Haarlems Dagblad Geen oorlogsgevaar in de naaste toekomst" cn «Sprecljte ISaarimtstbe <£outattt (3btno 165-6) Pohang en Tsjangnjong door de Noord-Koreanen ingenomen Jacob Malik noemt het bericht over de neergeschoten vlieger „een provocatie 65e Jaargang No. 19646 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telet 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag 6 September 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Or. Friedensburg, Berlijns burgermeester: Ff Oost-Duitse volkspolitie voorlopig nog geen serieus werktuig BERLIJN, 5 September (United Press) Dr. Ferdinand Friedensbwg.de bur gemeester van West-Berlijn, heeft in een interview met United Press ver klaard: „Ik geloof niet in het werkelijk ge vaar van oorlog in elk geval niet voor de naaste tijd. De meeste Ber- lijners geloven er evenmin aan. Wij zijn hier veel kalmer dan onze mensen verder naar het Westen." Voor zijn overtuiging bestaan de volgende rede nen: Hij is ervan overtuigd dat Rus land niet klaar is en niet zo sterk als men in liet Westen meent. De Russen zijn bang een „open oorlog" met het Westen te ontketenen in dit stadium. Rusland wenst Duitsland intact te hou den en realiseert zich dat Duitsland in geval van oorlog vernietigd zou wor den. Friedensburg, die zeide goed te worden ingelicht over wat in de Oostelijke zone gebeurt, schat dat er 2 a 3 jaar voor nodig zijn om de Oost-Duitse politie te ontwik kelen tot een werkelijk gevaarlijk werlc-' tuig. Hij drong er desniettemin op aan dat Duitsland zou worden toegestaan zo snel mogelijk een eigen sterke politiemacht op te bouwen om eventuele aggressie af te schrikken. Hij meende dat er tenminste twee jaar voor nodig zijn om een doeltref fende West-Duitse politie op de been te brengen. Hij stelde voor om die politie macht in getal en sterkte gelijk te maken aan die van de Oostelijke zone. Onofficiële kringen schatten de politie in het Oosten op meer dan honderdduizend man. Friedensburg heeft gedurende het afge lopen weekeind met de federale kanselier Konrad Adenauer geconfereerd over veilig heidskwesties. „Ik ben er van overtuigd," zegt Friedens burg, „dat Sovjet-Rusland al.het mogelijke zal proberen, behalve een echte oorlog. Het is bang voor oorlog, anders zou het al anders gehandeld hebben. De Russen zijn er niet op voorbereid en ik ben niet geneigd hun kracht, even hoog te schatten als door het Westen wordt gedaan. De Russen zijn van mening dat Duits- lands industriële sterkte en mensenmate- rieel, indien in Russische invloedssfeer op genomen, hun land onoverwinlijk zouden maken. Daarom willen zij Duitsland intact hebben, omdat een vernietigd Duitsland nutteloos voor hun ambities en plannen zou zijn. Echter bestaat het gevaar dat de Duitse jeugd van de Oostelijke zone snel tot een Russisch werktuig gemaakt wordt. Binnen weinige jaren zal de Oostelijke zóne mis schien een werkelijk oorlogs-potentieel ontwikkelen. Zoals Noord Korea. De tegenwoordige Oost-Duitse politie macht is tot dusverre geen serieus werk tuig. Zij is van onzekere waarde daar op vele leden niet vertrouwd kan worden en de uitrusting over het algemeen niet van hoog gehalte is. Maar zij wordt door de Russen geoefend en opgeleid in het gebruik van zware uitrusting. Daarom moeten wij in West-Duitsland een sterke politiemacht hebben. Zonder volledige souvereiniteit te ver krijgen zal het voor ons onmogelijk zijn aan een leger te denken. Het is onmogelijk voor ons om onze jeugd over te geven aan onbekwame buitenlandse generaals. De politiemacht dient een federale politie te zijn. Ik weet dat wij niet op de medewerking van onze mannen en officieren kunnen rekenen voor een leger, zonder de absolute zekerheid dat zij slechts Duitse belangen zullen dienen. Deze belangen zijn groten deels dezelfde als die van het Westen. Maar zij zijn niet identiek". Friedensburg zeide dat er weinig com munistische infiltratie uit het Oosten komt. Ondanks de hardnekkige pogingen heeft men daarmee niet veel succes gehad. In het tegendeel, de communistische invloed, speciaal in Berlijn, neemt elke dag af, zegt Friedensburg. (United Press). Bovenstaande tekening toont de resultaten van het jongste offensief der N.-Koreanen. UNO-strijdkrachten aan de Oosf-kust in moeilijke positie Indones'sch kabinet gevormd zonder de P.N.I. De Indonesische kabinetsformateur Natsir heeft Dinsdagavond om half twaalf Soekarno een kabinetslij st van achttien personen aangeboden, waarop de president zijn góedkeuring zou hebben gegeven. Mohammed Natsir had eerst de opdracht tot vorming van een parlementair kabinet teruggegeven aan president Soekarno. President Soekarno heeft zich toen ech ter nog niet bereid verklaard de teruggave van het mandaat te aanvaarden en heeft Natsir opgedragen een parlementair kabi net te vormen „dat niet te zeer is gebon den aan de wensen en de eisen der par tijen". Daarop heeft Natsir een kabinet zonder de P.N.I. gevormd. Het omvat vijf leden der masjoemi, drie leden der nationale federatie, een-katholiek, een christen, twee leden der P.S.I. en vijf partijlozen. Natsir (masjoemi) is minister-president; zijn partijgenoot Roem beheert Buitenlandse Zaken. Algemene verkiezingen in Denemarken In Denemarken zijn Dinsdag algemene verkiezingen gehouden. Volgens de eerste aanwijzingen is het aantal uitgebrachte stemmen aanzienlijk lager dan bij de twee vorige algemene verkiezingen. De verkiezing werd nodig door het ont slag van de socialistische minderheidsre gering. Er heerste namelijk sterke oppo sitie tegen haar maatregelen betreffende de betalingsbalans. Onder meer was zij van-plan cle invoer sterk te verminderen. De helft van de uitslagen is thans be kend. De socialistische partij leidt, gevolgd door de liberalen. Beide partijen kregen echter minder stemmen dan drie jaar ge leden. De meeste winst behaalden de con servatieven. Zij kregen naar schatting 40 procent meer stemmen dan de vorige keer. De communisten leden zware ver liezen. Brits verzoek om inlichtingen over verdwenen bailonvaarder Van officiële Britse zijde te Berlijn werd vandaag medegedeeld, dat de Britten de Russische autoriteiten in de Russische zóne verzocht hebben een onderzoek in te stellen naar het lot van de Canadese bal lonvaarder, die na Zaterdag in Amsterdam te zijn opgestegen, over het ijzeren gordijn is gedreven. De politie in Wolmirstedt, een stadje op 15 km. afstand gelegen van Maagdenburg, heeft bevestigd dat de 45-jarige Albert Boitard, deelnemer aan de internationale ballonrace, bij Wolmirstedt is neergeko men. De Russische autoriteiten hebben tot nu toe. geweigerd zich over de zaak uit te laten. (United Press). TOKIO, 6 September (Reuter). De Noord-Koreaanse strijdkrachten trek ken van drie kanten op Taegoe aan. Volgens frontberichten heeft een woordvoerder van het Amerikaanse leger toegegeven, dat de positie van de Noord-Koreanen bij Tsjangnjong zo danig geconsolideerd is, dat men niet meer van een bruggenhoofd kan spre ken. De stad zelf is door de Noord- Koreanen ingenomen. Aan de Oostkust bezweek de linie van de UNO onder de slagen van 30.000 optrekkende Noord-Koreanen. Pohang viel in hun handen. In het laatste communiqué van Mac Arthur wordt gezegd, dat er weinig is dat wijst op een vermindering van het gevaar. Een woordvoerder van het Amerikaanse achtste leger, die de val van Pohang be kend maakte, verklaarde, dat hij een ver warde voorstelling van de toestand aan het Noord-Oostelijke front had wegens verbre king van de verbindingen. Over het lot van Yongtsjon, een belang rijk knooppunt van wegen ongeveer 32 km ten Oosten van Taegoe, is niets beleend, zo voegde hij er aan toe. De Noordelijken zijn Tsjangnjong, acht km ten Noorden van Jongsan, binnenge trokken, nadat de stad door guerillastrij- ders omsingeld was. Ten Westen van Tsjangjong werd de rechter flank van de Amerikaanse strij dier achten aangevallen. In het Zuiden versterkten de manschap pen van de Amerkaanse 25ste divisie hun verdedigingsgordel rond Masan en ruim den sterke Noordelijke stellingen op. Een woordvoerder van het hoofdkwartier van generaal MacArthur verklaarde, dat de doorbraak van Kigje uit ernstig was. Het bezetten van Kjongdjoe zou de Noordelij ken in staat stellen zich naar Taegoe te richten. Ondanks grote waakzaamheid der zeestrijdkrachten zijn de Noordelijken er in gesiaagd ook over water voorraden aan te voeren naar het Oostelijke strijdtoneel. Het gevaar bestaat dat de verdedigers van Pohang niet meer naar het Zuiden kunnen uitwijken. De Britse troepen in Korea, die de lin kervleugel van de Amerikaanse eerste cavaleriedivisie aan de oevers van de Nak- tong ten Westen van Taegoe dekken, zijn heden voor het eerst in actie geweest. Zij dreven een Noord-Koreaanse patrouille, die de Naktong over trachtte te steken, terug. De laatste groep Britse mariniers met bestemming voor Korea is per vliegtuig uit Londen naar het Verre Oosten vertrokken. De manschappen waren in burgerkleding volgens de internationale voorschriften .voor het luchtverkeer met betrekking tot tussenlandingen op buitenlands grondge bied. De commandant van de eenheid, lui tenant-kolonel Drysdale, was reeds Zater dag met de eerste groep vertrokken. Aan het front in het Westen blijven de Amerikanen oprukken ondanks toenemen de tegenstand. Mariniers sloegen een tegen aanval gesteund door drie tanks af. Overi gens is de berichtgeving niet zeer duide lijk. De Naktong stijgt snel en het weer is zeer ongunstig voor de Amerikaanse vlieg tuigen, doch volgens de laatste berichten trad er verbetering in. Taegoe bedreigd Meer dan 60.000 man Noordelijke troepen beuken het Noordelijke front der UNO en dreigen de voornaamste verdedigingsbasis Taegoe te omsingelen. Ten Zuid-Westen van Pohang is de 24ste Amerikaanse infanteriedivisie, die ir reserve gehouden was, in de strijd gewor pen teneinde het gat, dat door de Noorde lijke doorbraak van Dinsdag naar de bui tenwijken van het belangrijke verkeers knooppunt Kiongdjoe ontstond, te dichten, Franse regering overweegt Europese landbouw,„pool" De Franse regering heeft opdracht ge geven tot het bestuderen van de mogelijk heid van vorming van een Europese land- bouwpool in de geest van de fusie der steenkool- en staalindustrieën. Drie maan den geleden diende de republikeinse volks partij (MRP) in de Nationale Vergadering een desbetreffende motie in. CANADA SPOORT ENGELAND AAN TOT INSTEMMING MET HET PLAN-SCHUMAN. De Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, heeft medegedeeld, dat Canada Engeland er van in kennis heeft gesteld, dat het „onverstandig" zou zijn niet direct in te stemmen met het be ginsel van het plan-Schuman. Hoewel Canada niet direct betrokken was bij deze „wijze en van verbeeldingskracht getui gende daad van Frans staatsmanschap" heeft de Canadese regering Engeland offi cieus meegedeeld, dat Canada het „een ver-strekkend plan acht, waarvan de poli tieke betekenis misschien groter is dan de economische". Belgische vrijwilligers voor Korea BRUSSEL, 5 September. (A.N.P.) Tot nu toe hebben zich 1305 Belgische vrijwil ligers voor Korea gemeld. Bovendien zijn er 171 onvolledige en 487 ongeldige aan meldingen gedaan, waarvan 196 van oude ren dan 35 jaar, 136 van personen die hun dienstplicht nog niet hebben vervuld, 15 an buitenlanders en 140 van politieke delinquenten. Engels Koninklijk paar in 1952 naar Australië LONDEN, (United Press). Het Engel se' koninklijk paar zal wanneer de om standigheden dit toelaten, in 1952 een be zoek aan Australië en Nieuw Zeeland brengen. Tengevolge van zijn ziekte in November 1948 was Koning George des tijds genoodzaakt een voorgenomen reis naar deze dominions uit te stellen. De Koning mag zich thans weer in een goede gezondheid verheugen. Loonsverhoging van 5 tot f 180.— per jaar) Beslissing der regering wordt vandaag verwacht (Van onze parlementaire redacteur) Hedenmorgen kwam de ministerraad in buitengewone vergadering bijeen, naar verluidt ter bekrachtiging van hetgeen Dinsdag in de Raad voor Economische Aangelegenheden besloten zou zijn inzake lonen en prijzen. Deze beslissing zou neerkomen op een bindend voorschrift tot verhoging van de lonen met vijf procent, echter met dien verstande dat men niet meer dan 180, per jaar aan loonsverhoging zal ontvangen. Dit zou dus betekenen dat de verhoging met vijf procent slechts zou gelden voor loon- en salarisbedragen tot 3600,per jaar en dat degenen, die meer aan loon per jaar verdienen, over het gedeelte boven 3600,geen verhoging ontvangen. Verder zou men nauwlettend op het prijspeil willen toezien en onder andere willen voorkomen dat de loonsverhoging in de prijzen wordt doorberekend. Het zou niet in de bedoeling liggen een prijsstop in te voeren. Waarschijnlijk zal de beslissing van de regering hedenmiddag officieel bekend gemaakt worden. Trein reed door onveilig sein Botsing bij Rotterdam Tussen Rotterdam en Dordrecht is gis teravond een electrische personentrein tegen de achterste wagen van een goede rentrein gebotst. De beide wagens werden beschadigd. Het treinverkeer ondervond een uur vertraging. De electrische trein was door een onvei lig signaal gereden. De goederentrein kwam uit de richting Barendrecht en kruiste de spoorbaan op weg naar het ran geerterrein IJsselmonde. Ondanks krachtig remmen door de bestuurder van de per sonentrein kon een botsing niet worden vermeden. McCloy over de verdediging van Duitsland „De Duitsers zouden in de gelegenheid gesteld moeten worden, om, zo zij zulks wensen, hun eigen land te verdedigen. Men kan hun niet zeggen, dat zij hun land niet mogen verdedigen zo het wordt aan gevallen", zo heeft John McCloy, de Ame rikaanse Hoge Commissaris in Duitsland na een bespreking met president Truman aan de journalisten verklaard. McCloy bevindt zich in de Verenigde Staten, waar hij de aanstaande conferentie der ministers van Buitenlandse Zaken, die op 12 September te New York een aan vang neemt, zal bijwonen. Het woord is aan D e B rui x Wie zich uit neiging aan de studie zet, zaait; wie het uit eerzucht doet, oogst. Duitsers exporteerden „strate gisch" materiaal naar het Oosten FRANKFORT. (United Press). De geal lieerden hebben aan de Duitsers de vol macht ontnomen om exportvergunningen voor kogellagers en hulpmiddelen voor de rubberfabricatie uit te reiken, nadat te veel artikelen die oorlogspotentieel bezit ten naar de Oostelijke landen waren ge zonden, zo wordt uit Duitse handelskrin gen vernomen. Het verluidt dat de Duitsers in één pe riode van tien dagen een grotere hoeveel heid van dit materiaal voor export naar landen achter het ijzeren gordijn hadden goedgekeurd, dan de geallieerden in vier en een halve maand hadden gedaan. De geallieerden hadden op 10 Mei van dit jaar alle exportvolmachten in Duitse handen gegeven. Te zelfder tijd werd hun echter een lijst gegeven met materiaal waarvan in de V.S. de uitvoer aan beper kingen onderhevig is. Aan de Duitsers was verzocht met de geallieerden overleg te plegen alvorens de export van op die lijst staande artikelen naar de Russische invloedssfeer goed te keuren. De Duitsers hebben die lijst blijkbaar genegeerd. Spoedig echter begonnen de Westelijke autoriteiten zich ongerust te maken over de stroom van goederen naar het Oosten een gehele staalfabriek, ko gellagers, chemicaliën en surplus uitrus ting van het Amerikaanse leger welke aan de Duitsers verkocht was. Nog geen beslissing over Griekse „Romeo en Julia" Kretensers verzoeken om Koninklijke bemiddeling Veiligheidsraad Amerikaanse gedelegeerde wijst op transport-drukte in Mandsjoerije Bezoekers van de King's Arms", een meer dan drie eeuwen oude inn(herberg) in Hampton Court, Engeland, kunnen, wanneer zij moed en adem genoeg hebben, hun krachten proberen op een glaasje bier dat een yard hoog is en bijna twee liter „ale" bevat. De bedoeling is dat men het volumineuze glas „in één teug, althans zonder het slikken te staken of te onderbreken", ledigt een krachttoer die in de laatste jaren slechts door vier mannen volbracht is. De eerste geslaagde poging dateert uit 1654, doch de man die deze ])restatie leverde bekocht haar, blijkens de herberg-annalen, met zijn leven. Op de foto:-een nieuwe, candidaat voor de ere-lijst der ale-drinkers in actie. Het record 'staat op drie minuten. LAKE SUCCESS, 5 September. (Reu ter). Dinsdagavond is de Veiligheidsraad onder voorzitterschap van sir Gladwyn Jebb bijeengekomen. De voorzitter deelde mee vier documenten ontvangen te heb ben, namelijk een brief van Warren Austin (Amerika) over het neerschieten van het vliegtuig met een rqfie ster als kenteken; een brief van het hoofdkwartier der strijdkrachten der UNO in Korea; een Russische resolutie over het bestoken van Chinees gebied en een Russische resolutie over de strijd in Korea. De eerste twee documenten, zo zeide Jebb, zouden besproken worden in het ka der van de klacht over aggressie in Korea en de twee andere zouden in de agenda opgenomen worden. Op het ver zoek de ontwerp-agenda goed te keuren nam Malik (Sovjet-Unie) het woord en maakte melding van „protesten bij de UNO over de Amerikaanse aggressie in Korea en tegen de onmenselijke behande ling van Noord-Koreaanse krijgsgevange nen". Austin verklaarde, dat zijn regering geen verdere bijzonderheden had ontvan gen over het neergeschoten toestel. Zij wist slechts, dat een lid van de bemanning deel uitmaakte van de Sovjet-Russische strijdkrachten. Dit incident, zo vervolgde hij, wees op de wenselijkheid de resolutie der Verenigde Staten te aanvaarden, welke gericht was op de localisering der vijan delijkheden op Korea en te voorkomen, dat de strijd zich naar andere gebieden zou uitbreiden. Bij de bespreking van de Amerikaanse resolutie, die alle landen verzoekt de Noord-Koreanen niet te steunen, ver klaarde Austin, dat de Sovjet-Unie twijfel had doen rijzen over haar bereidheid tot localisering van de vijandelijkheden. Malik zeide, dat het' bericht over het neerschieten van een Sovjet-Russisch vlie ger een „provocatieve verklaring van MacArthur en het Amerikaanse ministerie van oorlog" was. Maliks verdere commentaar op dit be richt beperkte zich er toe, dat het kenne lijk de wereld in was gezonden met het doel de Amerikaanse resolutie in de raad te steunen. Austin zei nog, dat Rusland zijn best scheen te doen de spanning tussen de Chinese communisten en die leden der UNO, die „te zamen tegen de aggressie in Korea optreden", te vergroten. Hij ver wees in dit verband naar de berichten over grote transportbedrijvighèid in het aan Mandsjoerije grenzende deel van Noord-Korea. Malik sprak uitvoerig over „barbaarse bombardementen" op Koreaanse steden door vliegtuigen van de UNO. Hij vroeg de raad de Amerikaanse resolutie te verwer pen. Deze was, zo zeide hij, slechts bedoeld om de „Amerikaanse aggressie tegen het Koreaanse volk" te camoufleren. Ten aanzien van het gemelde vliegtuig incident zei Malik nog, dat „de plaats voor deze provocatie, de zee, zodanig was gekozen, dat het gemakkelijker was de nogal scherpe hoeken van de gehele zaak te verbergen". De vergadering van de Veiligheidsraad werd verdaagd tot Woensdag 20 uur. Nog niet zeker Volgens een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken staat het nog niet vast, of de twee- motorige bommenwerper met- een rode ster, die Maandag boven Korea werd neerge schoten, wel een Russisch toestel was. De Griekse Romeo, Constantin Kefalo- ghianis en zijn Julia stappen, voorafgegaan door een politie-officier, uit het vliegtuig dat hen van Kreta naar Athene bracht. Kórt na hun aankomst in de Griekse hoofd stad werd Constantin gearresteerd. ATHENE, 5 September. (A.F.P.). Een dertigtal vooraanstaande personen van Kreta is in Athene aangekomen om Ko ningin Frederica van Griekenland te ver zoeken haar invloed aan te wenden ten einde tot een regeling te komen in de schakingsaffaire, die het ganse eiland in beroering heeft gebracht. Mgr. Evghenios, bisschop van Heralclion, is de leider van deze afvaardiging", die eveneens voornemens is het hoofd van de Griekse Orthodoxe kerk, mgr. Spiridonos, te verzoeken de door hem uitgesproken goedkeuring van het huwelijk in te trek ken, daar deze op het eiland „anti-kerlce- lijke gevoelens" heeft doen ontstaan. In afwachting van de beslissing bevindt de „Romeo", Constantin Kefaloghianis, zich in de gevangenis op beschuldiging van een gewapende overval en ontvoering van zijn „Julia", Thassoela Petrakoghiorghis. De verblijfplaats van Thassoela wordt strikt geheim gehouden. Het staat evenwel vast, dat zij het paleis van aartsbisschop Spiridonos, waar zij na hun terugkeer uit de bergen was ondergebracht, heeft verla- 1 ten. HET WEER AFGEBEELD MIST SNEEUW REGEN 9 MOTREGEN A HAGEL .v 7 BUIEN R ONWEER 7«?temperatuur i005 isobaar belangrijk CENTRA8'" H hoge druk L lage oruk - scheidingslijn -front-tussen lucht van v verschillende herkomst stand van dit,teken geeft de windrichting aan- iedere hele-owarsstreepis een wind-. ^SNELHElOj^jj^gFWjET^ De depressie bij IJsland vult langzaam op. Een nieuwe en actieve storing, uit Amerika afkomstig, is met grote snel heid de Oceaan overgetrokken en be vond zich vanmorgen op een afstand van ongeveer S00 km ten Westen van Ierland. We mogen verwachten, dat het weer morgen de invloed van deze storing zal ondergaan en dat het frontensysteem enige regen over ons land zal brengen. ENIGE REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond. opgemaakt te 10 uur: Toenemende bewolking gevolgd door enige regen. Matige tot krach tige wind tussen Zuid en Zuid- West. Vannacht minder koud. maar morgen overdag iets lagere tempe raturen dan vandaag. 7 September: Zon op 6.00 uur, onder 19.15 uur Maan op 00.00 uur,' onder 17-44 uur Hoog en laag water in IJmuidcn Woensdag 6 September Hoog water: 10.18 en 22.57 uur. Laag water: 5.21 en 17.55 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1