Haarlems Dagblad Friedensburg Russische nota over neergeschoten vliegtuig door Washington geweigerd „Marshall-landen niet geneigd tot verlaging hunner handelsbarrières" Vijf procent loonsverhoging tot maximaal f180.-); geen prijsstop Noord-Koreanen zijn Taegoe genaderd tot op schotsafstand (65e. Jaargang No. 19647 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Donderdag 7 September 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Adveritarieven op aanvraag bij de Administratie Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <$ptetöte Vlaatlcmffrtje tfourartt CSrato 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom DE VERKLARINGEN van Ferdinand Friedensburg, burgemeester van West- Berlijn, zijn de aandacht waard. Niet alleen omdat hij in een belangrijke positie vlak naast de Russen zit om zo te zeggen: met zijn rug tegen het IJzeren Gordijn maar ook om hun interessante inhoud. Bondskanselier Adenauer heeft pas nog met hem beraadslaagd over veiligheids problemen, en hij heeft daar ongetwijfeld een duidelijke mening over. Het stemt prettig dat een man, in wiens naam de Vrede zo duidelijk tot. uiting komt, niet gelooft in het werkelijk gevaar van oorlog, althans niet voor de eerstvolgende jaren. De Russische Ia-acht schat hij niet zo hoog. De Russen zouden in dit stadium niet-graag in oorlog met het Westen komen. Zij wil len ook Duitsland graag in hun invloeds sfeer halen en daarmee onoverwinnelijk worden. Als er nu oorlog kwam zou Duits land vernietigd worden; daar voelen zij niets voor. Het is geruststellend van iemand, die zo dicht bij de Russen zit en die door zijn po sitie velerlei personages ontmoet en on getwijfeld een menigte indrukken krijgt die zich tot een beeld van de toestand gaan ontwikkelen, te vernemen dat er voorlopig geen gevaar voor oorlog is en dat de Russen niet zo sterk zijn als het Wésten meent. Zijn verdere redenering wekt evenwel bijzonder sterk de indruk, dat hij alles uit een Duits oog punt beschouwt. Dit is niet verwonderlijk en niet eens speciaal-Duits. Ook in andere landen, met inbegrip van het onze, bepa len velen zich tot de vraag: hoe staan onze kansen? In deze denkwijze heeft het natio nalisme hen trouwens opgevoed. De ver houdingen zijn evenwel' veranderd; als ieder klein Europees volk en zij zijn alle klein in verhouding tot het Russische volk alleen aan zichzelf en zijn eigenbelang denkt staat de groep-als-geheel zwak. Des te zwakker omdat dit onderlinge on wil en wantrouwen meebrengt. Dienten gevolge heeft het Westen de mensen nodig die de levensidealen en belangen van het geheel zien en daarvoor op willen komen. Tot die mensen behoort dr. Ferdinand Friè- densburg zeer zeker niet. Hij behoort tot degenen die een sterke West-Duitse politiemacht willen hebben. De Russen hebben een Oost-Duitse politie macht op touw gezet. Die is nu nog geen serieus werktuig, zegt dr. Friedensburg, want veel van.haar leden zijn niet te ver trouwen en de uitrusting is over het alge meen niet van hoog gehalte. Maar zij wordt door de Russen opgeleid in het gebruik van zware uitrusting., Daarom moeten wij een sterke West-Duitse politiemacht hebben. Tot zover klinkt het. nog alles wel rede lijk. Het lijkt voor een Duitser pijnlijk als zijn mening te moeten zeggen: „het gevaar bestaat, dat de Duitse jeugd van de Ooste lijke zóne snel tot een Russisch werktuig j gemaakt wordt. Binnén weinige jaren zal de Oostelijke zóne misschien een werke lijke 'oorlogsmacht ontwikkelen. Zoals Noord-Korea". Erg pijnlijk. Maar, als men nuchter redeneert, vex-ldaarbaar. Dr. Friedensburg gaat evenwel verder: Zonder, volledige souvereiniteit zal het voor ons onmogelijk zijn, aan een leger te denken. Het-is onmogelijk voor ons, onze jeugd over te geven aan onbekwame bui tenlandse generaals. Ik weet dat wij niet op de medewerking van onze soldaten en offi cieren kunnen rekenen voor een leger zon der de absolute zekerheid, dat zij slechts. Duitse belangen zullen dienen. Deze be langen zijn grotendeels dezelfde als die van het Westen. Maar niet in ieder opzicht". Zo herleeft, in het woord eens Friedens- burgs, de historie. Ik weet niet hoe oud hij is^maar als hij de vijftig heeft bereikt zal hij zich het einde van de eerste wereld- oorlog en de ontwikkeling-van-zaken daar na zeker herinneren. Nu, ik ook. Anderen herinneren zich die eveneens. Er is het een en ander gebeurd in ruim dertig jaar. Hier klinkt de militaire Duitse stem opnieuw. Buitenlandse generaals zijn onbekwaam. Allemaal onbekwaam, ook nadat zij tot tweemaal toe Duitsland verslagen hebben. Duitse soldaten en officieren willen slechts Duitse belangen dienen. Die zijn grotendeels dezelfde als die van het Wes ten. Zei Hitler die laatste dingen ook niet, als hij de Russen verguisde en zijn min achting jegens hen uitkrijste? Friedens burg is'geèn Nazi, dat niet, maar wat klinkt het allemaal Duits! Als ge dat hele inter view van hem met die Amerikaanse jour nalist overdenkt zijt ge geneigd tot de sa menvatting: „Praten jullie daar in het Oosten en Westen nou niet over oorlog, want jullie hebben er geen verstand van. De Russen zij zwak en het Westen.is zwak en nergens zijn er knappe generaals be halve bij ons. Bei uns. Wees dus verstan dig en bewapen ons West-Duitsers om (uit sluitend in het Duitse belang) tegen de Oost-Duitsers te vechten. Want die willen zich wèl laten leiden door onbekwame bui tenlandse. generaals; het gevaar bestaat dat zij snel tot een Russisch werktuig gemaakt worden". Als u dit wat zonderling dn de oren klinkt kan ik het niet helpen. Het is onmiskenbaar samen ie vatten uit de verklaringen van dr. Ferdinand Friedensburg. Blijkbaar be schouwt hij niet alleen alle buitenlandse generaals, maar alle buitenlanders als on bekwaam. Ook heeft hij kennelijk het ge voel, dat Duitsland weer aan bod begint te kómen, R. ,P. Razzia's op buitenlandse communisten te Parijs PARIJS, 7 September (United Press) Brigades van de Parijse politie hebben vanmorgen vroeg in geheel Parijs invallen gedaan in hotels en pensions en daarbij ongeveer 50 verdachte buitenlanders, waarvan vermoed wordt dat het commu nisten zijn, gearresteerd. De Süreté Nationale maakte bekend, dat tot de gearresteerden Spaanse, Poolse en Joegoslavische inwoners van Parijs be horen. Zij voegde er aan - toe, dat het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken driehonderd personen wenst uit te wijzen en dat in cle komende 24 uur de overige arrestaties zouden plaats hebben. Ongeveer 150 politiemannen en detec tives namen met zestig auto's en gevangen wagens aan de acties deel. De verdachten zijn in cle gevangenis opgesloten in af wachting van verdere maatregelen. Volgens de Russische lezing was het toestel op oefenvlucht buiten Koreaanse wateren LONDEN (Reuter). De Sovjet-Unie heeft aan de Amerikaanse ambassadeur te Moskou een nota overhandigd, waarin wordt geprotesteerd tegen „het aanvallen en neerschieten van een Russisch vliegtuig boven Korea door elf Amerikaanse ge vechtsvliegtuigen". De Amerikaanse ambassadeur Allen Kirk heeft geweigerd de nota te aan vaarden. De Russische ambassade te Washington heeft de nota aan het Amerikaanse depar tement van Buitenlandse Zaken gezonden, dat de nota bijna onmiddellijk heeft ge retourneerd. Volgens radio Moskou zeide de Ameri kaanse ambassadeur dat de Amerikaanse strijdkrachten in het gebied van de StiUe Oceaan ondergeschikt zijn aan de UNO en dat de kwestie moest worden bezien in de UNO en niet door de Amerikaanse regering. Onder dit voorwendsel, aldus radio- Moskou, weigerde de ambassadeur de nota in ontvangst te nemen. Volgens de radio werd de nota aangeboden door de Russi sche minister van Buitenlandse Zaken Andrei Wysjinski, die ambassadeur Kirk er op wees, dat „een dergelijk motief ge heel ongegrond" was, aangezien het inci dent niet in verband stond met de militaire operaties in Korea. Volgens de nota bevond zich het twee- motorig vliegtuig van de Sovjet-Russische Luchtmacht „zonder bombarclements- of torpedo-uitrusting" op een oefenvlucht met Port Arthur als uitgangspunt. De Ameri kaanse regering heeft een „leugenachtige versie" gegeven door te beweren, dat het Russische vliegtuig boven een Amerikaans schip had gevlogen, aldus de nota. De Sovjet-Russische regering verwerpt de Amerikaanse versie van het incident. In de Russische nota wordt gezegd: „Op 4 Sep tember was een tweemotorig vliegtuig van de luchtmacht der Sovjet-Unie op een oefenvlucht van Port Arthur naar het ge bied van het eiland Hai-Joen-Tao, dat 140 kilometer van de Koreaanse kust vetwij- derd is. Het werd zonder enige reden aan gevallen door elf Amerikaanse jagers. Het Russische toestel stortte brandend in zee, acht kilometer ten Zuiden van het eiland Hai-Jpen-Tao. Het gebeurde is gezien door twee andere Russische vliegtuigen, ook op oefenvlucht, en door de Russische obser vatiepost op Hai-Joen-Tao. Het Russische vliegtuig vloog niet alleen niet over het Amerikaanse schip, maar naderde het zelfs niet. Het bevond zich op een afstand van meer dan 10 kilometer van het schip. Het sqhoot niet op Amerikaanse jagers. De Rus sische regering staat er op, dat een nauw keurig onderzoek wordt ingesteld, dat de Amerikaans vliegtuig in Japan verongelukt Elf doden, onder wie drie oorlogsverslaggevers Naar alle waarschijnlijkheid bevonden zich drie Amerikaanse oorlogscorrespon denten aan boord van een Skymaster van het Amerikaanse leger, welke, naar het hoofdwartier van generaal MacArthur van morgen meldde, verongelukte, toen hij op steeg van een luchtbasis in midden-Japan. Elf personen zijn om het leven gekomen. Volgens een niet-officieel bericht zijn de drie oorlogscorrespondenten de verslag gever Frank Emery en de fotografen Char les Roseerans en Ken Inoue alle van het Amerikaanse persbureau „International News Service". Emery werd de vorige maand bij een be zoek aan het front van de Naktong door granaatsplinters gewond. De Britse oor logscorrespondent Randolph Churchill, zoon van Winston Churchill, werd toen eveneens gewond. De Skymaster was op weg van Tokio naar het Japanse eiland Kioesjoe. Later werd gemeld, dat er zich zeven passagiers en een vier koppen tellende be manning aan boord van het toestel bevon den op het ogenblik van de ramp. Te Tokio gingen tien passagiers aan boord, maar drie van hen tot wie niet de oorlogscorres pondenten behoren verlieten het toestel bij aankomst op de luchtbasis. verantwoordelijken worden gestraft en dat het verlies wordt vergoed." Verder vestigt de Sovjet-Russische re gering de aandacht van de Amerikaanse regering op de „ernst van de eventuele gevolgen" van een dergelijke handeling. De nota noemt dit optreden „een misdaad" en stelt de Amerikaanse regering verant woordelijk voor alle gevolgen. Russisch veto (44 ste) in de Veiligheidsraad LAKE SUCCESS (Reuter) In de Vei- ligheidsraad heeft Woensdag de Russische afgevaardigde Malik zijn veto uitgespro ken tegen de Amerikaanse resolutie, waar in alle landen worden opgewekt zich te onthouden van hulp aan Noord-Korea. In de resolutie worden voorts de Noord- Koreanen gecritiseerd wegens „het blijven negeren van de UNO". Dit was de 44ste maal, dat de Sovjet- Unie van haar vetorecht in de Veiligheids raad gebruik maakte. Negen stemmen werden voor de Ameri kaanse resolutie uitgebracht, één tegen (Rusland). Joegoslavië onthield zich van stemming. Een Russische resolutie, die een einde wil zien gemaakt aan de militaire operaties in Korea, werd door de raad verworpen. Alleen Rusland stemde voor, 8 landen tegen en twee (Joegoslavië en Egypte) ont hielden zich. De vergadering werd daarna verdaagd tot Donderdag. Dr. Tsiang (nationalistisch China) zei nog, dat een divisie, die thans als de vijfde Noord-Koreaanse divisie vecht, in Mand- sjoerije als de 164ste divisie van de Chi nese communisten had gevochten. De huidige zesde Noord-Koreaanse divisie had in Mandsjoerije als de 166ste divisie van het Chinese communistische leger gediend, zeide Tsiang. De Sovjet-Russische afgevaardigde, Jakob. Malik, heeft in de raad de Sovjet- Russische protestnota voorgelezen over het neergeschoten Russische vliegtuig. De kwestie diende echter tussen de twee lan den geregeld te worden, zo.zeide hij. Warren Austin, de Amerikaanse afge vaardigde, zeide, dat de Veiligheidsraad diende te beslissen wat er zou gebeuren. Malik, die schadevergoeding van de Ver enigde Staten eiste, zeide dat de zaak niets uit te staan had met de UNO. De voorzitter, de Engelsman Sir Glad- wyn Jebb, maakte uit dat de kwestie op de agenda zou worden geplaatst en op het daarvoor passende tijdstip besproken zou worden. Verkiezingen in Denemarken veranderden niets De Deense socialistische partij heeft bij de verkiezingen van Dinsdag haar positie als grootste partij gehandhaafd. "De definitieve uitslagen iuidden: Socialisten: 813.590 (834.089 in 1947) 59 zetels (57 in 1947); Liberalen: 437.959 (529.066) 34 (49); Conservatieven: 365.298 (259.324) 26 (17) Radicalen: 167.799 (144.206) 12 (10); Henry Georgisten: 168.418 (94.570) 12 (6); Communisten: 94.495 (141.094) 6 (9). Eén zetel wordt bezet door een vertegen woordiger van de Faroer-eilanden, die een zetel verloren. De socialistische minderheidsregering van dr. Hans Hedtoft, die drie jaar in functie was geweest, trad op 9 Augustus af. De mogelijkheid van een coalitie van de socialisten en de liberalen schijnt klein te zijn, daar de leider der liberalen, Erik Eriksen, deelneming in een door de socia listen geleide regering van de hand wees. Bevin naar Amerika De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, heeft bij'zijn vertrek naar de Verenigde Staten ter bijwoning van de algemene vergadering der UNO verklaard, dat naar zijn mening een derde wereld oorlog kan worden voorkomen door de nauwe samenwerking van de Atlantische mogendheden en andere bevriende landen. Cver de komende vergadering van minis- Iters van Buitenlandse Zaken zei hij: „Het is werkelijk een ernstige vergadering en een van groot belang voor de toekomst der mensheid". „Wij moeten zeer voorzichtig handelen", aldus Bevin. „Ons oordeel moet goed ge fundeerd zijn. Wij hebben niet slechts te bepalen wat er morgen of volgend jaar zal gebeuren". STICHTING VAN DE ARBEID VRAAGT: Vijf procent ook voor lonen boven 3600.- Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft er bij de regering op aange drongen, de beslissing inzake een loonsver hoging van 5 tot een bedrag van ten hoogste 180 gulden per jaar, te wijzigen in deze zin, dat vergunning verleend wordt ook voor de inkomens boven f 3600 een vol ledige loonsverhoging van 5 te geven. Het woord is aan Nietzsche: Wie dank weigert vernedert de verplichte vriend, terwijl hij zich zelf verheft. Post voor de „Groote Beer" Post, bestemd voor militairen aan boord van £e „Groote Beer", op weg naar Indo nesië, welke in één der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk heden in Nederland worden ter post bezorgd Critiek van het internationale monetaire fonds Herbewapening gevaarlijk voor internationale financiële stabiliteit Te Parijs is Woensdag de vijfde jaarver- politieke situatie zal verbeteren, zodat de gadering van het bestuur van de wereld bank en het internationale monetaire fonds gehouden. De vergadering werd geopend door Vincent Auriol, de president van Frankrijk, waarna het woord werd ge voerd door de minister van Financiën van India, sir Chintamanh Desmukh, die de openingszitting presideerde. Deze wees op de terugslag van de herbewapening op de internationale financiële stabiliteit. De hieraan verbonden gevaren vormen de eerste zorg van de afgevaardigden, waar toe de meeste ministers van Financiën en gouverneurs der centrale banken van_ de deelnemende landen behoren. De Indiase minister sprak echter de hoop uit, dat de De regering heeft gistermiddag bekend gemaakt dat zij het College van Rijks- bemiddelaars een beschikking zal doen uitvaardigen waarbij voor alle werk nemers van 23 jaar en ouder, alsmede voor alle gfriuwden en kostwinners, wier arbeidsverhouding bij C.A.O. of bindende loonregeling is vastgesteld, een direct ingaande loonsverhoging van vijf procent wordt voorgeschreven tot een maximum van f180.per jaar. Voor werknemers beneden 23 jaar, die niet gehuwd en geen kostwinner zijn, zal bij nadere regeling in een geleidelijke loonsverhoging worden voorzien. Daarnaast zal het College van Rijksbemiddelaars vergimning geven, ook de werknemers die geen C.A.O. of bindende loonregeling hebben, eenzelfde loons verhoging toe te kennen. Tenslotte zal de positie van het overheidspersoneel door de regering afzonderlijk geregeld worden. Het instellen van een prijsstop ligt niet in de bedoeling van de regering, wel zal zij het prijsverloop nauwkeurig gadeslaan en ongemotiveerde prijsverhogin gen met kracht tegen gaan. (De volledige tekst van het desbetreffende commu niqué der regering en de reacties daarop van de vakbonden vindt men elders in dit nummer), Zware verliezen voor beide partijen in de slag om Masan TOKIO (Reuter). Volgens de laatste berichten van het front in Korea, welke Donderdagmorgen te Tokio werden ont vangen, bevinden de Noord-Koreanen zicli zo dicht bij Taegoe, dat de stad door hun artillerie kan worden beschoten. Twee krachtige Noordelijke colonnes be vinden zich volgens de berichten op een afstand van ongeveer elf km van de stad. Zij waren ongemerkt door de bergpassen ten Noord-Oosten van Taegoe getrokken, waar de eerste Amerikaanse cavaleriedivi sie zich uit Kasan had moeten terugtrekken. Aan de Noord-Westelijke zijde van de defensielinie rondom Taegoe trokken de troepen van de eerste Amerikaanse cavale riedivisie terug van Waegwan een stad aan de Naktong. Een zware Noord-Koreaanse aanval op Masan werd door een tegenaanval afgesla gen. Naar gemeld zijn de Amerikaanse verliezen evenals die der Noordelijken zwaar. De Noord-Koreaanse aanval in het Oosten werd onder controle gebracht en 15 mijl ten Zuiden van Pohang rukten Amerikanen en Zuid-Koreanen zelfs op. In het Noord-Westen werden twee Noord-Ko reaanse aanvallen afgeslagen. In het Zuiden bij Jongsan blijven de Amerikanen vorderingen maken tegen de Een Amsterdamse tramivagen van lijn 4 kreeg gistermiddag op de Bakkerstraat hoek Amstel rondvaartneigingen met het hierbij afgebeelde resultaat. Een langs het water geparkeerde auto ging mee het natte element in en het kostte heel wat moeite voor men beide vehikels weer op cl'? vaste wal, respectievelijk in het rechte spoor had. weinig tegenstand biedende Noordelijken. Ongeveer 21 km ten Noorden van Jongsan werd een Amerikaanse aanval afgeslagen. Op een andere plaats wisten de Amerika nen tot de Naktong door te dringen. Volgens het hoofdkwartier van het Ame rikaanse achtste leger brengen Ameri kaanse en Zuid-Koreaaxxse troepen de Noordelijken tot staan in het gebied ten Noorden van Kjongdjoe en ten Oosten van Jongtsjon. Een Zuid-Koreaans regiment had twee kilometer ten Zuiden van Angang-Ni een Noord-Koreaans regiment tegengehouden. De Amerikaanse tweede divisie blijft in de richting van de Naktong optrekken. Op een persbijeenkomst heeft een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van Defensie verklaard dat de toestand in de Noord-Oostelijke sector van het Ko reaanse gevechtsfx-ont „ernstig, doch niet catastrofaal" is. Er is geen algemene door braak van de zijde der Noord-Koreanen geweest, aldus deze woordvoerder. Een andere woordvoerder voegde hieraan toe, dat de ^Noord-Koreanen tussen Pohang en Taegoe aanzienlijke voortgang hadden ge maakt. doch dat zij nergens waren voort getrokken zonder tegenstand van de strijd krachten, der UNO te ondervinden. De Noord-Koreanen hebben twee pas gevormde tankbrigades, in het geheel 84 tanks, naar fronten in Korea gezonden, zo deelt een officier van de Amerikaanse in lichtingendienst mede. Volgens gevangenen zijn de pantservoex-tuigen vooruitgezonden naai- de linies waar zij zeer nodig zijn en zullen infanterie en gemechaniseerde een heden, die de tanks steunen^later komen. Amerikaanse verliezexx Het Amei'ikaanse departement van De fensie deelt mede, dat de Amerikaanse verliezen in Korea op 1 September 8.863 man bedroegen. Dit cijfer is als volgt samengesteld: 599 doden bij gevechten, 5.366 gewonden, van wie S3 aan hun verwondingen zijn be zweken, 2.898 vermisten. De statistiek om vat slechts de namen van de militairen, wier toestand tot dusver aan hun familie is medegedeeld. Zoals men weet bedroe gen de Amerikaanse verliezen op 25 Au gustus 6.886 man. In het gebied tussen de steden Yongtsjon en Kyongjoe vindt een stelselmatige infil tratie van Noox-d-Koreaanse troepen plaats. Wanneer men geen einde weet te maken aan deze infiltraties lopen ook de Ameri kaanse en Zuid-Koreaanse troepen, die tussen Yongtsjon en Kyongjoe in gevechten gewikkeld zijn, gevaar omsingeld te wor den. Bovendien is de kans groot dat Taegoe, de kern van de verdegingslinie der Ameri kaanse strijdkrachten in het Noord-Westen, in de rug wordt aangevallen en vervolgens omsingeld. (United Press). Canadese ballonvaarder nog niet vrijgelaten BERLIJN, 6 September (Reuter) De Canadese militaire missie te Berlijn heeft Woensdag meegedeeld, dat zij nog geen succes heeft gehad bij haar pogingen om vrijlating te verkrijgen van de Canadese ballonvaarder Boitard, die Zaterdag in Amsterdam was opgestegen en Zondag bij Wolmerstedt in de Russische zóne van Duitsland is geland. Maandag bevestigde de burgemeester van Wolmerstedt telefonisch de landing, doch legde de hoorn op de haak, toen hem verdere vragen werden gesteld. Naar gemeld is, bevindt de 45-jarige Canadese ballonvaarder zich thans in han den van de politie te Maagdenburg. Het was Woensdag niet mogelijk de Maag- denburgse hoofdcommissaris aan de tele foon te krijgen. Toen hij vernam, dat hij uit West-Ber- lijix werd opgebeld, antwoordde een poli tiefunctionaris te Maagdenburg kortweg „Wij hebben niets te zeggen" en smeet de lxoorn neer. Ook twee Deense zakenlieden, die twee weken geleden wegens mist en benzine gebrek op het Oost-Duitse eiland Ruegen moesten landen, worden nog door de Oost- Duitse politie vastgehouden. staatsuitgaven weer voor andere dan mili taire doeleinden zullen kunnen worden verricht. Voorts verklaarde hij, dat inmid dels de mogelijkheden moeten worden ge vonden om „in andere delen van de wereld het grote werk, dat men met behulp van het plan-Marshall heeft kunnen onderne men, voort te zetten en aan te vullen". In zijn openingsrede zeide de Franse px-esident de afwezigheid te betreuren van vertegenwoordigers van die landen, die „hoewel zij de overeenkomsten van Bret- ton Woods hebben ondertekend, gemeend hebben, dat zij niet aan onze werkzaam heden behoefden deel te nemen". President Auriol wees er vervolgens op, dat internationale veiligheid en de vooruit gang van de mensheid slechts kunnen wor den bewerkstelligd, wanneer het economi sche leven gezond en stabiel is. De vrede, aldus de president, kan slechts verzekerd worden door de welvaart der mensen, in de eerbied voor elkander en in.onafhanke lijkheid van iedere natie, en slechts wan neer ook de ongelukkigsten de zekerheid hebben, dat zij, dank zij de gemeenschap pelijke welvaart, een vrij, waardig en be hoorlijk bestaan zullen kunnen leiden. Een onevenwichtig ruilverkeer en onstabiliteit van de munt, veroorzaakt door prijsstij ging van de grondstoffexx of verzwaring van de lasten van sommige landen, zouden een sociale malaise of een economische crisis kunnen teweegbrengen, die elke in spanning voor de veiligheid zouden te niet doen en iedere kans op een beter leven zouden doen wegvallen, aldus Auriol. Jaarverslag In het jaarverslag van het internatio nale monetaire fonds dat Donderdag werd uitgebracht, wordt er bij de Verenigde Staten en andere „overschof'-landen op aangedrongen, de tarieven te verlagen en handelspreferenties en andere invoerbe- perkende bepalingen af te schaffen. Het rapport merkt op, dat het in het belang van de „overschof'-landen is, de landen „met een tekort" te helpen weer te komen tot een krachtig stelsel van goed in even wicht verkerende internationale betalingen. Het rapport werd enkele maanden voor het uitbreken van de oorlog op Korea voor bereid, welke oox-log vele landen nood zaakte over te gaan tot grote herbewape ningsprogramma's.* Reeds toen werd in het rapport gezegd, dat de toeneming der uit gaven voor de defensie leidde tot het ge vaar van inflatie. Deze dreigende inflatie maakte het volgens het rapport onzeker, of de landen, die verleden jaar hun valuta's devalueerden ten volle zouden kunnen pro fiteren van hun verbeterde coneurrentie- mogelijkheid. De devaluatiepolitiek wordt in het rapport verdedigd, maar tevens wordt verklaard, dat alleen de ondervin ding kan leren of cfoor de devaluatie wer kelijk een redelijk stelsel van internationale betalingen zal ontstaan. In het rapport wordt critiek geoefend op het resultaat der pogingen van de Organi satie voor Europese Economische Samen werking tot verlaging van de handelsbar rières tussen de landen van het plan- Marshall. Daaromtrent wordt gezegd: ,Er was geen algemene neiging tot verzachting van de handelsbeperkingen en de ophef fing van bilaterale handelsovereenkom sten". HET WEER AFGEBEELD De diepe depressie, die gisteren de Britse Eilanden naderde, trok vannacht over Schotland naar het Noordelijk deel van de Noordzee en werd nog belangrijk dieper. De daarmee gepaard gaande storm bereik te vannacht ons landDe grootste wind snelheid werd gemeten in Den Helder (90 kilometer per uur tijdens een wind- j stoot). Omstreeks 6 uur hedenmorgen bereikte het koude front van de depres sie Den Helder. Dit koudefront trekt, met een snelheid van omstreeks zeven tig kilometer per uur in Oost-Zuidooste lijke richting. Na het wegtrekken van de depressie komt ons land meer onder in vloed van een rug van hoge druk, die zich vanmorgen over de Britse Eilanden begon uit te breiden. Weerbericht WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselend bewolkt met flinke op klaringen. In het Noorden van het land enkele verspreid optredende buien, overigens droog weer. Meest matige wind uit Westelijke richtin gen. Frisse ochtend, overdag onge veer dezelfde temperatuur als van daag. 8 September: Zon op 6.02 uur. onder 19.13 uur Maan op 0.44 uur, onder 18.12 uur Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 7 September Hoog water: 11.50 en 0.32 uur. Laag water: 6.48 en 19.28 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1