De toegang tot het industrieterrein Waarderpolder wordt verbeterd Wilt U prettig en goed verhuisd worden? Laat L O O SI E liever leerboeken leveren S Kort en Bondig DANSSCHOOL Donderdag 7 September 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Haarlemse raad De Raad, die als regel eens in de drie weken vergadert, heeft in Augustus geen zitting gehouden om de vacantie der leden niet te verstoren. Maar dat had tengevolge dat er Woensdagmiddag een agenda van niet minder dan 39 voorstellen te behan delen was. Er werd begonnen met de behandeling der ingekomen stukken. Daarmee was niet minder dan VA uur gemoeid. De situatie op de Wagenweg Eerst werd besproken een adres over het verkeer op de Wagenweg, in verband met een ongeluk dat daar onlangs heeft plaats gehad. De heren A1 b r e c h t (P.v.d. A.), Spek (A.R.) en Van Velsen (K. V.P.) en mevrouw Scheltema (V.V.D.) wezen op de gevaarlijke situatie. Gevraagd werd welke maatregelen in overweging zijn tot verbetering. Zelf gaven zij daarvoor enkele suggesties. De voorzitter antwoordde dat de verkeerspolitie heeft voorgesteld: le. het trottoir bij de verkeérstrechter wat te ver smallen; 2e. het voetpad in gebruik te geven als rijwielpad; 3e. de autobushalte te verplaatsen. B. en W. zullen daarover een beslissing nemen als de Verkeerspolitie haar advies heeft uitgebracht. Een kinderboerderij? Een voorstel van de heer Proper (Comm.) om een kinderboerderij in den Hout op te richten, werd door B. en W. voor prae-advies genomen. Mejuffrouw B o 1 s i u s (K.V.P.) vond dat daarvoor Haarlem-Noord meer in aan merking moet komen. De voorzitter: Dat 'komt pas later aan de orde. Is de gemeente duur? De heer F i b b e (V.V.D.) debatteerde een poos met de heer Happé (P.v.d.A.), wethouder der bedrijven, over de vraag of het G. E. B. goedkoper lichtmasten kan schilderen of de particuliere schilders. De heer Fibbe meende dat een gemeente bedrijf duurder moet zijn. Dit werd met evenveel kracht door de heer Happé be streden. Een verzoek van de heer Fibbe om een onderzoek door een accountant te laten instellen, werd niet ingewilligd. Openbare Werken en parti culiere architecten Er was een brief van de Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst ingekomen om te vragen opdrachten van Openbare Werken aan particuliere architecten te geven. De heer Van Velsen (K.V.P.) wees er op, dat er een oproeping is geplaatst voor een assistent van het hoofd van de bouwkundige afdeling van Openbare Wer ken. Is het nu niet beter niet zo'n vaste ADVERTENTIE ^TM?ADEMIE voo. B^ortgezet M^nomisch ^KOND E R W IJ S Ie Hearlem Auondopleldlng voor Economisohe en Sociale Wetenschappen Rector: Dr. S. Elzlnga Gebouw H B.S.-A,, Zijlveil,Haarlem AANVANG OER LESSEN: 19 Sept. 1950 Sociologie. Recht, Econom. Geschiedenis, Economie, Bedrijfseconomie, Wijibe- Lesgeld120.- per joor PROSPECTUS EN INLICHTINGEN: Muziek Negende Zomerconcert onder Marinus Adam De eerste helft van het programma van dit negende Zomerconcert, onder leiding van Marinus Adam, was aan Bach gewijd. Eerst ging het Brandenburgs concert no. 4 in G, met de concertmeest«u' Jan Hesmerg en de fluitisten Marius Ruysink en Jan Tames in het concertino, vervolgens het vioolconcert in E, met Kees Kooper als solist. Het concerterend trio bleek zich op zijn taak ernstig te hebben voorbereid. Het drietal vertolkte het heerlijke werk met de spontane musiceervreugde, waartoe deze „kamermuziek in grote opmaak" al licht verleidt. En Kees Kooper gaf aan het vioolconcert het karakter dat dit wonder mooie stuk zo levenskrachtig maakt: viriel en blij in de hoekdelen en innig in het middendeel. Het was een zeer boeiende vertolking, fraai en vol van toon en rijp van artistiek bewustzijn. Zij werd boven dien uitnemend gediend door het begelei dend strijkorkest, dat zich met dit werk beter vertrouwd toonde (wat heel natuur lijk is, want het komt als répertoire stuk tamelijk vaak op de lessenaars) dan met het vierde Brandenburgse concert een kwestie van evenwicht in de verhouding tot het concertino. In de tweede helft van de avond was Kees Kooper de betrouwbare en degelijke solist in „Poème" van Ernest Chausson: Franse muziek in Duitse nevelen gehuld; de taal van Bayreuth met een Gallisch accent; rijker en dieper voorzeker dan wat men toen in Frankrijk doorgaans van zijn com ponisten gewend was te horen, maar met prijs-geven van de klassieke'Franse klaar heid, waarvan Saint-Saëns de onverzette- lijke, de stoïcijnse paladijn bleef. De „Ro meo et Juliette"-ouverture van Tsjaikofski, die na dit werk van Chausson gespeeld werd, is in wezen Franser van geest en van allure dan het nostalgieke „Poème", 't Is vreemd, maax ik denk altijd aan Saint- Saëns wanneer ik dit brillante en klaar geconcipiëerde stuk hoor. Maar Tsjaikofski zou Tsjaikofski niet wezen, indien er ook zijn Russische eigenschappen niet in zou den blijken, wat vooral in de accoordvor- mingen van het koraalthema het geval is. Geheel en al Russisch van karakter meer nog dan Tsjaikofski verwant aan de stijl der „Grote Vijf" (Rimsky Korsakoff, Moussorgski enzovoort) is het sympho- nisch gedicht „Kikimora" van Liadof, dat in zijn effectrijke orchestratie een tref fende indruk maakte. De prestaties van het volledige, orkest in de'nummers na de pauze waren trouwens van opmerkelijk goed gehalte. JOS. DE KLERK ambtenaar te benoemen, maar wel af en toe opdrachten te geven aan particuliere architecten? De heer Stoffels (V.V.D.) vond daar voor ook iets te zeggen. Daarentegen werd het denkbeeld bestreden door de heer Goedé (P.v.d,A.) Mr. Proper maakte de opmerking dat eert gemeente er tegen moet waken dat één architect te veel zijn eigen stempel drukt op de bouwwerken van een ge meente. Dit gevaar achtte de. heer Angenent (K.V.P.), wethouder van Openbare Wer ken, in Haarlem niet aanwezig. Is ook niet in het verleden aanwezig geweest. Als er zeer bijzondere werken zijn (zoals de uit breiding van het stadhuis) heeft Openbare Werken de hulp van particuliere architec ten ingeroepen. Dit zal in de toekomst zo blijven. Bouw- en Wqningtoezicht geeft vaak opdrachten aan particuliere archi tecten. Het tekort van het Sport- fondsenbad Het Sportfondsenbad heeft de laatste tijd met financiële moeilijkheden te kampen. Ook al is op verschillende wijzen getracht de uitgaven te verminderen en de inkom sten te vermeerderen, een tekort is niet te voorkomen. Daarom stellen B. en W. aan de Raad voor de canon die de Sportfondsen aan de gemeente moeten betalen, omdat het ge bouw op erfpachtsgrond staat, te verlagen van 5000 tot 3000. Zonder discussie keurde de raad dit voorstel goed. Het industrieterrein in de Waarderpolder Men weet dat in het voorjaar op de kapitaaldienst van de begroting voor 1950 700.000 is uitgetrokken, zijnde de helft van de kosten van de nieuwe brug over het'Noorder Buiten Spaame en de daarbij behorende werken. Aanvankelijk was het voornemen 'de bouw van de brug in 1950 te beginnen en die dan met de andere werken in 1951 te yoltooien. B. en W. hebben zich later beraden over de vraag wat moest voorgaan de bouw van de brug of de verbetering van de toegangs wegen tot het industrieterrein. Zij stelden nu aan de raad voor de volgende credieten voor 1950 te verlenen: le. de bestaande Oude Weg van de Waarderweg tot de Cen trale Werkplaats te voorzien van een weg dek van klinkerkeien, 45.000; 2e. door trekking van de Nijverheidsweg tot aan de Oude Weg, 62.000; 3e. Nijverheidsweg aansluiten op de Waarderweg, 18.000; 4e. bouw van een nieuwe Vrouwebrug (over de Kloppersingel) 280.000; 5e. verbetering van de wegbaan van het Prinsen Bolwerk. Plet college heeft de verwachting dat de brug over het Spaame dan in 1951 ge bouwd kan worden. De heer-Schipper (K.V.P.) zei dat hij de voorgestelde werken los wil zien van de bouw van de brug over het Spaame. Beter zou zijn een volgend jftar te laten voorgaan de bouw van een spoorwegvia duct in de oorspronkelijke Oude Weg. La ter kan dan zo gewenst de brug aan de orde komen. Bovendien is het nodig op het Industrieterrein meer terreinen bouwrijp te maken. De heer B1 o k d ij k (P.v.d.A,) herinner de er aan dat er meer plannen in Haarlem- Oost aan de orde zijn, o.a. de bouw van een overdekte groente- en fruitmarkt. Het tegenwoordige marktterrein is absoluut on geschikt. De brug over het Spaame moet zo spoedig mogelijk gebouwd worden. Dat is nodig voor de ontsluiting van het In dustrieterrein. De werken die B. en W. nu voorstellen moeten wij dan ook als een voorbereiding zien. De heer Goedé (P.v.d.A.) wilde de historische naam Vrouwehek bewaren en de brug daarom Vrouwehekbrug noemen. Deze gelegenheid werd door de heer Spek (A.R.) aangegrepen om te vragen hoe het staat met het voornemen om meer propaganda te gaan maken voor het In dustrieterrein. De wethouder van Openbare Werken, de heer Angenent (K.V.P.) zei dat de plaats van de nieuwe groentemarkt wel bepaald is, maar er kan nog niet tot bouw daarvan worden overgegaan. Het college van B. en W. is van mening dat de brug over het Spaarne er moet ko men. Voor de ontsluiting van het Industrie terrein is die absoluut noodzakelijk. De ge meente moet rekening houden met de wen sen van de industrie. Er zijn reflectanten voor terr.ein geweest die van hun voornemen hebben afgezien, omdat de verbinding met het hart van de stad niet voldoende geacht kon worden. Omdat er nu kans is dat de brug over het Spaarne er komt, hebben oude reflectanten de onderhandelingen heropend. Een der aanvragers, die een groot bedrijf wil be ginnen, zal over enkele maanden een be slissing nemen. Ook de industriëlen in de Waarderpolder buiten het gemeentelijk industrieterrein verlangen betere toegangswegen en de brug over het Spaarne. Bouw van een viaduct bij de vroegere Oude Weg zou veel geld kosten. Beter is in elk geval eerst de brug te bouwen. Er zijn plannen om meer terreinen in de Waarderpolder bouwrijp te maken. De ont eigening van de gronden is in een verge vorderde staat. Heeft de gemeente de be doelde gronden, dan kan het veel ge wraakte bruggetje door een duiker ver vangen worden. B. en W. willen de brug inderdaad Vrou wehekbrug noemen. Het voorstel van B. en W. werd daarop zonder stemming aangenomen. Het monument Hans Brinker Mevrouw Scheltema (V.V.D.) en de heer Alb recht (P.v.d.A.) hadden be zwaar tegen het feit dat de gemeente ach teraf geen 1500, maar 2500 moet geven voor het voetstuk van het monument van Hans Brinker op de sluis te Spaarndam en bovendien nog 517 voor de kosten bij de onthulling gemaakt. De heer Angenent, wethouder, zei dat de materiaalkosten zijn tegengevallen, terwijl bovendien meer kosten voor de ont hulling zijn uitgegeven omdat onverwacht bericht kwam dat de Koningin en Prinses Margriet zouden komen. Daarvoor moesten bijzondere maatregelen genomen worden. Na deze- toelichting werd het voorstel tot verhoging van het crediet goedgekeurd. Schoolgeld B. en W. hadden, omdat de regelingen die tijdens de bezetting getroffen zijn thans ADVERTENTIE Porlrel-sludi'o Gerard Berman WILHELMINAPARK 17 - HAARLEM TELEFOON 17240 De Studio met Nationale Reputatie vervallen, nieuwe schoolgeldverordeningen voorgesteld. In het algemeen komen de tarieven met de bestaande regelingen over een. Bij het nijverheidsavondonderwijs hebben B. en W. de gelegenheid geopend rekening te houden met de inkomsten der leerlingen. Dit laatste is door de Minister van Onderwijs geëist. Voor het voorbereidend onderwijs is de gelegenheid geopend het schoolgeld per week op school te betalen. Verwacht wordt dat dit door veel ouders op prijs gesteld zal worden. De heer Bettink (V.V.D.) vroeg in lichtingen wanneer de leerlingen op de H.B.S., het Gymnasium en het Lyceum 1 maal het schoolgeld moeten betalen. Als zij voor de eerste of voor de tweède keer doubleren? De heer Proper (comm.) meende dat de voorgestelde wijzigingen in het nadeel zijn van de minstdraagkrachtigen. Dit werd door de heer Bakker (A.R.), wethouder van financiën, bestreden. Het is de bedoeling bij het Middelbaar- en Voorbereidend Hoger Onderwijs l/2 maal het schoolgeld te laten betalen als een leerling voor de tweede keer doubleert. Het voorstel werd aangenomen, de Com munisten stemden tegen. Hamerstukken Zonder of na slechts geringe discussie werd een groot aantal voorstellen aange nomen betrekking hebbende op onderwijs- aangelegenheden. O.a. het aanschaffen van meubelen en leermiddelen voor verschil lende scholen voor openbaar en bijzonder onderwijs. Ook het voorstel om 5 lokalen van het schoolgebouw- in de Wilhelmina- straat te verhuren aan de Stichting tot be vordering van de paedagogie van Rudolf Steiner en 4 lokalen van de H.B.S. A aan de Stichting tot opleiding van leerkrachten bij het openbaar voorbereidend onderwijs. Verder werd besloten de proef met een cursusduur van 8 maanden voor de Gem. Avondschool voor nijverheidsonderwijs voort te zetten. Onder de andere voorstellen die aange nomen werden noemen wij: Onbewoonbaarverklaring van perceel Spaarnwouderstraat 128rood. Aanleg van centrale verwarming in twee dienstwoningen aan de Oude Weg, in ge bruik bij de Reiniging. Bijdrage in de huur van het repetitie lokaal van dé H.O.V. Verhoging van het crediet van de Haar lemse Demobilisatieraad met 1000. De woningen in de Tulpen straat Het comm. raadslid de heer Henne- v e 11 had schriftelijke vragen gesteld over de huizen in de Tulpenstraat ,die eigendom van de gemeente zijn. De raad heeft op 22 Maart j.l. een crediet verleend om die woningen te herstellen. Waarom is nog niet zo vroeg hij met dit herstel begonnen? De wethouder van O.W., de heer Ange nent (K.V.P.) antwoordde, dat op 2 Augustus het werk is aanbesteed. Op 4 Augustus heeft de gunning plaats gehad. Het werk moet in 10 weken door de aan nemer opgeleverd worden. Hoe komt het, zo vroeg de heer H e n"n e- v e 11, dat van 22 Maart tot 2 Augustus gewacht is met de aanbesteding? De beste tijd voor het herstel heeft men nu voorbij laten gaan. Personalia Eervol ontslag werd verleend aan mej. A. L. Blom als onderwijzeres aan de P. I-I. v. d. Leyschool en aan mej. A. N. I-Ioene- veld als onderwijzeres bij het voorberei dend lager onderwijs. Benoemd werden: Tot tijdelijk leraar aan de H.B.S. B in de geschiedenis G. J. Schrijver te Haarlem, tot tijdelijk lerares, in de lichamelijke op voeding aan de H.B.S. A mevr. A. Haze- voet-Tym. Tot onderwijzeressen aan de Prins Hen- drikschool mevr. de wed. N. M. S. van Ingenvan Dijken te Haarlem en mej. E. L. Brandt te Woudenberg, aan de Buiten- rustschool mej. H. I. Buch te Heemstede. Tot onderwijzer aan de Dagopenlucht- school J. de Jonge te Driebergen. Tot werkkracht bij de avondverzorging van leerlingen van het B.L.O. S. Bosma. Weer een gat in de Haarlemse begroting Gevolg van de nieuwe toeslag op de lonen In het begin van dit jaar, toen de ont- werp-begroting voor 1950 door het college van B. en W. van Haarlem pas gepubli ceerd was, kwam de mededeling over de 5 toeslag op de lonen en salarissen, die ook gold voor het gemeentepersoneel. Bo vendien had die maatregel tengevolge dat de steunnormen verhoogd moesten worden. Plet gevolg was dat er toen een gat in de begroting ontstond van 540.000. Dit hebben B. en W. toen gestopt door een serie bezuinigingen en door een 5 hogere uitkering van het Gemeentefonds te ramen. Dit laatste betekende een bedrag van 260.000. De raacl ging met die voorstellen accoord, zodat de begroting toen weer sloot. Nu is er opnieuw een gat in de begro ting te verwachten als een gevolg van de beslissing der regering om opnieuw 5 toeslag op de lonen en salarissen te geven. Het is nog niet bekend hoe deze keer de regeling voor het overheidspersoneel zal zijn, maar de verwachting is, dat die niet veel zal afwijken van de algemene rege ling. Dan zou voor het overheidspersoneel ook de bepaling gelden dat de toeslag ge geven wordt tot een maximum van 180 per jaar. (5% over ƒ3600 van het inkomen). Dit zou maken dat het bedrag, ook al zou het weer gepaard gaan met een ver hoging van de steunnormen, belangrijk minder zou worden dan de 540.000 van het voorjaar. Toch hoorden wij een raming maken van ongeveer 400.000 per jaar, of voor de laatste 4 maanden van 195Ö onge veer 130.000. Dit bedrag zou gevonden moeten worden om het gat in de begroting te stoppen. Dit is evenwel niet het enige. Wij wezen er reeds een maand geleden op, dat er geen bericht uit Den Haag gekomen is, dat over 1950 inderdaad de uitkeringen uit het Ge meentefonds met 5 verhoogd worden. Nu wel een mededeling gekomen is dat de ge meenten over 1951 op een hogere uitkering van 5 mogen rekenen, is het wel als zeker aan te nemen dat daar over 1950 niets van komt. Dat zou dan betekenen dat ook die f 260.000 alsnog „gevonden" moe ten worden. Wij herinneren eraan dat op de begroting voor 1950 een bedrag van 320.000 is ge- ï-eserveerd. Dit is gedaan omdat de uitke ring die de gemeente over dat jaar uit de Ondernemingsbelasting kreeg, buitenge woon hoog was. ADVERTENTIE BHSHBHEEEBBBfflÉgfflEiBEBBBaEy gg Voor Uw Borrelawondje §S ONS BITTERGARNITUUR 5 C H STATIONSPLEIN 6 - TEL. 21750 5 iBGBOISRSUISBIRNtnai ADVEUTKNTTE Taxi Bei 13 0 0® DAG EN NACHT „De alarmklok luidt" De afdeling Haarlem van het Koningin Wilhelminafonds heeft, ten behoeve van haar collecte ten bate van de kankerbestrij ding, van 11 tot en met 15 September de bescliikking gekregen over de wagen met de kerkklokken, die te Amsterdam met zo veel succes de collecte heeft ondersteund. Dat Haarlem behalve Amsterdam, deze kerkklokken mag gebruiken is te danken aan de welwillende medewerking' van de firma Ten Berge, klokkengieterij te Heili- gerlee, en van de Vervoermaatschappij „De Blauwe Ster" te Amsterdam. Onder het luiden van de klokken, waarmee dan gede monstreerd wordt hoe als het ware dé nood klok geluid wordt, zal in die delen van de stad gecollecteerd worden waar een huis- aan-huiscollecte met lijsten niet mogelijk bleek. Waar wèl met lijsten gecollecteerd woi'dt. zal de wagen zónder, collectanten propaganda maken. Nu zal echter alle moeite vergeefs zijn, indien zich niet voldoende collectanten melden. Zij zijn nodig om de klokken te be geleiden zowel des morgens als des middags (leeftijd minstens zestien jaar) en voor de straatcollecte op Woensdag 13 September (leeftijdsgrens 14 jaar). Te Amsterdam beschikte men over 2000 collectanten, die tezamen bijna f 100.000 binnenbrachten. De afdeling hoopt, dat collectantene zich ten spoedigste opgeven aan de U. V. V. Stadhuis, Haarlem, telefoon 20405. De tentoonstelling „Levensvragen", die op 9, 10,-11 en 12 September door de afdeling Haarlem van de Broedei'schaps Federatie wordt gehouden heeft, niet zoals wij gisteren abusievelijk vermeldden in het gebouw Nas- saulaan 8 plaats, doch in het gebouw Nassau- plein 8. ADVERTENTIE Bestel dan F. Damiaans en Zn., Zijlvest 41, H'lem, tel. 12456-14155-11141 „Gevecht met de zoon" Puck, toneelgroep voor en door jonge mensen Vermoeid maar gelukkig dankten de leden van het nieuwe gezelschap „Puck" gisteravond voor de krachtige bijvalsbe tuigingen van de welwillend gestemde be zoekers, die het kleine Theater de la Mar in de hoofdstad geheel vulden. Deze toneel groep „van en voor jonge mensen" ver- zoi-gde daar de première van het roman- tisoh-realistisohe tijdsbeeld „Gevecht met de zoon" door Cas Baas, één van de vier initiatiefnemers. Het gold hier een bewer king, van een gelijknamig stuk van dezelf de auteur, dat in September 1949 al op de tentoonstelling „Jeugd van Nederland1' was vertoond. De stichting „Puck" is tot stand geko men uit idealistische motieven en geniet dan ook de steun van enkele onzer grote gezelschappen, die het aan deze onder neming ten grondslag liggende streven met belangstelling en hoop voor de toe komst gade slaan. Werkend onder auspi ciën van Comedia wil men zich onder meer richten tot de scholieren, de jeugd clubs en vakverenigingen, daarmee nieu we lagen van het publiek ontginnend. Ook aan de eigen vonxiing zal veel aandacht v^ox-den besteed, waartoe men een speciale wei'kgemeenschap in het leven heeft ge roepen. Dat is ook dringend nodig, want men beschikt in hoofdzaak over weliswaar degelijk geschoolde, doch ongeroutineerde krachten. In de begintijd zal men voox-ts de hulp van ei*varen regisseurs inroepen. Zo oefent thans Johan Fiolet de leiding uit over de repetities voor de op 16 Sep tember in de Stadsschouwburg te Aimster dam te geven opvoering van „Joseph in Dothan" van Joost van den Vondel, waar van men in de loop van het seizoen een serie schoolvoorstellingen hoopt te geven. Men kan, dunkt mij, naar aanleiding van dit eerste optreden onmogelijk een ver wachting voor de toekomst definiëren. Maar wel kreeg men de indruk dat er met veel geestdrift, om niet te zeggen overtui ging naar een eigen vorm wordt gezocht. „Gevecht met de zoon" is overigens een mei-lcwaardig stuk, heel sterk aan moderne invloeden onderhevig, hetgeen vooral blijkt uit de kaleidoscopische constructie en de vele retrospectieve scènes. Doch er is naar de inhoud een kardinaal verschil met de Amerikaanse voorbeelden: er wor den namelijk in dit spel over de maat schappelijk ontwortelde jeugd van heden niet alleen actuele problemen aangesneden en van verschillende kanten belicht, doch de schrijver zoekt ook bewust naar een oplossing, waartoe hij zeer pei*tinent een vlucht in de religie aanbeveelt. "Vandaar dat in de aanhef van dit verslag werd ge sproken van een romantisch realisme. Er treedt daardoor een nadrukkelijke tendenz op de voorgrond, die de artistieke zuiver heid bedenkelijk in gevaar brengt, vooral in de pathetische slottafex-elen, welke men niet anders dan als anti-climax kan be schouwen. In het begin is de schx-ijver te lang van stof en vei-val t hij te dikwijls in sentimentele hex-halingen. Het geheel is een variatie op. het thema van de- vex-loren zoon, welke als een spiegelbeeld van de ziel naast en tegenover de hoofdpersoon iix de behandeling wordt betrokken. De dialogen doen vaak wat geforceex-d aan. Maar hoe dan ook: de behandelde stof is belangwekkend en is met ernst ter hand gexxomen. Egbex-t van Paridon voerde de regie en speelde tevens de voornaamste rol. Dit is altijd een hachelijke onderneming, zoals ook nu weer bleek. Misschien was het overwoekeren van het melodramatische aan deze verdeeldheid van functie te wijten. Dit neemt niet weg dat zijn ver tolking, voor zover de tekst dat toeliet, een indringende uitwerking had. De bezetting van de meisjesrollen liet veel te wensen, al dient opgemei-kt te worden dat de pas afgestudeerde Greet Groot vooral in vocaal opzicht beloften deed, waarvan de vervul ling bij deskundige leiding zeker ixiet lang op zich behoeft te laten wachten. Nel Snel verleende als gast haar medewerking ter uitbeelding van de moederfiguur, als hoe danig zij een onvoldoende beurt maakte. Beter waren de jonge mannen. Vooral Frans !t Hoen als de goede vriend Kees trók door bescheiden, innemend spel de aandacht. Ook het louche type dat Wim Vesseur presenteerde voldeed aan de eisen. Trouwens iedereen vervulde zijn taak met een prettig-aandoende toewijding. Cas Baas nam zelf de verloren zoon voor zijix rekexxing, in het gedeelte voor de pauze met een aanvaardbare beheersing. Hij ont wierp ook het bruikbare décor. Wij wachten nu maar af wat de volgen de première ons zal brengen. Vol ver trouwen. DAVID KONING ADVERTENTIE C. W. Straathof bedankt als raadslid Opvolger: P. G. M. Ottolini De heer C. W. Straathof, die sedert 1949 zitting in de Haarlemse Raad had voor de K.V.P., heeft om particuliere zakelijke redenen bedankt. Opvolger op de lijst van' de K.V.P. is de heer P. G. M. Ottolini, aannemer, die het voornemen heeft de benoeming te aan vaarden. ADVERTENTIE "cAFETARM GROTE HOUTSTRAAT 23 Eierpannekoeken 15 en 30 ct. Prima kippensoep 30 ct. j De „Kometen" eén 25-tons voormalig vrachtscheepje dat later tot jacht is ver bouwd, met afgeknapte boegspriet bij de IJmuider sluis. De vijf leden der be manning, allen Engelsen op de Deense eigenaar Hartmann j na, hebben vannacht een angstig avontuur beleefd op de onstuimige Noordzee, nadat een overslaande golf hun motor onklaar had gemaakt. Urenlang hebben de sleepboot Nestor en de Neeltje Jacoba uit IJmuiden naar het jachtje gezocht, tot dit tegen de morgen laconiek meldde het zelf wel te zullen „klaren", hetgeen dan ook gebeurde Kijkdagen in het politiebureau in de Smedestraaf In het politiebureau aan de Smedestraat is een aantal gevonden dames- en heren fietsen te bezichtigen voor diegenen, die hun rijwiel zijn kwijtgeraakt. Zij worden hier toe Zaterdag en Maandag, 's middags tussen drie en vijf uur en 's avonds tussen half zeven en acht uitgenodigd, om zich te over tuigen of hun eigendom er bij is. BINNENLAND Woensdagmiddag passeerde de honderd duizendste bezoeker de tourniquetten van het Rijksmuseum ter bezichtiging van de tentoonstelling van 320 beroemde schilde rijen uit het Kaiser Friedrich Museum te Berlijn. Hem werd door de waarnemend hoofddirecteur van het museum, di\ A. F. E. van Schendel als herinnering „zes monogra fieën over Rembrandt" van dr. H. E. van Gelder aangeboden. Op 26 September zal mgr. E. Lagerwey, bisschop van Deventer der Oud-Katholieke Kerk. 70 jaar worden. Er heeft zich een comité gevormd waarvan de burgemeester van Utrecht, jhr. mr C. J. A. de Ranitz. ere-voorzitter is, teneinde mgr. Lagerwey te huldigen. Doordat de scheepslantaarn uit de. mast in de lading houtmeel viel. is iix de afgelopen nacht een motorschuit in de Zaandamse haven in brand geraakt. De schipper en zijn zoon sprongen overboord en konden door een boot worden opgepikt. Een hond kwam in de vlammen om. De brandweer bluste het vuur, dat grote schade' had aangericht. Tijdens het stormachtige weer van de afgelopen nacht is de botter Volendam 157 op de stenen glooiing bij de Hoornse haven geslagen. De twee opvarenden zijn met een lijn van boord gehaald. Zij verklaarden dat zij ten gevolge van de slagregen de haven ingang niét hadden kunnen vinden. Te Amsterdam is in het water van de Pieter Lastmankade een kano omgeslagen, waarin twee jongens waren gezeten. Een 29- jarige schilder begaf zich onmiddellijk te water en wist een van de twee jongens te redden. De andere jongen is verdronken. Het aantal aangegeven raaio-ontvang- toestellen in Nederland bedroeg op 1 Sep tember 1.439.202 tegen 1.432.266 op 1 Augustus. Op 1 Augustus waren er 486.379 aangeslotenen op het rijksradiodistributie- net tegen 488.412 op 1 Juli. HAARLEM EN OMGEVING Van 9 September tot 1 October wordt in het museum „Het Huis van Looy" een ten toonstelling gehouden van werk door leden van de Vereniging van Nederlandse beel dende kunstenaars „De Brug". ADVERTENTIE W. FGRTGENS GROTE HOUTSTRAAT 176 - TELEF. 15150 INSCHRIJVING NIEUWE LESSEN: VANAF HEDEN Gemeente Bloemendaal wil schoren laten afbreken Maar Publieke Werken kreeg geen toegang Het gemeentebestuur van Bloemendaal heeft beslist dat enige opstallen van de boender- en varkensfokkerij Van der Prijt in Vogelenzang moeten worden af gebroken, aangezien deze zónder vergun ning zijn gebouwd. De heer Van der Prijt had indertijd wel om een bouwvergunning gevraagd, maar zijn verzoek werd afge wezen. Bij artikel 70 der woningwet is aan de gemeente machtiging verleend om een dex-gelijke maatregel te nemen. Het gaat hier om twee varkenshokken, een kippen hok, een hokje dat als kantoor dienst doet en een gedeelte van een grote schuur. Het zonderlinge feit doet zich voor, dat het grootste gedeelte van deze schuur op Heemsteeds gx-ondgebied ligt. De gemeente Heemstede had voor de bouw wèl een vergunning gegeven. De vier meter schuur die op Bloemendaals gebied liggen moeten echter worden gesloopt. Het gemeentebe stuur van Bloemendaal heeft deze beslis sing genomen omdat de bouwverordening in dit geval geen dispensatie toestaat. Hedenochtend zijn enkele werklieden van Publieke Werken van Bloemendaal, vergezeld van politie-agenten bij het ter rein gearriveerd om de beslissing van het gemeentebestuur ten uitvoer te brengen. Zij werden daartoe echter niet in staat ge steld door de huxu'ders van de terreinen die de schuren omgeven en die hen het be treden der terreinen verboden. Zij gingen onveriïchterzake heen en zullen nu een bevelschrift van de kantonrechter nodig hebben, zo meent de heer Van der Prijt. Men heeft dan ook voorlopig van slopen afgezien. De heer Van der Pi-ijl heeft zich in xeder geval voorgenomeix om beroep aan te teke nen tegen de beslissing van het gemeente bestuur, aangezien de. opstallen voor zijn bedrijf noodzakelijk z(jn, een mening', dxe volgens hem op het ministerie va Landbouw gedeeld wordt. Bij zal de af braak zo lang mogelijk tegen trachten te houden. Burgerlijke stand van Haarlem 6 September 1950 ONDERTROUWD: 6 Sept.: K. Teer en J. A Kas. H. J. Koek en C. M. Bank. J. J. Roosma en C. Doek. G. Jongewaard en M. In 't Hout. E. L. Schot en L. M. Verdam. J. M Bulters en A. H. Paap. H. W. Pauw en G. M. A. Zonneveld. C. van Dalen en M. G. Zijlstra. -T. M. Bruggemnn en A. C. M. C. Hetem. J. Koster en C. M. Duits. J. Keur en A. T. Pot. C. E. Jansen en E. Roth. G. H. dé Greef en U. M. van Niekerk. B. A. Tim merman en C. M. van Bork. A. Wagemaker en A. Iloogakker. L. E. J. van Niekerk en A. C. M. Bakkenhoven. P. D. Tierie en J. Bakels. J. F. Veltman en G. H. de Jong. J. J. van der Meijden en G. W. Ridder. G- A. R. Meeuwsen en K. Hart. GEHUWD: 6 Sept.: D. van Raaij en A. C. H. van den Broek. J, H. Sanders en C. A. M. Janssen Schmidt. M. D. Bark en A. J. Kruijer. B. Singelenberg en M. A. Lamens. A. van Minnen en W. A. Abma. G. Dam- steek en M. F. Peper. P. J. van Meurs en C. W. Lanfermeijer. L. F. W. Weimann en F, A. Bodeman. M. Koomen en G, Adriaanse. J. Kaan en M. M. Louwman. S. van der Velde en J. Frankena. J. van Marsbergen en E. M. Tangermann. A. Schluter en M. van Roon. J. Zwferman en E. van Dijk. J. G. Burger en E. Bruijn. E. D. J. Otter en E. H. Meissner. J. W. van Leuven en M. H. de Leth. H. J. Kok en M. Riegen. BEVALLEN van een zoon: 6 Sept. M. A. SweijenIJzermanns. BEVALLEN van een dochter: 5 Sept.: H. P. H, JansenWaleveld.- M. VerheijVan der Hoorn. G. BastiaanKuiper. M. C. Bonsel Lijnzaat. 6 Sept.: S. Ligtvoet—Koekkoek. B. Haan—Hubers. N. van der Schaaf—Hof. OVERLEDEN' 4 Sept.: N. Weide, 9 mnd., Gijsbrecht van Aomstelstraat. M. Bolti, 15 j., Schotervlielundstraat. 5 Sept.: .1. M. Ver- weij, 84 j., Gouwstraat. M. C. H. van der HorstMosk, 60 j., Celebesstraat. P. C. Groot, 75 j., Kenaustraat. 6 Sept.: J. van Houten, 65 J., Klarenbeekstraat,

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 7