Internationaal concours-hippique in Rotterdam gisteren begonnen Dekens - Bedden - Matrassen H. de Graaft Harder werken enige middel tegen inflatie Sport in het kort Mevr. Siem mef de veelzijdige Rhoda had weer een beste dag Waterpolo Speeltijd waterpolo verkort tot 20 minuten Leden van de Duitse- en Japanse zwembon- den zullen in den vervolge weer in de jury bij internationale wedstrijden mogen wor den opgenomen, aldus besliste het bestuur van de internationale zwemfederatie te Parijs. Drie bestuursleden stemden voor, twee tegen, twee bestuursleden onthielden zich van stemming. Verder werd besloten de halve eindstrijden 1500 meter te laten vervallen bij Europese kampioenschappen en Olympische wedstrijden. De acht snelste zwemmers uit de series zullen direct in de eindstrijd worden geplaatst. Inzake de speeltijd voor waterpolowed- strijden werd besloten, dat er in den ver volge twee speelhelften zullen zijn, elk van tien minuten met vijf minuten rust. Tot nu toe bedroeg de totale speeltijd een half uur. Voetbal Zaterdagmiddagcompetitie De competitie voor Zaterdagmiddag-voet ballers begint morgen met de belangrijke ontmoeting tussen. Kennemerland en IJmuï- den in Bloemendaal in de derde klasse van district 1. Deze wdestrijd geldt tevens voor de eindstrijd van het Kromhout-tournooi. Verder zijn vastgesteld in deze zelfde afde ling HuizenIJsselmeervogels, Spakenburg —CSV en SSVU—Zuidvogels. Zandvoortmeeuwen is ook tot het verband van de KNVB .toegetreden en opent het seizoen in de vierde klasse B tegen Krom hout in Amsterdam. SVJ krijgt bezoek van SIZO en VEW trekt naar OSO. Eén dode bij ongeluk op de Haarlemmerweg Auto reed benzine-pomp omver Op de Haarlemmerweg in Amsterdam is gisteravond een ernstig ongeluk gebeurd dat een verhuizer het leven heeft gekost. Omstreeks half zes naderde uit de rich ting Haarlem een personen-auto die met vrij grote snelheid reed. Plotseling ver loor de bestuurder de macht over zijn stuur volgens zijn zeggen zou de stuur inrichting onklaar geraakt zijn de wagen schoof over een vluchtheuvel en reed daarna een benzine-pomp omver. In de pomp ontstond kortsluiting, waardoor de wegstromende benzine vlam vatte. Een verhuizer die achter de pomp bezig was een wagen te laden raakte bekneld. Hij kreeg brandende benzine over zich heen, maar moet door de eerste klap al vrijwel meteen dood zijn geweest. De auto kwam tenslotte brandend tot stilstand tegen een huis. De inzittenden werden er uitgeslingerd, doch liepen slechts lichte verwondingen op. De bewoner van het huis had de tegenwoordigheid van geest om de wagen achteruit te duwen, waardoor hij voorkwam dat zijn huis even eens vlam zou vatten. Nadat de bestuur der en zijn passagier verbonden waren, zijn zij door de politie verhoord. Er bleken geen redenen aanwezig te zijn om tot hun aanhouding over te gaan. De totaal uitge brande auto werd in beslag genomen. ADVERTENTIE Zonder prijsverhoging I kunnen wij U nog leveren Aa-Be deken 36.60 Leidse dekens 34.50. Zijden dekens 39.85 1-pers. combinatie divanbed met matras en kussen samen 69.40 Divanbed 28.95 Dubbel divanbed 67.50 Opklapbed 39.50 Spiralen 29.50 Ledikanten 37.30 1-pers. ledikant matras en kussen samen 78.60 1-pers. matras 34.80 2-pers. 3-delig bedstel 69.50 Java kapokmatras 77.50 2-pers. Java kapokmatras 137.50 Pracht verend bedstel 139.50 2-pers. ledikant 3/3 bedstel met kussen samen 119.40 Wij hebben nu nog kapok en vullen en vernieuwen uw matrassen tegen lage prijs 's Morgens gehaald, 's avonds retour. HAARLEMSCH MATRASSENHUIS Alleen GROTE HOUTSTRAAT 105 TELEFOON 11485 In Rotterdam is gisteren het jaarlijkse internationale concours-hippique begonnen op het gezellige terrein van de Rotterdamse Manége aan de Kralingseweg, waar gans paardensportlievend Nederland verzameld was om de internationale cracks, die dit jaar in groteren getale dan ooit naar Rotterdam gekomen waren, aan het werk te zien. Tus sen de rode en zwarte jachtrokken der burger-deelnemers zag men dit keer de uniformen van Zwitserse, Britse, Zweedse, Belgische en Deense deelnemers en al zag het zwerk er dreigend uit, de donkere wol ken konden het feestelijk aspect niet weg nemen. Evenals vorig jaar nam Prins Bernhard weer aan enige onderdelen van het concours deel en op de tribune volgde zijn moeder, Prinses Armgard, de prestaties van haar zoon vol belangstelling. Eén van de opvallendste verschijnselen van deze eerste dag was de superioriteit van de Zwitserse ruitèrs in de dressuur. Dé prijs van de rijbaan, een internationale dresssuur- proef L, werd gewonnen door de Zwitserse majoor W. Grundbacher met Rose d' Avril. Hij had echter een zware dobber aan mevr. Siem met Rhoda die hij slechts met een frac tie van een punt achter zich liet. Drie werd mej. Lieftinck met Peter en vier Ernest van Loon met St. Hubert. In de dressuurproef van de samengestelde wedstrijd waren de Zwitsers heer en meester. Luitenant Koechlin werd eerste met Made- Ion voor zijn landgenoot kapitein Blaser met Volpone. Ritmeester Bischoff van Heems- kerck reed met Gris Gris een voortreffelijk programma en bezette de derde plaats voor de Zweedse luitenant Uggla met Zenith. Deze laatste was in de zware cross echter veruit de beste en vanochtend had hij onbestreden de kop in de military, die hem slechts door een volslagen falen in het springconcours zou kunnen ontgaan. De cross op het eiland IJsselmonde was inderdaad niet mals. De weilanden waren door de vele regen vrij drassig en menige combinatie ging „onder uit" in de Zuidhollandse modder. Tweede was vanmorgen nog de Zwitserse kapitein Blaser en derde de Nederlander Siem. Lui tenant Koechlin was afgezakt naar de vierde plaats met enige punten voor Ernest van Loon mefNerantsoula. Het springconcours van de military werd vandaag gehouden. Springconcoursen Behalve deze eerste twee onderdelen van de military werden er ook nog drie spring concoursen gehouden. De Prijs van Kralin-- gen een nationaal L concours werd gewon nen door Starlight onder A. Wolff. Met superieure rust ging deze veelbelovende vos over de hindernissen in éen snelle tijd, die zelfs door majoor van Lynden met Compe tente, de andere foutloze, niet gehaald kon worden. Derde werd J. Rijks met de nieuw komer Jimmy O' Dea, die één weigering had. In de Prijs der Amazones, een damesspring concours, bevestigde mevr. Siem met Rhoda haar nationale superioriteit nu ook tegen de internationale concurrentie. De vos die dit seizoen al zoveel successen heeft geboekt, ging weer als een klok en kreeg het' oranje lint aan zijn hoofdstel. Het parcours was niet al te moeilijk, een hele rij deelneemsters bleef foutloos. De tweede plaats was voor de Engelse miss J. Burke met Saracen, de derde voor mevr. De Hoog met Radja en de vierde voor de Zweedse mevr. A. Sodergren met Negus. Een zeer aantrekkelijk nummer was de Prijs van de Rotterdamse Jockeyclub, een springconcours over veertien hindernissen van max. 1.25 m. hoog dat door de deel nemers tweemaal met verschillende paarden moest worden gereden. Majoor Gibbons van het Bx-itse Rijnleger had met Sarah en Punch absoluut geen moeilijkheden met dit par cours. Hij bleef tweemaal foutloos in snelle tijden en werd onbetwist eerste. Achtei- hem kwam de Belgische crack Nève de Meverg- nies met Goldammer en Samba. De rij dei- foutlozen werd gesloten door de Nederlandse ruiter Gelderman die Countess en Ambassa deur voortreffelijk rondbracht. De meest spectaculaire nummers van het concours komen in het weekend. Morgen is er een MB-parcours en een Puissance- springen, een Park Hackkeuring en een carrousel der Nederlandse Arabieren Club. Zondag is het hoofdnummer, de Prix des Nations, een Z-parcours voor équipes der deelnemende landen. Maar afgezien daarvan is er nog allerlei interessants te zien. De In Castle Bromwich, Manchester, is de Britse nationale radiotentoonstelling 1950 geopendwaarop onder meer 'tal van nieuwe televisie-ontvangers te zien zijn die in prijs variëren van ongeveer 600 tot bijna 5000 per stuk. Verschillende firma's exposeren grote beschouwings- lenzen" om het vrij kleine schermbeeld in televisie-ontvangers te vergroten. Een van deze vergrootglazen en een aardige jongedame leverden te zamen deze originele foto op. Ageinda voor Haarlem VRIJDAG 8 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „Je bent maar eens jong" (Nederlandse Comedie), 8 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Dahliatentoonstelling- tot 22 uur. City: „Met muziek door 't leven", alle leeft., 2.15 uur; „Dossier 649", 18 j., 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De laatste der rood huiden", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Opstand op Cuba", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De verlaten stad", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het meisje van het stille strand", alle leeftijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De macht van de duivel", .14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 9 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „Drie jongens en een meisje" (Het Vrije Toneel), 8 uur. Gemeente lijk Concertgebouw: Dahliatentoonstelling. 10 tot 22 uur. Bioscopen: Middag- en avond- Voorstellingen. Meute van de KNJV wordt voorgebracht na afloop van de geschiktheidsproef voor jacht paarden, de hackneys komen hun actie laten zien en tenslotte is er nog een springcon cours om de Troostprijs vóór degenen die niet in de prijzen zijn gekomen. Het Rotterdamse concours heeft zijn internationale reputatie weer hooggehouden. Hockey Wedstrijden voor Zondag Voor de heren worden Zondag de voor ronden voor de hockeydag gehouden. Deze worden voor de verenigingen uit deze om geving gehouden op de terreinen van het Heemsteedse Sportpai-k. In de eerste ronde voor eerste- en promo- tieklassers die om 11 uur aanvangt ontmoet BMHC I het Amsterdamse Pinoké en BMHC II speelt tegen Starwbei-ries. HBS I zal de stick moeten kruisen met Amster dam II. B. D. H. C. Drie elftallen van BDHC ontvangen, aan staande Zondagmorgen te Bloemendaal een elftal van de verenigingen Strawberries, HBS en Alliance voor het spelen van vriend schappelijke wedstrijden. DAMCLUB „HET NOORDEN". De uit slagen van de tot heden gespeelde neder laagwedstrijden van „Het Noorden" luiden als volgt: Het NoordenSt. Bavo 2 7—13; Het NoordenKijk Uit 812; Het Noorden DOS 1 119; Het NoordenOosterkwar- tier 812; Het NoordenVKD 1 614. AMERIKAANSE KAMPIOENSCHAP PEN GEMENGD DUBBEL. De finale gemengd dubbelspel in het Amerikaanse kampioenschap werd gewonnen door Mar garet Dupont.Osborne en McGregor (Australië). Zij sloegen de Amerikaans- Australische combinatie Doris Hart en Sedg- man met 6—4, 3—6, 6—3. BELGISCHE HONKBALPLOEG IN HAARLEM. De Sportclub „Haarlem" speelt Zaterdagmiddag in het Noorder Sport park een honkbalwedstrijd tegen G. M. Giants uit Antwerpen. De Giants is een sterke club uit de Belgische eerste klassè. FINLAND WON VAN ZUID-SLAVIë. In Helsinki is de voetbalwedstrijd Finland Zuid-Slavië gespeeld. De Finnen wonnen met 32. PROMOTIEWEDSTRIJD HONKBAL EHS WGA 2. Zaterdagmiddag zal op het gemeente-terrein aan de Schalkwijkerweg de honkbalwedstrijd EHSWGA 2 voor een plaats in de overgangsklas worden gespeeld. Beide clubs zijn nog ongeslagen. Effecten- en Geldmarkt De effectenbeurs weerspiegelt de reali teit. Zij neemt met belangstelling kennis vair theoretische beschouwingen en mede delingen- van hogerhand over hetgeen voor de goede ontwikkeling van de econo mische verhoudingen nationaal en inter nationaal wenselijk is, maar ten slotte richt zij' zich naar de reële verschijnselen, ook als deze uit een oogpunt van algemeen belang niet wenselijk zijn. Zo staat het ook met de waardevermin dering van het geld, die dikwijls met het begrip inflatie wordt vereenzelvigd, maar welke ook zonder inflatie kan ontstaan. Op grond van het feit dat de barikbiljet- tencirculatie het laatste jaar niet is geste gen en de productie van Nederland wel is vooruitgegaan, constateert minister Lief tinck terecht dat van inflatie in weten schappelijke zin geen sprake is. Inflatie immers ontstaat wanneer tegenover een gelijkblijvende of verminderende hoeveel heid goederen een grotere hoeveelheid geld wordt gecreëerd, hetgeen in ons land thans niet het geval is, omdat dank zij de Marshall-hulp een belangrijke hoeveelheid goederen niet behoeft te wordefï betaald, dat wil zeggen door de Nederlandse rege ring niet behoeft te worden betaald, hoe wel zij er wel geld voor ontvangt. Dat geld wordt, zoals bekend is, op een af zonderlijke rekening bij de Nederlandse Bank geboekt en het beloopt thans reeds een bedrag van ca. VA milliard. Maar al is er dan, aldus bezien, geen inflatie, de grotere vraag naar goederen als gevolg van de oorlog in Korea heeft reeds tot een belangrijke prijsstijging geleid welke een waardevermindering van het geld betekent. Van die prijsstijging hebben wij vorige week enkele cijfers gegeven en het is begrijpelijk dat de effectenbeurs daarop met hogere koersen voor vele aan delen reageert, omdat stijgende' prijzen doorgaans met grotere winsten gepaard gaan, die op hun beurt ook weer billijk zijn als de waarde van het geld vermin dert. Nu de vierde loonronde een feit gewor den is, komt echter opnieuw de vraag op, of inflatie zal kunnen worden voorkomen. Men herinnert zich dat de eerste loonron de na de devaluatie van September 1949 door de regering werd toegestaan als een voorschot op een grotere productie en hoe wel deze laatste inderdaad is toegenomen, de stijging bleef toch beneden de ver wachtingen. En het is duidelijk dat wan neer de nieuwe loonronde niet met een productiestijging gepaard gaat, de nood lottige spiraalbeweging onafwendbaar is en de verhoging van de nominale lonen tenslotte dooi' een daling van het reële loon (de koopkracht) zal worden gevolgd. De grote opgaaf, waarvoor Amerika en Europa zich thans geplaatst zien, is een zo snel mogelijke vergroting van de pro ductie, nu hiervan helaas een groter deel voor defensiedoeleinden moet worden ge bruikt. In Amerika is men van mening dat door de vervolmaking van het produc tieapparaat de waarborg tegen inflatie aanwezig is. In het eerste halfjaar 1950 bedroeg de nationale productie op jaar basis 270 milliard dollar (tegen 250 milliard in 1948) en men acht het mogelijk haar tegen 1955 tot 350 milliard op te voeren. Of West-Europa en met name Nederland langs deze weg aan de inflatie zullen kun nen ontkomen, blijft vooralsnog een open vraag. België en vooral West-Duitsland hebben het „voordeel" dat door inschake ling van de werklozen de productie kan worden verhoogd, hier is dit niet het ge val en kan een grotere productie, behalve door een verdere rationalisatie van de be drijven, welke veel kapitaal kost, alleen wordenverkregen door harder en langer werken. Door verhoging van lonen en sa larissen stijgt uiteraard de kostprijs van' de Nederlandse producten. Wordt deze stijging door prijsstop en prijzencontröle op de bedrijven afgewenteld, dan wordt daardoor de productie geremd en het be drijfsleven weer in een keurslijf gedron gen, dat onze nationaleeconomie alleen maar kan schaden. Het feit dat de inter nationale concurrentie de laatste tijd aan merkelijk. is toegenomen, is daarbij een factor van het allergrootste belang. Men kan zich er over verheugen dat de Neder landse export naar W.est-Duitsland gedu rende het eerste halfjaar 1950 aanmerke lijk is gestegen, omgekeerd is ook de uit voer van dat land naar ons land zeer sterk toegenomen en uit het feit dat er ditmaal op de Jaarbeurs 725 West-Duitse inzendingen zijn geteld tegen 270 op de Najaarsbeurs van 1949, kan wel worden afgeleid dat met een toenemende concur rentie van onze Oostelijke nabui'en moet worden rekening gehouden. Men werkt daar veelal onder sociale verhoudingen, die ver beneden het niveau van de onze liggen. Men kan dit betreuren, het feit ligt er toe en wanneer wij niet achterop willen raken en onze sociale voorzienin gen willen handhaven en effectief willen doen blijven, zullen we zoveel mogelijk te- een een verhoging van de kostprijs onzer producten moeten waken. Zien wij het goed, dan zal dit alleen mogelijk zijn door hardei', maar ook door langer te werken, hetgeen door de Overheid zóu moeten worden 'gestimuleerd door de inkomsten uit overwerk van belasting vrij te stellen. Doen we dit niet dan betekent een vierde loonronde niet anders dan een grotere consumptie en een verdere uitholling van ons ruilmiddel. En dan raken we straks wat onze loonrondes betreft üe tel kwijt. Het is ongetwijfeld de vrees daarvoor, die op de effectenbeurs de vraag naar aandelen bevordert. De stad Dillenburg in Duitsland, de bakermat van het Huis van Oranje, viert op het ogenblik het feit. dat zij zeshonderd jaar geleden stadsrechten heeft verkregen. Onder de 30.000 mensen die naar de feestvierende stad waren gekomen, was ook een groot aantal Nederlanders. Het hoogtepunt der feestelijkheden was de recdnstructie van de drievo idige Gravenbruiloft in het Huis Oranje. Op de foto: een deel van de feesistoet, de bruidsstoet voorstellend. Vrijdag 8 September 1950 Vanmorgen is in het Concertgebouw te Haarlem een dahlia-lentoonstélling ge opend, welke tot en met Zondag te bezichtigen is. Een foto van de grote zaal-waar tal van fraaie dahlia-variëteiten te zien zijn Zandvoort heeft nog een omroeper Tegenwoordige functionaris sloeg al twee bekkens stuk Op 25 Augustus 1925 werd uit 6 sollici tanten de heer K. L. Zwemmer, wonende in de Koningstraat te Zandvoort, door de ge meenteraad van Zandvoort benoemd als gemeente-omroeper. Op genoemde datum was het dit jaar dus 25 jaar geleden, dat hij deze functie aanvaardde. Dit jubileum is onopgemerkt voorbij ge gaan, daar niemand ervan wist. In verband met het bijzondere geval in slechts enkele gemeenten in ons land bestaat nog een gemeentelijke omroeper menen wij hieraan alsnog enige aandacht te mogen schenken. De aanstelling van gemeente-omi'oeper hield in, dat een jaar-salaris werd ont vangen van 78 gulden, waarvoor alle ge meentelijke spoed-bei'ichten dienden te worden omgeroepen. Dit bedrag bleef tot 1938 gehandhaafd, waarna wegens bezui niging deze uitkering werd ingetrokken en de om te roepen berichten per stuk wer den betaald, zoals dit tot op de dag van heden nog geschiedt. Nog steeds roept Zwemmer, ondanks zijn 61 jaren alles uit het hoofd om. Gewapend met de gong (gemeente-eigendom), waar van hij er intussen reeds twee stuk sloeg, trekt hij door het dorp om berichten van de meest uiteenlopende strekking om te roepen. Hij heeft twee routes. Een roep door het gehele dorp, die ongeveer 3y2 uur vergt, en waarvoor hij ongeveer 60 maal zijn stem moet verheffen. Éen omroep door het gehele dorp brengt 5 gulden op, door het centrum de helft. Zwemmer vertelde ons van de successen, die hij met zijn omroepen in deze 25 jaar bereikte. Een badgast kreeg zijn gouden horloge met ketting reeds 's middags tei'ug, nadat hij het in de morgen-uren had ver- lox-.en, een andere zag een verloren porte feuille met een inhoud van f 3600,terug. Een weggelopen jongetje werd door zijn toedoen weergevonden en van alle 'verloren vooi'werpen kwam méér dan 60 terug. „Maar het is nu niks meer", zucht hij, „er zijn nu pei'iodes bij, dat ik in di'ie weken helemaal niets te roepen heb". De omroeper in Zandvoort dateert reeds van héél oude datum. In de oudheid werd het door particulieren gedaan, die de om roeper wapenden met stoffer en blik. Latei- werd het van gemeentewege geëxploiteerd en wei'd de gemeente-omroeper voorzien van een grote koperen gong. Jan Snijer, die in de vorige eeuw behalve gemeente-veldwachter, koster, óók om roeper was, was een der eerste gemeen telijke omroepers. Daarnaast had men dan nog een omroeper voor de vissers, zg. „Wa ker" die het dorp intoog, wanneer de Zand- vissersvloot aan het stirand kwam en niets anders riep dan: „Wie schollen of scharren wil kopen, kome naar het strand". Dan wist pen, dat de vissersboten op het strand werden gelost, waarna de vangst daar werd geveild. De gemeentelijke autoriteiten beraden zich erover, de functie van gemeentelijke omroeper op te heffen, daar deze niet meer in deze tijd past. Vóór het echter zover is, zal de raad hierover moeten beslissen. Deurwaarders in spe moeten beter studeren Voor het deurwaardersexamen hadden zich dit jaar 47 candidaten aangemeld van wie er 27 werden afgewezen. De examencommissie constateerde, dat bij de meerderheid van de candidaten de beheersing van de stof veel te wensen liet. De candidaten zijn grotendeels als klerk of bediende op deurwaai'ders-, procureurs- of notariskantoren werkzaam, en doen daar practische ervaring op. Hun theox-e- tische opleiding zoeken zij hoofdzakelijk in het volgen van schriftelijke cursussen. De commissie kwam tot de conclusie, dat de examinandi voor een belangrijk deel niet in staat zijn geweest de inhoud daai'- van te verwei'ken. De kennis van de moderne talen liet zeer veel te wensen. liet was de commissie op gevallen, dat verscheidene candidaten niet of onvoldoende bekend waren met het Be sluit Vijandelijk Vermogen. Bedenkelijker is dat geen enkele candidaat, die daarover ondervraagd werd, iets afwist van het be staan van de Vorderingsbeschikkingen van 6 Mei 1946. Evenmin bleken vele candidaten vol doende op de hoogte te zijn van Huurbe- schermingsbesluit en Wooxiruimte. Nederlandse componist boekt succes in Bad-Pyrmont Ter gelegenheid van het internationale muziekfeest dat tot 9 September te Bad- Pyrmont wordt gehouden, wex-d de eerste uitvoering gegeven vah het vioolconcert van de Nedex'landse componist Bex-end Giltay, een leerling van Herik Badings. De soliste Alice Schönfeld speelde dit nieuwe wérk en zowel de componist als 'de soliste werden tot vijf maal toe teruggeroe pen om een hartelijk.applaus in ontvangst te nemen. De Nederlandse consul te Hannover de heer J. Steenbergen, gaf van zijn belang stelling blijk, en dankte na afloop van het concert de soliste voor de weei'gave van de compositie van haar landgenoot. Koningin ontving Ambonnezen De Koningin heeft gisterochtend ten pa- leize Soestdijk een delegatie van Ambon- nese oud-KNIL militairen en een delegatie van Indo-Europese oud-dienstplichtigen en resei-visten van het voormalig KNIL in audiëntie ontvangen, teneinde dezen in de gelegenheid te stellen hun belangen toe te lichten. Mogen gemeenten geen woonwagens weren? Principiële zaak voor de rechtbank in Maastricht Voor de Maastrichtse rechtbank heeft in hoger beroep terecht gestaan een woon wagenbewoner, die met zijn wagen een standplaats had ingenomen buiten het woonwagenkamp en daax'mede formeel in overtreding was van het bepaalde in de algemene politie-verordening van Maas tricht. De Maastrichtse kantonrechter had de verdachte in eerste instantie vrijgesproken omdat hij van oordeel was, dat hier van eexx ovex'xnacht sprake was. In hoger beroep heeft de officier van justitie bevestiging van dit vrijsprekend vonnis gevraagd. De verdediger mr. W. H. P. Dassent uit Maastricht, heeft in een uitvoerig pleidooi betoogd, dat de wet iedex'e woonwagen bewoner het recht geeft om in elke wille keurige gemeente zijn verblijf te vestigen. Wel wordt door vele gemeenten aan woon wagenbewoners dit verblijf geweigerd, maar dat is niet in overeenstemming met de wet. Mr. Dassen zei dat een bevestiging van het vonnis van de kantonrechter ten ge volge zal hebben; dat iedere woonwagen bewoner die gemeente kan kiezen als standplaats, welke hij verkiest, en dat de gemeenten verplicht zullen zijn hen op hun grondgebied toe te laten. Daxx zal het woon wagenprobleem .vrijwel opgelostzijn. De clan mogelijke gx'ote spreiding van de woon wagenbewoners.. welke nog altijd een groep van zeker 30.000 personen in ons land om vat, zal dan geen moeilijkheden meer op leveren en voor de enkele gemeenten, die er een woonwagenkamp op na houden, geen plaag meer vormen, aldus pleiter.- Nederlandse onderzeeboten krijgen weer een telefoonboei De onderzeeboten van de Koninklijke Nederlandse Marine zullen weer uitgerust woi'den met telefoonboeien. Deze boeien kunnen in geval van nood opgelaten wor den en blijven dan boven de gezonken onderzeeboot aan de oppervlakte drijven. Vóór de oorlog bevatten deze boeien een telefoontoestel, waardoor het. als men de boei gevonden had, mogelijk was met de bemanning in de gezonken boot telefonisch contact te krijgen. In de oox-log zijn de boeien verwijderd omdat er gevaar bestond, dat zij, wanneer de onderzeeboot met dieptebommen werd aangevallen, losscho ten en de vijand daardoor op het spoor van de onderzeeboot zou kunnen worden ge bracht. Oefeningen in de Zeeuwse wateren heb ben aangetoond, dat een dergelijke boei zeker in vredestijd een bijzonder belang rijk hulpmiddel kan zijn. Men is bezig te bestuderen welk soort boei de voorooxdogse telefoonboei zal vervangen. Er bestaan namelijk ook boeien, die een ï'adar-appa- raat bevatten of een radiozender, die auto matisch seinen geeft, waardoor met behulp van een radio-peilinrichting nauwkeurig de plaats van de gezonken boot kan worden bepaald. Wellicht zullen de Nederlandse onderzeeboten worden uitgerust met een combinatie van radio, radar en telefoon. Een fiets-achterlichtie met ingebouwde miniatuur-dynamo Onlangs heeft een rijwielhersteller in Voorbux-g een nieuwe wijze van bevestiging voor rijwieldynamo's geconstrueerd. Hij bouwde de dynamo in voorvox'k en stuur stang iii. De aandrijving geschiedt door het loodrecht neex-laten van dynamo met aan- dx-ijvingswieltje op het oppervlak van de vooi'band. Snoeren en dergelijke konden vervallen. Rijwielen met deze constructie zullen omstreeks November in de handel worden gebracht. Voorts zal het. mogelijk zijn voorvorken met de niexxwe constructie in andere rijwielen te plaatsen. De rijwielhersteller heeft zich ook het hoofd gebroken over het zo dikwijls wei gerende achterlichtje. Hiervoor heeft hij thans eveneens een nieuwe constructie ge vonden. Zijn achterlicht is ingebouwd in een klein kapje op het achterspatbord, van waaruit met een eenvoudige handelbewe- ging een kleine rol verend op het loopvlak van de achterband wordt gedrukt. In dit rolletje bevindt zich een miniatuur-dyna- mo, die de voor het achterlichtje benodigde stroom opwekt. Faillissement Bij arx-est van het Gerechtshof te Amster dam d.d. 6 September 1950 is in staat van faillissement verklaard: Johannes Bartholo- meus Spangberg, exploitant van pleziervaar tuigen, wonende de Zandvoort, Emmaweg 11. Rechter-commissarïs: mr. J. P, Petersen! Curator: mr. F. J. D. Theyse Jr., advocaat en procureur te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5