Haarlems Dagblad Zuid-Koreaanse front aan Oostkust bezweken cn <0ptctbte K3aariemacije Courant (Knno i6?6) Prima donna Aan verdergaande belastingverlaging kan thans niet worden gedacht Zuid-Molukse minister brak blokkade der RIS. en kwam naar Nederland 65e Jaargang No. 19645 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboora Dinsdag 5 September 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damïate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom De BRITSE PREMIER Clement Attlee heeft in een radio-rede gezegd dat de Britse oud-premier Winston Churchill zich gedraagt als een prima donna. - De oud premier is Leider van de Oppositie, maar hij neemt niet veel aandeel aan de arbeid van het Lagerhuis. Zo af en toe verschijnt hij eens voor het voetlicht, zingt een suc ces-aria en verdwijnt weer. De premier wordt bovendien geërgerd door die aria's. Hij waardeert de coloratuur van de prima donna niet en is bovendien van mening, dat zij vaak vals zingt. De ster heeft hem voor de verkiezingen verweten dat hij te royaal met militaire uitgaven omsprong en hem nu voorgezongen dat hij niet genoeg aan maatregelen voor defensie heeft ge daan. De ster heeft hem verweten dat hij te laat is met zijn bataljon voor Korea ter wijl de ster heel goed weet, dat eerst om zending van een groter troepenmacht op later datum is gevraagd en dat pas daarna hel verzoek is gekomen om ten spoedigste een kleinere troep te zenden. Nu en zo riteer. Al moge de ergernis van de Britse pre mier begrijpelijk zijn'er is verklaring genoeg voor het succes van „de prima donna". Het lijkt dan ook niet zo erg slim, Churchill met deze term aan te duiden. Hij zal er de lachers mee op zijn hand krijgen inplaats van tegen zich en in dat woordje „prima" dat dan toch maar „eerste" betekent zullen zij nog een erkenning zien ook. Het feit blijft dat Churchill boeiende redevoeringen houdt, waarvan de hele wereld met aandacht kennis neemt, ook al is men het niet met de inhoud eens, en dat Attlee dit niet doet. Het feit blijft ook dat Churchill de grote problemen in grote lijnen ziet en uiteenzet. Aan de uit eenzettingen der Britse regeringen hapert veel. Dat ligt niet alleen,waar 'het de buiten landse politiek betreft, aan de premier, maar ook en wel in de eerste plaats aan minister Bevin. De Manchester Guardian, die een onpartijdige beschouwing over het dispuut AttleeChurchill heeft gegeven, haalt er Bevin dan ook bij en zegt: „Wij hebben zelden een zwijgzamer minister van Buitenlandse Zaken gehad, en de premier doet weinig om het tekort te vergoeden. Het is niet genoeg als hij loftuitingen tot zijn ambtgenoot richt; daarmee vervangt men geen uiteenzetting van onze buiten landse politiek. En Bevin's volmaaktheid wordt niet.meer stilzwijgend aanvaard. Als kenner der politieke historie zou Attlee moeten beseffen dat er sinds een eeuw geen crisis is geweest, waarin het publiek zozeer verstoken is gebleven van voorlichting omtrent het regeringsbeleid. Het gevolg is dat aan president Truman, Acheson en Churchill het spreken voor de Vrije We reld is overgelaten. Eigenaardig dat Attlee niet inziet hoeveel hij verliest door Chur chill, in de ogen der buitenwereld, als de verpersoonlijking van Groot-Brittannië te laten optreden omdat hij helder en boeiend is. Op zijn minst is dit onvoldoend reclame-begrip aan regeringszijde. Op een hoger plan is het gebrek aan inzicht in de openbare mening. De premier vergist zich als hij meent dat er geen voorlichtingstaak te verrichten is en dat de mensen alles maar in goed vertrouwen aanvaarden wil len." De Manchester Guardian beaamt overi gens dat Churchill een prima donna is en zich nog meer prima donna-manieren heeft aangemeten na zijn twee nederlagen bij verkiezingen. Hij maakt het zowel zijn eigen partij als de regering moeilijk door zijn onberekenbaarheid en schijnt er zelf nooit zeker van te zijn of hij voor zijn partij wil scoren of brede opvatting van nationale eenheid verkondigen. De „slecht- gemikte schoten" bij zijn aanvallen schaden zijn eigen invloed. (Ge ziet hoe de sport- termen steeds in eens Engelsmans betoog optreden.) Het blad raadt de regering aan meer zelfvertrouwen te ontwikkelen en zich niet toe te spitsen op partij-geschillen, zelfs niet als Churchill soms het slechte voorbeeld geeft. Hij heeft meer invloed in het buitenland dan welke minister ook en als het mocht mislopen zal iedere regering graag zijn hulp aanvaarden. Maar deze regering moet zorgen dat zij niet de indruk maakt van zelfgenoegzaamheid en al wetendheid. Het parlementaire evenwicht is onzeker en niemand kan in rustig vertrouwen naj aarsverkiezingen tegemoet- zien die, zoals de zaken nu staan, vrijwel zeker in hoofdzaak zouden uitgevochten moeten worden op het chapiter Buiten landse Zaken en de kwesties van oorlog en vrede. Zo betoogt dit invloedrijke Engelse blad. Het speelt zich alles af om twee mannen van sterk-verschillend temperament: de bedaarde, stille, ietwat saaie en droge Attlee ?n de stormachtige, brillante, 'altijd voor zichzelf reclame-maken de Churchill. Men kan dat niet zonder belangstelling waarnemen. De botsing der temperamen ten is eigenlijk veel heviger dan die dei- politieke inzichten. Zo is het zo vaak. En zo is het zo menselijk. R. P. Zestien Cominform-divisies aan de JoegosSavische grens LONDEN, 5 Sept. (ANP) Naar het Britse blad Daily Telegraph meldt hebben de legers van de Oost-Europese communis tische landen dit jaar voor het eerst hun manoeuvres geheel onder Russische leiding gehouden. Ofschoon de manoeuvres, die aan de Joegoslavische grens waren gehou den, thans zijn geëindigd, zijn de troepen in dit gebied gebleven. Het gebied langs de Joegoslavische grens, waar de troepen zijn gelegerd, is 30 km breed en is voor burgers Verboden. De militaire macht'in deze zone wordt op 16 divisies geschat. Hiervan zijn vier gepantserde en vier gemotoriseerde Rus sische divisies. Tevens hebben Roemenië en Bulgarije een gepantserde en drie infan teriedivisies bijgedragen. Blijkens te Londen ontvangen inlichtin gen, zo meldt het blad, worden in heel Hon garije koortsachtig militaire voorbereidin gen getroffen. De Cominform zou voorne mens zijn acht modern uitgeruste Hon gaarse divisies op de been te brengen. Werkloosheid in België Volgens het maandelijks overzicht van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg staat in België thans ruim 10 procent der beroepsbevol king als werkloos ingeschreven. Grote massaas Noord-Koreanen stromen door de bres naar hei Zuiden „Toestand ernstig", meldt U.N.O.-hoofdkwartier "TOKIO, 5 September, (Reuter). De Koreaanse frontsector aan de Oostkust is onder een aanval van 30.000 Noord-Koreanen geheel bezweken, zo meldt Reuters correspon dent bij generaal MacArthurs hoofdkwartier te Tokio. Een woordvoerder van het hoofdkwartier der UNO verklaarde, dat de toestand ernstig is. De Noord-Koreanen stromen thans in massa door de bres Zuidwaarts van Kigje. Naar schatting beschikken de Noorde lijke troepen hier nog over 20.000 man reserve. In een communiqué van generaal Mac- Arthur wordt verklaard, dat de Noorde lijken de Zuid-Koreaanse verdedigings linie ten Westen van Pohang op een breed front doorbroken hebben. Volgens het communiqué hebben de Zuid-Koreanen en Amerikanen, die met de moed der wanhoop vechten, de Noor delijke opmars echter „aanzienlijk ver traagd". Later verklaarde een Amerikaanse woordvoerder te Taegoe, dat het Noord- Koreaanse offensief in deze sector door tegenaanvallen wordt afgestompt en dat de toestand nu „gunstiger" is. Volgens berichten zijn de Noordelijken Jongtsjon binnengedrongen. Noord-Koreaanse strijdkrachten ter sterkte van een regiment zijn heden in zware regenval overgegaan tot een aanval op de flank van de Amerikaanse mariniers die met succes oprukken tegen de „zak van Naktong". Ook het verzet van de zich daar verdedigende Noord-Koreanen is toe genomen, doch de Amerikanen maken nog steeds voortgang. Vroeger vanochtend waren de volgende berichten van het strijdtoneel ontvangen: TOKIO, (Reuter). In een communiqué ■van generaal MacArthur van Dinsdagmor gen werd toegegeven, dat de Noorcl-Ko- reaanse troepen in grotein getale de vitale bevoorradingsweg Pohang-Jongtsjon wa ren overgetrokken en oprukten naar Kjongdjoe. De Zuid-Koreaanse troepen daar waren niet in staat hen tegen te houden, aldus het communiqué. Ten Zuiden van Angang-Ni zijn de Noord-Koreanen bijna tot Kjongdjoe door gedrongen, het belangrijke weg- en spoor wegknooppunt, van waaruit v/egen leiden naar Pohang, Taegoe eh Poesan. 'Tegelijkertijd trokken twee Noordelijke divisies van Kigje uit Zuidwaarts op Po hang toe. Wat de andere fronten betreft zegt .het communiqué: De Amerikaanse mariniers blijven van Jongsan uit op de Naktong aanrukken. Zij ontmoeten matige, tegen stand. Naar gemeld wordt, vluchtten de Noord-Koreanen met achterlating van hun uitrusting over de Naktong. Volgens een schatting van het Noord- Koreaanse hoofdkwartier te Pjongjang hebben de troepen van de UNO en de Zuid- Koreanen in de twee maanden van de oorlog 40.000 man aan doden en gevange nen verloren, zo meldt het Chinese pers bureau „Nieuw China". Meer dan 100 vliegtuigen van de UNO zouden zijn neergeschoten. De Amerikaanse infanterie heeft de Noord-Koreanen uit Tsjangjong ten Noor den van Jongsan verdreven. De mariniers ten Westen van Jongsan zijn drie kilometer gevorderd. De infanterie rechts van hen is bijna 5 kilometer gevorderd en beweegt zich in de richting van de Naktong. Radio-Moskou De Noord-Koreaanse troepen zetten hun offensief op alle fronten voort, aldus een door radio-Moskou uitgezonden Noord- Koreaans legerbericht. Waegwan werd veroverd en hevige tegenaanvallen van de Perzische regeringstroepen in gevecht met Koerdische stammen Zaterdag zijn aan de Irakse grens ge vechten uitgebroken tussen Koerdische stammen en regeringstroepen, zo werd Maandag in regeringskringen te Teheran vernomen. De strijd begon, nadat de stam men een ultimatum van het Perzische leger om hun wapens in te leveren, hadden ver worpen. Troepenversterkingen en drie hurricane- jachtvliegtuigen zijn naar het strijdgebied gezonden. tegenstander werden rnet zware verliezen voor deze afgeslagen. De Noordelijken doodden en verwondden 1.500 officieren en manschappen en maakten 100 man krijgsgevangenen. Langs de Oostkust en de Zuidkust wordt ook het offensief voort gezet, aldus het Noord-Koreaanse leger bericht. Volgens een Noord-Koreaans communi qué hebben de Noord-Kox-eaanse strijd krachten het eiland Namhae bij de kust van Zuid-Korea (ten Zuiden van Tsjindjoe) be zet. Zij hebben drie bataljons uiteengesla gen, opslagplaatsen veroverd en 155 vrachtwagens met militaire voorraden buit gemaakt, aldus dit communiqué. Tussen 25 en 29 Augustus heeft Noord-Koreaans luchtdoelgeschut 17 geallieerde vliegtuigen neergeschoten. Russische vlieger bij Korea neergeschoten WASHINGTON, 5 September (Reuter) - Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft vanmorgen vroeg ver klaard, dat een tweemotorige bommenwer per „met een rode ster als kenteken" giste ren voor de kust van Korea schepen van de UNO heeft aangevallen. Het toestel werd neergeschoten en het lijk van een Sovjet- Russische vlieger wei-d door een torpedo- bootjager van de UNO uit het wrak ge haald. In een boodschap die het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken aan de secretaris-generaal van de UNO en aan de voorzitter van de Veiligheidsraad heeft gezonden, wordt verklaard, dat schepen van de UNO ongeveer ter hoogte van de 38ste breedtegraad van de Westkust van Korea voeren, toen een bommenwei-per, die als enig kenteken een rode ster droeg, het vuur op een schip opende. Het vuur werd beantwoord en de bom menwerper werd neergeschoten. Een tor- depobootjager van de UNO slaagde erin het stoffelijk overschot van de piloot te bergen. Hij werd geïdentificeerd als luitenant Misjin Tennadi Vasilebioe, lid van de Sov jet-Russische strij dia-achten met stamboek nummer 25054. Dit is het eerste bericht over actieve deelneming van een Russisch militair aan de oorlog in Korea. Op 9 Juli had de Ame rikaanse luchtmacht de UNO gemeld, dat in Rusland gebouwde Yak-jachtvliegtui- gen boven Korea waren verschenen en latei- werd melding gemaakt van Yak-straalja- gers, doch van officiële zijde was geen aan wijzing ontvangen, dat deze vliegtuigen door andere dan Noord-Koreaanse piloten werden bestuurd. Jaarbeurs geopend Hedenmorgen om negen uur is te Utrecht de vijf-en-vijftigste Jaarbeurs geopend. Vele honderden bezoekers passeerden toen reeds de ingang, onder wie Engelsen, Duitsers, Belgen en een Schot. Het woord is aan La Rochefoucauld': Wij vergeven dikwijls hen die ons vervelen, maar nimmer hen die wij vervelen. MINISTER LIEFTINCK: Verlenging van de noodregeling voor de gemeentefinanciën met twee jaar In zijn Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag der Eerste Kamer over de wetsontwerpen Belasting-herziening 1950, afschaffing van de Ondernemingsbelasting en verhoging van de Vennootschapsbelasting verklaart minister Lieftinck dat aan een verdergaande belastingverlaging niet kan worden gedacht. „Wij deden zoveel jaren onze plicht tegenover Nederland, thans zullen wij ons eigen vaderland niet verloochenen" De minister van Voedselvoorziening en Bevoorrading van de in April 1950 gepro clameerde onafhankelijke republiek der Zuïd-Molnkken, de heer P. W. Lokollo, is kortgeleden in Nederland aangekomen na de blokkade der R.I.S. te hebben gebroken met behulp van Amhonse zeevissers. Hij kwam naar Nederland om te trachten de Nederlandse regering te overtuigen van de noodzaak tot oplossing van het conflict, dat daar in de Oostelijke hoek van het voor malige NedeiTands-Indië oorzaak is van veel lijden en ellende ener bevolking, die jarenlang met grote loyaliteit en trouw het Nederlandse gezag gediend heeft. De republiek der Zuid-Molukken is vol gens de heer Lokollo ontstaan uit een eens gezinde volksbeweging, die een reactie was op de gebeurtenissen in de Grote Oost na dat de negara-regering te Makassar bewe zen had de deelstaat niet te kunnen hand haven. De opstand van kapitein Azis en het optreden daarna van de regering te Djakarta maakte het duidelijk, aldus de heer Lokollo op een persconferentie in Den Haag, dat Ambon reden had te twijfelen aan de voornemens der R.I.S.-regering om de R.T.C.-overeenkomsten te honoreren. Op 11 Maart 1947 was door de Zuid-Mo- lukkenraad beslist dat de Zuid-Molukken slechts zolang deel zouden blijven uitma ken van de deelstaat Oost-Indonesië, als de belangen van de eilanden naar behoren zouden worden behartigd. Toen dit volgens de overtuiging van de leidende personen op Ambon niet meer het geval was, hadden de Zuid-Molukken dus het recht zelfstan dig over hun status te beslissen. In de grootste eensgezindheid besloot het volkscongres op 24 April tot de proclama tie van de onafhankelijke republiek. De Ambonnezen die als KNIL-militairen op Ambon en de andere eilanden vei-bleven, antwoordden op het bevel om zich over te geven persoonlijk overgebracht door kolonel Schotborg op 8 Mei met het inleveren hunner onderscheidingstekenen en de NedexTandse vlag, vei-gezeld van één pistool. Drie dagen later vertrokken de andere militairen en Europeanen per Kota Inten. Dit was het sein voor Djakarta om de blokkade te beginnen. Alle telegrafische verbindingen werden eveneens verbroken. Oorlogsschepen van de R.I.S. trachtten in filtranten aan land te zetten op Boeroe en Ceram, welke pogingen verijdeld konden worden en begonnen met beschietingen, waardoor'slachtoffers onder cle burgerbe volking vielen. Prauwen en motorboten President Truman heeft in het Witte Huis een radiorede gehoudenwaarin hij onder meer zei, dat de strijd op Korea zich niet tot een algemene oorlog" zal ontwikkelen tenzij de comviunistèn andere legers en regeringen in de strijd storten". met voedsel werden in beslag genomen of in de grond geboor-d. Bij de beschieting van Toelehoe werden 20 mensen gedood en het hospitaal en de moskee vernield. Volgens de heer Lokollo werd dit grote aantal slachtoffers veroorzaakt door het misleidende optreden van de R.I.S.-aan- vallers. Het R.I.S.-schip kwam aanvaren met de Australische vlag in top, waarop de bevolking naar het strand stroomde in de hoop dat er voedsel werd aangevoerd. Toen het schip dichtbij was, begon de beman ning de mensen op het strand te mitrail leren. Toch deed de R.I.S. of er niets aan de hand was, aldus de heer Lokollo, en ver zocht op 6 Juli een tweede onderhande lingsmissie toe te staan. 8 Juli antwoordde onze regering: „accoord". Doch inplaats van een vredesmissie te Ambon te zien, werden vier dagen later in de straat Boeroe korvetten, L.S.T.-boten enzovoort waar genomen. Op de 14e Juli kwam de eerste massale aanval- op Boeroe. Deze werd afgeslagen, evenals de twee volgende. Tenslotte slaagde de T.N.I. op 18 Juli er in Namlea te bezet ten. Er volgden gevechten op Boeroe en op 29 Juli eveneens bij Piroe op Ceram. Gijzelaars, vrouwen en kinderen, meege nomen van Boerce, werden bij de landin gen op Ceram als dekking gebruikt. Daar door vielen door eigen vuur onze eigen mensen. Op 4 Augustus kwam de eerste luchtaan val op Ambon, met bommenwerpers van het type B-25. Het eerste vliegtuig droeg de Nederlandse kleuren) als gevolg waar van heel Ambon op straat kwam en juichte, doch later kwam het tweede vliegtuig en mitrailleerde onze burgers. Er waren vier volwassenen en drie kinderen op slag dood. Het radiostation werd getroffen door een brandbom. Geen recente wens De heer Lokollo herinnerde eraan, dat de wens der Molukken om buiten de deel staat Oost-Indonesië en buiten de R.I.S. te blijven, reeds dateert van jaren terug. Reeds in 1946 kwam deze wens tot uiting in de gezamenlijke politieke en maatschap pelijke organisaties van de Zuid-Molukken, tachtig procent van 't volk omvattend. Toch had de toenmalige Zuid-Molukkenraad, thans de regering vormend, vertrouwen in een onafhankelijk Indonesië in het licht van de Rondetafel-overeenkomsten, omdat deze de fedei-ale gebieden erkenden en de macht overdroegen aan een federatie van deelstaten, welke de gelegenheid hadden naar eigen aard te leven en te zamen aan het welzijn van geheel Indonesië te wer ken. Nu echter Djokja, na het Nederlandse „juk" te hebben afgeschud, die deelstaten zijn eigen juk wil opleggen, is de situatie anders geworden en de Zuid-Molukken hebben niet anders gedaan dan de door de Nederlandse regering en andere partners ondertekende overeenkomsten handhaven. Zij stellen de Nederlandse regering in gebreke haar plechtige beloften te hebben verzaakt tegenover haar trouwste mede werkers in Indonesië. De heer Lokollo is naar Nederland gekomen om te trachten alsnog de medewerking van de Nederland se regering te krijgen tot oplossing van dit conflict. Hij stelt zich voor dat een drie hoeksconferentie zal worden belegd tussen de republiek Indonesia, de Nederlandse regering en de republiek der Zuid-Moluk ken, opdat het Unie-statuut gewijzigd zal worden in die zin dat de Zuid-Molukken in vrijheid en vriendschap kunnen samen werken met de andere delen van Indonesië De republiek der Zuid-Molukken eist daar toe erkenning, een eigen leger en eigen buitenlandse betrekkingen. Aan dr. W. Drees werd schriftelijk op 28 Juni ophef fing der R.I.S.-blokkade gevraagd en de garantie der NedeiTandse Marine voor het vi-ije verkeer naar en van de eilanden, evenals het herstel der telegrafische ver bindingen. Tevens werd in deze brief aan gedrongen op het openen van onderhande lingen op korte termijn. Tot nu toe werd op deze brief geen antwoord ontvangen. De bevoegdheid van de republiek der Zuid- Molukken om als partner in zulke onder handelingen op te treden, wordt erkend in De psychologische en daarmede ook in belangrijke mate de economische voor delen van d;e thains voorgestelde verla gingen zouden verloren gaan, indien on der de druk van bijzondere omstandig heden, welke tot extra uitgaven nopen, de verlaging van een aantal directe belas tingen ongedaan gemaakt zou moeten wor den aldus de minister. Bij het verminderen van de middelen moet onder de bestaande omstandigheden met bijzondere voorzichtigheid te werk worden gegaan. De minister geeft een overzicht van de ontvangsten en uitgaven van het rijk over de jaren 1946, 1947 en 1948 en merkt op dat de inflatoire invloed, welke van de te korten is uitgegaan, in die periode monetair goeddeels is gecompenseerd door de bij- zondere heffingen. Na het in werking tre den van de Marshall-hulp in 1948 is van de storting der tegenwaardefondsen eveneens een aanzienlijk compenserende deflatoire invloed uitgegaan. Voorzieningen voor de gemeenten Ten aanzien van de afschaffing van de Ondernemingsbelasting' en de financiële positie der gemeenten deelt de minister mede, dat een afzonderlijk wetsontwerp tot het treffen -van voorzieningen ten aanzien van de gemeenten voor het verlies van de Ondernemingsbelasting voor 1949 tot en met 1952 in een gevorderd stadium van voorbereiding is. Het in te dienen ontwerp heeft tevens betrekking op de verlenging van de nood- regeling voor de gemeentefinanciën met twee jaar. Hoewel een vervanging van de Onder- nemingsbe-lasting, die voor de gemeenten de Overgangsovereenkomst artikel 2 lid 2. Bovendien eist de regering der Zuid- Molukken terugvoering naar hun vaderland van de Ambonese KNIL-militairen, die nu nog op. Java worden vastgehouden. Ook dit werd indertijd door de Nederlandse regering beloofd. Situatie op Ambon De heer Lokollo wenste nadrukkelijk le wijzen op het feit dat de Ambonese be volking, zowel christen en mohammedaan, eensgezind achter de regering staat en dat er geen sprake is van een controverse op religieus terrein. Evenmin is het waar dat de Ambonese KNIL-militairen deze actië ontketend hebben. Zij zijn trouw aan hun vaderland en dienen de regering met volle kracht. De voedselsituatie is zorgelijk, doch niet précair. Sago is er in overvloed, evenals klappers, vis en groenten. Melk is er in het geheel niet, rijst zeer weinig. Econo misch is er op Ambon nog veel te ontwik kelen, daar vele bronnen niet zijn aange boord tengevolge van de politiek der Ne derlandse regering, die in de eerste plaats Ambonezen als soldaten, ambtenaren en onderwijzers nodig had en daarom de land bouw en andere middelen van bestaan verwaai'loosde. De heer Lokollo, die zijn verklaringen aflegde in gezelschap van dr. Nikijuluw, vertegenwoordiger van de republiek der Zuid-Molukken in Nederland, deelde ten slotte nog mee dat zijn regering aan de UNO 20.000 soldaten voor Korea heeft aan geboden, in ruil voor erkenning van de republiek der Zuid-Molukken. Hef UNO- secretariaat deelde in antwoord daarop enkel de ontvangst van het aanbod mee. va.n betekenis is, door een of meer andere heffingen voor de hand ligt, is het vooral bij de huidige belastingdruk uitermate moei lijk belastingbronnen, die voor locale hef fing geschikt zijn, aan te wijzen, aldus ver klaart de minister. Daarbij komt dat in de noodx-egeling een zodanige vervanging niet mogelijk is, omdat zii individueel voor de gemeenten tot geheel andere uitkomsten moet leiden dan de huidige ondernemings- belasting. Dit zou tot gevolg hebben, dat de gehele legkaart van belastinginkomsten en algemene en bijzondere uitkeringen uit het Gemeentefonds op grond van de nood- regeling, welke tezamen de dekkingsmid delen voor de behoeften van de gemeenten individueel vormen, niet meer zou sluiten. Bij de definitieve regeling van de financiële verhouding zal naar het oor deel van de regering het oog gericht moeten zijn op verruiming van het thans zeer ingekrompen belastingge bied van de individuele gemeenten. Dan zal ernstige overweging verdienen de vraag of de hoofdsom van Grond en Personele Belasting, welke thans inkomstenbronnen van het Gemeente fonds zijn, niet aan de gemeenten indi vidueel moet worden overgedragen. In afwachting van die definitieve rege ling zal voor de eerstvolgende twee jaar een voorlopige voorziening dienen te worden getroffen, waarbij tevens de compensatie wegens het gedeeltelijk vervallen der inkomsten uit de Onder nemingsbelasting over de jaren 1949 en 1950 zal worden geregeld. Daar bij het opmaken van de begrotingen der individuele gemeenten en het Gemeen tefonds over 1949 en 1950 rekening is ge houden met de volle opbrengst der On dernemingsbelasting, komt het de rege ring redelijk voor over die jaren zowel aan de individuele gemeenten als aan het fonds een volledige compensatie wegens derving van inkomsten uit de Onderne mingsbelasting te verlenen. Voor de komende twee jaren heeft de regering zich bij de voorbereiding van de verlenging der noodregeling op het stand punt gesteld, dat aan de gemeenten een zodanige bxxitengewone uitkering dient te worden gedaan, dat deze tezamen met de Ondexmemingsbelasting, gelijk is aan de uitkering uit de Ondernemingsbelasting en de compensatie, welke zij over 1950 ont vangen. Overwogen wordt een voorstel om het pex-centage van de Rijksbelastingen, dat aan het Gemeentefonds wordt uitgekeerd, voor de beide komende jaren zodanig te stellen, dat de begrotingen van het fonds over die jaren, ondanks de afschaffing van de Ondernemingsbelasting, naar verwach ting toch sluitend kunnen zijn. Autobus bij Breezand niet beschoten? De rijkspolitie te Leeuwarden heeft het onderzoek voortgezet naar de vermeende beschieting van een autobus nabij Bree zand. Deze bus was met deelnemers aan het „Waarheid"-zomex\feest op weg naar Amsterdam. De politie heeft een carrosseriebouw- deskundige gevraagd de beschadiging van de autoruit te onderzoeken. Deze expert is tot de slotsom gekomen, dat het barsten van de ruit is veroorzaakt door een breuk in de rubberband in het raam aan de bin nenzijde. Daardoor kwam eexx schroefje op dit raam te drukken: de spanning deed de ruit barsten. HET WEER AFGEBEELD De warme en vochtige lucht die gisteren ons land overstroomde, wordt nu in een groot deel van West-Europa weer verdrongen door koele lucht die van liet Noordelijk deel van de Atlantische Oceaan afkomstig is. Het koudefront dat de scheiding vormt van deze heide luchtsoorten en dat vergezeld gaat van een smalle regenzone had vanmorgen om 4 uur de omgeving van Londen reeds bereikt en trekt met een snelheid van ruim 30 kilometer per uur naar het Oosten. De stormdepressie bij IJsland verplaatst zich nu bijna niet meer. De luchtdruk in het centrum bedroeg vannacht ongeveer 955 millibaar. Het hoge drukgebied bij de Azoren ondergaat slechts weinig ver andering. Weerbericht OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselende bewolking met flinke opklaringen, maar in het uiterste Noorden van het land voornamelijk vannacht plaatselijk enkele buien. Des nachts koeler, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Meest matige wind tussen West en Zuidwest. 6 September: Zon op 5.59 uur, onder 19.17 uur Maan op 23.32 uur, onder 17.05 uur Hoog en laag. water in ÏJmuiden Dinsdag 5 September Hoog water: 9.07 en 21.37 uur. Laag water: 4.25 en 16.43 uur. Woensdag G September Hoog water: 10.18 en 22.57 uur. Laag water: 5.21 en 17.55 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1