c 3 c J i lirêtif ll! GSmgm Vijf procent loonsverhoging - direct ingaande - tot maximaal f 180.- De radio geeft Vrijdag DE SUPER MARGARINE N.V.V. en CN.V. zijn niet tevreden over beslissing der regering Morgeit 45.75 Wereldnieuws J Donderdag 7 September 1950 Voor niet-gehuwden en niet-kostwinners die nog geen 23 jaar zijn, geleidelijke verhogingen Geen prijsstop, wel straf toezicht op prijsverloop De regering heeft gistermiddag het vol gende communiqué uitgegeven: ..In de afgelopen weken heeft de rege ring, m overleg met de in de Stichting van de Arbeid verenigde werkgevers en werk nemers, het vraagstuk van lonen en orij- zen onder ogen gezien, zy heeft er zich daarbij rekenschap van gegeven, dat de door de devaluatie teweeg gebracht prijs stijging in het algemeen binnen redelijke grenzen is gebleven en aanvankelijk ook de verdere ontwikkeling zich niet ongun stig liet aanzien. De recente internationale spanningen en hun onvermijdelijke econo mische consequenties hebben echter een nieuwe toestand doen ontstaan. Ten aan zien van de lonen is de regering daarom tot de conclusie gekomen, dat de door de Stiching van de Arbeid tot uitdrukking gebrachte wenselijkheid ener verhoging mei 5 procent tot het behoud van recht vaardige sociale' verhoudingen moet wor den onderschreven. Sedert 1 Januari is immers door verschillende oorzaken een toeneming van'de kosten van levensonder houd opgetreden, welke niet ver beneden de 5 procent blijft. Bovendien vertoont als gevolg van de gewijzigde internationale toestand het prijsverloop op de wereld markten een voortgaande stijging. De regering heeft daarom besloten door het College van Rijksbemiddelaars een be schikking te doen uitvaardigen, waarbij met ingang van de eerste volle loonweek van September 1950 (e.q. met ingang van 1 September voor hen, die een maandloon ontvangen) een verhoging van 5 procent wordt voorgeschreven van de rechtens geldende, in geld genoten Ionen en salaris sen van alle mannelijke en vrouwelijke werknemers, die de leeftUd van 23 jaar hebben bereikt dan wel gehuwd of kost winner zijn en wier arbeidsverhouding Is geregeld in een C.A.O. of bindende loon regeling. Voor de mannelijke werknemers, die de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt, zal laarbij een minimum-verhoging van 4 cent per uur gelden. Aan niemand mag ferach- 1 Piis deze beschikking een groter loonsver hoging worden toegestaan dan f 180 per •aar. Voor wat betreft de mannelijke en ADVERTENTIE dH prachtig Sola-couverf, winkelwaarde f. 3.05 met een garantie voor Uw leven, want het Is (eest bi] „MARGRIET". Margriet, het frisse blad van deze tijd telt nu 64 bladzijden en geeft met haar royaal formaat méér dan ieder ander damesblad. Laat U dus deze feestgave niet ontgaan en vul onder staande bon in. 333' Stuur mij het Sola-couvert en schrijf mij in als abonné. Ik betaal p.w. 25 et. 1 p. kwart, ƒ.3.25 D doorhalen wat Met verlangd wordt. 0 NAAM: uj 1 STRAAT, 0 PLAATS: Z Pluk, deze bon op een briefkaart van 6 ct. en adresfloer clozo aan „Margriet", Postbus Z4i. Amsterdam. c, g Vergeet vooral niet SB et. extra te plak- ken naast, do pottaegel van 6 ot. voor porto en verpakkingskoaten. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 „Thuis", causerie. 10.05 Morgenwyding. 10.20 Voor de vrouw. 10.45 Kamerkoor. 11.05 Voordracht. 11.25 Revue. 12.00 Viool. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sportpraatje. 12.45 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Kamerorkest. 15.00 Voordracht. 15.20 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Pla ten. 17.20 Muziekpraatje. 18.00 Nieuws. 18,15 Felicitaties. 18.50 Platen, 19.00 „Denk om de bocht". 19.15 Piano. 19.30 „Op bezoek bij anderen', causerie. 19.45 Godsdienst-historisch congres te Amsterdam. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking, 20.10 Gamelan. 20,30 Gods dienstige causerie. 21.00 Verzoekprogramma. 21.40 Cabaret. 22.00 Buitenlands over zicht. 22.15 Verzoekprogramma. 22.40 „Van daag" causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Sextet. 9.15 Voor zieken. 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Viool en Diano. 11.30 Lichte muziek. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Amusements muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mandoline. 13.45 Platen. 14.40 Voordracht. 15.00 Mannenkoor. 15,30 Platen. 15.40 Voordracht. 16.00 Platen. 1610 Piano. 16.30 Kamermuziek. 17.00 We tenswaardig allerlei. 17.30 Platen. 17.45 „Gy en de S.S.R.", causerie. 18.00 Vocaal ensem ble. 18.15 C.W.T.-kwartier. 18^0 Strijd krachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuit zending. 19.35 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Philharmonisch orkest en solist. 21.30 ..Een hart onder de riem, cau se-'. 21.50 Promenade-orkest, 22.25 O: i.-'.umverenlging, Philharmonisch orkest en -ten. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieu v». 23.15 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen, 12,30 Weerbericht. 12,32 Om roeporkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14,00 Platen. 14.20 Kamerorkest. 15.00 Platen. 17.00 Platen. 18.10 Causerie, 18.20 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19,00 Nieuws. 19.30 Sympho- nleconcert. 21.15 Kunstkaleidoscoop 21.30 Platen. 22,00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogram ma. 23.00 Nieuws. 23.05 Platen. vrouwelijke werknemers beneden 23 jaar, nlet-gehuwd of kostwinner zijnde, zal de mogelijkheid worden geopend om de lonen te verhogen volgens een geleidelijk op klimmende schaal. Dispensatie-mogelijkheid Voor die bedrijfstakken, waarin de na leving dezer beschikking tot ernstige eco nomische moeilijkheden zou leiden, kan door het College van Rijksbemiddelaars, gehoord de Stichting van de Arbeid en de betrokken partijen, dispensatie worden verleend. Verzoeken om dispensatie, moeten uiterlijk 16 September bij het College van Rijksbemiddelaars zijn ingediend. Het Col lege beslist omtrent deze verzoeken uiter lijk 15 October. Gedurende de periode dat het College nog geen uitspraak heeft ge daan, wordt de verplichting tot het toeken nen der loonsverhoging opgeschort. Indien het College het verzoek afwijst, moet de verhoging met terugwerkende kracht wor den toegekend. Daarnaast zal door het College een ver gunning worden gegeten om eenzelfde loonsverhoging toe te kennen voor die ar beidsverhoudingen, welke niet bij C.A.O. of bindende beschikking zijn geregeld. De positie van het overheidspersoneel tenslotte zal door de regering afzonderlijk worden geregeld. De regering overweegt tevens te bevor deren, dat-op de kinderbijslagen en andere uitkeringen krachtens de sociale wetgeving alsmede krachtens rijksregelingen voor sociale bijstand waaronder de overbrug gingsregeling ook een verhoging wordt toegepast. Hieromtrent is nog overleg tus sen de regering en de Stichting van de Arbeid gaande. Zo spoedig mogelijk zal ook daaromtrent een beslissing worden genomen. Harder werken De regering is zich er van bewust» dat door het toepassen van een loonsverho ging de productiekosten van het bedrijfs leven zullen toenemen en de concurrentie voorwaarden ten opzichte van het buiten land zullen worden verzwaard, terwijl de betalingsbalans nog steeds niet sluit. Dit is te meer van betekenis, aangezien de sterke prijsstijgingen op de grondstoffen- markten. afhankelijk als wij zijn van de invoer van grondstoffen, onze ruilvoet ten opzichte van het buitenland hebben ver slechterd, hetgeen wil zeggen, dat wij naar verhouding voor de invoer meer moe ten betalen dan voor de uitvoer wordt ontvangen. Zij wijst er daarom op, dat de sociaal gerechtvaardigd te achten loonsverhoging economisch op den duur slechts houdbaar zal zijn, indien door het gehele bedrijfs leven met inspanning van alle krachten wordt gestreefd naar een verdere verho ging van de productie en de arbeidspro ductiviteit. Maatregelen tegen onge motiveerde prijsstijgingen De regering is van mening, dat bepaalde maatregelen op het gebied van de prijzen niet kunnen worden ontbeerd. Zij volgt nauwlettend de krachtige prijsstijging op de internationale grondstofferimarkten en stelt zich daarbij op het standpunt, dat de consequenties hiervan in gemeenschappe lijk overleg tussen de bij de Europese be talingsunie aangesloten landen onder ogen moeten worden gezien. Zij is namelijk van mening, dat de economische samenwerking tussen de betrokken landen van zo essen tieel belang is voor de weerstandskracht en de verdere toekomst van West-Europa, dat terugvallen in de nationale afgesloten heid der laatste jaren dient te worden vermeden. Binnenlandse maatregelen, .die een vermindering van de liberalisatie in het inter-Europese handelsverkeer tot ge volg zouden hebben, dienen dus tot het uiterste te worden voorkomen. Integen deel moet er onder de nieuwe omstandig heden naar worden gestreefd dat de een wording van de Europese economie juist zoveel mogelijk wordt bevorderd. Daarnaast staat de regering op het standpunt, dat een inflationistische prijs beweging met kracht moet worden tegen gegaan, Zij meent intussen, dat voors hands voor dit laatste niet behoeft te wor den gevreesd. De ontwikkeling enerzijds van de geldcirculatie en anderzijds van de goederenvoorziening geeft hiertoe geen aanleiding. Niettemin wenst de regering er geen twijfel over te laten bestaan, dat zij elke niet-noodzakelijke prysverhoging met kracht zal tegengaan. Zij doet daarom allereerst een drin gend beroep op alle ondernemers om geen ongemotiveerde prijsverhogingen toe te passen. Zij zal voorts de gang van zaken met betrekking tot het prijsverloop van een aantal voor het levensonderhoud belangrijke artike len nauwkeurig onderzoeken en tot de vaststelling van prijsregelingen overgaan, indien zou blijken, dat de prijzen zijn verhoogd boven hetgeen „kostprijstechnisch" verantwoord mag worden geacht. Daarnaast zal zij ook in het algemeen ongemotiveerde prijsverhogingen met be hulp van de daartoe beschikbare wette- lyke middelen met name de prijsop- drijvings- en hamsterwet actief tegen gaan. Aan de economische controledienst zal de voor het bovenstaande noodzake lijke omvang worden gegeven. Tenslotte zal de regering er naar stre ven, bevoorrading van de binnenlandse markt met redelijk geprijsde goederen te bevorderen door het tegengaan van onge wenste ondernemers-afspraken, het ne men van maatregelen tot stabilisatie van aan seizoen-schommelingen onderhevige prijzen (bv. het opslaan in tijd van over vloed en weder in de handel brengen bij schaarste) en door beïnvloeding van de in- en uitvoer, voorzover dit met het oog op de betalingsbalans en de liberalisatie- politiek mogelijk is. Naast de genoemde aanstonds te nemen maatregelen is de regering bovendien voornemens omtrent het gehele vraagstuk der in de naaste toekomst te voeren prijs- en loonpolitiek het advies in te winnen van de Sociaal-Economische Raad. Dmuidenaar veroordeeld De Haarlemse rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de IJmuidense groentenverkoper J. H. V., verdacht in de nacht van 3 op 4 Juni een flets te hebben gestolen in Assendelft. Hij was in,die ge meente op bezoek geweest, doch er was geen verbinding meer met IJmuiden. Daarom zou hij er, volgens zijn verklarin gen, toe zijn overgegaan, een fiets te stelen. Het vonnis luidde een gevangenis straf van negen maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk. ADVERTENTIE VAN OUDSHER WETTIG BESCHERMD: GEWAARBORGD GEHAITB VITAMINEN A D Eis de ECHTE MEPPELER KLUIT Willekeurige namaak Kluitjes kunnen wij NIET garanderen. I Een gebonden loonpolitiek gepaard aan een vrije prijsvorming is voor het C.N.V. onaanvaardbaar N.V.V. maakt bezwaar tegen dispensatie-mogelijkheid De beslissing van de regering, de lonen met vijf proeent te verhogen is Woensdag avond namens het Nederlands Verbond van Vakverenigingen voor de Vara-microfoon besproken door de heer A. Vermeulen, secretaris van het verbond. „Wij vinden zo zeide de heer Vermeu len onder andere de mogelijkheid tot het maken van uitzonderingen niet fraai. Er bestaan onzerzijds zelfs ernstige bezwaren tegen omdat voor bepaalde categorieën hierdoor vertraging, zou kunnen ontstaan. De uitwerking van deze dispensatie-moge lijkheid zal echter moeten uitwijzen of onze bezwaren gewettigd zijn. Het uitblijven van een prijsstop en van een verbod van doorberekening van de loonsverhoging in de prijzen is evenmin in overeenstemming met ae wensen van de Raad van Vakcentralen. Maar ook op dit punt moeten wij een definitief oordeel op schorten. In het algemeen is het N.V.V. zeker niet ontevreden over de genomen beslissing", aldus de heer Vermeulen. C.N.V. wil prijsstop. De voorzitter van het Christelijk Natio naal Vakverbond, de heer Ruppert, heeft voor de microfoon van de N.C.R.V. even eens commentaar geleverd op de beslissing inzake lonen en prijzen. „Deze beslissing is onbevredigend", ver klaarde de heer Ruppert. „Loonsverhoging is niet het belangrijkste: veel belangrijker is wat er gebeurt met de prijzen. De laatste weken en vooral de laatste dagen is het ene artikel na het andere in prijs verhoogd. Onder deze prijs stijgingen zijn er, die het rechtstreekse ge volg zijn van de verhoging der wereld marktprijzen, die op haar beurt weer het gevolg is van de internationale spannin gen. Dit soort prijsverhogingen is onver mijdelijk. Maar daarnaast worden op het ogenblik door fabrikanten en handelaren een aantal artikelen in prijs verhoogd, waarvoor geen enkele aanleiding bestaat. Jaren geleden zijn dergelijke mensen „on vaderlandslievende schobbers" genoemd. Deze titel past thans volkomen voor die velen, die thans allerlei prijzen zonder enige noodzaak doen stijgen", aldus de heer; Ruppert. „De regering heeft haar gebonden loon- politiek gehandhaafd. Beheerste loonvorming en vrije prijsvor ming is een combinatie, welke voor de Christelijke vakbeweging onaanvaardbaar is. De drie vakcentralen hebben reeds op 27 Juli in een telegram aan de regering aangedrongen op onmiddellijke afkondiging van een prijsstop. Direct na de devaluatie in September 1949 heeft de regering een prijsstop afgekondigd. De omstandigheden Binnenkort zal een begin worden gemaakt met de restauratie van de toren der Neder lands Hervormde Kerk aan de Kleine Krocht te Zandvoort. Het houtwerk van de toren is door de worm aangetast en boven dien moet het leien dak nodig worden vernieuwd. De lelijke pleisterlaag, die bij een vroegere restauratie werd aangebracht, zal thans worden verwijderd. zijn thans niet minder ernstig dan in Sep tember 1949. De thans door de regering in uitzicht ge stelde maatregelen tot het tegengaan van prijsopdrijving zijn ten enenmale onvol doende. Wij blijven van oordeel" aldus de heer Ruppert, „dat de prijzen in de h3nd gehouden zullen moeten worden van alle artikelen, die direct of indirect het peil van de kosten van levensonderhoud beïnvloe den. Worden op prijsgebied geen doeltreffen der maatregelen genomen dan thans door de regering in uitzicht zijn gesteld, dan staan we over een paar maanden weer voor dezelfde moeilijkheden als thans". De heer Ruppert besloot: „De onderne mers en handelaren zullen moeten beseffen, dat elke onnodige prijsverhoging een mis daad is tegenover ons volk. Het gehele volk zal op dit punt nauwlettend moeten toe zien. Het zal moeten weigeren, om onnodige hogé prijzen te betalen. Het zal zichzelf moeten inperken en niet, toe mogen geven aan de hier en daar geconstateerde ham sterwoede. Ook die werkt prijsverhogend". Het standpunt der K.A.B. De dagelijkse leiding van de K.A.B. heeft gisteravond de beslissing van de regering in zake lonen en prijzen bespro ken. Met waardering werd kennis geno men van de beslissing, waarbij overeen komstig het verlangen van de K.A.B. een verhoging van 5 Tc op de lonen en salaris sen verplicht wordt voorgeschreven, hoe wel de K.A.B. betreurt, ciat ten aanzien van de lonen en salarissen boven de 3600,- de 5 niet volledig zal gelden. Voldoening werd uitgesproken over de mededeling, dat ook de kinderbijslagen en uitkeringen krachtens de sociale verzekeringen zullen worden verhoogd. Met vertrouwen ziet zij de door de regering te nemen maatregelen ten aanzien van het prijsbeleid tegemoet, opdat ongemotiveerde prijsstijging wordt voorkomen. Het probleem van lonen en prijzen wordt uiteraard niet door de thans genomen maatregelen als opgelost be schouwd, doch zal op korte termijn op grondige wijze terdege onder de ogen moe ten worden gezien. Onze parlementaire redacteur schrijft, dat reeds op 1. Januari de toen. aanbevolen loonsverhoging nauwelijks voldoende was ter bestrijding van deprijsstijging. Thans ligt men 4 ten achter. Aangezien er aan leiding bestaat om te verwachten, dat de stijgende tendenz zich zal voortzetten, deden er zich voldoende factoren voor om thans een loonsverhoging nodig te achten. Het verdient de aandacht, dat er met be trekking tot het inkomen van de arbeiders in zoverre van een relatieve achteruitgang bij vroeger moet worden gesproken, dat in 1947 56.1 van het nationale inkomen aan de arbeiders ten goede kwam. In 1948 55.7. en in 1949 slechts 52.2 In het licht van dit alles werd met het oog op voorkoming van sociale onrust en omderwille van de arbeidsvrede door werkgevers en werknemers de thans beslo ten loonsverhoging geboden geacht. On danks de hieraan verbonden bezwaren heeft de regering gemeend die verhoging verplicht te moeten stellen, met dan als veiligheidsklep de mogelijkheid van dis pensatieverlening door de rijksbemidde laars, aangezien men anders gevaar liep, dat evenals de vorige keer een deel (en wellicht hetzelfde deel) ivan de arbeiders de verhoging niet zou krijgen. Van bevoegde zijde werd ter verdediging van het achterwege laten van een prijsstop aangevoerd, dat ons land betrekkelijk arm aan grondstoffen is, die we in aanmerke- i Hike mate van elders moeten betrekken. Alle grondstoffen-verwerkende industrieën hebben door de aankoop uit het buitenland reeds hoge kosten. Ook andere bezwaren, vooral samenhangende met internationale economische factoren, vallen er tegen een prijsstop aan te voeren, die vlak na 1945, toen er zich grote schaarste aan artikelen voordeed en er een zeer ernstig gevaar voor inflatie bestond, wel gerechtvaardigd was; thans doen zich deze beide verschijnselen echter niet voor, zo voerde men aan. Vooral bij de eerste kosten voor levens onderhoud doet zich de prijsstijging voelen en daarom acht men de 5 meer nodig voor salarissen tot 3600 per jaar. Natuurlijk voelt de regering niets voor een nieuwe loonronde, want het is in haar Steeds ingewikkelder Gisterochtend werden op de boedelvei ling van de overleden kunstschilder Han van Meegeren nog enkele reproducties van zijn werk en enkele oorspronkelijke stuk ken van zijn hand onder de hamer ge bracht tussen de verkoop van antiek en moderne huishoudelijke artikelen door. Toen de veilinghouder een in de cata logus onder Han van Meegeren vermeld schilderij, voorstellende een liggend naakt, liet voorbrengen, stond in de zaal de kunstschilder C. J. Snoeijerbosch uit Amersfoort op en gaf onder gelach van de aanwezigen, luid protesterend te kennen, dat het doek door hem en niet door Van Meegeren werd geschilderd. Veilinghouder: „Dan komt het onder de hamer, zoals het daar staat". Een der aanwezigen: „Maar het is een liggend naakt". Snoeijerbosch: „Ik wens niet dat het doek verkocht wordt". Veilinghouder: „Het wordt verkocht zo als het hier staat". Snoeijerbosch: „Dat mag u niet doen, het is mijn werk". Uit de zaal: „Daar mag Van Meegeren blij om zijn". Het doek werd tenslotte niet verkocht. Ook toen een volgend naakt werd inge zet, sprong de heer Snoeijerbosch op en gaf te kennen, dat ook dit doek van zijn hand was. Ditmaal liet de veilinghouder zich niet weerhouden het doek te verkopen. Er werd opnieuw ingezet en het doek ging tenslotte voor 55 van de hand. De boedelveiling, die thans is afgelopen, heeft in totaal 94.599,opgebracht. Voor het huis werd 132.000 gegeven. Het totaal 226.599 staat in het faillissement tegen over een schuld van vijf millioen. Brits defensieplan Woensdag in het parlement Het Britse kabinet heeft Woensdag een motie opgesteld, waarbij de volgende week aan het parlement om goedkeuring ge vraagd zal worden voor zyn defensiepro gram, dat zich uitstrekt over een periode van drie jaar en waarvan de kosten ge raamd zijn op 3,4 milliard pond sterling. Men verwacht, dat het defensiedebat in de spoedzitting van het parlement drie dagen zal duren, te beginnen, met Woens dag. De regering zal in deze periode een wetsontwerp indienen, dat voorziet in ver lenging van de dienstplicht van 18 maan den tot twee jaar. ADVERTENTIE begint de verkoop ending HOLTAP-KARPETTEN welke nog voor de prijsverhoging is aangekocht, Een voorbeeld: 200 x 275 T*™ KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 vy ogen van het grootste belang, dat wy met ons relatief lage prijs- en loonpeil de voor sprong behouden op het buitenland, waar overigens ook een prijsstijging te consta teren is. Die prijsstijgingen in het buiten land kunnen wij niet negeren. Wat de subsidies betreft, heeft, naar men ons mededeelde, de regering gedacht aan een plafond van 200 millioen gulden. Tenslotte zy vermeld, dat men van be voegde zijde gisteren niet reeds wilde zeg gen, dat nu de ambtenaren ook eenzelfde salarisverhoging zullen krijgen. Bij het te voeren overleg,, zei men, zijn nog alle mogelijkheden open. PANDA EN DE MEESTE3GGEMASKERDE Even later kwamen Panda en Joris Coedbloed het stadje binnendat zij uit de verte hadden zien liggen. Het eerste ogen blik voelde Panda zich lussen de huizen werkelijk wel even prettiger dan op de open landweg, want hij had het gevoel dat hij hier niet so gemakkelijk achtervolgd kon worden. Maar Joris sprak: „Wc zullen nog een enkele maatregel moeten nemen. Gij kunt niet zo opzichtig met dat pak bankbiljetten in de hand lopen dat zou aanstoot 'geven aan uw minderbedeelde mede-schepselen. Het is toch, als wildet ge hun de ogen uitsteken met uw schatten, nietwaar? Een nette beurs zullen we voor u moeten aanschaffen!" „Ja, dat is zo," zei Panda. „Ja, dat is vjel waareigenlijk voel ik me hier helemaal niet prettig met al dat geld bij me. Het is hier ook wel erg druk! En dat: ivas het ook er was in dit stadje iets bijzonders te doen, zoals al spoe dig bleek. Want midden op het marktplein, op een verhogingstond een soldaat met een trompet, en die trompetterde tot er een hele oploop om hem heen ontstonden daarna trad er een deftig heer op de ver hoging naar voren, en begon te spreken. Die deftige heer was niemand minder dan Hofmaarschalk Bellino! „Boeren, burgers en buitenlieden!" riep hij met zijn wellui dende stem. LuistertEen grote ramp heeft ons overvallen! De Gemaskerde heeft de Schatkayier van de Koning leeg geplun derd! Luistert! De Koning looft de helft van zijn schat uit aan wie hem zijn schat terug bezorgt! En bovendien heb ik hier deze welgevulde beurs, die uitgeloofd wordt aan wie iets van de Gemaskerde weet!" De 9 Muzen Treinramp. Bij een treinongeval in de Bra ziliaanse staat Sao Paulo zijn 30 perso nen om het leven gekomen en 50 ge wond. De trein liep bij Pantojo uit de rails en kantelde. De trein was op weg i van Ourinhos naar Sao Paulo. In de- I zelfde staat is op dezelfde dag een goe derentrein met een personentrein in botsing gekomen. 12 vrouwen werden daarbij gewond. Luchtbescherming. Maandag wordt te New York een luchtalarmstelsel inge voerd. In afwachting van het plaatsen van sirenes op bepaalde punten in de stad, dienen de sirenes van de politie- en brandweerauto's alarm te blazen op een sein van de luchtmacht. Deze sire nes mogen dientengevolge voor geen andere doeleinden gebruikt worden. Arthur W. Wallender directeur van de burgerlijke verdediging, verklaarde in verband met deze maatregel: „Niets wijst er op, dat het gevaar van een aan val op de stad New York thans groter is dan laten wij zeggen zes weken ge leden, doch wij zijn van oordeel, dat een dergelijk systeem voor onmiddellijk gebruik beschikbaar moet zijn". Storm. Zware stormen, gepaard gaande met regen, hebben in Engeland hier en daar overstromingen veroorzaakt. In het Kanaal bereikte de storm een snelheid van 80 km per uur. Een Franse treiler is bij de ingang van de haven van Rye (Sussex) gestrand. Spionnen. Twee oud-afgevaardigden van het Servische autonome parlement en een oud-employé van het Joegoslavische persbureau Tanjoeg zijn te Belgrado tot gevangenisstraffen van vijf tot tien jaar veroordeeld op beschuldiging van activiteit tegen de Joegoslavische repu bliek. Hun werd ten laste gelegd, dat zij instructies voor spionnage en sabo tage van de voormalige Roemeense ambassadeur te Belgrado hebben uitge voerd. Burgerlijk. De minister van onderwijs van de Sovjet-republiek Estland, A. Raud, is wegens „burgerlijk nationalisme" ont slagen, zo meldt Radio-Tallin. Staatskerk. Volgens Evangelische kringen te Berlijn voltooien Oost-Duitse rege ringsfunctionarissen thans plannen tot vorming van een „staatskerk" in de Sovjet-zóne na de verkiezingen van 15 October. Uit berichten uit alle delen van deze zóne zou blijken, dat mede werking wordt gezocht van predikanten, die het niet eens zijn met de gang van zaken in de Protestantse kerk. Aardbeving. Volgens te Rome bekendge maakte officiële cijfers over de aard schokken die in Centraal-Italië gisteren en vandaag zijn waargenomen, zjjn 5 personen gedood en 550 gewond. Te Teramo, de stad die het meest te lijden had van de aardbeving, vonden drie personen de dood. Ten minste 100 hui zen, meest oude woningen, werden volledig vernield of zwaar beschadigd. De verbindingen met de geteisterde streken zijn verbroken. Het ei van Davies. Professor A. Davies van de Universiteit van Exeter (Engeland), heeft verklaard dat Columbus zijn log boek vervalste, omdat een Portugese ontdekkingsreiziger, Dualmo, reeds vijf jaar voor hem de reis naar de nieuwe wereld gemaakt zou hebben. Professor Davies baseert zijn verklaring hoofdzakelijk op de twee volgende ge gevens: Tal van aanwijzingen doen ver moeden dat Columbus, toen hij zijn eerste reis ondernam, reeds positieve gegevens betreffende de landen, die hij ging ontdekken, bezat: hij was er van overtuigd, dat hij op 750 zeemijlen van de Canarische eilanden land zou vinden. Van het jaar 1500 af zijn in Portugal kaarten gemaakt, waarop de kust van Noord-Amerika in bijzonderheden staat aangegeven. Columbus zou zijn gege vens ontvangen hebben van zijn broer, die kaartenmaker in Portugal was. Late viering. De eerste dirigent van het Amsterdams Concertgebouw Orkest, Eduard van Beinum. heeft Zondag de leeftijd van vijftig jaar bereikt. Hieraan zal op feeste lijke wijze aandacht worden besteed op het volksconcert van 16 September. Verder zijn er nog geen plannen gemaakt, daar de heer Van Beinum nog buiten de stad verblijft om rust te houden. Studie. De actrice Fle Carelsen vertoeft deze maand in New York, waar zij een studie maakt van het Amerikaanse toneel. Op 14 September zal zij voor de leden van de Ne derlandse kolonie een voordrachtavond ver zorgen. Het is de bedoeling dat zij op 1 October haar werk bij de Haagse Comedie hervat. Gouden lauweren. De Italiaanse rolprent „Donne senza nomi" (Vrouwen zonder naam) is bekroond met de „Golden Laurel", een door David Selznick uitgeloofde prijs voor de beste in 1949 in Europa vervaardig de film. die de levenswijze en de landaard uitbeeldt van het land waarin zy speelt. Het met deze Amerikaanse onderscheiding ge sierde werk van de Hongaarse regisseur Geza Radvany heeft tot onderwerp een vluchte lingenkamp voor vrouwen en werd gekozen uit 28 films, waarvan de lijst was samen gesteld door Amerikaanse deskundigen. Een gouden médaille voor algemene voortref felijkheid kregen voorts de films: „Wij wil len een kind" (Deens), „De Nachtwacht" (Duits), „Terugkeer tot het leven" (Frans), „Paspoort naar Pimlico" (Engels) en „Liefde overwint alles" (Zweeds). Jonas-musuem. Het gemeentebestuur van Maastricht is voornemens een museum te stichten ter nagedachtenis van de kunst schilder Henri Jonas, die op 15 September 1944. dus daags na de bevrijding van deze stad. op 66-jarige leeftijd in het ziekenhuis Calvarieberg overleed. In dit museum zullen uitsluitend werken van Henri Jonas worden opgenomen. Het is nog niet bekend in welk gebouw het gevestigd zal worden. Weens concert. Op 9 October zal het Weens Philharmonisch Orkest onder leiding van Wilhelm Furtwangler in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschapen in Den Haag concerteren. Op het programma staan wer ken van Haydn en Debussy, benevens de Tweede Symphonie van Brahms. Molière in Rotterdam. Het Rotterdams Toneel, dat dit seizoen onder leiding staat van Ko Arnoldi en Richard Flink, heeft het blijspel „De Vrek" van Molière in studie genomen. Als gastregisseur treedt daarbij op de Franse acteur Ducien Arnaud. Hart van Nederland. Onder redactie van Jaap Romijn is onder de titel „Hart van Nederland" een boek samengesteld, dat ge heel gewijd is aan de stad en het gewest Utrecht. Dezer dagen zijn de eerste exem plaren hiervan uitgereikt aan de commis saris der Koningin in deze provincie, de heer M. A. Reinalda, aan burgemeester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz en aan de directeur van de Koninklyke Nederlandse Jaarbeurs, mr. J. Milius.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2