat bevat: 1 grote zitkamer-eet.- kamer met terras of balcon; 2 grote 2- persoons slaapkamers; 1 kleine 2 persoons slaapkamer; keuken met balcon; gang en douche. Het is de bedoeling dat de huurders de flats kopen. Drie bewoners zijn gezamen lijk aansprakelijk voor rente en aflossing der hj'potheek van drie boven elkaar ge legen flats. Het deel van de koopprijs dat niet door ccn hypotheek gedekt wordt, zal aan de bewoner-eigenaar als renteloze geldlening verstrekt worden, die bij verla ting van de flat aan een ander kan worden overgedaan. Er zijn reeds verschillende flats ver kocht. ADVERTENTIE SCHOOL- TEKENMATERIALEN voor alle inrichtingen van onderwijs. M. STRS3LAMD SCHOTERWEG 5 en 7 Voor de kïiiradereai Zo zaten ze een hele poos naast elkaar op de bank in Pilons tuintje. Opeens stond Pilon op. „Dat is waar ookjullie zult wel dorst hebben, na je lange wandeling! Ik zal gauw wat lekkere limonade halen, jongens!" „O. maar we hebben bij Bluk al thee gedronken!" zei Rick. „Prachtig.maar daarom zul je toch nog wel trek hebben in 'n beker limonade ook, oj niet?" lachte Pilon. „Ja, dat wel!" zei Bunkie vrolijk. „O zo, dat dacht ik wel.Ik ben zo terug!" En even later kwam Pi'ori weer in z'n tuintje terug met 'n blad. Drie bekers heerlijk frisse limonade bracht hij mee. Dat smaakte! Met kleine teugjes snoepten ze van de koude drank, die erg lekker rook. „Die maken we hier van bosbessen", verklaarde Pilon. „Ze is heerlijk!" riep Rick. Toen schrikte Bunkie opeens van 'n hevig gebrom om zijn hoofd. Een grote wesp gonsde in kringen om zijn beker heen! ADVERTENTIE Voor alle merken STOFZUIGERS vanaf 2.50 per week GEN. CRONJéSTRAAT 43 KRUIDBERGERWEG 51 - SANTPOORT TEL. 160flO17696 Heemstede Installatie commissie van toezicht op de schooltandartsendienst In de raadzaal van Heemstede werd Vrij dagavond door de wethouder voor de volks gezondheid, de heer H. Disselkoen, de commissie van toezicht op de schooltand artsendienst geïnstalleerd. Deze commissie werd door de raad in gesteld, zij heeft niet alleen tot taak toe zicht uit te oefenen op de schooltandartsen dienst, doch ook B. en W., desgevraagd of op eigen initiatief, van advies te dienen over de schooltandverzorging. Het dagelijks bestuur van de commissie bestaat uit cle wethouder voor de volksge zondheid als voorzitter, benevens de heer J. J. Schneiders als vertegenwoordiger van de Haarlemse Ziekenfondsen cn de heer H. Driessen als vertegenwoordiger van de Nederlandse Maatschappij tot Bevorde ring der Tandheelkunde. Verder hebben In de commissie zitting: dokter J. Laeycn- decker namens de vereniging „Het Witte Kruis"; de heer L. Roest, namens „het Wit- Gele Kruis"; de heer W. Zwikker als ver tegenwoordiger van de ouderraad der open bare scholen; de heer J. van der Heydon, namens de vereniging „Bijzondere Prot. School" en mejuffrouw A. J. Bossaert. als afgevaardigde van het onderwijzend per soneel, werkzaam te Heemstede. Als secretaris van do confmissie treedt op de heer W. L. van Schaick, ambtenaar ter gemeentesecretarie. De Inspecteur van de Volksgezondheid in Noordholland, de heer A, P. N. de Groot en de schoolarts D. J. Bakker zijn als ad viserende leden aan de commissie toege voegd. Bij dc installatie waren tevens tegen woordig do heer L. J. M. Spoorenberg van de Volksgezondheid in algemene dienst; de heer Th. M. Schelling, hoofdambtenaar der gemeente Heemslede en de schooltandarts de heer G. H. Onstein. Mej. M. H. A. Witteveen overleden Op 54-jarige leeftijd is Vrijdagmiddag plotseling overleden mejuffrouw M. H. A. Witteveen, die 30 jaar achtereen onder wijzeres is geweest aan de St. Antonius- school aan de Kerklaan, afdeling L.O. Om haar karakter en bekwaamheden was zij zeer gezien. De begrafenis vindt plaats Dinsdagmor gen na de H. Mis van Requiem, die te half negen in de kerk van de H. Bavo aan de Herenweg wordt opgedragen. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden op 3 September a.s. waargenomen door: dr. V'. v. d. Linde, Heemsteedse Dreef 253, tel. 16850 en dr^P. M. v. d Gugten. Heemsteedse Dreef 37. telefoon 29903. Wijkverpleging: Zuster B. G. Badings. Heemsteedse Dreef 138, tel. 29818. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel. 28197: Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772, BINNENLAND De Amerikaanse bexettingsautoriteiten in Duitsland hebben het verzoek van Neder land tot uitlevering van de Duitser Knolle afgewezen. Knolle wordt verantwoordelijk geacht Voor het doodschieten van gijzelaars in het kamp te Amersfoort. De havententoonsteiring „Rotterdam Ahoy" is bezocht door 1.657.000 personen, ■waarbij inbegrepen degenen, die gast waren van het tentoonstellingsbestuur. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Bond van Ouden van Dagen heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin verzocht wordt een eventuele bijslag op de uitkeringen van de Noodwet-Ouderdoms voorziening, niet in mindering te brengen op de aanvullende bedragen van de gemeen telijke diensten voor sociale zaken. HAARLEM EN OMGEVING In het Cultuurcentrum „De Stompe Toren" te Spaarnwoude zullen vanavond optreden Willy Frans (piano) en Harry Pre- nen (voordracht). De Nederlandse Groot-loge van de Internationale Orde van Goede Tempelieren zal op 23 en 24 September in Haarlem ver gaderen. Zondag 24 September zal de minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting, mr. dr. J. in 't Veld, in de vergade ring spreken over: „Drankbestrijding in deze tijd". Santpoort Nieuwe Finse school vervult hartewens Burgemeester mr. M. M. Kwint van Velsen opende de „Brede rodeschool" „Mogen de galanterie en de ridderlijk heid, die het geslacht der Brederode's sier den, overgaan op de jongens en meisjes van deze nieuwe Brederodeschool". Met deze sierlijke woorden opende bur gemeester mr. M. M. Kwint van Velsen Vrijdagavondde nieuwe openbare lagere school in Santpoort-Station, die al zo lang bovenaan op het verlanglijstje van dit deel der gemeente heeft gestaan en nu eindelijk in de vorm van een vriendelijk „Fins" schoolgebouw gestalte heeft gekregen. Mr. Kwint sprak het vertrouwen uit, dat de samenwerking tussen de school in Sant poort-dorp en dit nieuwe zusje hartelijk zal zijn. „Dit kind moet echter een naam hebben" vervolgde de burgemeester „en unaniem is „Brederodeschool" voorgesteld. Al deden de Brederode's wel eens wat ver keerd, het waren tenminste kerels uit éen stuk en deze herinnering aan een oud ge slacht, dat zo nauw met Santpoorts historie verweven is, moge daarom in dit nieuwe gebouw bewaard blijven." De heer H. Mulder, het hoofd van de school, die al eerder de beide wethouders W F. Visser en J. C. Aschoff, alsmede vele Velsense raadsleden, hoofden van scholen en van takken van dienst had verwelkomd, gaf daarna graag het woord aan de senior uit het Santpoórtse bestuur van „Volks onderwijs" de heer T. F. Roos, die de „in wonende" kleuterschool met een korte toe- soraak opende. Vele ouders hebben later op de avond het frisse gebouw tot op alle onderdelen bekeken. Bloemendaal Congres in Duin en Daal van Mont Pelerin Society In de komende week van 3—*10 Septem ber zal een aantal buitenlandse economen waaronder enkelen van grote reputatie in Bloemendaal vertoeven. Zij nemen deel aan een congres van de Mont Pelerin Society, dat wordt gehouden in Hötel Duin en Daal te jBloemendaal, waar de economen tevens gehuisvest zul len worden tijdens hun verblijf m Neder land. Onder de ongeveer 70 economen bevindt zich een 30-tal professoren, onder anderen F. A. Hayek (Chicago). F. A. Lutz (Prince- town), J. Jewkes (Oxford), W. Ropke (Genève). De drie eerstgenoemden zullen na afloop van het congres nog het woord voeren op een buitengewone vergadering te Amster dam op Maandag 11 September aanstaande voor leden van de Vereniging voor de Staathuishoudkunde en Statistiek. Van de Nederlandse deelnemers aan het congres noemen wij: prof. G. M. Verrijn Stuart, prof. Josephus Jitta, ir. H. I. Keus. dr. A. de Graaff. en J. Meijer. Secretaris is dr. Hunold (Ztlrich). De eerste dagen zullen worden besteed aan een kennismaking met de aan natuur schoon zo rijke omgeving en aan excursies. Een aantal van de deelnemers is inmid dels reeds gearriveerd. ADVERTENTIE NA GENOTEN RUST IS HET GOED ARBEIDEN! Treur dus niet, dat de vacantie er op zit, maar haast je, om je nieuwe boeken in orde te brengen Bij VEKO is dat zó voor elkaar! Schoolboekenspecialisten Zijlstraat 96-98, 2e huis vanaf 't Stadhuis FEUILLETON door Gisela Furtmüller (Vertaald uit hef Duits) 9) Toen Helbing enige tijd later op zijn bureau terugkwam, ontving een onderge schikte hem met de mededeling, dat hoofd inspecteur Wickenberg hem verwachtte. Ik zal onmiddellijk naar hem toe gaan, zei Helbing en verdween in de richting van een van de zware dubbele deuren aan de andere kant van de gang. Toen hij binnenkwam, keek een man met een krachtig bruin gelaat van zijn werk op. In het gladgeschoren gezicht, onder het grijzende haar, keken twee heldere staal grijze ogen vol intelligentie de wereld in. Deze ogen waren gewoon in het boek der menselijke verwikkelingen te lezen. Hoofd inspecteur Wickenberg sloeg het dossier, waarmee hij bezig was, dicht. Ik heb van Urban al een en ander over jullie werk in de zaak Rothe gehoord. Heb je nog iemand ter zake verhoord? Ik heb slechts een bevestiging, gekre gen van een vermoeden, hetgeen natuurlijk nog niet voldoende is om het grote raadsel betreffende Rothe's dood op te lossen. Dr. Wickenberg begon op en neer te lopen. Het was een oude gewoonte van hem, dat hij niet kon blijven zitten, als het een of ander hem intensief bezig hield. Ik zie in deze zaak niet zo veel com plicaties als jij. Is het niet mogelijk, dat deze Wilhelm Nordmann, over wie Urban mij vertelde, Rothe heeft neergeschoten? Misschien waren er moeilijkheden in ver band met de ondersteuning. De mogelijkheid bestaat.maar des ondanks Helbing aarzelde even en vervolgde: Tenslotte zou dan iedereen, die van Rothe een ondersteuning ontving, verdacht kunnen worden. Het rinkelen van de telefoon onderbrak het gesprek. Dr. Wickenberg nam de hoorn op. Wat zegt u? Ja, Helbing is hier een ogenblik. Hij wenkte de politieman en reikte hem de hoorn aan. De telefoniste kondigde een gesprek met de Kronos-fabrieken aan. Verbindt u mij maar door, zei Helbing met enig ongeduld. Enige ogenblikken later hoorde hij een vermoeide vrouwenstem: het was Mariene Rothe. Spreek ik met inspecteur Helbing? Ja? Ik heb een belangrijke mededeling te doen. Kunt u hier komen? Ik voel me niet langer verantwoord iets voor u te verzwijgen. Waarom hebt u me niet dadelijk alles meegedeeld, wat u te zeggen had, mevrouw Rothe. Er klonk verwondering en ook iets van ontstemdheïd in deze vraag. Mijn tijd is zeer kostbaar, ik heb het overstel pend druk. Het gaal niet om mij, verklaarde Mar iene, en hoewel ze haar best deed om kalm te spreken, hoorde Helbing toch iets van opwinding in haar stem. Ik kon eerder niets zeggen. Wanneer kunt u hier zijn? Over een uur ben. ik bij u, antwoordde Helbing. En zich tot Wickenberg wendende, deelde hij deze mede: Mevrouw Rothe beweert een belangrijke verklaring te kunnen afleggen. Ze is cr rijkelijk laat mee, maar in ieder geval ben ik ervan overtuigd, dat hetgeen zij te zeg gen heeft, ophelderend zal werken. Goed, Helbing. ga zo spoedig mogelijk naar haar too. Ik zal intussen Urban op dracht geven het spoor-Nordmann te vol gen. Meld je dadelijk weer bij mij, als je van mevrouw Rothe terug bent. Helbing knikte en verdween haastig. De dienstauto legde de afstand naar de fabriek in de kortst mogelijke tijd af. Werner Hel bing keek niet naar de omgeving, waar hij doorheen reed. Hij was zo diep in gedach ten verzonken, dat hij opschrok, toen de chauffeur het portier van de wagen opende. Haastig begaf hij zich in de lift naar de tweede verdieping, waar Mariene Rothe haar appartementen had. Sinds de plotse linge dood van haar echtgenoot had Mar iene -het vroegere gemeenschappelijke slaapvertrek niet meer betreden. Ze zei dat de grote ruimte haar angstig maakte, en op haar verzoek had Hanna een van de klei nere logeerkamers voor haar in orde ge bracht. Maar ook daar voélde Mariene zich onbehagelijk. Toen Helbing uit de lift stapte, ging er ln zijn onmiddellijke nabij heid een deur open, waaruit Hanna te voor schijn kwam. Ze lachte hem vriendelijk toe, als was hij een oude bekende. Mevrouw komt dadelijk, zei ze en liet hem in een kleine ontvangkamer, die modern was ingericht en met de eenvoudige meubelen en effen gordijnen een sympa thieker indruk maakte dan het theatrale boudoir, waarin Mariene hem de eerste maal had ontvangen. Toen meer dan een kwartier verliep, zon der dat Mariene verscheen, belde hij het meisje, om te vragen, waar mevrouw Rothe bleef. Meneer, u -weet toch, dat mevrouw zich niet al te goed voelt, zei het meisje met een koket lachje. Hebt u dus alstublieft nog even geduld. Zonder veel animo nam hij een tijd schrift op en begon het door te bladeren Daarna stond hij op om een schilderij, dat hem bij het binnenkomen opgevallen was, nader te bekijken. Toevallig viel daarbij zijn blik ook op een bronzen vrouwen figuurtje, dat op een massieve marmeren zuil in de hoek van de kamer stond. Het was het beeld van een Egyptische prinses uit de Pharao-tijd. Geïnteresseerd bekeek Helbing het kleine kunstwerk nader. In het voetstuk stond een naam gegrift: Amara. Verder niets. Geen jaartal, geen aanwijzing tot welke dynastie deze Amara behoord had. Helbing had in zijn jonge jaren met belang stelling cle ontdekkingen van archeologen gevolgd. Het viel hem dan ook niet moeilijk vast te stellen, dal Amara een koningobruid geweest moest zijn. De muts met de hoog oplopende hoofdtooi alsook de versiering van de kraag wezen daarop. Door een plotselinge uitroep werd zijn aandacht van dit schone kunstwerk afge leid. In de deuropening stond Mariene Rothe. Ze zag doodsbleek, en haar grote donkere ogen glansden koortsachtig. Wat wilt u met dat beeld, meneer Helbing? vroeg ze ademloos zonder hem verder te begroeten. Rustig zette Helbing het beeldje, dat hij even opgenomen had, weer op zijn plaats terug. Neemt u mij niet kwalijk, mevrouw Rothe, dat ik die kleine prinses, die ik hier toevallig ontdekte, wat nader bekeken heb. Ik hoop, dat u het niet brutaal vindt van een vreemde in uw huis, voegde hij er vor melijk aan toe. Ik had er geen enkele bedoeling mee, ik werd slechts door belang stelling voor het kunstwerk gedreven. Ze kwam naderbij en reikte hem met een gedwongen lachje een hand, die ijskoud aanvoelde. Vergeeft u mij mijn heftigheid, meneer Helbing, zei ze met een vergeefse poging het trillen van haar lippen te be heersen. Is er iets gebeurd, mevrouw Rothe? vroeg hij, haar opmerkzaam aankijkend. Nee, niets.... Maar ik heb zo juist mededeling gekregen, dat de begrafenis van mijn man over drie dagen zal plaats vin den en daardoor ben ik zo van streek. Mevrouw Rothe, als u zo hevig toe geeft aan uw verdriet, doet u uw gezond heid schade, vermaande hij haar vriende lijk. Ziet u het als een troost, dat uw echtgenoot tenminste een lang lijden bp- spaard is gebleven. Het schot, waardoor hij viel, was dodelijk. Hij stierf onmiddellijk. Hij bracht haar naar een stoel, en ging tegenover haar zitten. U hebt me gezegd, dat u nog een ver klaring had af te leggen. Wat is het, dat u me wilde zeggen? Ik heb iets voor u achter gehouden. Ik wilde het eerst met mezelf eens worden, of ik het recht had een zo ernstige verden king tegen een vreemde uit te spreken. Het gaat om Wilhelm Nordmann. Ze had verwacht, een verbaasd gezicht te zien, doch Helbing vertrok geen spier. Voor zover mij bekend is, heeft Nord mann enige tijd op de fabriek gewerkt en werd hij na zijn vertrek door meneer Rothe geldelijk gesteund. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6