Nieuwe verschijningen op Engelands jaarlijkse luchtvaart-expositie m - var Een leermeester viel op zijn hoofd en een snoekbaars vloog te water De kleine wereld Donderdag 7 September 1950 Het straalvliegtuig verovert de militaire en burger-luchtvaart (Van onze correspondent in Londen) De wereld is op hét gebied van de lucht vaart wel het een en ander gewend, maar elk jaar opnieuw wrijven zelfs de deskun digen zich de ogen uit op de show der Britse vliegtuigconstructeurs te Farnbo- vough, die geldt als de belangrijkste ter wereld. De tentoonstelling wordt, meer nog dan vorig jaar beheerst door het straalvlieg tuig', dat phenomenale snelheden kan ont wikkelen. Op de eerste na-oorlogse expositie in 1946 bedroeg de gemiddelde snelheid dei- nieuwe vliegtuigen 430 km per uur tegen 640 km op het ogenblik. Van de vijftig in genoemd jaar gedemonstreerde toestellen waren er slechts vijf van straalmotoren voorzien. Thans zijn bijna de helft van de 58 modellen met straalmotoren uitgerust of met een combinatie van schroef- en tur binemotoren. Niet minder dan twintig vliegtuigen gingen dit jaar voor het eerst de lucht in. Men kon dus de laatste snufjes aanschouwen, hoewel er om redenen van militaire veiligheid nog veel „onder de toonbank" moest blijven. Als voorzorgs maatregel werden voor het eerst vertegen woordigers van landen achter het „ijzeren gordijn" niet geïnviteerd, doch niemand kan hen verhinderen om als gewoon toe schouwer een kijkje te komen nemen. Het is niet uitgesloten, dat in verband met de internationale situatie dit jaarlijkse evenement voorlopig tot het verleden zal gaan behoren. Het grote succes van de Britse vliegtuig industrie is ongetwijfeld de Sapphire-tur- binemotor, welke meer kracht ontwikkelt dan de vier motoren van een Amerikaans B-29 superfort bij elkaar. Een sensatie is ook de van twee straal motoren voorziene Electric Canberra-bom- menwerpei-, welke beter klimt en manoeu vreert dan de meeste Engelse straaljagers. De Meteor-jet no. 11 wordt beschouwd als de beste nachtjager voor de verdediging van West-Europa. De Avon-meteor en de Sapphire-meteor demonstreerden een nagenoeg verticale opstijging. De Hawker P 1081 en de Vickers 535 met haaks op de romp staande vleugels tipten aan de snelheid van het geluid. Belangwekkend was ook de viermotorige „Universal Freighter", Engelands grootste vrachtvliegtuig, me.t 15 ton laadruimte, dat slechts 900 meter start- of landingsbaan nodig heeft. Er was verder een legerverbindingstoe- stel, waarvan ook voor de civiele lucht vaart een versie zal worden geleverd, dat geheel geladen, met een piloot en vier pas sagiers na een aanloop van slechts 75 meter de grond verlaat. Voor het publiek was natuurlijk de demonstratie van Engelands luchtreus de „Brabazon" interessant. Dit experimentele toestel, dat 200 passagiers kan vervoeren, heeft maar een betrekkelijk geringe aan loop nodig. Het maakte een perfecte lan ding. De Brabazon vloog op slechts vijftig meter hoogte met een snelheid van 290 km per uur. De Vickers Viscount 700 met vier straal- schroef-motoren, paradeerde eveneens. Het toestel zal in 1952 in de geregelde dienst komen van de British European Airway Franse regering niet meer ge kant tegen West-Duits ministerie van BuitenSandse Zaken PARIJS, 6 Sept. (United Press). De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, verklaarde" vandaag er van overtuigd te zijn „dat geen enkel land op- dit ogenblik een derde wereldoorlog wenst". Hij knoopte er echter de waar schuwing aan vast: „De internationale situatie draagt een explosief karakter en het is niemand geraden op dit ogenblik met vuur te spelen". Sprekend op een persconferentie zeide minister Schuman dat dit zijn persoonlijke overtuiging was „doch gebaseerd op een groot aantal feiten die tot mijn beschik king staan". Schuman gaf in de loop van het gesprek te verstaan, dat Frankrijk zich kon ver enigen met uitbreiding der West-Duitse politiemacht en een tijdelijke verhoging van het maximum der Duitse staalproduc- tie teneinde West-Duitsland in staat te stellen zijn bijdrage aan staal te leveren aan de Noord-Atlantische herbewapening. Hij liet tevens blijken dat Frankrijk niet langer afwijzend staat tegenover de instel ling van een West-Duits ministerie van Buitenlandse Zaken. Deze stappenmoeten zijns inziens echter genomen worden met inachtneming van passende waarborgen en hij knoopte daaraan de waarschuwing vast dat de Franse regering zich blijft ver zetten tegen een West-Duits leger of een West-Duitse bewapeningsprod uctie. „Duitsland zal zowel grondstoffen als staal voor het Westelijke defensieprogram kunnen fourneren, echter zonder zelf wapens te produceren", zo zeide Schuman. Gevecht tussen Russische deser teurs en Hongaarse grenswachten WENEN, 6 September (United Press) - Nabij de Roemeens-Hongaarse grens heeft zich op de vierde September een gevecht afgespeeld tussen Russische deserteurs en Hongaarse grenswachten. Volgens welin gelichte diplomatieke bronnen te Wenen werden daarbij twee Russen gedood en vier ernstig gewond. De legerdeserteurs. telden in totaal 3d tot 40 man en een aantal hunner was van wapens voorzien. In de vroege morgen van de vierde September probeerden zij bij Nyirabrany naar Roemenië te ontkomen doch werden tegengehouden door vijftien manvan een Hongaarse grenspatrouille. Volgens genoemde bronnen openden de Russen het eerst het vuur, dat beantwoord werd door de machinegeweren der Hon garen. Het gevecht duurde voort totdat de Hongaren al hun munitie verschoten had den en zich moesten terugtrekken. Toen deze laatsten een half uur later met een Russische eenheid terugkeerden viel ervan de Russen met uitzondering van de twee doden en vier gewonden, niets meer te bekennen. De gewonden bekenden bij een ondervraging dat zij enige weken tevoren gedeserteerd waren uit een infanteriedivi sie die ten Noorden van Boedapest was gelegerd. De Hongaarse grenspatrouille verloor bij de strijd eveneens twee man. Corporation, waardoor b.v. de afstand LondenSchiphol tot een uur of zelfs tot drie kwartier zal worden teruggebracht. Thans bedraagt de vliegtijd nog ruim an derhalf uur. De veiligheid is bij de „Viscount" bijzon der verhoogd, doordat de motoren op olie lopen in plaats van benzine en door een volledige installatie tegen ijs vorming. Bo vendien kan elk raam als een noodluik fungeren. Voor het eind van dit jaar zal de B.O.A.C. de genationaliseerde lucht vaartmaatschappij, welke tussen Engeland en de overzeese gebiedsdelen vliegt, de be schikking krijgen over een Comet-straal- vliegtuig. Het grootste en snelste lijn vlieg tuig is de eveneens gedemonstreerde Ilandley Page Hermes 5 met vier turbo propeller-motoren. Men zag ook nog een demonstratie van tanken in de lucht, waar bij 1350 liter per minuut werd overge- pomnt. Indien de internationale toestand slechter ordt is het mogelijk dat de bouw van civiele vliegtuigen zal moeten worden stop gezet. De behoeften der militaire lucht vaart zullen echter zeker niet door Enge land op eigen houtje kunnen worden be vredigd, doch. dit zal, volgens Sir James Robb, de commandant der West-Europese luchtstrijdkrachten, zoals hij op de ope ningsdag verklaarde, moeten geschieden in volledige samenwerking met de West- Europese en Amerikaanse vliegtuigindus trieën. Beperking stroomverbruik in de z.g. piekuren Zelfde regeling vorig jaar als In de periode van 13 November 1950 tot en met 27 Januari 1951 zal het weder om noodzakelijk zijn het electriciteitsver- bruik in de zg. piekuren te beperken, zo deelt het ministerie van Economische Za ken mee. Deze piekuren vallen van Maan dag tot en met Vrijdag 's. morgens tussen 7.30 en 9 uur en 's middags tussen 4.30 en 6 uur, 's Zaterdags uitsluitend 's mor gens van 7.30 tot 9 uur. 's Zaterdagsmid dags en 's Zondags is beperking niet nodig. Behalve in Friesland en Zeeuws Vlaan deren zal gedurende de piekuren het elec- triciteitsverbruik voor verlichting en ver warming in electrische treinen en trams tot de helft beperkt dienen te worden. Buitenverlichting van openbare gebouwen, van Horecabedrijven en van amusements- inriehtingenj en reclame- en étalageverlich ting. zijn tijdens dé piekuren verboden. Evenals vorig jaar is étalageverlichting wel toegestaan aan die winkelbedrijven, welke een overeenkomst met het electri- citeit9bedrijf hebben aangegaan om in de piekuren slechts de helft van de verlichting voor étalage en winkel te ontsteken. De minister van Economische Zaken heeft een beroep gedaan op alle grootver bruikers van electriciteit om door verschui ving der werktijden het electriciteitsver- bruik tijdens de piekuren zoveel mogelijk te beperken. Ook particuliere verbruikers moeten medewerking verlenen door in de piekuren de uiterste zuinigheid met electriciteit te betrachten. Bij Kijkduin gezonken Firefly is gelicht Piloot wellicht door zinkend toestel meegetrokken De bij Kijkduin in zee gevallen Firefly van de Marine-luchtvaartdienst is Woens dag gelicht en naar Hoek van Holland ge sleept. Zooals reeds is gemeld heeft men Dins dag op het strand te Noordwijk het stof felijk overschot van de piloot, W. van de Born, gevonden. Een voorlopig onderzoek heeft uitgewezen, dat alle reddingsmidde len in orde waren. Van de Born had zijn zwemvest goed aan. De mogelijkheid wordt niet uitgesloten geacht, dat hij na het ver laten van zijn vliegtuig door het zinkende toestel is meegetrokken, doordat, bijvoor - deeld een lijn van zijn parachute of zijn rubberboot nog vastzat. „De studie ïn de Indologie heeft geen bestaansrecht meer" De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen maakt bekend, dat de studie in de Indologie haar bestaansrecht heeft verloren. Het ligt derhalve in het voornemen deze studierichting op te hef fen. Studenten, die met hun studie krach tens een inmiddels door de regering van Indonesië beëindigde verbintenis zijn be gonnen, alsmede doctorandi in de Indolo gie, krachtens een in 1945 met de regering van Indonesië aangegane verbintenis heb ben gestudeerd, kunnen onder bepaalde omstandigheden in aanmerking 'komen voor een voorschot met oog op verdere studie. Ten einde de betrokken studenten te adviseren is een commissie van advies ingesteld. Zij, die deze commissie om raad willen vragen, alsmede degenen, die op een studievoorschot aanspraak menen te kun nen maken, dienen zich schriftelijk te wen den tot de secretaris van de verenigde faculteiten der rechtsgeleerdheid en der letteren en wijsbegeerte van de universi teit, waar zij zijn ingeschreven. De mogelijkheid om examens in de In dologie af te leggen blijft voorlopig nog opengesteld. Lonen en prijzen Dorstige straaljager wordt gelaafd. Een van de interessantste demonstraties die de bezoekers van de Engelse luehtvadrtshow Zaterdag en Zondag zullen kunnen gade slaan, is het benzine tanken in de lucht. Een Gloster Meteor straaljager zal door middel van een pijpleiding brandstof innemen van een Avro Lincoln bommenwerper. Beide toestellen tijdens de generale repetitie". Staatssecretaris geeft toelichting via de radio De staatssecretaris van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rijn, zal de beslissing der regering inzake lonen en prijzen door de radio toelichten op Vrijdagavond om kwart over zeven over de zender Hilver sum II. Storing in P.E.N.-kabel wellicht vanavond opgeheven De storing in de hoofdkabel van het Pro vinciaal Electriciteitsbedrijf Noordholland langs de rijksweg HaarlemAmsterdam, ten gevolge waarvan Dinsdagavond Halfweg en een deel van de Haarlemmermeer het enige tijd zonder stroom moesten stellen, hoopt men hedenavond te hebben opgeheven. Ter wijl de genoemde plaatsen tijdelijk zijn aan gesloten op de Amsterdamse centrale wordt in de berm van de rijksweg, drie kilometer van Haarlem, dag en nacht gewerkt om de storing, die op deze plaats door een kabel defect is ontstaan, op te heffen. Vanavond hoopt men met deze reparatie klaar te zijn. Ontspoorde tramwagen reed de Amstel in In zijn val gestuit door in het water geduwde auto Woensdagmiddag om vijf uur is te Am sterdam een stampvolle tramwagen van lijn 4 op de Binnen-Amstel bü de Ilalve Maansteeg uit de rails gelopen. De tram duwde 'n aan de walkant geparkeerde auto het water in, hetgeen een geluk bij een ongeluk was, want de tram bleef met de voorkant op het dak van de auto staan. Had de auto er niet gestaan dan zou de tram waarschijnlijk geheel te water zijn gereddn. De tram kwam via de Bakkerstraat van het Rembrandtsplein en had volgens oog getuigen een meer dan normale snelheid. De trambaan buigt aan het einde van de Bakkerstraat scherp naar links de Binnen- Amstel op. In deze bocht reed de motor wagen uit de rails. Een auto, die daar ge parkeerd stond werd het water in gedrukt. Het ijzeren hek lahgs de Amstel werd vei-- nield en de motorwagen reed te water. De achterwielen bleven op de wal; slechts het voorbalcon kwam gedeeltelijk onder water. Vier meisjes, die het ongeluk zagen aan komen, sprongen op het laatste ogenblik van het voorbalcon in het water, doch kon den direct weer op de wal worden ge trokken. De tram bleek op de auto te rusten en was daardoor veel minder diep gezonken dan het geval geweest zou zijn wanneer de auto er niet had gestaan. De trambestuurder heeft verklaard, dat het ongeluk te wijten is aan het weigeren van de remmen. Halverwege de Bakker straat wilde hij, zoals voorgeschreven, remmen. De wagen reed echter- met on verminderde snelheid door. Passagiers, die achter de bestuurder stonden, bevestigden zijn verklaring. Drie van de vier meisjes, die van het voorbalcon in de Amstel sprongen, wonen in IJmuiden. Het zijn de gezusters Wezel- man en mej. W. van Duyn, die er met natte kleding en de schrik afkwamen. Televisie-uitzending van voetbalwedstrijd De experimentele televisiezender van Phi lips in Eindhoven zal Zondag een voetbal wedstrijd uitzenden. Men heeft hiervoor zijn keus laten vallen op de in Eindhoven te spelen wedstrijd tussen P.S.V. en „Eind hoven" in het Philips Sportpark. Twee blijspelen in de schouwburg Vrijdagavond kan men in de Haarlemse Schouwburg kennis maken met het nieuwe gezelschap „De Nederlandse Comedie Onder regie van Johan Fiolet wordt ver toond het Amerikaanse blijspel „Je bent maar eens jong!" van Samuel Taylor, dat onder een andere titel ook door de Haagse Comedie op het répertoire is genomen. De medewerkenden zijn Mimi Boesnach, Lous Hensen, Betsy Kapsenberg, Fransje Hart, Han Bentz van den Berg, Anton Burgdorffer, Johan Fiolet, Fons Rademakers, Philippe la Chapelle, Ton Lutz en Henk van Ulsen. Het Vrije Toneel geeft Zaterdagavond n<?g één voorstelling van „Drie jongenséén meisje" door Roger Ferdinand onder regie van Cor Ruys, die zelf de vaderrol vervult. Kitty Kluppell is de moeder, Kitty Knappert, Eric van Ingen, Ton van Duinhoven en Ben Hulsman zijn de kinderen. Daarna had Frederik voor driepondertjes geen interesse meer Wanneer wij op het gezicht van Neef, die bedaard van aard is, ooit een uitdruk king van haastige spoed hebben gezien, dan was het toen wij hem het tot barstens toe gevulde leefnet vol baars en snoekbaars lieten zien, die bij de Afsluitdijk een fatale honger voor onze spinners ten toon hadden gespreid. „Wanneer gaan we daar weer naar toe?" vroeg hij met een gezicht vol begerigheid, als was hij het liefst per kerende post de Noord in getrokken. Nochtans vullen be roepsbezigheden helaas de tijden tussen onze visdagen op en zo duurde het een volle week aleer de ditmaal voltallige vis club naar Den Oever trok. Frederik de tabakker was met bromfiets 6it de hoofd stad komen tuffen en meldde zich punc tueel om half vijf 's ochtends bij de resi dentie van Neef, die pogingen deed om tegelijk brood met ei te eten, thee te drin ken, een sigaret te roken en zijn visgerei bij elkaar te stouwen, teneinde het moment waarop hij zijn eerste glasoog zou landen, dichterbij te brengen. De werkelijke voor bereidingen werden echter door Nicht ge troffen, die op zulke piscatoriale hoogtij dagen de voedselvoorziening van het vis- sersheir pleegt te regelen. Om hét belang van deze expeditie te onderstrepen werd voor het lange transport gebruik gemaakt van een bejaarde Rolls-Royce van 1924, die éénmaal een chocolade-baron vervoerde en derhalve nog steeds is ingericht met 1 allerlei comfort, zoals een telefoon tussen achter- en voor-compartiment, kristallen sherry-flacons, 'ingebouwd toilet-gerei en een zilveren snorren-borsteltje. Het is een imposante verschijning, die algemeen als de ark van Noach bekend staat, doch vanwege zijn even imposante benzine-dorst gereser veerd blijft voor feestelijkheden van de hoogste orde. Het was in dit voituur dat de wijzers van de klok die kwart voor vijf wezen, de vis club zagen instijgen. Neef op de bok met gespierde handen het machtig stuurrad omklemmend, deze Spinner naast hem met de taak om de tien minuten rapport uit te brengen over de stand van alle metertjes en klokjes die het magistrale dashboard omvat en Nicht en Frederik achterin prin selijk gezeten tussen het oude maar nog lang niet versleten cashmere en chroom- leer. Wij voelden ons gelijk hertogen. Ademnood Pas toen we op weg waren, gunde Neef zich de tijd om de verklaring af te leggen, dat hij van zins was om op deze dag honderdtweeënzeventig snoekbaarzen op de wal te brengen.. „Het aantal baarzen zal ik niet noemen", zo verklaarde hij beseheiden, „want dan kom ik in ademnood". Nadat hij op deze wijze ons zelfvertrouwen had ge sterkt, want als hij ze vangt, dan vangen wij ze zeker, vrolijkte hij het gezelschap op do,or het verlenen van commentaar op alle verschijnselen langs de weg in sonore gedragen alexandrijnen, die door hem en passant even getoonzet waren op een melo die, die veel weg had van het volkslied van middels aten wij een boterhammetje uit het vuistje, dronken de thermosfles half leeg, telefoneerden met Frederik en voel den ons zo uitgelaten als een troep school jongens met vacantie, louter en alleen bij het vooruitzicht van die hele lange, lieve dag aan het IJselmeer, met een split-cane toverstokje in de hand, dat de ragfijne Nylon fluitend weg zou zenden en dat dan die explosieve stoot van de snoekbaars op hét lepeltje met nerveuze rukken van zijn ranke lijf zou signaleren. Ach, ach vrienden wat voelden wij on.s bijzonder best, toen wij «tenslotte bij dat hele speciale plaatsje van ons aan de dijk en ge vergeeft ons nietwaar, dat we u niet verklappen dat het bij „de Vlicter" is (Ja-ten we daar nu onze mond voorbij gepraat hebben) ons tuigje monteerden en tersluiks uit een ooghoek keken naar die rustige deining van dat grote IJselmeer die onder een zachtzingend Zuidenwindje op de stenen tot schuim liep. Zelfs die door mensenhanden gebouwde dijk, die naar een denkbeeldig punt in de verte liep, was mooi onder de hoge hemel van die vroege zomer ochtend, waarin de opkomende zon met een kleurenpalet toverde om jaloers op te wor den. Het enige dat je hoorde was het op en neer gaande geruis van de deining en daarbij klonk zelfs het lelijke woord van Frederik, die een spinner tussen de stenen liet vallen, als een gedicht. Wij voelden ons ten zeerste verzoend met dit bestaan, toen wij ons twintig-honderdste Nylon-draadje door de ringen van de Fishkill haalden en een di'ie grams-loodje met een rood-be- pluimd spinnertje aan het lijntje knoopten. Want wee hem, die „zwaar" vist aan de dijk. Zijn spulletje zal zo snel zinken, dat hij rap moet draaien om zijn portemonnaie niet door spinner-verlies in een netelige positie te brengen. En als hij te hard draait, dan denkt de complete roofvis-bent bene den dat er een athleet van een voorn langs komt -racen en dan draait zij zich nog eens lekker om, want zoveel haast heeft zij nu ook weer niet. En de spoel moet vol, mak kers, met die dunne lijn, want anders haalt ge de afstand niet of gooit ge uw split-cane doormidden wanneer ge de zaak gaat forceren. Zoals wij het u nu beschrij ven gooit ge met een soepele polsbewegin, uw spinner ruimschoots voorbij de ligplaats der glas-ogige kornuiten. De eerste klap De eerste worp van zo'n dag vervult ons altijd met hetzelfde gevoel dat wij kregen toen wij als een dreumes onder de Kerst boom zaten en het eerste pakje open moch ten maken. De hengel zette al zijn gespan nen- la-acht onder de worp en een kleine „plomp" duidde precies aan waar de spin ner boven de hoofden der niets-vermoeden- de rovers in het water dook. Er volgden twee trekken aan de sigaret om het lepeltje de tijd te geven op de bodem te komen, de lijn werd strak gedraaid en daarna werd er o zo behoedzaam en langzaam ingedraaid. Kleine felle rukjes van de top zorgden er voor dat het lepeltje al wervelend en flir tend in kleine sprongetjes vlak over de stond de top krom om ons te vertellen dat een baars wakker was geworden om aan zijn ontbijt te beginnen. Zo'n felle po-nds- baars van het IJselmeer trekt er twee keer zo hard als een collega van het rusti ger binnenwater. Hij rakkerde flitsend door de deining die ons om de voeten schuimde en toen hij eindelijk de vlag streek, waren zijn goud-groene flanken, zijn vuurrode vinnen in fel contrast met het tot wit sop geklopte water. Zo'n eerste klap is een daalder waard en geeft de visser moed, want het is hard werken aan de dijk, wan neer men balancerend op de natte, spitse en bar en boos gladde stenen de geschubde rovers met worp na worp aan de snelle broek wil komen. Maar het is ook goed werk, want terwijl de wind u door'de haren blaast, de zon uw lichaam bruin bakt en de deining van het grote meer u het gedaver van de stad uit de'oren ruist, komen met de regelmaat van een klok baars en snoekbaars solliciteren voor een fikse robber bakkeleien aan het snaarstrakke nylon, dat zinderend de strijd der gelijke kansen begeleidt. Dat die strijd gelijk is, moest helaas Frederik de tabakker ondervinden. Frede rik die gaarne pioniert en wel veel geduld maar geen zit in de broek heeft, was een honderd meter verderop gaan exploreren. En met succes. Want nog geen vijf minuten later hoorden wij een wilde kreet en ver telde een kromgebogen wild-zwiepende hengel, dat het menens was. Frederik had er een grote aan, dat zagen wij wel toen wij naderbij gesneld waren. Een meneertje van een vis, die met zware paukenslagen een aanslag deed op het twintig-honderdste lijntje, voor welles gezondheid Frederik grote vrees aan de dag legde. Het zweet stond hem op het voorhoofd en dat was niet louter van bezorgdheid maar wel de gelijk van vermoeidheid ook, want de snoekbaars die trok als een stier aan een touw, bezorgde hem binnen vijf minuten een lamme pols. Rammend en ramend stoof Vadertje Glasoog angstwekkend diep over de scherpe stenen, maar Frederik bespeelde graag 'het split-cane als de tovenaar, die hij bin nen opmerkelijk korte tijd geworden is. Tienponder Hoe subtiel hij de vis binnenloodste, keer op keer ging de labberdoedas weer door de slip van de molen heen. die huiveringwek kend gierde. Tenslotte werd de gecombi neerde spankracht van lijn, split-cane en slip hem toch teveel. Zwaar-schuddend kwam de vis langzaam binnen en we kre gen hem voor het eerst onder ogen, teen hij zich loom omwentelde en zijn machtige lange lichaam in de deining liet zien. Deze Spinner balanceerde zich ongemakkelijk over de stenen naar voren met het lichte netje. Zelfs toen maakte Frederik geen haast. Volgens alle regelen van de kunst wachtte hij tot de tien a elf-ponder de strijd volledig gestaakt had. Daarna sléepte hij hem omzichtig boven het in het water gestoken net van Spinner. Frederik's taak was daarmede geëindigd en de verantwoor delijkheid was overgedragen. De snoek baars gleed in het netje, werd naar de kant gesleept, maar moest toen over de eerste stenen getild worden. Toen bleek dat de vis tweemaal zo lang was als het netje diep. Spinner heeft dat drie seconden ge zien. Toen ging hij op de gladde stenen onderuit en het laatste wat hij zag was een grote vis, die met een siei'lijke boog door hemzelf in het water werd geslingerd. Dat was een zeer pijnlijk gezicht. De verslagenheid was algemeen. Frederik heeft wel twee uur zitten treuren, want de drie ponders die de anderen daarna vingen, vermochten hem niet meer te boeien. Men poogde hem te troosten met bier en eiers, maar hij schudde maar wat zwakjes met het hoofd. En Spinner die eens Frederiks leermeester was, maar deze positie met de snoekbaars in het water had gesmeten, schuifelde verlegen heen en weer, Pas 's avonds laat toen de snoekbaarzen goud-bruin uit de braadpan kwamen en het koele bier hoog in de glazen stond, begon Frederik op te klaren. „Ik krijg hem nog wel eens", zei hij. En zó zien we dat SPINNER. Patagonië van achter naar voren. En in- bodem dartelde en toen ineens „Rang" De feestelijkheden ter gelegenheid van het feit dat twintig jaar geleden de Wieringer- meer uit de zee werd gewonnen, zijn gisteren begonnen met de opening van de tentoonstelling „Land uit Zee" te Slootdorp. De opening werd verricht door de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk Ook minister mr. J. in 't Veld gaf van zijn belangstelling blijk. De foto werd gemaakt tijdens de rondgang der autoriteiten over het expositieterrein Op de eerste rang De zee is als het einde van de wereld, het strand gelijk een balcon dat uitziet op de eeuwigheid. We hebben er heel de zomer van zitten profiteren, van dat uitzicht, in een houten hutje tegen het duin. Dat kunt ge voor wat geld en goede woorden huren daar, ge sjouwt er wat huisraad en pannengerei naar toe. ge zet er uw vrouw en kinders in en ge hebt van Juni tot September een leven gelijk de koning van Egypte in Frankrijk. De zon en de wind verven samen uw kinderen bruin als noten, het zoute water maakt ze hard en stevig zodat ze tegen een stootje kunnen. Ze zullen weer een lange winter de tijd hebben om te verbleken en te verflensen achter de ruiten van twee hoog, als bloemen die van de tuin in de serre worden gezet. Het is een plezierig leventje daar op het strand, maar ge moet de zee en haar stre ken eerst goed leren kennen. En ge moet haar weten te nemen zoals zij is, met haar fratsen en flauwiteiten. De zee is als een mens, ge moet er niet altijd het beste van verwachten. Als ge daar op het strand gaat wonen met uw hele gedoentje in een planken geval van twee bij drie, dan hebt ge u te schikken naar de zee, want het is haar strand waarop ge zit en het zijn haar duinen waartegen ge leunt. Ge kunt dan niet simpelweg zeggen: Kijk, hier ben ik met mijn hebben en houen, we hangen gordijntjes voor de ramen en zetten een geranium er tussen, ziezo, nu moet het maar drie maanden blauwe lucht en gladde zee zijn, want daar houden wij van. Ja, ge kunt dat wel zeggen, maar dan loopt ge de kans dat ge diezelfde nacht nog in uw hemd uit bed geblazen wordt, dat uw gordijntjes de duinen over fladde ren en dat ge met heel uw familie uw planken huisje overeind moet staan houden tot in de morgenschemer. Of dat ge met vrouw en kinderen al slapende bij uw buurman binnendrijft. Zo doet de zee dat, als ge haar niet te vriend houdt in deemoed en onderdanig heid. Als ge niet zegt: Wij komen eens bij u op visite, zee, en we zijn blij dat we een tijdje op uw balcon mogen wonen. Ge moet er op berekend zijn en er iegen kunnen dat de zee soms rauwe klanten op bezoek vraagt, zoals de Zuidwester. Dan spelen ze samen haasje over dat de duinen er van schuddebollen. Dan razen ze over het strand en rond uw huisje als dolle hon den achter elkaar, al staat er honderd keren op uw kalender dat het Juli is, en in de Almanak dat er een hittegolf zal zijn. Dat zijn dingen die ge zo nauw niet nemen moet.. Want aan het strand is niemand de baas dan de zee zelve daar houdt de wereld op in het water, dat van niemand is. Op de warme dagen zonder wind, als de zee lui aan het gloeiende strand likt, krioelt het van mensen op het zand. Dan liggen zij als sigaren in een kistje onder de zon te bruinen en met halve ogen over het blauwe water te zien, dat als een zilveren plaat tegen de einder ligt. Dan schiet er voor ons, strandbewoners, geen halve meter meer over. Maar als er een zwarte wolk over de horizon komt kruipen en nu en dan op flitsende bliksems trakteert, dan weten de sigaren niet hoe vlug zij in hun tram of hun bus naar huis komen nog vlugger dan de bliksem. Denken zij dat de zee alleen schoon is als zij slaapt onder het zonlicht? Wij weten daar meer van te vertellen. Wij hebben tussen onze gordijntjes en over onze geranium heen die zwarte wolk zien naderkomen en groter worden, tot de ganse hemel een zwarte wolk geworden was. Als wit-gloeiende stangen vallen de flitsen in zee,, van alle kanten, zij zetten het water in vuur tot Engeland of daaromtrent. En met de donder komt de wind, en met de wind het witte schuim op de zee, die wakker wordt. Ka, die sigaren hadden wat schoons kun nen zien als ze niet naar huis gekwezeld waren. Ons arme plankenhuisje rilt van de angst onder de grommelende donderslagen en wij kijken elkander met witte gezichten aan bij iedere bliksemflits. Maar schoon is het, machtig en wild, de duinen en de zee in het helle licht en het zwarte duister te zien, seconde na seconde, als scherpe prenten onder een knipperende schijnwerper. Toen viel de regen met bak ken tegelijk en onze woning had wat sple ten hier en daar, wij hadden al ons keu kengerei nodig om de straaltjes te vangen. Maar alia, laat dat onze fooi geweest zijn voor het mooiste vuurwerk van ons leven, dat we gezien hebben op de eerste rang. Wij hebben vandaag ons huisje bij stuk ken en brokken ingeleverd en zijn boven op de kar gekropen, om met ons boeltje weer naar de stad te gaan, de winter in. Op het hoge strandhoofd zien we om naar de zee, die als een speelse juffer haar rok ken in de wind laat fladderen, omdat zij niets anders te doen heeft. Wij gaan, maar komen weerom! Als het stormt in November en onze kachel loeit, zullen we denken aan het strand en aan de zee die de duinen om hun oren aan het slaan is. En we zullen zeggen: Hoor, ze heeft de Zuidwester weer op visite. Ze hebben wat te doen: Ze vegen samen het balcon voor ons schoon, tegen volgend jaar. J. L. Ontploffing in fabriek te Amsterdam Een dode, twee gewonden Woensdagavond is bij een waterstoffa- briek aan de Distelweg in Amsterdam- Noord een zuurstofappparaat uit elkaar gesprongen, De 41-jarige opzichter was op slag dood. Twee arbeiders werden door delen van het apparaat getroffen. Een hun ner kreeg een gecompliceerde rechter on derbeenbreuk en moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Agenda voor Haarlem DONDERDAG 7 SEPTEMBER Luxor: „Francis", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uurCity: „De blonde rimboekoningin", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 915 uur. Spaarne: „Het zeemonster", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De held op sokken", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De bruid was een man", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Zonder medelijden", 18 j„ 2 4.15, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 8 SEPTEMBER Gemeentelijk Concertgebouw: Dahliaten toonstelling van 12 uur af. Stadsschouwburg: „Je bent maar eens jong" (Nederlandse Comedie) 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5