Skiff en acht van Nederland in de finale Voor snelvervoer Gé v, d. Bosch TAXI 18000 Haarlemse zwemmers starten in Frankrijk en Noord-Afrika Predikbeurten Zaterdag 2 September 1950 Haarlems Dagblad en Opreebte Haarlemsche Courant 6 Europese roeikampioenschappen Van de eerste dag der Europese roeikampioenschappen te Milaan is als belangrijkste feit te memoreren, dat de Italiaanse ploegen de meeste successen hebben behaald, Nederland zeer verdienstelijk roeien heeft laten zien met bevredigende resultaten en Frankrijk en België de baan van Idroscalo hebben verlaten in een wat droevige stem ming wegens de slechte resultaten, welke him vertegenwoordigende ploegen hebben behaald. Van de tien races voor vijf nummers (voor twee nummers waren te weinig inschrijvingen binnengekomen, zodat de deelnemende ploegen aan deze wedstrijden onmiddellijk in de finales konden worden geplaatst) werd Italië vier maal eerste in de heats en één keer tweede, Nederland plaatste zich met twee tweede plaatsen (Neumeier in het skiffnummer en Nereus in de achten) voor twee nummers in de eindstrijden en Frankrijk en België moesten zich met derde, vierde of vijfde plaatsen inde voor wedstrijden tevreden stellen. De Belgische ploegen zijn op het ogen blik inderdaad niet sterk en de indruk, welke bijvoorbeeld de skiffeur Piessens maakte, was bijzonder zwak. De Fransen hadden met pech te kampen gehad. Don derdagavond laat was de vrachtauto, waar op het materiaal van de Franse roeiers werd vervoerd, tussen Genua en Milaan verongelukt. Alle boten werden beschadigd. Italianen hebben Vrijdagmorgen boten ter beschikking van de Fransen gesteld. Het weer was volkomen omgeslagen. Na enkele zware onweersbuien had de hitte plaats gemaakt voor een koelte, waarin het aangenaam roeien was. In het begin stond er wat wind, maar toen de achtriemsgieken aan de beurt waren, was het bladstil. De eerste heat van de vier met stuurman was zeer zwak bezet in vergelijking met de tweede. Daarom was de loting van groot belang geweest. Frankrijk eindigde in die eerste heat achteraan en Spanje werd met twee lengten achterstand op Italië, dat er een oefenwedstrijd van had gemaakt, twee de. In de tweede heat werd echter fel ge streden. De vier van Njord had een zeer matige start en na de eerste duizend nieter bezetten de Leidenaren de vierde plaats. De Nederlanders hadden het met de gol ven een beetje te kwaad. Eerst op 1250 meter hervond men het juiste' tempo. Bel gië werd toen voorbij gestreefd en de strijd tegen Zwitserland om de tweede plaats begon. De Ruderclub Reuss beschikte over een sterke homogene ploeg. Denemarken was inmiddels onbereikbaar en op de laat ste 500 nieter zorgden de Zwitsers er voor elke aanval van Njord met een tegenaanval te beantwoorden en zo was de kans voor een tweede plaats der Leidse studenten verkeken. De tijd van Njord is evenwel niet slecht in vergelijking met die van de andere ploegen en men mag rustig aan nemen dat Njord zich na de herkansing ook voor de eindstrijd zal plaatsen. Neumeier plaatste zich gemakkelijk in de eindstrijd van het skiffnummer. Piessens bracht er weinig van terecht en Henri Bu- tel, de Franse skiffeur had de pech in een voor hem vreemde boot te roeien. Zo ging de strijd alleen tussen de Deen Larsen en onze landgenoot, een duel. dat door Larsen, die na de helft van de afstand de leiding had genomen, gemakkelijk werd gewonnen. In de tweede heat was veel meer strijd, vooral tussen Italië en Zuid-Slavië om de tweede plaats, met het resultaat, dat de tijden in vergelijking met de eerste heat sneller waren. Triton is practisch zeker van een plaats in de finale in het nummer vier zonder stuurman. Nederland en Zwitserland, die met miniem verschil als derde en vierde door de finish van de eerste heat gingen, ontmoeten in de herkansing Frankrijk. Het resultaat zal niet twijfelachtig zijn. Gezien de prestaties van de eerste dag en het feit. dat de Franse vier sterk gehandicapt is door de geleende boot. mag men er reke ning mee" houden, dat Triton Zaterdagmid dag in de herkansing de eerste of tweede plaats wel zal halen. Italië, de titelverdediger met Moto Quzzi (met precies dezelfde samenstelling der roeiers van Amsterdam 1949) nam direct de leiding met Zuid-Slavië op de tweede plaats. Zwitserland en Nederland vochten om de derde. Op 1000 meter lag Triton iets voor op Zwitserland. Het is het noodlot van de vier zonder stuurman, dat als een ploeg achter ligt. het buitengewoon moei lijk is om de posities van de leiders on hun juiste waarde te schatten. Anders had Tri ton moeten bemerken, dat Zuid-Slavië op de laatste 500 meter zeer vermoeid was en herhaaldelijk slecht stuurde, waardoor enkele keren de vlaggetjes op de tonnen, gebruikt ter afscheiding van de baan, het slachtoffer werden van de riembladen. Triton zette veel te laat de eindspurt in. liep zienderogen op Zuid-Slavië in, vocht intussen fel tegen Zwitserland, maar Zuid- Slavië was iets te ver weg gelopen, zodat Triton zich met een derde plaats tevreden moest stellen. De eerste heat van de acht was bijzonder spannend. Oostenrijk had na een valse start de leiding genomen, maar oo 500 meter was Varese. de Italiaanse titelver dediger, door het temno te verhogen, naar voren gekomen. Oostenrijk kwam op de tweede plaats met geringe voorsprong op Nereus. terwijl Portugal geen rol speelde. Op 1000 meter had de Oostenrijkse combi natie uit Klagenfurt een voorsprong van slechts enkele decimeters op de Amster damse studenten, die in een niet te hoog en zeker niet geforceerd tempo bleven doorroeien. De strijd op de tweede helft van de afstand bleef fel. maar in de eind spurt bleek de ploeg van Nereus over een betere techniek te beschikken dan de Oos tenrijkers. De tiid van de winnaar bedroeg 6 min. 19 sec., die van Nereus 6 min. 21.6 en die van Oostenrijk 6 min. 22.7. Indien wij deze tijden vergelijken jnet die van de tweede heat door Groot-Bnttannië 6 min. 23.2 sec. gewonnen, met Denemarken als tweede met 0.2 sec. verschil. Frankrijk derde en België vierde (ver achter), dan is het duidelijk dat de Nederlandse acht Zon dag in de eindstrijd een zeer goed figuur zal kunnen slaan. Rest ons nog te vermelden, dat Reiding. die last heeft gehad van een lichte spier blessure, met Van der Meer in de double scull in de ochtenduren heeft geoefend. De uitslagen luiden: Vier met stuurman: Eerste heat: 1. Italië 2. Spanje, 3. Frankrijk zeven lengten achter Tweede heat.: 1. Denemarken 7 min. 37.8 sec. 2. Zwitserland 7 min. 42.6 sec. 3. Ne- ADVERTENTIE DAGELIJKSE AUTODIENSTEN HAARLEM - TEL. 11143—10290 ZANDVOORT - TEL. 2852 EXPEDITIE EN TRANSPORTEN DOOR GEHEEL NEDERLAND Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, f September 1950 ONDERTROUWD: 1 Sept., T. J. Grootjes en A. C. van Dam; H. J. F. M. Paanakker en C. J. Wernik. BEVALLEN van een zoon: 30 Aug., E. van MaanenMulder; W. H. JansenJanssen. BEVALLEN van een dochter: 30 Sept., O. C. PikScholte; 31 Aug.. M. VisserBok; M. H. Bonvan den Ham; M. W. BoumanDijk- mans: M. G. KoedamHartog; L. de Geus Leveld; D. C. Moolenaarvan der Putten; M. G. B. HuigensFornier; N. Petersen Misset; A. Giebels—Blankevoort; H. A. van Hor.schoten—Zwanenburg; 1 Sept., J. M. van Heijningen—Gootjes; V. Jansen—van Dron- gelen. OVERLEDEN: 30 Aug., A. B. Root. 63 j.. van Marumstraat; 31 Aug., L. van Uden— Kooijman, 79 j., Julianalaan. derland (Njord) 7 min. 45 sec. 4. België 8 min. 2.1 sec. Skiff: Eerste heat: 1. Denemarken (Lar sen) 8 min. 25.3 sec. 2. Nederland (Neu meier) 8 min. 31.1 sec. 3. Frankrijk (Butel) 8 min. 49.3 sec. 4. België (Piessens) 9 min. 3.6 sec. Tweede heat: 1. Keiler (Zwitserland) 8 min. 5.6 sec. 2. Bergamini (Italië) 8 min. 11.4 sec. 3. Petrovicki (Zuid-Slavië) 8 min. 14 sec. 4. EL Hussein (Egypte) 8 min. 35.7 sec. Twee met stuurman: Eerste heat: 1. Italië 8 min. 7.3 sec. 2. Denemarken 8 min. 10 sec. 3. België 8 min. 14.6 sec. 4. Frankrijk 8 min. 18.8 sec. 5. Zuid-Slavië 8 min. 20.1 sec. Tweede heat: 1. Zwitserland 8 min. 2.8 sec. 2. Zweden 8 min. 11.4 sec. 3. Grieken land 8 min. 20.2 sec. 4. Spanje 8 min. 24.3 sec. Vier zonder stuurman: Eerste heat: 1. Italië 6 min. 56.4 sec. 2. Zuid-Slavië 6 min. 59.5 sec. 3. Nederland (Triton) 7 min. 3.9 sec. 4. Zwitserland 7 min. 4 sec. Tweede heat: 1. Noorwegen 7 min. 1.2 sec. 2. Denemarken 7 min. 1.7 sec. 3. Frank rijk 7 min. 13 sec. Achtriemsgieken: Eerste heat: 1. Italië 6 min. 19 sec. 2. Nederland (Nereus) 6 min. 21.6 sec. 3. Oostenrijk 6 min. 22.7 sec. 4. Portugal 6 min. 28 sec. Tweede heat: 1. Groot Brittannië 6 min. 23.2 sec. 2. Denemarken 6 min. 23.4 sec. 3. België 6 min. 28.3 sec. 4. Frankrijk 6 min. 41.7 sec. Buitenlanders komen in Rotterdam uit Voor het internationaal concours hippïque te Rotterdam, dat van Donderdag 7 tot en met Zondag 10 September wordt gehouden, hebben vijf buitenlandse équipes ingeschre ven. Voor België starten onder meer de ruiters Selliers de Moranville, Neves de Mevergnies en majoor Van der Ton. Dene marken zal voor het eerst sedert 1928 weer ruiters en paarden naar Nederland afvaar digen. Het Britse Rijnleger komt, evenals Denemarken, met acht paarden uit. Ook Zweden is vertegenwoordigd met twaalf paarden. Capt. Baron von Blixen Finecke zal onder meer met „Master Rufus" star ten in de samengestelde wedstrijd, een combinatie, welke tot nu toe in dit onder deel ongeslagen is geweest. Dit nummer zal niet zonder spanning zijn, vooral ook om dat voor Zwitserland een sterke ploeg zal starten. Majoor Grundbacher zal met „Rose d'Avril" een gevaarlijke concurrent kun nen zijn in de dressuurwedstrijd. De Nederlandse kleuren zullen onder meer worden verdedigd door J. Rijks met „Romanichel", een zeer goede combinatie, die reeds menige prijs zowel in binnen- als buitenland in de wacht heeft gesleept. Ook ritmeester Gruppelaar zal met „Ampère", „Random Harvest" en „Plahan-Plahan" geen gemakkelijke concurrent zijn voor de buitenlandse deelnemers ADVERTENTIE Teleurgestelde fokker liet tien beverratten vrij In de eerste jaren na de bevrijding is het fokken van beverratten ook in ons land ter hand genomen, in de verwachting dat dit ook hier tot een winstgevend bedrijf zou leiden. Van deskundige zijde is bij her haling op de wisselvalligheid van het fok ken van beverratten gewezen, maar niette min zijn tal van personen tot deze fokkerij overgegaan. Thans blijkt'dat de fokkers in sommige gevallen zeer aanzienlijke ver liezen lijden en naar het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mededeelt, zijn velen hunner thans bezig hun beverratten op te ruimen. Daarbij komt het voor, dat de beverratten worden losgelaten en dan ernstige schade aanrich ten aan dijkwerken en aan landbouw gewassen. Het is derhalve zeer onverant woordelijk, zo zegt het ministerie, de beverratten vrij te laten zoals onlangs in Groningen is geschied. Daar heeft een fok ker een tiental beverratten vrij gelaten. In het begin van dit jaar ontmoetten Cor Braasem en Gerrit Bijlsma, leden van de Nederlandse waterpoloploeg en van de zwemclub „Haarlem" enige Spaanse zwem mers en dezen vroegen of Haarlemse zwem mers in Augustus in Spanje konden uit komen. Door de Europese kampioenschappen was dit niet mogelijk. Een gedachte om een buitenlandse reis te Een vrachtauto, die gistermiddag in Haarlem op de Westergracht heen en weer manoeuvreerde om achteruit een garage binnen te rijden, schoot tenslotte vooruit het water van de gracht in. De bestuurder bleef ongedeerd en het bergingswerk was een attractie voor tal van kinderen. H.O.V. speelde werk van Nederlandse toondichters Op het H.O.V.-concert van Vrijdagavond, dat onder leiding stond van Marinus Adam en waarbij de pianist Johan Patist als solist optrad, werden twee. noviteiten ten gehore gebracht. Als eerste van deze werd een Concerto voor strijkorkest van Bob van Marken in eerste uitvoering gespeeld. De componist die cellist is bij de H.O.V. toont in dit werk een lyrische aanleg, die hem tal van aardige invallen bezorgde. Men hoort er zelfs mysterieuze dingen in, die als verdroomd klinken. Maar. al tracht de componist zijn thematiek wat leven en beweging te geven met een paar fugato's, tot een betogende activiteit, laat staan tot een conflict, wil het niet komen. Het stuk klinkt vrij sympathiek, maar als geheel blijft het steriel door gemis aan organisch^ groeikracht. De tweede noviteit was de Concertsuite voor piano en strijkorkest van Hugo Godron, geschreven tijdens de oor logsjaren en na de bevrijding bekroond met een regeringsprijs. Een sterk werk kan men ook dit stuk niet noemen: vooreerst klinkt het al weinig oorspronkelijk en voor al in het derde deel is de compQnist weinig kieskeurig geweest. Maar wat de eerste twee delen betreft geeft liet stuk de pret tige ervaring met vaste hand geschreven te zijn. Godron wist daar zijn themamate riaal logisch te ontwikkelen en met boeien de kracht te laten uitgroeien. Er is even wicht tussen vorm en inhoud. Het is jammer dat de tweede helft van het stuk zich od dit peil niet handhaaft. De pianist Johan Patist besteedde zijn beste zorgen aan de compositie van Godron en ook Marinus Adam gaf er met het or kest een uitvoering van die er wezen mocht. Als vertolker van de „Variations Sym- phoniques" van César Franck liet Johan Patist zich bovendien voortreffelijk gelden. De avond was ingezet met een vlotte interpretatie van Dukas' „Toverleerling", een knap staaltje van orkestspel. Tot slot mocht het publiek genieten van de geraffineerde orchestratiekunst van Berlioz, uit wiens „Damnation de Faust" de bekende drie orkestfragmenten gespeeld werden. JOS. DE KLERK. NACHTDIENST APOTHEKEN. Haarlem: Bos en Vaart-apotheek, Bos en Vaartstraat 26. telefoon 13290. Apotheek Flo rijn, Grote Houtstraat 78, telefoon 10500. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, telefoon 10354. Noorder Apotheek, Jan Gijzenkade 181, telefoon 23821. Heemstede: Heemsteedse apotheek, Bin nenweg 98, telefoon 28197. Aerdenhout- aDOtheek. Zandvoortselaan 164, telef. 26772. 'Bloemendaal: Santpoorter apotheek, Bloe- mendaalsestraatweg 145, Santpoort-station. Elswout-apotheek, Bloemendaalseweg 341, Overveen. NUTS-SPAARBANK TE HAARLEM In de maand Augustus is bij de Nuts- Spaarbank te Haarlem ingelegd een bedrag van f773.546,50, waaronder via de Ophaal dienst f33.790,62 en bij de afdeling Jeugd- spaarbank f 1.025,75. Terugbetaald werd f 888.165,44. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 387. Daarnaast hebben zich 21 nieuwe deelnemers bij de Jeugdspaarbank aange meld. Op 31 Augustus 1950 bedroeg het totaal aantal inleggers 65184 met een tegoed van f 24.503.678,69. ADVERTENTIE ©O0OOOOOO0OOOOOOOOOO0QOOOOOO O ONDULATION PERMANENTE Eugène „Tiède Douce - „New York" DE MOOISTE FRANSE EN AMERIK. LAUWE PERMANENT Absoluut geschikt voor alle haarsoorten Blonderen - Kleur- Amerikaans - France O Haarverven g spoelingen o A. DE 3QNG o q Jacobijnestraat 13 Telef. 1 8 7 3 1 O Nationaal-Internationaal bekroond q OOOOOOQOOOOOOOOOOOOOOO0OOOOO Dieseltrein naar Leeuwarden bleef steken De Diesel-electrische trein uit Amers foort, die Vrijdagavond om kwart over acht in Leeuwarden had moeten aankomen, is even voorbij het station Akkrum, 20 km. ten Zuiden van de Friese hoofdstad, blij ven steken. Van het op één na laatste rijtuig raakte aan de onderzijde een onder deel van de reminstallatie los, dat bleef haken achter een dwarsligger. De trein kon niet meer voor- of achteruit. Daar het baanvak Heerenveen-Leeuwarden enkel spoor heeft (de Duitsers braken het andere spoor tijdens de bezetting op), was het treinverkeer in beide richtingen gestremd. Tussen Akkrum en Leeuwarden heeft men autobussen laten rijden. In de afgelopen nacht is de defecte trein weggesleept. maken was echter door het verzoek van de Spanjaarden ontstaan. Plannen werden ge maakt en het resultaat is, dat de zwemclub „Haarlem" vanmorgen op "beis is gegaan om een tocht te maken door Frankrijk en Noord- Afrika. Contact werd gezocht met clubs in Mar seille. Tunis. Algiers en Constantine. De zwemclubs in Noord-Afrika waren zeer enthousiast, toen zij op de hoogte kwamen van de plannen der Haarlemmers en waren bereid de kosten voor een verblijf in Noord- Afrika en de overtocht van MarseilleTunis voor haar rekening te nemen. Heden, Zaterdagmorgen, vertrok het ge zelschap van twintig leden, onder leiding van de voorzitter de heer Th. I-Iölsken, in vijf auto's, uit Haarlem. Zij hopen in een extra-feestelijke stemming te kunnen reizen, vijf auto's, uit Haarlem. Zij waren in een extra-feestelijke stemming. Vrijdagavond was immers in Leiden het hoofdklasseschap bereikt. Van het plan om daar in zwemwedstrijden uit te komen moest worden afgezien. Zon dagmorgen gaat de tocht verder en het ge zelschap kan dus niet naar de zwemwedstrij den FrankrijkSpanje kijken. Des avonds hoopt men in Lyon aan te komen en Maan dagmiddag in Marseille. Daar zijn de Haarlemmers de gasten van „Chevalier Rose Sports". Het programma vermeldt zwem en waterpolowedstrijden. waaraan ook Tjebbes (HPC) en Bonte (ZAR). die als gas ten meegaan, zullen deelnemer.. Dinsdagmiddag om 10 uur vertrekt de boot uit Marseille en na een tocht van vier en twintig uur over de Middellandse Zee wordt Tunis bereikt. De afdeling Tunis van de Franse Zwembond zal de gasten ontvangen en de maatregelen treffen voor de wedstrij den in Algiers en Constantine, waarvoor reizen per spoor over afstanden van 500 en 450 km. afgelegd moeten worden. Na een verblijf van bijna twee weken in Noord-Afrika wordt de terugtocht aanvaard, echter nog niet naar Haarlem. Op 19 Sep tember komt het gezelschap in Menton aan, waar ook gezwommen zal worden. Daarna volgen bezoeken aan Franse streken en Parijs en op Zondag 24 September hopen de Haarlemmers weer thuis te zijn. De reis MarseilleHaarlem wordt in de auto's ge maakt, waarmee ook naar Zuid-Frankrijk gereden wordt. Sport in 't kort .VRIENDSCHAPPELIJKE HOCKEYWED STRIJDEN. BMHC ontvangt aanstaande Zondag drie elftallen van HDM uit Den Haag voor enkele vriendschappelijke wed strijden. Het eerste elftal speelt om drie uur; BMHC II en IV ontmoeten HDM II en III om halftwee. BILJARTWEDSTRIJD DE RUYTER KOBUS. Ter opening van. het speelseizoen heeft het bestuur van het district Haarlem van de Nederlandse Biljartbond een invita tie-wedstrijd voorbereid op Dinsdagavond in restaurant Brinkmann tussen C. de Ruyter en P. Kobus. Gespeeld wordt anker-kader 47/2 en de lengte der partij is 500 caramboles. Boottrein van de „Surriënto" Vrijdag is het s.s. „Surriënto" in Marseille aangekomen met ongeveer 800 repatriëren- den uit Indonesië. Deze passagiers reizen per speciale boottrein naar Nederland. Deze trein wordt heden om 18.00 uur in Den Haag, om 18.54 uur in Haarlem en 18.18 uur in Amsterdam verwacht. ADVERTENTIE SLEUTEL WEG 2 TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 28 DE „SLEUTELSPECiALIST" HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk. 10: Ds. J. Bronsgeest, H. Doop. 7: Ds. A. J. van Rhijn. Dinsdag 7.30: Liturgische Dienst voor Doofstommen en Slechthorenden in de Consistoriekamer. Nieuwe Kerk. Ncd. Herv. Kerk. 10: Ds. J. van Dok, van Ens (N.-O. Poldert. Noorderkerk. Zaterdag 45: Bid stond in de Gerfkamer. Zondag. 9 en 10.45: Ds. W. J. van Eldcn. Oosterkerk. 10: Ds. G. J. Waardenburg. Kapel Sarepta. 9.30 Dhr. A. Boschma, van Rotterdam, Kmderkerlc. 10.45: Ds. B, van Gelder. Bakenesserkerk. 9.30: Kin- derkerk. 10.30: Jeugdkerk. Ds. G. Lans. van Amsterdam. Diaconessenhuis. 4.30: Ds. G. J. Waardenburg. Rusthuis Jansstraat. 10.30: Ds. J. van Dorp. Jcugdkapel. Noord. 10.30: Dhr. D. Boer. Oost. 10: Dhr. A. J. van Houwelin- gen Rijkhoek. Centrum 10: Dhr. J. Jongkind West. 10: Dhr. J. de Nie. Ver. van Vrijz. Her vormden. Jacobstr. G. 10.80: Dr. J. de Graaf. Stads Evangelisatie, L. Herenstraat 6. 10 en 7.30: J. W. Staalman. Huizen. 6.30: Open lucht samenkomst Kruisw,-Parklaan. Woens dag 8: P. Wester. Zuiderkapel. Zuiderstr. 15 Geen dienst wegens tentcampagne. Opwek kingssamenkomsten, Zuiderstraat 15. Don derdag 8: Ds. J. Visser, Amsterdam. Tent samenkomsten (terrein Garenkokerskade b. d. Kinderhuissingel). Zaterdag 8: Youth for Christ-Rally. Spr. Mej. Corrie ten Boom en L. J. Pasman. Zondag 10: Dhr. J. Kits. Evan gelist te Doorn. 3.30: Jeugdmeeting. Spr. Sidney Wilson en H. v. d. Brink. 8: Slotsa- menkomst o.l.v. J. Sevensma met medewer king van het Zangkoor „De Lofstem" uit Beverwijk. Ned. Herv. Evangelisatie, Park- ïaan 34. Woensdag 7.30: Ds. J. v. Sliedregt, Ede. Vrije Evang. Gemeente. Bakenesser- gracht 65. 9.30 en- 5: Ds. D. J. D. du Fossé. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 7: Ds. Schutz. Evang. Lutherse Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. H. J. A. Haan. van Purmerend. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. Hoekema. Remonstr. Gereform. Gemeen te.' 10.30: Dr. W. R. M. Noordhoff. Geref. Kerk. Kloppersingelkcrk. 9.30: Ds. A. M. Boeijinga. 5. Ds. J. A v. Arkel. Wilhelmina- kerk. 9.30: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. H. J. Hoek, van Oss. Oosterkerk: 9 30: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeijinga. Geref. Gemeen te, Parklaan 21. Dinsdag 7.30: Ds. M. Blok. van Rotterdam (C.l Geref. Gemeente onder het Kruis, Ged. Oude Gracht 47. Dinsdag 7.30: Ds. J. A. Smink. van Rotterdam. Oud- Ger. Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. Maan dag 7.30: Ds. E. van Dijk, van den Haag. Chr. Geref. Kerk. Raaks. 10 en 5: Ds. M, Holtrop. Baptiste Gemeente, Parklaan 34. 9.30: Ds. J. W. Weenink. 5: Dezelfde. H. Av. 3: Jeugdsamenkomst (geb. Salem). Pinkster- Gemeente. Nieuwe Kruisstraat 14. 10: H. Avondmaal. 7.30: Doopdienst. Iedere dag ochtendgebed 9.3010. Ned. Chr. Gemeen- sehapsbond, Linnaeuslaan 14. Maandag 3.30: Samenkomst. Vergadering van Gelovigen, Jansslraat 85. 10: Samenkomst (Broodbre- ken). Gemeente Gods. Jansstraat 85. zaal 5 10: Samenkomst. Pinksterevangelisatie. Ged. Oude Gi-acht 47. Zaterdag 8: Openluchtsa menkomst Parklaan hoek Kruisweg, Zuid zijde. Zondag 9.45: Samenkomst. 7: Volle Evangelieprediking. Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 6.30: Samen komst. Kruisleger. Wolstraat 7. 10: Wijdings- dienst. 8: Verlossingssamenkomst. Leiders Broeder Ottenbros en Adjudante Luitink. Donderdag 8: Verlossingssamenkomst. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Cornelissteeg 9. 10.30: Zon dagsschool. 5: Kerkdienst. Christian Science Jansstraat 74. 10: Ned, Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhel- minastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendinggemeente, Jacobij nestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Ned, Ver. v. Spiritisten „Harmonia", Jans straat 83. 10.30: Dhr. J. P. Smits, Haarlem Geref. Kerk. Begijnhofkapel. 10 en 5: Ds. A. Bos. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Ds. A. K. de Groot, van Dja- carta. 7: Ds. G. II. van de Woord, van Spaarndam. Immanuëlkerk. 10: Ds. G. Koeh H. Doop. Ned. Prot. Bond. Berkenstraat 10. 10.30: Ds. G. K. v. d. Horst. Ver. Doopsgez. Gemeente, in de Noorderkapel, Minahassa- straat 10.30: Ds. Leendertz. Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10: Heiligingsdienst. 12: Zon dagsschool. 5: Kinderopenluchtsamenkomst (Zaanenbos). 7: Openluchtsamenkomst Soen- daplein. 8: Verlossingssamenkomst. Alles on der leiding van de luitenants de Klark en v. d. Hoek. Donderdag 8: Samenkomst onder leiding van de korpskadelten. Geref. Kerk, Noord-Sclioterkerk. 9 en 10.30: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat 10 en 5: Ds J. C. Maris HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. Bartlema, H. Doop. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. v. Nieuwenhuijzen, H. Doop. Aula Christ. Ly ceum. 10.45: Ds. Oskamp. Meer en Bosch. 10: Ds. Duyvendak. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Prof. Dr. J. N. Sevenster, Hv„ Amsterdam. Geref. Kerk. Aula Lyceum. 9: Ds. H. J. Hoek, Oss. 5: Ds. P. de Ruig. Kocdiefslaan. 10: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. A. Dondorp. Camplaan. 10: Ds. A. Dondorp. 5: Dr. P. J. Richel. Geref. Kerk. Herenweg 111. 9.30 en 3: Ds. Nieuwenhuis te Zaandam. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. H. Doop. Religieuze Kring. Eikenlaan 5. 10.30:Ds. J. Ph. Eggink, Ned. Herv. Pred. te Voorhout. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Dr. J. H. Stelma. 10.30: Dezelfde, H. Doop. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. D. A. Vorster, Hv„ Arnhem. Geref. Kerk. 9, 10.30 en 3,30: Dr. J. L. Koole. Vrije Katholieke Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis Woens dag 19.30: Vespers en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. W. Fijn van Draat HALFWEG. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7: Ds. „Zonder medelijden" (P a 1 a c e). De titel van deze tragische geschiedenis kan zowel van toepassing zijn op de mentaliteit van degenen, wier doen en laten in een chaotische na-oorlogse maatschappij in deze rolprent aan de kaak worden gesteld, als op de wijze waarop de filmmakers deze mentaliteit verfilmd hebben. Zij gingen inderdaad „zonder medelijden" te werk bij de analyse van een situatie, zoals die in nagenoeg alle landen na de tweede wereld oorlog werd geschapen: Een. ontredderde samenleving van ontwortelde, verkilde mensen, waarin de woeker en het egoïsme hoogtij vierden en waarin voor edele ge voelens tegenover de ongelukkige naaste weinig plaats meer overbleef. Toch lijkt in deze Italiaanse film de kwestie wat al te rauw en eenzijdig te zijn behandeld. Het ongelukkige meisje, dat door eigen misstap het veilige ouderlijke huis verliest en in een zee van narigheid onderduikt, heeft het wel erg miserabel getroffen met het milieu, waarin zij ge raakt en de personen die haar omringen zijn zonder uitzondering behalve dan de kleurling die er later ingesleurd wordt zo immoreel, zo ongevoelig en zo onver beterlijk als het maar enigszins mogelijk is. De kleurling, in zijn rol van Amerikaans sergeant van het bezettingsleger in Italië, is een weldadig getekende figuur en heft als zodanig enigszins de fatalistische en grauwe nevel op. die als een dodenwade over deze film hangt. Dit troosteloze element blijft echter de grootste kracht van deze film, er wordt de mensen geen sprankje hoop gegeven en als dit de ware tekening van de huidige Italiaanse samen leving is, ziet het er daar somber uit. In het voorprogramma trakteert de Australische regering op een propagandis tisch getint filmpje over Nieuw Guinea, dat misschien buiten de schuld van deze regering naar „koloniale waren" ruikt en niet geheel en al overtuigend is. Wel overtuigend is de superioriteit van Fanny BlankersKoen, die men in een reportage van de Brusselse kampioenschap pen aan het werk kan zien. Ook onze zwemmers in Wenen zijn op de film te bewonderen. J. L. „Paleface" (Frans Hals). Een grappige parodie van Bob Hope op de prui mende. pistool-schietende, rum-drinkende, toffe jongens van het Wilde Westen. Bob Hope trekt als tandarts door de prairies en aangezien hij van het verstandige soort is dat eerst loopt en dan luistert, komt hij in allerlei onaangenaamheden wanneer hij in het huwelijk treedt met Calamity Jane (Jane Russell) een tot federaal agente ge bombardeerde juffrouw, die sneller met de pistolen is dan welke koeienherder ook. Zij komen in conflict met Indianen en schurk achtige wapen smokkel aars en hoewel het steeds Jane is, die met welgemikte schoten de gelederen van de vijand dunt, meent Bob dat zijn schoten voor de opluchting hebben gezorgd, hetgeen hem zo streelt, dat hij zich onmiddellijk tot prairie-held bombardeert. Dit idee stort krakend ineen 'wanneer Jane hem tenslotte terwijl zij op het punt staan door de Indianen per expresse naar de eeuwige jachtvelden te worden gezonden uitlegt hoe de vork in de steel zit. Met het listige verstand dat de onbevreesden meestal ontberen, zorgt Hope tenslotte voor de goede afloop. Wij hebben er erg om gelachen. W. L. B. „De blonde oerwoudkoningin" (City). Voor deze jongedame in het wild „is iedere blanke een vijand en iedere vijand een blanke", aldus de nogal diepzinnige slagzin waaronder deze film wordt opge diend. Het loopt overigens zo'n vaart niet, want het eerste het beste bleekgezicht dat haar domein betreedt verovert haar hart. Een ongure rijkaard heeft haar vader en moeder in het oerwoud uit de weg geruimd. Hun dochtertje, dat weet wie de moorde naar is, wordt later hoofd van een neger stam. De moordenaar loert op het char mante stamhoofd, maar twee kloeke man nen verijdelen zijn snode plannen en de oerwoudkoningin valt in de armen van een van haar redders. In het voorprogramma een gedeelte van de geslaagde Amerikaanse film „Yanks Ahoy", dat men om onverklaarbare rede nen de Hollandse titel „Sergeant, ze gooien met stenen" heeft gegeven. Deze meester lijke kolder speelt zich af op een troepen transportschip, waar twee sergeants (Wil liam Tracy en Ive Sawyer) bij het hengelen een Japanse duikboot aan de haak slaan. H. B. „Het zeemonster" (Spaarne). Ter afwisseling van de opwindende cowboy- avonturen, die men gewoonlijk in deze bio scoop voorgezet krijgt, wordt ook deze week evenals de vorige een .film ver toond die wat sensatie betreft, zeker niet onderdoet voor de „Westerns". Uit de titel is al op te maken, dat de spannende ge schiedenis zich althans voor een groot deel op zee afspeelt.'De hoofdpersoon is een dappere kapitein, die door een bende schurken permanent wordt belaagd, maar die zelfs „zeemonsters" te slim af is en daardoor steeds het vege lijf weet te red den. Vooraf wordt „Gevaarlijk spel" vertoond. S. K. Er zijn zoveel mensen die een muilezel willen horen spreken, dat L u x o r de kostelijke film „Francis" heeft geprolon geerd. En wie Cary Grant nog niet als „oorlogsbruidje" heeft gezien, krijgt daar voor in Rembrandt nog een week de gelegenheid. P. Kromsingt. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. f Zwart. HOOFDDORP. Netl. Herv. Kerk. 10: D, Rasker. van Haarlem. 7: Ds. Wiebosch, vt Biervliet. Geref. Kerk. 10 en 6,30: Ds. M. Rc NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. Don 9.30: Ds. M. C. Don. 6.30: Ds. M. M. de Joc-j Abbenes. 9.30: cand. J. Irik. 6.30: Ds. M. cj Don: Bethel Kapel, Benn.weg 10: Ds. M. M.d Jong. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. IJ. v. d. Ze] BADHOEVEDORP. Ned. Herv. Kerk, Ia manuëlkerk. 10: Ds. J. Meilink. 7: Dezelfk Jeugddienst. Geloof- en Liefdekerk, Lijndu 10: Ds. W. IJzerman van Blokzijl, 7: Ds. H.R Tulp. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. P. Warmer, hoven. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dhr. A C. Brörcns. Geref. Kerk. 10 en 3.30: Ds. p Riemersma. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10; Rl P A. Tichelaar. H. Doop. Vruchten-ronde? „De Toorts" 10: Ds. P. J. Mackaaij. Haarlt; Vruchtenzondag. „De Kapel" 5: Dr. W. Vet ger. Amsterdam-Nrd, „Jeugdhuis" Jons; Jeugdkerk. 10: Dhr. J. A. Schreuder, Sanl poort. SPAARNDAM. Ned .Herv. Kerk. Oost Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon. West. Kon.Etn. maschool, Raafstraat 9: Ds. G. H. van oe Woord. Gezinsdienst. 10.30: Dezelfde. H, Doop. Evangelisatie „Bethel", Oost Kolk, lfc Dhr H. de Wachter, uit Beverwijk. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein, 10: Ds. E. Saraber. Geref. Kerk, Juli;, naweg. 10: Ds. A. de Ruiter. Voorbereid^ H. Av. 5: Dezelfde. Ned. Prot. Bond, Bru?'. straat 15. 10.30: Prol'. Dr. C. J. Bleeker. va- Amsterdam. Ned. Chr. Gemeenschapsboni gebouw Ons Huis. Dorpsplein. Dinsdag 8: j. W van Zeijl. Parochie H. Agatha, Gr. Kroch; H.H. Missen om 6.20. 7.30, 9 en 10.30 de Hoog. mis. 7 n.m. Lof. In de week H.H. Missen om 7 eh. 7.4a v.m. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Mulder, van Chariois-Rotterdam. 5: Ds. v. Leeuwen, van de Kaag. Geref. Kerk. 10 en 5: Dr. Th, Ruys Jr. Geref. Kerk (Art. 31) 10.30 en 4.30; Ds. J. J Verleur. Geref. Gemeente. 10 en 4: Ds K. de Gier. Oud Geref. Gemeente. 9.30 en 3: Leesdienst. Christ. Geref. Kerk. 10 4: Ds. H. W. Eerland. SCHEEPVAART Aldabi. pass. 1 Fernado Noronha. Alderamin. 31 v. Emden te R.dam. Alcyone, 27 te Montevideo. Alwalci, 31 te Montevideo. Ariadne. 31 v. Leixoes n. Valencia. Alcvone, 27 te-Montevideo. Akkrumdijk, 31 M.O. St. Helena n. Walvisbaai. Alchiba, 31 500 m. W.N.W. Scilly. Alkaid, 31 v. Emdcn n. Lulea. Amsteldijk. 31 820 m. W. Scilly. Almanak. 2 te Aden. Almkerk, 1 pass. Guarafuï. Alpliard. 1 van Vitoria n. Hheos. Amarapoora (t). verm. 30 v. Djakarta n. Rot Amstelland. 1 pass. Vitoria. Amsteldiep, 31 te Pangkal Penang. Arnedijk. 1 te Antwerpen v. Havanna. Atlas. 1 van Valencia n. Alicante. Blitar. 31 te Sorong. Berlage. 31 v. Kaapstad n. Freetown. Eritsum. 31 600 m O.N.O. Kaap Race. Barendrecht (t), 1 van Las Palmas n. Curasao. Benkalis, pass. 1 Malta. Bonaire. 1 van Pont Adelgada. Bantam. 2 12 uur verw. v. Rott. n. Djakarta, Congostroom, 1 te Takoradi v. Lagos. Caltex Delft, (t) pass. 1 Aden. Cameronia (tr.), 5/9 verw. A'dam. Cheshire (troenen en gezinnen), verw. 11/9 v. Soerabaja, 12/9 v. Djakarta, 9/10 te A'dam. Chilral (tr. en gezinnen), verw. 17/9 v. Djakarti, 13/10 verw. te A'dam. Cistula, 26 te Curacao v. Stanlow. Chitral. Ir. en gez.. 29 Aug. v. Melbourne. Castor, 1 verw. Paramaribo. Caltex Leiden, pass. 1 Gibraltar. Caltex The Hague. 1 pass. Finisterre. Caltex Utrecht. 1 van Rott. n. Rastanun. Cleodora. 1 pass. Sabang. Dalerdijk, 31 600 m. O. Bermuda. Delft. 1 v. Callao n. Huacho. Drente. 1 v. Singapore n. Calcutta, Edam, 30 te Norfolk. Enggano, 1 anker Bahr.ein. Enggano, 1 verw. Abadan. Erinna (t), 31 van Singapore n. Mirl. Eemland, 1 pass. Fernando Noronha. Fairsea, 31 v. Melbourne te Djakarta. Felipes ft), pas. 31 Singapore. Farmsum. 1 pass. Wight. Friesland (K.R.L.). 30 v. Houston n. New Orleini Goya (tr. en gezinnen), 24/9 verw. te A'dam van Djakarta. Gordias. 31 v. Istanboel n. Marmora. Goya (tr. en gezinnen). 24 Sept. verw. te A'dam. Gaasterkerk, 31 rede Beira. Gandeng, 31 v. Djakarta n. Djambl. Gooiland. 2 te San Francisco. Groote Kerk, 1 te Genua. Hersilia, 1 te Paramaribo v. Demarara. Hellenic Prince (tr.), verw. 10/10 v. Djakarta, 9/11 te A'dam verw. Hcelsum, 1 v. Charleston n. Le Havre.. Hellenic Prince (t). verw. 10 Oct. van Djakarta. Heemskerk, 31 v. Bremen n. Hamburg. Helder. 31 dwars Cayenne. Hestia. 1 pass. Dover. Haarlem, 31 van Man of War Cays. Hf-rcules. 1 van Lipari n. Palermo. Hermes, 31 te Valparaiso. Indrapoera pass. 1 Ouessant. Ittersum, 1 v. Hamburg n. Jacksonville. Java. 1 v. Genua n. Port Said. Jagersfontein. 1 te Aden. Jupiter. 1 van Algiers n. Tunis. Keileliaven, 31 pass. Dover. Kotn Baroe, 1 5 u. pass. Guardafui. Kot.a Inten, 1 van Soerabaja te Menado verw. Kamerlingli Onnes. 1 dwars Oporto. Langkoeas, 31 v. Djakarta n. Djeddah. Lekkerlcerk, 31 te Genua. Lemsterkerk, 1 te Bombay. Lombok. 31 te Vancouver. Loppersum, 31 v. R.dam n. Bagnoli. Loosdrecht, 1 te Colombo. Lawak, 1 te Djakarta verw. Leopoldskerk. 31 te Rastanura. Larenberg, pass. 1 Gibraltar. Luna, 1 van Alexandrie n. Famagusta. Limburg, 1 pass. Ascension. Lissekerk. 1 van Bushire n. Aden. Malea. pass. 31 Townsville. Marken, pass. 31 Aden n. Karachi. Meliskerlc. 31 te Kobe, 1 n. Nagoye. Midas. 31 v. Le Havre te Bilbao. Molenkerk, 1 te Bremerhaven. Macuba (t), 31 te Pladjoe. Mentor, 31 pass. Malta. Murenn (t) 31 250 m. O. mond Pararivier. Mapia. 1 van Singapore n. Djakarta. Melampus, 29 van Aden. Marpessa. 2 te St.. Vincent. Mevwede, 1 pas. Dover. 2 verw. Antwerpen. Mitra. 1 pass. Kaap Bon. Modjokerto, 1 van Aden n. Suez. Mijdrecht (t). 1 pass. Madeira. Nieuw Amsterdam. 31 145 m. Z. Kaap Race. Nestor, pass. 1 Tunis. Ondina. 31 bij Flores. Oranjestad. 1 v. Madeira. Orion, 31 te Izmir v. Tel Aviv. Ossendrecht, 1 pass. Kp. St. Vincent. Omala t(). 31 v. Soerabaja n. Balikpapan. Ophir. 1 te Singapore. Oranje, 1 van Clombo n. Aden. Ormonde (kr.l.) (burges), 1 1000 m, Z,0, Dondrahead. Oranjefontein, 1 van Southampton n. TenerlfW- Pygmalion, 31 te A'dam v. Paramaribo. PÏancius, 31 v. Makasar n. Boeleleng. Polydorus. 29 v. New York n. Baltimore. Prins Willem H. 1 te Portsaid. Riouw, 30 te Penang. Raki, 1 te Abadan. Rondo. 31 v. New York n. Tripolis. Ranchi (tr. en gezinnen), 26 Sept. sterdam. Radja. 31 200 m. O. Kaap Donorte. Ridderkerk, 1. verw. Daressalaam. Rijnland, 1 verw. te Las Palmas. Salatiga. 31 te San Francisco v. Los Angeles. Sunetta, 31 v. Port Said. Slamat, 28 te New Orleans. Stad Breda, 30 v. Port Elizabeth te Kaapstad. Straat Soenda, 29 v. Mauritius n. Singapore. Sumatra, 27 te Soerabaja v. Semarang. Soestdijk, 31 v. Boston te New York. Stad Arnhem, 1 v. Huelva n. Nederland. Schiedijk. 31 350 m. O.t.Z. Bermuda. Stanvae Pendopo (t). 31 v. Sungeigerong. Salawati. 1 van Belawan. Stad Haarlem, pas. 1 Ouessant. Stentor. 1 van Volos. Tabian. pass. 31 Ouessant n. LiverpooL Tern ate. 31 v. Rangoon te Belawan. Tibia, 31 anker Abadan. Titus. 1 te Algiers v. Izmir. Tjisadane. 29 v. Montevideo n. Durban. Tankhaven II (t). 31 Banka. Tankhaven III (t), 31 n. Port Swettenha. Tiba Nicochea, 31 400 m. O. Recife. Tjibesar, 31 te Djakarta n. Hongkong. Trompenberg, 31 180 m. Z.W. Flores. Talisse, 2 te Liverpool. Tawali. 1 van Kamaran n. Djeddah. Volendam, 1 te R.dam v. New York. Van Riemsdijk. 31 v. Djakarta n. Singapore. Van 't Iloff, 1 verw. te Djakarta. Veendam, 31 850 m. O. Kaap Race. Vulcanus, 1 van Aden n. Gibraltar. Weltevreden, 31 te Djakarta v. Soerabaja. Waterman. 2 te Djakarta. Zeeland. 2 te Blyth verw. Zuiderkruis, 1 te Soerabaja. te Am-

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 8